Het dienstboden vraagstuk Transport van bruggen RESTAURANT „HUIZE DE STICHTSCHE HEUVEL Iedere Zaterdag en Zondag SOIREE-DANSANTE „THE ALL STAR MEL0DIANS" HET SLOT VAN DE Oranjefeesten Inbrekers aan het werk ,PLAN DEMONSTRATIE" Verblindend licht DE EERLIJKE VINDER „BELOOND" WIELRIJDER GEWOND HISTORISCH FEEST TE AXEL EXPOSITIE MAISON „ELYSEE" Mei koekje uon dc weck Een eeuwfeest voor de St. Josephsgezellen Politieke optochten verboden 2e BEAD PAG. f AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 BERICHT ZiJi die zich met ingang van 1 Octo ber als kwartaal-abonné op het Amers foortsch Dagblad abonnceren, zullen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS ontvangen. DIRECTIE A. D. De heer Th. van Lier heeft gistermiddag een inleiding over dit onderwerp gehouden Gistermiddag heeft de heer Th. van Lier, referendaris bij den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling, in dèn foyer van Amicitia een inleiding gehouden over „Het dienstboden vraagstuk" en wat daarmede samenhangt. De bijeenkomst was van belang in verband met het voornemen om hier ter stede interne en externe cursussen te stichten vóór opleiding tot dienstbode, terwijl het in de bedoeling lag een damescomité te vormen uil leden van verschillende vrouwen- en jeugdorganisaties. Aanwezig waren leden van de com missie van toezicht op de arbeidsbeur zen, agenten van district Amersfoort en omliggende plaatsen, gemeentebe sturen en vereenigingen. genoodigden. alsmede een deputatie van de afdee- ling Amersfoort van de Ned. Vereeni- ging van Huisvrouwen. Wethouder B. Noordewier sprak een openingswoord, waarin hij aller medè- werking inriep om te komen tot een oplossing van het dienstbodenvraag- stuk, i. e. de vervanging van de dui zenden buitenlandsche dienstboden door Nederlandsche. De heer van Lier aan het woord De heer Van Lier gaat aanvankelijk na hoe van 1910 tot 1930 het aantal dienstboden met 250.000 toegenomen was en hoe in 1930 bij de groepstelling er 30532 vreemdelingen-dienstboden wa ren. Van 1930 tot 1934 bleek het aantal van de laatsten zeer toegenomen te zijn. Hoe kwam het, dat de toevloed van Ned. meisjes naar het dienstbo denvak na 1920 sterk verminderde? In de eerste plaats trokken de fabrieken met dc hooge loonen de meisjes lol zich, maar ook de mentaliteit van de meisjes veranderde geleidelijk door vrijheidszin. Zoowel bij het meisje als de huisvrouw declasseerde, als gevolg van den oorlog, de waarde van den ar beid van de dienstbode. Deze arbeids waarde moet op een hooger plan ge bracht worden om te kunnen bereiken, dat de meisjes uit arbeidersgezinnen en middenstand zich gaan bekwamen voor het. dienstbodevak. Momentcel is do toestand bijna zoo, dat het dienstmeisje als het ware fabrieks arbeidster gaat worden, dus een be paald gedeelte van het huishouden doet en voor een ander gedeelte weer een werkster etc. noodig is. Eén van de gevolgen, dat het meisje geen dienst bode rneer wordt, is, dat tienduizenden vrouwen geen ervaring krijgén van het huishouden, een vereischte voor het zelf stichten van een huisgezin vooral in arbeidersgezinnen. Beschamend daarnaast is het, dat duizenden meis jes niets doen, terwijl haar plaatsen in genomen zijn door vreemden. Wat kan men nu doen ter verbete ring van dezen toestand? Een van dc grondfactoren is. aldus spreker, dat de mentaliteit veranderd moet worden en dat het beter is voor de meisjes in de huishouding te gaan dan in de fabrieken. Verder moet men zooals tegenwoordig al gebeurt, door gaan met een spoedopleiding van dienstboden; deze cursussen moeten dé meisjes, die iets voor het huishoudvak voelen, zoo spoedig mogelijk bekwa men. Men moet die cursussen zooveel mogelijk houden in steden met indus trie. Men krijgt dan niet direct een volleerde dienstbode, maar de huis vrouw kan haar verder opleiden in dié richting. Een groote moeilijkheid blijft eohter 'de verplaatsing van dé meisjes van het platteland naar de steden, waarbij de moreele en maatschappelijke bescher ming ter sprake komt. In die richtinè werken echter reeds dames van na zorg. die werkkringen voor de meisjes uitzoeken en tevèns de verplaatsing ter hand nemen, zoodat de meisjes niet aan haar lot overgelatén worden. Spreker wijst er op dat na 1 October geen vergunning meer gegeven zal worden om vreemde dienstboden in be trekking te nemén, uitgezonderd Noord en Zuid-Holland, 't Gooi en bepaaldê woongemeenten. Dit is dus een preven tieve maatregel, die soepel toegepast wordt. Het blijkt nu, dat het aantal vreemde meisjes, dat vertrekt, grooter is, dan het aantal, dat nog komt. Langzamerhand, na jaren, zullen dc Nederlandsche meisjes weer ingescha keld worden in de huishouding. Maar aller medewerking is daartoe vereischt, besloot spreker. Na de pauze bestond er gelegenheid om vragen te stellen. Door de organisaties werd tenslotte toegezegd, een lid éian te wijzen, dat deel uit zal maken van een comité, vorming waarvan het doel dezer bij eenkomst was. STICHTING „ZIEKENHUIS- 0 VERPLEGING" Verzekerden op 31 Augustus 12950 Verzekerden op 1 Augustus 12883 Vooruitgang 67 verzekerden. Gedurende de maand Augustus wer den 50 patiëntèn opgenomen, nl. in de ziekênhuizèn te Amersfóort 49 en te Utrecht 1. I De prijsuitreiking van de OranjesVereeniging gis* teravond in de groote zaal van „Concordia" Een massaal vuurwerk-stuk, uitroe pende „Leve de Koningin", sloot op Maandagavond de feesten van de Oran jevereniging van dien dag af. Het naspel eohter van de festiviteiten vond gisteravond plaats in de groote zaal van „Concordia", waar het bestuur van de Oranje Vereeniging achter een groote tafel met prijzen was gezeten om den prijswinnaars van Koninginne dag te beloonen en te bedanken voor hun medewerkig om het Koninginne- feest te doen slagen. Voordat de geluk kigen hun waardevolle cadeaux kre gen, sprak de heer C. van Zweeden een welkomstwoord tot de aanwezigen en in het bijzonder tot luitenant Ch. C. Hasselman, die persoonlijk de prijzen aan de onderofficieren zou uitreiken, wat door het bestuur op hoogen prijs werd gesteld, evenals de medewerking ondervonden bij het organiseeren van het springconcours. Dat het feest van onze Koningin op waardige wijze is ge vierd, aldus de heer Van Zweeden, dan ken wij in de eerste plaats aan de ver schillende commissies, maar ook aan de burgerij. Wij kunnen plannen ma ken, maar wij weten niet hoe of het publiek hierop reageert. Vooral voor het bloemencorso was men huiverig. Voorts bracht spreker dank aan rit meester jhr. J. J. T e c 1 i n g van Berkhout, die de leiding had bij het springconcours, aan den pikeur op perwachtmeester Kroon, aan de jury van het bloemencorso en van den re clameoptocht. alsmede aan de politie, het Roode Kruis en aan den heer Kal- èen, den „hoogen functionaris", dié zijn galmende muzièk over de stad heeft laten gaan. Tenslotte las de heer Van Zweeden een brief voor van het Koninklijk Huis an den volgendén inhoud, welke was ontvangen als an t w-oord óp het gezon den telegram op 31 Augustus: Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer de Oranje Ver eeniging te Amersfoort Hoog- derzelve dank over te brengen voor de gelukwensehen aange boden bij de gelegenheid van de herdenking van Hoogderzelver geboortedag. De adjudant van dienst van H. M de Koningin (wg.) DE JONGE VAN ELLEMEET. Hiérna reikte de heer D. van Schoo- neveld, als voorzitter van de commis sie van het bloemencorso, de prijzen met een geestige toespraak aan de ver schillende prijswinnaars uit. De heer C. v. Zweeden overhandigde vervol gens de diploma's aan dc winnaars van den reclame-optocht, terwijl ten slotte luitenant Hasselman gelegenheid kreeg om de prijzen aan de wachtmees ters ter hand te stellen. Met zingen van het eerste couplet an het „Wilhelmus", gevolgd door een Leve de Koningin", w*érd deze avond door den heer Van Zweeden gesloten. In den afgelöopen nacht is reeds eén persoon aangehouden Nadat eergisteravond ongewensoh- te gasten een bezoek hebben afge legd in een perceel aan de Huv- genslaan alhier, hebben in den af- geloopen nacht inbrekers zich toe gang verschaft tot een tweetal wo ningen aan den Leusderweg bij W. D. J. de G. en de Billitonstraat bij M. Respectievelijk werden er geld- sohnmen ontvreemd ten bedrage van 100 en van 10. De recherche toog op onderzoek en hierbij bleek, dat men zich in het per ceel aan den Leusderweg waarschijn lijk toegang had verschaft door middel van een Aalschen sleutel, terwijl in de Billitonstraat een openstaand keuken raam gelegenheid tot inkliriiming had gegeven. In dèn afgeloopen nacht is op aanwijz-ing van de recherche reeds een persoon aangehouden, die ver dacht wordt aan deze iiibrakèn schuldig te zijn. Tevens kunnen wij nog meedeelen, dat men verband zoekt tusschèn deze inbraken én de inbraak in de Huygens- laan bij de familie d. L. MARKTBERICHT 4 Sept. Appelen 1216, peren 1015, pér H.L. Hoenderei éren 3.40—3.90, eéndeneieren !.502.80 pér 100 stuks. Grasboter 1.70 per Kg. Kippen 0.551.10. hanen 0.45— 0.80, jóóge hanen 0.30—0.70, tamme ko- „Het plan van den Arbeid" door een tweetal sprekers gepropageerd Gisteravond heeft de plan-demon stratie, welke de inzet vórmt voor de groote districtsmeeting op 6 September te Utrecht, ondanks den regèn plaats gevonden. Te 7 uur had zich een stoet van be langstellenden achter de muziekver- eeniging „H. J. Hegeraath" op het ter rein tegenover de Primulastraat opge steld, teneinde van daaruit den rond gang door het Soesterkwartier aan te vangen. De plotselinge weersverande ring bewerkstelligde echter eenige ver traging, zoodat men om 7.20 eerst ver trekken kon. In de voorste rij werd een drietal vaandels meegevoerd, respectievelijk van den Amersfoortschen Bestuurders- bond der Vakbeweging, van de mu ziekvereniging „H. J. Hegeraath" cn van de plaatselijke afdeeling der S. D. A. P.. terwijl in den stoet, behalve de gebruikelijke „plan-leuzen", een aan (al vaandels van verschillende sympa- tihiseerende instellingen werd meege voerd. Even na 8 uur arriveerde de stoet in Plantsoen-Zuid, waar vanuit de mu ziektent de aanwezigen zouden wor den toegésproken. De muziekvereeni- ging „Hegeraath" opende den avond met het spelen van eenige strijdliede ren, waarna de heer J. v. d. Wal, voor zitter van de P.C.C., de beide sprekers van dezen avond inleidde. Hierna bracht de zangvereniging „De Stem des Volks" een tweetal planliedeern teil gehoore, waarna de heer J. W. Polder zijn rede aanving. Spreker schetste de oorzaken, die tot de opstelling van „Het Plan" aanleiding hebben, eenerzijds als de nooden van de crisis en anderzijds als reactie op de officieele regeerings- maatregelen, die door loons- en steun verlaging de koopkracht ondermijnen, i. p. v. opvoeren. Zie hoe de werkloos heid afnam in landen, waar de demo cratische partijen de regeering in han den kregen, aldus spreker. Hierna zong de „Stem des Volks" een tweetal strijdliederen, nml. „Morgen rood" van O. de Nobel cn de „Inter nationale", waarna de tweede spreker •an dien avond, de heer A. van Wijn gaarden, het woord nam. Spreker ziet in het kapitalisme den grooten ziekte verwekker van het maatschappelijk le ven. Men moet langs democratisohen weg den maatschappij vorm zoodanig veranderen, dat niet meer het kapita listisch belang, doch het gemeen schapsbelang naar voren treedt. Spre ker vestigt er eohter de aandacht op, dat „Het Plan" niet in staat zal zijn de crisis te weren, want deze is van internationalen aard. Wèl echter zal het de gevolgen binnen onze grenzen erzachten, besloot spreker zijn rede. Nadat de heer J. v. d. Wal het slot woord had gesproken, was de demon stratie geëindigd en gingen de aanwe zigen uiteen. Motorfiets met drietal passagiers rijdt te watèr Gisteravond vond te 11.45 uur een on geval plaats op den Niéuwèweg alhier, waarvan een 26-jarige bêstuurdér van een motorfiets uit Soest en zijn twee passagiers het slachtoffer werden. De bestuurder van het motorrijtuig •erklaarde. terwijl hij op den Nieuwen ,veg reed, verblind te zijn geworden, door de lampen van een tegénligger. Hét gevolg hiervan was, dat de motor met passagiers in den gracht terecht kwam. Aan het doortastend optreden van een drietal geestelijken, dat toevallig passeerde, is het te danken, dat de ver ongelukten weer spoedig op het droge waren gébracht. Wonder boven wonder bleken zij geen verwondingen te hebben opgeloopen De volgende morgen is ook de motor weer uit het water gevischt. DE STICHTSCHE HEUVEL Blijkens een adverténtie in dit blad, zal voortaan iederén Zaterdag en Zon dag soiree-dansante zijn in restaurant „Huize De Stichtsche Heuvel" niét me dewerking van „The All Star Mëlo- dians". TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesië's bad bedroeg hedenmorgen 66 gr. F. (19 gr. C). HET PARKEERVERBOD EISCHT TOL Ook de dag van gisteren bracht een aantal procéssen verbaal tègén personen die het parkeerverbod in Langéstraat, Utrechtschestraat en hét Laantje over traden. nijnen 0.401.10, tamme eenden 0.35 0.45, alles per stuk. Tamme duiven 0.20 lot 0.30 per paar. Drachtige zeugen 60— 75, biggen 813, zeugen guste 4555 p. stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 30 H.L. appelen, 10 H.L. peren, 120.000 stuks hoendêreieren, 1300 stuks eendeneierèn, 15 Kg. graéboter, 8 drachtige zeugén, 175 biggen, 7 zeugen guste. Gisteren vervoegde zich de vinder van een portemonnaie, waarin zich een chèque bevond van belangrijke waarde, te bestemder plaatse. De dame, die zich aldus weer in het bezit van het \erloren gewraande gelds bedrag zag gesteld, was natuurlijk zeer verrast. Wij meenen echter, dat de wijze, waarop zij haar dankbaar heid meende te moeten uiten, voor ver betering vatbaar is. Den eerlijken vinder werd toege voegd, dat hij het verloren voorwerp niet gevonden, doch gestolen had. Voor dezen eenen keer wilde zij hem echter nog wel „excuseeren" en dus geen aan klacht tegen hem indienen. Hierop deelde de „verdachte" oogcnblikkelijk mee, dat hij er dan zelf wel werk van zou maken. Toen zag de dame in kwestie van de „procedure" af Zoodat wij meenen te kunnen mora- liseeren: ondank is 's werelds loon Gistermiddag te 6 uur ontving een surveilleerendc agent van politique- dedeeling, dat zich op de Barchman Wuytierslaan ter hoogte van perceel tusschen het rijwielpad en den rijweg een persoon bevond, die niet in staat was zijn weg te vervolgen. Juist toen de agent ter plaatse ver scheen trachtte de man zich op te richten, doch hij bleek te veel pijn te lijden en op raad van den agent wacht te hij tot medisch advies verstrekt kon worden. Een arts, die weldra verscheen, vond redenen om voor een breuk van het sleutelbeen te vreezen, zoodat de persoon naar het ziekenhuis „De Lich tenberg" werd vervoerd. Waaraan het ongeluk te wijten is weet men nog niet; men vermoedt dat de wielrijder door een onvoorzichtig heid is komen te vallen. GEVONDEN VOORWERPEN 18 Aug. tot 4 Sept. Vulpenhouder, diverse sleutels, stof jas, halsketting, kinderbadpak met handdoek, autowiel. div. portemonnaie's kam, ceintuur, 2 dames hoeden, kin dertaschje, hondje, polshorloge, speldje rozenkrans, R.K. kerkboek, div. rijw. bel. merken, badpak, d.horloge m. arm bandje. foxterrier. ketting m. medaille tompouce, poesje, ring sleutels. 1 p. d. handschoenen, stofbril, hoed, autowieL, haakwerk, autokrik, padvindersmes 1 p. d. kousen, zakmes, bril, jasje, slroohoed, radiogids. handkoffer, hee- •enrijwiel. cano, sjaal, regenjas, schot plank van vrachtauto, actetasch. arm bandje. taschje m. motorgereedschap hond. kruisbeeldje, borduurwerk, lot Zonnestraal, taschje. alpinomuts. re genjas. Inlichtingen aan het Hoofdbureau van Politie dagelijks van 912 uur en van 24 uur. Niet per telefoon. GARNIZOEN Eerste-luitenant A. Baretta, van het 5e regiment veldartillerie en adjudant an dén commandant der IYe divisie alhier is ondêr eervolle ontheffing uit die functie overgeplaatst bij den staf der militaire luchtvaart le Soesterberg. Kapitein H. W. Lenderink, van de school voor reserve-officieren der in fanterie te Kampen, is o\ ergeplaatst bij het 5e regiment veldartillerie, te Utrecht lede. De eerste ploeg der lichting 1936, van het onbereden gedéelte van het le en het 5e regiment vldartillerie, te Utrecht en te Amersfoort voor eerste oefening onder de wapenen, zal 12 September met groot verlof vertrekken. BURGERLIJKE STAND 3 September GEBOREN: Wilhelmina Susanna, d. van Willem de Kruijff en Francina Ma ter; Willem, zoon van Neldus Cornelis de Roder en Anna Spierenburg. ONDERTROUWD: Emil Pieter Maria Vacario en Johanna Agatha Belia Koen- sé. Willem de Goede en Margaretha An- tonia Meijer. Hendrikus Jacobus Everardus van Hoeijen en Catharina Geertruida Fre- derika Kroonenburg. Wilhelmus van Wageningen en Ma- ia Rozula Gerritsen. Petrus Jacobus Cornelis Rustman en Hiltje Elzinga. Jan Willem Coenen en Tetje Stelling werf. GEHUWD: Jan van der Hoef en Jannetje van den Hoek. Wilhelm Oskar Feuerstein en Catrina Wilhelmina van Eijkelenburg. Wilhelm Braun en Gerritje Troost. U.S.O. VOLKSCONCERT Op Makndag 7 September a.s. heeft in Tivoli te Utrecht het eerste Volks concert plaéts dóór het U.S.O. Dirigent is Henri van Goudoever, soliste Judith Toff, zang. Het programma is als volgt: 1. Symphonie II in D, Opus 36, Ludwig van Beethoven. 2. Scena ed Aria „Ah perfido" opus 65 Ludwig van Beethoven. 3. Javaansche Rapsodie, Opus 7. Dirk Schafer. 4. Lieder eines fahrenden Gesellen, Gustav Mahler. 5. Tijl Uilenspiegel en zijn schelmen streken, in Rondovorm, Opus 28, Richard Strauss. Programma's voor de U.S.O.-volks manen zijn dezen winter verkrijg- iij sigarenmagazijn H. A. .Vierdag Utrecbtschestraat. concerten baar bij in de Nieuwe hefbrug bestemd voor de overbrugging van de Gouwe te Boskoop GORINCHEM, 3 September. De nieuwe hefbrug bestemd voor de over brugging van de Gouwe te Boskoop is in zooverre voltooid, dat zij spoedig de werkplaatsen van de N.V. de Vries Robbé en Co. te Gorinchem zal kunnen verlaten, om naar Boskoop te worden gesleept. Ilct vervoer van deze 100 ton wegende overspanning is wederom toe vertrouwd aan do N.V. de Wit's Ber ging- en transportonderneming te Rot terdam. Dit transport zal volgende week plaats vinden. Donderdag 10 Sep tember geschiedt het vertrek uit Go rinchem. De sluis te Gouda en de bruggen te Waddinxveen en Boskoop zullen 12 September gepasseerd worden, het op hangen in de hoftorens te Boskoop ge schiedt op den 13den. Het passeeren van de noodbrug te Boskoop vertoont veel gelijkenis met het passeeren van de spoorbrug over het Hollandsch Diep met de overspan ningen voor Keizersveer eenige jaren geleden. De noodbrug over de Gouwe bestaat uit een ophaalbrug en een vaste brug, de doorvaartwiidte van het open ge deelte bedraagt 7 meter. Van het vaste gedeelte van deze brug heeft men spe ciaal met het oog op dit transport, een tijdelijke klapbrug gemaakt, waar door. indien beide bruggen opgehaald zijn, een doorvaartwijdte van 12 meter wordt verkregen. Alleen de pijler blijft midden in de doorvaart staan. De te versieepen brug, gelegen op twee bakken kan nu veilig passeeren. De bakken varen ieder langs een kant van den pijler. De nieuwe overspan ning gaat dus over den pijler heen. Voorts ligt het in de bedoeling Maandag 7 September de eerste van de drie overspanningen voor het vaste ge deelte van de brug bii Ylake van de werf der fa. Pcnn en Bauduin te Dor drecht naar haar bestemming te slee pen. Binnenkort gevolgd door de twee an dere. Herdenking van de verovering op de Spanjaarden Axel heeft feestelijk den dag her dacht, waarop het 350 jaar geleden door kolonel J. Pieron, in opdracht van Prins Maurits. op de Spanjaarden werd veroverd. Het oude stedeke heeft zich zoo lezen wij in het Vader- a n d daartoe in een schitterend feestgewaad gestoken. Vooral gisteren heerschte er een enor me drukte in verband met den histo- ischen optocht voorstellende den in tocht van Prins Maurits. Duizenden waren van heinde en ver binnen Axels veste gekomen om den stoet tc aan schouwen. Op de wegen, die naar Axel leidden, was het één file van auto's, motorrijwielen en fietsen, terwijl ook velen per trein en tram waren geko men. Prachtige eerepoorten waren op gericht en vele toepasselijke opschrif ten waren aangebracht. Zoo kon men in de Pieter Paulusstraat lezen: „Wees welkom Prins, in onze veste; des vij- ands dwinglandij sloeg hij terneer, en gaf ten langen leste ons volk de vrij heid weer". De Zeestraat begroette haar bezoekers met: „Komt gerust naar binnen goede lièn, er is geen Spanjaard meer te zien" en aan het einde van de ze straten leest men: „Gij kwaamt tot ons, keert gij thans weer; bedankt en tot den naast-én keer". De schitterende stoet kwam uit dè richting van Terneuzën. Herauten te paard voorop, gevolgd door twee pages die de stadssleutels droegen. Dan volg den Prins Maurits Philip Sidney en Hohenlo, een drietal, dat hij de inne ming van Axel een groote rol heeft ge speeld. Daarna kwamen drie adellijke dames, vergezeld van hun hofdamés; ruiters, krijgsgevangenen, piekeniers, burgemeester en schepenen, poorters en poorteressen gaven den stoet met hun kleurige kleedij een prachtig aan zien. Een praalwagen, voorstellende de vereeniging van Axel met de zeven pro- inciën, sloot den optocht. Bij de oude landspoort, die men bij het gebouw van de christelijke land bouwschool had opgericht, was een baldakijn verrezen, waarop o.m. had den plaats genomen do commissaris der Koningin, jhr. mr. Quarles van Uf- ford, de leden van Gedeputeerde Sta ten, mr. P. Dieleman en J. A. van Rorn- pu en het college van B en W. met den secretaris en de feestcommissie. Hier hield de stoet stil en nadat de magis traat van Axel, J. Verlippens, een plechtige redevoering tot dén Prins had gehouden, welks door den Prins werd beantwoord, werden de stedelijke leutcls overhandigd en vervolgde de stoet zijn wég. Het NIEUWSTE en CHARMANSTf op het gebied van DAMESHOEDEN toont U alleen Arnhemscheweg 92 t/o Garage v. Hamersveld Ziet onze étalage Krakelingen 35 et. p. Vz p. WillemientjeséOct. p. Vz p. Het is Standaard kwaliteit Bakkerij „De Standaard" Gebr. Spijker Soesterweg 71-73-75 Tel. 995 De stichter der vereeniging, Jhr. H. van Nispen tot ScvenaCr, zal worden herdacht AMSTERDAM, 3 Sept. Op 16 Augus tus 1836 werd op het voorvaderlijk kasteel te Zevenaar geboren jhr. Hu- bertus C. J. M van Nispen tot Seve- naer. Van jongsaf werd hij getrokken tot het priesterschap en op 15 Augustus ontving hij daartoe de wijding. Zijn priesterschap kenmerkte zich door wat men in die dagen noemde groote filan tropie, doch in feite was het een groot sociaal gevoel, dat op gelukkige wijze in practijk werd gebracht. Bijna der tig jaar is jhr. van Nispen de ener gieke en doelbewuste leider en stuwer geweest van de St. Josephsgeze 11 en ver eeniging, die zich thans opmaakt om het eeuwfeest van de geboorte van haar stichter te herdenken op een wijze, welke eenerzijds getuigt van dankbaarheid jegens den pionier dér ambachtslieden, anderzijds doet uitko men, wélke bloei de gezellenbeweging heeft bereikt, nadat jhr. van Nispen een stevigen grondslag had gelegd. De gezcllenvereeniging, die haar ba kermat vond in dc hoofdstad, bleef daartoe niet beperkt. Ook in Bergen op Zoom was op het Keulsche voorbeeld, een St. Josephgezellenvereeniging tot stand gekomen, even voor Amsterdam, en in 1870 volgde den Haag. In 1877 schaarde Rotterdam zich in het nationaal verband, in 1881 Nijme gen en in 1S87 Leiden Het werk groei de, zich telkens aanpassend aan het geen nieuwe tijden vroegen. Thans telt het centraal verband 144 aangesloten vereenigingen van St. Josephsgezellen. Op 5 December 1897, terwijl de plan nen voor de eerste tentoonstelling in uitvoering waren en het zetsel voor het eerste nummer van een eigen orgaan ter zetterij gereed lag, zakte praeses Van Nispen voor de H. Mis ineen en overleed aan een hartverlamming. De herdenking van het eeuwfeest van praeses van Nispen zal voor het district Amsterdam plaats hebben op Zondag 6 September. Om twaalf uur zal op het kerkhof „St. Barbara" de jaarlijksche Van Nispen-herdenking plaats vinden. Des middags om drie uur zal de deken van Amsterdam I de historische ten toonstelling van praeses van Nispen openen. Het heele gezellemverk wordt hier in het kort voor oogen gesteld. Zaterdag 12 September wordt om vijf uur het senioren-congres geopend, wraar de praeses van Rotterdam I, pater Oor sprong, en de senior van Amsferdapn. I, de heer J. Koot, het woord zullen voe ren. Zondag 13 September wordt om half twaalf in de St, Willebrorduskerk aan den Amsteldijk door mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem een pontificale H. Mis opgedragen. Om. drieuur heeft in Carré de feestbijeenkomst plaats. Er worden rvthmisch-dynamische tableaux opgevoerd. Pastoor dr. Cassianus Uentzen O.F.M. zal de herdenkingsrede uitspreken en mgr. Huibers zal de aanwezigen ten slotte toespreken- Alle 144 afdeelingen zullen in deze bijeenkomst vertegen woordigd zijn- WIT GEEL BOEK Wij orttvingen een exemplaar van het „Wit-Gele Boek", uitgave van de N.S.B in welk geschrift deze beweging haar houding t.a.v. de 'R.K. Kerk weergeeft ën een aantal brieven en andere be scheiden, op deze aangelegenheid be trekking hebbende, publiceert; ALMELO, 3 Sept. De burgemeester van Almelo, mr. M. Slichterman, heeft alle politieke optochten in deze gemeen te verboden. Als eérste viel onder dit verbod de S.D.A.P., die een optocht wil de organiseeren in verband met de ge westelijke Plan-meeting in Deventer. Een conferentie tusschen den burge meester en vertegenwoordigers der mo- derne arbeidersbeweging leverde geen resultaat op. De burgemeester hand haafde zijn verbod, hoewel de S.D.A.P. op het standpunt staat, dat hiermede een grondwettelijk recht wordt aange tast. Door dit verbod zal ook van een 1 Mei optocht niets kunnen komen, hoewel deze tot dusverre nog steeds is toege staan. Ook de Landelijke federatie van tex tielarbeiders, wélke haar landelijk con gres a.s. Zaterdag en Zondag te Almelo houdt en mede een optocht wilde or- ganisfeeren, is dit laatste verboden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5