ZONDAG MET VERRASSINGEN WEER VALT MEE FORTMANN HEHENKAMP FEUILLETON Die Houten Klaas 2c BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 30 DECEMBER 1935 K.N.V.B-OVERZICHT Verrassend jjroote overwin* ningen, onder meer van Sopla cn Elinkwijk De laatste Zoudug van het juur l'J35 is er nog volop gevoetbald. De velden hadden uit den aard der zaak veel ge leden van sneeuw en regen, maar over het algemeen worden toch weinig ter reinen afgekeurd. Hier en daar vallen eenige bijzondere uitslagen te vermel den, die gezien de hoogc scores nog al opzien buren In de eerste klasse afd. 1 won bet wisselvallige H.B.S. met 2—1 de plaat selijke ontmoeting tegen A. D. O. De club van Kick Smit stelde teleur dpor het tegen Hei-mes niet verder dan een gelijk spel to brengen. K. F. C maakte een vcrgcefschc reis naar Velzen. V.S.V. won met hot kleinst mogelijke verschil, waardoor zij de eerste plaats weer in neemt. omdat Sparta niet spceldo. Vriendenschaar stelde als leider In de tweede klasse A wel wat teleur, door zich een puntje te laten ontfutselen. A.F.C. behaalde hiermee haar vijfde ge lijk spel. terwijl do Culemborgers er zes tellen! Dat Kinheim haar eerste zego in Alkmaar zou behalen mag een verrassing genoemd worden. De U. V' V.-'ers wonnen aan de La ge Weide van Blocmendaal. Als U.V.V. nu eens een constanten vorm wist te bewaren dan zou men nog best een hartig woordje kunnen gaan meespre ken. 't Gooi schijnt het „uit" beter te kunnen dan „thuis". Zeeburgia ging tenminste met twee punten naar Am sterdam terug. Tenslotte bewerkstellig de D.O.S. een gelijk spel tegen E.D.O., dat te gast kwam. In B was do betrekkelijke struikeling van Volox tegen de Spartaan (1-1) 'n ver rassing. Voorloopig gevaar voor do kampioenstitel is er échter nog niet. Hilversum verloor normaal van W.F.C, terwijl de wedstrijd B.F.C.O.V.V.O. net zoo eindigde als hij begon. In 3C werd het veld van O.D.E. af gekeurd- zoodat. H.V.C. alweer een vrijen ZondHg had. Sinds 1 December zijn do rood-witten niet voor de com petitie in actie geweest. V.V.A. behaal de met 2—1 de overwinning op Water graafsmeer. waardoor de Amsterdam mers alweer wat sterker op de eerste plaats staan. Laren, thuis spelend, won met 5—1 van Allen Weerbaar. Ooster- parkT.O.G. werd eveneens afgekeurd. W.M.S. deed in Weesp uitstekend werk door ftapiditas met 50 tc kloppen. In 3 D stelden do Amersfoortsche Bovs teleur door op eigen terrein te verliezen van Bodegraven. Debezoe kers verdiondoh do zege alleszins. De Boys speelden beneden hun .gewonen vorm. Elinkwijk verplettcrdo Utrecht met. 110 en nam de leiding dezer af- deeling weer in handen. A.P.W.C. deed verdienstelijk werk door met 3—1 van Z.N.C. to winnen. Zeist won mot de oneven goal van Do- nar. Baam won met «root verschil van Holland (6—0). Door deze uitslagen is do ranglijst aardig door elkaar gegooid In do afdeeling G der vierde klas werd do ontmoeting QuickAmsvorde uitgesteld, in verband met bet feit, dat Quick nog niet de beschikking heeft over een speoldveld. Zijn wij goed in gelicht, dan kan cr nog wel ocnigen tijd mee gemoeid zijn, eer Quick haar gasten zal kunnen ontvangen. B.V.C. heeft de leiding in dez© afdee ling weten te behouden, dank zij een .3—1 overwinning op Brederodcs. Zij wordt op de voet gevolgd door Culem- borg, dat met moeite te Utrecht van Voorwaarts won. Sopla loert eveneens op een struike len der leiders. Met 93 wonnen onze stadgenooten van Woorden; voorwaar een fraaie prestatie. E.A.C. ondervond dat Soest, thuis spelend, zeer sterk kon zijn. Soest won dezen wedstrijd met 2—1. De spanning in deze afdeeling wordt steeds groot er. In de andere eerste klasse West was het Blauw Wit, dat zijn aanhang re den tot Juichen gaf. Na een korte in zinking werd V.U.C. gisteren in het Stadion de dupe met niet minder dan 5—0. Met dezelfde cijfers won Storm vogels in Haarlem van de Football Club. In Rotterdam heeft het gespan nen! Excelsior, dat de punten opporbest kan gebruiken sloeg DAV.S., hierdoor klom Z.F.C., dat van D.H.C. won eeni ge plaatsen op de ranglijst. Go Ahead deed van zich spreken in het Oosten. Het arme Z.A.C. werd met 10—1 in do pan gehakt Daarbij kwant nog dat Heracles in Enschede van een koude kermis thuiskwam, waardoor de Doventenaren een mooie voorsprong hebben op hun grootste concurrenten in den vorm van.., Enschede! S.C.II. is nog niet veel wijzer gewor den. A.G.O.V.V. kwam met twee pun ten uit Hees. P.E.C.—Wageningen ein digde in een puntloos gelijk spel. Da Enschcdesche Boys werkten zich ten koste van T.ubantia op, dat met 1—2 werd verslagen. Do groote match M.V.V.—B.V.V. had tot resultaat een 3—2 zege voor de thuisclub, die hiermee de Bosschenaren den eersten nederlaag toebracht en nu nog maar twee punten op nummer 1 achterstaat. Maar ook N.A.C. beef nog een kans, jammer dat de mcnschen uit Breda niet van P.S.V. Ronden winnen. Roermond bleef op het goede pad door gaan en sloeg Eindhoven. Met Noad gaat het nog niet erg. Juliana ontfut selde haar tenminste do punten. In het Noorden liet Be Quick zich niet van de wijs brengen en verpletter de Sneek met 9—0. Vélocitas zal zich dit jaar eens met een bescheidener plaats moeten tevreden stellen. Men verloor van H.S.C., op eigen veld nog wel! Als tweede handhaafde zich Veen- dam door een overwinning op Achilles. Hoogezand werkte zich van de laatste plaats. G.V.A.V. werd een warme ont vangst bereid. Leeuwarden—Friesland werd 71. AMERSF. BOYS STELT TELEUR Bodegraven behaalt een kleine doch verdiende overwinning Een pakkend slot Zooals te verwachten was, trok de return-wedstrijd Amersfoortsche Boys- Bodegraven veel belangstelling en al is hij, qua spelpeil, beslist onder de ver wachtingen gebleven, beslist onder do verwachtingen gebleven, do toeschou wers hebben aan het slot nog een ener- veerende 'spanning meegemaakt,. Dat tenslotte dozen revanche-wedstrijd, wolko in de beste verstandhouding plaats vond. door Bodegraven werd ge wonnen met 3—2, gaf de beste weer spiegeling van het krachtsverschil, al mogen wij allerminst ontkennen, dat, indien de gasten nog ccnige doelpunten aan bun score hadden toegevoegd, wij niet van een geflatteerden uitslag had den mogen spreken. Van de Amers foortsche Boys valt ons deze uitslag tegen. Na dc fraaie overwinningen op Baarn en Holland waren onze verwach tingen vanzelfsprekend hoog gespan nen. Wij weten echter, dat zij een zeer behoorlijke ploeg hebben en al zijn de kampioeneiilusies misschien iets min der geworden, geheel verdwenen zijn deze na deze nederlaag in het geheel niet. Wij zullen het dus maar als een off-day van de blauw-witten beschou wen, want een all-round-spelcr als Rommers deelde eveneens in de ma laise. Alleen Kraak in de 'achterhoede deed in de eerste helft aardige dingen, terwijl doelman Mosterd geen fouten maakte. Ook kan het zijn, dat Bodegra ven iets onderschat werd cn kwam het rechte inzicht over Bodegraven's kun nen pas toen het te laat was wat al tijd een zekere onrust veroorzaakt een feit was, dat onze stadgenooten er uit wnren cn er niet in kwamen ook. Meer dan ooit kwam nu het on voldoende spel van Ten Hove als aan valsleider naar voren. Deze speler brengt er als binnenspeler veel meer van terecht. Dc middenvoor van Bode graven Freyee had ontegenzeggelijk een veel betere opvatting van zijn veel zijdige taak. Afwisseling bracht hij in zijn spel, zóó, dat de achterhoede hem soms met twee spelers tegelijk aanviel. De kansen, welke do overige Bodegra- ven-spelors kregen, werden niet benut. Ook liet spel van den rcehtsbuiten De 'Jong was gaaf; Verhoef moest meerdere malen in hem zijn meerdere erkennen. De linksbuiten N.N.. minder als zijn clubgenoot op den rechtervleugel, was een bruikbare kracht, lu de midden linie deed de spil knap werk. Daarente gen leek ons dc achterhoede niet erg sterk, alhoewel de doelman in de twee de helft ecuigc malen fraai redding bracht. Zoo vergemakkelijkte do Amersf. Boy», door het slechte plaatsen en door dat aan den opbouw der aanvallen t e veel tijd werd besteed, het werk van de tegenpartij in niet geringe mate. De wedstrijd Na een weifelend begin van Bodegra ven nam zij, nadat de Amersf. Boys hef tig het doel van Bodegraven had be stookt, het spel in handen om dit in de eerst helft, op eenige uitzonderingen na, niet meer af te staan. De Amersf. Boys lieten door slap spel men denke o.a. aan dc kans van Poort eenige scoringskansen onbenut. Zoer tactisch baseerde Bodegraven als oogenschijnlijk dc zwakste, haar spel op den aanval. B. Freyee stelde zich als leider zeer tactisch tusschen beide backs op. Zoo verwonderde het ons allerminst, dat hij na 10 minuten spolens met een vol treffer aan zijn club de leiding gaf. Na een tweetal schoten van T. de Jong en W. Freyee, welke resp. over- en tegen de lat kwamen, kregen de Amersf. Boys meer door slordig spel van de Bodegra ven-defensie dan door eigen kracht twee corners te nemen, echter zonder resul taat. Symptomen vielen er telkens waar tc nemen, dat de thuisclub de overhand zou gaan nemen. Edoch, Bodegraven speelde telkens een tempo hooger dan hun tegenstandster. De stand gelijk Wel bracht W. Kraak na individueel goed werk op den rechtervleugel na ruim een half uur spelens den stand op 1—1, doch het betere positiespel van Bodegraven deed elke poging van de thuisclub om een offensief in te zetten reeds bij voorbaat mislukken. De ach terhoede van de blauw-witten stond voor een allesbehalve aangename taak. Mosterd moest er telkens aan te pas komen. Evenwel kon hij niet verhinde ren, dat N. N. een voorzet van T. de Jong op fraaie wijze inkopte, 1—2. Deze stand gaf de spelsterkte in het veld uit stekend weer. Ja, al had Bodegraven een nog grooteren voorsprong gehad, zij had daar recht op. Vele kansen werden onbenut gelaten. De tweede helft In dit gedeelte begon de thuisclub met eenige aanvallen, welke een over rompelend karakter droegen. Zij for ceerde een corner, welko v. d. Starre naast kopte; terwijl B. v. Keeken zijn schot werd gehouden. Met dit korte spel had Bodograven, dat haar defensie inmiddels had versterkt, geen moeite. Zoo werden de Amersf. Boys weer te ruggeslagen op een alleszeggende wijze. Er speelde nu maar één club, n.l. Bode graven. Zij bewees dit door een doel punt. Een cornerbal kwam bij den rechtshalf terecht, die weer voorgaf, waarna N. N., die naar binnen was ge komen, Mosterd geen kans gaf. 1—3. Bij de Amersf. Boys viel J. van Kee ken uit, wat een geheele omzetting ver oorzaakte. Rommers kwam in de voor hoede terecht cn Keizer, die J. v. Kee ken verving, in do achterhoede, terwijl Pont rechtshalf ging spelen. Inderdaad bracht Rommers wat meer leven in den aanval. Telkens moest, doelman De Zeeuw er aan te pas komen. Een vrijen schop kogelde Keizer hoog over, doch een achttal minuten voor het «Inde kop te W. Kraak het leder net voor den doolman zijn neus weg in het net, 2—3. De Boys wakker geschud Dit doelpunt werkte inspireerend op onze stadgenooten. Enthousiast wierpen zij. zich nu in den strijd. De versterkte defensie van Bodegraven begon te wan kelen. Er lag een gelijk spel binnen hun bereik. Benauwde, momenten beleefde doelman Dc Zeeuw, doch stompend en vangend hield hij zijn doel schoon. On der groote spanning kondigde de heer Ilarmsen, die goed leidde, het einde aan. De elftallen waren: Bodegraven: A. de Zcouw (d.); Ten Brink en Jongeneel (v.); L., A. en P. Boelen (m.); T. de Jong, W. en B. Freyee, R. Jongeneel, N. N. (v.); (1 in valler). Amersf. Boys: Mosterd (d.); A. Kraak en Rommers (a.): J. v. Keeken, v. d. Starre en Verhoef (m.): Berghuizen, Poort, Ten IIovc, B. v. Keeken en W. Kraak (v.). SOPLA ..KRAAKT' WOERDEN De groen«\vitten hadden in de tweede helft voortdurend het beste van het spel Een 9-3 overwinning In een doelpuntenrijken, maar ove rigens zouteloozen wedstrijd, toonde Sopla zich op ondubbelzinnige wijze de meerdere van het te gast zijnde Woerden. Aanvankelijk liet het zich niet aan zien, dat Sopla met dergelijke groote cijfers zou zegevieren, daar het leek of de groenwitten, na reeds in de eer-, sto minuut de leiding genomen te hebben, van meening waren, dat het van zelf zou gaan. Woerden maakte biervan een dankbaar gebruik en toen zij over den schrik van Sopla's eerste ling heen waren, namen zij het spel in handen. Eerst, toen de gasten den stand op 32 hadden gebracht, wer den onze stadgenooten actiever, om ten slotte na de hervatting voortdurend het beste van het spel te behouden. Het spelverloop Zooals we hierboven vermeldden, had Sopla reeds in de eerste minuut succes, toen J. v. d. Brug een voorzet van Geurtsen inzette (1—0). Het spel peil van Sopla zakte nu aanmerkelijk, terwijl Woerden er steeds beter in kwam. Opmerkelijk was het aanval lende spel van den spil der gasten, waarvan het resultaat echter weer te niet gedaan werd door het te verdedi gend^ spel der kanthalfs. Daar Kwam nog nu, dat de Sopla-middenlinie, wel ke aanvankelijk normaal spel vertoon de. minder goed ging spelen en zich, door den druk welke de gasten op de Sopla-veste uitoefenden, meer op ver dedigen toe ging leggen. Het gevolg van dit alles was een gapJng in het middenveld, waarvan beide partijen het nadeel ondervonden. Door goed steunen van den spil waren de gasten het meest in ïïen aanval en Van Zoghei moest meermalen handelend optreden. Na 20 minuten spelen gelukte het ein delijk den middenvoor van Woerden, uit een voorzet van rechte; de partijen op gelijken voet te brengen (11). Hoewel het bij Sopla nog eenigen tijd bleef sukkelen, zagen zij toch in, dat er harder aangepakt zou moeten wor den, wilden zij de punten in Amers foort. houden. Het. spel werd, vooral aan de zijde der gastheeren, veel actiever en reeds spoedig was het. resultaat merkbaar, toen W. van Zoghei den stand op 2—1 bracht, terwijl J. v. d. Brug kort voor de rust er 31 van maakte. In de tweede helft kwam Sopla's overwinning geen moment meer in ge vaar, want hoewel Woerden nu niet bepaald slecht speelde, toch was hun spel minder dan dat van voor de rust. Toch wisten zij het eerst te doelpunten door middel van den rechtsbinnen (32). maar de vreugde, dat de ach terstand mogelijk nog ingeloooen zou kunnen worden, was van korten duur, want reeds in de volgende minuut verhoogde v. d. Brug uit eon scrim mage Sopla's voorsprong (4—2). De doelpunten volgden elkaar nu snel op, want na 10 minuten was het weer v. d. Brug die doelpuntte (5—2). Sopla speel de nu beslist beter dan Woerden en, misschien wel als belooning daarvoor, waren het de backs van Woerden zelf, die nummer zes over de lijn werkten. In de volgende minuut waren het evenwel de gasten, die door goed door zetten succes hadden (6—3). Toen was het echter met Woerden gedaan en in het laatste gedeelte van den strijd ope reerde Sopla voortdurend voor bet doeL van Woerden. Voor 't, doel maak ten zij er echter een spelletje van, het geen evenwel geen beletsel voor de gastheeren was om gedurende den res- teerenden tijd nog drie doelpunten van v. d. Brug (2) en Van IJzendoorn, aan het totaal toe te voegen. A.P.W.C. BOEKT EEN OVERWINNING D.e Z.N.C.smiddenlinie faalde vrijwel den geheelen middag Een snel en pittig begin Hel is A.P.W.C. celukl de beide pun- ten hier te houden door met 3—1 ver diend van Z.N.C. te winnen. De Zeiste- naren hebben deze nederlaag grooten- doels aan zichzelf tc wijten en speciaal dc middenlinie faalde vrijwel gedu rende den geheelen wedstrijd. Er was allerminst verband tusschen voorhoede en half linie, zoodat de voorhoede, waar in inderdaad goede techniek aanwezig was. niet alleen veel te veel werk moest verzotten, doch bovendien ook onvoldoende daarin gesteund werd. Er ging daardoor veel kostbare enrgle noodcloos verloren. Aanvankelijk merk ten we bil onze stadgenooten dezelfde tekortkoming, doch zij wisten het euvel bijtijds te verbeteren en vanaf dat oogenblik begon hun supoririteit. Slechts enkele malen wist Z.N.C. de thuisclub op eigen helft terug te drin gen, maar de solide A.P.W.C.-verdedi- glng bleek zelfs tegen een heftig aan vallende Z.N.C.-voorhoede volkomen op gewassen to zijn. De Z.N.C.-verdediging werkte soms wat te veel op kleine schaal en de tacticus in de A.P.W.C.- voorhoede, de kalme Snijders, wist daarvan meermalen te profiteeren, door uit zijn wat teruggetrokken stel ling toch den bal tc bemachtigen. Deze speler zou ln de veel besproken W-for matie een buitengewoon goed figuur maken. De gasten trapten af en het begin van den wedstrvid was snel en pittig. Meer malen gaf hot spel den indruk van derde klassepeil. dat helaas langzamer hand afzakte en na de rust somtijds zelfs heneden vierde klas zakte. Na een kwartier, toen Z.N.C. reeds eenigen tijd ingesloten was, maakte Visser uit een misverstand tusschen doelman Van Leeuwen en Van Hurk en scoorde het eerste doelpunt (10).. Kort daarop, hij een Z.N.C.-aanval, maakte Tommei hands, zoodat de gasten een strafschop Zeer voordeelige aanbieding Slaapkamerameublement, massief eiken met noten gepol. 2 pers. ledi kant, kast 1/3 leg, 2/3 hang. Nacht kastje, tafel en 2 stoelen voor f 119.50. LAAGESTRAAT 63 TEL. 863 „Dat zal hem genezen". (Everybody's Weekly). te nemen kreeg. Overhorst trapte naast en liet dus een prachtige gelegenheid tot gelijk maken passeeren. Al gauw daarna was A.P.W.C. weer in de meer derheid, doch doelpunten kwamen er voor de rust niet nicer. De tweede helft begon min of meer sensationeel. Nog maar vijf minuten was er gespeeld, toen Van Hurk een vrijen schop tegen zich zag toegekend aan A.P.W.C. Tommei gebruikte deze gelegenheid en vergrootte den voor sprong tot 2—0. De gasten ondernamen vanaf den aftrap een aanval op het A.P.W.C.-doel, waarbij voor duwen in den rug aan Z.N.C. een strafschop werd toegekend. Overhorst had thans meer succes en het was 21. De thuisclub vond in de verkleining van den achter stand een aanleiding om nog meer kracht te ontwikkelen en de resultaten bleven niet. uit. Langzamerhand kregen onze standgenooten de overhand en toen er een half uur gespeeld was, bracht Verhoef met een fraai schot den stand op 31. In dezen stand kwam ondanks de fanatieke pogingen van Z.N.C. geen verandering meer. Ook de pogingen om het spel te forceeren. ge lukten niet. eensdeels omdat de A.PAV. C.-ers zoo verstandig waren niet op het al te forsche optreden der gasten te reageeren, anderdeels, omdat scheids rechter Bute de teugels strak hield en elke noging tot ruw spel onmiddellijk in do kiem onderdrukte. Zijn leiding heeft veel bijgedragen tot een ordelijk en goed verloop van den strijd, al wa rende Z.N.C.-supporters het vaak met zijn beslissingen niet eens. Maar ze be grijpen hlijkbaar niet, dat ze door hun onsportieve houding niet alleen, zich zelf, maar vooral hun club blameeren. De sterkste partij heeft, gewonnen en goede sportieve opvattingen brengen mede. dat men dat weet te waardee- ren. al is het soms moeilijk, daarin te berusten. O. D. E. IH. V. C. I H. V. C. behoefde de reis naar Am- sterdam niet. te ondernemen. Het ter rein van O. D. E. bleek niet bestand te zijn geweest tegen de grillen van Moe der Natuur. De consul keurde het ter rein af. Het eerste doelpunt wordt gemaakt in den ijshockeywcdstrijd Berlijn Stockholm tijdens het de vorige week gehouden ijshockey-tournooi te Ber- lij n. Het leed Is het vlugste paard dat ons naar de volkomenheid draagt Meister Ekkchardt, Naar het Engclsch van CHARLOTTE M. YONGE door J. I. en E. A. H. Waarop Herbert in zoo n luid lachen uitbarstte, dat zijn moeder hem ver maande: „Jij zult een edelman worden, Bertie, cn jo zusjes do zusters van een edel man. Waarom zouden zo dus niet aan het Hof kunnen komen?" „Maar oom houdt er immers oen ver loofde op na, is het niet?" „Die leelijko oude onderwijzeres?" riep Ida. „Maar die zal hij nu toch niet willen trouwen?" „Zij zal wel zorgen, dat ze hem vast houdt, daar kan je op aan", zei mrs. Morton. „Maar dan zal ik zorgen, dat ik hem aan het verstand breng, wat een schande dit zou zijn voor de familie. F.n dan zal hij het niet meer durven!" ,7e is vrecselijk oud!" zei Ida weer. „Nog lang niet zoo oud als miss Pott ier. die gisteren pas getrouwd is", zei Constance, die hij den dood van haar vader en bij andere gelegenheden, wan neer de aanwezigheid In huis van een jong kind voor lastig werd gehouden, bij haar grootmoeder in Ilurminster hod gelogeerd en zoo erg veel was gaan houden van miss Marshall. „Je moet niet meepraten over dingen, waar je geen verstand van hebt, Con- stance zei haar moeder. „Je oom, lord Northmoor, mag zich niet vernederen door een eenvoudig onderwijzeresje tot barbnos te maken en daardoor Herbert en zijn familie uit Ie stooton Daar heb Je die nare bel weer! ik zal naar boven gaan en mrs. Leeson meedeelen. boe het met ons gelegen is en dat ik haar een dezer dagen zal opzeggen. Neem nu maar af, meisjes. Je kunt nooit weten, hoe er nog eens iemand komt". Toen dit gedaan was, hoofdzakelijk door Constance, gingen de zusjes met haar verbijsterend nieuws naar de ken nissen, die ze bereiken konden, en te gen dat ze haar tocht volbracht hadden, waren ze overtuigd van haar eigen adel dom en er op voorbereid, om zich "adv Ida cn ladv Constance Northmoor te hooren noemen. Toon ze terugkwamen, vonden ze de huiskamer geheel voor bezoek inge richt cn werden zo er nog even op uit gezonden, om saucijsjes en thcegebnk te halen. Bij nader overleg had mrs. Morton be sloten. dat het niet raadzaam zou we zen haar zwager te antwoorden, eer ze zich zekerheid had verschaft, wat haar rechten waren en dus had ze op de thee gevraagd mr. en mrs. Rollstone en tot Constance's niet geringe vreugde ook hun dochtertje Rose: die waren hun buren van een paar huizen ver. Mr. Rollstone was een groote autori teit, want hij had het beste deel van zijn leven doorgebracht In wat hij noemde de eerste families van dp hoog ste kringen. Hij was hall-knecht ge weest bij een hertog: lakei bij de wedu we van een viscount (dit ls een adel lijke titel tusschen graaf en baron in), lijfknecht bij een graaf, butler bij een baronet, tevens lid van het Parlement en toen hij zich teruggetrokken had uit de dienstbaarheid bij den dood van den baronet en zijn huwelijk met de huis houdster, had hij een rood boek meege nomen „Burke's Peerage" (een boek niet bijzonderheden van den adel) waar door bij, zoowel als door zijn vroegere bekendheid met de hoogadellijke per- sonnages. in staat was, om als een soort orakel te dienen, wat betreft alle mo gelijke eigenaars van een jacht, die de aandacht waard waren. Als hun na men niet vermeld stonden in dit boek, dan maakte hij ze uit voor „parvenu's" hoe volmaakt hun vaartuigen overigens ook mochten wezen in de oogen van zeevarenden. De uitgave van het boek was wel een kwart eeuw oud, maar hij had het bijgehouden, door met zorg aan te teekenen alle berichten van geboor ten, sterfgevallen en huwelijken uit „The Gazette", die hij dagelijks bestu deerde. Zijn dochtertje, een aardig, be scheiden meisje van een jaar of vier- lien en Constance's beste vriendinnetje, was ook meegekomen. Zijn vrouw was opgehouden door haar pensiongasten, maar hoe hij binnen kwam. viel er een soort gelijkenis waar te nemen tusschen hem cn het boek, want heiden waren ze dik en eenigszins vervallen: de eene d<jor licht, de ander door veelvuldig gebruik, waardoor het oorspronkelijk roode kaft nu grijzig- bruin of bruinig-grijs was geworden, zoo eenigszins als de tint van een glad geschoren gezicht. Hij was met zorg ge kleed. in nvondcostuum. en was zeer deftig in de keuze van zijn woorden, want hij voelde zich inderdaad voor namer dan al zijn aristocratische hee ren hij elkaar, zoo. dat. ofschoon mrs i Morton haar best deed, in het oog te houden, dat zij een groote dame was, en hij een bediende was geweest, ze uit kracht der gewoonte zijn minzaam heid voelde, toen hij haar zijn mollige, blanke hand toestak en met een beval lige buiging van zijn grijs-blond hoofd begon: „Het zij mij vergund, u mijn geluk- wenschen aan te bieden, mrs. Morton. Ik vermoedde geenszins dat ik nabij een dame woonde, die zóó nauw ver want was aan do aristocratie". „U is dan wel zeer vriendelijk, mr. Rollstone! Ik had or geen idee van, Ida kan het getuigen, dat ik heelemaal van streek was, ofschoon ik mij toch zeer goed herinner, dat ik mijn goeden man heel dikwijls heb hooren zeggen, dat hij connecties ln de groote wereld bezat, maar ik dacht toen altijd, dat dit maar een grap van hem was". „Dus, als ik mij niet vergis, mrs. Morton, dan was de betreurde overle dene de jongere broer van den tegen- woordlgen Lord Northmoor?" „Ja, die arme CharlieI O, was hij nu nog maar in leven en was hij de oud ste geweest, hij zou met veel meer waardigheid den titel hebben gedra gen!" „En, o, mr. Rollstone, wat zijn wij ru?" vroeg Ida ademloos. ,Tot mijn spijt, miss Ida, mag ik u niet vleien met eenige verandering ir. uw betiteling. Als uw geëerde vader in leven was gebleven, had hij de „Honourable Charles" kunnen worden, maar alleen dan door speciale vergun ning van Haar Majesteit. Dit was bij voorbeeld het geval bij de Honourable Frances Fordlngham. toen haar broer len titel had geërfd." „Dan ben ik tenminste een „Honou rable"!" riep de gastvrouw. „Ik vrees van niet mrs. Morton. Van e< n dergelijke onderscheiding heb ik nooit gehoord. Maar nu mij te verstaan werd gegeven, dat Lord Northmoor niet nicer in zijn eerste jeugd is, zou uw zoon nog altijd den titel kunnen erven en in dit geval zouden zijn zusters - hij moest zich even bezinnen op een woord geadeld zijn." „Dus maakt liet voor ons geen ver schil?" bleef mrs. Morton volhouden. „Die beslissing blijft aan zijn lord schap," zei mr. Rollstone bijna plechtig. „Ik vind het een schande!" barstte Ida uit. terwijl Constanco prevelde: „Die goede oom!" „Stil, Ida!" zei haar moeder. „Je oom heeft ons altijd mooi behandeld en we hebben alle reden, om te verwachten, dat hij dit zal blijven doen." „Hij moest on3 bij zich laten wonen in zijn huis in Londen en ons meene men naar het Hof," zei Ida. „O. mr. Rollstone, ls hij''niet verplicht dit te doen?" Constanco fluisterde er alweer tus- schendoor: „Hoe verrukkelijk?" Mr. Rollstone trok het intusschen eenigszins in twijfel, of mrs. en miss Morton zich wel zoo geheel naar den vorm zouden weten Ie gedragen in die hoogste kringen; maar hij zei en kel: „Ik zou u raden, miss Ida, om uw verwachtingen eenigszins te matigen en wel in het oog te houden, dat Lord Northmoor zich niet gebonden hoeft te achten, om andere belangen dan do zijne te behartigen." „Als hij dit niet doet," riep mrs. Mor ton, „zou het afschuwelijk zijn tegen over de kinderen van zijn eenigen broer met Herbert als zijn erfgenaam „Vermoedelijken erfgenaam," verbe terde mr. Rollstone niet nadruk, waarna Ida naar Constance keek, die enkel bloosde en giechelde. „Erfgenaam is «Heen de oudste zoon, die. door niets verdrongen kan worden." „Ja, maar daar heb je dan dat on gelukkige onderwiJzeresje.dat hem al jaren geleden ingepalmd heeft zelf» nog vóór mijn trouwen," zei mrs. - Morton, „en die zal hem nu meer dan ooit trachten lo behouden! Hoogstwaar schijnlijk heeft zij altijd wel geweten, wat er gebeuren zou. kan hij niet vrij gemaakt worden uit deze verwikkelin gen?" „O!" hijgde Constance. „Dat is geen kleinigheid," zei mr. Rollstone met langzanion nadruk. „Het zou al een allernoodlottigste intrede wezen voor zijn lordschap, om te be ginnen niet een proces wegens, huwe- lijksbeloltebreuk." „Dat zou zij ook nooit durven onder nemen. Ze is immers zoo arm als een kerkrat!" „Kijk eens hier, mrs. Morton", klonk hot weer bezadigd, „als ik zoo vrij mag zijn u een raad te geven, dan zon ik maar heel voorzichtig wezen om zijn lordschap niet ie beleedlgen, of iets te zeggen, dat lieni op mingunstige wijze kon overgebracht worden." „Ja, natuurlijk. Ieder heeft .vel z'n vijanden," antwoordde mrs. Morton met een ongeduldige hoofdbeweging. (Wordt vervolgd). BESTUREN VAN ORGANISATIES en CLUBS DENKT AAN VITESSE Vermenigvuldiging sin richting K. WILHELMINASTR. 10 HET VOORDEELIGSTE ADRES PRIMA AFWERKING

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6