HET VERKEERSFONDS Begrooting voor 1937 Rijksmiddelen GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR Recordontvangsten der H.T.M. WERKLOOSHEID DALENDE DR. J. G. DE LINT OVERLEDEN WAT ETEN WIJ MORGENi U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen FEUILLETON De Xv/arte Ord :K\dee 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1936 Rijksuitkeering kon met ruim 11 millioen worden ver» minderd Rijkswegenplan ondergaat algemeene herziening De uitkeering uit hoofdstuk 9 van de rijksbegrooting kon worden te ruggebracht van 35.358.385 tot 24.218.785, een verlaging dus met 11.139 600. Oorzaak hiervan is de omstandigheid, dat het mocht ge lukken, het totaal der uitgaven van enkele afdeelingen van de begroo ting belangrijk lager te houden dan de daarvoor in de begrooting van 1936 voorkomende cijfers. Zoo zijn de uitgaven ten laste van de afdeelingen spoorwegen, tramwegen, waterwegen, scheepvaart, toezicht op het vervoer van ontplofbare stoffen en landwegen, lager, die van de afdeelin gen luchtvaart, en overige uitgaven, eenigszins hooger. Dientengevolge be draagt het eindcijfer der totale uitga ven op den gewonen dienst 62.433.498 tegenover 71 832.733 in 1936. De in komsten ten bate van de afdeeling land wegen zijn bijna 2 millioen gulden hoo ger geraamd als gevolg \an opneming van een post groot 2.250 000 als uit keering in verband met de verhooging der tijdelijke heffing op benzine ten be hoeve van den versnelden bruggebouw en een vermindering van 368.000 aan inkomsten uit hoofde van lagere op brengst van veer- en bruggelden door opheffing in 1937 van het veer te Moer dijk. De inkomsten van de afdeeling waterwegen vertoonen een achteruit gang van ruim 2 ton. De lagere raming der uitgaven ten Jaste van de afdeeling spoorwegen is het gevolg van beperking van het ge raamde spoorwegtekort door verlaging van de afschrijvingen. Uitvoering is gegeven aan het denk beeld, de personeelsuitgaven en de uit gaven voor materieele behoeften, voor zooveel deze gedaan zullen worden ten behoeve van werken, waarvan do kos ten uit den kapitaaldienst bestreden zullen worden, mede ten laste van dien dienst te brengen. Deze overboekingen leiden tot verlich ting van den gewonen dienst met een totaal bedrag van 3.920 000. Opgemerkt wordt, dat het uitgetrok ken bedrag van 31.700 000 tot dekking van het bedrijfsverlies der Nederland- sche spoorwegen betrekking heeft op het bedrijfsverlies over 1936. Uiteraard zal aanneming van het in gediende wetsontwerp tot reorganisati0 van het spoorwegbedrijf eerst op het bedrijfsverlies over 1937 invloed kunnen uitoefenen. Maatregelen tot verdere reorganisatie van den inwendigen dienst zijn in voor bereiding. De uitgaven der afdeeling tramwegen zijn teruggebracht van 502 659 in 1936 tot 412.714. Het eindcijfer der afdeeling Water wegen is verminderd van 8.092.426 in 1936 tot 633S.439. De uitgaven voor onderafdeeling al gemeen beheer zijn teruggebracht van 2 809.296 tot 1.036.700. Het rijkswegenplan Voor den bouw van de rijkswe gen, waarvan verschillende belang rijke wegen thans nog niet ter hand zijn genomen en andere in volle uitvoering zijn, worden in de eer ste jaren nog belangrijke bedragen gevorderd. Het wettelijk minimum wordt dan ook onvoldoende geacht, om den bouw in het gewenschte tempo voort te zetten. In de jaren 1935 en 1936, toen ten las te van het verkeersfonds slechts het wettelijk minimum voor de rijkswegen werd beschikbaar gesteld, is aan het fekort van gelden tegemoet gekomen door werken ten laste van het Werk fonds te doen uitvoeren. De uitvoering van werken ten laste van het verkeersfonds, hoo nuttig deze ook is geweest, is echter niet zonder bezwaar. Daarbij kan niet uitsluitend en zelfs niet in de eerste plaats aan dacht worden geschonken aan de ur gentie van de werken uit verkeersoog- punt, doch moet tevens rekening wor gen gehouden met de mate van werk loosheid in de verschillende gedeelten des lands, terwijl voorts niet steeds te voren bekend is, welk bedrag in een be paalde periode kan worden verwerkt. Door een en ander is het niet wel doenlijk, bij financiering door het Werk fonds de aanleg en verbetering van de wegen volgens een vooraf vastgesteld werkprogramma uit te voeren. Op deze begrooting wordt boven het wettelijk minim, nagenoeg 10000000 aangevraagd, een bedrag, dat ongeveer overeenkomt met de credicten die in elk der jaren 1035 en 1936 uit het Werkfonds zijn verkregen. Dit behoeft niet uit te sluiten, dat daarnevens, in dien daaraan behoefte zou bestaan, een beroep op het werkfonds kan worden gedaan. Bij de onzekerheid omtrent de finan ciering van den wegenbouw was het niet mogelijk, een voldoende inzicht voor de in de naaste toekomst ter hand te nemen werken te verkrijgen. In afwachting van een vollediger inzicht is er van afgezien, bij deze begrooting een werkprogramma voor de derde vijfjarige periode, welke met 1937 aanvangt, over te leggen. Een reden te meer voor dit besluit is, dat het in het voorne men ligt, het rijkswegenplan aan een algemeene herziening te onder werpen. Uiteraard, en hierop moge in het bij zonder de aandacht worden gevestigd, zal al het mogelijke worden gedaan, om met de beschikbaar komende middelen de werken in volgorde van urgentie te doen uitvoeren. Wel kan reeds nu worden medege deeld. dat in de eerste plaats aandacht zal worden geschonken aan voltooiing van de wegen nos. 4. gedeelte Amster damSassenheim, 12 's-Gravenhage Utrecht, 15 gedeelte Rotterdam tot Gel- dermalsen, den aanleg van een wegomlegging langs de Zuid en Oostzijde van Utrecht, langs de West- en Noordzijde van Zwolle en om verschillende steden in Noord-Bra bant. en dat daarnaast het noodige zal worden gedaan om de toeleidende we gen naar de bruggen over de groote ri vieren aan te leggen of te verbeteren, opdat van de gebouwde en te bouwen bruggen een zoo goed mogelijk profijt zal kunnen worden getrokken. Verder ligt het in het voornemen, zoo s»poedie mogelijk enkele nog ontbreken de schakels in het midden westen des lands met name Noord-Zuid verbin dingen tot stand te brengen. Hierom trent wordt thans overleg gepleegd met Je besturen der betrokken provinciën en der belangrijkste gemeenten, zoodat thans nog niet kan worden medege deeld, welke wegen het eerst in uitvoe ring zullen komen. Voor deze wegen is op den kapitaal- dienst 1.800.000 uitgetrokken. Voor verbetering van het weggedeel te ZalfbommelHedel van rijksweg no 26 UtrechtVianenZaltbommelHe- del's-Hertogenbosch dat voor het ver keer van groot belang zal worden zoo dra de brug te Hedel zal zijn gebouwd, wordt f 75.000 gevraagd. On den kapitaaldienst wordt voor aankoop van grond en begin van uit voering van werken ten behoeve van aanleg van een nieuwen weg U t r c c h III i 1 v e r s u m. met inbe grip van een zandweg beoosten Utrecht. 600.000 aangevraagd. Verder is op dien dienst nog gerekend op een uitgaaf van 200.000 voor aan eg van een nieuwen weg Eemnes Hoevelaken. Voor grondaankoop en uitvoering van werken voor verbetering van rijksweg no 1 AmsterdamLarenBaamHoe velaken wordt ten laste van het ver keersfonds 350.000 gevraagd. De verbetering van rijksweg no. 11 s-GravenhageHaagsche schouwLei denBodegraven(Utrecht) zal worden voortgezet, bestaande in het verbreeden van de verharding tot 6 M. en den aajv leg van een afzonderlijk rijwielpad ter breedte van 2.50 M. Verbetering van scheeps vaartwegen in Z.O. Gro ningen De scheepvaartwegen in Zuidoostelijk Groningen, met name het Winschoter- diep en de ten Zuiden van dit diep ge legen veenkanalen, verkeeren in voor de scheepvaart onvoldoenden toestand wegens de te geringe afmetingen en ge brekkige voeding. Op deze begrooting worden thans gel den uitgetrokken voor een verbeterings plan. Het plan omvat: 1. Den aanleg van een verbindings kanaal tusschen het Eemsikanaal en het Winschoterdiep; 2. De verruiming van het Winscho terdiep tusschen de onder 1. genoemde verbinding en hot onder 3. genoemde nieuwe kanaalvak met den bouw van een nieuwe 6luis bij waterhuizen ter vervanging van de sluis te Martcns- hoek. 3. Den aanleg van een nieuw kanaal ak benoorden Hoogezand en Sappe en eer. 4. De verruiming van het Winscho terdiep. van de Rensel en van de Pe kel Aa tusschen het onder 3. genoemde kanaalvak nabij Zuidbroek en het Bul- sterverlaat, zoo noodig met nieuwe ka naalvakken in plaats van verruiming dor bestaande bij Schcemda en Win schoten. 5. Het maken van een nieuwen vaar weg tusschen Zuidbroek en Veendam. 6. De verruiming van de Pekel Aa boven het Renselverlaat tot de Gockin- gawijk, met ovcrlaadhaven bij die Wijk 7. De werken tot voeding van de ka nalen uit het IJsselmeer via Fries- land's boezem. Naar globale schatting zullen de kos ten van de werken 6.850 000 bedragen, zoodat de rijksbijdrage bij subsidicering tot Vz van de kosten ongeveer 4.6 mil lioen zou zijn, welk bedrag b.v. door een 6ubsidieering van jaarlijks 400.000 gedurende 11 &12 jaar zou kunnen wor den verstrekt. Tot dit doel wordt thans 400.000 als eerste termijn van de rijksbijdrage in de be-grooting opgenomen. De versnelde bruggenbouw Voor bouw van bruggen over de groo te rivieren, onderhoud van de gereed gekomen objecten en aanleg van toe- leidende wegen zal in 1937 naar raming 7.960.000 noodig zijn. Met rente zal naar schatting 550.000 zijn gemoeid, zoodat in totaal op een uitgaaf van 1510.000 moet worden gerekend. Over drie dagen 25.200 meer dan vorig jaar 's-GRAVENHAGE, 16 Sept. De Haagsche tram heeft, zooals te ver wachten was, in de afgeloopen dagen goede zaken gemaakt. Zaterdag 12 dezer, den dag van na tionaal gedenken, boekte de H.T.M aan ontvangsten f 24.200. tegen 13.400 op den overeenkomstigen Zaterdag (14 September) in 1935. Maandag 14 dezer bedroeg de ont vangst 17.700 (tegen 12.700 op Maan dag 16 September 1935). En gisteren. Prinsjesdag, ontving de H.T.M. niet minder dan 28.700 (tegen 19.300 op den dag van de opening der Staten-Generaal in 1935). Over de bovengenoemde drie dagen te zamen bedroegen de tramontvangsten derhalve f 25.200 meer dan in het drie tal overeenkomstige dagen in het vo rige jaar. Ook in de overige dagen van de afge loopen week sedert Dinsdag 8 dezer was er veel tramvervocr, maar de re cord-ontvangsten werden in de genoem de drie dagen verkregen. Vergeleken bij de vorige week De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 24 tot en met 29 Augustus 1936 het aan tal leden van ingevolge het werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde vcr- eenigingen bedroeg 531.700, hieronder zijn begrepen 74.100 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met November geen gegevens aangaan de de werkloosheid ontvangen worden. Van de 457.600 verzekerden, niet be- hoorendc tot de landarbeiders, waren geheel werkloos: in de week 24 tot on met 29 Augustus 1936 28.8 in de vorige verslagweek (3 tot en met 8 Augustus 1936) 29.0 in de overeenkomstige verslagweek van 1935 27.7 in de overeenkomstige verslagweek van 1934 24.1 Bij 1054 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 29 Augus tus 1936 in totaal 3960S1 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 373.105 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 378.6S5 werkloos, onder wie 360.8S7 mannen. Het in het vorige persbericht vermelde aantal werkloozen per 8 Aug. i.l. n.l. 371.188, moet zijn 377.188. Blijkens mededeeling van den direc teur-generaal voor werkverschaffing en steunverleening waren einde Juli 1936, 35.827 werklooze arbeiders ge plaatst bij een werkverschaffing. Bo vendien waren 960 personen met finan- cieelen steun van de overheid tewerk gesteld in het landbouw- en tuinbouw bedrijf, laatstbedoeld aantal is niet be grepen onder in het vorig bericht als werkloos opgegeven personen op het einde van Juli 1936. DE HANDELSMISSIE NAAR ZUID-AMERIKA 's-GRAVENHAGE, 16 Sept. Naar wij vernemen is het vertrek der han delsmissie naar Zuid-Amerika, in ver band met verschillende omstandighe den, nader bepaald op medio Februari. Directleur van het Instituut voor de geschiedenis der Geneeskunst 's-GRAVENHAGE, 16 Sept. Giste- ren is hier ter stede overleden dr. J. G. de Lint, een zeer bekende persoonlijk heid in medische kringen en directeur \an het instituut voor de geschiedenis der geneeskunst. Dr. de Lint werd in 1867 te Princen- hage geboren en doorliep in Breda cle Hoogcrc Burgerschool en bezocht ver volgens nog eenige jaren het Dordtsche gymnasium. In 18S7 ving hij zijn medische studies aan aan de Amsterdamsche universi teit. Hij vestigde zich als arts te Go- rinchem, in wejke gemeente hij tot 1924 een practijk uitoefende. Intusschcn was hij in 1918 tot doctor in de genees kunde gepromoveerd op een proef schrift: Geneeskundige volksprenten in de Nederlanden. De belangstelling van dr. de Lint ging in bijzondere mate uit naar het terrein VOOR DE KOFFIETAFEL Gestoomde makreel. VOOR DE MIDDAGTAFEL Aardappelsoep. Varkenscoteletten. Bloemkool. Aardappelen. Griesmeel met pruimen compóte. Bereiding aardappelsoep 700 gr. aardappelen (ongescheld ge wogen), 14 L. water, 50 gr. boter, 1 ui 1 ei, wat melk, peper, zout, gehakte pe terselie, wat bouillonblokjes. Fruit. De schoongemaakte en gesnip perde ui in de helft van de boter, maar zorg er voor, dat ze licht van kleur blijft. Voeg het water er hij en 8 gram zout. Kook hierin do geschilde en ge sneden aardappels goed zacht (20 min.) Wrijf ze vervolgens door een zeef en vermeng ze met het kooknat Laat de soep doorkoken, totdat ze gelijkmatig gebonden is. Maak ze af met de fijn ge hakte peterselie, de rest van do boter, wat peper en desgewenscht, een paar bouillonblokjes, klop het ei in de soep terrine en giet er langzaam steeds klop pende de soep bij. OE BENOODIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL ALLEEN gevestigd Utr. str. 40. TeL 92 der historie en met groote toewijding heeft hij zich gegeven aan de studie van de geschiedenis der geneeskunst. In 1924 werd hij privaat-docent in de geschiedenis der geneeskunst aan de Leidsche universiteit en eenige jaren la ter volgde zijn benoeming tot lector in datzelfde vak. De laatste jaren is hij tevens direc teur van het instituut voor de geschie denis der geneeskunst. Tal van geschriften en artikelen zijn van zijn hand verschenen. Hij schreef o.m. over de Egyptische geneeskunst, over de oudo anatomie en de verlos kunde en ook biografieën van Vesalius, Boerhave van Deventer enz. Het stoffelijk overschot van dr. de Lint wordt van Den Haag overgebracht naar Herwijncn, waar het Vrijdag a.s. ter aarde zal worden besteld. 's-GRAVENHAGE, 16 Sept. Op ulti mo Augustus bedroeg het zuiver bedrag van de opbrengst der directe belastin gen 81.628.031.66 tegen 75.427.70146 op ultimo Augustus 1935. De raming voor het geheele jaar is 113.100.000. Do overige middelen brachten In Augustus j.l. op 31.465.036.25 tegen 30.826.980.88 in Augustus van liet vo rige jaar. De raming voor de eerste 8 maanden van 1936 was 247.683.333.36, terwijl de opbrengst over dat tijdvak heeft be dragen 235.592,52S.56 tegenover 243 603.282.59 in 1935. wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r s- foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden wg aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het vierde kwartaal 1936 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. Grand Théêtro. Vanaf Vrijdag 11 Sept. vertooning van do film „De kleinste rebel". Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45, 4, 6.15 en 8.39 uur. Andere avon den vanaf 8.15 uur één voorstelling. Iedere middag matinée vanaf 2.39 uur. Clty-Theater. Vanaf Vrijdag 11 Sept. vertooning van de film „Bul dog Drummond overwint". Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.39 uur n.m.) Zaterdag 2.39, 6 en 8.39 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling 8.19 uur. Woensdag vanaf 2.39 uur matinée. Cinema Amicitia. Geen voor stelling. Voorstellingen: Zondag 2.39, 5.90 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhite. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- gentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 21 Sept. „Monopole" Lezing van Dr. G. Brouwer over „Het bevorderen van de Heemschutgedachte onder de jeugd" 8 uur n.m. 21 23 September. Amicitia. Ex positie van linnen etc. van de firma van Dissel uit Eindhoven. 23 Sept. Districtsdag van de K. v. K. in Huis ten Halve. 24 September. Foyer Amicitia. Vergadering van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. 24 Sopt Amicitia. Gezelschap Jan Nooij met „De Voddenraper van Parijs" S uur. 24 Sept. Grand théètre. Gezelschap Jan Musch in „Het Wederzijds Huwe lijksbedrog." 27 September. Soc. Concordia. Joodsche Ver. „Nut en Genoegen." Lezing Mr. M. L. Kan, Amsterdam, over: „De huidige politieke omstan digheden in Palestina." 8 uur n.m. 2 Oct. Amicitia. Feestavond 20-jarig bestaan der Ver. v. Vrijz. Godsdienst!- gen voor militairen en militaire tehui zen. 8 uur n.m. FAILLISSEMENTEN De Utrechtsche Rechtbank heeft van morgen de volgende faillissementen uit gesproken: J. H. F. Enkelstroth, stecnkolenhan- delaar. wonende te Utrecht, Vleutensche weg 156. Rechter-commissaris mr. C. Veen, curator mr. A. J. Moll te Utrecht. A. Voet, wonende te Utrecht, Be- muurde Weerd 24. Rechter-commissaris mr. C. Veen, curator mr. J. F. A. Derks te Utrecht. G. van der Woerd, schoenmaker, wo nende te Vreeswijk. Rechter-commissa ris mr. C. Veen, curator mr. C. A. Phaf te Utrecht. H. H. Boer, wonende te Zuilen, Uiten- Bogaertstraat 64. Rechtcr-comm. mr. C. Veen, curator mr. J. II. Nieuwenhuiste Utrecht. J. L. Peperkamp, wonende te Breu- kelen. Rechter-comm. mr. C. Veen, cu rator mr. P. F. W. baron van Till te Utrecht. Voorts is het faillissement van B. J. Regter, hakker, wonende te Utrecht, Schoolstraat 37, geëindigd door ophef fing wegens gebrek aan actief. 41) Doo' GEORGE GOODCHILD Geautoriseerde vertaling vao H. OVERAKKER „Ja. We kwamen hem bij de rivier te gen. Hij was de kust langs geweest en had Armstrong's boot gevonden en er beslag op gelegd Hij wist. dat jullie je ergens tusschen de rivier en de kust moesten bevinden. Hij had er genoeg van naar jelui te zoeken en daarom kwam hij op dit prachtige idee. „Hoe infaam! Onschuldige mannen zouden daarbij hebben kunnen omko men." „Ik geloof, dat hij alle inlanders uit de omringende kampongs gewaar schuwd heeft en hij bezwoer, dat het vuur hen niet zou bereiken, aangezien om de dorpen een grootcn cirkel werd uitgehakt Hij berekende, dat de wind het vuur vooruit zou jagen naar de ri vier en dat Armstrong het doorwaad bare gedeelte zou moeten oversteken om te kunnen ontsnappen. En daar pos teerde hij zich." „Dus je gelooft, dat hij ontsnapt Is?" „Ik weet het niet. Zoo gauw we hoor den, wat hij gedaan had, zijn we we „Jij herinnerde je mijner en kwam mij te hulp. Ned, Ned, ik zal dat nooit vergeten. Maar nu kan ik nog niets doenniets doen Zij zonk met haar hoofd in haar han den en haar schouders schokten. Hij boog zich over haar heen en raakte haar zachtjes met zijn gezwachtelde arm aan. Zij hief het hoofd omhoog en zag het, en tot zijn verwondering drukte zij op den arm een kus „Tresa!" riep hij verbaasd uit. „Ik?... ik? Oh. moet ik die ver schrikkelijke rol maar steeds door blij ven spelen. Ik kan mij voorstellen, wat er door je hoofd moet gaan, wanneer jij dat beziet met jouw oogenjij, die nooit zult kunnen begrijpen in welk een mist ik moet blijven leventotdat Neen, neen. dat is een verschrik kelijke gedachte Je moet vergeten, wat ik gezegd heb. Ik ik wou alleen maar komen kijken of je aan de beter rende hand was. voordat ik ie verliet en om ie te laten weten, dat ondank baarheid niet één van mijn vele fou ten is." „En, ga je nu morgen?" ..Ik moet Ik zal naar je komen kij ken. voordat ik vertrek... als ik ten minste mag" Spoedig daarop vertrok zij en Van I-liiyden kwam binnen om zich te over tuigen, dat zijn invalide wel dadelijk weer naar bed ging Hij keek Carson scherp aan. want hij begreep nog steeds niet, welke verhouding er bestond tus schen hem en Tresa. Maar zijn vrouw begreep al spoedig, dat er iets niet in orde was. „Juffrouw Dixon gaat ons morgen verlaten," zeide hij. „Wij zouden haar graag een poosje langer hebben willen houden, maar zij schijnt erg benieuwd te zijn, hoe het met haar vrienden staat. Ik heb begrepen, dat die ook door het vuur zijn overvallen." Maar hij kreeg van Carson niets te hooren en ging hoofdschuddend heen, terwijl hij nog niets wijzer geworden was. Later op den dag verscheen een onverwacht bezoeker Van Huyden kwam mcdedeelen, dat een zekere Dr. Monroe den invalide graag zou willen zien. Carson slaakte een zucht van ver lichting, want hij had gevreesd, dat Monroe iets was overkomen. „Laat U hem maar binnen," zeide hij. „Is hij gewond?" „Daar ziet hij niet naar uit. Hij kwam met den boodschapper terug, dien ik naar het kamp gezonden had." Toen Monroe binnentrad, zag Carson dadelijk, dat hem niets mankeerde. Hij liep op Carson toe en was op het punt zijn hand te grijpen, toen hij de zwach tels opmerkte. Hij ging zitten en keek verbaasd naar het bijna kale hoofd van zijn vriend. „Allemachtig, ben je er ook in terecht gekomen! Ik ben blij, dat je het er le vend afgebracht hebt. Wat is er ge beurd, nadat we van elkaar gescheiden raakten? Ik raakte er midden in en moest mij haastig terugtrekken, maar kon de doorwaadbare plek niet meer bereiken en ben toen door het water heengezwommen. Ik ben er in ieder ge val heelhuids van afgekomen, maar jij....?" „Ik ben er ook doorheengekomen." ,.En Tresa... je hebt haar gevonden, hoor ik?" „Ja. Heb je haar gezien?" „Nog niet. Is zij nog hier?" „Tot morgen. Ik had het geluk haar te ontmoeten. Zij is erin geslaagd er zonder verwondingen vanaf te komen. Maar, wat is er met Murcheson ge beurd? Heeft hij Armstrong nog te pak ken gekregen?" „Neen. Een paar Maleiers, die deel uitmaakten van zijn gezelschap, vertel den, dat Armstrong achter hen was. Hij wachtte totdat de hitte te sterk werd en maakte toen, dat hij weg kwam. Ik ont moette hem, toen ik op weg was naar het kamp. Hij keek tamelijk sip, toen hij tot de conclusie kwam, dat hij gefaald had. Den eersten dag hebben we erg in angst gezeten, dat het kamp er aan zou gaan. maar gelukkig is de wind 's nachts gaan liggen en is het vuur vanzelf uitgegaan." „En is Armstrong niet meer tevoor schijn gekomen?" „Neen. Murcheson is er zelf heenge gaan en heeft mannen naar verschillen de kanten uitgezonden. Het is pas twee dagen geleden, dat men iets ontdekt heeft. Dichtbij de doorwaadbare plek was een geraamte of liever een on herkenbaar verminkt lichaam. Er was niets om de identiteit van het lichaam vast te stellen, maar een paar meter verder lag een verkoold stuk hout... overblijfsel van een kunsthand!" „Dat was tamelijk overtuigend." „Het was overtuigend genoeg voor Murcheson, want het lichaam miste een hand en later werd nog het montuur van een bril gevonden." „Verschrikkelijk! Ik veronderstel, dat onze bloedhond tevreden was over zijn werk?" .-Hij deed alsof, maar ik geloof, dat hij nogal uit zijn evenwicht geraakt is, toen hij bemerkte, dat het vuur niet de richting nam, welke hij op zijn pro gramma gezet had. Ik geloof, dat er verscheidene inlanders verbrand zijn. In ieder geval zag hij er gisteren erg be roerd uit." Heeft hij je verteld, wat hij over Arm strong ontdekt heeft?" „Neendat heb ik vergeten. Maar, dat komt er nu niet zoo heel erg meer op aan, wel?" „Niet. wat Armstrong betreft, maar er is nog iemand anders in het spel Tresa!" „Ja. daar heb ik wel aan tredacht. Maar om je de waarheid te zeggen, be grijp ik niet, wat zij er eigenlijk mede te maken heeft. Het zou wel interessant zijn om dat te weten." „We moeten dat spoedig zien te we ten te komen. Ik moet het haar zonder uitstel mededeelen. Hoe zal zij het op nemen.... daar ben ik wel benieuwd naar." Terwijl Monroe zich ging ontdoen van het stof, waarmede hij als het ware overdekt was, deed Carson Tresa een bondschap toekomen, met het verzoek om even te willen komen. Zij kwam na een paar minuten en keek erg bezorgd ..Jeje wilt mij spreken?" vroeg zij „Ja Monroe is weer boven water." „Dat weet ik. Ik zag hem zooeven Heb je cenig nieuw* uit het kamp?" „Oh. met het kamp is het in orde. Daarover wilde ik je niet spreken. Het was overArmstrong." Haar lippen beefden en hij zag, dat zij een bovenmenschelijke poging aan wendde om haar angst te bcheerschen. „Heeft heeft Murcheson hem ge vangen genomen?" Hij schudde zijn hoofd. „Bedoel je. dat hij ontsnapt is? Oh, het is toch niet mogelijk, dat hij... Is het dat... vertel het mij!" „Ik ben bang, dat dit inderdaad het geval is. Murcheson doorzocht de ver brande zone bij de doorwaadbare plaats, toen liet vuur uitgewoed was. Hij vond iets, dat een onmiskenbaar bewijs op leverde." Zij sidderde en scheen heelemaal niet nieuwsgierig om te weten, waaruit dat onmiskenbare bewijs bestond. Zij was intelligent genoeg om haar eigen con clusies te trekken „Dood!" mompelde zij. „Dood!" Uit haar gelaat sprak duidelijk smart en de gebogen schouders schokten, als of zij in haar binncns.le weende. Minu tenlang sprak hij geen woord, diep on der den indruk van deze onmisken bare tcekenen van verdriet. Toen zij tenslotte haar hoofd ophief, waren haar oogen droog. „Is het voor jou een groote slag?" zeide hij. ,.Jaeen slag. En toch kan ik er niets aan doen, dat ik voel, dat het maar goed is, dat het gebeurd is. Ik kan niet zeggen, dat wij zoo heel erg veel van elkaar hielden." „Van elkaar hielden!" riep hij uit. „Zelfs nu nog, begrijp je er niets van. Goddank, dat ik tenslotte het zegel van mijn lippen kan nemen Kun jekun je niet gissen, wie Armstrong in wer kelijkheid was?" „Dat heb ik al geprobeerd sinds ik zijn naam gehoord heb Hij was iets van joumaar wat?" „Hij wasmijn broeder," ant woordde zij heesch. „Niet de Armstrong die 's avonds om elf uur in do bunga low kwam, maar wel de man, die later wegging. De werkelijke Joseph Arm strong stierf inin die kamer op dien verschrikkelijken, onvergetelijke avond." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6