DE PELIKAAN VER LAAT ONS LAND ROOD KREEG DE ZEGE NIET CADEAU VLIEGTUIGEN Onfortuinlijke eerste reis Een ongepaste grap NAAR FRANKRIJK VERKOCHT Ook de Zilvermeeuw en de Adelaar KANSEN IN ZUID- AFRIKA VOOR VERPLEEGSTERS WAREN ZELFS NOODIG Moet de consument ontzien worden? Nu de graanprijs stijgt Bij elkaar munitie leenen TEGEN DE GRAAN RECHTEN Waarvoor een burgemeester zich leende 2e 13LAL) HAG. 2 AMERSFOORT SCH DAGBLAD DINSDAG 22 SEF i t-MBEK 1936 Een herinnering aan de span» nende Decemberdagen van het jaar 1933 's*GRAVENHAGE, 21 Sept. De K.L.M. deelt ons mede, dat zij drie vliegtuigen van haar vloot heeft verkocht, te weten: de Fok* kers F 20 PH—AIZ, de F 18 PH-AIP en de F 9 PH-AGA. De nieuwe eigenaresse dezer drie toestellen is de Fransche Luchtverkeersmaatschappij Air Tropique, wier vloot een luchtnet in de Fransche koloniën in Afrika zal exploiteeren. De F 18 machines kwamen in 1932 in dienst van de K.L.M.de F 20 in 1933. ALDUS het zakelijke bericht, dat wij gisteravond van de K.L.M. ontvin gen, en dat den argeloozen lezer niet veel meer zegt. dan dat onze Luchtvaartmaatschappij eenige van haar oude machines aan een andere maatschappij heeft verkocht, zooals het inet meer machines van de K.L.M. in den loop van de jaren is gegaan. Er is echter een bizondere reden aan wezig, om bij dit bericht ietwat langer stil te staan, dan bij zulke mededoelin- gen gebruikelijk is. Door dezen verkoop verlaat namelijk een van de meest be roemde K.L.M.-machines ons land, om elders op den aardbol, waarschijnlijk in een van do Fransche koloniën, haar laatste levensjaren te slijten. Bij het lezen van de rcgistratieletters P.H.- A.l.P. doemen bij den lezer waarschijn lijk herinneringen op aan een kouden Decembcrochtend in 1933; toen de toen nieuwe K.L.M.-machine de Zilver meeuw, de P.H.-A.I.Z., wier initialen men ook in bovenstaand bericht vindt, voor een speciale versnelde Kerstpost- vlucht naar Indië zou vertrekken. Door een defect kon de Zilvermeeuw niet starten en zoo koos dien ochtend de A.I.P., de beroemde Pelikaan het lucht ruim, om onder Smirnof en Piet Soer een van de meest beroemde vluchten te gaan maken, welke ooit door de K.L.M. zijn gemaakt. Niets leek erop, dat dit een recordvlucht zou worden, doch toen langzamerhand de berichten doorkwamen omtrent de positie van de Pelikaan, ja. toen bleek, dat die twee kranige vliegers, Smirnof en Piet Soer, met deze F 18 het traject naar Batavia in denzelfden tijd wilden doen, als van te voren was opgesteld voor de F 20, die belangrijk sneller was. Men herinnert het zich: heel Neder land volgde in ademloozc spanning deze gigantische race niet den tijd van twee Ncderlandsche vliegers, hoe zij onderweg nog kans zagen om van Su- levis, die den gewonen lijndienst vloog, de post van den verongelukten post ja ger over te nemen, en hoe zij ten slotte in recordtijd te Batavia arriveerden, na ongeveer aan één stuk door gevlogen te hebben. Maar het mee*t zal nog in de herin nering blijven de aankomst van den Pelikaan op Schiphol, op dien gedenk- waardigen 30sten December, toen heel Nederland aan den luidspreker zat. in angstige afwachting of het Smirnoll lukken zou om de machine door den dichten mist heen aan den grond te zetten, in herinnering blijven hoe het tot twee. drie keer mislukte, hoe de Pelikaan telkens weer naar boven ging. totdat hij plotseling, en nog zeer onver wacht voor de oogen \an de verbaasde toeschouwers het platform oprolde. Smirnof had weer een van zijn mees terstukjes volbracht, samen met Piet ^oer die ongeveer een jaar later den dood' vond op <le nieuwe lijn naar Praat;, hoven lwt Dmtscho heuvel- ^De Pelikaan is een stuk geschiedenis geworden voor de Nederlandsche lucht- vaart, want hij bracht Indie weer dich ter hij het moederland, dan het dank zij do luchtverbinding van de KI. al reeds was geweest. Het was bewezen door de vlucht van de Pelikaan, dat het nog sneller kon. als er maar^snel lere machines waren Die zi)n er-nu sinds eenice laren De Douglassen doen het op het «ogenblik zoowat even snel als indertijd de ATP., en dan er nog tijd over om te rusten ook. De De Pelikaan met haar beroemde be manning: Smirnof, Soer, Grosfeld en van Beukering Pelikaan heeft zijn taak volbracht Na de Ui ver is zonder twijfel de Peli kaan de meest beroemde machine van do K.L.M. geweest. Na haar historische vlucht heeft zij nog bijna drie jaar dienst gedaan op do verschillende Europeesche lijnen, en thans heeft zij ons land voorgoed verlaten. Gisteren is zij naar Parijs opgestegen, om daar aan haar nieuwe eigenaresse tc worden overgedragen, die haar zal exploiteeren in de tropen, een gebied, waar zij zich wel volkomen thuis zal gevoelen. Doch wij mochten haar niet laten vertrek ken, zonder do laatste dagen van het jaar 1933 nog even in herinnering te brengen. Er gingen toen stemmen op, om do Pelikaan aan te koopen, ten einde dit vliegtuig te bewaren voor het nage slacht als een herinnering aan een be langrijke episode in de Nederlandsche luchtvaart. I-Ict is bij dat plan geble ven. En thans is de A.l.P. overgegaan in vreemden dienst, to samen met de Zilvermeeuw, dio eigenlijk door haar weigering om te starten, de aanleiding werd tot den roem en de eer van de Pelikaan. En de derde machine, welke even eens is vertrokken is de A.G.A., do Adelaar, een Fokker F 9, niet te ver warren met de Arend, de viermotorige F 36, het vlaggeschip van de K.L.M. De Adelaar is al een van de oudste vlieg tuigen van de K.L.M. Mededeelingen van de Nederl. Zuid=Afrikaansche vereeniging De Ncderlandscho Zuid Afrikaansche Vereeniging Keizersgracht 141 Amster dam C, vestigt, naar aaniciding van en kele persberichten er de aandacht op, dat er inderdaad voor bekwame ver pleegsters in Zuid-Afrika kans bestaat om werk te vinden. Om teleurstelling ie voorkomen, legi zij er den nadruk op, dat het niet moge lijk is, om vóór vertrek uit Nederland verzekerd te zijn van een aanstelling. Uitzending heeft niet «laats. Wel is het mogelijk om onder auspi ciën der Nederlandsch-Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging te vertrokken, nadat in samenwerking met den Nationalen Bond van Verplegenden te Amsterdam een onderzoek heeft plaats gehad naar vakbekwaamheid, geschiktheid, talen kennis (Engelsche vaktermen) en alge- meene ontwikkeling Verder zij meegedeeld, dat blijken» zeer recente berichten, registratie van 'liploma's alleen kan worden verkregen door personen, die reeds in Zuid-Afrika verblijf houden. Het is daarom doelloos registratie te vragen, zoolang men nog niet in Zuid-Afrika is. Het behalen van het vroedvrouwdi ploma strekt tot aanbeveling, maar is niet onontbeerlijk. Men heeft in Zuid Afrika in de eerste plaats behoefte aan verpleegsters, in mindere mate aan vroedvrouwen. Daar gegadigdon op eigen risico die nen te vertrokken, moeten zij in het be zit zijn van voldoende middelen voor reis- en verblijfkosten (ongeveer 600), alsmede voldocndo middelen om te kunnen voldoen aan de immigratie voorschriften (100 Zuid-Afrikaanscho ponden). Nadere inlichtingen verstrekken de stichting Landverhuizing Nederland, Bczuidenhoutscheweg 97, Den Haag en de Ncderlandsch-Zuid-Afrikaansche ver eeniging, Koizersgracht 141, Amster dam-C. Tot nu toe hebben reeds een 30-tal Nederlandsche verpleegsters door haar bemiddeling werk in Zuid-Afrika ge vonden. En zij spraken inderdaad het beslissende woord bij het Wilhelminakanaal OUDE MAN VERBRAND WINSCHOTEN, 21 Sept. Gisteravond is te Lethe onder de gemeente Belling- wolde het boerderijtje van den 70-jari- gen landbouwer Geertsema afgebrand. De man wilde de levende have nog red den, doch geraakte, daar het branden de dak plotseling instortte, onder de brokstukken. Hij kwam jammerlijk om het leven. Dc A.G.A., dc Adelaar, boven de wol ken gekiekt uit een ander vliegtuig. De positie van het Landbouw» crisisfonds besproken 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. De alhier gehouden \ergadering der eerste afdee- ling van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité werd bij verhinde ring als gevolg van familieomstandig heden van den heer J. L. Nysingh te de Wijk geleid door den ondervoorzitter, ir. W. Oosterbaan te Tzummarum. Onder levendige instemming der ver gadering memoreerde de voorzitter de zoo belangrijke gebeurtenis van de ver loving onzer Kroonprinses, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat Haar een lang en gelukkig huwelijksleven tot heil van ons volk moge zijn beschoren. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft schriftelijk zijn gelukwenschen aangeboden aan H. M. dc Koningin en aan H. K. H. Prinses Juliana. Besloten werd in vereeniging met de andere centrale landbouworganisaties er bij het college van rcgeeringscom- missarissen op aan te dringen, de moge lijkheid van het laten denaturecren van consumptie-aardappelen ten spoe digste open te stellen, opdat een aan vang kan worden gemaakt met de ver- voedering aan rundvee en varkens. Over een door de Groninger Land bouw Maatschappij ingediende nota om trent de positie van het Landbouwcrisis- fonds werd uitvoerig van gedachten ge wisseld. In het brandpunt staat daar bij de vraag, of onze boerenstand van nu af aan zijn deeI~Tal krijgen van de ver beterende wereldconjunctuur of dat hem dit zal worden onthouden, totdat de wereldmarkt boven het prijspeil on zer landbouwproducten is uitgestegen. Nu de internationale graanmarkt op hooger peil is gekomen, merkt men al- lerwege een actie om de regeering te bewegen de monopoliehoffingen en toe slagen te verminderen, teneinde het binnenlandsche prijspeil stabiel te hou den, m. a. w. den broodverbruiker te sparen. De boer zou daarvan echter de dupe worden. De prijzen der bodempro ducten, waaruit thans nog mot groote moeite den landarbeider een loon van pl.m. 25 cent per uur wordt betaald, ter wijl voor den boer nog minder over schiet, zouden gaan dalen. Deze reeds in vergelijking met stedelijke verhou dingen lage belooning zou moeten wor den verminderd om degenen, die in de bakkerij en brooddistributie een veel hooger loon verdienen, in staat te stel len hoogere verdiensten te handhaven. De onrechtvaardigheid van zulk een be leid zoo werd opgemerkt springt al zeer sterk in het oog. Daarom moet de regeering den ver hoogden wereldmarktprijs aan den Ne- derlandschen boer ten goede doen ko men door handhaving van monopolie- rechten en heffingen, teneinde dezelfde uitkeeringen uit het Landbouwcrisis fonds te kunnen doen. De producenten van veredelingsproducten als melk, eie ren, vleesch en spek dienen door ver hoogde uitkeeringen uit het Landbouw crisisfonds in staat te worden gesteld de hoogere prijzen der granen te be talen. Voor dit doel moet naar verster king van de inkomsten van dit fonds worden gestreefd, o.m. door een heffing op allo vetten van dierlijken en plant- aardigen oorsprong. Zou de regeering echter er too overgaan den consument te ontzien en het loonpeil in de be schutte bedrijven te handhaven, dan zullen voor vele boeren de vooruitzich ten troosteloos zijn. Het staat te bezien, dat zich van den boerenstand die het zwaarst en langdurigst door de crisis is geteisterd, een wanhoopsstemming zal meester maken. Aangezien ons volk de gevolgen hier van onvoldoende toont te beseffen, be sloot de vergadering de confessioneele organisaties voor te stellen stappen te doen om te dez.er zake een juist inzicht te doen doordringen. (Van onzen a redacteur). DE commandant van de lichte brigade, generaal-majoor H. A. C. Fabius, heeft dit jaar voor het laatst met de onder zijn bevel staan de troepen manoeuvres gehouden. Weldra zal hij den dienst met pen sioen verlaten en het lijdt geen twij fel, of dit afscheid zal beide par tijen zwaar vallen. De voorbode er van was het défilé, dat Maandag middag de oefeningen van de lichte brigade besloot en daardoor, on danks het feestelijke karakter, dat steeds aan een dergelijke gebeurte nis eigon pleegt te zijn, een ernsti- gen, ja, haast weemoedigen onder toon had. Voor dat dit défilé begon, is evenwel eerst nog deze driedaagsche oefening voortgezet. Onnoodig te zeggen, dat de roode partij het glansrijk gewonnen heeft. Zoo was immers de opzet van deze manoeuvres en de verhouding in de sterkte der beide partijen was zorg vuldig zoo gekozen, dat rood aanmer kelijk sterker was. Juist daardoor is goed naar voren kunnen komen, hoe vertragend een tegenstand van een zwakke partij nog kan werken. De roo- den hebben waarlijk de overwinning niet cadeau gckregenl Er zijn zelfs jachtvliegtuigen aan te pas gekomen, hetgeen bij deze oefeningen nog niet gebeurd was. Met ronkend geweld stortten de snelle jagers van rood zich op de te genstand biedende blauwen. Wel een half uur lang heeft de omge ving van het Wilhelminakanaal ge daverd van het lawaai van motoren en mitrailleurs. Als luchtacrobraten schoten de vliegtuigen steil omlaag, den vijand bestokend, die tenslotte moest terugwijken. Het luchtwapen heeft eens te meer zijn felle macht getoond. De blauwen lagen aan het Wilhel minakanaal, waar de rooden over moes ten. Maar dezo konden door den toe stand van het terrein hun tegenpartij niet goed zien, zoodat een bestoking met de beschikbare artillerie in de let terlijke beteekenis geen doel zou heb ben. Wel konden de blauwen met hun mitrailleurs alle aanvallen van rood op de kanaalovergangen glansrijk afslaan, zoodat het er op leek, dat de rooden het hun gestelde doel niet zouden be reiken. Toen werden de jagers Ingezet en deze hebben het beslissende woord gesproken. Het was een prachtig ge zicht, zooals deze vlugge machines zich op den vijand stortten. Steil omlaag vlogen ze op hun doel neer, om op het laatste oogenblik plots van richting te veranderen en weer het wijde lucht ruim te kiezen. Telkens weer kwamen de roode Licht jagers terug, telkens weer herhaalden ze hun frenetieken aanval, telkens weer richtten ze hun roffelende mitrailleurs op dc blauwe bezetting. Het duurde steeds maar even,, doch het was ten slotte genoeg. Wel trachtten de blau wen niet hun afweerwapens zich den aanval van hot lijf te houden, doch de jagers zijn zoo snel, dat een kogel niet gemakkelijk doel treft. Daarentegen konden de vliegtuigen door hun gere geld herhaalde aanvallen zooveel verlie zen aan de tegenpartij toebrengen, dat deze tenslotte moest wijken. Op munitie wordt bij zulke gelegen heden in zekeren zin niet gekeken. De vijand moet worden vernietigd, al thans tot terugtrekken worden gedwon gen en dat mag kosten wat het wil. Vandaar dan ook, dat aan beide zijden de karabijnen onophoudelijk hun knet terende schoten lieten hooren en de mitrailleurs zich er met hun doffen roffel op gezette tijden tusschcn meng den. Alphonse Daudet heeft de Fransche literatuur aan zich verplicht, door het navrante verhaal uit den Fransch Duitschen oorlog, dat tot opschrift draagt „Les derniers cartouches" en waarin de toestand wordt beschreven van soldaten, die hun laatste kogels verschieten. Een dergelijk gevoel moet een groepje militairen dezer dagen bij de manoeuvres hebben gehad, toen het bleek, dat de hun beschikbare munitie op was geraakt in het vuur van het gevecht. Gelukkig was wanneer ten minste waar is, wat in dit verband werd verteld de oplossing niet. zoo tragisch als in het klassieke verhaal van Daudet. Het is altijd ietwat pijnlijk, wan neer men op tegenweer is bedacht, alles ervoor in orde is en plotseling de middelen niet toereikend zijn. Goede raad is dan duur, maar ge lukkig kreeg de leider van het groepje een fortuinlijke ingeving. Hij liet een van de soldaten bij zich komen. Zet je helm af en je kwar tiermuts op, beval hij. Neem dan je zakdoek, als die tenminste voldoen de wit ie. en wandel daarmee naar den overkant. Dan doe je mijn com plimenten en vraag om wat muni tie. En als een haas kom je terug. Zoo gezegd, zoo gedaan. Na een poos je kon het gevecht weer voortgaan, maar nu werd de eene partij door zijn eigen munitie beschoten. Het leek wel iets op den slag bij Duins, waarin ad miraal Tromp aan dc Engelschen kruit aanbood, dat ze zeiden niet voldoende te hebben, oni slag to kunnen leveren. Uit den afgeloopen wereldoorlog zijn ook verhalen bekend, die wijzen op een goede onderlinge verhouding van vijan delijke militairen, die elkaar, door een maandenlangen strijd zonder uitzicht, hadden leeren kennen. Maar of het toen ooit zoover is gekomen, dat men elkaar munitie leende, meenen wij te mogen betwijfelen. Het gaat bij zulke manoeuvres altijd een beetje gemoedelijker dan in den oorlog, al zijn de soldaten aan beide kanten er meestal volkomen in, zoodat ze in de gestelde omstandigheden ge heel meeleven. Ze hebben er plezier in en doen hun taak met trouw, opgewekt heid en volharding. Dat ze na deze vermoeiende oefeningen nog zoo uit muntend defileerden als ze dezen laaL sten middag gedaan hebben voor hun chef, strekt hun tot eer. En nu staan hen nog vermoeiende dagen te wachten wanneer ze straks in het groote ver band meedoen aan de legeroefeningen, die tusschen Breda en Roosendaal staan gehouden te worden onder den commandant van het veldleger, luite nant-generaal jhr. W. Roell. Met de voorbereidingen daarvan is men reeds druk bezig, zooal6 we al hebben ge schreven. Belangrijke en interessante dagen staan voor de deur. Nederlandsch motorschip in moeilijkheden LONDEN, 21 Sept. )Reuter-A.N.P.). Het Nederlandsche motorschip „Kara- nan", dat op weg is van Groningen naar Kings Lynn met een lading kar ton, is bij Blakenev Point, acht mijl ten oosten van Wells in moeilijkheden geraakt. Het schip zonk vannacht in dichten mist noodseinen uit. Twee reddingsbooten zijn daarop uit gevaren. Zij troffen het schip aan den grond aan cn besloten in de buurt te blijven tot het hoogwater zou zijn en men een poging zou doen om het schip vlot te krijgen. Een te Huil thuiebehoo- rendo sleepboot is mede ter assistentie aanwezig. De „Karanan" was op zijn eerste reis. Het schip, dat bij de firma Koster te Hoogezand is gebouwd en onlangs op de Eems zijn proeftocht deed, is eigen dom van den kapitein In 't Veld en den eersten stuurman Weeber en hoort te Rotterdam thuis. Het meet 380 ton dw. en had een equipage van zeven man. Een telegram aan den Minister van Landbouw Het Landelijk Comité van Actie tegen den nadeeligen invloed der graanrech ten op de pluimveehouderij heeft zich in verband met den loop der eieren- markten met het volgende telegram tot Zijne Excellentie den Minister van Landbouw en Visscherij gewend: De laatste weken is het prijspeil der eieren op onze markten zoodanig geste gen, dat loonende export naar Engeland onmogelijk is, zoodat binnenlandsche handel onze markten beheerscht. Der halve komt ook de restitutie-regeling bij uitvoer niet tot uiting, zoodat pluim veehouders ten volle de last der graan rechten moeten dragen, verzoeken der halve eerbiedig doch dringend maatre gelen te willen doen treffen, waardoor de pluimveehouders werkelijk en vol ledig restitutie voor de graanrechten zullen ontvangen. MACHINISTENEXAMEN 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. Geslaagd voor diploma B de heeren R. India ie Amsterdam cn W. van der Sijde tc Rot terdam en voor het theoretisch gedeelte van diploma B de heer A. H. Angenent te Vlaardingen. Onderdeel van feestprogram» ma dat beter had weg» gelaten kunnen worden Een der correspondenten van het Hbld. in Zuid-Holland schrijft ons: Bij de feestviering ter ecre van de verloving van Prinses Juliana Donder dagavond heeft in de gemeente Moerka- pclle een vertooning plaats gehad, die een bedenkelijk karakter heeft. Bij deze feestviering is n.l. een gefingeerd bezoek van den Prins en de Prinses aan deze gemeente in scène gezet, waarbij een o f f i c i e e 1 e ontvangst ten raadhuize heeft plaats gehad. Tijdens de muziekuitvoering werd plotseling aan de daar verzamelde menigte de verras sende mededeeling gedaan, „dat Prinses Juliana en Prins Bernhard op hun te rugtocht van Amsterdam naar Den Haag door Moerkapelle waren gekomen en zich bij het raadhuis bevonden." Ter stond na deze mededeeling door den gemeente-secretaris gedaan, ijl den de menschen naar het raadhuis. Ér stond een auto, die zoo juist was aan gekomen, voorafgegaan door een paar geüniformeerde motorrijders. Een dame cn een heer waren uitge stapt, die als het Prinselijk Paar werden begroet. De menschen juichten het Paar toe. verheugd als zij waren, dat de ge meente Moerkapelle do eer van dit hoo- ge bezoek was aangedaan. Het quasi- Prinseliik Paar liet zich die toejuichin gen welgevallen en dankte wuivend daarvoor. De enthousiaste stemming steeg ten top, toen de burgemeester der gemeente 't jeugdige Paar gelukwensch- te en vervolgens de toegestroomde me nigte toesprak. Daarna begaf het verloof de Paar zich binnen het raadhuis om even later zich weer aan de menigte te vertoonen, die hen opnieuw toejuichte. De muziek speelde het „Wilhelmus". Het was een echte feestelijke plechtig heid. Na korten tijd vertrok het Paar, voorafgegaan door motorrijders onder enthousiaste toejuichingen der bevol king, die in de donkerte van den avond niet hadden bemerkt, dat het toege juichte Paar niet waren de Prinses en den Prins, maar gesminkte jongelui, uit de naburige gemeente. De feestcommissio heeft de burgerij een verrassing willen bereiden met iets beel bijzonders, dat tc voren niet was aangekondigd. Een verrassing is dit be zoek inderdaad geweest, maar verschei dene ingezetenen hebben zich aan deze vertooning dan toch werkelijk geër gerd en zij hebben het beschouwd als een grap van zeer bedenkelijk gehalte, om het maar zacht uit te drukken. Het Hbld. teekent hierbij aan: „Bovenstaand bericht kwam ons zóó ongeloofelijk voor, dat wij ons om nade re inlichtingen gewend hebben tot den burgemeester van Moerkapelle. Dezu deelde ons mede, dat de feitelijke ge gevens juist zijn. Er was Donderdag den gcheelen dag feest in de gemeente; een onderdeel van het programma luid' de: „feestelijke intocht van het verloof' de Paar". Ik heb geen oogenblik ge- dacht aldus de burgemeester dat men het voor ernst zou opnemen. Ei' schijnen echter enkele personen geweest te zijn, die geloofden dat het werkelijk gebeuren zou. De muzikanten wistew ook, dat het geen werkelijkheid zou zijn. Op onze vraag, wie de gefingeerde „Prins" was, ontwoordde het hoofd dezer gemeente: „Een manufacturier uit Ber- kel, afkomstig uit Moerkapelle, die ie dereen kende." Intusschcn wil het ons voorkomen, dat men verstandiger gedaan zou heb ben, dit gedeelte maar niet in het pro gramma op te nemen. Een burgemeester als officieel ambtsdrager dient in te zien, dat zóó iets allerminst past in een programma voor een dergelijke feest viering. Dit is inderdaad veel te ver ge gaan, en men mag het ongetwijfeld noemen een grap, die geenszins een grap meer is." BANKETBAKKERS EN OLIE HEFFING Het bestuur van de Ned. Banketbak- kersvereeniging heeft in een adres aan den minister van Landbouw en Vis scherij verzocht den banketbakkers ont heffing te willen verleonen van de be schikking van 11 Juli 1936, waarbij de heffing op olie werd verhoogd. Zij gronden dit verzoek op de over^ wegingen, dat de noodtoestand in de banketbakkersbedrijven zijn hoogtepunt heeft bereikt, dat de spijsolie voor den banketbakker een voorname grondstof is, en dat momenteel elke verhooging van de prijzen der grondstoffen vermin dering beteekent van productie en winstmogelijkheid, die den precairen toestand slechts kan verergeren. De Zilvermeeuw, die gelijk met de Pelikaan verkocht is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6