1929 per flesch f 1.35, per anker f53.- J.A. SCHOTERMAN Zn. St. EMILION Stalin contra Trotsky Vliegtocht door de stratosfeer Tragisch geval te VlissiRgen NIEUW SOORT LUCIFER Koninginnedag te Davos Winkeliersvereniging „Het Soesterkwartier" Het balspel „Alle Negen,: Revanchewedstrijden te Amsterdam Schaakolympiade beëindigd WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 De tegenvoeters AMERIKAANSCHE ZWEMMERS De Gordon-Bennett wedstrijd Van New-York naar Londen en terug EEN RUSSISCH SCHIP VASTGEHOUDEN ZAKKENROLLER slaat zijn slag Verkeerd uitgelegde offervaardigheid Vervaardigd van papier De marechaussee en de rij ksveldwacht Marktberichten Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 De voetbalwedstrijd tusschen H.V.C. en Hilversum eins digt in een 43 zege voor de Amers» foorters Hoewel de eigenlijke feestweek van dc jeugdige winkeliersvereendging ,,Het. Soesterkwartier" eerst, in het einde van deze maand zal plaats vinden, ■werd gisteravond op „Birkhoven" reeds de ouverture hiervan gehouden door het spelen van een eere-voetbalwed- strijd tusschen H.V.C. en Hilversum. Over medewerking had het bestuur van ,,Het Soesterkwartier" niet te kla gen. Integendeel, H.V.C. trad geheel volledig aan, terwijl het vrijwillig mu ziekkorps der huzaren onder leiding van den lieer M. J. Klynen eveneens daadwerkelijk medewerkte de inzet van de feesten ten doen slagen. Hilversum had een 6terkc combina tie in het veld gebracht, zoodat de strijd, welke onder leiding stond van den heer H. Brits tegen het einde een spannend karakter aannam, welke uiteindelijk ten gunste van H.V.C. de rood-witten wonnen met 43 werd beslist. Wij zijn het echter met den tweeden voorzitter van Hilversum eens, dat een gelijk spel beter geweest zou zijn, doch het is nu eenmaal een feit, dat, wie de meeste doelpunten maakt, winnaar Is. En dit was, dank zij de laatste mooie goal van Van Re den, H.V.C. echter. Toch zag het er in den beginne verre van rooskleurig voor H.V.C. uit. Immers, de Hilver summers liepen direct zóó hard van stapel, dat binnen weinige oogenblik- ken de middenvoor met een mooien kopbal de score opende. Steeds rneer drong Hilversum naar voren, wat weer bekroond werd met een doelpunt van den linksbinnen. Geleidelijk kwam H. V. C. er iets beter in. Wèl vlotte het aanvalsspel nog niet, doch Van Reden strafte een fout van een der verdedi gers resoluut af met een tegenpunt. Nog voor de rust zorgde Appeldoorn er voor, dat met gelijken stand werd ge draaid. In de tweede helft speelde H. V. C. een stuk beter dan daarvoor. Hilver sum en meer speciaal de verdediging, kreeg nu druk werk. 17 minuten wa ren verstreken toen Groothuis aan H. V. C. de leiding gaf. De groen-witten gaven zich allerminst gewonnen, want het gelukte den rechtsbuiten, alhoewel het reeds duister begon te worden, den stand weer gelijk te maken. Tenslotte was het Van Reden, die kort voor het einde het spel was zoo goed als niet meer te volgen met een fraaien kop bal H. V. C. in veilige haven bracht. Voor en tijdens het spel kon het pu bliek kennis maken met één der attrac ties van de feestweek, nl. het balspel „Alle Negen". Voor dit spel bestond in derdaad zeer groote animo. Een ieder wilde een kansje wagen op één der prijzen. Er waren goede cn minder goede worpen, doch op het laatst moest men al vrij hoog gooien om in de prij zen te vallen, waaruit men kan conclu- deeren, dat er veel en goed gegooid is. De prijswinnaars van dezen avond waren: Ie prijs Reintjes 9926 pnt. 2e pr. T. v. Eldert 9905 pnt.; 3e pr. Korstanje 9873 pnt. Na afloop bood het bestuur van „Het Soesterkwartier" de spelers een diner aan in Hotel Nationaal, waarbij vele hartelijke woorden werden gewisseld. Woorden van dank werden speciaal ge sproken tot de beide voetbalvereeni- gingen voor hun spontane medewer king. WIELRENNEN AMSTERDAM. 2 Sept. - Naar wij vernemen zullen op Dinsdag 8 Septem ber a.s. op de baan in het Olympisch Stadion te Amsterdam de revanche-wed strijden worden gehouden van de we reldkampioenschappen, welke momen teel te Zürich worden gehouden. Reeds zijn de amateur-sprinters Georget (Frankrijk) en Collard (België), die resp. tweede on derde werden, geënga geerd, terwijl voorts vanzelfsprekend ook de Nederlandsche wereldkampioen Arie van Vliet van de partij zal zijn Waarschijnlijk zal ook de als vierde ge- eindigde Amerikaan Sellinger rijden, doch indien hij niet zal kunnen starten, zal zijn plaats worden ingenomen door onzen landgenoot Van der Voort. Verder worden er nog onderhandelin gen gevoerd met de beste profsprinters, terwijl ook getracht zal worden een aantal stayers naar Amsterdam te krij gen, waarvoor echter nog moet worden gewacht op de beslissing. Tevens zal wereldkampioen Van Vliet dien avond officieel door de Nederlandsche Wiel- reïi Unie worden gehuldigd. Nederland op de dertiende plaats MUENCHEN, 2 September. Gister is de schaakolympiade te München na het spelen van de 21ste ronde en de nog hangende partijen, beëndigd. Hon garije werd eerste en vvn derhalve den gouden medaille, terwijl Polen de zil veren en Duitschland de bronzen me daille verwierven. Nederland speelde in de laatste ronde tegen de zilveren medaille-wTnnaars Polen en moest met 26 het onderspit delven. De uitslagen luidden: Finland—Estland 1—4 HongarijeNoorwegen iVz3*4 w Utrechtschestr. 17, Tel. 145 WERELDGEBEVREN De eigenlijke ondergrond van het recente monster proces in Aioskou IN Sovjet-Rusland gaat de „zuive ringsactie" van de zijde van Stalin gestadig voort. Het is niet te ont kennen: Stalin is een dictator in groo- tcn stijl. In bijna alle opzichten over treft hij zijn collega's in de dictatuur. Het jongste bericht luidt dat'hij naar zijn eigen geboortestreek Georgië is ver trokken, teneinde daar de zaak te rei nigen. cn hij reist in een gepantserden trein, die door een paar andere ge pantserde en flink bewapende treinen wordt vergezeld. Hij heeft dus, als dit bericht met de feiten klopt, reden om Ie gelooven, dat men in de Sovjet-Unie niet meer zoo algemeen op zijn per soon gesteld is. Men kan niet alles aannemen wat omtrent dictators en hun veiligheidsmaatregelen geschreven wordt, maar is slechts een gedeelte juist van hetgeen omtrent Stalin gezegd wordt, dan moet hij zich iederen dag opnieuw een opgejaagde voelen, en heeft hij nauwelijks tijd om aan staats zaken te doen, zoo heeft hij te zorgen voor zijn eigen veiligheid. Nogmaals: in dit alles schuilt veel overdrijving, maar toch ook een kern van waarheid. En dat is deze, waarmee wij niets nieuws zeggen: in breede kringen is men het bewind van Stalin moe. Doet hij zich aan de eeric zijde kennen als een opportunist, een reformist, die in economisch opzicht niet schroomt voor kapitalistische methodes, en die in de buitenlandsche diplomatic den traditio- neclen weg volgt, anderzijds voert hij een schrikbewind, dat ternauwernood zijn weerga vindt. Weliswaar tracht hij het volk gerust te stellen door de toe zegging van een nieuwe grondwet, waarover in November zal worden be raadslaagd en die nu al door geest driftige aanhangers wordt vergeleken met,.de Negende Symphonic van Beethoven! maar wie het ontwerp op den keper beschouwd, kan niet an ders dan tot dc conclusie komen dan dat het begrip „vrijheid", dat hierin be lichaamd moet zijn,, wel heel eigenaar dig wordt opgevat. En intusschcn wordt de strijd tegen dc oude aanhangers van Trotsky ern stig voortgezet. Dagelijks verschijnen Italië—Bulgarije 5*4—~Vi. RoemeniëZweden 1*4—6*4 Tsjecho SlowakijeYougo Slavië 33 Zwi LserlandNFrankrijlc 5—3 D u 1 tschland—Oostenrii k 5*42*4 LetlandDenemarken 53 IJslandLilhauen 3*4—4*4- De eindstand luidt dus: 1. Hongarije IIOV2; Polen 108, Duitsch land 106*4, Yougo Slavié 104*4, Tsjc- chc Slowakije 104, Letland 96*4, Oos tenrijk 95, Zweden 94, Denemarken 91*4, Estland 90. Lithauen 77*4, Fin land 75*4. Nederland 71, Roemenië 68, Noorwegen 61, Brazilië 63; Zwitser land 61*4, Italië 59, IJsland 57*4, Frankrijk 43*4. Bulgarije 3S*4. De Nederlandsche spelers behaalden de volgende resultaten: Van Doesburgh 3 pnt. uit 18 partijen. Prins S uit 19, Feldcrhof 5 uit TT, Scheltinga^4*/o uit 19, Hamming 7 uit 17. Muehring 8*4 uit 17, de Groot 10*4 uit IS. Cortlever 7 uit 18 en Koomen 10*4 uit 17. ZWEMMEN Nemen deel aan de interna» tionale zwemwedstrijden te Amsterdam AMSTERDAM, 2 Sept Op de inter nationale zwemwedstrijden, welke 20 September a.s. in liet Sportfondsenbad te Amsterdam zullen worden gehouden, zullen de volgende Amerikaansche zwemsters en zwemmers starten: Kiefef, wereld- en Olympisch kam pioen, waarschijnlijk op de 200 M. rug slag; mej. Schiller op de 100 M. school slag dames; Green, winnaar bronzen medaille schoonspringen heeren te Ber lijn; mej. Mansfeld, indoor-kampioene schoonspringen van de Ver. Staten, en Highland, de bekende vrije slagzwem- mer op de 100 M. vrije slag. De zwemmers zullen onder leiding staan van den beroemden Amerikaan- schen trainer Brauninger. Van Nederlandsche zijde werden alle zwemsters en zwemmers van de Neder landsche Olympische ploeg uitgenoo- digd. Bij de heeren echter zullen Stam, die reeds naar Indië vertrokken is, en Haas- mann, die binnenkort vertrekt, niet kun nen uitkomen, terwijl ook de aanwezig heid van Mooi nog niet zeker is, daar deze zwemmer momenteel ziek is. Wel echter zijn reeds toezeggingen verkregen van Willy den Ouden, Annié Timmer mans, Tini Wagner, Jopie Stroomberg, Stans Scheffer en Metman. in de dagbladen verklaringen van ambtenaren, die vroeger tot zijn volge lingen behoorden, en nu den volke be zweren, dat zij van de „Trotzkv-ban- dieten" niets moeten hebben. Aan alle kanten worden nieuwe arrestaties ge meld, en het aantal zelfmoorden neemt op onrustbarende wijze toe. Mag men dc „Matin" gelooven, dan laat men de arrestanten in het bezit van hun wa pens, in de hoop dat zij er toe komen zullen zelf naar het uiterste middel te grijpen. Zoo worden dan het Sovjet regiem verscheidene netelige „proces sen" bespaard, indien men althans de ze rechtsterm gebruiken mag, die vrij wel dagelijks tot een caiïcatuur ge maakt wordt. Men wordt droef te moede bij het le zen van een artikel in de Neue Zürcher Zeitung, dat een epiloog brengt op het onlangs te-Moskou gehouden monster proces. De schrijver heeft de uitvoerige verslagen over dit proces in de bolsje wistische dagbladen aan een intelligen te cn .scherpzinnige analyse onderwor pen, waaruit blijkt dat de schijnbare objectiviteit waarmee dit proces is ge voerd in werkelijkheid berust op een weefsel van subjectieve interpretaties. Wat in een Europeeschc rechtsproce dure hoogstens als „aanwijzingen" zou mogen gelden, is in Moskou aanvaard als rechtsgeldig bewijs. Ook moeten aperte onjuistheden aangewend zijn om de constructie van den welbe spraak ten procureur-generaal aanne melijk te maken. Aldus konden betrek kelijk onschuldige besprekingen tot complotten worden opgeblazen, die een aanslag op liet leven van Stalin op het oog zouden hebben. De vertegenwoordigers van de Derde Internationale en Aan de Syndicalis tische Federatie hebben in zeer beleef de termen bij Moskou op ecnigen meer deren rechtsbijstand van de verdachten aangedrongen. Dimitrof, die zelf zijn leven dankt aan liet internationale rechtsgevoel, wees deze schaamteloo- ze interventie" met heftige veront waardiging af en schold de bedoelde vertegenwoordigers voor reactionnai- ren! Met bijtende geestigheid wijst Le Temps op de innerlijke tegenspraak dat de. heeren communisten eenerzijds niets liever zouden willen dan direct tegen dc Spaansche opstandelingen ten strijde te trekken, terwijl zij anderzijds een betrekkelijk onschuldige interven tie van hun eigen geestverwanten met de grootste schamperheid afwijzen! I11 feite schijnt het heele proces te gen Trotzky gericht to zijn geweest, nog altijd den grooten tegenvoeter van Stalin. Het was er Stalin alles aan ge legen den banneling in Noorwegen te genover dc gansche wereld en vooral ook togqnovcr den bondgenoot Frank rijk als don grooten onruststoker te ont maskeren. Veel meer vertrouwen kan men in Trotzky inderdaad niet stellen, maar het proces heeft voor objectieve beschouwers toch niet het vurig be geerde bewijs gebracht. Een tweede po ging om den gehaten tegenstander te vernietigen door hem uit Noorwegen weg te krijgen, mocht evenmin geluk ken. Al is liet toezicht op Trotzky ginds weliswaar verscherpt en wordt liij meer en meer behandeld als een krijgsgevan gene." Een tweede doeleinde dat Stalin niet het monsterproces vóórhad was de communisten in Rusland af fe brengen van hun steeds heviger wordende ac tie voor het ingrijpen in Spanje dwars tegen de Fransche non-interventie in. Dit nu schijnt den Sovjet-dictator aar dig gelukt te zijn, althans voorloopig. En daarmee heeft Stalin op internatio naal terrein, de handen vermoedelijk weer wat vrijer gekregen. Verschillende ballons gedaald MOSKOU, 3 Sept. (A.N.P.) De Duit- sehe ballon „Augsburg" welke deelnam aan den Gordon-Bennet wedstrijd, is 31 Augustus nabij Leningrad gedaald. Dienzelfden datum is de Belgische ballon „Bruxelles", nabij Smolens ge daald. 1 September is de Zvvitsersche ballon „Zürich" in Karelië geland. De plaatselijke autoriteiten hebben de bal- lonvaarders alle mogelijke hulp ver leend. De Fransche ballon „Maurice Mallet" (bestuurder Dolfus) is gedaald ten Zuid-Westen van de stad Kalinin (Twer): CANDIDATEN VOOR SPAANSCH LEGIOEN AANGEHOUDEN WARSCHAU, 3 Sept. (A.N.P.) - De Poolsche grenswacht heeft nabij Kro- toszyn drie personen aangehouden die langs onwettigen weg de Poolsch-Duit- sche grens trachtten te passeeren. Zij waren voornemens dienst te nemen in het Spaansche vreemJelingen-ligioen om te strijden tegen de regeeringstroe- pen. Men meldt uit New»York: De acteur Richman en zijn piloot Merrill zijn opgestegen voor een poging om van NewsYork naar Londen en terug te vliegen in minder dan 33 uur, met een kort op» onthoud in Londen. Zij zullen door de stra» tosfeer trachten te vliegen, teneinde een grootere snel» heid te behalen met hun een» dekker „Lady of Peace" die voorzien is van een 225 P.K. motor. Gewelddaden van Japansche politiemannen MOSKOU, 3 Sept. (A.N.P.). Uit Wladiwostock wordt gemeld, dat het Russische schip „Terek", dat 16 Augus tus door de Japansche militaire en vlootautoriteiten was aangehouden, in de haven Takao op Formosa wordt vastgehouden. Dc autoriteiiep weigeren den Rus- sischcn consul-generaal te Kobe, Krause, een bezoek te brengen aan den kapitein en de bemanning van het schip, op het motief, dat liet onderzoek nog niet beëindigd is. Dc bemanning staaf voortdurend bloot aan gewelddaden van de Japansche politicmannen; de gezagvoerder is ernstig ziek. De Russische Ambassade te Tokio heelt zich thans tot den Japanschen minister van buitenlandsche zaken ge wend met den eisch. dat aan consul- generaal Krause vergunning wordt ver leend den gezagvoerder en de beman ning een bezoek te brengen. Tevens heeft de Ambassade gepro- lesteeid tegen de gewelddaden van den kant der Japansche autoriteiten jegens de bemanning. EDEN LIJDENDE AAN WATER POKKEN LONDEN, 3 Sept. (Reuter-A.NP.) Eden is lijdende aan een lichten aanval van waterpokken. Hij zal zich eenigen tijd uit het ministerie van buitenland sche zaken terug moeten/trekken. Hij lioojït hersteld te zijn voor de bijeen komst van de Yolkenbondsv ergadering. DE ZIEKTE VAN GOEMBOES BOTDAPEST, 3 Sept. D.N.B.-A.N.P.) Ministerpresident Goemboes heeft rijksbestuurder I-Iorthy verzocht hem te willen ontheifen van de leiding van het ministerie van landsverdediging. Horthv heeft dit verzoek ingewilligd en heeft oji voorstel van Goemboes veld maarschalk Somrulhy benoemd tot Honved-minister. Goemboes is bevor derd tot generaal der infanterie. Hij is Donderdagochtend om negen uur per vliegtuig naar Munchen vertrokken, waar hij in een rusthuis zal wórden op genomen. BINNENLAND Een employé van de Amstcrdamsche Rijtuigmaatschappij is gisteren in het Geldkantoor, op den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam, het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Een bedrag van 5000 had hij in den zak, aan den buitenkant van zijn jas. gestoken, ter wijl hij aan een der loketten geld wis selde. Toen hij de 5000 zou opbergen, was het geld uit zijn zak verdwenen. Niemand heeft iets van den diefstal ge zien. DOKTOREN BENADEELD HAARLEM, 3 Sept. Dc gemeente politie van Halfweg heeft in een cafe gearresteerd den 40-jarigcn kassier T. S., wonende te Amersfoort. De man, die den laatslen tijd in Amsterdam verblijf hield, werd reeds langen tijd gezocht, omdat hij talrijke doktoren in verschillende deelcn des lands voo£ vrij belangrijke bedragen heeft bena deeld. Hij bood zich nl. aan als incas seerder van achterstallige vorderingen, maar droeg de geïnde gelden niet aan de. betrokken artsen af. T. die naar Haarlem is overgebracht, heeft bij zijn verhoor bekend op deze wijze geduren de de laatste 6 maanden ruim 1100 ten nadeele van acht Haarlemsche dok toren te hebben verduisterd. Bovendien heeft hij verklaard een groot aantal doktoren in andere plaatsen des lands voor ruim ƒ2000 te hebben benadeeld. De gelden had hij ten eigen bate aan gewend. T. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. DE BENDE VAN WITTE NELIS ARNHEM, 3 Sept, Het gerechtshof te Arnhem heeft, heden uitspraak gedaan in de strafzaak tegen C. N. de V.. van beroep metaalbewerker, bijgenaamd „Witte Nelis" en tegen G. J. K., mon teur, die in hooger beroep waren geko men tegen een vonnis van dé rechtbank te Zwolle, waarbij zij waren veroor deeld resp. tot'4^ en 4 jaar gevange nisstraf, wegens een in Januari j.l. te Nunspeet gepleegde inbraak. Het hof heeft het vonnis der recht bank ten aanzien van beide verdachten bevestigd. Plotselinge dood van den wethouder De Mev Het overlijden wordt gemeld van den Vlissingschen wethouder Dc Mev, wiens lijk uit het Kanaal is opgehaald! In ver hand met dit overlijden ontvangen wij van de afdeeling Vlissingen der S.D A P. het volgende communiqué: Naar Dr. Stavcmkn, de voorzitter van het ziekenfonds „Walcheren" cn de „Ver. eeniging voor ziekenhuisverpleging" ons machtigt te melden, kan het overlijden van wethouder De Meyt in geen en kef verpand worden gebracht met eventu- eele onregelmatigheden, die in het be heer van de fondsen dezer vereenigingen door den heer De Mey zouden zijn be gaan. Uit een ingesteld onderzoek is reeds gebleken dat de financiën der heide fondsen, waarover dc heer De Mey se dert ecnige tientallen jaren het beheer voerde, in de meest vomaakte orde door hem zijn nagelaten. Ook de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, machtigt ons te verklaren, dat de heer De Mey zijn taak als wethouder op dc meest consciëntieuze wijze heeft verricht en dat hij de hem toevertrouwde fondsen steeds op de meest nauwgezette wijze heeft verantwoord. Uit nagelaten brieven van den overle dene is gebleken, dat zijn heengaan moot worden toegeschreven aan de depressie, die zich van hem meester maakte, en hem te laat bleek, dafc dc financieele bijstand, dien hij den spoorwegambte naar van TI. eenige jaren geleden uit ei gen middelen had gegeven cn waarin hij zelfs niets anders dan een vrienden dienst had gezien, door de justitie wel licht, volgens het formeele recht, als een laakbare daad zou kunnen worden beschouwd. Het is nl. gebleken, aldus het commu niqué, dat de gearresteerde van H. be halve de fraude, welke onlangs aan het licht kwam, reeds eerder malversaties tot een belangrijk bedrag had gepleegd, ten einde een zijner familieleden voor een financieele catastrofe te behoeden. Na zijn daad wendde hij zich tot den heer De Mev, die hem uit eigen midde len en ten koste van een belangriik of fer, in staat stolde zijn geweten te ver lichten door de ontbrekende gelden aan te zuiveren. Toen er onlangs wederom malversaties aan liet licht kwamen, was de heer De Mey niet verder bij machte van H. te helpen, hoewel de Spoorwegen bereid waren van een aanklacht af te zien, zoo het ontbrekende tijdig werd aangezuiverd (gelijk bekend, heeft dc officier van justitie te Middelburg niet temin een strafvervolging tegen van H. gelast). De heer De Mey. die meende in deze zaak slechts als getuige Te zijn gehoord kwam tot zijn ontsteltenis tot dc ont dekking, dat de officier van justitie overwoog, hem in deze zaak als mede verdachte te betrekken. De teleurstelling over het feit, dat een vriendendienst, die belangrijke offers van hem had gevergd, wellicht tot een schandaal rondom zijn persoon zou uit groeien, aldus besluit liet communiqué, was de laatste schakel in den keten van tragische omstandigheden, die den heci De Mey in den dood hebben gedreven. De Rijksnijverheidsdienst heeft, naar aan de M s b. wordt gemeld, een uitvin ding van een nieuw soort lucifers van iemand die nabij Apeldoorn woont lang durig op haar technische en handels waarde laten onderzoeken en tenslotte zoover deugdelijk geacht, dat hij voor de uitvoering van nog eenige onderdee- len dezer uitvinding financieelen steun heeft verleend. Dc uitvinder is reeds 3 jaar met zijn uitvinding bezig. Ilij nam tot grondge dachte, dat uit practischc handelsover weging de verhouding tusschen, het wei nige hout voor de lucifers tegenover het vele hout voor de verpakking, dat toch waardeloos wordt, niet logisch is. Hij ach'tte ook het hout der algemeen in gebruik zijnde lucifers, dat .eveneens na dc ontsteking zijn waarde verliest, te kostbaar. Voor de samenstelling der thans al gemeen gebruikte huishoudlueifers zijn ongeveer 20 bewerkingen noodig. Volgens den uitvinder van den nieu wen lucifer kan voor dit artikel ver schillend materiaal gebezigd worden, als papier, biezen, stroo, cellophaan en ook palmblad. oor de binncnlandsche productie is papier het voordeeligst. Hij heeft nu een soort weeftoestel uitge dacht, waarop papierspoelen zijn ge plaatst, die een weefsel van lucifers sa menstellen, welke meteen voorzien wor den van een ontbrandbaren kop en een strijk vlak, waarlangs de één door den ander wordt ontstoken. Deze lucifers hebben een grootcie lengte clan de nu gebruikelijke. Bij het uittrekken van een lucifer uit dit weefsel, is hij met een ontbrand. Tot en met den laatslen vuurmaker van dit weefsel is dit ont branden raogehik. Machinaal worden de lucifers in gelijke porties verdeeld. De kwestie der verpakking, waarom het bij het octrooi voornamelijk gaat, is lo gisch en praktisch opgelost. De bewerking dezer lucifers zal slechts één machine vorderen. Als aan vankelijk productievermogen is 10.000 lucifers per minuut berekend Dc omvang der pakken nieuwe luci fers is bij een gelijk aantal aanmerke lijk kleiner en lichter van gewicht dan de tegenwoordige. De productie zal ook veel goedkooper worden. Enthousiasme bij de daar aanwezige Neder landers Met groot enthousiasme hebben op l Augustus de Nederlanders te Davos den verjaardag van H.M. de Koningin gevierd. Op dc terreinen van het Ne- dcrlandsch Sanatorium verzamelden zich des avonds de leden van den Xe- dcrlandschcn kring cn de medische staf, jjcrsonccl en patiënten van hef sanatorium, waar zij door den ocnsul der Nederlanden, dr. P. C. Gugelot, erden welkom peheetcn. De „Davoser Musik" zorgde voor feestelijke muziek cn bracht oa. op verdienstelijke wijze het Wilhelmus ten golioore, dat door de aanwezigen spontaan werd meegezongen. Het glansnvimmcr van den avond vormde een grooi vuurwerk, dat zeer geslaagd mag heelon en dat ook veel belangstel ling trok van de zijde der Davosenaren. Tot slot vereenigdovi zich alle Neder landers aan dc thee ju dc zalen van het sanatorium, waar onder het zingen van vaderlandschc liedoven de aanwe zigen zich op dezen internationalen feestdag een voelden met de landge- nooten in het verre vaderland! Geen samenvoeging tot één rijkspolitiecorps? Re» organisatie van de grensbewaking Naar de N R. Ct. verneemt, zou van de plannen lot samenvoeging van het wapen der Kon marechaussee en de rijksveldwacht tol één op militaire leest geschoeid rijkspolitiekorps, waar bij hot wapen der marechaussee zijn zuiver militaire karakter zou verliezen, niets komen. Hei departement van defensie zou naar ons worrlt medegedeeld \an een opheffing van hei wapen der Kon. mare chaussee in zijn tegenwoordigen vorm niets willen weten en zou prijs stellen op het behoud van een rijkspolitiekorps, met een zuiver militair karakter. Ih plaats van een opheffing, zijn er in tegendeel plannen tot een verhooging van de sterkte van hel wapen der mare chaussee. Zoo bestaan b.v. plannen, om in het district Amsterdam een proef te nemen met de dislocatie van rijksveldwacht on marechaussee, in welk verband dit dis trict "met enkele brigades zou wrorderi versterkt. Teneinde een meer efficiente werking van beide korjisen te verkrijgen,heeft dc minister van justitie voorts een de partementale commissie ingesteld, om na le gaan in hoeverre, m c t uitbreiding van verschillende brigades dér Kon. marechaussee, toch uileindelijk een be zuiniging is tc verkrijgen, door de par ketdiensten bij rechtbanken en gerechts- hoven op te dragen aan de marechaus see, zooals thans o.a. te Zutphen reeds het geval is. Ten slotte wordt een reorganisatie van de grensbewaking overwogen, in verband waarmede aan het bureau van den majoor der Kon. marechaussee, te vens administrateur der grensbewaking, een speciale afdeeling is ingesteld, welke alle in Nederland verblijvende vreemdelingen nauwkeurig zal tegis; treeren. MARKT VAN BARNEVELD BARNEVELD, 3 Sepl. Pluimvee- markt. Oude kippm 3070 cL; oude kippen per K.G. 30—31 cl.; oude hanen 4070 ct.; jonge hanen 20—63 ct.; jonge hanen per K.G. 30—33 ct.; N.H. Blau wen per K.G.- 36—34 ct.; jonge hennen 73 ct.1.33: duiven per paar 3030 ct.; tamme eenden 1543 .ct.; wilde eenden (in jachttijd) 73 ct.ƒ.1.23; kal koenon per K G. 10—15 cl lamme ko nijnen 70—100 ct.; wilde konijnen 20— 30 rt.piepkuikens 1025 ct. Aanvoer 30.100. Handel kalm. Eiermarkt. Witte eieren 'ƒ3.40— f 3.50; gemengde pieren 3,503.60; bruine eieren 3.60,4.penden eieren 2 2.75. Aanvoer 1.050.000. Veemarkt. Zeugen f 4565; Dr. Zeugen 30—/ 50; Schrammen 15— 21; Biggen 9 50-/ 3.50; Zware var kens 13—10 rt per pe»d: Zouters 10—20 cl. per pondVette kalveren 13—24 ct. per pond ovira iels hooger. Nuchtere, kalveren 5—! 8; Mestkalveren 8— 15. Handel vlug. PAARDENMARKT TE BARNEVELD BARNEVELD. 2 Sept. Ter paarden markt waren heden 85 stuks aange voerd. Weeldepaarden golden 275 tot 350. werkpaarden 140 lot 250, slarhtpaardcn 60 tot 135. 2-jarigé paarden 190 tot. 280. veulens 70 tot 110, hitten 70 lot 160. Handel redelijk. OMREKENINGSKOERSEN OIL Niet OIL Londen Berliin Pariis Rrussg] Zürich Kopenhagen Oslo Stockholm New Vork Praag 2 Sept. 7.41'/, 0.59.23 0. 9.69% 24.63 48.02 33.15 37.30 38.30 1.47% 6.09% I Sept. 7.41% ,59.23 9.70% 24.86 48.01 33.15 87.80 38.30 1.47* 6.10

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3