OM HET BEZIT VAN SAN SEBASTIAN LAATSTE BERICHTEN Onafhankelijk Syrië Na de muiterij in Portugal Hulpverleening aan Madrid PALEIS - BLOEMENPAR ADI JS Gelukwenschen houden aan DAMASCUS WERD WET EENS MET PARIJS Bombardementen in Spanje duren onverminderd voort VOEDSELGEBREK TE BILBAO? Vliegtu.genaanvoer door „geheimzinnig schip" TEGEN AFSTAND VAN MANDAATSGEBIED Solidariteit der Fransche arbeiders STAKINGSACTIE IN FRANKRIJK Schoon begin van academisch jaar Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936 WERELDGEBEUREN In Palestina wenschen de Britten inmiddels te' genover de Arabieren niet toe te geven REL TER seint uit Parijs, dat giste» ren op den Quai d'Orsay, dus op het departement van buitenland sche zaken, het onlangs tussclien Frank rijk en Syrië gesloten verdrag is gepara- ieerd, een gebeurtenis, die van zeer groote beteekenls mag worden geacht. Dat de Franschen en Syriërs tot een .vergelijk zijn gekomen, beteekent op nieuw een groot succes voor geheel de 'Arabische wereld, wier zelfstandigheids- streven vooral den laatsten tijd aan den dag treedt, onder meer in Palestina, waar de Arabieren een voor de Engel- schen zeer onaangename bedrijvigheid aan den dag leggen, welke herhaalde lijk tot bloedige botsingen leidt. De spanning is juist thans iif Palestina weer toegenomen, nu onlangs Enge land, de mandaatsmogendheid, de eischen der Arabieren ten aanzien van de verhouding tot de Joden van de hand heeft gewezen. De Syrische Arabieren daarentegen hebben geprofiteerd van de zeer tege moetkomende houding van Frankrijk, de mandaatsmogendheid, die in ruime mate aan de nationale verlangens der Syriërs tegemoet is gekomen. De jongste onderhandelingen, die in de Fransche hoofdstad werden gevoerd tus- schen de Syrische gedelegeerden en de Fransche autoriteiten, leidden tot het opstellen van een verdrag, dat Syrië dezelfde positie bezorgt als den beidon anderen Arabischcn staten Egypte en Irak. Syrië toch is, op grond van het geen thans met Frankrijk is overeenge komen, een onafhankelijke staat gewor den. In volkenrechtelijk opzicht zal het in den vervolge soeverein zijn en de consequentie hiervan is onder meer, dat het eerlang, evenals Egypte, in den Volkenbond zal worden opgenomen. Gelijk men weet, is Irak reeds lid van het Geneefsche instituut. Svric houdt op een mandaatsgebied te zijn; op bin- nenlandsch politiek gebied wordt aan Syrië zelfbestuur verleend. Onvermeld mag inmiddels niet blij ven, dat, al wordt Syrië thans een onafhankelijke mogendheid, Frankrijk nochtans den nieuwen staat in militair opzicht blijft beheerschen. In het eigen lijke Syrië houdt Frankrijk blijkbaar de beschikking over enkele vliegvelden, terwijl Frankrijk in een paar Syrische randgebieden Latakia en Dzjebcl Droczc) strijdkrachten op de been houdt. Fransche officieren zullen boven dien worden belast met de opleiding van het Syrische leger, dat op dezelfde wijze zal worden uitgerust als de Fransche militaire macht. In geval van nood zal Syrië Frankrijk zijn spoorlijnen, wogen en havens ter beschikking stellen. Op economisch gebied zullen beide staten elkaar de meestbegunstiging toestaan. Over vraagstukken van buitcnlandschc politiek zullen Damascus en Parijs mot elkaar overleg plegen. Bij een aanval op Syrisch gebied, zullen Frankrijk en Syrië elkaar te hulp snellen. Voorts zijn beide partijen overeengekomen, dat het verdrag, hetwelk voor een tijdvak van een kwarteeuw is gesloten, pas van kracht zal worden, wanneer in Syrië eon nieuwe rcgecring zal zijn gevormd, nadat vooraf algemeene verkiezingen zullen zijn gehouden. Uit deze bijzonder heden blijkt dus, dat er een groote over eenkomst bestaat tusschcn de Engclsch- Egyptischo verhouding en die tussclien Frankrijk en Syrië. Inmiddels lijdt het nauwelijks twijfel, dat de ontvoogding van Syrië, die thans haar beslag krijgt, niet zal nalaten haar invloed te doen gelden op Palestina, den ecnigen Arabisclien staat in het Nabijo Oosten, die nog niet „onafhanke lijk" is geworden. Vermoedelijk zal het verzet der Palestijnsche Arabieren door het sluiten van het Fransch-Syrische verdrag nog worden aangewakkerd. Merkwaardig is het, dat, terwijl de Fransche troepen in Syrië zullen wor den verminderd, terwijl Engeland even eens Egypte verwante militaire conces sies heeft gedaan, de Britten tegenover de Palestijnsche Arabieren een veel ge ringere tegemoetkomendheid aan den dag leggen. Te Londen blijft men zich op het standpunt stellen, dat de Ara bieren, voordat kan worden onderhan deld, een einde moeten maken aan de onlusten in Palestina en dus ook een einde aan de door hen geproclameerde staking, die al vele maanden duurt. Om aan dezen eisch kracht bij te zetten, heeft Engeland opnieuw belangrijke strijdkrachten naar Palestina gezonden. In Engeland zelf is men het lang niet overal eens met do ontoegeeflijke hou ding, die de Britsche rcgecring tegen over do Palestijnsche Arabieren aan neemt en er wordt dan ook de aandacht op gevestigd, dat in den kabinetsraad, waarin tot verwerping der Arabische eischen werd besloten de Arabieren wenschen onder meer stopzetting der Joodscho immigratie. zoowel Baldwin, Eden, Macdonald als Iloare ontbraken. De overige ministers, zoo wordt be weerd, werden eenzijdig beïnvloed door Britsche en Amerikaansche Zionisten. Beweerde oneenigheid tus» schen extremisten en Baskische nationa» listen MADRID, 10 Sept. (Reuter). Het ministerie van oorlog heeft voor de radio het vol* gende meegedeeld: f De artillerie en de lucht» macht der regeering gaan door met het bombardeeren der opstandelingen te Ovie» do. De artillerie der regeering bombardeert krachtig het Al» cazar te Toledo, de de regee» ringsaanhangers met hand» granaten hebben bestookt. Aan het front van Estrema» dura hebben de regeerings» troepen de opstandelingen ge» dwongen het dorp Llerena te ontruimen en hen genood» zaakt zich op Merida terug te trekken. De luchtmacht en de artil» lerie der regeering hebben de stad Talavera del Tajo ge» bombardeerd. Hel ministerie van oorlog heeft merle-' gedeeld, dal zic.h in Estremadura scher- 'IS mutselingcn hebben voorgedaan tus- «chen boerpn en opstandelingen, hetgeen wijst op de ontevredenheid, welke in ■v dit gebied heerscht in verband met de Bi terreur. In een communiqué van Sandino wordt medegedeeld, dat colonnes onder Villalba gisteravond nog steeds Huesca belegerd hielden. De artillerie is de Ebro overgestoken. Een escadron caval- lerie der opstandelingen werd gevangen genomen. De speciale correspondent van Ilavas meldt omtrent den toestand te Gyon, dat daar volgens mededeelingen van te Saint Jean de Luz aangekomen vluchte lingen rust heerscht.. De regceringsaanhangers zijn meester van den toestand, doch er komt steeds grooter gebrek aan lcvonsmiddelcn, evenals te Bilbao en San Sebastian. Een der vluchtelingen bevestigde, dat on eenigheid heerscht tusschcn de Baski sche nationalisten en bepaalde extre mistische elementen. Van deze laatsten zijn er voor een paar dagen vier door de Baskische nationalisten gedood. Radio Scvilla heeft medegedeeld, dat de opstandelingen sedert de verovering van Irun Fontarabie, Pasajes en Rente- ria hebben bezet en gisterochtend tot op 2 K.M. van San Sebastian waren ge naderd, welke stad door de burgerbe volking in allerijl is ontruimd. Een re- geeringscolonne, die uit Bilbao San Se bastian te hulp was gekomen, is versla gen en de spoorverbinding tusschcn Bil bao en San Sebastian is verbroken. Na bij Talavera Is een regccringscolonne, die een tegenaanval ondernam, versla gen, met verliezen van 250 man. Aan het front van Cordoba is de toestand on gewijzigd. Aan de fronten van Aragon, Tci'uel en I-Iuesca hebben enkele scher mutselingen plaats gehad. De aanvallen der regeeringstroepen op deze steden zijn tot dusver steeds afge slagen. De radioclub tc Teneriffe heeft mede gedeeld, dat een Noorsch stoomschip bij Cadiz door regeeringstroepen werd be schoten en averij heeft opgeloopen. In een telegram deelt generaal Franco mede, dat de Sierra Credos zich in han den dor opstandelingen bevindt en dat de weg naar Madrid thans open ligt. Kolonel Aranda meldt uit Oviedo, dat hij met succes eenigo aanvallen van re- regceringstroepen heeft afgeslagen. Naar Reuter uit Londen meldt, wordt uit bevoegde bron vernomen, dat de op standelingen bij den jongslen aanval van bet Catalaansche expeditiecorps op het garnizoen der rebellen op Majorca in hun verzet werden gesteund door nieuwe vliegtuigen, die door een „ge heimzinnig schip" waren aangevoerd, yolgens berichten uit dezelfde bron zou den de vliegtuigen eenlge dagen van te voren aan land gebracht zijn, tegelijk met luchtafweergeschut en een aanzien lijke hoeveelheid ander oorlogsmateri aal. Do betreffende vliegtuigen zouden een regceringsvliegtuig hebben neerge schoten en de schepen der regeoring, dio gezonden waren om de landing der Ca talaansche milities to dekken, tot don aftocht hebben gedwongen. Naar de Diario de Lisboa meldt, zouden de opstandelingen Are* nas de San Pedro hebben bezet. Deze plaats ligt op ongeveer 100 K.M. ten NoordAVesten van To* ledo. Door het artillerievuur der opstandelingen werd Arenas de San Pedro grootendeels in puin gelegd; 250 man regeeringstroe* pen werden bij de gevechten ges dood en verscheidcnen gewond De strijd om Toledo Reuter seint uit Madrid, dat drie vliegtuigen der opstandelingen hoven Toledo hebben gevlogen. Zij hebben drie bommen uitgeworpen, maar moesten vluchten voor het vuur der regeerings troepen. Woensdagavond om tien uur deelde men mede, dat. groote vlammen uit liet Alcazar sloegen. De artillerie der regce- ring vuurt onophoudelijk op deze ves ting. Zij wordt daarbij geholpen door zoeklichten. Het schijnt juist te zijn, dat eenige op standelingen door onderaardsche gan gen uit 't Alcazar zijn gevlucht. Er zijn nu maatregelen genomen om iedere vlucht onmogelijk te maken. Verschei den manschappen der stormgarde zijn ter versterking uit Madrid aangekomen. De wegen naar Toledo worden scherp bewaakt. 1500 man militie en 1.000 man van de guardia civil zijn uit Barcelona aangekomen. Zij zijn ter beschikking gesteld van den minister van oorlog. Vliegtuigen in beslag ge* Woensdagmiddag zijn vijf vliegtui gen, welke aan een particuliere maat schappij behoorden, op het. vliegveld Croydon onder politiebewaking gesteld. De toestellen werden tot nu toe ge bruikt voor het vervoer van kranten naar Parijs, doch do verdenking be stond, dat zij gebruikt zouden worden in den Spaanschen burgeroorlog. Een protest van de eigenares bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken bleef zonder gevolg. Gevangenneming van Fransch verslaggever De internationale iournalistenbond, die gisteravond het bericht, ontving, dat do Fransche verslaggever Brut te Sovilla werd gevangen genomen en dat diens veiligheid bedreigd werd, heeft onmiddellijk een telegram ge zonden aan generaal Franco, waarin dozen verzocht wordt opdracht te geven dat Brut in vrijheid wordt gesteld en dat diens leven gered wordt. Voor nietsinmenging In een gemeenschappelijke hijeen- komst van de arbeiderspartij en het bestuur van het vakvereenigingscon- gres te Plymouth is besloten in te stemmen met de politiek van niet-in- menging in de Spaansche kwestie. Strafmaatregelen toegepast op de verantwoorde* lijken LISSABON, 10 September (A.N.P.). Na een ministerraad heeft de regee ring een officieele mcdedeeling ver strekt aan do pers, waarin wordt ge zegd, dat de ministerraad zich bezig heeft gehouden met den toestand, wel ke is geschapen door de muiterij op do oorlogsbodems Alfonso Albuquerque en Dao en besloten heeft zoowel de be manning van deze eenheden als de onder-officicrcn cii officieren te ont slaan. De commandanten van deze oorlogsbodems zullen met verlof wor den gezonden, aangezien zij verant woordelijk zijn voor de tucht aan boord. De gevangenen zullen onmid dellijk naar de strafkoloniën worden gedeporteerd, waar het vonnis tegen ben zal worden geveld. Inmiddels seint Reuter uit Lissabon, dat de uitzonderingstoestand is opge heven. Slechts blijven nog enkele voor zorgsmaatregelen bij de marine-etablis sementen en aan boord der oorlogs schepen van kracht. LONDEN, 10 Sept. (Reuter). Op de eind September 1e Margate le houden conferentie der conservatieve partij, zal o.m. de kwestie van de overdracht.van niandaatsgebieden worden besproken. Door twee conservatieve afgevaardig den zal een resolutie worden ingediend, waarin tegen iedere overdracht bezwaar wordt gemaakt. SCHIP BIJ TERSCHELLING GEZONKEN HAMBURG, 10 September. (D.N.B.). Naar vernomen wordt, zijn Maandag avond in den hevigen storm door een onbekend schip nabij het vuurschip Ter schelling noodsignalen gegeven. I-fct bergingsschip Max Bchrend is on middellijk uitgevaren om hulp te bie den, doch kon niets van hot schip ont dekken. Wel dreven planken en balken op het water. Delegatie van communisten en socialisten naar Léon Blum PARIJS, 10 Sopt. (Reuter). Thorez, de secretaris-generaal der communisti- sche partij, heeft voorgesteld een ge meenschappelijke delegatie dor socialis tische en communistische partijon naar den premier, Léon Blum, te zenden, ten einde dezen voor te stellen de voor de Spaansche republiek zoo nadeelige blok kade op te heffen. Tevens deed Thorez aan de hand spoedig een coördinatie commissie van beide partijen bijeen te roepen, die besluiten zal moeten nemen aangaande ccn gemeenschappelijke campagne ten gunste van hulpverlec- ning aan liet republikeinsche Spanje, alsmede tegen den bewapeningswed loop, hot weder opleven van fascistische agitatie cn bedreigingen in Frankrijk en tegen de duurte. De permanente bestuurscommissie der socialistische partij heeft op den brief van Thorez geantwoord, dat men gaarne het voorstel, een gemeenschappelijke delegatie naar den voorzitter van den ministerraad te zenden, aanvaardt, ten einde zich met dezen te onderhouden over do gebeurtenissen in Spanje en do door de volksfront-regeëring gevolgde politiek, een politiek, die de permanente bestuurscommissie der socialistische partij eenstemmig goedkeurt. Tevens wordt in het antwoordschrijvcn ver klaard, dat men met groote voldoening kennis heeft genomen van den wensch van Thorez de coördinatiecommissie, waarom de socialistische partij reeds lang verzocht had, bijeen te'doen ko men. Gistermiddag heeft eveneens het be stuur van de C.G.T. vergaderd. Na de vergadering werd een communiqué ge publiceerd, waarin wordt gezegd, dat de Fransche arbeiders besloten zijn hun solidariteit met hun Spaansche makkers te handhaven en het leed van don bur geroorlog, welke door de leiders van de opstandelingen en de fascistische krach ten is gewild, te verzachten. De Fran sche arbeiders weigeren te buigen voor buitenlandsche eischen, die solidari teitsbetuigingen willen verbieden. De C.G.T. blijft trouw aan het volksfront. Verder wordt verklaard, dat de Fran sche regccring zal Worden verzocht te zamen met de regeeringen van de ove rige democratische landen dc kwestie der neutraliteit nader te bespreken en zoo snel mogelijk clcn Volkenbondsraad bijeen te roepen. Tenslotte wordt van allo Fransche ar beiders gevraagd met minstens een uur loon bij te dragen in de kosten van de C.G.T. om het werk van solidariteit ten uitvoer tc brengen ten aanzien van de Spaansche vluchtelingen. Ook wordt in het communiqué gewe zen op bet schenden van de collectieve contracten door de werkgevers en wordt van de regeering gevraagd maat regelen te nemen, dat de wet door allen wordt geëerbiedigd. ftLARSEILLE, 10 Sept. (Reuter). Dc stakingsbeweging in dc metaal-indus trie heeft zich uitgebreid. Het aantal stakers kan geschat worden op 15.000. Er zijn nog geen besprekingen gehou den. Do patroonsorganisatie heeft rne- dogedeeld geen besprekingen tc zullen voeren, zoolang de fabrieken bezet wor den gehouden. Te Le. Havre zijn de havenarbeiders in staking gegaan. De arbeid in de haven ligt geheel stil. De textielarbeiders van Rijssel en om geving hebben besloten in algemeene staking le gaan. Bij het geschil zijn 30.000 man betrokken. ANTI-JAPANSCHE AGITATIE TOKIO, 10 Sept. (A.N.P.) In verband met het ernstige incident te Pakhoi op het oogenblik, dat de onderhandelingen tusschen China en Japan geopend zou den worden over de regeling van bet incident te Tsjengtoe, "heeft het minis- Lerie van buitenlandsche zaken ten Ja» panschen ambassadeur in China tele grafisch opdracht gezonden snel naar Nanking tc gaan en te protesteeren te gen dc incidenten van Pakhoi en Tsjengtoe en tc verlangen, ddt' de arïti- Japanschc agitatie in China wordt on derdrukt. Twee leden van het Japansche con sulaat tc Konion zijn aan boord van dc Japansche kanonneerboot Saga op weg naar Pakhoi, om ter plaatse ccn onder zoek in te stellen naar bet incident. De admiraliteit deelde mede, dat het der tiende flotille torpedojagers eveneens naar Pakhoi gaat. Het Amsterdamsche Studen» ten Corps viert de ver» loving der Prinses 's-GRAVENHAGE, 10 September. Do rust was vanochtend vroeg nog niet teruggekeerd voor het Paleis aan hot Noordeindo. Honderden mcnschcn slaan langs en op de trottoirs tegenover hot Paleis, in de hoop, dat do vorstelijke personen straks hun rondrit zullen gaan maken en zij dan het jong-verloof- de paar kunnen zien. De stroom van hen, dio de felicitatie- registors kwamen tcekencn, gaat onaf gebroken door. Hoewel er in de groote hall van hot Palcis geen bloemstukken staan, ruikt men toch in de omgeving van het Pa lcis een doordringenden bloemengeur. De vertrekken staan vol met prachtige bloemenmanden, zoo vertelde men ons en van huiten af is zelfs to zien, dat enkele groote bloemstukken op dc mar meren trappen zijn opgesteld. Onder hen die vanochtend do regis ters kwamen teekenen, was jhr. mr. de Geer, minister van Staat, tal van leden van het corps diplomatique, Kamerle den enz. Een aardig moment was, toen de 05- jarigc grijsaard, de heer De la Fuenlo, het Paleis binnenging. Ilij is nog zeor goed ter been en verklaarde ons, niet zonder trots, zich den tijd nog te kun nen herinneren, dat er lanciers te paard voor het Paleis van Koning Willem II stonden. Om 10 uur betrad een deputatie van de Nederlandsche Padvinders cn van het Nederlandsche Padvindcrsgilde, vertegenwoordigd door kolonel Diemont en movrouw van den Bosch-de Jong, het Paleis, om een bloemstuk aan het vorstelijk paar aan te bieden. Aan deze deputatie viel do eer te beurt, door Prinses Juliana en Prins Bernhard to worden ontvangen. AMSTERDAM. 10 Sept. Aanslui tend op de groote betooging voor het Koninklijk Paleis op den Dam, waar aan door het corps met eon fakkelop tocht werd deelgenomen, werd door het Amsterdamsch Studenten corps een plechtige bijeenkomst gehouden op de Studenten Sociëteit N.I.A. Als gasten van het A.S.C. kwamen aldaar do burgemeester van Amster dam, Dr. W. de Vlugt, president-cura tor der Gomeerrtelijkc Universiteit, Prof. W. P. C. Zeeman, rcctor-magnifi cus, do garni zoenscómmandant, overste Boswijk en de ondercommandant der Marine, kapitein ter zco j. E. Meijer Ranncft, jhr. mr. L. II. van Lenncp, kamerheer i.b.d. van H. M. de Konin ginnen voorts de besturen van de ver- eondgingen, die de manifestatie op den Dam organiseerden, het bestuur van de Grooto Club en vele anderen. Na welkomstwoord door den heer Vierhout, praescs der sociëteit, vertolk te de rector van den senaat, de heer J. M. A. H. Luns, in enthousiaste be woordingen de gevoelens van de Am sterdamsche studenten, waarna de bur gemeester een gloedvolle rode hield, waarbij hij, na eenigo woorden van dank aan den heer Haitsma Muiier, het corps dank zegde voor het genomen initiatief. Daarna voerde nog het woord de heerenprof. dr. W. P. C. Zeeman, J. ter Ilaar Jr., van Lennep cn Boswijk. Tot diep in den nacht hieven de stur denten cn hun gasten bijeen, bij dit on verwacht gelukkig begin van het aca demische jaar. 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. Het hoofdbestuur van het Algemeen Neder- landsch Verbond ontving van de groep Nederlandsoho Antillen het volgende telegram:' .Ontvangst radiorede Koninklijke fa milie zeer goed. Verzoeke bemiddeling meerdere uitzendingen aanstaande fees telijkheden met tijdige bekendmaking behoeve bevolking". Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft een bloemstuk ten paleize laten bezorgen. Het kerkbestuur van de Portugeesche Israëlietische gemeente alhier heeft zijn gelukwenschen telegrafisch doen toekomen aan H. M. de Koningin en het verloofde paar. Ter eere van de verloving van Prin ses Juliana zal vanwege het Ilaagsch comité voor volksfeesten Maandag avond a.s. op het Malieveld een groot vuurwerk worden afgestoken. Prins Bernhard was met Pinksteren te Zwolle Te Zwolle is bekend geworden, dat Prins Bernhard eenigen tijd geleden daar heeft vertoefd. De foto van den prins in do bladen en voor de kran ten- bureaux brachten dit aan bet licftt Omstreeks Pinksteren heeft de Prins ongeveer een week gelogeerd in Frisia- Stata, een hotel in Zwollerlierspel, vlak bij Zwol 1 o, waar hij de gast was van mr. G. C. D. baron van Hardénbroëk, de directeur van de Geldersche Crediet- vereeniging te Zwolle. Velen, die thans de foto zagen, vor- klaarden ons uitdrukkelijk, dal de gast prins Bernhard is geweest. Allen heb ben hem een vlotten, voorkomenden jongeman, gevonden. De Prins was Donderdag voor Pinksteren geheel al leen met een Duitsche auto aangoko- mon. Tweedon Pinksterdag was hij ver trokken. Van Zwolle uit heeft hij ver schillende tochten gemaakt 's Prinsen verblijf te S'Graveland Dc Cooische correspondent van het Ilbld. meldt, dat 's-Graveland vol i6 van de onverwachte verloving van Prin ses Juliana, dio daar tot stand is geko men on van hot verblijf van do hoogo gaston op het buitengoed „Sperwers hof" van jhr. mr. W. F. Roëll. Mevrouw RöellSloet van Marxveld is vóór haar huwelijk hofdame bij H.M. do Koningin geweest. Haar zoon, jhr. W. Röell, is peetekind van II. M. do Koningin en door Haar destijds te 's-Graveland ten doop gehouden. Deze zoon, die houtvester op het Loo is, was bevriend met Prins Bernhard. Freule Röell is een studiegenoot en vriendin van Prinses Juliana. Jhr. mr. W. F. Röell is directeur van Gcmeentecrcdiet. Gistermiddag heeft do 's-Graveland- sche smid Neev ccn autoschildjo van den A.N.YV.B. op den two-seater van Prins Bernhard aangebracht. Hem was ook opgedragen do Nederlandsche num merborden to leveren, die ovcnwel niet meer voor het vertrek aan de auto kon den worden bevestigd. De platen met het nummer GZ 29023 staan thans ge reed om na de terugkomst van den Prins, die, naar wij vernemen, voorloo- pig op „Spcrwcrshof" zal logeeren, te worden aangebracht. ZATERDAG NATIONALE GEDENKDAG 's*GRAVENHAGE, 10 Sept. In verband met de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe*Biester* feld, heeft het kabinet beslo» ten dat a.s. Zaterdag dc de* partcmcntcn van algemeen bestuur cn de andere rijks* bureaux in het land gesloten zullen zijn. Teneinde dien dag op zoo algemeen mogelijke wijze te doen worden tot een dag van nationaal gedenken, drukt de ministerpresident namens den Raad van Ministers de hoop uit, dat andere autori* tciten en particuliere instel* lingen op gelijke wijze als het Rijk de gelegenheid zullen willen openen tot algemeene deelneming aan de uitingen van blijdschap en dankbaar* heid, die in het gansche volk tot uiting zijn gekomen. BIJNA 500 BLOEMSTUKKEN TEN PALEIZE Overstelpend groot Is het aantal te legrammen cn bloemstukken, welke ten paloize zijn binnengekomen, ter gelegenheid van de verloving van Prin ses Juliana, Onder de tallooze telegrammen zijn gelukwenschen van letterlijk alle staatshoofden cn vorstenhuizen. Het aantal bloemstukken is nauwelijks te schatten, maar bedraagt op het oogen blik stellig 300 k 500. Een verlovingstaart De leerlingen van de huishoudschool aan de Laan van Mecrdcrvoort te Den Ilaag hebben zich vanochtend in oj)- tooht naar het paleis Noordeinde bege ven teneinde aan het jongverloofdo Vorstenpaar een verlovingstaart aan te bieden. Do leerlingen dio deze taart droegen aan het hoofd van den stoet waren gekleed in blauwe werkkleeding. met wit voorschoot cn witten band om het hoofd. DE HEER MASKENS NAAR ROME Volgens Brussclsche bladen zou de heer Maskens, gezant van Bel gië te Den Haag, benoemd zijn tot ambassadeur te Rome. OMREKENINGSKOERSEN Londen Berlijn Parijs Brussel Zurich Kopenhagen Oslo Stockholm New York Praag Medeged. door de Rotterd. Bankverecn. Off. Niet Off. 9 Sept.. 10 bept. 7.48 yz 7.46 0.59.45 0.59.37 9.74 9.71 Z2 25.00 24.98 48.13 48.04 8.3.45 33.45 37.55 37.60 88.55 38.60 1.48 1.47*8 6.12 0.12 Buitenlandsch Weeroverzicht Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. De depressie in het Oosten trok ver der weg en is thans uit ons waarne mingsgebied verdwenen. Die in het Westen komt niet nader, doch breidt zich zoowel noordwaarts als Zuidwaarts uit. Een secundaire bracht regen in de omgeving van hot Kanaal. In Scandinavië kwam een krachtig gebied van lioogon luchtdruk tot ont wikkeling, dat geleidelijk geheel Cen- traal-Europa gaat omvatton. Onder invloed van deze verandering in de luchtdrukverdeeling, is de wincl in onze omgeving naar Zuid-Oost omge gaan cn is de lucht geheel opgeklaard. In Oost-Duitschland is het nog betrok ken cn in de bergen koud. In de Zwitsersche Alpen kwam daarentegen opklaring en melden de topslations onbcwolkten hemel en sl.echts lage vochtigheidspercentages. In Engeland en Ierland blijkt het nog be trokken en regenachtig. Het. weer is thans weer stabiel gewor den en er is wederom zomerwarmte te wachten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3