Binnenland Nieuwe vinding op scheepvaartgebied Nationaal Winterlaer der Padvinders WIJZIGING VAN DE DRANKWET AARDBEVING OP SUMATRA HULDIGING VAN Dr. EUWE Kinderhoek je DE GEBROEDERS GOOCHEM 3c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 30 DECEMBER 1933 Automatische registratie van scheepscommando's Reconstructie van scheeps ongevallen AMSTERDAM, 28 Dec. Tijdens de on langs in Indië gehouden proefvaart van de „Janssens", het nieuwe schip der Kon. Paketvaart Mij., is een Neder- landsche uitvinding gedemonstreerd, waarvoor uit de kringen der officieele genoodigden en technici groote belang stelling bestond, aangezien deze vin ding. indien zij volledig beantwoorden zal aan de verwachtingen, welke men er van koestert, wijde perspectieven opent voor het reconstrueeren van scheepsongevallen en scheepsrampen, waarbij het in de eerste plaats a komt op een juist inzicht in de door het commando verrichte manoeuvres. Het betreft hier een door den heer Faber uitgevonden instrument, dat den naam „Faber's Automatic Recorder" heeft gekregen en dat. alle comman do's. door middel van de scheepstele- graaf gegeven, registreert, zoodat deze, op een strook papier neergelegd, steeds kunnen worden gecontroleerd. Het toestel bestaat in hoofdzaak uit een rol, waaromheen een papieren registratiestrook loopt, een uurwerk, en drie registratie-wijzers. Wat gebeurt er, als het handle van de brugtelegraaf wordt bewogen? Een der drie registra tie-wijzers. die met dat handle corres pondeert. beweegt zich b.v. in horizon tale lijn over het papier en teekent dus deze manipulatie op. Door het feit dat de rol draait, kan met behulp van op het papier gedruk te minutenstrepen zeer gemakkelijk worden afgelezen, hoeveel tijd er verloo- pen is tusschen het geven van het com mando, het ..begrepen" antwoord en de uitvoering van de manoeuvre. Het uurwerk is nu zoodanig ingesteld, dat het 20 minuten na elk gegeven com mando stopt en dus de rol en het pa pier stilstaan. De veer van het uurwerk wordt auto matisch door de beweging van het handle op de brug-telegraaf opgewon den en een frictie is aangebracht, waar door de veer nooit overspannen kan worden. Teneinde het instrument te volma ken. is er een tijdregistratie in aange bracht, die bij elk commando dat op de bi'ug door het telegraafhandle ge geven wordt, automatisch het tijdstip op de papierstrook stempelt, zoodat men ook nog kan aflezen wanneer de manoeuvre heeft plaats gehad. Het apparaat zal bij voorkeur op de brug worden opgesteld en wel in één geheel met de telegraafzuil. Behalve voor de werkzaamheden van den Raad voor de Scheepvaart kap het instrument ook voor reeders en as surantie-maatschappijen nuttige dien sten bewijzen. Ruim zêshonderd voortrek» kers te Haarlem bijeen Ruim zeshonderd voortrekkers van de Nederlandsche padvindersbeweging kwamen Zaterdag in Haarlem aan, om zooals gebruikelijk tusschen Kerst mis en Nieuwjaar het z.g. nationaal Winterlaer» te houden. De opkomst was veel grooter dan vorige jaren, wat wel verklaarbaar is, omdat aangekondigd was, dat belangrijke mededeeiingen zouden worden gedaan over de aan staande Wereld-jamboree. Om half vijf verzamelden de aanwe zigen zich op de binnenplaats van de Stadsdoeien. De commissaris van het district Haarlem, de heer M. C. de Jong heette van het bordes af de voortrek kers welkom. Kolonel A. Diemont, waarnemend hoofdcommissaris, sprak daarna het openingswoord namens den hoofdver kenner, den heer Rambonet Hij schet ste de groote laak, die Nederland op zich heeft genomen, om in 1937 hier de wereld jamboree te organiseeren: Neder land zal zijn gasten dan op waardige wijze moeten ontvangen, niéts mag .te veel zijn, moeiten noch zorgen mogen gespaard worden. De hoofdkwartiercommissari^ voor voortrekkers, de heer Oosterlee, sprak daarna enkele woorden tot den heer Baert, die in dezelfde functie afgetre den is. Spr. wees op de groote verdien sten, die de heer Baert voor de padvin dersbeweging heeft, gehad. De voortrek kers zijn hem daarvoor zeer erkentelijk. De heer Baert dankte voor deze hulde. Als bewijs van zijn genegenheid je gens den hoofdverkenner den heer Rambonnet, met wien spr. langen tijd heeft samengewerkt, overhandigde de heer Baert den heer Diemont een klein portret in brons van H.K.H. Prinses Ju- iana, geboetseerd door den beeldhou wer van der Veen. Namens den heer Rambonnet. aanvaardde kolonel Die mont het. geschenk. Namens de voortrekkers overhandig de daarna de heer A. Davidson van de Delftsche Studentenvoortrekkers, den heer Baert een album, met herinnerin gen aan het werk, verricht gedurende de twee jaar, dat de vootrekkers onder leiding van den heer Baert hebben mo gen werken. Na het zingen van 't padvinderslied „Hoort, zegt het voort" vereenigden de aanwezigen zich aan den gemeenschap- pel ijken maaltijd. UITVAART PROF. HUART Plechtigheid op Westerveld AMSTERDAM, 2S Dec. Gistermiddag had op Westerveld de teraardebestel- ling plaats van het stoffelijk overschot van prof. mr. F. J. A. Huart, in leven hoogleeraar in het Staatsrecht aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam. In de aula van het crematorium sprak eerst. prof. mr. P. Scholten, die zeide, dat de overledene vijf jaar gele den naar Amsterdam was gekomen, vol beloften en dat men hem nu reeds weer moest afstaan. Als hoogleeraar gaf hij zijn colleges met groote nauwgezet heid en plichtsbetrachting. Hij was een man, die zijn werk met volle over gave deed. Voor de collega's was hij een vriend, vriendschap vragend, docli ook gevend. Spr. besloot met een woord van troost tot de weduwe en zei, dat men Huart's nagedachtenis in dank bare herinnering zou bewaren. Namens do juridische faculteit zei de heer Meilink, voorzitter, dat de col leges van den overledene zeer goed verzorgd waren en dat hij niet alleen gewaardeerd werd als geleerde en lecraar, maar ook om zijn vriendschap en bereidwilligheid. De heer H. Hulsman zong daarop eenige liederen uit het liederenboek van Christian Science, waarna de or ganist speelde „Wenn ich cinmal soil scheiden" van J. S. Bach. Alle aanwezigen volgden daarna het stoffelijk overschot naar de groeve, waar prof. mr. P. Scholten het Onze Vader zegde en de schoonvader van den overledene de aanwezigen dankte voor de belangstelling. HET AUTO-ONGELUK OP DEN AM- STERDAMSCHENWEG BIJ ARNHEM Naar de N.R.Ct. verneemt, is de toe stand van ds. Brouwer uit Oegstgeest en zijn beide dochters en dienstbode, welke Dinsdagmiddag bij een auto-on geluk op den Amsterdamschenweg on der Arnhem ernstig zijn gewond, naar omstandigheden vrij gunstig. De toe stand van ds. Brouwer zelf liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien, doch sedert gisteren is eenige verbetering in getreden, waardoor nu mag worden aangenomen, dat voor alle patiënten die vrij ernstig werden verwond ds. Brouwer zelf heeft, een gecompliceerde dijbeenbreuk en een kaakfractuur op- geloopen het levensgevaar als gewe ken kan worden beschouwd. HET NIEUWE HANDELSVERDRAG MET DE VER. STATEN Naar aanleiding van de totstandko ming van het nieuwe handelsverdrag met de Ver. Staten, deelt de Holland- Amerika Lijn o.m. mede, dat zij van de douane-autoriteiten te New York bericht heeft ontvangen dat de nieuwe invoer rechten reeds zullen worden toegepast op zendingen die per s.s. Maasdam 18 Januari van Rotterdam worden ver scheept, zelfs indien dit stoomschip nog in de maand Januari te New Y'ork ar riveert. Voorwaarde is daarbij, dat de importeurs hun zendingen op 1 Febru ari of daarna laten inklaren. Zooals bekend moet de inklaring te New York binnen 2 maal 24 uur na aankomst van het stoomschip plaats vinden: de maatschappij zal haar mede werking verleenen, dat de goederen, die met het s.s. Maasdam worden ver scheept niet voor 1 Februari behoeven e worden ingeklaard. DS. H. MATZER VAN BLOOIS. f Op 64-jarigen leeftijd is te Wijhe na een langdurige ziekte overleden ds. H. Matzer van Bloois, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente. De overle dene aanvaardde het predikambt te Wadenoien (Gld.), kwam in 1907 te Zoelen (Gld.) en in 1911 te Wijhe. MR. J. JL THIEL. f Op 72-jarigen leeftijd is te Haarlem overleden de heer mr. J. H. Thiel, oud wethouder van onderwijs van Haarlem, oud-districts schoolopziener te Amster dam, oud-inspecteur van het M. O. en het. Handelsonderwijs en oud-lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. (Msb.). HET TOERISTENVERKEER NAAR BELGIE Eerder is reeds gemeld, dat de Belgi sche Regéering verschillende maatrege len ter vereenvoudiging van het toeristen- erkeer naar België, welke met het oog op d Wereldtentoonstelling tijdelijk wa ren ingevoerd, ook voor 1936 heeft ge handhaafd; daartoe behoort het verval len van de douanekaarten voor rijwielen en van de internationale rij- en wagenbe- wijzen voor particuliere auto's en motor rijwielen, benevens de invoering van maandtriptieken. Thans vernemen wij, dat ook de z.g. toeristenkaart. (ter vervanging van pas Of bewijs van Nederlanderschap) gehand haafd zal worden: deze zijn verkrijgbaar bij de Belgische diplomatieke en consu laire ambtenaren hier te lande. Alle tij delijke vereenvoudingingen zijn thans dus voor 1936 gehandhaafd en vermoede lijk zullen de meeste wel een definitief karakter dragen. JUWEELENDIEFSTAL OPGEHELDERD 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. De Haag- sclie politie heeft, een mooi succes ge boekt: zij is er n.l. in geslaagd binnen een maand den juweelendicfstal bii de fa. Gebr. Kan in de Spuistraat tot vol ledige klaarheid te brengen, en twee daders te arresteeren. Weliswaar is pas een gedeelte van het gestolen goed te recht. doch opsporing van het overige is vermoedelijk slechts een kwestie van Mid. Zooals men zich zal herinneren werd in den nacht van 28 op 29 November bii de fa. Kan, Spuistraat, 12a. door mid del van een baksteen een etalageruit ingeworpen, terwijl uit de étalage een riii ringpn. broches en wat dies mper werd ontvreemd. Aanvankelijk taxeerde men de waarde van het ge- stolene op 1000 gulden, later is dat be drag vastgesteld op 570. Afdeelingsverslag van de Tweede Kamer over het betrokken wetsontwerp 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. Vele Tweede-Kamerleden hebben bij het af- deelingsonderzoek van het. wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet niet zonder verwondering kennis genomen van het voorstel, het verbod van de z.g. verpachting op te heffen en deze in de wet te regelen. Zij keurden het af, dat thans reeds voorgesteld wordt, wegens veelvuldige ontduiking, het in 1931 zorgvuldig ge kozen standpunt te verlaten en de ver pachting, waartegen indertijd zoo groo te bezwaren uit de Kamer zijn gerezen, te erkennen en te regelen. Gevraagd werd o.m., hoe de minister nu reeds, nadat de bepalingen goeddeels eerst sinds 1 April 1934 van kracht zijn en, ingevolge de overgangsbepalingen der wet van 14 Maart 1935 ten deele pas na 1 Mei 1937 in werking zullen tre den, van handhaving van de wettelijke regelen wil afzien. Onwettige daden van ontduikers en woekerpachtprijzen vragende vergun ninghouders mogen niet de norm zijn waarnaar de wetgever zich richt. In ieder geval zou een dergelijke principieele aangelegenheid niet in dit ontwerp, dat overigens een technische herziening beoogt, niet thuishooren. Daartegenover konden verschillende andere leden zich met de voorgestelde principieele wijziging vereenigen: hier door zal worden tegemoetgekomen aan sinds jaren gevoelde bezwaren van het bedrijfsleven. Zij juichten het toe, dat de minister een verruiming voorstelt, op een punt waar de wet niet strikt toe te passen is. Sommigen dezer leden wilden zelfs verder gaan en bepleitten, dat een ver gunning of een verlof A steeds op een ander zou kunnen worden overgeschre ven. Vergunning of verlof A moeten immers als een vermogensbestanddeel worden bezien. Zij zouden tevens gaar ne zien wanneer het uitstervingssy steem zou worden geremd. Het minimum is thans bereikt, waar mede aan de bestaande behoefte kan worden, voldaan. Verdere daling zou bij eenige economische verbetering, clandestiene verkoopgelegenheden doen ontstaan. Verschillende groepen van leden wa ren met de regeering van oordeel, dat er in dezen tijd aanleiding bestaat, aan de vergunnings- en verlofsbedrijven eenigermate tegemoet te komen in de moeilijkheden, welke deze bedrijven on dervinden; echter had men de tege moetkoming gaarne minder bescheiden gezien en vreesde men niet een toene ming van het gebruik van zwak-alko- holische dranken. Nederland, aldus deze leden, behoort wat alcoholgebruik betreft, tot de matigste landen van Europa. De wet is hier te lande den vergunning- cn verlofhouders kwalijk gezind en bejegent hen eer met wan trouwen dan met vertrouwen. Deze leden waren echter onderling verdeeld wat betreft de in de wet aan te brengen wijzigingen. Eenige leden vroegen een voorziening tegen het verkoopen van zwak-alcoho- lische dranken in allerlei zaken waar deze verkoop niet thuis hoort: kruide niers-, groenten- en fruitwinkels ver koopen b.v. goedkoope wijnen zonder verlofsrecht te betalen. Sommige leden bepleitten een breede technische herziening van de Drank wet. De wet van 1881 was duidelijk en overzichtelijk, de wet-Kuyper was reeds ingewikkelder, de wet-Verschuur is uiterst moeilijk leesbaar, hoogst inge wikkeld en zeer onduidelijk. Zij be pleitten instelling van een commissie van voorbereiding. Te Medan, Padang en Fort de Koek gevoeld Naar aanleiding van de berichten om trent de aardbeving, waarvan het epi centrum in Sumatra zou liggen, seint Aneta, dat deze aardbeving gevoeld is te Medan, Padang en Fort de Koek. Op sommige plaatsen verlieten dc men- sclien de huizen; de klokken stonden stil. Tot dusver zijn nog geen persoon lijke ongevallen gerapporteerd. Echter is hier en daar van schade melding ge maakt. DE BILT, 29 Dec. Het Kon. Ned. Met Instituut deel mede: In den morgen van 28 December om 2 uur 28 minuten 36 seconden Green- wichtijd is aan het Meteorologisch In stituut te de Bilt een sterke aardbeving opgeteekend. De afstand bedraagt ongeveer 10.000 K.M. De richting ligt iets benoorden het Oosten, waaruit volgt, dat de oorsprong moet liggen in de nabijheid of ten Noorden van Sumatra. EEN PSEUDO-RECHERCHEUR Dezer dagen fietste de 18-jarige dienstbode A. D. over den 's-Gravendijk- wa] te Rotterdam. Het was donker en haar fietslantaarn brandde niet. Plotse ling sprong een man voor haar fiets Hij slak zijn hand op, om te beduiden, dal zij moest afstappen. Het meisje deed dit en toen vertelde de man, dat hij rechercheur was, dat zij een overtre ding beging, dat hij haar verbaliseeren moest en dat zij 50 cent boete had te be talen. Toevallig had het meisje juist twee kwartjes bij zich, die zij aan den man gaf. Daarop mocht zij gaan. Toen zij het. avontuur later aan anderen ver telde, gaf men haar den raad bij de po litie toch eens naar het geval te infor- meeren. Het kwam toen spoedig uit, dat het meisje het slachtoffer van een oplichter was geworden. In de zalen van het Vereen. Amsterdamsch Schaaks genootschap Zaterdagavond is dr. Max Euwe naar aanleiding van het behalen van het we reldkampioenschap. in de lokalen van het Ver. Amsterdamsch Schaakgenoot schap te Amsterdam gehuldigd. Er waren ongeveer tweehonderd aan wezigen, toen dr. Euwe, vergezeld van zijn echtgenoote, binnentrad, begroet door applaus. De eerste spreker van den avond, de voorzitter van het V.A.S., de heer van Trotsenburg, wendde zich in de eerste plaats tot Euwe's ouders en maakte de woorden van de directrice van het Meisjeslyceum tot de zijne: Ik feliciteer u met een zoon als Max. Zich tot de echtgenoote van de we reldkampioen wendende zeide de heer Van Trotsenburg: Van alles wat eraan het diner in het Carlton Hotel is ge zegd. kan ik alleen de hartelijke woor den navertellen toen door uw man tot u gesproken. U heeft veel bijgedragen tot het succes van uw man. Het V.A.S. hèeft u daarom benoemd tot eerelid. evenals uw man. De secretaris van het schaakgenoot schap deelde mede, dat er vele geluk- wenschen waren ontvangen. Een dezer, een telegram van pater Hendriks (op rijm) las hij voor. De heer Kuiper sprak namens den N.-H. Schaakbond en wenschte Euwe geluk met zijn overwinning en sprak de hoop uit, dat hij deze in een wel licht niet verre toekomst, met één zou weten te vermeerderen. Namens de Schaakclub Utrecht sprak de heer van Wijngaarden. De heer van Harten, voorzitter van de schaakclub Max Euwe, bood den wereldkampioen een stoffelijk blijk van hulde aan. Voorts spraken nog de heeren Schols namens de Schaakver. der Amsterdam- sche gemeente-ambtenaren en de heer Wielenga namens de Amsterdamsche Chr. Schaakvereeniging. Daarna was Het woord aan Dr. Euwe zelf Hij zeide, dat driemaal scheepsrecht is en nu driemaal te zijn gehuldigd. De eerste maal in Bellevue, na de laat ste partij. Dit was de opening van ue huldigingspartij geweest. Zij droeg een levendig karakter en er waren veel stukken op het bord. De tweede huldi ging aan den feestmaaltijd in het Carl ton Hotel was het middenspel. Hier is nog al wat in geofferd en ik heb alle offers aangenomen, ook een gouden horloge. Deze avond is het eindspel der hul diging. Ik heb niiet veel lust gehad de partij te vervolgen, doch het comité wilde geen remise aannemen en ook niet dat ik het huldigen opgaf. Nu ech ter doe ik dit in liet openbaar. Spr. dankte in het bijzonder het V.A.S. voor het eerelidmaatschap, dat hem 13.50 per jaar uitspaart. Eveneens voor het eerelidmaatschap, verleend aan zijn vrouw. De match heeft groote propagandisti sche waarde gehad en meer. Een fa brikant schreef me, dat hij nu eenige werklieden weder een poos aan het werk zou kunnen houden voor het ver vaardigen van schaakborden, en een directeur van een sanatorium schreef mij, dat zijn patiënten nu weder eens een goede afleiding hadden gehad. Tenslotte dankte dr. Euwe 't comité voor den wedstrijd, voor alles wat het had gedaan en stelde een hoera op hen in. Na een korte pauze heeft de wedstrijd leider, de heer Kmoch, een beschou wing gehouden over het verloop van den strijd. DE VOORGENOMEN SLOOPING VAN OUDE SCHEPEN TE IJMUIDEN In aansluiting op de mededeeiingen omtrent de voorgenomen slooping van oude schepen te IJrauiden met toeken ning van een sloopingspremie, schrijft 1-Iet Volk, dat naar deskundige schat ting, 70 a 100 schepen voor slooping in aanmerking zouden komen. Een kleine commissie, bestaande uit de heeren Janssens, inspecteur van de visscherijen; Oud, directeur van het Visschershavenbedrijf en Meijer de Vries, hoofdinspecteur van de werkver schaffing, heeft dit begin van saneering voorbereid. Eerst is nagegaan of de slooping in werkverschaffing zou kun nen geschieden. Dit bleek echter op ver schillende bezwaren te stuiten. Bij de thans ontworpen regeling zou de premie worden toegekend uit de gel den van het Werkfonds. Tn totaal zou hiermede een bedrag van 200.000 a f 300.000 gemoeid zijn. Een moeilijkheid, waarvoor nog een oplossing moet wor den gevonden, is, dat de gelden fonds perdu zouden moeten worden verstrekt en het Werkfonds in het algemeen slechts voorschotten geeft. GEEN ONTBINDING DER NEDER LANDSCHE S. A. In tegenstelling tot de N. S. B. heeft de leider der Nationaal-Socialistische Nederlandsche Arbeiders-Partii. dr. E. H. v. Rappard, op de laatst te Arn hem gehouden vergadering van den partijraad medegedeeld, geen redenen aanwezig te achten tot. ontbinding der S.A.. aangezien haar doel in geen en kel opzicht in strijd is met het aan hangige wetsontwerp. Niet voorberei ding tot militaire, semi-militaire of po- litioneele handelingen, maar bewuste uitdraging der idee is het doel van de S.A. der N. S. N. A. P. DE POSTVLUCHTEN AMSTERDAM, 28 Dec. Het K.L.M. vliegtuig Kwak is hedenmorgen met 4 passagiers en post aan boord te 8 uur van Schiphol voor de reis naar Indië vertrokken. De bemanning is als volgt samenge steld: C. Tepas, 1ste bestuurder; Th. von Weyrother, 2e bestuurder; J. Dal- tenre, werktuigkundige, en C. Dik, radiotelegrafist. 121. Stiekeme Bert was op zekeren dag tot de ontdekking gekomen dat boer Pummels zulke prachtige konijnen had. Daar hij erge zin in zoo'n konijntje had, en zijn vader niet van plan was er een voor hem te koopen, besloot hij zich er een toe te eigenen. 122. Doch hij had buiten den waard gerekend. Pummels kwam juist zijn huis uit en bemerkte iemand bij zijn konij nenhok. Daar hij een beetje kippig was, bemerkte hij niet precies wie het was, doch toen hij bij het. hok was aange komen. bemerkte hij dat er een konijn verdwenen was. WAT ETEN WIJ MORGEN Voor da koffietafel Sneeuwaieren. Bereiding: per persoon 1 sneedje brood, 1 plakje kaas (of ham), 1 ei, zout en peper. Braad in de koekepan het brood aan beide kanten en leg hierop de plak kaas of de ham. Leg er vervolgens een een laag zeer stijf geklopt eiwit op. Maak in het, midden hiervan met ten lepel een kuiltje en leg hier in de eier dooier. Bestrooi het geheel met wat zout en peper. Zet de broodies even in den oven totdat de sneeuw lichtbruin en de dooier iets harder geworden is. Voor de middagtafel Biefstuk Pommes frites Doperwten Custard in glazen Bereiding: Schil eenige Sinaasappe len aan dobbelsteentjes. Bedek er den bodem van breede glazen mee (zooals men ook voor ijs gebruikt) en bestrooi ze flink met suiker. Maak een smakelijke custard vla en giet die over de sinaasappelblokjes. Presenteer er vanille wafeltjes bij. NIEUWJAARSDAG Voor de koffietafel Lever hors d'oeuvre met, mayonnaise. Bereiding: J4 halflever, 4 hardge kookte eieren (10 minuten) 1 geraspt uitje, 4 gekookte aardappelen, mayon naise van 1 eierdooier, peper en zout. Blancheer de lever. Kook ze en hak ze daarna goed fijn met de harde eie ren, het uitje en de aardappelen. Voeg er de peper en zout bij en 2 eetlepels gesmolten boter. Roer alles goed door een. Leg dit mengsel midden op een platte schaal, maak het mooi glad. Be spuit het. met mayonnaise en garneer den schotel met, slablaadjes, plakjes to maat, waaiervormig gesneden augurk jes en inmaak uitjes. Voor de middagtafel Kop bouillon Gebraden kip Aardappelen Appelmoes Chocoladepudding met geslagen room Ter gelegenheid van Nieuwjaar pre senteert men: Knijpertjes Bereiding: 500 gram bloem. 250 gr. lichte basterdsuiker. 1 ei. 150 gram bo ter, het merg van 1 stokie vanille of 2 pakjes vanille suiker, pl.m. 2% d.L. water. Smelt de boter, voeg er pl.m. 2% d.L. water bij, de suiker, de vanille en het ei. Voeg daarbij de bloem en maak van deze ingrediënten een glad en dik vloeibaar beslag. Voeg zoo noodig nog wat meer water toe. Laat het' deeg een paar uur staan, totdat het bekoeld is en ook wat dikker is geworden. Be smeer een knijpertjes ijzer van binnen goed met boter, laat het heet worden, giet er een kleine portie beslag in en bak onder stevig dicht knijpen van het ijzer, het deeg aan beide zijden héél licht bruin. Dikke Nieuwjaarskoeken Bereiding: 250 gr. tarwebloem, 25Q gr. roggebloem. 100 gr. boter. 125 gr. stroop. 125 gr. bruine suiker. 2 eieren, 2 lepels slaolie, 5 cent anijszaad. Voeg alle droge ingrediënten bii elkaar smelt de boter en maak daarvan met de stroop de ongeklopte eieren en de andere ingrediënten' een dik beslag. Voeg zooveel water toe als noodig is om het beslag op juiste dikte te krijgen Laat het deeg een paar uur rusten, voeg er als het te stijf mocht zijn ge worden, nog wat water bij. Bak kleine porties van dit deeg in een knijpertjes ijzer, dat ingevet en heet gemaakt is, aan beide zijden lichtbruin en gaar. (Deze dikke Nieuwjaarskoeken wor den niet bros, doch behooren slap te zijn). LEZING KARAKORUM-EXPEDITIE TEN PALEIZE Naar wij vernemen zijn Zaterdag avond de heer en mevrouw P. C. Visser- Hooft voor het diner uitgenoodigd bij H. M. de Koningin ten Palcize Lange Voorhout te 's-Gravenhage.. Na afloop zou door den heer Visser een lezing worden gehouden voor een klein aantal genoodigden over zijn jongste Karako- rum-expeditie WIELRIJDER DOOR AUTO AAN GEREDEN EN GEDOOD Zaterdagavond is op de Koningin Wilhelminalaan te Voorburg een wiel rijder, een naar schatting 60-jarige man, door een auto aangereden, waardoor de man van zijn rijwiel werd geslingerd. Hij is daarna met zijn vernielde fiets een eind de Laan opgeloopen en ver volgens in elkaar gezakt. F.en ontboden geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. De auto die de aanrijding veroorzaakt had, is doorgereden. De identiteit van het slachtoffer heeft men nog niet kun nen vaststellen. De politie stelt een on derzoek in en meent een spoor van de auto te hebben gevonden. Het lijk is naar de St. Anthoniushove te Voorburg overgebracht. ACHTERSTALLIGE VORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN In de week van 23 tot 28 Dec. 1935 is door de Nederlandsche bank in to taal een bedrag van omstreeks 500.000 R.M. van de op haar Sonderkonto bij do Deutsche Verrechnungskasse uit staande vorderingen met de begunstig den afgerekend. De nummers van deze posterr liepen van 83692 tot 83916. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten, die nog niet tot uit betaling zijn gekomen, beloopt op bet oogenblik omstreeks 2S.6 millioen R.M. Aan Treuhënderkontoposten is door de Nederlandsche bank gedurende de zelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer 200.000 R.M. met de begunstig den afgerekend. Het hoogste afgereken de volgordenummer was 188G5. Het totale bedrag van de op het Treuhan- derkonto Niederlanda uitstaande vorde ringen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks 17.8 millioen R.M. De Treu- handerkontoposfen, waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9