De voorzitterlij ke rede LEGERMANOEUVRES IN BRABANT JOH. B0TTINGA Het Adres van Antwoord EXTRA per kruik f Lichte brigade oefent Vermaan dat te pas kan komen B GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR Bezwaren der N.S.B. U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen Van Zwanenburg vraagt ontslag ff 9 SCHOTERMAN'S OUDE GENE VER UTRECHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 145 JCimnonwy Doodelijke aanrijding te Leiden WAT ETEN WIJ MORGEN JONGETJE GEDOOD TUsnuvq uiiqavM Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1936 Daarna zullen ook oefeningen in groqt verband worden gehouden (Van onzen A redacteur) EEN week lang zal in Noord- Brabant het hoefgetrappel weerklinken van cavaleristen, zul len de mitrailleurs hun venijnigen roffel laten hooien, zal het bom bardement uil zware en lichte ka nonnen de lucht vullen niet naar geestig gedreun, zullen vliegtuigen boven de velden ronken en vanuit de lucht de voorttrekkende solda ten bestoken. Het Nederlandsche le ger houdt er oefeningen in groot verband, waaraan voorafgaan de iaarlijksche oefeningen van de lich te brigade onder leiding van den commandant generaal-majoor H. A. C. Fabius. De oefeningen van deze eerste dagen bestrijken een wijd terrein: deze strijd wordt morgen ingezet bij Grave on Mill en na twee dagen zullen de beide par tijen al in buurt van Oosterhout en Breda tegenover elkaar liggen. De lich- He brigade wordt gevormd door cavale rie, wielrijders en rijdende artillerie, wapens dus, die in staat zijn zonder te zware vermoeienissen groote afstanden af te leggen en zich ook over de breed te van een terrein snel in alle ge- wenschte richtingen te ontplooien. De lichte brigade kan omzwenkende be wegingen snel uitvoeren en daardoor een optrekkend leger ook zeer goed be veiligen. Vandaar, <iat de lichte brigade vóór of aan de vleugels van een op trekkend leger vooruit gaat, op groote afstanden. Vooral voor het Nederland- sche leger, dat een klein terrein te ver dedigen heeft is de bel eekenis van de lichte brigade groot. Om die bewegingsvlugheid te behou den moet de lichte brigade veel oefe nen. Deze eerste dagen van de manoeu vres in Noord-Brabant oefent de lichte brigade alleen, om Dinsdag tezamen met de andere wapens aan de leger- oefening onder leiding van den com mandant van het veldleger deel te ne men. Om den lezer eenig inzicht te ge ven in den gang van zaken laten we hier een overzicht volgen van de indee ling. Rood legen blauw De blauwe partij, onder bevel van <3en kapitein van den generalen staf M. B. A. Bischoff van ITeemsKerek, wordt gevormd door de z.g. versterkte III ver- kenningsafdeeling, bestaande uit staf. verbindingsafdeeling, 3 eskadrons wiel rijders, 1 eskadron huzaren, een motor- mitraillcurpeloton, 2 pelotons pantser wagens en een sectic 6 veld. Deze ver- kenningsafdceling heeft tot taak den opmarsch voor een dreigende omvat ting uit het N. O. zoolang te vertragen, dat de blauwe omvattende vleugel vei lig terug kan gaan tot de lijn Boxtel Best (nacht van 17/18 en verder 18 Sep tember). De verdere dagen blijft de III verkenningsafdeeling den Noordelijken Vleugel van het blauwe leger beveili gen, eerst op 21 September neemt zij 6telling achter het Wilhelminakanaal. De roodë lichte brigade, onder bevel van luitenant-kolonel H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, beschikt over alle onderdeden van de lichte brigade, die verder nog met de herhalingsoefe ningen gevormd kunnen worden. Be halve een staf, een verbindingsafdee ling en een peloton pantserwagons, be staat zij uit een regiment wielrijders .van 3 bataljons een Cavaieriecomman- do van 2 regimenten, terwijl de rijden de artillerie een pa arden batterij en 2 verkleinde motorbatterijen van 7 veld, alsmede een motorbatterij en 2 paar- denbatterijen van 6 veld uitbrengt. De herhalingsliehtingen van het regiment wielrijders leveren 8 compagnieën; de cavalerie, het onder de wapenen zijnde personeel voor eerste oefening inbegre pen, 6 eskadrons te paard, 1 mitrail leurpeloton en 6 eskadrons wielrijders. Een geïmproviseerde mortiercompagnie neemt evenals verleden jaar aan de oefeningen deel. Pantserwagens Het nieuw opgerichte eskadron pant serwagens kan slechts met twee pele- tons uitrukken. Deze pelotons zijn nog niet op volle sterkte De eerste lichting is eerst sedert 1 Juli onder de wapenen. Aangezien de pantserwagens in de toe komst over een draadlooze telefonie- verbinding zullen beschikken, doch de toestellen hiervoor nog niet definitief zijn vastgesteld, zullen twee proeftoe- stellcn meegaan om het tactisch ge bruik te beoefenen. Eveneens zal ge tracht worden draadlooze telegrafische verbinding van de partijcommandant niet de vliegtuigen te bewerkstelligen. Binnen de grenzen van het oefenter rein zijn do partijcommandanten be trekkelijk vrij in hun beschikkingen. Het is een bewegingsmanoeuvre, waar zoowel ruiter als wielrijder tot zijn recht kan komen. De verpleging ge schiedt als in oorlogsomstandigheden vanaf een eindstation. Auto's en een sectie aan en afvoertroepen zijn daar voor beschikbaar De eindstations voor levensmiddelen en fourage zijn voor rood aanvankelijk Venlo, daarna 's-Her- togenbosch, voor blauw 's-Hertogen- bosch en daarna Breda. Ilooi wordt ter plaatse aangeschaft. Een enorme hoeveelheid werk wordt vereisicht, om een dergelijke manoeuvre in elkaar te zetten. De sterkte aan personeel, paarden en materiaal alleen voor de lichte bri gade oefeningen is ongeveer: 250 officieren, 4000 onderofficieren, min deren, 1000 paarden, 120 auto's en 200 motoren. Een bijzonderheid is het vervoer van een eskadron uit Deventer op 17 Sep tember met auto's van het Vrijwillig Landstormcorps Motordienst naar het rayon Cuyk, Haps, Ceffelt. Na afloop van de manoeuvres op 21 September marchceren de troepen naar hun nieu we kwartieren ten Z.W. van Breda en zullen op den weg OosterhoutDe Vijf Eiken bij Keten voor den leider, Gene raal-majoor H. A. C Fabius, defileeren. TWEEDE KAMER De interpellatie=Kupers zal niet in behande» ling komen EHALVE de Communisten, die er waren, de heer De Visser en Schalker, hebben alle aanwezi gen staande geluisterd naar de rede, waarmede de lieer Aalberse zijn defini lieve bevoegdheid tot hamerhantcering aanvaardde, en die rede beapplaudis- scerd. De president zal. naar we hopen, dit applaus mogen opvatten als een be lofte. dal de leden blijvend gevolg zul len geven aan zijn nadrukkelijke ver maning tot helderheid, hoffelijkheid en beknoptheid. Welke de Kamer zoo goed te pas zullen komen in de in verband met de Juniverkiezingen betrekkelijk korte zitting, die nu be gonnen is en waarin toch zooveel zal moeten worden gedaan, nu de begroo- tingsdebatten (in het laatste jaar der parlementaire periode) uitvoeriger zul len zijn dan anders, verschillende groote wetsontwerpen wachten en zijn aangekondigd en de Grondwetsherzie ning nog daarbij komt- En welke aan bevelenswaardige eigenschappen te meer moeten worden nagestreefd, nu sommigen meenen het land te moeten dienen door een grove en onjuiste cri- tiek op de Volksvertegenwoordiging. De benoeming van leden van aller lei commissies door den Voorzitter ver liep vlot en liep „uit op herbenoeming met één uitzondering: in de vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht werd de heer Du.vs vervangen door een nog-S.D.A.P.-'er, den heer Donker. Even vlot ging het met de stemmin gen voor de verkiezingen van leden der Huishoudelijke Commissie, der Gemengde Commissie voor de Stenogra phic en der Commissie van Beroep voor de ambtenaren der stenographi- sche inrichting. Alle aftredenden wer den hij eerste stemming herkozen. Al- teen waren Voor de verkiezing van den heer Joekes en de Stenographie- commissicvacature, ontstaan door het overlijden van den heer Ketelaar, twee stemmingen noodig. Het werkprogram Het afdeelingsonderzock, dat de Ka mer op Dinsdag, 6 October zal begin nen, zal zeer omvangrijk kunnen zijn. Niet alleen wordt dan de Rijksbegroo- ting in de afdeelingen bekeken, maar het aantal al of niet met de begroo ting samenhangende ontwerpen en ontwerpjes. die dan tevens zullen wor den onderzocht, is bijna verbijsterend groot. De voorlezing der titels er van duurde zoo lang. dat het wel zoowat de heele voorraad op stapel staande ontwerpen had kunnen zijn. Op het werkprogramma van de op 20 October aanvangende openbare ver gaderingen, bevat \oor het oogenblik nog niet zoo heel veel belangrijks, als wc een uitzondering maken voor de nieuwe Pachtwet en het initiatief-voor stel van den heer K. Ter Laan betref fende wijziging der Leerplichtwet. De steunverleening 't Duurde niet zoo lang of het werd duidelijk, dat de heer Kupers geen toe stemming zou erlangen voor een inter pellatie over de wijziging der steun regeling voor de werkloozen. Wel stel de de Voorzitter, die ook overigens wel wat te goedig was. toen hij den heer wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r s- foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden •wij aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het vierde kwartaal 1936 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. De Visser zoo lang ongestoord liet door praten, vast, dat het er veel van had dat wo reeds met de interpellatie bezig waren, voor de interpellatie toe tc staan; en wel kreeg de president, die zich overigens tot zijn voorstel alleen had laten leiden door het feit, dat er geen redenen van orde of van Staats rechtelijken aard tegen het toestaan van de interpellatie waren aan te voe ren. den steun van de heeren Albarda en De Visser; maar de meerderheid der Kamer was het eens met de heeren Goseling en Joekes, dat een interpella tie geen uitzicht kan openen op het stuiten der doorvoering van de inmid dels ingevoerde regeling en dat het beier is nog even af te wachten of Mi nister Slingenberg niet nog tot een an dere meeningzal komen, als wanneer de Kamer, zoo noodig. dan het ge schikte oogenblik zal kunnen kiezen om den Minister ter verantwoording te roepen. Het voorstel van den heer De Geer om de interpellatie niet toe te staan werd aangenomen met 49 tegen de 27 stemmen van de S.D.A.P., Communis ten en de heeren Arts (R.K.D.P.), Van Houten (Chr. Dem.), Cohen (V.D.) en den Voorzitter. Niet onvermeld mag blijven, dat de heer Goseling namens dc geheele Ka tholieke fractie verklaarde het eens te zijn met de bedenkingen der Eerste Ka merfractie tegen de regeling en met de daartegen door den Senaat aangeno men motie-De Bruyn. Met de Grondwetsherziening wordt blijkbaar spoed betracht. Reeds Dins dag der volgende week worden de voorstellingen in de afdeelingen on derzocht. Tot slot der vergadering had de Ka mer zich nog bezig te houden met het opmaken van cén voordracht ter ver vulling ccner vacature in de Algemee- ne Rekenkamer. De heer Th. Sanders. Directeur der Staatsloterij, die nummer éón werd, is een veelmalige sollicitant; waarom het hem gegund kan worden, dat hij het won van zijn voornaamste Naar wij vernemen heeft de re- geeringscommissaris, de heer S. van Zwanenberg, commercieel adviseur van het college van regeeringscom- missarissen, den minister van land bouw en visschërij verzocht hem binnen korten tijd van zijn functie te ontheffen. De heer Van Zwanen berg heeft dit verzoek ingediend om zich weer geheel aan de belan gen van zijn eigen bedrijf te kunnen geven. De minister heeft het verzoek ingewilligd, onder betuiging van zijn groote waardeering voor den door den heer Van Zwanenberg ver richten arbeid. Dc heer Van Zwanenberg, die een zoo heiang ijke rol bij de uitvoering der landbouwcrisispolitiek heeft vervuld, is president-directeur van de Van Zwanen berg? fabrieken te Oss, voorts presi dent-commissaris der Uithoornsche ba- confahiiek en van de Wijnbergen's fa briek te Boxtel. Hij is voorzitter van df n raad van beheer der organen te Oss. De heer Van Zwanenberg belastte zich eenige jaren geleden, op verzoek der re geering, met de leiding der Nederland sche varkenscentrale en werd later ook benoemd tot directeur der Nederland- sche rundveecentrale. In 1934 benoemde de regcering hem tot lid van het college van regeerings- commissarissen voor de uitvoering der landbouwcrisiswet. In dit college had hij de functie van commercieel adviseur en had als zoodanig een grooten in vloed op den gang van zaken met be trekking tot de landbouwcrisispolitiek. De heer Van Zwanenberg is de laatste jaren een veelbesproken figuur geweest. Zijn persoon stond aan scherpe aanval len van vele zijden bloot. Het feit, dat hij tot de grootste belanghebbenden bij de baconbereiding behoorde, is aanlei ding geweest tot ernstige critiek op de keuze der regeering om den heer Van Zwanenberg zoo nauw te betrekken bij de regeeringspoliliek. Uit bovenstaande mededeeling blijkt, dat de heer Van Zwanenberg thans geen verdere bemoeienis met de uitvoering der landbouwcrisiswet wenscht te heb ben, doch zich weer geheel aan zijn om vangrijke zaken gaat wijden. DRUKKE DAG VOOR DEN GENEESKUNDIGEN DIENST AMSTERDAM, 17 Sept. De enorme drukte in de stad als gevolg van het bezoek der vorstelijke personen, heeft utieraard den geneeskundigen dienst een drukken dag bezorgd. Alleen op den Dam waar, evenals op andere plaatsen, mede hulpposten van het Roode Kruis waren ingericht, zijn voor en na dc aankomst van den Konink lijken stoet, veertig personen wegens onwel worden en kleine verwondingen bij het opdringen van de menigte be handeld, terwijl ook elders in de stad aan een groot aantal menschen hulp moest worden verleend. concurrent den heer D. O. Norel. be lastinginspecteur te Haarlem, die goe ie brieven had als plaatsvervangend lid der Rekenkamer. Br D< Dan de elastische en toch steungevende Supinatorsteun. Voetonderzoek gratis op het May voetsoleaelaDDaiaat LANGESTRAAT 28 TEL. 59 EERSTE KAMER Ze wil het Adres van Ant* woord benutten voor critiek HET Adres van Antwoord der Eer ste Kamer op de Troonrede is der hoofdelijke stemming en zelfs zonder „tegen"-aanteekcningcn vastge steld overeenkomstig het gewijzigd ont werp, dat na het Afdeelingsonderzoek werd geformuleerd door de Commissie van Redactie. Evenwel niet zonder discussie dit maal. De sociaal-democraten hadden geen behoefte over discussies en ook niet aan aaoteekening van tegenstemmen nadat de heer Mendels Dinsdagmiddag had verklaard, dat zijn fractie de be kende bedenkineen teeren een Adres handhaafde. Maar de N.S.B.-ers namen een andere houding, aan en veroorzaak ten deswege een debatje. De heer d'Ansembourg verklaarde, dat zijn fractie alleen hierom niet te- zen het Adres zou stemmen, omdat er in de eerste zinsnede sprake is van blijdschap over dc verloving der Prin ses. Maar voor de rest vond hij het Adres alleen maar een inhoudlooze, zin ledige phrase, beschamend voor het Parlement, vernederend voor de Konin gin. een symptoom van aftakeling en on macht van het parlementaire stelsel. Wat niet mis klonk! De N.S.B. zou het dan ook anders willen. Volgens hen 16 het Adres van Ant-eenroeping. woord de eenige gelegenheid voor di rect contact van de volksvertegenwoor diging met de Koningin. En daarom rnoest het Adres worden benut om de Kroon bekend te maken met de tegen de in de Troonrede vermelde plannen en inzichten van het kabinet strijdige wenschen en nooden van het volk, dat 't was alweer niet mis! door de politieke^ partijen als door een nieuw van de Kroon zou worden gescheiden. Dat dit echter zoo maar niet gaat, werd den heer d'Ansembourg duidelijk gemaakt door de heeren Brièt, voorzit ter der Commissie van Redactie in het Adres en Mendels, die het overigens wat de zinledigheid van de Adres-aan bieding betreft wel met den N.S.B.-er eens is. De heeren wezen er op, dat voldoe ning aan den wensch van de N.S.B.-ers zou neerkomen op het houden van een algemeen politiek debat (naar de heer Mendels speciaal opmerkte, rauwelings en zonder voorbereiding cn voordat de Tweede Kamer, die hier dient te prae- valeeren, nog gelegenheid heeft gehad om de politiek van het kabinet te be spreken), dat dan toch in ieder geval niet zou mogen worden gehouden bui ten tegenwoordigheid van het kabinet en zonder gelegenheid om het kahinet om eraan deel te nemen. Want het ken baar maken van haar oordeel over het Rogeeringsbeleid aan de Kroon door de Kamer met voorbij gaan van het kabi net zou wel passen in een absolute mo narchie. maar niet in een constitutio- ncelen Staat met een onschendbare Kroon en verantwoordelijke ministers. En wat de „zinledigheid" der forma liteit in kwestie heeft dezp belangrijke beteekenis, dat zij getuigd van den band tusschen volk en Kroon en van de be teekenis der Eerste Kamer. De Senaat ging uiteen tot nadere bij- 99- Het is wel iets ongewoons in ons kli maat, dat het weer in dezen tijd van het jaar bijna voortdurend rustig en droog, bij afwisseling zonnig en over het algemeen zeer stabiel blijft, en dat deze toestand zoo lang aanhoudt als thans het geval is. Zelden is dan >ok het gebied van hoogen druk, waarmede het mooie weer zoo nauw verband houdt zoo stabiel en blijven de depressies, die anders in West-Europa het goede weer plegen te verstoren, zoo ver af in het Noordwesten als in de laatste dagen Thans ligt nog dit. gebied Van hoo gen luchtdruk met zijn kern van 780 niM. over Skandinavië, terwijl nog de laatste resten van een zwakke depres sie, welke in de eerste helft der week bewolkt weer en enkele plaatselijke on weersbuien veroorzaakte, in het Zuid westen van Europa verdwijnen. Bij deze luchtdrukverdeeling kunnen wij voorloopig nog wind uit Oostelijke richtingen verwachten, terwijl dc kracht wellicht eerst iets grooter zal worden, daarna weer zal afnemen. Uit den aard der zaak zal het weer hierbij droog blijven en meest licht of half be wolkt, dus vrij zonnig. Hooge tempera tuur is niet meer te verwachten, al zal het dan voor den tijd van het jaar, vooral over dag, vrij warm zijn. De nachten zullen dan echter koel of zeer koel zijn en bij onbewolkten hemel is de kans op mist in de avond- en nacht uren zeer groot. De stabiliteit van de algemeene weers gesteldheid is echter in de laatste da gen minder geworden. Bij verdere da ling van den barometer zouden wij reeds vóór het einde der week zoo niet het einde, dan toch zeker een belang rijke verstoring van het rustige weer kunnen verwachten. Voorloopig is dit echter niet waarschijnlijk en behoeven wij ons niet over het weer te veront rusten. (Nadruk verboden) Tegen twee automobilisten zes maanden gevangenis* straf geëischt 's-GRAVENHAGE, 17 September. In den ochtend van Zondag 3 Mei j.l. is in de Breedstraat te Leiden, de él- jarige mevrouw J. V., geboren van L., die aldaar op het trottoir liep. door een uit de richting Noordeinde komende auto, bestuurd door den Leidschen mon teur J. P. van P., zoodanig aangereden, dat zij aan de gevolgen daarvan is overleden. De oorzaak van dezo aan- nfding was hierin gelegen, dat een langs het trottoir geparkeerde auto door den bestuurder, den koopman S. van der II., uit Delft, die verzuimde den richtingaanwijzer uit te steken, plotse ling naar het midden van den rijweg reed. Van P. wilde deze auto ontwij ken, doch botste.daarbij tegen een uit tegenovergestelde richting komende tram. waardoor hij de macht over het stuur verloor en op het trottoir terecht kwam. Beido autobestuurders hadden zich heden wegens overtreding van art. 307 W. van S.. (dood door schuld), te ver antwoorden. Uit het onderzoek ter zit ting kwam vast te staan, dat Van P. geen rijbewijs had. Volgens dezen ver dachte zou er ruimte genoeg geweest zijn tusschen de naar links rijdende auto van Vander H. en de tram, welke echter met te groote snelheid naderde om een aanrijding te voorkomen. Vol gens den verdachte Van der H. zou hij bij het afrijden geconstateerd hebben, dat er geen auto uit de richting Noord- einde kwam. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte het O.M., waargenomen door Mr. Cohen Tervaert, tegen elk der ver dachten zes maanden gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs ge durende een jaar voor Van H. en met bepaling dat aan Van P. een dergelijk bewijs binnen dien tijd niet zou worden verstrekt. De ambtenaar achtte de schuld van verdachten even groot, daar zij beiden op hoogst roekclooze wijze waren te werk gegaan. Door Jhr. Mr. Sandberg was namens den bloemist Hosman. wiens winkelpui en ruiten door deze aanrijding vernield waren een civiele vordering ad 70. ingesteld. De verdedigers Mr. L. Weijl uit Lei den en Mr. J. H. Willems, concludeer den tot vrijspraak. Llitspraak over 14 dagen. WIJZIGING ONGEVALLEN WETTEN 's-GRAVENHAGE. 17 September. De Minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt een voor-ontwerp van wet tot wijziging der land- en tuin houwongevallcnwet 1922, met memorie van toelichting. VOOR DE KOFFIETAFEL Ommelet met garnalen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebraden versche worst. Andijvie. Aardappelen. Citroen vla. Bereiding: 2 citroenen, 3 eieren, 100 gr. suiker, lepel maizena, 1 kopje water. Vermeng een eierdooier voorzichtig met de citroensap, de aangemaakte maizena en de suiker. Kook alles on der flink kloppen op en laat de massa drie minuten doorkoken. Neem de vla van het vuur, laat ze bekoelen, klop de eiwitten heel stijf en vermeng ze luchtig met de afgekoelde vla. ZONDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Gerookte zalm met mayonnaise. Berei ding. Zorg voor kleine stukjes geroosterd brood of Weerter beschuitjes. Besmeer ze met boter, leg op ieder stukje een opgerold plakje gerookte zalm en vul de holte met wat mayonnaise. Leg op ieder hoekje een klein schijfje hard ge kookt ei. .VOOR DE MIDDAGTAFEL Groentesoep. Kalfsfricandeau. Doperwten. Griesmeelpudding met eieren en bes^- sensap. Bereiding: Kook stijve griesmeelpud ding van Vi L. melk, 50 gr. griesmeel en 4 eetlepels suiker, klop twee eier dooiers goed uit en roer ze door dc mas sa. Klop het eiwit zoo stijf mogelijk, ver meng de puddingmassa luchtig met het stijfgeklopte eiwit en doe dc massa in een met water omgespoeldcn pudding vorm. Geef er bcssensapsaus bij. DRAISItlA-vAN-VALKENBURQ 'S-: C A .1 LEVERT -"ZACHT VAN SMAAK-PRUS 70 ct - Door achteruitrijdende autobus overreden Op het autobusstation te Utrecht heeft gistermiddag een ongeval plaats gevonden, waarbij een jongetje van om streeks 8 jaar doodelijk is gewond. Het ventje wa6 daar ter plaatse aan het spelen en heeft vermoedelijk niet gelet op de znvare bussen, die daar voort durend manoeuvreeren. Bij het achter uitrijden van een groote autobus is het slachtoffer gegrepen, en kreeg een der achterwielen over het geheele lichaam. De jongen moet onmiddellijk dood zijn geweest. Het zwaar vermink te lijk is met de auto van den G.G.D. naar de Rijksklinieken vervoerd. De verkeerspolitie en recherche was aanstonds ter plaatse en stelde een on derzoek in. Vermoedelijk treft den chauffeur geen schuld. De indentiteit van het slachtoffer was nog niet be kend: men achtte het waarschijnlijk, dat de jongen in de omgeving van het autobusstation woonachtig was. Nader werd ons gemeld dat het hier betrof den 6-jarigen J. Verkuil, wo nende op het Vreeburg .vlak tegenover de plaats des onhcils. P. M. C. Toepoel, Weer baar. N.V. Uitg. Mij. „Kosmos", Amsterdam. P. M. C. Toepoel, de Haagsche trai ner in de zelfverdedigingssporten, heeft met deze practische handleiding voor weerbaarheid de sport in het algemeen en de zelfverdegingssport in het bijzon der weer een goeden dienst bewezen. In deze handleiding geeft de schrijver niet slechts één eenzijdig 6telsel. doch doet hij een gelukkige keuze uit ver schillende systemen, waarbij het bok sen (Fransch en Engelsch) en jiu jilsu wel de voornaamste bronnen zijn ge weest, waaruit hij zijn gegevens putte. Het boekje is onderhoudend en po pulair geschreven en bevat een aantal verdedigingen, welke bij straatgevech ten en aanrandingen te pas kunnen ko men. Bij de samenstelling heeft de schrijver er klaarblijkelijk rekening mee gehouden, dat het gebodene bestemd is voor amateurs, die dus bij voorkeur geen diepgaande technische beschou wingen ontvangen, doch liever een ge makkelijk te begrijpen en bovenal prac- tisch handboek. En hierin is de schrij ver volkomen geslaagd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2