Amersfgdrt Hospitaalbouw te Utrecht AMERSFOORTSCHE KUNSTHANDEL Boerderijbrand op Texel Nat. Fonds voor Verpleging in gewone ziekenhuizen mogelijk? Niet tegen bepaalde partij gericht ZILPLA VOLLE GARANTIE Groote graanvoorraden verloren CHR. WERKGEVERS BIJEEN bijzondere nooden FEUILLETON 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936 EERSTE KAMER Het wetsontwerp inzake particuliere weerkorps sen aangenomen 's-Gravenhage, 9 Sept. HET wetsontwerp tot goedkeuring van de onderhandscho overdracht, door ruiling van terreinen, gelegen te Utrecht, aan de gemeente Utrecht, werd door de Tweede Kamer aangeno men zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming. In de Eerste Kamer ging het van daag evenwel niet zoo vlok Wel was er geen bezwaar tegen de grondruiling op zich zelf men gunde der Regeering graag het terrein maar, dat het in de bedoeling ligt om in de toekomst, als het wat beter lijden kan, daar een nieuw militair hospitaal te houwen, voor naar schatting van den heer de Savornin Lobman ongeveer anderhalf millioen, bracht een krachtige oppositie in hét geweer. Aanvoerder van de verzetstroepen was de heer Lohman. Deze stelde voor op. dat hij geen bezwaar zou maken als de bouw van het centraal militair hospitaal inderdaad door het defensie- belang zou gevorderd zijn. Maar dit was het nu juist wat de heer Lohman betwijfelde. En dan zou hij de ander half millioen toch maar liever besteed zien aan defensie-uitgaven in engeren zin, waarvoor z.i. nog altijd vcel te weinig beschikbaar wordt gesteld. De verpleging van zieke militairen meende de heer Lohman, en meenden met hem de heeren Moltmaker en Janssen, zou allicht veel goedkooper en even doelmatig kunnen worden verze kerd door gebruik te maken van het aanbod van de Utrechtsche ziekenhui zen van alle richting om voor de zieke militairen gebruik te maken van ten minste 125 bedden, welke in die zieken huizen steeds vrij zijn; waarmede te vens verkregen zou zijn, dat de ver pleegden zouden kunnen worden ge bracht in een inrichting van hun eigen richting. Dit nu bleek minister Colijn voor een heel groot gedeelte met hem eens te zijn. Ook dc minister van Defensie ad interim is nog steeds voorstander van zooveel mogelijk verplegen van mili tairen in burgerzickcnhuizen. Even wel bekeken de heeren de zaak toch wel wat al te simplistisch naar 's mi nisters oordeel, wat betreft de verple- gingskwestie. Want het gaat niet alleen om de verzorging van zieke militairen, maar ook om do opleiding en dc oor logsvoorbereiding van den militairen dienst. En of dat nu wel zoo vlot kan in burgerziekenhuizen, betwijfelde Z.Exc. Evenwel... de oppositie bekeek de quacstie weer niet simplistisoh genoeg wat aangaat de bedoeling van het wets ontwerp. Want die bedoeling is alleen de grondruiling. Voor een hospitaal wordt nog geen cent gevraagd. En wat het door de oppositie gevor derdenader onderzoek naar de moge lijkheid van de particuliere-ziekenhuïs- oplossing betreft, dit onderzoek is nog altijd gaande, deelde de minister mede die ook hierin graag zooveel mogelijk geld beschikbaar houdt voor zuiver de fensieve doeleinden. Nu leek er inderdaad nog ruimte te bestaan voor de vraag van den heei Gijselaar: „Waarom dan de grondrui ling, waarop de Regeering toch ook geld moet toegeven?" Doch dit werd uit den knoop gedaan door den heer Moltmaker, die erop wees, dat bij de ruiling op zioh zelf de belangen van Utrecht zoowel als van den Staat gebaat zijn. Waarmede de heele baan was schoon geveegd en het wetsontwerp ook hiei zonder stemming kon worden aangeno men. Niet alleen zonder stemming, maai ook zonder dat er een woord over werd gewisseld, hechtte de Kamer haar zegen aan de bestuurshervorming in Indië, waaraan de Tweede Kamer zooveel welsprekendheid had besteed. En zonder bezwaar kreeg de lieer de la Bella toestemming tot de interpella tie over de wijziging van steunregeling en werkverschaffing: welke interpella tie het Donderdagsche menue zal uit maken. Particuliere weercorpsen Den grootsten omvang namen de be raadslagingen aan over het wetsont werp, dat de Regeering de mogelijkheid moet verschaffen tegen particuliere weerkorpsen op te treden door een ge- san etionncerd verbod. Wel werd het wetsontwerp aangeno men met alleen de aanleekening van de tegenstem van den heer van Vessem als uitzondering op de alg-emeene in stemming (de heer d'Ansemhourg zond bericht van verhindering), maar de contra-rede van genoemden afgevaar digde lokte verscheidene leden uit hun tent. Dc N.S.B.-woordvoerdcr zag In het ontwerp een partijkarakter, een daad speciaal tegen de N.S.B. fwelke weeraf- deelingen een noodzakelijkheid zouden betcckcnen van verweer tegen georga niseerde ophitsing) en door de Regee ring gesteld als mandataris van een politieke, partijen-meerderheid; en hij vond dat evenzeer zouden moeten wor den verboden do Burgerwachten en de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, waarin hij partijcorpsen, partijlegers, ziet, met name van de R.K. en dc A.R. partijen. Deze beweringen en opvattingen nu werden door een viertal sprekers meer of minder uitvoerig recht, gezet. De Chri?telijk-Historische heer Kolff, betreurde dat een dergelijk ontwerp noodig is geworden. En dat de N.S.B. maar blijft volhouden, dat; Jict tegen haar is gericht, beschouwde hij als een blijk van het niet geheel genist gewe ten van de beweging en van haar ver langen om den martelaar te 6pelen. Evenals de heer Kolff meende de heer van Lanschot, dat do N.S.B. toch ook moet inzien en eraan vasthouden, dat het van een geordenden Staat, on mogelijk toelaatbaar is, dat particulie re machtsorganisaties gaan zitten op den stoel der Overheid ter vervulling van de taak van handhaving van orde en rust, die alleen en uitsluitend Over heidstaak is, en dat een tegenoverge stelde meening zich tegen do N.S.B. zelf richt. En met. den heer van Rappard, die dit kernachtig betoogde, wees de heer van Lanschot erop, dat de B.V.L. open staat voor personen van iedere richting en met politieke partijen niets 1e ma ken heeft. Waaraan hij evenwel een waarschuwing vastknoopte tegen en kele redevoeringen van den B.V.L., waarin speciaal tegen de N.S.B. werd opgekomen. De heer van Rappard betwijfelde voorts met den heer Mendels, of de Weerafdeelingcn der N.S.B. inderdaad wel zijn verdwenen en of die niet geca moufleerd nog bestaan. In ieder geval vroegen ze hiervoor de grootste waak zaamheid der Regeering. De heer Mendels zag in het betoog van den heer van Vessem een svmptoon van de cerebrale propagan da, welke de N.S.B. voert om zich voor UITGEVOERD IN DE OUD-HOLLANDSCHE MODELLEN, ZWAAR VERZILVERD Verkrijgbaar bij: Utrechtscheweg 36. Tel. 1758 to doen als het belaagde onschuldige lam. Spr. noemde het optreden van den heea' van Vessem verregaand vrijmoe dig. Tegen de uitlating van den N.S.B.- sprekcr dat bij het bezoek der Konin gin aan Amsterdam zou gebleken zijn, dat de N.S.B. daar do prooi is van po litie en burgemeester, kwam de heer de Vlugt, de burgervader der hoofd stad, die later gelijk kreeg van minister van Schaik, op met de mededeeling, dat de N.S.B. bij die gelegenheid een voudig weigerde zich te houden aan cle voor ieder geldende politioneclc bepa lingen en met de waarschuwing, dat de politie daartegen zal blijven optre den. Ten slotte qualificeerde de minister van Justitie de beweringen van den heer van Vessem als uitingen van dwangvoorstellingen, welke de N.S.B. noodig heeft om zioh te kunnen verzet ten tegen een wetsontwerp, dat niet uitsluitend tegen haar is gericht en dat de Regeering thans noodig acht, vooral om dc preventieve waarde met het oog op de lessen der buitenlandsche erva ringen en op de binnenlandsöhe span ningen. In zooverre erkende Z. Exc. het ver band van het wetsontwerp met de N.S.B., dat voor het optreden dier be weging nog nooit in ons land sprake was van zoo herhaaldelijk voorkomen van relletjes en opstootjes en dat het snoeverig en blufferig karakter van het optreden der N.S.B. en de zelfvoldaan heid van haar leiders wel provoceerend en prikkelend moet werken bij ons volk. Over het wetsontwerp tot bestendi ging van de financieel© verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten ten aanzien van het Werkloosheidssubsi- diefonds sprak uit de Kamer alleen de heer Dc Zeeuw, die willekeur op het stuk van uitkeeringen uit het fonds aan de gemeenten, als daarbij ook sub jectieve normen geldend worden ge- maakt. Minister Oud hield evenwel vol, dat de toepassing van louter objectieve normen, waarbij geen rekening wordt gehouden met speciale omstandigheden in en van gemeenten, sommige gemeen ten te veel en andere te weinig zou doen krijgen; indien althans de objec tieve normen niet zoo hoog zouden worden gesteld, dat iedere gemeente genoeg kreeg. En dat kan nu eenmaal niet, omdat het niet te betalen zou zijn. En het. wetsontwerp werd goedge keurd zonder hoofdelijke stemming en zonder „aanteekening" van tegenstan ders. FAILLISSEMENTEN Ultqesproken H. van Tricht, bakker, wonende te Doorn, Rechter-Commissaris Mr. D. Visser, Curator Mr. J. H. Brcmer, no taris to Wijk bij Duurstede. J. W. Quelle, wonende te Soest, To renstraat 13, Rcchter-Commissaris Mr. D. Visser, Curator Mr. F. C. Terlingen te Soest. W. de Voogd, wonende te Amers foort Jos. Israelsstraat 11. Rechter-com- missaris Mr. D. Visser, Curator Mr. H. Tydeman te Amersfoort. Beëindigde faillissementen G. Schut, koopman, wonende te Ha- mersvcld, gemeente Leusden, Postweg G. 25, Curator Mr. Dr. M. Tydeman te Amersfoort. Beëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. W. J. Schoonhoven, wonende te Utrecht, Ondiep 26, Curator Mr. P. Kaag, to Utrecht. Beëindigd door op heffing wegens gebrek aan actief. H. C. J. Bouwer, caféhouder, wonen de te Rietveld, Straatweg 136, Curator Mr. A. F. van den Bosch te Woerden. Beëindigd door opheffing wegens ge brek aan actief. J. F. Spee, meubelhandelaar, wonen- do te Amersfoort, Westsingel 37, Cura tor Mr. L. Stadig te Amersfoort. Be ëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. R. Rodrigues, zich noemende en schrijvende R. Rodriquez, wonende te Utrecht, Schroder v. d. Kolkstraat 5, Curator Mr. E. Cornell's te Utrecht. Be ëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. Th. J. Bus, wonende te Utrecht, Vos- straat 28, Curator Mr. J. A. Star Bus- mann te Utrecht. Beëindigd door op heffing wegens gebrek aan actief. II. H. van der Maas, wonende te Zuilen, Daalscheweg 2Sa Curator, door opheffing wegens gebrek aan actief. De schade wordt op 40.000 geraamd DE COCKSDORP, 9 September. Hedenavond lo kwart over tien is door onbekende oorzaak brand ont staan in de groote voorraadschuur van de boerenplaats „Katwijk", ge legen in den Prins Hendrikpolder op Texel. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en verteerde de groote hoeveelheden rogge, tar we, haver en erwten, welke in het gebouw tot den nok toe aanwezig waren. De vlammenzee was op het geheele eiland te zien en van alle kanten kwa men de menschen toestroomen. De brandweer, die met den motorspuit was verschenen, stond voor een vrijwel ho- pelooze taak. De groote schuur, 40 meter diep, van steen opgetrokken en met pannen ge dekt, is grondig verwoest. Eenig vee kon nog juist bijtijds gered worden door een knecht. De landbouwer J. Wa- weko was afwezig, toen de brand be gon. Zijn vrouw en kinderen, die allen te bed lagen, hebben zich in veiligheid kunnen stellen en eenig huisraad kon worden meegenomen. Het duurde niet lang, of het vuur deelde zich ook mede aan het voor den schuur gelegen woon huis, dat door een brandmuur daarvan is gescheiden. Toch hoopte men van nacht nog een gedeelte van de woning te kunnen behouden. Om twee uur van nacht was het blusschingswerk nog in vollen gang. Dc burgemeester en vele andere auto riteiten waren op het terrein van den brand aanwezig. Behalve de inhoud van den schuur, zijn ook eenige graan- klampcn verloren gegaan, terwijl de landbouwmachines en een automobiel werden vernield. Dc verwoeste boerderij was betrekke lijk nieuw. Dc schade, die door verze kering wordt gedekt, bedraagt naar schatting ongeveer 40.000 gulden. EXAMEN M.O. TEEKENEN 's-GRAVENHAGE, 9 September. Geslaagd voor de akte M B de heeren W. P. II. van de Plas te Amsterdam, F. W. van der Spek te 's-Gravenhage en A. Twiskcr te Udenhout. NOTARIEEL EXAMEN 's-GRAVENHAGE, 9 September. Geslaagd voor deel 1 de heer W. C. Tack te Groningen en voor deel 2 de heer G. II. van der Haas te 's-Graven- liage. 's-GRAVENHAGE, 9 September. De beden in hotel Wittebrug aange vangen jaarlij ks oh e algemeene verga dering van de Christelijke Werkgevers vereniging werd o.m. bijgewoond door prof. dr. ir. H. C. J. Gelissen, minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, tevens spreker op de vergade ring; prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen; mr. J. A. de Wilde, minister van Binnenlandsche Zaken; mr. dr. A. A. van Rhijn, secr.- generaal van Handel, Nijverheid en Scheepv. en van Landbouw en Vissche- rij; dr. W. Groenevcld Meijer, admini strateur der directie van Handel en Nijverheid van het departement van H. N. en S.; burgemeester mr. S. de Monchy en wethouder prof. ir. C. L. v. d. Bilt, namens het college van B. en W. van 's-Gravenhage, J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, voorzitter van de A.R. Twee de Kamerfractie, namens die fractie, en prof. mr. C. W. de Vries, algemeen secretaris van het Verbond van Nederl. werkgevers. 's-GRAVENHAGE, 9 September. In de gisteren gehouden bestuursver gadering van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden deelde de voorzitter, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, mede, dat tot dusverre aan giften in eens een bedrag van 9.367.995 is in gekomen, terwijl de periodieke bijdra gen tot 10.934.90 rijn geklommen, waaronder: 3077 van 0.2o, 1304 van 0.50, 3044 van 1.—, 248 van 2.—, 631 van 2.50, 287 van 5.135 van 10.— en 13 van 25.—, in totaal dra gen thans 4927 personen tot den om vangrijken arbeid van het fonds bij. Binnenkort zal de periodieke mededee ling van ontvangen giften aanvangen. Een concept-stichtingsbrief voor plaatselijke commissies van samenwer king werd door het bestuur vastgesteld. Tijdens de vergadering kwam het heugelijke bericht van do verloving van Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana, waarop onmiddellijk een felicitatie-telegram aan de eere-voor- zitster werd verzonden. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL AMSTERDAM, 9 Sept. Te onge veer half negen is vanmorgen op de Stadhouderskade, hoek van der Helst- straat een gevaarlijk verkeerspunt een 17-jarige wielrijdster door een auto aangereden. Het meisje werd te gen den grond gesmakt en bleef buiten kennis liggen. Met een hersenschud ding en een schedel fractuur is zij in zeer ernstigen toestand naar het Wil- helmina-gasthuis vervoerd. Omtrent de toedracht van het onge val is komen vast te staan, dat het meisje, uit do van der Helststraat ko mend, met vrij groote snelheid voor een vachtauto langs wilde rijden. De bestuurder remde krachtig, als gevolg waarvan de chauffeur van een achter hem rijdenden personenauto naar links uitweek om een aanrijding met den zwaren wagen te voorkomen. Hij kon daarbij niet vermijden, dat de plotse ling voor hem opdoemende wielrijdster een klap van zijn auto kreeg, met het vermelde noodlottige gevolg. OPHEFFING SCHORSING BIJ DE WERKVERSCHAFFING 's-GRAVENHAGE, 9 September. De minister van Sociale Zaken heeft aan de inspecties voor de werkverschaffing geseind, dat arbeiders bij dc werkver schaffing, die de vorige of deze week in verband met wangedrag en derge lijke mochten zijn geschorst en voor wie de eventueele uitsluitingsuur niet langer zal duren dan 14 dagen, in ver band met de verloving van Prinses Ju liana hun schorsing zien opgeheven en herplaatst mogen worden, zonder dat zij van de uitsluiting financieel nadeel zul len ondervinden. Grand Théatre. Vanaf Vrijdag 4 Sept. vertooning van de film „Der Bettclstudent". Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45 uur doorloopend (aanvang laatste voorstelling 8.30 uur). An dere avonden vanaf 8.15 uur één voorstelling. Iedere middag matinée vanaf 2.30 uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 4 Sept. vertooning van de film „Broadway-Bill". Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2.30, 6 en 8.30 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicitia. Geen voor stelling. Voorstellingen: Zondag 2.30, 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhlte, Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- gentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 10 Sept. „De Valk." Ledenverga dering Ned. Reisvereeniging. 8.15 uur n.m. 10 Sept. Grand Théatre. Eddy Walis en zijn ensemble. 8.15 uur n.m. 11 Sept. Kamergebouw. Vergade ring van de Kamer van Koophan del. 3 uur n.m. 11 September. Restaurant Prin cess. Propaganda-vergadering Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers. SY\ uur n.m. 12 September. Amicitia. Concert door Leger des Heils-Muziek-Korps the Regent Hall band". 3 uur nam. 13 Sept. Openluchtthéater „Birkho- ven". Landdag van de Kath. Dem. Par tij. 2 uur n.m. 14 September. Soc. Concordia Simultaan-seance Bob Springer voor de Amersfoortsche Damvereeniging. 8 uur n.m. 14 Sept. Volksgebouw. Lezing van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling. 7.30 uur. n.m. 16 Sept. St. Joriskerk. Unie-avond van do ver. „Een school met den Bijbel". 8 uur n.m. 21 23 September. Amicitia. Ex positie van linnen etc. van de firma van Dissel uit Eindhoven. 24 September. Foyer Amicitia. Vergadering van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. 24 Sept. Grand thé&tre. Gezelschap Jan Musch in „Het Wederzijdfcch Hu welijksbedrog." 27 September. Soc. Concordia. Joodsche Ver. „Nut en Genoegen." Lezing Mr. M. L. Kan, Amsterdam, over: „De huidige politieke omstan digheden in Palestina." 8 uur Delv/arteOrcK.dee GEORGE GOODCHILD Geautoriseerde vertaling van H. OVERAKKER 35) „Ik geef toe, dat ik in een moeilijke positie verkeer. U heeft mijn plannen hopeloos in de war gestuurd. Ik weet niet, wat ik met U doen moet." „Daar sta ik van te kijken," zeirte Carson sarcastisch. „U bent anders zoo handig, waar het betreft menschen uil den weg te ruimen." Armstrong's mond vertrok zenuwach tig, maar daarna lachte hij, alsof hït nntwoord van geen beteekenis te ach ten was. „Serang viel U aan, omdat hij dacht, dat U wat tegen ons in het schild voer de Het is dwaas van U om U in zaken te mengen, welke U niet aangaan." „Het is kinderlijk van U om te pra ten zooals U thans doet. U weet blik soms goed, waarom ik hier kwam." „Trachten mij bij dien halfgaren po- Ktie-inspecteur terug te brengen?" „Neen Die moet dat zelf maar in or de maken. De persoon, waar het mij om te doen is. is de vrouw, die U ver doofde en daarna ontvoerde." „Ik begrijp U niet." „U liegt. Nadat zij U geholpen had om te ontsnappen, waarvoor zij rede nen schijnt te hebben, welke ik tever geefs heb trachten te doorgronden, be loonde U deze geste met haar te chloro- formeeren en weg te voeren. En niet alleen dat, maar U of Uw mannen ver moordden bovendien nog Wah Su." „Dat was geen moord. Zij hebben zich eenvoudig verdedigd. Wah Su hoeft twee van mijn menschen gedood, oordat zij tot, een aanval overgingen." „Hoe het ook zü, het aspect van de zaak is daardoor aanzienlijk veranderd. Ik verzeker je, Armstrong, dat ik niet zal rusten, voordat ik jou in de gevan genis gebracht heb en indien juffrouw Dixon ook maar een haar gekrenkt WTP-dt Armstrong lachte toornig. De bedrei gingen klonken nogal eigenaardig uit den mond van een hulpeloozen man. „U praat als een dwaas," zeide hij met een sneer. „Laten we aannemen, dat Tresa Dixon werkelijk bij mij is wat dan nog? Chloroform! Het lijkt wel een roman Zij is uit haar eigen, vrijen wil medegegaan, uit dezelfde overweging, welke haar noopte mij te hevrijden." „Welke overweging?" „De macht van het verleden. Ik ge looi, dat U zich verbeeldt, dat een paar lieve met elkander gewisselde woord jes, alles, wat er ooit in deze wereld gebeurd is, zouden kunnen veranderen Vrouwen hebben een korte memorie, totdat zij wakker geschud worden. Mijn bestaan heeft in dit alles wijzi ging gebracht. U bent niets meer voor haar en U zult voor haar, indien zulks mogelijk was, nog minder worden, in dien U voortgaat met haar te vervol een" Carson was even verbaasd als woe dend bij het hoorcn van deze woorden. Hij trok als een razende aan zijn tou wen, doch deze zaten te stevig vast en hij was genoodzaakt zijn pogingen om los te komen te staken, omdat het hem toescheen, alsof alles om hem heen pe so n te draaien." „Allemaai leugens," barstte hij met een heesch stemgeluid los. „Ik weet ab soluut, dat U haar bedwelmd hebt- lk geloof, dat zij Uw vrijheid in haar han aen heeft en dat U haar daarom mee gevoerd hebt. Ook Murcheson heeft ge noegzame bewijzen om den grond on der Uw voeten heet te maken. Als dat niet het geval was, dan zou U niet weg- sevlucht zijn." „Murcheson is een nog grooter prut ser dan U. Wanneer ik den tijd daartoe gekomen acht, dan zal ik mijzelf aan geven. Op het oogenblik heb ik mijn werk hier. Denkt U soms, dat iemand, hoe onschuldig hij ook moge zijn, het prettig vindt, om eenige maanden in de gevangenis door te brengen om zijn on schuld te bewijzen?" „U bent niet onschuldig," antwoord de Carson. „Iedere daad bewijst het te gendeel. Wanneer U niet de werkelijke moordenaar bent, dan bent U toch in ieder geval medeplichtig. En U zult Uw gerechte straf niet ontloopen." „Die krijgt iedereen, wanneer hij dood is," repliceerde Armstrong koel ..Maar, ik ben nog niet doodnog lancr niet „Daar ben ik nog zoo zeker niet van," gromde Carson. ,Maar, laten we nu eens verstandig praten. Ik kwam hier eigenlijk om U een voorstel te doen. In de eerste plaats is Uw tegenwoordige, onpleizie- rige toestand een gevolg van de om s'andigheid, dat U zoo driftig aange legd is en mij best in staat lijkt een ge vecht aan te vangen. U denkt, dat ik ben weggcloopen met een vrouw, die U zeer dierbaar isof beter was. Ik ben van plan U het bewijs te leve ren, dat zij niets meer om U geeft cn dat zij van plan is haar lot met het mijne te declen1" „Wat, jij „Laat mij astublieft uitspreken. Zoo even zinspeelde U erop, dat Uw afkeer van mij het gevolg was van de om standigheid, dat ik Tresa ontvoerd heb en Wah Su van het leven beroofd. Ik lean U wat het eerste feit betreft, al heel spoedig gerustellcn. En wat Wah Su aangaat, kan ik U de verzekering geven, dat ik hem, sinds ik het kamp verliet, niet meer gezien heb. Mijn man nen hebben mij, verteld, dat hij hen zonder waarschuwing, heeft aangeval len en dat hij, tijdens het gevecht, ge dood werd." „Waarom deed U dan eerst voorko men, alsof Tresa hier niet was?" „Ik voelde er niets voor, dat U haar naam zou uitschreeuwen en haar daar door van streek zou maken. Het schijnt U erg zwaar te vallen te moeten onder vinden, dat cr iemand zou kunnen ziju, die ook erg veel om haar geeft." „Jouw duivelsche........,!" „U bent buitengewoon ijdelen ongeneeslijk verwaand. Ik begrijp niet. dat haar daden U niet allang een in zicht gegeven hebben omtrent de waar heid." ..Wat is de waarheid?" „Zij houdt van iemand anders nu." „Bedoelt UUzelf?" „Omdat U ernaar vraagtja Mis schien bestaat daarvoor wel eenige ro den. Maar dat maakt geen verschil. Nu wilde ik U dit vragen; indien U over tuigd wordt, dat dit werkelijk waar :s, wilt U dan rustig heengaan en U niet meer interesseeren voor haar zaken?" Carson was stomverbaasd over den inhoud van rlit gesprek. Aan Monroe's verzekering, dat Tresa bedwelmd ge worden was, had hij geen oogenblik getwijfeld en nu bood Armstrong hem koelbloedig aan om hem een bewijs te leveren van het tegendeel. En hij be zwoer, dat zij hem bemindedeze gladden, sinisteren man, die op geen enkel punt te vertrouwen was. Neen, dat was onmogelijk. „Er schuilt natuurlijk ergens een ad dertje in het gras." „U kunt dat zelf constateeren." „Ik kan U nu geen antwoord geven Ik moet tijd hebben om er over na te denken." „Ik zal U tot morgen tijd geven." „Geef mij dan au wat voedsel en maak mijn handen los." „Zelfs da wil ik doen, wanneer U Uw woord van eer geeft, dat U dit hol niet zult verlaten, voordat deze zaak tusschen ons in orde is." Carson stemde too en Armstrong haalde een mes te voorschijn en sneed het sterke koord door, waarmede eerst genoemde vastgebonden was. Daarna ging hij heen en een paar mi nuten later werd een groote verschei denheid van vruchten gebracht en nog wat water. Carson deed zich te goed en haalde zijn deken uit het pak, waar op hij zich nederzette om eens over de eigenaardige situatie na te denken. Het meest frappante punt was wel rlat Armstrong zonder blikken of blo zen beweerd had. dat Tresa uit eigen vrijen wil mede gegaan was en zijn voorstel om zulks te bewijzen. Waar zou die chloroform vandaan gekomen tijn? Was het wellicht mogelijk, dat Tresa, sedert haar ontvoering, reden gekregen had om van gedachten te ver anderen? Of zou Armstrong een dus danige bedreiging geuit hebben, dat hij haar dwong te doen, wat hij wilde? Dat zij ertoe zou zijn gekomen on": van hem te houden, zooals hij bezwo ren had, was niet aan te nemen. Car son zou zulks nooit gelooven. Wat hij liefde noemde was ongetwijfeld vrees. Maar wat zou zij van hem te vreezen hebben? Op welke manier had hij macht over haar verkregen? De tijd ging voorbij en hij kon maar niet tot een besluit komen. Hij was be nieuwd te weten, wat Armstrong zou doen, in geval hij weigerde op zijn voor- sel in te gaan. Zooals de zaken nu ston den, gold zijn woord slechts zoolang bij nog geen antwoord gegeven had. Ilij zou kunnen weigeren en dan een po ging kunnen doen om èn Tresa èn Armstrong te krijgen. Maar wat de zaak zoo duister maak te, was Armstrong's zekere houding. Indien daar reden voor bestond, indien Tresa vrij was in haar doen en laten en met hem mede wenschte te gaai. wat zou hij dan anders kunnen doen dan zich erbij neer te leggen? Hij trachtte het feit niet te verdoezelen dat het alleen om haar geluk moest gaanzelfs al zou zij dat zoeken hij een man als Armstrong. Het deeJ hem pijn dit te moeten overpeinzen, maar daar ging het toch eigenlijk om' Zijn gedachten gingen naar Monroe Wat zou er met den dokter gebeur-l zijn, sedert hij vooruit gegaan was? Het zou hem toch niet moeilijk geval len zijn het pad te volgen,, dat hij over den stroom genomen had. De stilte van de zijde van Monroe maakte hem ern- sïig bezorgd. Het was niet onmogelijk dat de Maleiers hem ook hadden g-' zien en (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6