Enorme avonddrukte in de residentie GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR Overdag iets minder vol Verlichting van Moerdijkbrug mngen Groot vuurwerk op het Malieveld U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen Botsing tusschen tram en vrachtauto TELEVISIE IN HET VLIEGTUIG dqjmda FEUILLETON 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 15 SEPTEMBER 1936 Invalieden kwamen gelukwens schen. Talloozen teeken» den op de felicitaties registers 's-GRAVENHAGE, 14 Sept. De be- langstelling in de omgeving van het pa leis Noordeinde begint nu iets af te ne men. Toch zijn er den geheelen dag nog zeer vele belangstellenden tegen over het paleis te vinden en is er ter plaatse politie om te zorgen, dat men het paleis niet te dicht nadert en dat het verkeer niet gestremd wordt. Tot hedenmiddag een uur bestond er gelegenheid de felicitatieregisters te teekenen. Mot het oog op de hedenmid dag verleende audiënties, moest de stroom toen gestuit worden. De nieuw becedigde officieren van land- en zee macht kwamen hedenochtend teekenen. Om kwart voor een kwamen twee invalieden bij het paleis aan. Het waren de heer A. Bijl uit Piershil en H. J. Rijsdijk uit Nieuw-Beyer- land, die de reis per driewieler heb ben afgelegd. Het is een afstand van 65 K.M. en de heeren waren heden ochtend om 5 uur gestart. Toen zij voor het paleis reden, kwamen bedienden naar buiten, die hun de registers ter teekening aan boden. Het spreekt wel van zelf, dat de fotografen, die zich de laatste dagen voortdurend bij het paleis op houden, dit moment op de gevoeli ge plaat vastlegden. Tegen half drie viel den wachtenden nog een buitenkansje ton deel. Het vorstelijk paar vertoonde zich toen op het bordes van het paleis om een vrien din van de Prinses, die haar gelukwen- schen kwam aanbieden, uitgeleide te doen. Het jonge paar dankte vriendelijk voor de enthousiaste toejuichingen van de menigte. Ook heden werden tal van geschenken, bloemstukken en schrifte lijke gelukwenschen ten paleize afge geven. 's-GRAVENHAGE, 14 Septt. Vanwege het Haagsche comité voor volksfeesten is hedenavond een groot vuurwerk afgestoken. Ook de stad is hedenavond feestelijk ver sierd en verlicht, ter gelegenheid van de verloving van Prinses Ju liana met Prins Bernhard. Deze fei ten, gevoegd bij de vreugde welke er alom in den lande en vooral ook in de residentie heerscht, hebben er toe geleid, dat tienduizenden, jong en oud, vanavond de stad zijn ingetrokken. Het fraaie zomerweer werkte dit mede in de hand. In den avond was de trek naar het Malieveld, waar het vuurwerk werd af gestoken, bijzonder groot. In dichte drommen trok men door de stad er heen. Het Voorhout, verlicht door honder den oranjeballons, bood een vroolijk schouwspel. Ook de regeeringsgebouwen waren aan de zijde van den Hofvijver door schijnwerpers verlicht Dit feecrie- ke schouwspel trok ook ditmaal zeer veel belangstellenden. Aan de departe menten was de gebruikelijke illuminatie Het was een alleszins geslaagde avond, welke lang in de herinnering bij talloozen zal blijven voortleven aangebracht, doch ook vele andere overheidsgebouwen en particuliere in stellingen hadden voor een fraaie illu minatie zorg gedragen of een passende versiering doen aanbrengen. Om kwart over negen vertrokken de vorstelijke personen per hofauto's naar het vuurwerk. De onmiddellijke omge ving van het Paleis was door de politie afgezet. De vele honderden belangstel lenden die het vertrek geduldig hadden afgewacht, waren ook ditmaal niet moede, het verloofde vorstelijke paar en de hooge gasten enthousiast en lang durig toe to juichen. Ook tijdens het vuurwerk bood de stad nog geenszins een verlaten beeld. Zeer velen bleven in de binnenstad; de café's maakten goede zaken. Na afloop van het vuurwerk hadden de straten van de stad een ware vuur proef te doorstaan. Meer dan overwel digend was de massa, welke zij moes ten verwerken. Op het Voorhout gaf na afloop van het vuurwerk het muziekcorps van de veld-artillerie nog een uitvoering. Tot laat in den avond bleef het zeer druk. Men wist niet van naar huis gaan en de feestelijke stemming werd verhoogd, naarmate de wijzers van de klok het middernachtelijk uur na derden. Overweldigende belang stelling voor het vuurwerk Nader meldt men ons: De belangstelling voor het pyrotech- nisch schouwspel op het Malieveld was —het spreekt vanzelf overweldigend. Tienduizenden hadden zich op en rond het groene veld opgesteld. Vele autoriteiten, zoowel burgerlijke als militaire, hadden op het voor hen gereserveerde gedeelte van het terrein plaats genomen. Hier waren o.a. aanwezig: de minis ter-president dr. H. Colijn, de ministers Deckers, Oud. van Schaick, de Wilde, Slotemaker de Bruine en van Lidth de Jeude, de Commissaris edr Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. van Karne- beek, de burgemeester van den Haag, mr. do Monchy, de chef van den gene- ralen staf, luitenant-generaal Reynders ae gouverneur der Koninklijke Resi dentie, luitenant-generaal jhr. Roell, de chef van den dienst materiaal van het appartement van defensie, vice-admi- taal Vos. enkele leden van diploma tique, de particuliere secretaris van de Koningin, Sixma baron van Heemstra, de generaals Fahius, van Andel en de longh. de kolonel Hansel man en van der Bent, prof. van der Bilt, wethouder van onderwijs, enkele leden van de Tweede Kamer en van den gemeente raad van den Haag. Even half tien kondigde een luid ge juich van de wachtenden op den hoek van de Boorlaan en Boschlaan de komst van de vorstelijke personen aan, die enkele oogenhlikkcn later onder storm achtige toejuichingen het veld op re den. In de eerste open hofauto had het verloofde paar plaats genomen. De Ko ningin heeft naar men weet we gens een lichte verkoudheid, het vuur werk niet bijgewoond. De moeder van prins Bernhard en diens broeder waren in de tweede auto gezeten. Drie autoè met leden van de hofhouding sloten den stoet, die voorafgegaan werd door eeni- ge motoren met zijspan van de Haag sche politie. Toen de auto"s het veld opreden, speel de de muziek het Wilhelmus, dat door velen werd meegezongen. De heide prinsessen kregen bloemen aangeboden. Nadat de toejuichingen waren ver stomd, nam het vuurwerk, dat ruim een half uur geduurd heeft, een aan vang. Toen de woorden: „Welkom prins Benno", in bloklettevs van diamant- vuur. te lezen waren, kwam aan de bijvalsbetuigingen van de tiendui zenden schier geen einde. Dit geldt ook voor de slotdecoratie, bestaande uit de woorden „Leve het jonge paar" in blokletters van Oranjevuur, geflankeerd door de letters J. en B in blauw diamant- vuur. omringd door een nimbus van vurige stralen. Dank zij een voorbeeldige afzetting, heeft de menigte na afloop geen kans gezien, het jonge paar in een veiligen aftocht te belemmeren. Eerst werd nog het Wilhelmus en de Lippe-Detmold- marsch gespeeld en toen vertroq de Ko ninklijke stoet in langzaam tempo, on der ovationeel© bejubelingen, om naar het paleis Noordeinde terug to keeren. Duizenden hadden zich in cd omge ving van het Paleis opgesteld, maar zij kregen het vorstelijk paar dien avond niet meer te zien. De stoet is n.l. door een achteringang binnengekomen, opgewacht door een vijftigtal belangstellenden, ide het paar hartelijk hebben toegejuicht. Dc K.N.A.C. dringt erop aan, in een adres aan den Mi* nister van Waterstaat 's-GRAVENHAGE, li September. De K.N.A.C. heeft aan den Minister van Waterstaat het verzoek gedaan, de nieuwe, omstreeks het eind van dit jaar open te stellen, brug over het Hol- landsch Diep bij Moerdijk van een doel matige verlichting te voorzien. De K.N.A.C meent, dat voor do bruggen over de groote rivieren een vaste verlichting tot de onontbeerlijke outillage behoort, omdat deze de ge bruikswaarde van do kunstwerken aan zienlijk verhoogt, terwijl zulks in het bijzonder het geval is met een brug als die bij Moerdijk, omdat het door gaande verkeer hier reeds druk is, maar stellig nog zeer aanzienlijk in intensiteit zal toenemen, alsmede om dat do brug is gelegen in een specifiek mistrijke streek. Het totaal aantal uren, gedurende welko een eventueelo verlichting zou branden, kan worden geraamd op 4000 per jaar, zoodat het wegverkeer gedu rende bijna den halvcn tijd van het jaar het volle profijt daarvan zou kun nen trekken. Bovendien worden de aanlegkosten van een moderno verlichting met gas ontladingslampen ter lengte van plm. 2 K.M. van do nieuwe brug zelve, van den Noordelijken dam en van een ge deelte van do opritten (teneinde een noodzakelijk geleidelijke overgang van licht naar donker en omgekeerd te ver krijgen) geraamd op maximum 15.000. terwijl de bedrijfskosten, afhankelijk van het stroomtarief. niet hooger# zou den zijn dan 3000 a 4000 's jaars, welke bedragen, naar de meening van adressante. in het niet zinken hij de totale kosten van de brug en bijkomen de werkzaamheden, welke ongeveer 5 millioen gulden zullen bedragen. BRAND TE LOOSDUINEN s-GRAVENHAGE. 14 Sept. Door onbekende oorzaak is hedenavond onge- \ccr 9 uur brand ontstaan in de wo ning van den bouwkundige W. Nier- kens, aan den I-Iaagweg 279 te Loos- duinen. De heer N., die cie eerste en tweede étage bewoont, was met zijn 9-jarige zoontje, dat boven reeds te bed lag, al leen thuis. Zijn vrouw was ter kerke, terwijl een paar oudere kinderen zich in de stad bevonden. Hij ontdekte, toen hij zich op de eerste verdieping uit ce huiskaamer naar de keuken wilde be geven, een hevige brandlucht op de bo ventrap en bracht onmiddellijk zijn kind in veiligheid, terwijl hij voorts den chauffeur in de taxi-garage van der Gaag, welke in het gelijkvloersche deel van liet pand is gevestigd, waar schuwde. De chauffeur alarmeerde de brand weer, die met de I.oosduinsche baby spuit spoedig arriveerde, terwijl tevens de motorspuit \an de Archimedesstraat derwaarts werd gezonden. Het vuur op de tweede étage was in middels in hevigheid toegenomen, zoo dat beide spuiten volop werk kregen, maar dan ook volkomen in staat ble ken, den brand tot de tweede verdie ping te beperken. Deze brandde geheel uit, terwijl de woonvertrekken op de eerste verdieping waterschade bekwa men. De garage werd bijtijds ontruimd. Verzekering dekt de schade. Omtrent de vermoedelijke oorzaak wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r s- foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden wij aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het vierde kwartaal 1936 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. kan nog worden gemeld, dat in den na middag eenige vriendjes van het 8-jarig zoontje op de tweede verdieping had den gespeeld en dat kort daarna het echtpaar N. wel iels branderigs had ge roken. Zij hadden toen te ongeveer 6 uur de bovenverdieping nog nagezocht, doch verder niets bespeurd. Een klap die tot ver in den omtrek werd gehoord. Twee gewonden AMSTERDAM, 14 Sept. Heden avond tegen zeven uur heeft op het Damrak tegenover liet Victoria-hotel een hevige botsing plaats gehad tus schen een vrachtauto en een tramwa gen van lijn 5, hij welk ongeval twee personen verwondingen opliepen. De vrachtauto, een bestelwagen van de firma van Leer, kwam uit de rich ting Nieuwe Brugsteeg en reed in dc richting van Martelaarsgracht. De bestuurder trachtte de trambaan te passeeren, terwijl van het Centraal Station een tramwagen van lijn vijf reeds zeer dicht genaderd was. De twee de trambaan was reeds gedeeltelijk ge passeerd, toen de tram, waarvan dc be stuurder nog uit alle macht remde met het rechter-achtergedeclte van de auto in botsing kwam. Dc klap, die tot ver in den omtrek werd gehoord. was zoo hevig, dat de vrachtauto geheel ondersteboven werd geworpen met het noodlottig gevolg, dat de chauffeur Z. met zijn horst in de wrakstukken bekneld geraakte en een besteller, die in den wagen zat, op straat terecht kwam en een gedeelte van de lading, waaronder een potka cheltje. op zijn lichaam kreeg. Beiden waren spoedig bevrijd, waar na zij naar het Binnengasthuis zijn ge transporteerd. Hun verwondingen ble ken niet van ernstigen aard, zoodat zij, na verbonden te zijn, naar huis kon den gaan. Van het balkon braken vier ruiten, terwijl ook een aantal stijlen waren af geknapt De passagiers en de conduc teur kwamen met den schrik vrij. Dc bestuurder was echtpr zoodanig over stuur, dat hij zijn dienst niet verder kon waarnemen. De tram is door personeel van het be drijf naar de remise gebracht. De vrachtauto werd ecnigen tijd na het ongeval met ^reende krachten over eind gezet, waarna het. deerlijk geha vende vehikel is weggesleept. Een en ander trok uiteraard groote belangstel ling van de zijde van het publiek. ONTWIKKELINGSWEEK VOOR BOERENDOCHTERS De Commissie voor het Outw ikkelings werk op het platteland, ingesteld dooi de Federatie van Christelijke Vcreeni- gingen van en voor Vrouwen en Meis jes, organiseerde voor het eerst dit jaar in Friesland een Ontwikkelingsweek voor Boerendochters. Het kamphuis „De Uyfhoeck" aan het Ileegermecr bleek voor dit doel zeer ge schikt. Ruim 40 meisjes uit Friesland, Een toekomstbeeld? Zooals gemeld, zijn de vorige week hoven Londen televisieproeven gehou den in een Fokker Douglastoestel van do K.L.M., de Sperwer, met den heer Geysendorffcr als gezagvoerder. De Gaumont British Pictures Ltd. had voor dit doel juist een K.L.M.-toestcl geko zen, omdat in de Douglasvliegtuigen het geronk der motoren zoo goed als niet hoorbaar is in de kajuit. Het toestel, waarin de televisie-appa raten gemonteerd waren, is van het vliegveld Croydon opgestegen en heeft een vlucht van ongeveer l'/s uur boven Londen gemaakt, terwijl do operateur op ongeveer 1000 meter hoogte contact hield met Alexander Palace, waar een muziekuitvoering werd verzorgd. Ook was de Queen Mary, het trotsche vlag- geschip van de Cunard Line, het object dezer televisieproeven, zooals op deze foto te zien is: een interieur-foto van de Sperwer tijdens de proefnemingen. Het geeft tevens een beeld van dc toe komst, waarin wij vliegend op duizen den meters hoogte rusiig een filmver- tooning in een vliegtuig bij kunnen wonen. Er zij nog op gewezen, dat dit expe riment van de^ Gaumont British het eerste is, dat in de geschiedenis der televisie moet worden vermeld. Groningen en Gelderland volgden met belangsteling de cursussen in ziokenver zorging. handenarbeid en huishoudelijk werk. Een gedeelte der middagen werd bestemd voor ontspanning, zelfs werd een boottocht op do Friescho meren ge maakt. Verder kwamen de Boerendoch ters in eigen vergadering bijeen om te spreken over de verdere loop der Chris telijke Boerinnen Organisatie. 's Avonds waren er lezingen over: groente-teelt door den heer de Ruiter; lezen, door den heer De Vries uit Fra- neker, en Zuivelbereiding, door ir. Stal- 'inga uit Leeuwarden. EEN PRETTIGE ZONDAG! AMSTERDAM, 14 September. De hulp van de brandweer is Zondag in geroepen voor een defect aan de am- moniakleiding van de koelinrichting, in gebruik hij den slager S. P de Rui ter op den Haarlemmerdijk 169. Toen de brandweer kwam, bleek, dat de koelinstallatie was gesprongen door een verkeerde behandeling door den slager. Bovendien was ook de water leiding gesprongen en was het buiten gewoon gevaarlijk om in den kelder te gaan, omdat bij aanraking van het wa ter brandwonden ontstonden en zich bovendien sterke ammoniakdampen ontwikkelden. Een van de hrandwachts kreeg dan ook brandwonden aan hals en schouder, terwijl een ander bewuste loos werd. Ook de slager zelf had brandwonden opgeloopen. Zij werden naar het gasthuis vervoerd, waar de slager is opgenomen. Er bleef voor de brandweer niets an- Grand Théêtre. Vanaf Vrijdag 11 Sept. vertooning van de film „De kleinste rebel". Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avon den vanaf 8.15 uur één voorstelling. Iedere middag matinée vanaf 2.30 uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 11 Sept. vertooning van de film „Bul dog Drummond overwint". Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2.30, 6 en 8.30 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling S.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amlcitia. Vanaf Zondag 13 Sept. vertooning van de film „De verzwegen zonde". Voorstellingen: Zondag 2.30, 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhite. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereenlging. Re- gentes6elaan. lederen dag van 68 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 16 Sept. St. Joriskerk. Unie-avond van de ver. „Eon school met den Bijbel". 8 uur n.m. 21 Sept. „Monopole" Lezing van Dr. G. Brouwer over „Het bevorderen van de Heemschutgedachte onder de jeugd" S uur n.m. 21 23 September. Amicitia. Ex positie van linnen etc. van de firma van Dissel uit Eindhoven. 24 September. Foyer Amlcitia. Vergadering van dc afd. Amersfoort van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. 24 Sept.. Amicitia. Gezelschap Jan Xooij met „De Voddenraper van Parijs" SVi uur. 24 Sept. Grand théétre. Gezelschap Jan Musch in „Het Wederzijds Huwe lijksbedrog." 27 September. Soc. Concordia. Joodsche Ver. „Nut en Genoegen." Lezing Mr. M. L. Kan, Amsterdam, over: „De huidige politieke omstan digheden in Palestina." 8 uur n.m. 2 Oct. Amicitia. Feestavond 20-jarig bestaan der Ver. v. Vrijz. Godsdienst!- gen voor militairen en militaire tehui zen 8 uur n.m. /ERKOOPINGEN AMERSFOORT. 29 Sept. „Concordia", Langestraat 113. Verkooping van een woonhuis. 8 uur n.m. BAARN. 24 Sept. (bij opbod) en 1 Oct. (bij afslag) Hotel „de la Promenade", Amalialaan 1. Veiling van een villa en een perceel grond. 8 uur n.m. SOESTDIJK. 16 Sept. Pension „Juli ana Julianastraat 3a. Verkooping van een inboedel. 1.30 uur n.m. ders over, dan het toestel te laten uit werken. Als voorzichtigheidsmaatregel werden de bewoners uit het huis ver wijderd. Een groot deel van den dag is de brandweer in huis gebleven, tegen den avond waren de dampen wegge trokken. Door GEORGE GOODCHILD Geautoriseerde vertaling van H. OVERAKKER 39) Zijn slem brak af en hij streek met zijn hand over het gelaat. Zij wachtte tot hi| doorgaan maar hij scheen reeds spijt te hebben dat hij zooveel losgelaten had. „Ik wil weten, hoe het begonnen is „Ik kan je niets vertellen. Later misschien, maar nu niet. Tresa. ie moet geduld met mij hebben. Mijn zenuwen zijn totaal naar de maan Somtijds denk ik Hij kreeg een aanval van hvsterie en z!J zag in. dat het niet mogelijk wa« dien toestand.een antwoord te forceeren on een groot aantal brandende vragen 7i) vroee hem daarom hnar alleen te laten en trad de grot weer in om eer« weinig tot rust te komen Toen zij een uur later weer te voorschijn kwam waren de Meieiers bezig het kamo te breken Zij maakte hieruit de volgfrekking. dat het in de bedoeling lag dadelijk naar de Zuidkust te trek ken. Toen merkte zil dat er iets niet in orde was De lucht, welke haar tege moet kwam, was pijnlijk warm. Daarcn boven was er een eigenaardige brand lucht. Zij zag. dat de inlanders het ook reeds gevoeld hadden en deze waren opgewonden met elkaar aan het praten Zij liep op den leider toeSerang. „Brandt er soms iets?" „Ja.een bo.schbranden nog wel dezen kant uit." Binnen tien minuten bleek, dat ge vaar voor hen niet denkbeeldig was \rmstrong. die het kamp een half tevoren verlaten had, kwam opgewon den terugrennen. „Brand!" hijgde hij. „Serang, breng de spullen dadelijk in orde. We heb ben geen moment te verliezen Serang, die terzake geen nadere toe lichting behoefde, begon met zijn mannen te argumenteeren. maar He brandlucht werd hoe langer hoe ster ker en zij konden dan ook niet inzien, dat zij zich in hun vlucht zouden laten hplemmeren door de hinderlijke bagage Zij weigerden doodeenvoudig. Arm strong trok zijn revolver. „Vlug dien rommel op de schouders!" De mannen sprongen achteruit en hun handen grepen naar hun lenden gordels. Zij voelden, dat de dood op de vleugelen van den wind kwam aan waaien en een revolver kon hen niet meer schrik aanjagen dan de roode furie, die op hen kwam losstormen Tresa. die een gevecht voorzacr, drukte de arm. welke de revolver gericht hield naar omlaag „Zij hebben gelijk", riep zij uit. „V moeten trachten onze levens te red den" „Maar alles, wat ik verzameld heb. moet dat verloren gaan. Zijn antwoord was een met aschdeel- tjes heiaden windvlaag, welke een hos bloemen, vlak in zijn nabijheid, deed verschrompelen. De Maleiers waren er in een ommezien van door. Serang, die en ietsje loyaler was dan de anderen, bleef nog een paar seconden wachten „Gauw weg. Erg groot vuur dadelijk hier." „Welken kant?" „Daar" Hij wees in de richting, wel ke door de overige mannen ingeslagen was. „Maar waarom niet naar de bergen?" Serang schudde heftig het hoofd. Hij was voldoende van de luchtstroomin gen op de hoogte om te weten, dat hoo- gerop de wind sterker was en daar door de vlammen in die richting zou dei worden gestuwd Het beste was om nam de rivier te vluchten, welke wal licht in staat zou zijn den vlammen gloed tegen te houdentcnminsi0 voor een tijdje „Hij weet het 't beste," zeide Tresa. „Vermoedelijk wel Maar om mijn heele verzameling te moeten verliezen, na mijn inspannenden arbeid!" Hij pakte vlug een paar dingen van den grond en Tresa deed dit eveneens De lucht was verstikkend en de hitte deed de bladeren van de boomen en struiken omkrullen Serang ging voor. terwijl hij hen steeds tot meer spoed aanmaande Voordat zij een mijl afge legd hadden, nas hel vuur al vlak ach ter hen aan Nu en dan kon Tresa de vlammenzee in de verte zien een aanstormende massa vlammen en rook waarvan zij zich nooit een voorstelling had kunnen maken. „Vlugger!" schreeuwde Serang. Struikelend vervolgde zij haar weg. naar adem snakkend Opeens viel zij bijna, doch Armstrong greep haar bij den arm Zij kwamen bij een open ruimte en tot hun schrik zagen zij de vlammen tegen de boomen tegenover hen, opkruipen. „Gevangen 1' riep Armstrong uit. Serang maakte een scherpen draai naar rechts en verzocht hen hem te vo'- gen Armstrong smeet practisch alles, wat hij in zijn handen had, weg en ren de achter hem aan, terwijl Tresa haar best deed om hem bij te houden Eon groote, kronkelende massa rook sloeg van achteren over haar heen en deed alles om haar heen vervagen. „Tresa!" De stem kwam vanuit het rookgordijn en zij trachtte te antwoorden, maar door de verstikkende rook kon zij geen geluid voortbrengen. Daarna trad een stilte in. welke alleen onderbroken werd door het steeds luider wordend geloei der vlammen. De rook werd doorschoten met gloeiende strepen. Zij zag de ondergang steeds naderbij ko men en onder het uiten van kreten van pijn en verschrikking, stortte zij zich blindelings vooruit Na een paar minuten scheen de wind een weinig in kracht afgenomen te zijn, want de rook werd minder dicht, of schoon zij de vlammen aan drie kan ten hoorde razen Zij scheen nu in een andere richting te loopen Maar hel kon haar niet schelen, zoolang zij maai het roode monster aerter zich uit den weg ging. Een poosje leek hot erop, alsof zij ontsnapt was De hitte werd minder 'w tensief en de lucht niet zoo verstik kend Zij viel op een omgevallen boom r.eer en dankte God voor haar bcvrij ding. Doch deze stilte was maar tijde lijk. Een luchtstroom blies haar in he' gelaat en het was alsof deze uit een oven kwam. En daar had je weer het onmiskenbare geloei, thans vlak voor haar. Haar hart stond stil, toen zij reali seerde, daat zij dwars door het vuur zou moeten gaan, hetwelk zij zoo juist ontvlucht was. Het leek wel. dat zij heelemaal omsingeld was. Indien er een uitweg zou zijn, dan moest die wel hen! klein zijn en om deze te vinden zou wel geen gemakkelijke taak zijn. Zij wachtte een paar minuten in de hoop, dat de vlammen van richting zouden veranderendoch zij kwamen recht op haar af. Halfdood aanvaardde zij den terug tocht. Iloe hard of zij ook liep, de vlam men bleven vlak achter haar aan. Zij keek van tijd tot tijd over haar schou der. alleen maar om tot dc ontdekking te komen, dat haar meedoogenloozo vprvolger den afstand steeds kleiner maakte Haar laatste sprankje hoop ver dween, toen zij het vuur zoowel van voren als van achteren zag. Vooruit gaan of stilstaan was precies eender Ook naar rechts en naar links was geen doortocht. Dc dood grijnsde haar aan, grimmig en onvermurwbaar. Met droge, traanlooze oogen cn ge barsten lippen, zat zij terneder en wachtte in een soort van verstijving het naderende noodlot af Vreemd ge noeg voelde zij nu geen pijn meer De droge, met asch bezwangerde lucht scheen haar niet langer te verstikken en te verbranden Haar vrees was g<v verdwenon. Daarvoor trad in de plaaïs een soort van loome nieuwsgierigheid „Hallo!" Zij dacht, dat er overal stemmen wa ren...... in den rook, in de vlammen een griezelige symphonic van spotten de geluiden, welke haar naar het hier namaals opriepen. „Hal lo Tre sa!" Haar eigen naam, zoo duidelijk uit gesproken, bracht haar weer tot haar positieven Zij hief het hoofd omhoog on staarde in de richting, vanwaar het geluid scheen tet komen Een oogen- Itlik later kreeg zij een vreemd visioen. Een gedaante, in een deken gewikkeld, kwam uit dc vlammen oprijzen. Deze stond in den door vuur omgeven cirkel en zwaaide een paar maal van den oenen kant naar den anderen en rende toen op haar af. „Goddankl" Vanuit den deken zag zij het grim mige gelaat van Carson te voorschijn komen. Hij raaktte haar aan, terwijl zij hem aankeek met een uitdrukking van angstig ongeloof ..Benben jij hetwerkelijk?" fluisterde zij zacht. „Ja. Het gaat om leven of dood nu. 1-Ié. wat i dat? Water!" Hij wendde zich naar een kleine poe! var stilstaand water en den deken vav. zijn hoofd nemend, dompelde hij dien io het kostbare nat. Tn minder dan een minuut was hij weder terug en sloeg den deken om haar schouders. „Kun je loopen?" „Ik zal het probeeren." Zij deed een manhaftige poging, maar zakte dadelijk in elkaar De felle hitte en de inspanning van de laatste uren hadden haar krachten uitgeput. Car son stikte haast door het vooruitruk kende vuur. „Nu of nooit," mompelde hij. „Blijf maar stil liggen en vertrouw op je ge lukkig gesternte" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6