1929 per flesch f 1.35, per anker f53.- BUITENLANDSCH DIENSTPERSONEEL J.A. SCHOTERMAN St. EMILION Tentoonstelling door storm Motorschoener in nood De fatale datum is 1 October DelvarteOrcWee geteisterd Zeer veel schade aangericht De „Brandaris" neemt bemanning aan boord Laag water op het IJselmeer Schepen te De Lemmer binnengebracht DE „SIRENES" BIJ PETTEN CUpnda WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 FEUILLETON 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 8 SEPTEMBER 1936 Een tent van 1600 vierk. meter in elkaar gewaaid SURHUISTERYEEX, 7 September. Vanmiddag omstreeks drie uur is de in opbouw zijnde tentoonstelling op het gebied van landbouw, nijverheid en ihandel te Surhuisterveen, gemeente Achtkanspelen, door een plotselingen stormvlaag geteisterd. Van de twee groote tentoonstel lingstenten, een van 1100 vierk. meter en een van 1600 vierk. meter, is de grootste in elkaar gewaaid. In de tent bevonden zich tal van standhouders, die bezig waren hun uitstallingen gereed te maken. Toen het eerste gedeelte van de tent onder de kracht van den stormwind inzakte, maakten zij zich ijlings uit do voeten, zoodat bij de tweede vlaag, welke de goheele tent deed bezwijken, geen persoon lijke ongevallen voorvielen. Het vallende tentzeil heeft zeer veel schade aan de stands en de uitgestalde .voorwerpen aangericht. De standhouders en het tcntoonstel- lingscomitó zullen de schade, welke niet door verzekering wordt gedekt, onderling regelen. De tentoonslellingslocaliteiten zullen Vannacht opnieuw worden opgebouwd, zoodat morgenochtend om acht uur de standhouders de inrichting van hun stands onmiddellijk ter hand kunnen nemen. De opening van de tentoonstelling blijft op Woensdag as. vastgesteld. HET HEMELVUUR LEEUWARDEN, 7 Sept. Tijdens een kort doch lievig onweer, dat zich in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks een uur in de omgeving van Hemelum ontlastte, werd do boerderij eigendom van en bewoond door den heer II. de Jong, door den bliksem getroffen. De boerderij brandde totaal af. Een flinke hoeveelheid hooi en eenig huisraad ging tevens verloren. De heer de Jong, die bedlegerig is, kon ternauwernood uit het brandende huis worden gered. REORGANISATIE GLASFABRIEK „LEERDAM" Dezer dagen heeft de glasfabriek „Leerdam" een nieuwe kristaloven in het bedrijf gesteld. Deze vermeerderde activiteit houdt verband met de aanstaande Jaarbeurs, waar men met een geheele reeks nieu wo kunstnijverheidsproducten zal uit komen. De nieuwe vennootschap, welke „Leerdam'' thans exploiteert, blijkt de zaken krachtdadig aan te pakken en het publiek kan er zich dus van ver zekerd houden, dat er geen onderbre king komt in de vervaardiging van de zoo gewilde Leerdamsche producten. In totaal zijn thans weer 750-tal per- Bonen aan de fabriek werkzaam. DOOR EEN STORM OVERVALLEN BREEZAXD, 7 Sept. Hedenmiddag zijn op den afsluitdiik een steenkraan en een puinschip, welke daar puin los ten. door den Westerstorm overvallen. Het schip is bijtijds in veilige haven gesleept, doch de kraan sloeg door de hooge stortzeeën op de steenen glooiing en is vrijwel vernield. Het personeel van de kraan is aan wal gegaan. Nederlandsch schip bij Ter* schelling in uiterst gevaarlijke positie TERSCHELLING, 7 September. Een Xederlandsche motorschoener, waarvan de naam nog niet bekend is, trachtte vanmorgen het Noord- Oostgat bij Terschelling binnen te loopen in verband met de zware zee. Dit mocht echter niet gelukken. Later op den dag is het met hout geladen vaartuig liet Westgat van Terschelling ingevaren, het is over de banken heen geslagen en ligt nu, benoorden de Boschplaat in een uiterst gevaarlijke positie. Het schip heeft het noodsein geheschen. De motorreddingboot „Brandaris" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij, de „Insulin- de" van Oostmahorn en de roeired- dingboot van Hollum zijn uitgeva ren om het schip in zijn benarde positie hulp tc verleenen. De „Bran daris" is nabij hot schip aangeko men. Nader kan worden gemeld, dat het in nood verkeerende schip is de motor- klipperaak „Ballic", kapitein-reeder J. Pekelder te Groningen. Het vaartuig, 133 ton bruto metende, was op weg van Zweden naar Grouw (Fr.). Het schip ligt in het Westgat, op den hoek van de Boschplaat, voor anker. De Brandaris is er in geslaagd verbin ding tc krijgen en heeft de opvarenden, de kapitein, diens vrouw en twee ma trozen, aan boord genomen. Men zou nu tot het aanbreken van den dag in de nabijheid van liet schip blijven, om dan nader de situatie onder oogen te zien. Dc „Insulindc" is naar haar post te ruggevaren, evenals de roeireddingboot van Hollum. Baggerbakken van de M. U. Z. op drift geraakt DE LEMMER, 7 September. Ten gevolge van den vrij hevigen storm is vanmiddag een vijftal aan de Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken toebehoorende baggerbakken op het IJselmeer op drift geraakt. Drie hiervan konden vrij spoedig weer worden vastgelegd. De beide an dere werden door do M.U.Z -sleepboo- len Johan en Anna Johan in de haven gebracht. Later zijn ook de drie. overige bag gerbakken door de motorreddingboot Hilda binnengebracht. De laatste heeft ook assistentie ver leend aan de visschersaak L. E. 25 van W. Bootsma, die Oostelijk van de ba- ven voor anker moest, gaan liggen. Het schip kon behouden in veilige haven worden gesleept. Dit was tenslotte ook het geval met twee baggermachines en een zandzui ger. AMSTERDAM. 7 September. Voor dc scheepvaart op het IJselmeer bel ee kent het stormweer oen ernstige vertra ging. Het aantal vaartuigen, dat do Oranjesluizen passeerde, was zeer klein. Het Biiitcn-Y-water daalde tot 1.25 meter beneden Amsterdamsch peil, het geen één meter beneden normaal is. Ruim twee uur over tijd kwam het passagierschip „Zuiderzee" der firma Verschure en Co., dat den dienst on derhoudt tusschcn Amsterdam en Zwol le, de Oranjesluizen binnen. Nabij Pam pus was liet schip vastgcloopen. Na en kele uren slaagde de bemanning erin haar vaartuig weer vlot te brengen. Om zes uur verdon de sluizen bereikt. Het motorschip „Do Veluwe" van de reederij Zwaag tc Amsterdam, dat een pleziertocht maakte naar Twente, moest vanavond weer te Amsterdam aangeko men zijn. Tengevolge van den lagen waterstand kon het schip de haven van Kampen niet verlaten. CLANDESTIENE ZENDER IN BESLAG GENOMEN SOMEREN, 7 Sept. Door een ambte naar van de P. T. en T. is in samen werking met den chef-veldwachter ten huize van W. aan de Postelstraat, een clandestiene zender in beslag genomen. Tegen W. is proces-verbaal opgemaakt. DE „FAUNA" NAAR CADIZ AMSTERDAM. 7 Sept. Wij verne men dat bet stoomschip „Fauna" van dc Kon. Ned. Stoomboot Mij, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, 15 September te Cadiz zal laden voor Amsterdam. Het schip wordt 23 Sep tember te Amsterdam verwacht. PETTEN, S Sept. Vannacht om half twee was de „Sirenes" tot Petten gevor derd. liet schip lag toen twee en een halve inijl uit den val. dus niet ver verwijderd van de gcvaailijke zand bank. de Pottoncr Polder genaamd. Deze bank is door een boei aangege ven. De sleepboot „Utrecht" van de l'irma Wijsmuller te Den Helder be vindt zich in de nabijheid van het schip, doch de kapitein van de „Siro- nes" achtte sleepboothulp nog niet noodzakelijk. De bewegingen van het schip worden van de kust af nauwlet tend gevolgd. De bemanning van de reddingsboot van Petten een vletis paraat. Ook vanaf den vuurtoren Kijk duin te Den Helder kan men het schip waarnemen. Het roode bakboordlicht is daar goed te zien, wat er op wijst, dat het schip dwars in den wind ligt. In- tusschcn is ook de „Doms Rijkers" te Den Helder gereed lot uitvaren. Een bedenkelijke omstandigheid is. dat ten gevolge van den storm het licht van den boei van Zuiderhaaks, welke bet vaarwater naar Den Helder aangeeft, is uitgegaan, zoodat de oriëntatie ter plaatse bemoeilijkt wordt. Do storm woedde om twee uur nog onvermin derd voort. SCHADELOOSSTELLING AAN ONT SLAGEN AMBTENAREN IN HET SAARGEBIED 's-GRAVENHAGE, 7 Sept. De Volken bondsraad heeft een comité van drie juristen ingesteld met verzoek van ad- v ies te dienen met betrekking tot klachten, welke .vroegere ambtenaren in dienst van de regeoringscommissie van het Saargebied gericht hebben tot den secretaris-generaal van den Vol kenbond, betreffende het bedrag der schadeloosstelling bij de beëindiging van de met hen gesloten contracten. Naast een Belg en een Zwitser heeft in dit comité zitting mr. dr. J. Donner, lid van den I-Ioogen Raad der Neder landen, oud-minister van Justitie. Het comité zal dezer dagen te Genève bij een komen. BOERDERIJ AFGEBRAND HENGELO, (O.), 7 Sept. Heden morgen is door onbekende oorzaak do oude boerderij „De Kreuger" aan den Wolsterwcg, eigendom van den heer Ter Kuile Cronvhoff te Enschede en bewoond door den landbouwer L. Nij hof Ezn., door brand totaal ver woest,. Alleen wat huisraad kon worden ge red. Schuren en bijgebouwen wist de brandweer te behouden. De familie Nijhof heeft van vader op zoon ongeveer 150 jaren op de boerde rij gewoond. Verzekering dekt de schade. HOFBERICHT 's-GRAVENHAGE, 7 September. H.M. de Koningin heeft, met ingang van 29 Augustus 1936, bevorderd tot ka merheer in gewonen dienst den kamer jonker Ph. J. Graaf van Zuylen van i Neyevelt. In Den Haag worden thans de aanvragen om vergun* ning naarstig onder* zocht (Van onzen a redacteur) OP het bureau van den rijks dienst voor werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling in Den Haag is men thans druk bezig de talrijke aanvragen te beoordee- lcn, die zijn binnengekomen ter verkrijging van een vergunning tot het in dienst hebben van buiten- Jandsch huispersoneel. Op 1 Octo ber van dit jaar treedt het besluit in werking, waarbij ook deze bedrijfs tak gebracht wordt onder de bepa lingen van de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen en wie vóór dien datum de daartoe vcr- eischte vergunning als werkgever in zijn bezit wilde hebben, had zijn aanvrage vóór 1 September j.l. moe ten indienen. Duizenden aanvragen zijn al bij den dienst ingekomen, vertelde ons do di recteur, ir. R. A. Verwey, in een onder, houd dat we met hom over deze ma terie mochten hebben. Maar, voegde de heer Verwey er aan toe, wo hebben sterk den indruk, dat nog lang niet alle buitenlandsche dienstboden bij ons zijn opgegeven. Dat blijkt ook wel uit het feit, dat er dagelijks nog een 400-tal aanvragen om vergunning binnen ko men. Deze werkgevers zijn eigenlijk te laat, want er is herhaaldelijk in de bla den op gewezen, dat men zich rnet zijn aanvrage, waarvoor men de formulie ren bij dc plaatselijke arbeidsbeurs kan verkrijgen, vóór 1 September bij den dienst moest aanmelden. Toch zal men trachten ook deze laatkomers nog op tijd te helpen, maar zij kunnen er niet vast op rekenen, dat zij op 1 Octo ber in het bezit der vereischle vergun ning zullen zijn. Hoe overstelpend do drukte bij dezen dienst tengevolge van de nieuwe maat regel is, 1)1 ijkt wel uit de omstandig heid, dat op Dinsdagochtend 1 Septem ber vier personen van kwart over acht tot elf uur aanhoudend bezig zijn ge weest uitsluitend met het machinaal openen van de ingekomen stukken. Deze moeten alle worden bekeken; op 6ommigo aanvragen kan dadelijk een beslissing worden genomen, maar velen gaan eerst nog om advies naar de plaatselijko arbeidsbeurzen. Voor al dat werk is tijd noodig, speciaal omdat de dienst ter gelegenheid van deze tijde lijke hausse in de werkzaamheid niet plotseling kan worden uitgebreid. Op de meeste aanvragen, wanneer zij tenminste betreffen huispersoneel, dat al eenigen tijd in ons land als zoodanig werkzaam is, zal wel gunstig worden beschikt. De werkgever heoft dan 2 voor de verkregen vergunning te beta len en hij kan voor den duur ervan zijn buitenlandsche dienstbode houden Moet de vergunning worden verlengd, dan is 1' verschuldigd. Voor verande ring van dienstbetrekking dient weer een nieuwe vergunning te worden aan gevraagd, die weer op zichzelf zal wor den bcooideeld. Dat is echter alles van later zorg. Voorloopig beeft men bij den rijksdienst voor werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling alleen met nieuwe aanvragen betreffende buiten- landsch huispersoneel te doen en men heeft er de handen vol mee. Het in zijn dienst hebben van bui- tenlandsch huispersoneel zonder de vereischte vergunning is na 1 Octo ber strafbaar. De politic heeft tot taak deze gevallen van wetsont duiking te achterhalen en zij zal ze ker niet nalaten in voorkomende gevallen in te grijpen. Er bestaat heelemaal geen zekerheid, dat veel door de vingers zal worden gezien. Daarom is hot zaak voor hen, die dan een vergunning zullen noodig hebben en er nog geen hebben aangevraagd, dit alsnog dadelijk tq doen. Naar schatting zijn er een 30.000 buitenlandsche arbeidskrach ten in dezen bedrijfstak werkzaam en zooveel aanvragen zijn er nog niet in Den Haag binnengekomen. Op 1 October zal clan vrijwel het ge heele bedrijfsleven onder de toepassing van de wet op de buitenlandsche ar beidskrachten zijn gebracht. Alleen het personeel van de groote scheepvaart en van de internationale binnenvaart valt er clan nog buiten. Uitbreiding van het vergunningsstelsel ook tot dezen be drijfstak stuit echler voorshands op in ternationale moeilijkheden, waarvan wij. wat de binnenvaart betreft, in do eerste plaats de Rijnvaart acte noemen, die ook al bij de ordening in de beurt vaart tot zooveel haken en oogen aan leiding heeft gegeven. Voorshands schijnt deze uitzondering le blijven ge handhaafd, z.oodat men clczen bedrijfs tak buiten beschouwing kan laten. Met dit. voor oogen, kan men dus de nieuwe regeling betreffende het huispersoneel als het sluitstuk van de wet op de bui tenlandsche arbeidskrachten beschou wen. Een feit, waarover we ons niet dienen te verheugen, doch waarvan de noodzakelijkheid als een betreurens waardig gevolg van de tegenwoordige tijdsomstandigheden moet worden ge- HET CONFLICT BIJ DE N.V NICO TER KUILE EN ZONEN OPGELOST ENSCHEDE, 7 Sept. De heden morgen uitgebroken staking van car reer wevers bij dc N.V. Nico ter Kuile en Zonen alhier, welke staking onder leiding stond van de drie samenwer kende Icxtielarbcidersorganisaties, is dank zij het optreden van den rijksbc- middelaar, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, reeds geëindigd. De arbeiders hebben het aanvullend voorstel van den rijksbemi'ddelaar, door dezen in do heden gehouden con ferentie gedaan, aanvaard. Deze aan vulling beteekent een verhooging der producticpremie, terwijl bovendien is toegezegd, dat de rijksbemiddclaar na drie maanden de partijen opnieuw zal bijeen roepen, indien mocht blijken, dat de wachtgeldregeling niet aan de gestelde verwachtingen beantwoordt. Daar ook de directie van de N.V. Nico ter Kuile en Zonen de aanvullen de voorstellen heeft aanvaard, zal mor gen het werk worden hervat. Utrechtschestr. 17, Tel. 145 Grand ThéAtre. Vanaf Vrijdag 4 Sept. vertooning van de film „Der Bettelstudent". Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45 uur doorloopend (aanvang laatste voorstelling S.30 uur). An dere avonden vanaf 8.15 uur één voorstelling. Iedere middag matinée vanaf 2 30 uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 4 Sept. vertooning van de film „Broadway-Bill". Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2.30, 6 en S.30 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amioitia. Vertooning van de film „Musik im Blut". Voorstellingen: Zondag 2.30, 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhite. WestsingeL (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofischs Vereeniging. Re- gentes8elaan. lederen dag van 68 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nleuwstraat 24. 0 September. Amicitia. Louis Da vid's Revue: „Hoe maller, hoe mooier". 8 uur nam. 10 Sept. „De Valk." Ledenverga dering Ned. Reisvereeniging. 8.15 uur n.m. 10 Sept. Grand Théatre. Eddy Walis en zijn ensemble. 8.15 uur n.m. 11 Sept. Kamergebouw. Vergade ring van de Kamer van Koophan del. 3 uur n.m. 11 September. Restaurant Prin cess. Propaganda-vergadering Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers. uur n.m. 12 September. Amicitia. Concert door Leger des Heils-Muziek-Korps the Regent Hall band". 3 uur nam. 14 September. Soc. Concordia Sirnultaan-seance Bob Springer voor de Amersfoortsche Damvereeniging. 8 uur n.m. 21 23 September. Amicitia. Ex positie van linnen etc. van de firma van Dissel uit Eindhoven. 24 September. Foyer Amicitia. Vergadering van de afd. -Amersfoort van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. 24 Sept. Grand théétre. Gezelschap Jan Musch in „Het Wederzijcfëch Hu welijksbedrog." 27 September. Soc. Concordia. Joodsche Ver. „Nut en Genoegen." Lezing Mr. M. L. Kan, Amsterdam, over: „De huidige politieke omstan digheden in Palestina." 8 uur n.m. «s I GEORGE GOODCHILD Geautoriseerde vertaling van H. OVERAKKER 33) Armstrong stopte den zakdoek weer in zijn zak en zijn hoofd omdraaiend, uitte hij een sissend geluid Een stevige Maleier, die buiten hari staan wachten, trad het vertrek bin nen. Zijn donkere oogen volgden de richting van den uitgestoken vinger et het volgende oogenblik lag het onbe weeglijke lichaam van Tresa in zijn armen Armstrong knipte bet licht uit cn volgde hem De dragers hadden hun kamp reeds verlaten en wachtten in 'te beschermende duisternis van het rim- bospad. De twee mannen met hun be wnsteloos slachtoffer bewogen zich om zichtig tusscnen de boomstronken. Donker, als het was, hadden toch een paar oogen den terugtocht opgemerkt en deze behoorden aan Wah Su. Ge luidloos trad hii zijn tent weer binnen en stak een lang mes bij zich. Daarna doorliep hij do opengeklapte ruimte. TWINTIGSTE HOOFDSTUK Het einde van Wah Su. Twee dagen later zaten Carson en Monroe bij een houtvuur op de helling van een berg. Onder hen strekte zich dc dichtbeboschte streek naar de noorde lijke zijdo tot aan dc zee uit, terwijl naar het oosten de berg zelf zich tot een hoogtte van ongeveer tienduizend voet verhief „Het, schijnt mij toe, dat we een naald in een hooiberg zoeken," zucht Mon roe. „We ziin nu al twee dagen bezig cd nog geen teeken van leven." „En die voetafdrukken dan. twee mijl terug," zeide Carson. „Die zijn plotseling verdwenen En ze waren trouwens vlak bij een dorp cn dus hoogstwaarschijnlijk afkomstig van inlanders uit die kampong." Carson knikte. Het was waar, dat hij niet verwacht had in zoo'n kort tijds bestek succes te boeken, maar het was wel deprimeerend dat geen der spaar zaam tegengekomen inlanders, die zij ondervraagd hadden, ook maar iets van de vluchtelingen gezien hadden. „Het heeft er allen schijn van, dat ik mij in Wah Su vergist hebt," peins de Monroe. „Hij moet wel vrijwillig met hen medegegaan zijn. „Onmogelijk! Dan zou daaruit tevens volgen, dat Tresa uit eigen wil mede gegaan zou zijn. want ik ben ervan overtuigd, dat Wah Su er zich nooit toe zou leenen om haar te ontvoeren Trouwens, we hebben het bewijs, dat zij bedwelmd is" „Wel geen absoluut bewijs, maar dat scheelt niet veel." „Ik voor mii geloof, dat Wah zich in dezelfde positie bevindt als wij, ten zij Monroe voleindigde den zin voor hem. „Tenzij zij hem ontdekt hebben en met hem afrekenden". „Da' was, wat ik dacht- De Malel- ers zijn ongetwijfeld loyaal ten opzich te van Armstrongvoor zoover zij tenminste weten, wat loyaliteit betee kent. De meesten van hen doen alles voor geld en we weten, dat Armstrong rijk is." „Dat is juist het eigenaardige van de zaak. Wanneer hij werkelijk rijk is, wat zijn dan zijn motieven? Welke rol speelt hij in do zaak? Murcheson be weerde, dat hij de moordenaar •niet was Maar het lijdt geen twijfel of 'nii is medeplichtig geweest en Tresa schijnt zulks te weten. En waarom heeft hij haar ontvoerd? uit vrees, dat zij uit de school zou klappen?" „Je vergeet, dat Murcheson al wist wat er gebeurd was en dus van Tresa niets nieuw zou kunnen vernemen." „Maar Armstrong is er toch onkun dig van, dat Murcheson van alles op de hoogte is. Hij denkt, dat jij om dien inspecteur gevraagd hebt." „We hebben het hier nu al een dozijn keeren over gehad," zeide Carson. „Het brengt ons geen step verder tot de op lossing van het. mysterie. Het eenige, wat mij momenteel interesseert is, dat Tresa in gevaar is. Ik ben nu langza merhand in een toestand gekomen, dat het mij geen laars kan schelen, wie Dixon vermoord heeft.' „Toch is cn blijft het interessant dat te weten te komen." „Ja, voor iemand, die niet iets heeft, wat hem meer interesseert." „Je hebt gelijk," antwoordde Monroe „Ik geef toe, dat ik de zaak niet van dien kant beschouwd heb." Den volgenden morgen, bij het aan breken van den dag. speurde Carsoo naar alle kanten of hij niet iets van de vluchtelingen zou kunnen ontdekken Tn de richting van hef Zuiden was rook genoeg te zien. maar hij wist. dat daa" verschillende kampongs lagen. „Niets," mompelde hij. „Zou het zijn nut kunnen hebben, wanneer we naar het Zuiden trokken en daar navraag doen?" vroeg Monroe. „Er blijft ons niet veel anders over. Maar als het Armstrong erom te doen is om zich te verbergen, dan zal hij wei hot binnenland ingetrokken zijn. De bergen zijn voor hem het meest ge schikt om zijn spoor te doen bijster woorden." „Maar we kunnen hier wel jaren ronddolen, zonder iets van hem te ont dekken." „Och, hij zal zich te eeniger tijd wel b'-ootgeven, en dan De rest van den zin kon Monroe uit zijn gelaatstrekken lezen. Wanneer het ooit. tot een eonflict^mocht komen tus schen hen beiden, dan beklaagde Mon ree den man, die het gewaagd had de vrouw, waarvan Carson zooveel hield, to bedwelmen en te ontvoeren. Doch diep in zijn hart twijfelde hij aan een cmeden uitslag van deze onderneming. I-Ioewel hij geloofde, dat Tresa onschul dig was, kon hij toch het feit niet voor bijzien, dat al het gebeurde erop wees, dat zij in de zaak betrokken was. Murcheson had in die richting een ver schrikkelijke aanwijzing gegeven Na een haastig ontbijt, hoofdzakelijk uit wilde vruchten bestaande, nam het tweetal hun bagage weder op en trok in de richting van do zuidelijke dorpen Het pad, dat zij volgden, werd hoe langer hoe smaller en de rotswand aan den eenen kant. was overdekt met cac tussen, welke diep in hun armen en schouders drongen Monroe stond stil om een honderdtal fijne, pijnlijke naald jes uit zijn vleesch te verwijderen. ,.Ze steken als de hel." klaagde hij. Maar Carson hoorde hem niet Hij staarde naar een klein stukje blauw goed, hetwelk als het ware gespietst was op een doorn, een paar meter voor hem uit. Met een zachten kreet liep hij naar voren en maakte zich van het ge scheurde stukje linnen meester. „Wat heb jc gevonden?" vroeg Mon- roe „Droeg één van de Maleiers soms eexA blauw baadje?" „Zoover ik mij herinner, droegen zij boven hun middel niets. Hé, dat is van Wah's blouse! Dat geloof ik tenmin ste!" Carson bukte zich cn keek naar den grond. Ilij dacht, dat hij den afdruk zag van Wah's belachelijk kleinen voet in het stof. „Ja, hot is Wah Su," mompelde hij. .Het eerste spoor sinds drio dagen. We znn op den rechten weg, Monroe!" Zij gingen in versnelden pas voor waarts, ooren en oogen open. Het zach te cremurmel van stroomend water be- "cikte weldra hun oor, waarop zij zich el spoedig bij een bergstroom bevon den Het pad maakto plotseling een hoek naar links tot vlak bij het water. „Kijk eens!" Monroo wees naar links. De grond was daar vochtig en letterlijk bezaaid met voetafdrukken. Dadelijk daarop ontdekte Carson nog iets anders vlak bij een plek. welke dicht beplant was met hooge biezen, was de aarde roodgekleurd. „Bloed!" mompelde hij. „Er is hier iels gebeurdkijk, daar is nog meer." Hij keek in den bergstroom, alsof hij daar een lichaam verwachtte te zien. Maar Monroe vond het ergens anders- I-Ipt lag achter de biezen Een Maleier leg daar met een gapende wond in do bruine borst.dood. „Wah Su," fluisterde Carson. „Hoe lang geleden, Monroe?" „Ik kan het niet precies zeggen maar zeker niet meer dan twee uur." I Zij gingen behoedzaam verder enl stootten weldra op een anderen Ma leier, eveneens dood, met een groote wond in de zijde. Toen zag Carson iets blauws tusschen het riet. „S-sh-" fluisterde. „Wah Sudaar ginds!" Monroe gluurde door het riet en zag een gedaanto, gekleed in een hei-blau we blouse, voorover liggen op een rots. Het was Wah Suzijn lange staan hing in het water. Monroe wendde zich tot Carson, doch deze had het reeds ge zien en tezamen renden zij langs de bocht naar de rots. De grond in de na bijheid was als hei ware met bloed doordrenkt. De oogen van Wah Su wa ren gesloten. Monroe draaide hem om cn in zijn rug stak een lang mes zijn eigen mes. „Dood?" vroeg Carson. Monroo opende een van de oogleden en voelde den pols. Gedurende ver scheidene minuten was hij er niet ze kor van of de Chinees al dan niet dood was, totdat een kleine beweging van de lippen hem zekerheid verschafte. „Hij leeft. De brandewijnheb je die?" Carson haalde een klein fleschje, Hat hij voor de gelegenheid bij zich gesto ken had, te voorschijn. Monroe goot met moeite een kleine hoeveelheid daar van tusschen de lippen van den doode lijk gewonden man. Eindelijk trilden de oogleden en openden zich daarna, maar het was duidelijk, dat Wah Su geen van beiden herkende. „Kun je niets meer voor hem doen. Monroe?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6