Amersfoort HET ONDERWIJSVRAAGSTUK een punt van bespreking Internationaal oplichter OPVOEDING EN CHRISTENDOM Te vroeg van stapel Het oponthoud van een voerman de feestweek in het soesterkwartier .Alexinne Tinne" marsch P. NIEROP op transport naar utrecht Motorongeval bij Leusden POLITIENIEUWS Ingezonden Sport Marktberichten it ik X ik ik Pseudo-vertegenwoordiger van Junkers uit de begrooting van defensie 2e BLAD PAG. I AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1936 STADSNIEUWS Uniesavond van de vereeniging „Een school met den Bijbel" in de St. Joriskerk De vereeniging „Een school met den Bijbel" belegde gisteravond in de St. Joriskerk een Unie-avond, waar als sprekers optraden de hee- ren dr. K. Dijk uit 's-Gravenhage en ds. M. Gerritsen en ds. A. Dünszel- mann, beiden alhier. De inleiding van ds. A. Dönszelmann Te ongeveer 8 uur betrad ds. Dönszel mann den kansel. Hij verzocht den aan wezigen te willen zingen Psalm 119 05 en las hierna voor uit Mattheüs 18 de verzen 1 tot en met 6, waarna spreker Voor ging in gebed. In zijn openingwoord uit spreker den wensch. dat deze avond moge dienen ter eere Gods. Dan moet men hier ech ter niet komen uit vormelijke plichts betrachting, doch uit heilige roeping. Bovenal, zegt spreker, moet men dan zijn houding van Christelijke zelfverge- noegdzaamhcid afleggen. Het Christelijk onderwijs zal slechts 'dan positieve waarde hebben, wanneer men zich waarachtig stelt onder de cri- tiek van het Evangelie. Hierna liet spreker zingen psalm S6 6, waarna de heer Dr. Dijk het woord nam. De rede van dr. Dijk De Christelijke 6chool is geboren uit <3e behoefte om Gods woord te brengen op alle terreinen van het leven. De primaire noodzaak is daartoe niet een school met den Bijbel, doch een al gemeen Christelijke opvoeding. Spreker wenscht do overtuiging cn den strijd lust terug van vóór de gelijkstelling Van onderwijs. Daartoe past echter de deemoed van den Christen en diens of fervaardigheid om te arbeiden aan het Rijk van God. Het kinderleven mag geen schade lijden door onze traagheid, onze half heid en ons misverstaan van de taak, die God ons op aarde heeft te vervullen gegeven. Het Psalmlied zegt hoe het. roepen Van den zuigeling God eere toebereidt. Kan men dan de levende betrekking lusschen God en onze kinderen misver staan? Mogen wij in onze opvoeding dan nalatig zijn te leven naar Gods gebo den? Jezus leert ons, dat ons strijden voor het kinderleven een Heilige wor steling is. Laat on6 toch onze taak niet vergeten en het kind brengen onder de veilige hoede van Jezus, naar den eisch van Hem, die zei: laat de Kinderkens tot Mij komen. In den strijd der opvoeding die nen wij te leeren veel van de fouten der kinderen te ontdekken als zon den in ons zelf. Indien dit de kracht onzer opvoeding is zal God ons doen zegevieren in den strijd om en voor het kind. Waneer het gezinsleven wortelt in deze overtuiging mag men zijn kinde ren niet brengen in een sfeer, die vreemd is aan die van het gezin. In deze omgeving kan de vrucht van ons bidden en streven niet bloeien, zegt spreker. Wanneer in onze scholen niet gevon den worden mannen en vrouwen, di_e leven in Gods Kracht dan wordt het praedicaat „Christelijk" voor ons onder wijs een holle lenze. Laten wij in on6 gebed daarom kracht en overtuiging afsmeken voor onze leerkrachten. Het is Gods Wil, dat de school met don Bijbel een veel groo- tere plaats ineemt in het Christelijk maatschappelijk leven. Wanneer men ons verwijt, dat wij tweespalt brengen in het maat schappelijk leven, dan zijn wij niet de veroorzakers daarvan, doch zij, die Gods woord niet willen ver staan, zegt spreker. Tot slot van zijn rede liet spreker zingen van Psalm 79 het laatste vers. Het slotwoord van ds. M. Gerritsen Het slotwoord werd uitgesproken door ds. M. Gerritsen. Deze tijd, rijk aan stoffelijke en gees telijke malaise, eischt van ons een groote mate van Geloof. Goethe heeft eens gezegd, dat alle onheil van den geest voortspruit uit den 6trijd van Geloof en ongeloof. Jezu6 zegt ons, dat het Geloof de wereld overwint, de wereld van den geest en die van liet stof. Aan de zijde nu van het Geloof stelt zich de Christelijke school, zegt spreker. Daarom beveelt hij het kind en de school aan in het gebed der aan wezigen. Hierna spratë d6. Gerritsen het dank gebed uit cn verzocht hij de aanwezi gen te zingen Gezang 50, vers 4, waar na de samenkomst was geëindigd. KANTONGERECHT Een controleerend ambtenaar maakt een voorbarig processverbaal op Voor het kantongerecht werd heden morgen de zaak behandeld tegen een groentenhandelaar K., die er van ver dacht werd de verordeningen der fruit- centrale te hebben overschreden. Genoemd persoon had in Baarn met groenten gevent. Toen een controleur zijn waren inspecteerde bleek, dat hij de toegestane hoeveelheid had overtreden. Hij liet toen een vergunning zien teil name van J. V., groentenhandelaar te Eemnes, en verklaarde bij dezen in dienst te zijn. De controleerend ambtenaar had ech ter uit verschillende symptonen den in druk gekregen, dat K. in werkelijkheid rvoor eigen rekening zaken dreef. Zoo was van verschillende ambtelijke papie ren de naam van J. V. afgescheurd en werd er in de kasboeken van J. V. geen ■verantwoording voor uitgekeerd loon aan K. aangetroffen. De officieele ver gunning was echter wel aanwezig ge weest en hiervan had de controleur ook wel kennis genomen. Dit in aanmerking genomen vond de kantonrechter, mr. Muller Massis hel wel een „lichtvaardig procesverbaal". Dit vond de pleiter in deze zaak ook, temeer daar de geverba liseerde hierdoor twee dagen uit zijn werk gehaald was. De ambtenaar van het O.M. *mr. Zijlstra requircerdc dan ook vrijspraak. Uitspraak conform den eisch. Hef oponthoud van een voerman Hierna kwam een voerman voor, die geverbaliseerd was, omdat hij op zijn vrachtwagen geen brandend achterlicht had. Hij verklaarde wegens de feest drukte oponthoud te hebben gehad en daardoor drie uur later dan gewoonlijk naar huis kon keeren. „Was de Prinses daar schuldig aan", Vroeg mr. Muller Massis. Dit bleek het geval niet te zijn. „Of hij dan misschien oponthoud in een café had gehad" vroeg mr. Muller Massis toen. Ook dit ontkende de verdachte en er lag een zweem van oprechte veront waardiging in zijn stem over zooveel kwaaddenkendheid. De ambtenaar van het O.M. achtte echter het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte 3.— boete. De uitspraak luidde 1.50. Tot slot zal een groot vuura werk worden gegeven In het clubgebouw der speeltuinver- eeniging „Het Soesterkwartier" hield de Winkeliersvereeniging gisteravond een buitengewone algemeene vergadering, teneinde de leden in kennis te stellen met de definitieve feestplannen. De voorzitter, de heer G. Joh. van Munster, gaf een duidelijke uiteenzet ting. Uit de vergadering gingen stem men op, welke met inachtneming van het voorzichtig financieel beleid, het wenschelijk achtten de feesten te doen eindigen met het afsteken van een groot vuurwerk. Na een kort debat werd hiertoe besloten, waarbij de leden zich hoofdzakelijk garant stelden voor de kosten. a Mededeling werd gedaan over den bonnenverkoop voor het balspel "Alle Negen", welke verkoop geheel aan de verwachtingen voldoet. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teren 240 wagens aangevoerd. Herhaling van dezen wandeltocht Nadat de op 30 Augustus j.l. gehou den „Alexinne Tinne" wandeltocht zulle een groot succes is geworden, zijn er van verschillende zijden aanvragen bin nen gekomen om voor hen, die hiertoe op genoemden datum niet in de gele genheid waren, dezen marsch nog een maal te organiseeren. Het studie- en herdenkingscomite Alexinne Tinne" heeft nu besloten speciaal voor deelnemers uit Amersfoort en omstreken dezen wandeltocht nog eenmaal uit te schrijven en wel op Aon- Erhter dient men zich dan uiterlijk Zaterdag schriftelijk daartoe te hebben opgegeven aan het secretariaat: Albr. Thaerlaan 49, Utrecht. burgerlijke stand 16 September 1936 GEBOREN: Everdina Wilhelmina. dochter van Arie Antonie Bakkenes en Gerritje Bijvank. Johannes, zoon van Thcodorus Petrus Kok cn Pclronclla Smecing. Nceltje Maria, dochter van Ariën Jan Schul en Geurtje van den Heuvel. Jan Gerrit. zoon van Jan Meije- rink en Janlje van de Kolk. Johannes Dirk. zoon ran Dirk Lowienus van Kolf- schooten cu Johanna Gijsberla Hagelen. GEHUWD: Antonius Petrus Francis- cus Jagers cn Johanna Zandboer. Jan Willem Coenen cn Tetje Stellingwerf. Wilhelmus van Wageningen en Maria Rozula Gerritsen. Petrus Jacobus Cor nells Rustman en Hiltje Elzinga. kolendamp -O en stof "yjt en gruis iAMG.iiTiAAi_jp.»j nui ies De 20>jarige A. C. wordt voor den officier van justitie geleid De 20-jarige A. C., die hekend heeft schuldig te zijn aan de vele kleine inbraken, die den laatsten tijd in onze stad plaats vonden, is door de politie op transport naar Utrecht gesteld. Een 25-jarige hulp-sluisknecht uit Amsterdam stond voor de Utrcchtsche rechtbank terecht wegens het veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Op 2 Juli was hij per motorfiets van Amersfoort naar Doorn gereden over de Leusderheide. Bij Quatre-bras het kruispunt met den weg ZeistWouden berg waar verdachte niet bekend was had hij zijn snelheid van onge veer 40 K.M. por uur geminderd tot ongeveer 20 K.M. Hij zag volgens zijn verklaringen niets aankomen cn reed door, maar juist op het oogenblik, dat hij het kruispunt passeerde en weer gas gaf, naderde een auto van de rich ting Zeist, waar verdachte tegen op reed. De motor viel, de duopassagier een jongeman uit Soest viel van zijn zitplaats en liep daarbij een sche del basisfractuur op. Een onderzoek door een deskundige had uitgewezen, dat de kilometerteller van verdachte tusschcn de 40 en 50 ki lometer was blijven staan, zoodat aan genomen kan worden, dat verdachte op het oogenblik van de aanrijding met die snelheid heeft gereden. De bestuurder van de auto verklaarde vaart te hebben geminderd, maar niets te hebben gezien. Hij had er niet op gelet hoe groot de snelheid van zijn wagen was. Plotseling hoorde hij een klap en toen bleek, dat zijn wagen aan de achterzijde door den motorrijder was aangereden. Een andere automobilist, die het on geval zag gebeuren, verklaarde, dat de vaart van de auto zeer matig was. De officier van justitie, mr. Twiss Quarles van LTfford, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 40 gulden boete subs. 20 dagen hechtenis. M r. R i e t s, de verdediger, ging een arrest van den Hoogen Raad na, waar bij een cassatieberoep verworpen is te gen een uitspraak van de rechtbank in Rotterdam, waarin een bestuurder ge straft was, die een anderen bestuurder geen gelegenheid bad gegeven het ver keer van rechts den voorrang te ver- leenen. Pleiter had den indruk gekre gen, dat de automobilist in dit geval niet heeft gedaan wat in den tegen- woordigen tijd noodig is. Dit ontheft den verdachte niet van zijn aansprake lijkheid. het kan wèl een verzachtende omstandigheid vormen, en daarom stelde spr. met genoegen vast, dat de officier slechts een milde straf heeft geëischt. Uitspraak 29 September. FRUIT- EN GROENTENVEILING „AMERSFOORT EN OMSTREKEN" 16 September Witte druiven IS19, druiven 9—13, pruimen 1015. tomaten 1225, Bloe- mé 1014, Transp. de Croncel 1019, Souvenir de Congres 918, Cox Pomona 12—16, Mancks Codlin 14—16, Charles Ross 810, Campagnezoet 1213, Beur- ré de mérode 1013, Hcrzogin Elsa 15 16, Graham 1417, Oranje Rcinet 10— 12, Triumph de Vienne 1823, Beurré Beuker 1415, Keswick 1112, Maagde peren 1011, William Duchess 10—12, Giesser Wildeman 1011, Present van Engeland 1617, Meloenen 915, Snij- boonen 1618, Spercieboonen 517, Pronkers 56, postelein 46, Augurken 718, Spinazie 710. Sla 5—11, Andij vie 610, Prei 3—9, Bieten 1029, Sel derij 59, Peterselie 57, Wortelen 1 7, Komkommers 1231, roode kool 18 42, groene kool 18—30, ramanas S12 ct. ESPERANTO-TENTOONSTELLING In hotel „Nationaal" tegenover het postkantoor zal op Vrijdag 25 Septem ber en op Zaterdag 26 September een Esperanto-tentoonstelling worden ge houden door de vereeniging „La Eston- to E6tas Nia". MUZIKALE RONDGANG De Muziekvereeniging „Hosanna" zal hedenavond behoudens goedkeuring een muzikale rondgang door dc stad houden. Deze rondgang is bedoeld als propaganda voor de a.s. Zaterdag te honden collecte door de vereeniging „Draagt elkanders Lasten", die een fonds tot bestrijding der tuberculose vormt. EEN DUUR RITJE Eenige jongelui van hier reden te Zeist met een hier gehuur de auto. Op de kruising Slot laanHoo- geweg reden zij een wielrijder aan en kwamen daarna op het trottoir, waar de auto twee rijwielen van daar staande personen vernielde. De wielrijder werd naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn rij wiel was eveneens vernield. De bestuur der bleek bovendien niet in het bezit yan een rijbewijs. De bestuurder van een tweewielig motorrijtuig bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Hij werd gever baliseerd. Hij had nog iets te good Alhier is een persoon aangehouden die volgens het politieregister nog iets met de justitie te vereffenen had. Hij is op transport naar Utrecht gesteld. Bokende geluiden Verder zijn er processen verbaal op gemaakt tegen personen die het par keerverbod in onze stad overtraden terwijl eenige wielrijders .die met hun rijwiel op het trottoir reden hetzelfde lot ondergingen. (Bullen verantwoordelijkheid Redactie). zorg voor db dieren M.M. Verzoeke beleefd opname van het vol gende: Wie zorgt voor de dieren die zich niet verdedigen kunnen? Denkt men wel eens na over de behandeling van het paard, van het vee, van den trekhond, maar vooral van den waakhond, die voor zijn trouw weinig beloond wordt. In al dat verkeerde is bij goeden wil veel verandering te brengen. De Nederl. Vereeniging tot bescherming van die ren verspreidt ruimschoots geschriften. Wie er zich voor interesseert, wende, zich tot het bestuur van die vereeni ging, Beschermvrouwe H.M. de Ko ningin, Prinses Madestraat 40 te 's Gra- venhage. Moge het volgende worden ter harte genomen. Bede van een paard Bij het stijgen sla mij niet. Bij het dalen jaag mij niet. In den stal vergeet mij niet. Hooi en graan weiger mij niet. Onthoudt mij 't frissche water nief. 1 Ontneem mij 't drooge stroobed niet. Ben ik warm, verkoel mij niet. Ruk mij aan de teugels niet. Zijt gij boos, dan beul mij niet. Plaag mij met d'spretteugel niet. Bij vriezend weer vergeet mijn bit ook niet, ^Verwarm het goed, het wondt mijn tong dan niet. Over het rijden van den bok en de behandeling van paarden, ezels enz.,, diene het volgende: „Door zachtheid en beleid alleen, §n.i niet door ruw geweld, Wordt het geoorloofd doel bereikt, dat men zich heeft gesteld." Benanaei uw dieren zooais gij zeir zoudt wenschen behandeld to worden. Dankend .voor de opname, .Uw dw., J. J. DE KOEIJER. OSENDARP NAAR ZWEDEN Naar wij vernemen zal Osendarp op Vrijdag 25 September a.s. te Stockholm deelnemen aan internationale atle tiekwedstrijden, terwijl hij op Zater dag 26 en Zondag 27 September te Mal- mö uitkomt op wedstrijden, waarbij evenals te Stockholm, de bekende Zweedsche athleet Strandberg zijn voornaamste tegenstander zal zijn. De Nederlandsche estafetteploeg had eveneens een uitnoodiging ontvangen om op die dagen in Zweden te starten, doch het is niet mogelijk gebleken, de nationale ploeg compleet uit te zenden in verband met werkzaamheden van enkelen. Daar men het niet wensche lijk achtte om de ploeg door invallers uit te zenden, te verzwakken, heeft dc nationale technische commissie van de K. N. A. U. de uitnoodiging moeten af wijzen. VOETBAL VOETBAL IN ENGELAND LONDEN, 16 September. De resul taten van de heden voor de league ge speelde wedstrijden luidden: Eerste afdeeling ChelseaLiverpool 20 Manchester CityBirmingham 11 Portsmouth—Leeds United 3—0 Tweede afdeeling Nottingham ForestSouthampton 1-1 BARNEVELD, 16 Sept. Pduimvee- markt. Oude kippen 3575 ct., oude kippen per K.G. 2026 ct., oude hanen 40—75 ct., jonge hanen 20—65 ct., jonge hanen per K.G. 3236 ct., N.-H. blauwen per K.G. 4856 ct., jonge hennen 0.70— 1.25, duiven per paar 20—30 ct., tamme eenden 2050 ct., ganzen 0.851.25, kalkoenen per K.G. 40i5 ct., tamme konijnen 0.701, wilde konijnen 20 30 ct., piepkuikens 1525 ct. Aanvoer 22.614 stuks. Handel kalm. Eiermarkt. witte eieren 3.80i, gemengde eieren 41.20, bruine eieren 4.204.75, eendeneieren 22.50. Aan voer 1.170.000 stuks. Handel matig. Veemarkt. Drachtige zeugen 40 65 tot 3045, schrammen 14—22, big gen 914, zware varkens 1819 ct. per pond, vette kalveren 18—26 ct. per pond, nuchtere kalveren 610, mest- kalveren 1016. Handel redelijk. ik as ik w 38r fix. Tïl. <H. von Haatte dm&AAfjwhi Clfd. Onze najaarscollectte is geheel volledig. Naast de Saison-Nouveautes in Kantstoffen, Cirè's en Brocaat, is onze keuze zeer geslaagd in wollen Mantelstoffen, wollen stoffen voor Japonnen en Complets, Zijden nouveauté's en Fluweelen. In 't bijzonder zijn de zéér soliede Velvets, en de onkreukbare Velours- chiffon-transparent in prachtige kleuren, Uwe aandacht waard. Ogd. /Bamudsihk Hierin bieden wij U een groote keuze Wollen Pull-overs, aparte Weensche Hoedjes, Wollen Shawls, 'n keur-collectie Handschoenen, alsmede een assortiment Peignoirs, welke bestaat in de eenvoudige wollen-, maar ook in de meer modieuse ziiden- en gewatteerde genres. TYl. di. van (Haatte vtr 3$r ^$5 3È* ik ik ik ik 3^ ntir ikiHkt-ik^ikik^^^^Mkikikikikikikikik^^ik^ik Door de Rotterdamsche politie gearresteerd ROTTERDAM, 16 Sept. Verleden week heeft zich aan een kantoor te Rot terdam, dat een vertegenwoordiging heeft van de Junkers Motorenfabrieken te Dessau, een Duitsch sprekende als heer gekleede man aangediend, die voorgaf ingenieur van die firma te zijn. Hij zou eenige vliegtuigmotoren, welke in Vlissingen stonden, naar Ier land moeten brengen. De firma heeft den man geheel als gast behandeld. Ilij i oemde zich ir. Enk en was met perso nen en toestanden van de Junkers fa brieken heel wel op de hoogte. In den loop van den avond gaf hij echter zijn misnoegen te kennen, omdat een voor hem bestemden telegrafischen postwis sel van 800 door de Junkerfabrieken nog niet naar Rotterdam was overge maakt, zoodat hij nu de vliegtuigmo toren niet kon vervoeren, daar hij niet over contanten beschikte... Op het postkantoor te Rotterdam telefoneerde de man met Dessau, een van do verte genwoordigers van het kantoor te Rot terdam hoorde dit gesprek mee aan. La ter zou echter blijken, dat in Dessau slechts een zeer gering deel van dit ge sprek was verslaan. Doch een en an der was voor het Rotterdamsche kan toor aanleiding geweest den man 100 te geven. Deze is daarop verdwenen en niet meer teruggekomen. Men kreeg argwaan en bij nadere in formatie bleek, dat het geheclc verhaal verzonnen was. De recherche heeft toen enkele andere fabrieken, zooals Benz, Deutz, enz. gewaarschuwd met het ver zoek den man vast te houden, indien hij zich eventueel mocht melden. En inderdaad, Maandag j.l. arriveerde de zich noemende Enk bij den vertegen woordiger van Benz motoren fabriek aan de Wijnhaven tc Rotterdam. Daar heeft de politie hem gearresteerd. De man gaf toen op to heeten Alexis Joseph Henzcr, geboren te Hemelsdorf in het district Eupen op 30 Januari 1893, laatst wonende te BrusselSchaerbeek. In zijn bezit had hij echter een acht- daagsch spoorwegabonnement ten na me van J. O. Lindser, Middenlaan 28, Amsterdam. Bij onderzoek bleek dit ge fingeerd te zijn. De man had voorts in zijn bezit een door hem zelf gemaakte legitimatie van de Deutz-motorenfabriek ten name van ir. Otte. Te Rotterdam heeft hij zich boven dien uitgegeven voor zekeren Wolffen- sperger. Uit een gisteren te Amsterdam ingesteld onderzoek is gebleken, dat de Nederlandsche Centrale inzake interna tionale misdadigers vingerafdrukken van den man bezit, genomen in het jaar 1933 van zekeren Jan vamZeijl, ge boren en wonende tc Luxemburg, die in dat jaar door de marechaussee te Sloterdijk was aangehouden. De commissaris van politie van het bureau centrum, Witte de Wittstraat te Rotterdam, verzoekt thans degenen, die rnededeolingen over dezen man kunnen geven, zich te wenden tot het vermelde bureau. \oor materieel voorde genietroepen en verder geniematerieel cn pionierge- reedechap is 49.075 meer uitgetrokken dan voor 1036, t.w. 30S.775 en wel in verhand met de aanschaffing van trek kers ten behoeve van oefeningen met nieuw zoekliohtmaterieel, de noodzake lijkheid van verbeterinf van de outil lage van de auto- en zoeklichtwerk plaats, de noodzaak van versnelling van de aanvulling en uitbreiding van de voorraden spring- en ontstekings middelen voor het leger. De post jaarwedden van vrijwillig dienende onderofficieren is met 313.609 verlaagd, waartoe aanleiding heeft ge geven de vermindering van de aantal len onderofficieren van hoogeren rang door dienstverlating en door plaatsing bij de controle voor steunverleening aan werkeloozen. Hun plaatsen worden ingenomen door capitulantcn. De post voor ziekenwagens enz. is 66.000 hooger en beloopt thans 112.000 in vérband met aanschaffing yan materieel voor gasbescherming. 54.600 is uitgetrokken voor het ma ken van een badinrichting voor do he reden wapens te 's-Gravenhage 110.500 voor het bouwen van magazijnen voor het corps luchtdoelartillerie te Utrecht, 37.500 voor een paviljoen voor 200 manschappen als tweede gedeelte van een kazernement van vier paviljoens in de legerplaats bij Harskamp, 245.490 voor het bouwen van magazijnen voor oplegging van oorlogsmaterieel in ver schillende plaatsen. Een vermeerdering mot 2 kolonels en 16 majoors bij dc infanterie houdt ver band met de organisatie van de grens- bevciliging. Dc vermeerdering met 27 kapiteins is een gevolg van wijziging en uitbrei ding van de organisatie van het wapen der infanterie. Een vermeerdering met 18 adjudan ten-onderofficier-administrateurs is noo dig, in verhand met de organisatie van de grensbeveiliging. Dat een onderdeel van art. 52, on danks de toegepaste korting op jaar wedden, soldijen en zakgelden, hooger is geraamd, is voornamelijk toe te schrijven aan do navolgende oorzaken: 1. De sterkte van de gewone dienst plichtigen van de lichting 1937 is 1000 man hooger gesteld dan voor de lich ting 1936, op grond van de wijziging van art. 27 eerste lid, der dienstplicht wet. 2. De duur der eerste oefening is voor hen, die do onderofficicreopleiding zullen volgen bij de onbereden wapens cn korpsen, van 9 maanden op 12 maan den gebracht. 3. Vervroegde opkomst van eenige ploegen dienstplichtigen. 4. In 1937 komen geen dienstplichti gen in werk el ij ken dienst, die voorge- oefend zijn, zoodat voor alle dienstplich tigen gerekend moet worden op het vol brengen van hun volle eerste oefening. Een verhooging van art. 124 is in hoofdzaak een gevolg van de omstan digheid, dat noodzakelijkerwijze een archief van onthoekte luchtphoto's ten dienste van de artillerie moet worden gevormd. De totaalkosten hiervan wor- uen geraamd op 202.000, waarvan thans een som van 20.400 wordt opge bracht. liet ligt in het voornemen het gelicele plan in 10 jaren te voltooien. Wat het korps politiet roepen betreft zijn hoogcre bedragen uitgetrokken o.a. in verband met de noodzakelijkheid, het korps weder uit te breiden. De uitgaven, welke de uitkeeringen aan mobilisatieslachtoffers vorderen, laten voor het tegenwoordige een ver mindering van den betreffenden post met 30.000 toe, zonder dat daardoor de belangen der betrokken mobilisatie- slachtoffers worden geschaad. Het ligt niet in het voornemen, in 1937 studenten als adspirant-officier van gezondheid aan te nemen. OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. 16 Sept.. 17 oep' 7.46% 7.46% 0.59.29 0.59.27 9.70% 9.70% 24.90% 24.89 48.01 48.01% 33.40 33.40 37.55 37.55 38.55 38.55 1.47'4 1.74J6 11.67% 6.11 6.11 Medeged. door de Rotterd. Bankvereen. Londen Berlijn Parijs Brussel Zürich Kopenhagen Oslo Stockholm New York Milaan Praag

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5