GEACHTE DAMES, INDIA BANDEN MUSSOLINI SPREEKT! Fa. DUIM BURGER 4000 L E Y T A X DE EEMLANDEK Dinsdag 31 December 1935 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34e Jaargang No. 155 OUD EN NIEUW In kanselier Müller's „Erinnerungen" wordt medegedeeld, dat op Nieuw jaarsmorgen 1780 Goethe met Seeken- dorff en Einsiedel het druk hadden met het verzonden van nieuwjaarswcnschen. 2ij haddon jachtplannen in de buurt van Thalbiirgel. Om niet naar Weimar terug te gaan en de wenschen persoon lijk rond te brengen, lieten zij een ijl bode komen, die voor hen al het geschre vene zou bezorgen. Er was heel wat! Den halven Sylvesternacht hadden zij met hun drieën humoristische, ironi sche, guitige en ondeugende rijmpjes ge schreven, waarvan slechts één enkel, een weinig betcekcnend quatrijn aan Fraulein von Göchhausen overgebleven is, een l'cit, waarmede we de nakome lingschap kunnen gelukwenschen, want dergelijke gelegenheidspoëzie, die aardig moet zijn, is in den regel, zelfs bij groote mannen als Goethe, vrij smakeloos. Bommen op een ambulance O Standplaats naast Hotel Monopole i EL. 1830 Medische Help KABINETSCRISIS IN SPANJE HULP IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE Het jaar is 10 dagen langer gemaakt! SCHITTEREND MOREEL! Parijsche plan niet voldoende Benzine genoeg? ^NIEUWJAAR TEL. 1788 W. LEYENHORST-LEUSDERWEG 242 Nieuws Laatste berichten 4 uur 25 min. n.v. ATOC i.o. n Dames-Modezaak-Arnh. weg 26 AMERSFOORlSCtf DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden VOOT Amersioort 1.95; per maand 0.65; per week 'met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15. Binnenland iranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS DER ADVEBTENTIEN van 14 regels 11.05 met «nbegnj van een bewijsnummer elke regel meer f 0.25 Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels! 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer extra f 0.05j De stille wijser gaet en blijft geduerigh wijsen; De tijt die heeft geen tijt, de tijt moet verder reijsen; De wijser wijst den wegh, 'wij volghen met den tijt Door heden uit verleen naar toekomsteeuwigheijt. Maar Goethe, die aldus een deel van zijn nachtrust offerde aan de modegril der nieuwjaarsrijmelarij volgde daar mede een oud Duitsch gebruik. De jaar wisseling had al heel lang tot „dichten" geprikkeld. Duitsche couranten hadden den len Januari haar lezers verheugd of verveeld met berijmde wenschen. In een cultuur-historisch werk van E. Buchner, dat Das Xeue^te von gestern heet, zijn daarvan talrijke voorbeelden te vinden. Naar mate men verder terug gaat, vindt men waardevoller uitingen. Ziehier eene van het jaar 1682, te vinden in een Nieuwjaarsmorgen-uitgaaf van de Mercurii Relation oder Wochentliche Reichs Or- dinari Zcitungen te München: Jesu! An fang aller Dinge, Hilff, das disz Jahr uns gelinge. Jesu! der du bist das Ende, Alles Urihéil von uns wende. Wann wir thun worden was wir sollen, Wird auch Gott thun was wir wollen. Wann aber thut disz nit geschehen, Wirds nach unserm Willen nit gehen. Do ernst van dit lied, dat 's inenschén lot in hooger hand legt en het vertrou wen uitspreekt, dat, zoo de mensch zijn plicht doet, God zijn wensch zal vervul len, doet denken aan een oud liedeke. dat te vinden is in eene verzameling van Nog enkele Kerstgedichten van A. M. van de Laar Krafft, en L. van de Laar KrafftWijnacndts van Re-, sandt en dat tot titel draagt: „al in dit soete Nieuwe Jaer". De aanvang van den nieuwen tijdkring, beginnende met Kerstfeest, worde gesteld in de aanbid ding van hem, die bet licht bracht in de donkerte dor wereld. Het zijn drie kleine stropijen, vol eenvoud, ootmoed en ge- Jon': In Jesu naeme broeders eersaeme stelt u eenpaer om te beghinnen hem te beminnen al in dit soete nieuwe-jaer. Een herte reene en anders gheene dat sal, voorwaer, winnen alleene 't kindeken cleene al in dit soete nieuwe-jaer. Vader almagtigh Sone eendrachtigh Heijligh Geest klaer, oen Godt dryvuldig verheft ons schuldig al in dit soete nieuwe-jaer. Uit beide dichtsels spreekt de gedach te van rncnschelijke afhankelijkheid en nienschelijkc onderworpenheid. Tegen over den ecuwig voortschrijdenden tijd, waarin de jaren van ons leven verglij den, staat de groote macht, de eeuwige, die blijft, terwijl alles vergaat, wat wij om ons heen zien en onze jaren zoo als het bekende kerstlied zegt. „als een schaduw heenvliegcn". Daarheen richten wij ons levenscoinpas en op den 31én December-avond, den avond van den Iaatsten dag van een der stukken tijd, waarin we ons leven verdoelen, zou den we wenschen, dat „de stille wijser" een oogenhlik zijn onstuitbaren, zijn on afgebroken kringloop op de plaat van ons levensuurwerk kon staken en ons even rust gunnen tusschen het oude, dat heengaat, en het nieuwe, dat komt. Maar de tijd kent geen schaft: „de tijt heeft geen tijt" en de uren van den Oudejaarsavond zijn even kort als die van andere avonden. Toch maken wij die langer door de bewustheid, waar mede wij die doorbrengen, voor één enkele maal in het jaar indachtig, hoe kostbaar en hoe kort ze zijn. Dat is de rijkdom en de zegen van den Oudejaars avond. Met bewustheid beleven we hem; niet in de sleur van het gewone gaat hij voorbij, maar als een spanne tijds, die ons dierbaar is, die we willen tegen houden in haar snel rhythme, langzamer- zien voorbijglijden, omdat we bij den na derenden klokslag, die de samenvloeiing van Oiul en Nieuw beteekent, het begrip verduidelijkt voelen van onze aardsche vergankelijkheid. In die stemming is het goed den Syl- vcster-avond te vieren. Zij geeft waarde aan den tijd, die de on zé1 is, aan de uren, die van ons zijn. Op den Iaat sten avond van het jaar beleven wij die, beter, dieper dan anders. Om ons heen zoeken wij het contact niet hen, die wij liefhebben en die ons nabij zijn, en te zamen gaan we, door het heden, uit het verleden de toekomst in, versterkt door dien.band liet. onbekende tegemoet Oudejaarsavond is voor den ernstigen mensch eenigszins als die „nachtwake der wapenen", waarin eertijds zij» die tot ridder geslagen zouden worden, zich voorbereidden tot het ontvangen van den ridderslag.. Een onbekende toe komst ligt voor hem: daarin zullen veel krachten op hem aanstormen, die hij zal moeten overwinnen. Het zal van hem, van zijne voorbereiding afhangen, hoe hij haar stoot zal opvangen. De „nachtwake" kan hem versterken en met vreugde doen aanvaarden, wat de toekomst brenrt. Zulk een kracht, zulk eene geestelijke verjonging.brenge de Oudejaarsavond van 1935 aan zeer velen in dezen tijd van groote moeilijkheden en donkere vooruitzichten! A. J. B. B Negen Zweden, Roode Kruis* personeel, door de Ita* lianen gedood ADDIS ABEBA, 31 Dec. (Reuter). De regeering van Abessynic deelt mede, dat de Zweedsche Roode Kruis*am# bulance door Italiaansche vliegtuigen is gebombardeerd op 25 K.M. afstand van Dolo. De leider van de ambulance is gewond. Nader wordt gemeld, dat bij het bombardement van de Zweedsche ambulance negen personen, Zweden, werden gedood, w.o. de leider. De ambulance maakte deel uit van het geheimzinnige leger van Ras Desta. Amersfoortsche Huisartsen- Vereeniging Nieuwjaarsdag hebben dienst de vol gende burger-geneesheeren Kok, Langegracht 11; Tel. 55. Hoornstra, Snouckaertlaan; Tel. 2012. Breedveld, Wilhelminastraat 5; Tel. 547. Van de overige geneesheeren heeft dienst Zandt, Bankastraat 38; Tel. 1374. Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag heeft dienst de apotheek van de firma Kok, Langestraat 74; Tel. 165. Nieuwjaarsdag hebben dienst de vroedvrouwen Mevr. Daams, Puntenburgerlaan 21; Tel. 1852. Mej. v. d. Grient, Breestraat 8; Tel. MADRID. 30 December. Hedenmid dag deelde de minister-president mede, dat hij den president van den staat bet ontslag van het kabinet had aan gebeden. De president heeft premier Portela Valladares belast met de vorming van een nieuwe regeering. De kabinetsfor- mateur hoopt nog hedenmiddag een nieuwe ministerlijst te kunnen samen stellen. WERELDGEBEUREN INDIEN DE ITALIANEN ENGELAND AANVALLEN Te Londen ontving men bevredigende anti woorden met betrekt king tot evenfueele bij- standverleening Met zijn rondschrijven, gericht tot de slaten, die aan de Middelland- sche Zee zijn gelegen, heeft Enge land, naar algemeen bevestigd wordt, succes gehad. Gelijk men weet, heeft Groot-Britannië in deze circulaire aan bedoelde staten gevraagd, of het op hun hulp zou kunnen rekenen, wanneer als uitvloeisel van Engelands houding ten aanzien van liet Italiaansch-Abessijn- sche conflict Italië te eeniger tijd een aanval mocht doen op de Britsche vloot en dus tot een oorlogshandeling over gaan. Het spreekt vanzelf, dat, nu de antwoorden op deze vraag gunstig zijn uitgevallen, Engelands militaire positie aanmerkelijk is verbeterd. Wanneer de vloten der Middelland- sche Zee-mogendheden Engeland in ge val van gevaar en agressie zullen bij staan, clan beteekent dit volgens de op gaven, die wij in de Engelsche pers te genkomen, dat Turkije, Griekenland, Joego-Slavië. en Spanje de volgende strijdkrachten ter boschikking van een aangevallen Engeland zullen stellen: één Turkschen pantserkruiser, dc vroe gere Duitsche Goebcn, die enkele jaren geleden is gemoderniseerd, twee oudere Spaansche slagschepen, verder drie mo- drene kruisers, tien licht kruisers, ze ventien moderne destroyers, negen en twintig torpedobooten en een gelijk aantal duikboolen. Niet alleen echter zullen de vloten van de mogendheden der Middelland- sche Zee Engeland eventueel bijstaan, maar bovendien mag Groot-Britannië gebruik maken van de havens en de marinetechnische inrichtingen der zoo even genoemde staten. Bovendien en dit feit mag geenszins worden onder schat zal Engeland staat kunnen maken op de hulp van de luchtvloten der mogendheden, die aan de Middel- landsche Zee zijn gelegen. In dit ver band worde er de aandacht op geves tigd, dat in de eerste plaats Joego-Sla vië en Turkije over sterke luchtvloten beschikken. Bovendien rekent Londen er blijkbaar op, dat ook Tsjecho-Slowa- kija met zijn luchtmacht Engeland eventueel zal bijstaan. Laatstgenoemd land toch beschikt op grond van een overeenkomst met Joego-Slavië over een steunpunt aan de Adriatische Zee. Overigens worde er de aandacht op gevestigd, dat de militaire middelen, die Turkije, Griekenland, Joego-Slavië en Spanje en eventueel Tsjecho-Slo- wakije ter dispositie stellen, natuur lijk verre in liet niet vallen, wanneer met ze vergelijkt met de steunverle ning van Fransche zijde, waarop En geland met stelligheid rekent, wanneer het door Italië mocht worden bedreigd. Vrijwel dc algemeene opvatting is, dat de technische voorbereidingen, die de staten der Middellandsche Zee moe ten treffen in verhand met hun moge lijke hulpverleening, in ongeveer zes weken haar beslag zullen hebben ge kregen. Inmiddels zit ook Engeland zelf niet stil; het versterkt met koorts- achtigen ijver zijn eigen steunpunten in de Middellandsche Zee; niet in de laatste plaals komen in dit verband Alexandrië, Haifa en Cyprus in aan merking; geen moeite wordt gespaard om het prestatievermogen dezer steun punten zoo hoog mogelijk op te voeren. In den tusschentijd zal men zich ook een beter oordeel kunnen vormen over het effect van de tot dusver toe gepaste anti-Italiaansche sancties als mede over de oorlogskansen; wanneer de periode van ongeveer zes weken zal zijn verstreken, zal men bovendien we ten welk standpunt Amerika inneemt ten aanzien van het vraagstuk der ver scherpte sancties. Dan is uit den aard der zaak tevens het oogenhlik aange broken, dat men het. vraagstuk van de evenfueele afkondiging van een olie- embargo met meer kennis van zaken onder oogen kan zien. De Administratie van de Radio Bode begint het jaar met een heel goede daad: ieder die in 1935 nog geen abonné op de Radio Bode was, en zich nu direct abonneert, kan nog profiteren van de kostbare AVRO-premie: de zeldzaam mooie kunstkalender, waaraan weer 12 van Neêrlands bekendste meesters hun werk gaven! Maardan moet U zich ogenblikkelijk opgeven als abonné dit verlengde aanbod geldt slechts tot 10 Januari! Abonneer U dus direct! U betaalt maar f3.'per halfjaar om regelmatig iedere week Neêrlands grootste programma-blad te ontvangen - een tijdschrift van 100 pagina's. Alle program ma's, ook van de Centrales, tal van tekeningen, artikelen, foto'siedere week opnieuw! Abonneer U laat geen dag verloren gaan! Stort vóór of op 10 Januari op Giro 128.000, AVRO, Amsterdam, of geef U op bij ons hoofdkantoor, Keizersgracht 107, Amsterdam of bij een der volgende bijkantoren te: Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Arnhem, Leeuwarden, Nijmegen, Zwolle (tijdelijk), Middelburg. Hij prijst het leger te velde en geeft een exposé van de economische belegering Zekere maatregelen.... ROME, 30 December. In de zitting van den ministerraad heeft Mussolini, sprekende over de voorstellen van Pa rijs er den nadruk op gelegd, dat deze verre van voldeden aan de minimum- eischen van Italië, vooral ten opzichte van de veiligheid der grenzen en der onder Italiaansch gezag staande perso nen. Bovendien heeft men deze zelfde voorstellen laten vallen zoodra zij gepu bliceerd werden en nog lang voor de Groote Raad ze had kunnen bestudee- ren. De militaire campagne In het vervolg van zijn redevoering gaf Mussolini een ampele uiteenzetting, gestaafd met documenten, van den mi litairen toestand in Erythrea cn Soma- liland, waarbij hij met name inging op den toestand in Erythrea, waar de Ita liaansche troepen zich geconcentreerd hebben en versterkt worden in posities, die zij hebben bezet en waarvan som mige punten meer dan 170 K.M. van de oude grenslijn af liggen. De snelle sprong voorwaarts, die in de eerste dertig dagen voorwaarts werd gedaan, eischt thans een indrukwekkend ge heel van werkzaamheden tot het in orde brengen van de diensten achter het front, die de voorziening cn de uit eindelijke beweging moeten waarbor gen van de soldaten en arbeiders, die een totaal omvatten van eenige hon derdduizenden manschappen. Iedere oorlog en met name een kolo niale aldus zette Mussolini uiteen heeft een tijd van absoluut nood zakelijken stilstand, vooral, wanneer het er om gaat de intendance te orga- niseeren in een moeilijke en bergach tige streek, zooals Tigre, waarvan de oppervlakte een zevende bedraagt van geheel Italië en dat ruim 400 K.M. ver wijderd ligt van de haven Massaoea. Tijdens de laatste vijandelijkheden heb ben de Italiaansche en Erythreesche troepen schitterende bewijzen gegeven van stoutmoedigheid en moed. Het mo reel en de gezondheidstoestand der troepen zijn tevredenstellend. De economische toestand Voortgaande besprak Mussolini het z.g. goudplebisciet in Italië, waarbij hij een uiteenzetting gaf van den strijd van het land tegen de economische be legering. Hij deed daarbij uitkomen, dat deze strijd vurig gevoerd wordt door alle productie- en ruilhandelsfac toren, die een maximale exploitatie voorbereiden of verwerkelijken van alle hulpbronnen dor natie, terwijl de Ita liaansche wetenschap en chemie ver- vangmiddelen vinden voor vele grond stoffen. Gezien het groote gevoel van verant woordelijkheid in landbouw, industrie en handel zijn speciale wetge vende maatregelen niet noodig geworden. Ook in de toekomst zullen die niet worden vereischt Mussolini rept van maatregelen Aan het slot van zijn redevoering deed Mussolini den raad nog mededee- ling van zekere maatregelen van mili tairen aard. Het corporatieve werk wordt voortgezet en zal zijn hoogte punt bereiken met de groote bijeen komst van den Raad der Corporaties aan het einde van Februari 1936. De ministerraad heeft heden de be grooting voor 1936/37, die een totaal aanwijst van ongeveer 20 milliard lire ontvangsten en uitgaven cn een actief saldo van 20 millioen lire, goedgekeurd. De uitgaven voor de militaire actie in Oost-Afrika zijn daarin niet opgenomen. ROME, 30 Dcc. (A.N.P.). De fas cistische partij-organisaties hebben be sloten, de leden van de fascistische jeugd-organisaties die dit wenschen, in de gelegenheid te stellen, gratis chauf- feeren te leeren op kosten van de partij. Oit nummer bestaat uit 3 bladen In verband met Nieuwjaar zal ons blad Woensdag 1 Januari niet verschijnen DIT BLAD HEEFT EEN DAGELIJK SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN NIEUWE WAGENS PASSAGIERS TOT f 5000.- VERZEKERD in binnen- en buitenland op aedere pagïiraa's STADSNIEUWS De Bestuurdersbond 35 jaar. (Tweede Blad, pag. 2). Man dood op straat gevonden. 1 (Tweede Blad, pag. 2)'. OMTREK Een financleele kwestie te Hoogland. (Tweede Blad, pag. 3). De V.O.V.A.-redacteuren berecht. 1 (Tweede Blad, pag. 3)'. SPORT Het Prov. Utr. Elftal. (Eerste Blad, pag. 3). Eerste blad pag. 3 WEER VER WACHTING Medegedeeld door liet Kon. nod. Mel. Instituut te de Bill. Verwachting: Krachtige lot stormachtige, later afnemende Z. tot Z.W. wind. zwaar he- wotkt tot betrokken, regen buien, weinig verandering in emneratuur. Hoogste bar. stand 763.8 te Marseille Laagste bar. stand 734.8 tc Blacksod Laat Uw Garage-houder thans MONTEEREN Centraal-Stock: Hoogeweg 14 Tel. 884 Amersfoort Wij vestigen Uw aandacht op onze UITVERKOOP welke 2 Januari aanvangt. De prijzen zijn zeer laag gesteld. Kwaliteit en modellen prima.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1