Overval op een geldauto ENGELSCH JACHT IN ZWAAR WEER Twee zeilen verloren Kranslegging op het graf van Prins Hendrik ONZE HANDEL MET PALESTINA EEN PIONIER DER LUCHTVAART P. J. SCHMIDT UIT DE R.S.A.P. Vliegveld Ypenburg geopend Te mul voor groote vliegtuigen DE NAZOMER IS MOOI Enkele records FEESTVIERING IN DEN LANDE De afschaffing den huurbijsla Niet ten laste van klasseI 'Igfs 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 1 SEPTEMBE1 Stranding op de Eier» landsche gronden DE COCKSDORP, 31 Augustus. Na een reis van veel angst en vermoeienis is het Engelsche motorjacht „Spray afkomstig uit Grimsby, vanmiddag om vier uur op de reede van de Cocks- dorp aangekomen. Het jacht, dat zeven ton meet en 40 voet lang is, was Zaterdagmidag om twee uur uit Grimsby vertrokken. Aan bood bevonden zich kapitein C. Wal ker, mrs. Walker, miss E. Walker, mr. C. Pyraih en mr. A. Han. Er stond een vrij woeste zee en de stijve bries uit het noordwesten maakte het er niet beter op. Midden op de Noordzee kwam een golf over den motor, zoodat deze niet meer functionneerde. Men heeft toen getracht met de zeilen te werken en aan de hand van de eenvoudige kaart waarover de kapitein beschikte tus schen Texel en Vlieland doorsturend naar Harlingen of een andere haven te komen. In het zware weer werden twee fokkezeilen verspeeld en de Noord westenwind dreef het jacht op de Eierlandsche gronden in het En- gelschmangat, waar verleden jaar het stoomschip „Oxford" strandde en tien man den dood in de golven yonden. De hoot van Gebr. Boon is hier op uitgevaren en heeft het jacht losgetrokken en naar de reede van de Cocksdorp gesleept. De opvarenedn zijn hier aan wal ge gaan om wat op verhaal te komen. Zij hadden heel wat angsten doorstaan en sedert gisteren hadden zij niet meer ge geten, hoewel er voldoende leeftocht aan boord was. Natuurlijk was ook de zeeziekte aan het niet-eten niet vreemd. Ook het feit, dat er geen doorvaart be staat tusschen Texel en Vlieland, om dat de zee hier vol met banken ligt, was een zeer onplezierige verrassing voor de Engelsche water toeristen, wier kaart, zooals gezegd, niet voldoende was voor de Nederlandsche kust. Dat men inderdaad zwaar weer heeft gehad, kan ten overvloede blijken uit Set feit, dat allo aardewerk aan boord Is kapot geslagen Morgen zal schipper Boon het onfor tuinlijke jacht naar den Helder slee pen, waar men het vaartuig weer ge heel in orde hoopt, te maken. Men heeft het voornemen om daarna dc reis naar Hamburg voort te zetten. Vanwege het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart DELFT, 31 Aug. Door het Onder- Wijsfonds voor de Scheepvaart werd hedenmorgen om half elf in het koor van de nieuwe kerk te Delft een krans gelegd op het graf van wijlen Prins Hendrik. Nadat door den organist het Largo van Handel was gespeeld en mevrouw van der Kerk—Hesling psalm 42 vers 3 had gezongen, sprak de heer G. de Jong directeur van het Onderwijsfonds voor 'de Scheepvaart een kort woord, waar in hij^r aan herinnerde, dat het 15 jaar geleden is, dat het eerste oplei- dings&ohip in de vaart werd gebracht en wijlen Prins Hendrik daaraan zijn naam verleende. Ter nagedachtenis aan den Prins legde spr. een krans in den vorm van een reddingsboei op het graf. Een eerewacht van leerlingen van de Zeevaartschool te Amsterdam was bij het praalgraf opgesteld. De kransleg ging werd o.a. bijgewoond door den burgemeester van Delft, mr. G. van Ba ren en den President-kerkvoogd prof. dr H. B. Dorgelo. Nederland als afnemer op de tweede plaats De Palestijnsche correspondent van het A.N.P. meldt uit Haifa Er zijn statistische gegevens versche nen betreffende de Palestijnsche econo mie, in de eerste vijf maanden van dit jaar, en hieruit blijkt, dat. Nederland percentueel een grooter aandeel heeft verworven in den PalesHjnschen in voer, echter is de waarde eenigermate gedaald. Als afnemer staat Holland thans ech ter op de tweede plaats, onmiddellijk na het Vereenigd Koninkrijk en de Brit- sche bezittingen. Het heeft Duitschland van die plaats verdrongen. De cijfers zijn de volgende Waarde in ponden Jan. tot Mei 1935 naar het Vereenigd Koninkrijk 2.080.009 Brit sche bezittingen 39.842 Holland 157.611 Duitschland 242.741 1936 1.279.125 28.903 141.554 99.713 DE POSTVLUCHTEN AMSTERDAM, 31 Aug. De „Kwak" ls vanmiddag om 17.01 uur uit Indië op Schiphol geland. De „Djalak" op de uitreis en de „Per- koetoet" op de thuisreis hebben Jod- phur bereikt. Van Meel te Tiel op groot* sche wijze gehuldigd Een werkelijk grootsohc huldiging bereidde de Oranjevereeniging van Tiel Zaterdag den oud-vlieger Van Meel Het was dit jaar n.l. een kwart eeuw geleden dat de Federation Aeronauti- que Internationale hem als den eer sten Nederlander het verzwaarde vlieg brevet uitreikte. Gezien de groote be langstelling welke men destijds voor de verrichtingen van de pioniers op luchtvaartgebied koesterde, wilde Tiel, waar Van Meel voor 25 jaar terug werkte en experimenteerde, de eerste zijn om hem hulde to brengen. Overal werd te Tiel gevlagd. Een eerecomité bestaande uit den burgemeester van Tiel en verschillende ingezetenen, stond het bestuur der Oranjevereeni ging ter zijde. Aan alle verzoeken om medewerking was zoowel door het Rijk, als door verschillende instellin gen en sportvliegers zonder eenig voor behoud voldaan. Tegen 12 uur ronkten vliegtuigmoto ren boven de stad. Het waren sport vliegers die acte de presence gaven. Komende van Rotterdam per auto- girotoestel bracht de heer Van Meel eerst te Nijmegen een groet aan zijn daar wonenden vriend Adriaan Mul der, ook een der eerste vliegers, die thans ziek is. Geëscorteerd door drie watervliegtuigen van dc Mok welke tot Druten Van Meel tegemoet vlogen, arriveerde de autogiro om tien minuten vor drie te Tiel op de nieuwe kade, Het toestel werd bestuurd door den heer H. J. van der Velden uit Rotter dam. Een luid gejuich steeg uit de menschenonassa op, toen het toestel op het geïmproviseerde vliegveld landde. Ballonnetjes werden opgelaten en de muziek 6peelde het Wien Neerlands bloed. De voorzitter van de Tielsche Oranje vereeniging mr. dr. Baale, drukte den heer Van Meel het eerst de hand. De heer Van Meel sprak er zijn groote verwondering over uit dat men blijkbaar zooveel werk van zijn huldi ging gemaakt had. Terwijl een muziek kapel een „Dat is ter eere" blies, be trad de oud-vlieger het gereserveerde gedeelte. Hier waren o.m. tegenwoor dig kolonel YVallaart Sacré, de heer C. Gordijn Jr., commandant van de brand weer te Amsterdam, de eree-voorzitter van de Tielsche Oranjevereeniging, de heer \V. C. Dresselliuys Jr. en Jan Olie slagers. Mr. dr. Baale, voorzitter der Oran jevereeniging. wees op de groote be langstelling bij deze huldiging en deed uitkomen dat op de creditzijde van den grooten oorlog de enorme vooruitgang van de techniek geboekt moet worden. Hij bood den heer van Meel een oor konde aan. Kolonel Wallaardt Sacré, ver tegenwoordigend de Kon. Ned. Veree- niging voor de Luchtvaart, bracht de opening ter sprake van het vliegveld Ypenburg, waaraan de toekomst ten grondslag ligt, in verband met deze huldiging, waar het verleden uit spreekt. Dit laatste toch maakte het mogelijk dat Ypenburg geopend kon worden. Sprekend over den pionier van Meel, wees hij erop dat daarin juist diens grootste verdienste ligt. Hij dankte hem daarvoor, alsmede voor het feit dat de heer van Meel sinds 1911 onafgebroken lid is van de in 1907 opgerichte Luchtvaartvereeni- ging, de oudste van ons land. Hij bood hem tenslotte een zilveren legpenning met inscriptie aan. De heer Dresselhuys Jr. bracht in herinnering van Meel's proefnemin gen van 25 jaar geleden en diens moed om in een toestelletje van bamboe en zeildoek de lucht in te gaan. De heer C. Gordijn Jr., als hoofd van den Amsterdamschen Luchtbe schermingsdienst, vergeleek het com fort van de hedendaagsche toestellen met dat van 25 jaar geleden. De heer van Meel beantwoordde hierna de sprekers. Hij zeide het bijna niet onder woorden te kunnen brengen, hoe diep hij getroffen was door de ge weldige ontvangst. Hij memoreerde den tijd dat hij met groot-majoor van Heyst boven de mooie Betuwe verkennings tochten maakte en het hoogterecord van 1S10 meter op z-ijn naam bracht. Hij bracht de Oranjevereeniging dank voor wat zij voor hem deed, waarna hij zijn oud-commandant den heer Wallaardt Sacré huldigde om diens energie en breeden kijk op het terrein van militaire en burgerlijke aviatiek. Na zijn erkenning uitgesproken te heb ben over de wijze waarop de lucht- vaartafdeeling Soesterberg, de marine en de K.L.M. hem mede huldigden, bracht hij de Tielsche burgerij dank voor de ontvangst. Hierna had een défilé van nagenoeg alle Tielsche sport- en andere vereenigingen plaats. Naar wij vernemen heeft de heer P. J. Schmidt, lid van den Amster damschen Gemeenteraad en van dc Prov. Staten van Noord-Holland zijn functie van voorzitter van de Rev. Socialistische Arbeiderspartij neergelegd. De doodvonnissen en dc terreur in Rusland waren aanlei ding voor den heer Schmidt een verklaring aan zijn partijbestuur te zenden, waarin hij constateert o.m. dat openlijk dient te worden uitge sproken, dat er geen enkele wezen lijk verschil meer bestaat tusschen het regime van Stalin en dat van Hitier. De heer Schmidt wees er da_arbij op dat do verdediging ook zelfs van de ge brekkigste vormen van democratie een levensbelang voor het proletariaat is ge worden, dat elke dictatuur-gedachte moet worden bestreden en dat dienten gevolge de clausules die betrekking hebben op dc aanvaarding van de „dic tatuur van het proletariaat" uit de pro gramma's van de R.S.A.P. dienen to worden geschrapt. Hij achtte deze af zwering cn bestrijding van de dictatuur- gedachte tevens noodzakelijk om effect te geven aan het protest tegen de gru welen in Rusland. Aangezien den heer Schmidt bleek, dat hieromtrent geen overeenstemming in de partijleiding be stond, heeft hij zijn functie als voor zitter van de partij en als redactie-lid van „De Nieuwe Fakkel" neergelegd. HET VERKOOPKANTOOR VAN MOSSELEN In opdracht van de firma Baay te Tholen hebben de mrs. Hnrtog en Dir- ven, te Bergen op Zoom, bij den officiei van justitie te Breda oen klacht inge diend tegen den voorzitter van het cen trale verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom, den burgemeester van Tholen, en tegen den directeur van het verkoopkantoor. Volgens de klacht zouden beide liee- ren gelden hebben aangenomen wegens diensten, welke hierin zouden hebben bestaan, dat zij aan een Parijsche com binatie, hoofdzakelijk bestaande uit Bel gische firma's, een monopolie voor den mosselhandel op Parijs hebben gegeven, zulks ten nadeele van verschillende handelaren, die geregeld op Parijs zaken hebben gedaan. DE EDELVALK NAAR INDIË AMSTERDAM, 31 Aug. Woensdag morgen, 2 September as., zal het K.L.M.-vliegtuig Edelvalk van Amster dam naar Batavia vertrekken. Do be manning van het toestel zal bestaan uit de heeren L. A. Brugman (eerste be stuurder), II. J. J. Kooper (2de bestuur der), H. de Jong (werktuigkundige) en A. Hirdes (radiotelegrafist). De post moet uiterlijk Dinsdagavond in Amsterdam zijn. Het eerste terrein waar sport, vliegers heer en mees, ter zijn Te Rijswijk bij Den Haag is het vlieg- eld Y'penburg geopend door dèn minis ter van waterstaat Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Na een inleidend woord van mr. E. E Menten namens 't werkcomité, dat zich oor de tot standkoming van het vlieg veld gevormd had, hield de minister een rede, waarin hij er op wees, dat Ypenburg de eerste luchthaven in Ne derland is, waar sportvliegers heer en meester zijn, hetgeen echter niet uit sluit, dat dit vliegveld als uitwijkhaven of als noodlandingsterrein, ja zelfs voor militaire doeleinden benut zou kunnen worden. De minister betoogde, dat uit de gun- tige ligging bij belangrijke bevolkings centra niet mag worden afgeleid, dat Ypenburg is voorbestemd als verkeers- vliegveld voor het Westen des lands dienst te doen. Want, zoo merkte de minister op, „dit ligt noch in de bedoeling van de op ichters van dit vliegveld, noch in de lijn van hen, die meenen. dat Den Haag en Rotterdam aanspraak mogen maken op een gemeenschappelijke luchthaven, die in de plaats zal treden van Waal haven. Als vaststaand mag wel worden aan genomen, dat voor afzienbaren tijd Schiphol het aangewezen knooppunt voor de internationale luchtverbindin gen zal blijven. Afgescheiden hiervan rijst de vraag, of redelijkerwijze aan de grootste steden van het land. na onze hoofdstad, een verkeersvlicgveld zou mogen worden onthouden, uit onbe stemde vrees, dat dit zich op den duui zou ontwikkelen tot een rivale." Tenslotte bood spreker den besturen van de grondmaatschappij en de maat schappij tot exploitatie van het vlieg veld Ypenburg, van de Haagsche en Rotterdamsche Aeroclub en van de Nationale Luchtvaartschool zijn harte lijke gelukwenschen aan, waarna hij het nieuwe vliegveld voor geopend ver klaarde. Al spoedig landden de eerste vlieg tuigen. de meeste sportmachines. 'ink de trainer F. K. 51, welke des middags zou worden voorgevlogen, was onder do eerste machines, welke op het veld daalden. Tal van interessante demonstraties werden gegeven. De K. L. M had pech Het lag in de bedoeling om Zaterdag, Zondag en Maandag rondvluchten boven het veld en omgeving te organiseeren. Met het oog hierop was de Havik (Fok ker F 12) des morgens om 10 uur van Schiphol opgestegen. Toen de Fokker omstreeks half elf op Ypenburg wilde landen, zakten de wie len diep in den grond. De directie der K. L. M. heeft toen uit veiligheidsover wegingen besloten van het houden van rondvluchten af te zien. Blijkbaar is het veld op enkele plaat sen althans te mul voor het landen van groote verkeersvliegtuigen De landing der andere vliegtuigen waaronder twee Belgische militaire machines en een Duitsche sportvlieger, had een vlot verloop. Zoo landde de heer Ter Poorten uit Doetinchem met zijn Koolhoven F. K. 43. Hij had voor dezen ple.chtigen dag zijn dochtertje van 6maand meege nomen. De jeugdige vliegenthousiaste ontving uit handen van Jhr. Boreel van het Reisbureau Lindeman een zil veren coupe. De bestuurders van het vliegveld Ypenburg, de Haagsche Aeroclub. de N.V. Nationale Luchtvaartschool en de Rotterdamsche Aeroclub hebben Zater dagavond een diner te Scheveningen gegeven ter gelegenheid van de offi- cieele opening van het vliegveld Ynen burg, waaraan vele autoriteiten deel namen. Er werden vele tafelredevoe ringen gehouden. Men moet nooit wanhopen aan de mogelijkheid van een ommekeer Na den koelen en regenachtigen zo mer, dien wij gehad hebben, zullen weinig menschen verwacht hebben, dat het weer zoo mooi zou worden als het reeds sedert enkele dagen is ge weest. Dat het toch zoo mooi is gewor den heeft een beteekenis, die wellicht niet algemeen zal worden ingezien. Het verschijnsel wijst erop, dat in de weersgesteldheid tijdperken voorko men, die soms plotseling, soms gaan deweg een weerstoestand brengen, ge heel van een tegengesteld karakter dan dat ecner voorafgaande periode, zoodat men in een slechten zomer nooit moet wanhopen aan de moge lijkheid van een totale ommekeer in de weersgesteldheid. Dat leeren ook de weerkundige j'our- nalen en het is wel de moeite waard hieruit verschillende voorbeelden aan te halen van warme dagen aan het einde van Augustus en het eerste ge deelte van September. Zoogenaamde tropische temperatu ren (dat zijn temperaturen van ten minste 30 graden C of 86 gr. F.) kun nen hier te lande nog zoo laat in den tijd als 12 September voorkomen. Zulk een hooge tihermometerstand werd in het jaar 1919 bij Den Haag opgetee- kend. Maai' temperaturen van slechts een graad lager kwamen daar nog tot 20 September voor en wel in het jaar 1926. Stelt men de grens nog lager, n.l. op 25 gr. C., wat een warme dag betee- kent, dan komen deze temperaturen nog zoo laat als 10 October voor (1921). Deze gevallen staan min of meer op zichzelf. Eén zoo'n heete dag vertegen woordigt niet altijd een wannen na zomer. Gelukkig is het mogelijk in de analen der meteorologie tal van ge vallen terug te vinden, waarin een reeks van zeer mooie, warme dagen voorkwam in dezen tijd van het jaar. Verreweg do warmste Augustus maand was die van 1911. Nadat reede Juli een reeks van heete dagen had gebracht, met hoogste temperaturen van 35 gr. C., kwam Augustus met 14 zeer warme en heete dagen achtereen in de eerste helft en vele warme da gen in de tweede helft, en bracht ook September nog twaalf prachtige, zeer warme dagen. Na dat jaar hebben wij nooit meer zoo'n mooien warmen zomer gelhad. Pas in 1932 kregen wij voor het eerst weer een vrij warme Augustusmaand. Wat. September betreft is die van het jaar 1906 de warmste uit de laat6te 45 jaren. Geen enkele dag was koeler dan normaal en vele zeer mooie, war me dagen kwamen toen voor. Dat op deze warme Septembermaand een bui tengewoon mooie October en een zeer zachte November volgden, toont wel aan hetgeen hierboven gezegd is over het voorkomen van bijzondere weerpe- rioden. Eerst in 1929 kwam weer een zeer wanne September voor. Daar wij October reeds in de be schouwing betrokken hebben mag hier niet onvermeld blijven, dat het jaar 1921 ons een zeldzaam mooie en war me Octobermaand heeft gebracht. Na dien heeft zich dit niet meer herhaald. Maar dit zijn records. Wij weten niet of wij aan den vooravond staan van een buitengewoon mooien herfst. De prachtige weersgesteldheid der laatste dagen herinnert echter aan de geval len, waarin het weer onder den in- loed komt te staan van een uitge strekt gebied van hoogen druk over Centraal-Europa, waarvan altijd een reeks van mooie, warme dagen het ge- olg is, en als is dan niet een geheele maand bijzonder warm, ook een perio de van een tot twee weken is de moei te waard en zulke perioden zijn toch in vele jaren min f meer een normaal erschijnsel. CHR. NELL. (Nadruk verboden). VERZAKKING TOT STAAN GEKOMEN De verzakkingen aan den weg bij Stol wij kersluis, tusschen Gouda eD Haastrecht, waar twee weken geleden over een afstand van ongeveer 150 M. het weglichaam plotseling een flink nd wegzonk, zijn thans vrijwel geheel staan gekomen. Er zit nog wel eenige werking in den grond, maar dezo geef geen reden tot ongerustheid. Do maatregelen, welke zijn getroffen ten opzichte van de vijf huizen, waar onder het bij de verzakking weggepersto een omhoog kwam, hebben hun gun stige uitwerking niet gemist. Vanwege den provincialen waterstaat is direct na de verzakking begonnen vóór de huizen den grond af te graven, opdat het veen een uitweg zou hebben, alvorens het onder de woningen terechtkwam. De perccelen hehben na deze werkzaam heid dan ook geen verdere schade ge kregen. De verzakking van den weg, die bij de reconstructie van den Ilaastrecht- schen dijk wordt aangelegd over een afstand van een kilometer, ter afsnij ding van eenige bochten, heeft twee huizen heel weinig beschadigd. De ove rige drie zijn verschoven, waarvan één ongeveer anderhalve meter. Dit pand ertoont verschillende scheuren. De huizen zijn niet ontruimd behoeven te orden en spoedig zullen de noodige herstellingen worden verricht. Met het storten van zand op het ver zakte gedeelte is reeds aangevangen. De grootste diepte van de verzakking ligt tusschen drie en vier meter. Feest in de residentie s-GRAVENHAGE, 31 Augustus. Een groot gedeelte van de overweldi gende schare belangstellenden, welke hedenochtend de parade op het Malie veld heeft aanschouwd verspreidde zich na afloop hiervan in de binnen stad. In het centrum der residentie, in de nauwe winkelstraten bleef het den geheéfen middag zeer druk. De café's deden goede zaken, warn het zachte weer verlokte velen tot een zitje op een van de terrassen. Tusschen half twaalf en half een heeft de stads-beiaardicr de heer Joh. de Zwaan, het carillon bespeeld en tal van vaderlandsche liederen en andere populaire wijsjes ten gehoore gebracht. Hedenmiddag waren er tal van fees telijkheden op muzikaal en sportief ge bied, dio vele belangstellenden trokken. Een van de meest geslaagde gebeur tenissen was de optooht van vereeni gingen en organisaties, welke met vlag gen en banieren een wandeling door de stad in feesttooi maakten. Toen de deel nemers aan dezen optocht langs het s/tadhuis trokken, heeft de burgemees ter van het bordes den kleurigen stoet zien voorbijgaan. Op het Plein voor het gebouw van den Hoogen Raad, gaf des avonds een gemengd koor van ongeveer 800 zan gers, leden van circa 25 zangvereeni- gingera, een uitvoering onder leiding van den heer Wierts. Op het Lange Voorhout hadden zang uitvoeringen plaats door „Con Amore" en het Haagsche koor van de Neder landsche vereeniging voor den Volks zang. De gevels van de Rijksgebouwen langs den Hofvijver zijn ook dit jaar, evenals zulks is geschied tijdens de lichtweek in 1930, door schijnwerpers verlicht. Duizenden hebben van dit fraaie schouwspel genoten. Ook de ge bruikelijke illuminatie aan de depar tementen trok weer veler aandacht. In de groote kerk werd een Oranje avond gehouden vanweg de vereeni ging „Bijbel en Oranje". Ds. A. de Bondt heeft gesproken over: „Een dochter der edelen". Koninginnedag in de hoofdstad AMSTERDAM, 31 Augustus. Tot laat in den avond is in de hoofdstad op vroolijke wijze Koninginnedag gevierd, In do binnenstad was er geen doorko men aan, duizenden en duizenden be wogen zich langs de nauwe straten, hier en daar 'hoste en zong de jeugd en liepen groepen met oranje versierde feestgangers, vaderlandsche liederen zingende. Dc stad vertoonde een uiterst gezellig beeld van dc oudcrwetschc oranjevreugde. Op den Dam in het Vondelpark en het Oosterpark gaven harrnondegezel sdhappen concerten, twee groote auto's met muziekgezelschappen reden door do stad om op verschillende punten de feestvreugde te verhoogen. De verschil lende stalletjes en do straatvirtuosen maakten goede zaken en ook in de ca fé's was het bizonder druk. Tusschen negen en tien uur concen treerde do feestvreugde zich rondom het terrein waar het vuurwerk werd afgestoken. De politie had dc handen vol om het verkeer van de binnenstad naar het terrein nabij den Sloterdijkermeerweg, op de zandvlakte aan beide kanten van den Hoofdweg, op de jui6te wijze te re gelen. Het vuurwerk, dat we vroeger wel eens beter hebben gezien, mocht zich in een overweldigende belangstel ling verheugen. De traditioneele vuur pijlen, watervallen, donderbussen etc. doen het nog steeds. Herdenking te Madrid MADRID, 31 Augustus (A.N.P.). Ondanks de drukkende omstandighe den tengevolge van den burgeroorlog heeft dc Nedciiandsche kalonie den ver jaardag van Koningin Wilhelmina op gewekt gevierd. Do Nederlanders ont moetten elkaar in het Holland-huis, waar tijdens het samenzijn de Neder landsche zaakgelastigde dr. Flaes in een redevoering een vergelijking maakte tusschen de droevige burgertwisten in Spanje en de verdraagzaamheid, welke onder het Nederlandsche volk heerscht Het heeft dit te danken aan de leiding van het Huis van Oranje, dat zich daarmede de. verknochtheid van 1t Ne derlandsche volk heeft verworven. Aan H.M. Koningin Wilhelmina werd een telegram van gelu'kwensch hulde en aanhankelijkheid verzonden. 'NGS- Het standpunt van den 1" Bond van Huis* cn f;Tr eigeiwreu iN 423. DE HAAGSCHE BEGROOTING 's-GRAVENHAGE, 31 Aug. B. en W. hebben thans de gemeentebegrooting ingediend voor het jaar 1937. Deze sluit op den gewonen dienst met een bedrag van 70.629.253.20. Ten einde deze begrooting sluitend te krijgen zijn verschillende bezuinigingen aangebracht, o.a. op de onderwijsuitga ven voor een bedrag van rond 467.000 gulden. Voorts wordt 1 millioen uit het reser vefonds van het grondbedrijf genomen, terwijl wat de belastingen betreft, alleen de op centen op de personeele belasting met 10 verho:gd zullen worden. Boven dien wordt het tarief voor de honden-, belasting met ongeveer K verhoogd. H. J. KNIJP, f Te Rotterdam is op 62-jarigen leeftijd overleden de heer H. J. Knijp, president commissaris van de N.V. Galak Con densed Milk Co. De heer Knijp, die in zijn jonge jaren in Deli in de tabak was geweest, had om gezondheidsredenen rleze werkkring moeten verlaten. Naar Nederland teruggekeerd, kwam hij als boekhouder in dienst van de melk inrichting Aurora te Rotterdam, waar hij zich zoozeer onderscheidde, dat hij in de directie werd opgenomen. Toen in 1911 de bekende Nestlé-fabrieken in Zwitserland hun Nederlandsch bedrijf, de Galak, stichtten, werd de heer Knijp aangezocht als directeur op te treden. Hij aanvaardde die functie, welke hij tot voor enkele jaren is blijven waar nemen. Het bestuur van don Neforl bond van huis- en grondiger P* bouwondernemers heeft verga, bespreking van het i„iniste- sluit o.m. tot afschaf!;™ 1 j huurbijslag. ?ldpunt Uit Ue discussie bleek, dc//jng ^4^* gemeen van oordeel was, dal» «"Voor- genomen maatregel geen ving van bewoners naar goedkoopero wonin gen tengevolge zal hebben, maar we', een geforceerde huurdaling over de ge heele linie. Tegen den maatregel werd geprotesteerd, daAr de gevolgen bijna uitsluitend ten laste van de eigenaren komen. Men verwachte algemeen niet, dat de hypothecaire crediteuren vrijwillig tot verlaging der lasten van hun debi teuren zullen overgaan. De vergadering kwam tenslotte tot de conclusie, dat niet achterwege kan blijven, dat: 1. De. overheidslasten en canon's worden verlaagd; 2. Maatregelen worden getroffen tot verlaging van de rente van hypothe caire Jeeningen, en wél tot een grooter percentage, dan in het vaste lastenont- werp was voorgesteld, alsmede her waardeering van hoofdsommen; 3. De eischen In de crisishypotheek- aflossingswet gesteld, waaraan moet zijn voldaan om een beroep op den kantonrechter te kunnen doen, zeer sterk worden verminderd, aangezien anders bijna geen hypothecaire debi teur meer een beroep op die wet zal kunnen doen; 4. Voorts in geen geval aan de ge meentebesturen wordt overgelaten te bepalen, welke een redelijke huur is, maar de beoordeeling moet komen aan commissies, benoemd door de rijks overheid en in deze commissies de georganiseerde eigenaren-verhuürders vertegenwoordigd dienen te ziin. als mede het maximum percentage wordt vastgesteld; 5. Er een zéér streng onderzoek van wege de rijksoverheid wordt ingesteld naar de inkomsten van bewoners van overheids- en woningbouwvereeniging9 woningen en maatregelen worden ge troffen, dat daarin geen bewoners ver blijven, die krachtens hun inkomen in dat soort woningen niet thuis hooren; 6. Dat 'de gemeentebesturen, c.q. de betrokken diensten, verdicht worden de huur van het steunbedrag af te houden en aan de verhuurders af te dragen, zonder daarvoor incassokosten in rekening te mogen brengen, alsmede een regeling te treffen voor afbetaling op huurschuld, ontstaan na de invoe ring van den maatregel, totdat een be slissing is genomen ten aanzien van al of niet inhouding. AMSTERDAM, 31 Aug. Het on derzoek naar den overval, welke geruimen tijd geleden op een geld auto van de Nederlandsche Scheep- bouwmaatschappij op den Cornells Douwesweg in AmsterdamNoord gepleegd werd, heeft tot resultaat gehad, dat twee personen zijn gear resteerd en ingesloten. Beide per sonen, jongelieden van even in de twintig jaar, waren ontboden op. het hoofdbureau, waar zij na een afgenomen verhoor onmiddellijk in arrest werden gesteld en -overge bracht naar het politiebureau Ade laars weg. jf' De overval7op. ^.den auto, waarin 30.000 gulden aanwezig was, bestemd voor het uitbetalen van loon, had geen resultaat. Wel wisten de drie mannen die in den auto, welke bij den roofover val gebruikt is, met hun revolvers het geld te vermeesteren, doch dank zij het doortastend optreden yan den heer Brouwer vamd^ Nederlandsche Scheepsbouw die geldtransport cn I feur moesten rfe^banoleten later het geld wegwerpen in een tuintje in tuin dorp Oosten, waar hun auto in een hekje een onoverkomelijk struikelblok vond. Een der mannen werd kort daar op gearresteerd en ingesloten. Reeds geruimen tijd bevindt deze zich in het huis van bewaring, doch de man heeft nog niets willen loslaten. De twee personen, die thans gear resteerd zijn, houden hun onschuld hardnekkig vol. Ondanks hun ontken ningen is echter komen vast te staan, dat zij degenen zijn geweest, die inder tijd op het Waterlooplein de auto kochten, waarmede de overval ge pleegd werd. De verkoopers herkenden in hen pertinent de koopers. Dat <*e gearresteerden tevens degenen rijn, die den brutalen overval pleegden, staat niet met zekerheid vast, hoewel dit zeer waarschijnlijk is. Verschillen de malen zijn zij reeds door den com missaris van politie van het bureau Adelaarsweg verhoord, doch tot nog toe zonder resultaat. Hedenmiddag is in de woningen van beide personen een huiszoeking ver- richt. Het onderzoek wordt met kraci» voortgezet.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7