NEDERLAND te WEENEN BLACK CAP" INDIE OP DE JAARBEURS Valschheid in geschrifte DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA JA. SCHOTERMAN Zn. Kans op groot afzetgebied Wethouder gehuldigd VERSCH BROOD BIJ HET ONTBIJT De tegenstemmers in de meerderheid OLD SCOTCH WHISKY p. UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 Tel. 145 Haarlem's burgemeester voor het Hof WIJ LUISTEREN NAAR: 2e BLAD PAG. 3 AMEBSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 Een inzending van de afdee» ling Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut Men schrijft ons uit Weenen: Voor den allereersten keer be vindt zich op de Weensche Jaar beurs, die sedert het voorjaar van 1921 onafgebroken twee keer per jaar gehouden wordt, een officieclc Nederlandsche stand, zij het dan, dat deze alleen maar op Neder- landsch Oost- en West-Indië betrek king heeft. Het is een inzending van de afdeeling Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut te Amster dam, welke onder de leiding van den heer W. L. Utermark, alge meen conservator van dit museum, die naar Weenen is overgekomen, in elkaar gezet wordt. Het moet gezegd worden: wij slaan hier op de Weensche Jaarbeurs een schitterend figuur. De plaats, welke voor den Nederlandschen stand uitge zocht werd, is uitstekend gekozen. Niet in het minst komt lof toe aan den heer J. H. G. Schouten, den waarr.emenden Nederlandschen Consul-Generaal, die het geheel voorbereid heeft. De inzending staat onder auspi ciën van de Nederlandsche Jaar beurs te Utrecht, waarvan 'de heer Schouten vertegenwoordiger voor Oostenrijk is. Hij heeft reeds op den 28en Augustus een lezing over de Ned. Indische ten toonstelling op de Weensche Jaarbeurs voor de Oostenrijksche radio gehouden en hij heeft er bovendien een paar da gen later in een bijzonder druk bezochte persconferentie, die door het bestuur van dc Wiener Messe in het gebouw van de Handelskaraer bijeengeroepen was, in en duidelijke voordracht over gesproken. Het gevolg was, dat de Weensche bladen al van te voren over de inzending schreven en dat men er tal van lieden over hoorde praten. Wij zijn in de rotunde gehuisvest, hot allergrootste jaarbeursgebouw, dat zich in den Prater bevindt. Hier gaat het altijd het drukst toe. De stand beslaat bijna de geheele oppervlakte van een breeden en hoogen, zaal-achtigen corri dor, valk voor de toegangen links en rechts tot de Fransche en dc Italiaan- sche afdeelingen. Vandaar dat onze Nederlandsche driekleur er hoog tus- gchen de Fransche en de Italiaanscho vlag hangt Links worden honderdtach tig vierkante meters in beslag genomen en rechts eveneens honderdtachtig vier kante meters. In het midden blijft een doorgang van ongeveer een even groote oppervlakte. Smaakvolle inrichting De stand is buitengewoon smaakvol Ingericht De heer Utermark werd bij het arrangeeren op daadkrachtige wijze ondersteund door mevrouw Antonius, die nier te Weenen woonachtig is en die een dochter is van den vermaarden Nederlandschen geleerde Prof. Dr. van Bemmelen. Zij heeft vroeger enkele ja ren in Oost-Indië gewoond, waar haar beide dochtertjes geboren zijn, die nu te Weenen op school gaan, en zij vertelde ons, dat zij bij het zien en betasten van al die Indische dingen toch eigenlijk wel een beetje heimwee naar ons mooie Insulinde kreeg. En nog een bekwame kracht hielp mee bij het fraai maken van den stand. Een Oostenrijksche kunstschilder, die vijf jaren in Oost- Indië gewoond en gewerkt heeft en die zich een drietal jaren geleden in ons land, te Delft, gevestigd heeft, Emil Ri- zek geheeten, hield zich juist met va- cantie te Weenen op en heeft, zoodra hij hoorde, dat er hier een Ned.-Indischo Stand zou komen, onmiddellijk vrijwil lig zijn diensten aangeboden om de wanden te versieren. Op den dag vooi 'de opening was hij als snelteekenaai bezig overal op de witte wanden vlotte Indische landschappen, tafercelen en fi guren aan te brengen, die dan vlug don- ker overgepenseeld werden. Dit geeft aan het geheel een verbazend aardig, artistik en levendig cachet Rozen uit Aalsmeer Des avonds zijn nog per vliegtuig uit Holland vijfhonderd frissche rozen uit Aalsmeer gekomen, die in vazen gezet en over den geheelen stand verdeeld werden, waardoor deze een kleurig en fleurig aanschijn kreeg. In dit opzicht steken we ook gunstig van de stands van andere landen af. Bezoek van Schussnigg Kort na de opening van de Jaarbeurs bracht bondskanselier dr. Schuschnigg een bezoek aan onze afdeeling. Hij werd verpezeld door den vroegeren Oosten- rijkschen zaakgelastigde in den Haag Graaf Orsini-Rosenberg en hij werd rondgeleid door de heeren Utermark en Schouten, welke laatste hem in naam van den met verlof naar Amerika ver trokken Nederlandschen gezant toe sprak. Dp premier werd door onze beide landgenooten rondgeleid en stelde in een en ander veel belang. Hij zeide. dat hij het jammer vond. dat alleen Neder landsch-Indië op de Weensche jaar beurs vertegenwoordigd was en dat het moederland zelf zoo hcscheiden op den achtergrond was gebleven. Het is te hopen en ook wel te ver wachten. dat de producten van noze koloniën door deze Ned.-Indische inzending op de Weensche Jaar beurs meer bekend worden en een grooter afzetgebied vinden. Men vergeto niet, dat de Weensche Mes- se niet alleen van groote commer- cieele beteekenis voor Oostenrijk is, maar ook voor de zoogenaamde suc- cessiestaten, dat zijn do landen, waartoe na het einde van den oor log landstreken kwamen te behoo- ren, die vroeger deel uitgemaakt hebben van het groote en machtige Oostenrijk. Het Hongaarsche rijk, en voor alle Balkanstaten, die een groot deel van wat zij koopen, in of via Weenen beterekken. Voor hen is de Weensche Jaarbeurs altijd een groot evenement. Men is te Amsterdam bij het samen stellen van hetgeen men naar Weenen zond, zeer voorzichtig en kieskeurig te 'nrk gegaan. Men stuurde hier slechts dat heen, van hetgeen men kon aan nemen, dat men er iets mee bereiken kon. Men heeft een itgebreide collectie monsters van uitvoerproducten bij el kaar gebracht, aangevuld met photo's en voorwerpen, die op het ontstaan en cebruik ervan betrekking hebben. Er is o.a. veel kans, dat men fijne houtsoorten in de meubelindustrie zal kunnen gebruiken en dat huiden van karbouwen en van reptielen afnemers zullen vinden, alsmede bagor-mattcn, die den modernen Wecnschen binnen huis-architecten wel welkom moeten in. Onze vele kruiden en specerijen en dloozo andere producten trekken ten perste de aandacht. Reeds dadelijk op den openingsdag, was het voortdurend zeer druk in onzen stand. De heer Utermark moest onop houdelijk belangstellenden te woord staan en inlichtingen geven. Vermoede lijk zal dit gedurende de heelo jaar- l eursweek wel zoo blijven, wat voor ons land slechts van nut kan zijn. Raad van Uithoorn neemt motie aan tegen de steunverslechtering UITHOORN. In de raadsvergadering werd wethouder E. J. Bosman door den burgemeester gehuldigd in verband met het feit, dat cleze 25 jaar onafgebroken lid van den raad was geweest. Namens de raadsleden en ambtenaren werd een leeslamp aangeboden en een bloemen mand. Namens alle fracties werd hierna nog het woord gevoerd, waarna de jubi laris dankte voor de gebrachte hulde. Na uitvoerige discussie besloot de raad vervolgens met algemeenc stemmen tot den bouw van een postkantoor mot wo ning aan de Stationstraat. De heer Duiker (s.d.) had schriftelijk vragen gesteld over de voorgenomen ver slechteringen in do steunregeling. De voorzitter beantwoordde deze namens B. en W. en deelde mede, dat ook dit col lege het betreurde, dat verslechteringen in de steunregeling werden aangebracht, speciaal nu de winter op komst is. Uit voerig werd uiteengezet welke de gevol gen in deze gemeente voor de steuntrek- kenden waren, waaruit bleek, dat slechts een gering deel iets vooruit ging, doch een groot deel achteruit. Waar de nor men thans zoo zijn, dat bij een geringe wijziging de bestaansmogelijkheid in het gedrang komt, zouden B. en W. do in voering der nieuwe regeling betreuren. Tegen de door den heer Duiker inge diende motie, waarin dc regeering ver zocht wordt geen verslechteringen in te voeren, hadden B. en W. geen bezwaar, waarna deze met algemeene stemmen werd aangenomen. Besloten werd voor de zelfstandige tuinders dezen winter we derom een werkverschaffing in het leven te roepen, waarvoor de noodige credieten werden verleend. Uitslag enquête bak« kersbonden Zooals bekend hebben de Ned. Bak- kersbond, de Ned. R.-K. Bakkerspatroons bond en de Bond van Chr. Bakkerspa troons in Nederland onlangs een enquête ingesteld in verband met do bekende ac tie voor versch brood bij het ontbijt. De ingekomen biljetten zijn gesplitst in de drie grootste steden, de elf provinciën, terwijl een laatste lijst de antwoorden be vat der ingekomen biljetten, welke niet onderteekend waren. De vraag luidde: „Wenscht gij den be- staanden toestand ten aanzien van den verkoop van versch brood veranderd te zien met behoud van de huidige Arbeids wet?" Het aantal ja-stemmen bedroeg 1743, het aantal neen-stemmen 2154, terwijl IS stemmen blanco waren uitgebracht. DE DOODSLAG IN DE MEERMANSSTRAAT ROTTERDAM, 8 Sept. De Rotter- damsche Rechtbank heeft vanmorgen den 56-jarigen opperman Th. de M., die 21 November 1935 zijn zwager M. van B bij wien hij inwoonde met een mes in den rug had gestoken, tengevolge waar van B. kort daarop is overleden, wegens doodslag veroordeeld tot een gevange nisstraf van driejaar met. aftrek van drie maanden preventieve hechtenis en daarna ter beschikking stellen van de regeering. Het OM. had acht jaar gevangenis straf geeischt en ter beschikking stel len van de regeering. De verdediger Mr. M. E. van Haarsma Buma pleitte ont slag van rechtsvervolging. 99 Sole Importers: Oudssecretaris van geweste? lijk B.V.L. comité staat terecht MAASTRICHT, S September. —Dins dagochtend stond voor de Maastricht- sche arrondissementsrechtbank terecht de oud-secretaris van hot gewestelijk comité van den bijzonderen vrij willigen landstorm. De verdachte, J. A. I. H. G. te Maas tricht werd op 11 Mei j.l. gearresteerd onder verdenking van het plegen van valsohheid in geschrifte en verduiste ring. Uit het vooronderzoek is geble ken, dat verdachto zieh aan dat straf bare feit meermalen heeft schuldig ge maakt. Als secretaris van het gewest Lim burg ontving hij van het Nationaal Co mité in Den Haag alle gelden, welke bestemd waren voor de gewestelijke af deelingen in verschillende gemeenten. In talrijke gevallen heeft verdachte deze gelden voor zichzelf gehouden en de kwitanties, waaruit zou moeten blij ken, dat hij de gelden werkelijk had doorgegeven, vervalschte hij, door ze te teëkenen met de namen van do per sonen, aan wie hij de gelden behoorde door te geven. Op die manier heeft hij van een kleine tweehonderd namen gebruik gemaakt. Het totaal aantal der vervalsohingen bedraagt ten naasten bij tweeduizend. Het totale bedrag, dat verdachte op die wijze zich heeft toe geëigend benadert de veertigduizend gulden. De vervalschingen en verduisterin gen zijn gepleegd in een tijdsduur van ongeveer veertien jaren. Van de oprich ting in 1918 af vervulde G. de secreta- riaats-functie. Van de golden welke hem van Den Haag uit werden gezon den. was hij aan hot gewestelijke co mité geen verantwoording schuldig. Het openbaar ministerie cischte een gevangenisstraf van twee jaren. Dr. Oh. van Oppen rechtskundig raadsman van verd. riep de clementie der rechtbank in op grond van de groo te verdiensten welken verd. zich voor zijn land heeft verworven en vroeg in dien mogelijk een gedeeltelijk voor waardelijke straf. Beschuldigd van het veroors zaken van dood door schuld AMSTERDAM, 8 Sept. De burse- meester van Haarlem, de heer C. M., heeft zich heden voor het Hof te verant woorden gehad, terzake dat hij, aldus de beschuldiging, door roekeloos rijden met zijn auto het bekende ongeluk op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Haarlem op Goeden Vrijdag, 19 April 1935 waarbij een motorrijder die mot een motorfiets een stilstaande auto pas seerde, werd gedood zou hebben ver oorzaakt. Het Hof heeft op 25 Juni in deze straf zaak éen interlocutair arrest gewezen, waarbij het onderzoek niet volledig werd geoordeeld en een nader getuigen verhoor werd op heden gelast. De pro cureur-generaal had bevestiging van het vonnis der Haarlemsche rechtbank ge eischt, waarbij burgemeester M. tot 2500.boete, subs. 50 dagen hechte nis, zoomede intrekking van het rijbe wijs voor den tijd van een jaar was veroordeeld. De burgemeester heeft zooals men weet steeds zijn onschuld betoogd. Hij zou volkomen rechts hebben gere den en de motorrijder zou bij het pas- seeren van een stilstaande auto op de linkerhelft van het wegdek zijn gaan rijden. Het verhoor van vandaag betrof twee getuigen. De eerste, een bloemist uit Haarlem, had zich na de zitting van het Hof in Juni tot (Jen Haarlemschen burgemeester gewend met de mededee- ling, dat hij „er alles van afwist". Deze getuige, die zoowel het slachtoffer als den burgemeester kende, was naar de president mr. Jolles onderstreepte niettemin dadelijk na het ongeluk, waar hij zegt bij te zijn geweest, weg gegaan. Getuigo verklaarde, dat hij er vandoor was gegaan, omdat hij nog een gevangenisstraf tegoed had en hij bang was gearresteerd to worden, on ook „omdat het onaangenaam was, indien het slachtoffer werkelijk schuld had aan zijn eigen dood". De president vond het ook vreemd, dat getuigo zich niet had aangemeld, toon de zaak te Haarlem dionde. „Ik zat toen net in de gevangenis", ver klaart de getuige. Pres.: Ja, met de waarheid hebt u het nooit zoo erg nauw genomen, U bent vijfmaal wegens oplichting veroordeeld, niotwaar? Getuige verklaart nog, dat hij dien bewusten middag per auto van Halfweg naar Haarlem was gereden, hij had erge last van de zon gehad. De motorrijder had hij zien naderen met een snelheid van 35 40 K.M. Bij hot voorbijrijden van de stilstaande auto had dc motor rijder een zwaai naar links ge maakt, waarvoor volgens getuige geen reden was. Toen getuige de plek van het passceren voorbij was, hoorde hij oen zwaren slag, het ongeluk was gebeurd. Getuigo handhaaft hardnekkig zijn lezing, dat de schuld bij het slacht offer lag. Een Amsterdamscho chauffeur, de tweede getuige, die het ongeval uit de verte had zien gebeuren, meent, dat het plaats had op hot oogenblik dat do bur gemeester en de motorrijder een stil staande auto passeerden. Hij meent, dat de verdachte op het midden en zeker niet op de linkerhelft van den weg reed. Pres. (tot verd.): Hebt u nog iets te zeggen? Verd.: Ja, meneer do president, ik heb aan de goede zijde gereden, rechts van den weg. Dat is de volle waarheid. Requisitoir De procureur-generaal Mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten zegt in zijn requisitoir hecht aan deze getui genverklaringen weinig waarde de verdachte had in ieder geval weer moe ten wachten tot de motorrijder weer op zijn rechter helft van den weg was ge komen.' Aangenomen dan, dat het onge luk gebeurde op het moment, waarop verd. een stilstaande auto passeerde. Spr. persisteert tenslotte bij zijn eisch tot bevestiging van het vonnis der rechtbank (2500 gulden boete en een jaar intrekking van het rijbewijs). De verdediger mr. A. Bruch besprak nogmaals uitvoerig dc gebeurtenis van dien middag. Spr. was van meening, dat het ongeluk niet aan den burge meester was te wijten, zoodat hij met klem op vrijspraak aandrong. Niemand immers heeft aannemelijk kunnen ma ken, dat verd. links reed. Arrest 22 Sept. SCHILDERIJEN VAN JORIS VAN SCHOOTEN ONTDEKT LEIDEN, 8 Sept. Bij een inwendi ge restauratie van het kergebouw der Evangelische Luthersche Gemeente te Leiden, is een negental schilderijen van onder een verflaag te voorschijn gekomen. Sommige zijn voluit ge signeerd door Joris van Schooten (Lei den 1587—1651) een van de leermeesters van Rembrandt. De directeur van het stedelijk mu seum dc Lakenhal, de heer Koert, is van meening, dat alle doeken van de zelfde hand zijn, zoodat hiermede een waardevolle ontdekking is gedaan. De schilderijen zijn gerestaureerd en zullen in de kerk worden opgehangen. DE GEHEELE WEEK DE VLAG UIT Het hoofdbestuur van de Princevlag verzoekt de bevolking van geheel Ne derland en de Overzeesche Bezittingen om in verband met de verloving van HK.H. Prinses Juliana de geheele week huis aan huis te vlaggen. „Neemt V met niet kwalijk, dat ft zoo ga zitten Ik ben IJ heel dankbaar dat D me mee wilt nemen, maar lk heb op het kantoor gewed, dat lk een heele week zon wandelen, zonder een voet In een auto te zetten". (London Opinion), 243. Ze liepen tusschen rijen groote en kleine tenten door en keken telkens eens tusschen de zeilen. Hier zal het zijn, cei Piet, ik zie een heeleboel mooie kleeren hangen. En hij ver dween meteen in een tent De twee anderen hem na. 244. Dit moest bepaald een kleedkamer zijn, wat een boel costuums hingen er op rijen en wat een rnooi,e hoeden, mutsen, sabels, mantels, ja wat al niet Ze deden 'een keus uit de rijke verzameling en de bestuurder trok een gekleede jas aan, met witte broek, hooge hoed op en greep een wandel stok. DONDERDAG HILVERSUM 1 1875 m. A.V.R.O. 8.008,20 Goeden morgen! Pierre Palla Potpourri op concertorgel. 9.0010.00 Ochtendconcert door Jonny Kroon en zijn Ensemble. 10.0010.15 Morgenwijding. 10,3011.00 Jonny Kroon en zijn en semble vervolgt. 11.0011.50 Hot AVRO-Aeolian-orkesk 12.15—12.45 nam. Orgelspel door Pierro Palla. I.00—2.00 nam. Kovacs Lajos en zijn orkest 2.004.00 nam. Verstrooiingsprogram ma. Dansmuziek o.l.v. Hans Mossel. Salonmuziek, gespeeld door Egbert Veen, piano. Verwey's accordeon-en semble. Voordracht door Julia de Gruy- ter. Boris Lensky, viool. 4.004.30 nam. Voor zieken en thuis- «ittenden. 4.455.30 nam. Radiotooneel voor kin deren: „De Katjangs". 5.35—6.30 nam. Kovacs Lajos en zijn orkest 6.307.00 nam. Sportpraatje door H. Hollander. 7.007.50 nam. Populaire muziek door het Omroeporkest o.l.v. Ignaz Neumark. 8.109.30 nam. Symphonieconcert door het Omroeporkest o.l.v. den Kur- hausdirigent Ignaz Neumark. 9.3010.00 nam. Radiofeuilleton „Drie mannen in de sneeuw". 10.0010.15 nam. Waar de citroenen bloeien (Pierre Palla-potpourri). 30.1511.00 nam. Het Renova Kwintet. II.1012.00 Het AVRO-Dansorkest on der leiding van Hans Mossel. HILVERSUM 11 301.5 m. K.R.O. 8.00—8.15 Wij beginnen den dag 8.159.15 Morgenconcert N.C.R.V. 10.0010.15 Leger des Heils-kwar- tiertje. 10.1510.45 Morgendienst. K.R.O. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.15—2.00 nam. Het K.R.O. Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. N.C.R.V 2.003.00 nam. Cursus fraaie hand werken. 3.153.45 nam. Vrouwenhalfuurtje. 4.005.00 nam. Bijbellezing door Ds. W. Broer. 5.02—5.30 nam. Cursus handenarbeid voor onze jeugd. 6.00—7.00 nam. Zang-recital door B. Dooremans, sopraan. 7.157.45 nam. „Wat er op de wereld gebeurt", door Corn. A. Crayé. 7.458.00 nam. „Een kwartiertje Ra dio-reportage". 8.15—9.15 nam. Samenkomst van het Leger des Heils, Achter 't Hofje 23, te Enschede. 9.15—9.45 nam. Dr. Albert Schweitzer speelt. 9.50—11.15 nam. De Hollandsche Ka- mermuziekvereeniging. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 12.51 nam. Concert o.l.v. Paul Doullez. I.30 nam. Concert o.l.v. Kavel Walpot. 520 nam. Populair concert o.l.v. Karei Walpot. 8.20 nam. Concert o.l.v. Paul Douliez. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.50 nam. Populair concert o.l.v. Ka- rel Walpot. 6.35 nam. Populair concert o.l.v. Ka- rel Walpot. 8.30 nam. Symphonie-concert o.l.v. Ar thur Meulemans. 10.3011.20 nam. Dansmuziek o.l.v. Stan Brenders. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 10.2011.05 Volksliederenzang. 12.20 nam. Het omroepdansorkest o.l.v. Carl Ran. 2.20 nam. „Allerlei von zwei bis drei". 4.20 nam. Concert o.l.v. Otto Dobrindt. 8.30 nam. Militair concert. 10.4012.20 Dansmuziek. Populaire muziek. DROITWICH 1500 M. II.25 Orgelconcert door Henry Croud- son. 12.20 nam. Het Trocadero Cinema Or kest o.l.v. Alfred van Dam. I.35 nam. Het Garrick Theater Orkest o.l.v. W. Chapman. 2.35 nam. Het Ralph Elman Sextet. 3.20 nam. Het Carlton Hotel Orkest o.l.v. René Tapponnier. 5.05 nam. Het Harp Trio. 5.35 nam. Dave Frost met zijn Orkest en Les Arthur. 6.50 nam. Het B.B.C. Harmonie Orkest o.l.v. William J. Matthews. 7.50 nam. Josef Marais en zijn „Bush- veld Band". 8.20 nam. Eerste deel van het Prome nade Concert in de Queen's Hall, Lon den, door het B.B.C. Symphonie orkest o.l.v. Sir Henry J. Wood. Sibelius-pro- gramma. 10.50 nam. Het Leslie Bridgewater Kwintet. II.35 nam. Lou Preager en zijn Orkest. GRA MOFOON MUZIEK Hilversum I 8.20—9.00, 10.15 10.30, 11.50—12.15, 12.45-1.00, 4.30-4.45 en 7.508.00. Hilversum II 10.45—11.30,1.00 1.20, 5.30-6.00 en 11.15-11.30. Brussel VI. 6.55, 7.20, 8.20—9.20, 12.20 en 10.20-11.20. Brussel Fr. 6.55, 7.20 en 8.20 9.20. Droitwich 12.35 en 5.35. RADTOKRANT Nieuwsberichten geven beide Holland sche zenders om 8.00 en voorts Hilver sum I om 11.00 en Hilversum II om 9.45 uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7