Amersfoort Een smaakvol cadeau en toch niet duur? AMERSF00RTSCHE KUNSTHANDEL De radiolezing over Mussolini Een onjuist verband UIT DE STAATSCOURANT DE WEEKSTAAT DER NED. BANK Goudvoorraad aangevuld AARDOLIE IN DEN ACHTERHOEK? DE DOODVONNISSEN IN RUSLAND BESCHERMING TEGEN LUCHTGEVAAR Het fonds voor bijz. nooden Rijksverkeersinspectii 'FEUILLETON DeZv^eOrcKidee 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD - w DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 Antwoord op de vragen van den heer Westerman De ministers van binnenlandsche za ken en van handel, nijverheid en scheepvaart hebben op de vragen van den heer Westerman betreffende de door de radio-omroep controlecommissie aan mr. dr. W. J. C A. Nijgh gewei- eerde toestemming tot het houden van een lezing voor de P.HO.H.I over de figuur van den Italiaanschen minister ie president Mussolini als volgt geant woord Het is den ministers hekend, dat de Indië-programmacommissie, welke in dezen een beslissing had te nemen, aan de P.H.O.H.I. heeft doen weten, dat zij, op grond van de wettelijke voorschrif ten, bezwaar had tegen uitzending yan de lezing van mr. dr. W /- C. A. Nijgh. Met (Ie sprekers zelf treeclt de commis sie niet in verbinding. Alvorens over te gaan tot de beant woording van de tweede vraag, lui dende: „Zijn de ministers bereid, aan deze commissie mede te dcelen, dat zij het oordeel van de commissie, als zoude een lezing, waarin voor den huidigen Italiaanschen minis ter-president en het huidige Ita- liaansche regeerstelsel waardeering wordt uitgesproken, zonder meer verboden behoort te worden, niet deelen, te minder, nu van de zijde der Nederlandsche regeering door de zending van twee hoofdambte naren naar Rome getracht wordt, de oudo economische banden met Italië opnieuw aan te knoopen?" atellen de ministers het op prijs, er op te wijzen, dat, hetgeen voor radio-uit zending in Nederland naar de over- zeesche gebiedsdeelen wordt aangebo den, uitsluitend dient tc worden beoor deeld naar de nonnen, welke in de des betreffende bepalingen zijn gesteld met betrekking tot hetgeen voor den radio- omroep behoort te worden geweigerd. Deze bepalingen luiden \oor de on- derwerpelijke uitzending aldus: „Uitgesloten zijn uitzendingen in strijd met de veiligheid van den staat, fle/ openbare orde of do goede zeden, politieke uitzendingen of uitzendingen ,van propagandistischen aard op het gebied van den godsdienst, alsmede uitzendingen, die niet beantwoorden aan de wenschen en behoeften der sa menleving in de overzccsche gebieds deelen des Rijks buiten Europa". liet is derhalve onjuist, een verband te leggen, als in deze vraag is gedaan, waarbij zij opgemerkt, dat daarin de inhoud van de lezing, voor een beoor deeling, als hier ter sprake werd ge bracht, onvolledig is weergegeven. In verband met een en ander beant woorden de ministers de vraag zelf ont kennend. P.T.T. Bij beschikking van den directeur-ge neraal der posterijen, telegrafie en tele fonie is, met ingang van 1 November 1936, aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor fo Nijkerk de commies bij den P.T. en T.-dienst C. Mosselman, thans directeur van het P.T.- en T.-kantoor te Wer kendam. SCHEURING IN DE R.S.A.P. Naar ons wordt medegedeeld, heeft, nadat de heer P. J. Schmidt als voor zitter der R.S.A.P. bedankt heeft, ook mr. Chr. A. de Ruyterde Zeeuw te Botterdam haar functies in die partij neergelegd, omdat het partijbestuur niet bereid bleek de wijziging als door den heer Schmidt voorgesteld in over weging te nemen, hoewel de onhoud baarheid van de dictatuur-gedachte door de ontwikkeling in Rusland thans duidelijk is bewezen en de R.S.A.P. zich door het vasthouden aan de propa ganda voor de dictatuur van het prole tariaat vervreemdt van de realiteit van den klassenstrijd in deze periode. Men kan zich een verloop van den ultimo niet gemakkelijker denken dan de achter ons liggende. Immers de weekstaat van de Nederlandsche Bank welke oo het moment van de maxi mum ultimo spanning is afgesloten, geeft slechts een toeneming der uitzet tingen te zien van goed 9.U00.000. welk bedrag (bis aantoont in welke mate een beroep op het crediet van de circulatiebank werd gedaan. Hiertegen over wijzen de verplichtingen van de Nederlandsche Bank een stijging aan van bijna 20.000.000, een cijfer dat ongetwnfeld bijzonder laag is te noe men. De reden waarom ditmaal slechts een zoo gering beroep op de circulatie bank moest worden gedaan, zoodat de vcigroole behoefte aan biljetten slechts leidde tot evengemclde stijging der uit zettingen met 9.000.000.is. dat de Ned. Bank ook ditmaal haar goudvoor raad zeer belangrijk wist aan te vul len; deze week met niet minder dan 11 000.000. Daarnaast speelde de bui tengewone ruime kaspositie zoowel van de banken als van de Schatkist een woordje mede bij het bereiken van dit gunstig resultaat. Onder dezen invloed kon het dan ook niet uitblijven dat particulier dis conto nauwelijks een wijziging heeft ondergaan, hetgeen het duidelijkst tot uitdrukking komt in het disconto voor driemaands prima bankaccepten, wel ke op 1'A pet. gezocht zijn terwijl drie maands-schal kistjpap ie r zelfs op l3foe niet aangeboden is. Jaarsbiljetten no- teeren thans 2% pet., terwijl call vrij wel niet te plaatsen is. Ook nu is hel goud dat de Bank tot zich wist te trekken vrijwel uitsluitend afkomstig van Frankrijk; arbitrage is althans bij den huidigen koersstand van den Fransehen franc lucratief. Men mag echter wel aannemen dat niet de arbitrage zelf door de Circula tiebanken onderling deze goudtrans- actie's ter hand nemen. Waar de jong ste weekstaat van de Javasehe Bank een teruggang van den goudvoorraad aanwijst van goed 1 000.000.zal men wel mogen aannemen dat dit bedrag naar de Nederlandsche Bank is ge vloeid ten einde langs dien weg kas te maken. Op de valutamarkt viel niets bijzonders waar te nemen; hoog stens kan men waarnemen dat het pond sterling, hetwelk den laatsten tijd een zoo bijzonder vaste tendens aan den dag heeft gelegd thans iets flauwer in de markt ligt. Waarschijn lijk hebben wc hier te doen met, den invloed van de herfstfinanciering; in dezen tijd van liet .jaar pleegt het Pond n.l. over het algemeen flauw te liggen omdat dan de groolc graanverschepin- gen plaats vinden welke voor het over- groote deel via de Engelsche geld markt worden gefinancierd, waardoor een groot aanbod van Ponden wissels opfreedt. ALGEMEENE ARMENCOMMISSIE Bij Koninklijk besluit is. gerekend van 1 Juni 1936 voor den tijd van vijf jaren benoemd tot secretaris van de Al- gemeene Armencommissie mr. C W. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoo- geschool te Rotterdam. DAN NAAR DE Utrechtscheweg 36. Tel. 1758 Waarom nog geen vergum ning tot het opsporen van delfstoffen? Hel Tweede Kamerlid, Van der Waer- den, heeft aan den minister van Water staat de volgende schriftelijke ragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te dee len, of reeds een beschikking is geno men op het verzoek van het economisch technologisch instituut van Overijssel om een vergunning lot het opsporen van delfstoffen door middel van borin gen in de provinciën Overijssel en Gel derland? 2. Indien de vorige vraag in bevesti genden zin moet worden beantwoord, wil de minister dan den inhoud van de. genomen beschikking ter kennis van de Kamer brengen? 3. Indien die vraag in ont.kennendcn zin moet worden beantwoord, is de minister dan niet van mecning, dat de omstandigheden: a. dat het genoemde instituut geheel is voorbereid orn de bedoelde opspo ring krachtig ter hand te nemen en al. dus aanstonds tot een voorwerp van werkverruiming te maken; b. dat, waar naar het oordcel van den directeur van den rijksgcologischen dienst zeer behoorlijke kansen aanwe zig zijn ten aanzien van de winning van aardolie in de genoemde provin ciën, de te verrichten boringen de mo gelijkheid in zich sluiten van een ver dere, zeer aanzienlijke werkverruiming; en c. dat bij een gunstig resultaat Nederland de beschikking zal verkrij gen over grondstoffen, welke in oor logstijd niet of althans zeer bezwaar lijk uit het buitenland te betrekken zijn, een spoedige beslissing gewenscht ma ken? Men wil een protestbewe. ging organiseeren AMSTERDAM, 2 September. Naar aanleiding van de doodvonnissen legen Sinowjef c.s. die alom groote beroering hebben gewekt, heeft zich een voorloo- pig comité gevormd bestaande uit P. J. Schmidt. J. v. d. Wijk, Mr. Chr. de RuyterDe Zeeuw en Sam de Wolff. Het comité stelt zich ten doel een protestbeweging te organiseeren tegen de in Rusland voltrokken doodvonis- sen en tegen de verdere dreigende ver volgingen. en sympathie te wekken voor den eisch, dat een internationale commissie van onderzoek, bestaande uit vertegenwoordigers der verschillen de socialistische partijen zal worden gevormd, welke commissie moet trach ten zoowel Trotsky in Noorwegen te bezoeken en te hooren, als naar Mos kou te gaan. teneinde de beschuldigin gen en bewijsstukken aan een ernstig en nauwkeurig onderzoek te kunnen onderwerpen. DOODELIJK ONGEVAL TE DEN HAAG 's-GRAVENHAGE, 2 September. Hedenmiddag is op den Schevening- schew'Cg, ter hoogte van het Franken- slag, de 63-jarige wielrijder H. M., wo nende Van Aerssenstraat 83, door een auto overreden. Tijdens het transport naar het ge meentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal is de man aan de bekomen verwondin gen bezweken. Nader vernemen wij, dat de aanrij ding plaats had door een vrachtauto, bestuurd door den 35-jarigen P. F. V., uil de Laurierstraat. Het ongeluk is \ermocdelijk te wijten aan onoplettendheid van den wielrijder, die zich op het fietspad bevond en zon der zich vergewist te hebben dat de rijweg veilig was, plotseling achter de boomen vandaan kwam en bij het over steken door de auto gegrepen werd, met het reeds vermelde doodelijke ge volg. Op de rijksbegrooting 1936 een bedrag van 30.000 uitgetrokken 's-GRAVENHAGE, 2 Sepl. Inge- diend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936. Hierbij wordt een bedrag van 30.000 uitgetrokken voor de uitvoering van de wet betreffende de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, terwijl een memoriepostis opgenomen voor het nationaal fonds voor bijzon dere nooden. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Ter voorziening in het belang van bescherming der bevolking tegen de gevaren van aanvallen uit de lucht wordt voor het jaar 1936 een som uitgetrokken, die misschien bij hen, die zich voorstellen, dat het drin gend noodig is, aanstonds een vol ledige voorziening, ook wat mate riaal betreft, tot stand te brengen, ecnige teleurstelling zal verwekken. Bedacht moet echter worden, dat de voorziening met materiaal van rijks wege eerst, volledig nut kan afwer pen, wanneer een behoorlijke rege ling van de luchtbescherming is tot stand gekomen in de onderschei dene gemeenten. Dat is het werk, hetwelk het eerst moet worden ge daan en dit kost naar verhouding minder dan de materiaalvoorzie ning. Vandaar, dat het thans ge vraagde bedrag niet moet worden gezien als maatstaf voor wat in de toekomst benoodigd zal zijn, het is veeleer te zien als het bedrag, dat noodig is om de organisatie te be vestigen en op gang te helpen. Het nationaal fonds voor bijzondere nooden zal worden opgericht als een stichting. Hoewel in den aanvang een groote toeloop van aanvragen naar het nationaal fonds te verwachten is, mag worden aangenomen, dat hierin spoe dig orde zal worden gesticht, doordien de plaatselijke commissies van samen werking, welke elk geval individueel zullen moeien heoordeelen, slechts aan vullenden steun van het nationaal fonds zullen kunnen vragen en der halve allereerst zelf een bedrag zullen moeten bijeen brengen. Op dit voet spoor medewerkend, zal het centrale lichaam niet betrekkelijk beperkte mid delen kunnen arbeiden. Die middelen zullen zooveel mogelijk uit giften en geregelde bijdragen moe ten worden verkregen en slechts in uitersten nood zal een beroep op rijks- steun mogen worden gedaun. Intus- schen zal rijkshulp niet geheel achter wege kunnen blijven. In elk geval wa ren de bureaukosten van het nationaal fonds evenals de reis- en verblijfkos ten voor de leden van het bestuur voor rekening van het Rijk te nemen. Mocht zich voorts het geval voordoen, dat het fonds, na te hebben gedaan wat in zijn vermogen was, minder aan inkomsten van particulieren heeft ontvangen dan de uitgaven voor noodzakelijke steun verlening hebben bedragen, dan zou, naar de regeering meent, het Rijk ook hierin moeten helpen. Een eventueele rijksbijdrage in de kosten van steunver lening zou zich echter niet verder mo gen uitstrekken dan tot een bedrag ge lijkstaande aan dat, hetwelk van par ticuliere zijde werd verkregen, met dien verstande, dat het Rijk slechts kan bijdragen, wanneer het totaal be drag aan inkomsten, door het fonds over een jaar van derden verkregen, be neden 300.000 is gebleven en dat de rijksbijdrage niet hooger kan gaan, dan tot het bedrag, waarmede de inkomsten van het fonds beneden 300 000 zijn ge bleven. 300.000 is n.l. het bedrag, waarmedo naar schatting het fonds jaarlijks zal kunnen volstaan bij zijn aanvullenden steun aan de plaatselijke commissies. De minister vond vrijheid, voor het genoemde doel een memoriepost voor te stellen. Ingeval de garantie, door het rijk aan het nationale fonds voor bijzondere nooden verleend, effectief mocht wor den, zal het te betalen bedrag, zoo mo gelijk, worden gecompenseerd door ver mindering op andere posten van de rijksbegrooting. Eveneens zal getracht worden com pensatie te vinden voor de thans aan gevraagde verhooging ad 30.000 van de luchtbescherming. Bij Koninklijk Besluit is bepaald: 1. het K.B. van 12 Juni 1936 inzake de instelling van een Rijksverkeers inspectie treedt in werking op 26 Aug. 1936. 2. Met ingang van 26 Augustus 1936 worden tijdelijk belast: a. de inspecteur-generaal der spoor- en tramwegen met de waarneming van de functie van inspecteur-generaal van het verkeer; b. de rijkshoofdingenieurs en de rijks inspecteurs bij het toezicht op de spoorwegen met de waarneming van de functie van rijksinspecteur van het verkeer; c. de controleurs bij het toezicht op de spoorwegen met de waarneming van de functie van rijkscontroleur van het verkeer; d. de hoofdcommies bij het toezicht op de Spoorwegen J. Grimm en dc commies bij dat toezicht A. Schnepper mede met de waarneming van de func tie van rijksopzichter van het verkeer. 3. De onder 2 bedoelde ambtenaren worden, ingevolge artikel 13, eerste lid, slot, der wet openbare vervoermid delen belast met de opsporing van de overtredingen dier wet en van den bij artikel 10 dier wet bedoelden maat regel van bestuur. VOLKENBONDSCONFERENTIE OMTRENT HET GEBRUIK VAN DE RADIO Op de door den Volkenbond bijeenge roepen conferentie, welke op 1? Septem ber a.s. te Genève zal aanvangen ter bespreking van een verdrag nopens het gebruik van de radio in dienst van den vrede, zal Nederland vertegenwoordigd zijn door mr. C. Ridder van Rappard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern, permanent vertegen woordiger van Nederland bij den Vol kenbond, aan wien als deskundigen zullen worden toegevoegd mr. G. H. Dijkmans van Gunst, juridisch adviseur van het Staatsbedrijf der Posterijen, Te legrafie en Telefonie en ir. A. Dubois, directeur van de Nederlandsche Omroep Zender-Maatschappij. DE OVERVAL OVER HET IJ AMSTERDAM, 2 September. De be diende van de Ned. Scheepsbouwmaat schappij, die indertijd het slachtoffer is geworden van den roofoverval aan den overkant van het IJ, is hedenmorgen geconfronteerd met de beide mannen, die thans daarvoor in arrest zijn aan het politiebureau aan den Adalaar.^- weg. Een van deze twee herkende hij als de man, die aan het stuur heeft ge zeten van de auto, waarmede de over val geschiedde. De beide mannen zijn vandaag naar het huis van bewaring overgebracht. LASCHAPPARAAT UIT ELKAAR GEVLOGEN LEXMONIL 2 September. Terwijl de garagehouder L. Stok alhier van middag omstreeks vijf uur bezig was met het autogeen lasschen, is plotse ling met een knal, die tot ver in den omtrek werd gehoord, het apparaat uit elkaar gesprongen. Door den geweldigen luchtdruk stort te de achtergevel van de werkplaats in en de stukken kwamen wijd in de omgeving terecht. In de meestal druk bezette zaak was toevallig de heer Stok alleen aanwezig en hij bleef ongedeerd De materieele schade is, zooals te begrijpen valt, zeer groot. Grand Théatre. Vanaf Vrijdag 28 Aug. vertooning van de film „Rose Marie". Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45 uur doorloopend (aanvang laatste voorstelling 8.30 uur). An dere avonden vanaf 8.15 uur één voorstelling. Vrijdag, Zaterdag, Woensdag en Donderdag matinée vanaf 2.30 uur. Maandag en Dinsdag vanaf 2.30 uur familiematinee. „20.000 mijlen over zee, de wereldreis van de K XVIII." City-Theater. Vanaf Vrijdag 28 Augustus vertooning van de film „Vrouw of secretaresse". Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2.30, 6 en S.30 uur nam. Andere dagen matinée 2.30 uur en avondvoorstelling 8.10 uur. Cinema Amicitia. Geen voor stelling. Voorstellingen: Zondag 3.00, 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhite, Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- gentesselaan. lederen dag van 68 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlecs. zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nleuwstraat 24 3 Sept Amicitia. Inleiding van den heer Th. v. Lier over „Het dienstbodenvraagstuk". 3 uur n.m. 9 September. Amicitia. Louis Da vid's Revue; „Hoe maller, hoe mooier". 8 uur nam. 10 Sept. „De Valk." Ledenverga dering Ned. Reisvereeniging. 8.15 uur n.m. 10 Sept. Grand Théatre. Eddv Walis en zijn ensemble. 8.15 uur n.m. 12 September. Amicitia. Concert door Leger des Heils-Muziek-Keeps the Regent Hall hand". 3 uur nam. 21 23 September. Amicitia. Ex positie van linnen etc van de firma van Dissel uit Eindhoven. Door GEORGE GOODCHILD Geautoriseerde vertaling van H. OVERAKKER „Neen. Voortaan moet hij zijn eigen boontjes maar doppen." De Zaterdag brak aan en het werd twaalf uur, zonder *,aal of toeken van Murcheson. De gevangene was langza merhand in een toestand gekomen, welke aan waanzin grensde Carson had het beter geoordeeld om hem on kundig te laten van de op handen zijn de komst van Murcheson. Ook de mid- dny verliep en de inspecteur verscheen maar steeds niet „Vreemd!" mompelde Monroe. „Er moet iets gebeurd zijn Hij zou anders niet zooveel tijd verspillen „Misschien kon hij lastig een boot krijgen." Dit bleek inderdaad de juiste reden. Murcheson arriveerde 's avonds om ze ven uur in vol ornaat. De kleine mo torboot werd cremeerd en Carson en Monroe ontvingen hem bij de aanleg plaats. Murcheson straalde van genoe gen. Over zijn celaat lag een hreede glimlach en zijn heele optreden droeg het stempel der overwinning. In de tent aangekomen, ging hij breeduit op een stoel zitten en bood de heeren zijn sigarettenkoker aan. „Ik zou hier al uren geleden zijn aangekomen, ware het niet, dat die vervloekte.... Maar nu zijn we eindelijk hier en gereed voor de slachting. Ik heb een uitleverings- bevel bij mij. Ik veronderstel, dat hij nog hier is." Carson knikte. „Prachtig! Ik dacht wel, dat U mij zoudt getelegrafeerd hebben, wanneer de vogel in dien tusschentijd gevlogen mocht zijn. Allemachtig, wat heb ik met dien kerel een blunder begaan!" „Heeft U een spoor ontdekt?" vroeg Monroe. „Ik heb den moordenaar ontdekt." „Armstrong?" „Neen." Carson en Monroe keken beiden in de uiterste verbazing op. I-Iet effect was precies, wat Murcheson ervan venvacht had. Hij hield van verrassingen en hij rekende, dat hij nog voldoende achter de mouw had om de verbazing van de beide heeren op te voeren. „Wat beteekent dat, inspecteur?" vioeg Monroe. „Als Armstrong het niet gedaan heeft, wie dan wel?" „Dat moet voor het oogenblik een geheim blijven Dit is de meest eigen aardige zaak, welke ik ooit meega maakt heb. Als U een poosje wacht, dan zult U wat beleven. „Maar, waarom gaat U dan Arm strong arresteeren?" „O, dat. is een interessant personage- Ik heb begrepen, dat Tresa Dixon hier bij U is?" Hij vertelde niet, hoe hij aan dat nieuwtje gekomen was en Carson deed geen moeite om het te vragen. Hij knikte slechts en vroeg zich af, waar om die vraag gesteld werd. ..En zij weet, dat Armstrong hier ge vangen gehouden wordt?" „Inderdaad." „Ik veronderstel, dat zij U wel reden gegeven heeft om U te verwonderen?" „Hoo bedoelt U dat?" „In haar houding, in haar manier van doen. Zeg eens, weet zij iets van mn afdat ik hier komen zou?" „Ja." „En, wat zeide zij?" „Hoor eens," sprak Carson, „is dat al'emaal noodzakelijk? U bent toch zo ker niet van plan haar in die zaak te mengen?" „Nu, en of," grinnikte Murcheson. „Zij weet een heeleboel interessante dingen omtrent den heer Armstrong, maar die zhl zij heusch niet openbaren, wanneei zij daartoe niet gedwongen wordt-" Carson voelde een golf van woede over zich heengaan. Dat die bullebak van een politicinspecteur haar naam op die manier in het geding bracht, leek hem een soort majesteitsschennis toe. „Doe mij een genoegen en laat juf frouw Dixon er buiten," stiet hij uit -Zij heeft reeds genoeg geleden. U praat, alsof zij in die moordzaak be trokken is hetgeen nogal ongerijm 1 ls." „Weest U daar maar niet zoo zeker van," snauwde Murcheson. Carson kromp bij dit antwoord ineer. maar vlak daarop lachte hij sarcas tisch. „U bent een verbazingwekkend genie, inspecteur U maakt veronderstllingcn waarvan een normaal mensch nacht merries zou kunnen krijgen." „Maar om op de zaak terug te ko men," viel Monroe vlug in. „Wat moet er nu eigenlijk gebeuren?" „Ik zal Armstrong arresteeren en hem naar Singapore overbrengen. Ik geloof niet, dat het noodzakelijk is juffrouw zijner tijd zal ik haar toch noodig heb- Dixon in hechtenis te nemen. Maar te ben. Ik bezit de middelen om met haar in contact te blijven." „U staat, weer op het punt om een flater te begaan", zeide Carson. „Zij heeft mij daar reeds voor gewaar schuwd en zij schijnt gelijk te heb ben." Murcheson werd purper in het gelaat. Zelfs zijn aanstaande triomf vermocht zijn toorn niet in toom tet houden. „Zoo, zeide zij da? Nu, het zal inte ressant zijn van haar een paar gebeur tenissen uit het verleden te vernemen en ook van meneer Armstrong, voor wien zij blijkbaar buitengewoon veel vriendschap koestert" Carson kon zich bij deze woorden, welke een schunnige insinuatie inhiel den, niet langer beheerschen. Hij deed een stap in de richting van den inspec teur en hief zijn arm op „Ned!" „U moet natuurlijk Uw plicht doen," raasde hij, „maar uit in mijn tegen woordigheid geen insinuaties, of ik zal U uit mijn kamp doen verwijderen." „U begrijpt mij heelemaal verkeerd,' excuseerde Murcheson zich. „Later zult LI alles beter begrijpen." „Maar wie is nu eigenlijk de moor denaar?' vroeg Monroe. „Dat zult U te zijner tijd wel verna men," antwoordde Murcheson minzaam „Waar hebben jelui dien kerel?" „In een loods achter mijn hut," legde Carson uit. „Wilt U hem nu zien?" „Graag. Ik was van plan hem van avond mede te nemen, maar ik denk, dat het beter is, dat we tot morgen ochtend wachten. Ik kan hem dan naar de boot brengen en direct wegvaren Wilt U mij even naar de plaats gelei den. waar hij opgesloten is?" Carson knikte en haalde den sleutcJ uit zijn zak. Monroe ging niet mede. Toen zij binnenkwamen, sprong Arm strong op en begon t* razen, doch bij het zien van Murcheson hield hij plot seling op. „Ik ben inspecteur Murcheson van de politie te Singapore en ik ben in het bezit van een bevel tot Uwe inhechte nisneming," zei Murcheson. „Inhechtenisneming? U kunt mij niet in hechtenis nemen." „Daat zult wel gewaar worden. Ik meen, dat U dc heer Joseph Arm strong is Sydney?" „Dat weet U zelf heel goed. Maar U kunt mij niet van Java wegvoeren, zonder een uitleveringsbewijs." „Daar is reeds voor gezorgd. Ik waar schuw U, dat mocht tJ Armstrong wuifde verachtelijk met de hand Hij probeerde kalm en chynisch te blijven, maar zijn oogen zwierven rusteloos heer. en weer, alsof hij bang was voor hetgeen ging gebeuren. „Ik heb zoo'n idet, dat onze vriend Carson U voor gek heeft laten loopen," spotte hij. „U krijgt de kans om te constatee- ren of ik voor gek geloopen heb, als U maar eerst hoort, waarvan U beschul digd wordt." Hij keek de loods eens rond en on derzocht het kleine raam „Ik denk, dat U het hier tot morgen ochtend wel zult uihouden." Armstrong ging. weer op den rand van zijn ledikant zitten en ademde zwaar. Murcheson gaf met glinsterende oogen te kennen, dat hij tevreden was „Net zooals ik dacht," mompelde hij op den terugweg. „Deze zaak zal een reusachtige opschudding tc weeg bren gen Kunt U mij voor vannacht een slaapgelegenheid verstrekken? Het komt er niets op aan, waar." Terwijl Carson hiervoor ging zorgen, zocht Murcheson zijn bootsman op en gaf hem de noodige instructies voor den volgenden dag. Carson voorzag hem van een tent en voedsel. „Het zou mij spijten, indien ik U ge griefd mocht hebben ten aanzien van cbeson jot Carson: Alvorens zij scheidden, zeide Mur- juffrouw Dixon, maar dit is een zeer eigenaardige zaak, zooals U wel zult hebben opgemerkt." „Ik wilde wel, dat ik mij nooit in deze zaak gemengd had. Hoe laat denkt U morgen te vertrekken?" „Zeven uur, als dat tenminste geen bezwaar is." „Dan ben ik reeds op." Carson voegde zich bij Monroe, die hij in een diepe overpeinzing aantrof. Mnrcheson's ocsterachtige geslotenheid had hem tot nadenken gebracht over de détails van de zaak. „Wanneer hij zeker is van zijn zaak, waarom, voor den duivel, vertelt hij ons dan niet, wie de moordenaar is?" klaagde Monroe. „Ik geloof niet, dat hij het weet." „Hij zei, dat het Armstrong niét was." „Dat is juist het verbluffendg. AT9 Armstrong er alleen maar bij betrok ken is, dan moet er nog iemand anders zijn en wie is dat?" Na ampele discussies kwamen zij ten slotte tot de overtuiging, dat het pro bleem nog niets van zijn geheimzin nigheid ingeboet had. Toen zij hun laatste pijp zaten te rooken, kwam Tresa uit de hut en hep op Wah Su toe, die de vaten stond te wasschen. „Eigenaardige vent Wah Su," mompelde Monroe. „Hij schijnt mij den laatsten tijd uit den weg te gaan. Som tijds bekruipt mij het gevoeh dat hij zelfs een hekel aan mij heeft." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6