LAATSTE BERICHTEN EEN PERSGESPREK MET gouverneur de Jonge Madrid nu uiterst links Ons koloniaal beleid Marechaussee en rijksveldwacht Onze handel met Engeland De uitgewezen Nederlanders BLOEMENWEELDE Grooter zelfstandigheid gewenscht 89 Millioen 's jaars voor Sociale wetten Nieuwe vorm van voor lichting PLECHTIGHEID OP NEERBOSCH Verdwenen optimisme M.H. v. RAALTE M.H. v. RAALTE Boomkweekerij C. R. van Drie Jr. HET EFFECT NAAR BUITEN te BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1936 De verstandhouding der ver» schillende bevolkings» groepen DE Java-Bode van 2S Augustus bevat een persgesprek met den Gouverneur-Generaal van Ned.lndië, waarin eenige aangelegenheden, welke thans in liet. tceken der alge- meene aandacht staan, worden be handeld. Vragen en antwoorden volgen hieronder. I. Mag ik Uwe Excellentie vragen, hoe na een vijfjarige ervaring Uwe meeniiig is over de wijze, waarop de verschillende bevolkingsgroepen met elkaar in contact staan, en of de onder linge verhouding aanleiding geeft tot tevredenheid?" De Landvoogd: „In het algemeen zie ik geen reden om niet tevreden te zijn over de wijze waarop de verschillende bevolkingsgroepen met elkaar in con tact staan. De reacties op de rede van den heer de Hoog in den Volksraad is daarmede m.i. niet in tegenspraak, om dat zij zich in wezen niet richt tegen een of meer bevolkingsgroepen, doch j tegen de regeering." II. „Heeft de gecompliceerde con structie dezer samenleving voor het centraal bestuur bepaald ernstige be zwaren opgeleverd, of zijn in de prak- r tijk van het leven de bestaande ver- i schillen minder ernstig of belangrijk gebleken?" De Landvoogd: „De gecompliceerde constructie dezer samenleving levert voor een centraal bestuur alleen clan ernstige bezwaren op, wanneer deelen van die samenleving blind zijn voor de feiten, onredelijke eischen stellen of groepsbelangen boven het algemeen be lang doen gaan. Doen deze omstandig heden zich voor, clan kan de practijk van het leven bestaande verschillen wel naar den achtergrond dringen, maar niet wegnemen, zoodat ze voor het cen traal bestuur een bezwaar blijven vor men." III. „Ziet Uwe Excellentie voor de toekomst een belangrijke wijziging in de onderlinge verhouding der verschil lende hoofdgroepen tegemoet?" Do Landvoogd: „Voor de toekomst Is wel heel ver. Voor de naaste toe komst: neen. Op den duur zal de ver dere ontwikkeling van dit land uiter aard hel hier geboren en getogen cle ment in invloed doen toenemen tegen over de importkrachten." I IV. „Is Uwe Excellentie van mee- ning dat waar het eindoordeel over Indische aangelegenheden bij de Kamers blijft berusten het billijk of V vvenschelijk is. dat de in Indië wonen- de Nederlander op de samenstelling der Kamers eenigen invloed uitoefent De Landvoogd: „Van invloed van de In Indië wonende Nederlanders op de samenstelling der Kamers stel ik mij weinig voor. Hun aantal is ie gering en van politiek houden zij niet." V „Is er, naar de meening van Uwe Excellentie, aanleiding tot voldoening over de wijze, waarop de koloniale Ne derlander hier zijn deel in de taak dei- leiding, in de verschillende sectoren van het leven, vervult?" De Landvoogd: „Ik zou zonder voor- behoud bevestigend antwoorden als de persoonlijke houding van sommigen tegenover Inheemschc m.i. niet wel eens te wenschen liet." VI. „Daar de directe leiding der be volking bij de Inlandsclie hoofden en ambtenaren moet blijven berusten, zou j ik willen vragen, of, naar de meening van Uwe Excellentie, hun ontwikke- lingspeil voldoende is te achten, dan I wrel of beduidende verandering in hun v vorming noodig is." De Landvoogd- „Een gefundeerde uit spraak omtrent de vraag of beduidende ii verandering in de vorming van Inland- sche hoofden en ambtenaren noodig is, valt moeilijk te geven nu dit punt in onderzoek is. Ik voor mij zie op dit oogenblik als een punt, waaraan al- thans door sommigen meer waarde dient te worden gehecht, de meer volle- ra dige aanpassing aan de Westcrsche op vatting van taakvervulling." VII. „Is Uwe Excellentie van mee ning dat. zoodra de middelen dit ver oorloven cle verstrekking van onderwijs speciaal. Westersch onderwijs weer verder kan gaan dan alleen tot de grens van het economisch rende ment. en dat dit onderwijs een factor I van beteekenis kan zijn voor dc ver- I mindering der verhouding althans van de hoogcre Inlandsclie groep met Ne- derland?" De Landvoogd: „Ik zou bij dc ver strekking van onderwijs speciaal: Westersch onderwijs het economisch rendement nimmer buiten rekening willen laten. Dit onderwijs, en dan in het bijzonder de kennis van onze taal, i is zeker een factor ,van beteekenis voor i de verinniging van de verhouding tus- schen de Inlandsclie groep en Neder- land, maar toch niet de hoofdzaak. Deze is: inzicht en goede trouw Er zijn er onder de hoogere Inlandsche groep, die Westersch onderwijs hebben geno ten, en niet inzien of niet willen inzien welke waarde de bestaande verhouding tot Nederland voor dit land heeft." .VIII. „Is Uwe Excellentie van mee ning, dat de reconstructie van vroeger bestaan hebbende nationale vormen onder bepaalde, daarvoor gunstige om standigheden als bijv. in Goa moet worden gezien als één der beginse len van ons huidig koloniaal beleid?" Dc Landvoogd: „Ons huidig koloniaal beleid moet m.i. gericht Zijn op het brengen tot grootere zelfstandigheid van alles wat daartoe geschikt is te achten. Reconstructie van vroeger be staan hebbende nationale vormen ligt geheel in die lijn." Een leerzame en overzichten lijke reizende tentoon» stelling AMSTERDAM, 5 Sopt Bijna 89 millioen gulden worden, volgens de jongste opgaven, in ons land in één jaar tijds uitgekeerd ingevolge de so ciale verzekeringswetten. Weet het publiek dat? Weet het pu blick hoe dit bedrag verdeeld w-ordt, en uit welke oorzaken de uitkeeringen geschieden? De Rijksverzekeringsbank en do Raden van Arbeid zullen thans geza menlijk, naast de propaganda in do pers en in lezingen aan cle betrokkenen gericht, door een nieuwen vorm van voorlichting de meest opvallende en kiemende feiten betreffende de sociale verzekeringen onder het volk gaan bren gen. Daartoe is een tentoonstellings commissie in het leven geroepen, welke tot taak heeft op jaarbeurzen en ten toonstellingen in format icbureaux in te richten. In opdracht van deze commis sie hebben dc heeren Sandbeug en Kleyn aantrekkelijk en opvallend ten toonstellingsmateriaal vervaardigd, dat wij hedenmorgen in cle gelegenheid waren te bezichtigen. Dit materiaal zal onder andere op cle Utrechtsche Jaarbeurs worden tentoon gesteld. De vloed van gegevens, waarmee een jaarverslag den lezer pleegt, te over- stroomen, is op deze grafieken en wandplaten herleid tot de meest pak kende conclusies. Een der grafieken loont de stijging en daling der totalen, per jaar ingevolge de verzekeringswet ten uitgekeerd. Een andere plaat heeft als hoofdmo tief een klok, en draagt als opschrift „Elke minuut een ongeval". Elders lezen wc, dat voor landbouw en industrie per jaar voor 1? millioen gulden aan lasten worden veroorzaakt door bedrijfsongevallen. Het zijn niel alleen redenen van menschelijkheid, doch ook zuiver economische overwe gingen, die moeten aansporen tot. be perking van het aantal ongelukken door meer eiligheid. Vandaar op an dere platen specificaties van het aan tal ongevallen in eiken tak van bedrijf en de aansporing tot. het aanbrengen van veiligheidsinstallaties. Een bevolkinspyramide toont het aantal houders van rentekaarten \oor elke leeftijdsgroep en legt bloot, dat de ouderdomszorg 62% der bevolking bo ven 64 jaar omvat. Omtrent de ziekte wet is leerzaam materiaal aanwezig. Ter geruststelling van wantrouwenden blijkt, dat, sléchts 7,8% der uilgaven in gevolge invaliditeits- en ouderdomswet aan administratiekosten wordt besteed. Het tentoonstellingsmateriaal dat binnenkort zijn zwerftocht over cle Ne derlandsche tentoonstellingen gaat be ginnen, kan in zijn kernachtige be knoptheid het publiek overtuigen van de belangrijke werken der verplichte sociale verzekeringen, waaromtrent zelfs hij rechthebbenden op uitkeerin gen nog a) te vaak onwetendheid blijkt te bestaan. EMERITAAT AANGEVRAAGD AMSTERDAM, 4 Sept. Ds. C. F. Westermann, oudste predikant bij het Hersteld Evangelisch Luthersche kerk genootschap en bij de Hersteld Evange lisch Luthersche gemeente te Amster dam, heeft, op medisch advies, zich ge noodzaakt gezien tegen 1 November a.s. emeritaat aan te vragen. Ds. Westermann heeft 15 jaar het pre dikambt bediend. Hij arbeidde voorheen in de Evangelisch Luthersche gemeen ten van Wil deryank en Schiedam en werd in 1900 naar Amsterdam beroepen. Van 190S tot 1924 was hij secretaris en van 1924 tot heden is hij voorzitter der Algemcene Kerkelijke commissie en de Algemeene Kerkelijke vergadering. Ook is hij sinds jaren voorzitter van het Ne- derlancLsch Luthersch genootschap voor in- en uitwendige zending. Ook buiten cle kringen van de Neder landse!» Luthersche kerk is ds. Wester mann een zeer bekende en geziene per soonlijkheid. DE POSTVLUCHTEN AMSTERDAM, 5 Sept. Hedenmor gen le 6 uur 1 is het K:L:M:-toestel „Kievit" van Schiphol naar Indië ver trokken. De bemanning bestaat uit C. Blaak, gezagvoerder, Chr. Steensma, 2e bestuurder, W J. van Hout, bouwwerk- tüigkundige en H. J. Sieman, radio- telegrafist. 6 passagiers maken do reis mede n.l. 3 AmsterdamKarachi, 1 Amsterdam Penang, 1 Amsterdam—Bangkok en 1 AmsterdamBatavia, terwijl te Singa pore 1 passagier aan boord komt voor Batavia. Het toestel vervoert 251 kg. briefpost. 16 kg. paketpost, 60 kg. vracht en 131 kg. bagage. Het vliegtuig is hedenmorgen 8 uur in Halle Leipzig geland en 8.45 uur weer vandaar vertrokken. Bijgeladen werd 130 kg. briefpost en 56 kg. vracht Omtrtnt handhaving militair politiecorps nog niet beslist De parlementaire redacteur der Msb, schrijft: Uit welingelichte bron vernemen wij, dat de mededeelingen aan de N.R.Ct. ontleend, als deels voorbarig en deels onjuist moeten worden beschouwd. De minister van Justitie en Defensie hebben ingesteld dc eommissie-Donner, die nog steeds werkzaam is aan de uit voering van haar opdracht, om: lste voor te bereiden de wijziging in de dis locatie der Rijkspolitie (marechaussee en rijksveldwacht); 2e. de tot standkoming van een een heid van rijkspolitie te bestudeeren. Een beslissing omtrent handhaving van een militair politiecorps (wel te onderscheiden van het corps militaire politie, dat geen politie in den eigenlij ken zin van hel woord is) is uiteraard nog niet genomen. Evenmin is iels bekend van de ver sterking van het corps marechaussee. Versterking van het aantal brigades marechaussee rond Amsterdam, als ge volg ecner wijziging der dislocatie zal tengevolge hebben, dat elders brigades rijksveldwachters de brigade mare chaussee zullen vervangen. Een departementale commissie, die zou nagaan of de marechaussee met den parketdienst zou worden belast is niet ingesteld. Deze instelling is alleen reeds hierom onwaarschijnlijk, daar in gevolge het met 1 Sept. j.l. in werking gelreden rijkspoliliebesluit en do aan de hand daarvan gegeven instructie van de procureurs-generaal het voornemen bestaat zooveel mogelijk den dienst van de rijkspolitie aan de gerechts hoven en rechtbanken van de gemeen tepolitie over te dragen. De registratie van vreemdelingen aan het bureau grensbewaking bedoeld zal wel zijn de afdeeling vreemdelin gendienst kan moeilijk als een reor ganisatie worden aangemerkt. Eerder mag het bevreemding wekken, dat deze registratie reeds niet lang bestond en pas nu zal worden ter hand genomen. LONDEN. 5 Sept. A.N.P. In ver band met het jaarlijksche rapport, dat uitgegeven is door het Britsche minis terie van handel, hetwelk een overzicht geeft over de Britsch-Nederlanrlsche handelsbetrekkingen waarover de mees te Engelsche dagbladen gisteren een commentaar gaven, waarbij gewezen werd op het feit, dat het handelssaldo tusschen Nederland en Groot-Bnltannië nen nadeele van laatstgenoemde was vergroot, publiceeren Engelsche cou rant en hedenmorgen een schrijven van den lieer M. Wijnand Wolff, eere-sccre- taiis van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, luidende als volgt: Naar aanleiding van het gisteren door het departement van overzeeschen handel uitgegeven rapport over de eco nomische en commercieclc verhoudin gen in Nederland, hetwelk o.a. melding maakt van de voor Groot-Bril tannic on gunstige handelsbalans, zou ik de aan dacht willen vestigen op het feit, dat, ofschoon natuurlijk de cijfers gezien van een statistisch standpunt zeer zeker correct zijn, men niet over het hoofd moet zien, dat terwijl Grpot-Brit- tannië een bevolking van meer dan 40 millioen menschcn heeft, Nederland slechts ongeveer 8 millioen inwoners telt. Bovengenoemde officieele statistieken in aanmerking nemende, koopt Neder land per hoofd voor ongeveer 30 shil ling, terwijl Groot-Briltannië voor on geveer 10 shilling per hoofd koopt. Dientengevolge koopt iedere Nederlan der 3 maal zooveel van Groot-Brittan- nië als de gemiddelde Brit van Neder land. Hierbij is niet in aanmèrking ge nomen dat onzichtbare uitvoer, de me thode van taxatie voor douane-doelein den enz. eveneens invloed kunnen heb ben op de vermelde statistieken Ter herdenking van den hon* dersten geboortedag van Joh. van 't Lindens hout Men schrijft ons: 4 September is steeds voor de Wees- inrichting le Neerbosch een bijzondere dag 'gew eest, dan is het n.l. de jaardag van den stichter, den heer Johs. van 't Lindenhout. Thans was die dag een buitengewo ne daar het 100-jaar geleden was dat de stichter voornoemd te Beuningen bij Nijmegen geboren -verd; thans bestaat de Weesinrichting 73 jaar. Bij het 70-jarig bestaan namen hon derden oud-vveczen dier inrichting het initiatief een actie op touw te zetten om gelden in te zamelen voor een nieuw kerkorgel in de mooie vveezen- kapel. Vrijdagmidag om half drie is op Neerbosch dit plan van 3 jaar geleden tot uitvoering gekomen en het nieuwe orgel plechtig namens de oud-vveezen en gevers aan bestuur en directie over gedragen. Deze overdracht geschiedde cloor de Centrale Commissie uit bestu ren van acht afdeelingen van Oud-Wec- zenvereenigingen in ons land in tegen woordigheid van zeer vele deputaties en leden van gen. vereenigingen. De bespeling van dit nieuwe instrument geschiedde cloor den heer Jac. de Vries, muziek- en zangleeraar der Weesin richting. Alleen uit Utrecht waren een 15-tal oud-vveezen van Neerbosch bij deze plechtigheid tegenwoordig. Een vergadering van „Hol» landia" te Berlijn De correspondent te Berlijn van het Vaderland seinde gisteravond: Uit den aard der zaak was er voor de vergadering, hedenavond door dc verceniging Hollandia belegd in de zaal van het Haus der Technik in de Frie- drichstrasse groote belangstelling. Aan gekondigd was dat de twee nog le Ber lijn aanwezige uitgewezenen, de heeren Peters en Dc Heer, het woord zouden voeren. Voorts had men uit het convocatie biljet kunnen opmaken, dat het bestuui van de vcreeniging Hollandia door het opbellen van den secretaris-generaal van Buitenlandsche Zaken, den heer Snouck Hurgronje, dc onderhandelin gen op gang. resp. weer op gang had ge bracht en dat zij hoogstwaarschijnlijk met succes zouden worden bekroond. Dc voorzitter, de heer Goebel, zeide ter inleiding, dat hij in deze aangelc genheid een slot op den mond moest leggen en strikt zakelijk en neutraal wilde blijven. Hij gaf vervolgens een verslag van hetgeen het bestuur te de zer zake had gedaan. Er was getelegrafeerd aan den hoofd commissaris van politie te Berlijn, ei was getelefoneerd met den heer Ivock. hoofd van de vreemdelingenpolitie, en getelegrafeerd met het ministerie van Buitenlandsche Zaken in Den Haag met het verzoek om over het geval te on derhandelen. Op dit verzoek was door middel van het Nederlandsche gezantschap alhiei een antwoord binnengekomen, dat de zaak de aandacht der Nederlandsche autoriteiten had. Dc heer Goebel verkreeg daarna een telefonisch onderhoud met den heei Snouck Hurgronje, den secretaris-gene raal van hot ministerie van Buitenland sche Zaken. Hij drong daarbij aan op onderhandelingen, blijkbaar in hoofd zaak betoogend, dat vier Nederlanders het slachtoffer van een diplomatiek steekspel dreigden te worden. Wat de heer Snouck Hurgronje daar op heeft geantwoord, bleek uit de uit eenzetting van den heer Goebel niet. Hij stelde de vergadering dc zending van een telegram aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken voor, hetwelk door den ondervoorzitter werd voorge lezen en waarin, na herhaling van de stelling betreffende offers van een po lilick steekspel, werd verzocht het con flict zooveel mogelijk te localiseeren, en zoo mogelijk vooralsnog de onderhan delingen tc hervatten. "Dc heeren Peters en de Heer zoo deelde dc voorzitter mede konden in afwijking van hun voornemen niet het woord \oeren, dc heer Peters (wiens zaak overigens hedenmiddag gesloten bleek tc zijn) wegens uitstedigheid, de heer de Heer wegens ongesteldheid. De voorzitter bracht een woord van dank aan den heer Koek, chef van de Bcrlijnsche vreemdelingenpolitie, omdat deze het bestuur steeds inofficieel op de hoogte had gehouden en er naar had gestreefd het lot. van de betrokke nen te verzachten. Dc Nederlandsche regeering was op haar standpunt blij ven staan, dat zij niet onder bedreiging wenschte te onderhandelen. Wij vroegen den voorzitter zekerheids halve nog of hij bij het optimisme bleef, hetwelk uit het convocatiebiljet sprak, waarin gezegd werd, dat de zaak prac- tisch in orde was. Hij antwoordde daar op ontkennend. Het blijft, dus bij hetgeen wij gister avond reeds meldden: het nieuwe uit stel van acht dagen (waarvan slechts één der uitgewezenen gebruik kan ma ken, daar de heeren Hes, Peters en Van Lith Harrebomee reeds in Nederland vertoeven. Red.) verandert aan de uitwijzing niets. Na deze verklaring van den voorzit ter behandelde cle .vergadering de agen da, in hoofdzaak beslaande uit een le zing van mr. dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff, hoofdredacteur van „Rijks eenheid" en voorts eenige films en koor zang. AMSTERDAM, 4 Sept. Het be stuur van de afdeeling Amsterdam van de Liberale Staatspartij de Vrijheids bond had gemeend, naar aanleiding van een bericht in de pers van gister avond, waarin mededeeling werd ge daan, dat dc uitgewezen Nederlandera de Duitsche hoofdstad zoomede het Duitsche grondgebied moesten verla ten, een protestvergadering to moeten uitschrijven op Dinsdag a.s/ Nu echter in de ochtendbladen be richten voorkwamen, waaruit blijkt, dat op het laatste moment de uitwij zing opnieuw is uitgesteld en deze uit wijzing wellicht door onderhandelingen onzer regeering kan worden voorko men, heeft het bestuur gemeend, ten einde deze onderhandelingen niet te bemoeilijken, deze protestvergadering niet le doen doorgaan. Mocht echter het uitwijzingsbesluit binnenkort wèl worden doorgezet, dan zullen nadere mededeelingen omtrent een te houden vergadering verschijnen. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD DOETINCHEM, 5 Sept. Gisteravond is de zevenjarige, eenige zoon van den ai heider Wissink, toen hij op een kar wilde springen om mee te rijden onder dit voertuig geraakt. De wielen gingen hem over borst en hoofd, waardoor dc doocl onmiddellijk intrad. AANKOOP VAN OUD GEBOUW DELFT, 5 Sept. Naar wij vernemen worden met de ver. „Hendrik de Kcyzer" te Amsterdam onderhandelin gen gevoerd over den aankoop door ge noemde verecniging van het oude pa triciërshuis, Oude Delft.49 te Delft, dat thans bewoond wordt door Prof. Ir. H. ter Meulen. Het pand was vroeger in gebruik bij de Fundatie van Renswoude MEVROUW MARKHAM STUIT OP SLECHT WEER ST. JOHN (Nw. Foundlaud) 5 Sept. (Reuter). Mevrouw Markham, die per vliegtuig naar Amerika onderweg is, zal op dit gedeelte van haar tocht te kampen hebben met regen, mist en stormachtige winden, die de vlucht niet van gevaar ontbloot doen zijn. AYLA EN EST1GARRIBIA IN VRIJHEID GESTELD ASUNCION, 5 Sept. (Reuter). De ministerraad zou besloten hebben tot het in vrijheid stellen van den vroegeren president Ayla en generaal Estigarribia, waartoe onmiddellijk zou worden over gegaan. Amersfoort Afd. Stoffen: Wollen stoffen voor Japonnen en Complets, Wollen Ruiten Wollen mantelstoffen Wollen Composé-stoffen in de moderne kleuren en de nieuwste weefsels Brocaat, ciré, Satin fancies voor Cassaques, Avondjaponnen, en combinaties Velour Chiffon in onkreukbare qualiteiten en in moderne kleurenkeuze SCHOUWBURG AMICITIA Abonnementsvoorstellingon Seizoen 1936 1937 Zie voor programma en bijzonder heden de U toegezonden circulaire Moldt U nog heden voor deelna me aan. Ook telefonisch No. 7. Onze kweekerij biedt den bloemenlief hebbers thans een zeldzame aanblik, welke oen bezoek ruimschoots beloont. Rozen cn dahlia's staan thans in vollen bloei. De schitterende, collectie Water lelies vraagt Uw bijzondere aandacht alsmede 'n groot sortiment Botsplanten Nu is het de tijd om keus te maken voor Uw tuinen. Zonder een enkele verplichting lichten wij U voor, terwijl Uw bezoek aan onze kweekerijen op hoogen pftjs wordt gesteld. Hooglandsccheweg 187 Telefoon 575 TITOELESCOE ERNSTIG ONGESTELD MONTE CARLO, 5 Sept. (Reuter). professoren Landowskt en Brust Lein hebben Titoelescoe onderzocht en rieden hem een verblijf in liet hooggebergte aan. Naar vernomen wordt heeft Titoe lescoe besloten naar St. Morltz le gaan. Buitealandsch Weerovcrzicht Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Langzaam verplaatste de depressie zich Oostwaarts, in diepte toenemende. Haar kern ligt nu met barometerstan den onder 745 mm over Schotland. Se- cundairen strc&Ren zich naar IJsland, naar cle Noorse he zee, naar Denemar ken en naar ons land en Noord-Frank rijk uit. 1-Iet, weer is in dit geheelc. ge bied meest met zwaar bewolkten of be trokken hemel, terwijl tal van plaatsen regen melden. Ook waaien in den Zui delijken en Zuid-Westelijken sector van de depressie krachtige Zuid-Wel len tot Noord-Westen winden. In liet. Westen cn Zuid-Wersten vam ons waarnemingsgebied neemt de' hoo- gedruk wat toe, evenals over de Noor delijke IJszee. Over Scandinavië heeft de lioogc- drukking echter in beteekenis \erlo- ren. Toch is over Zweden en Midden- Noonvcgen het weer nog vrij goed» Plaatselijk steeg er de temperatuur zelfs. In bijna het geheele overige ge bied werd het kouder. Ten onzent mag nog geen verande ring van beteekenis in den hcerschen- den weersloestand worden verwacht. WERELDGEBEUREN De strategische en moreele beteekenis van den val van hun WEER trekt do aandacht onweer staanbaar naar het ongelukkige Spanje, dat uit vele wonden bloedt, en waar de schokkende gebeur tenissen elkaar rnet razende snelheid opvolgen. M at de val van Irun beteekent. is niet in een paar woorden te omschrij ven. De plaats zelf is een vrij onaan zienlijk nest, de meest vooruitgeschoven post op Spaansch grondgebied tegen de Franschc grens. Reizigers, die deze streek bezocht hebben, herinneren zich ongetwijfeld het curieuze schouwspel van de betrekkelijk kleine steenen brug over de grensrivier, aan de eene zijde door de Fransehen en aan de andere zijde door de typisch uitgedoste man schappen van de Guarda Civil bewaakt. Het kon daar heel gemoedelijk toegaan. Wanneer men op Fransch grondgebied was, en geen visum voor Spanje, bezat, liet men toch de vreemdelingen een eindweegs in het Spaanscho stadje toe, om ansichten te koopen en te verzen den, en dc familie thuis te bluffen met berichten uit Spaansch gebied. Datzelfde gemoedelijke, maai* onaan zienlijke plaatsje met hoogstens 9300 inwoners, en gelegen in een onvrucht baar hoogtedal, omgeven door met don kere bosschen begroeide uitloopers van de Pyreneeën, heeft de laatste weken een schrikwekkende vermaardheid ver worven. En speciaal de laatste dagen is liet er een hel geweest. Van beide kan ten is er verwoed gevochten en worden heldendaden vermeld. Maar het langst zullen de bloedige tafcreclcn in dc her innering blijven, waaraan ook onschul dige non-combattanten het slachtoffer zijn gewoiden. Vooral de brug heeft af schuwelijke scènes te zien gegeven. De brug was te smal om alle vluclitelingen te laten passëeren, en vele Vrouwen en kinderen zijn in de snelstroomende ri vier gestort om jammerlijk te verdrin ken. Dat de opstandelingen Inin hebben vcro\erd, is in hoofdzaak te danken aan hun arlilleriebezit en aan de betere leiding, met als ge\olg een stelselma tiger wijze van strijdvocren. Hun nume rieke overmacht is niet zoo bijster groot, geweest. Nog altijd schijnen dc opstandelingen van het bezit van Irun niet ten volle te kunnen profiteeren. Zoowel een der forten in de buurt als de internationale brug blijken nog in handen te zijn van de roodc militie. Zoolang dit het ge^l is, mag men hel Noordelijk front der regeering nog niet als gebroken be schouwen, cn bovendien zal de volks- fronfmililie kunnen genieten van het voordeel met Frankrijk in open verbin ding te staan' En niettegenstaande alle officieele en officieuze dementi's schijnt het een feit te zijn, dat het. volksfront èn met levensmiddelen èn met munitie van uit Frankrijk lustig wordt gesteund. Zijn de opstandelingen eenmaal in het volle bezit van Irun (dat inmiddels zelf zoo goed als met dc aarde gelijkgemaakt is), dan zullen zij niet rusten voordat zij alle Noordelijke kustplaatsen van roode militie hebben gezuiverd, om dusdoen de de handen vrij te krijgen voor het: veroveren van he.t Guadaiiama-geherg- te, dat dc Noordelijk gelegen bewakings- gordel vormt, van Madrid. Dit. gcbeigta is erhter door zijn steile, smalle passen moeilijk te veroveren. Het laat zich dus aanzien, dat de opmarsch naar Madrid vooral van uit het Zuiden cn Oosten zal worden voortgezet. De verovering van Irun is moreel ge zien van moeilijk te overschatten betee kenis. De stemming bij bel Spaanschö burgerpubliek, dat nog op de. band was van het volksfront, een stemming dia de laatste weken zeer gezakt was, on dergaat bierdoor een nieuwe depressie, Weliswaar blijft Madrid officieel ge speend van dergelijke berichten, maac het publiek weet het desondanks Dat in de Madrileensche. regccrings- gebouwen een belangrijke kabinets wijziging hcefr plaats gevonden, waar door de rcgecring aanzienlijk naar links is verschoven, zal zeker ook verhand houden met den verzwaarden druk, dis allenvcgc door de strijdende opstande lingen wordt uitgeoefend. Als minister president treedt de leider van den lin kervleugel der socialisten Largo Cabal- lero op. de man die van het begin af aan de regeering-Azana moeilijkheden in den weg heeft gelegd. Gelukkig is ook nog de gematigde rechtervleugel vertegenwoordigd, maar twee commu nisten hebben voor de eerste maal hun intrede in dc rogeering gedaan. Een van deze heeft zc/fs de leiding vari het landhouw-depflctement in handen gekregen! J Hel, laai z/'cb aanzien, dat de nieuwd regeering eensgezinder en doeltreffen der zal bunnen optreden dan het be wind dat zij vervangt. Misschien ook 7al zii door haar grooter prestige bij d© r.vtremisten in staat zijn de excessen, waaraan deze zich schuldig maken, hier en daar lot staan te brengen. Zij zal liet ongetwijfeld noodig hebben dit tc doen, wil de svmpathip. die. buiten Spanje nog altijd voor de regeeingsgetrouwen bestond, niet ganscb en al verspeeld worden. Van directer belang is de vraag hoe deze uiterst linksche oriënteering van bet officieele Madrid (welgeteld heeft Spanje vijf regeeringen, n.l. in Madrid, Barcelona, Burgos en Bilbao, om den „levcnsmiddelendictator" Martinez Bar rio tenslotte niet te vergeten!) el ders, meer speciaal in Duitschland, Italië en Portugal ontvangen zal wor den. Het wantrouwen tegen Spanje wordt er vermoedelijk door versterkt en de angst vergroot dat Spanje ten slotte heelemaal zal afglijden naar corn*-' munisme en bolsjewisme met alle gé- \olgen van dien. De lust lot non-interventie is bij eii- kele groepen al aardig aan 't bekoelen,., en de „humaniseeringsplannen" zijn al heelemaal op den achtergrond getreden. Arm Spanj'e arm Europa

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3