LAATSTE BERICHTEN OPTIMISME Wederzijdsch trou wen DE OPENBARE GEZONDHEIDS REGELING Parkeerplaatsen der rebellen JAPAN STELT EISCHEN Koninginnedag in Medan Italië boos op de Britten HET a.s. CONGRES IN DEN HAAG Woningcommissies langs de wegen DE DOODSLAG TE KONINGSBOSCH Geen R.A.I.-tentoon stelling in 1937 Kostenbesparing noodig Verstrekkingen in natura aan werk- loozen Dr. J. D. Bierens de Haan doctor honoris causa Azana van zins zich over te geven? TEGEN DE BEZETTING VAN FABRIEKEN NIEUWE TROEPEN NAAR PALESTINA WAT ETEN WIJ MORGEN? te BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 WERELDGEBEUREN Engelands militaire voorzorgsmaatregelen in de Middellandsche Zee wekken ontstemming te Rome DE Engelsche minister van marine, sir Samuel Hoare, heeft onlangs een inspectiereis naai' de Middel landsche Zee ondernomen. Dit bezoek heeft in Italië algemeen de aandacht getrokken en bij vele Italianen de mee ning post doen vatten, dat Engeland in het Oostelijke gedeelte van de Middel landsche Zee specialo militaire maatre gelen treft, die tegen Italië zijn gericht. Te Rome hebben de Engelsche maatre gelen een ernstigen wrevel gewekt, om dat zij als de uiting van Britsch wan trouwen jegens ItaJiè worden be schouwd. Als eon blijk van dit wan trouwen legt men eveneens uit het feit, dat het Italiaansch op Malta als offi- cieele taal wordt onderdrukt. Engelands houding wordt gekarakteriseerd als be treurenswaardig en onbillijk. Ook zit het den Italianen dwars, dat Cyprus tot een krachtig Britsch vlootsteunpunt wordt gemaakt. Aanleiding tot deze le vendige Brilsche militaire activiteit in een deel van Europa, waar Italië niet In de laatsto plaats meent een woordje mee te mogen spreken, is, naar men te Rome van gevoelen is, de in Groot- Brittannië algemeen verbreide, maar onjuist genoemde, opvatting, dat het Britsche imperium wordt bedreigd door aanspraken van het Italiaansche impe rium. Tc Rome acht men dat een mis kenning van den waren aard der Ita liaansche campagne, welke leidde tot de annexatie van Abessynic. Nadat de. Engelschen er reeds zoo veel toe hebben bijgedragen, dat Italië door Genève als aanvaller werd be stempeld, verzet men zich thans te Rome met man en macht tegen het Britsche streven de nicening ingang te doen vinden, als zou Italië agressieve bedoelingen koesteren. Dc Italiaansche bezwaren richten zich dan ook tegen de omstandigheid, dat Engeland de (Vriendschap van Italië wenscht, maar tegelijkertijd bang is voor wat de Britten noemen Italië's agressief imperialisme; Groot-Brittannië bepleit samenwerking, maar het treft, zoo re deneert men to Rome, tegelijkertijd in het Oostelijke deel der Middellandsche Zee ostentatief tegen Italië gerichte voorzorgsmaatregelen. De Engelschen beweren wel-is-waar, dat deze maatre gelen een defensief karakter dragen, doch hieraan hechten de Italianen geen geloof. Hunnerzijds laten zij echter uit komen. dat, aangezien Italië in de verste verte niet aan een aanval denkt, uitsluitend de Italiaansche vloot defen sieve doeleinden nastreeft. Wanneer deze niet op onrechtvaardige wijze wordt geprovoceerd, zoo wordt er nog aan toegevoegd, zal zij bijdragen tot waarborging van den vrede. Bovendien vergeet men aan de overzijde van het Kanaal volgens de Italianen, dat Italië thans; om de uitdrukking van Musso lini te gebruiken, behoort tot de „bevre digde mogendheden". inmiddels is er nog iets anders, dat den Italianen een doorn in het oog is. Niet alleen de, door Italië volkomen overbodig geachte, versterking van En gelands strategische positie in dc Mid dellandsche bevalt hun niet, maar bovendien achten zij zich beleedigd door de omstandigheid, dat koning Edward VIII, die onlangs een grooten vacantietocht ondernam, die gedeelte lijk een politiek karakter droeg, wel een bezoek bracht aan Dalmatië, Grie kenland en Turkije, maar Italië in elk opzicht links liet liggen. Zelfs noodigde de koning het Turksche staatshoofd uit een reis naar Londen te ondernemen, terwijl tevens een bezoek van de Turk sche vloot aan Malta, dat plotseling in een kolonie is veranderd, werd voorbe reid. Aan den vooravond van de her vatting der Europeeschc samenwerking vraagt men zich in Italië dan ook af wat Engeland voor heeft met de uitda gende bewapening in 'de Middelland sche Zee. Dc vraag, of Engeland het stelsel van politieke en militaire en tentes, in den trant van die, welke in het tijdvak der sancties bestonden, wil herstellen, wordt te Rome bevestigend beantwoord. Gelijk men weet, heeft ondertusschen sir Samuel Hoare reeds op de Italiaan sche kritiek en verdachtmakingen ge reageerd. Zijn uiteenzettingen kunnen zeer kort worden samengevat. Enge land, aldus de strekking ervan, wil niet alle mogendheden der Middellandsche Zee vriendschappelijke betrekkingen onderhouden; het cenige doel der mili taire maatregelen is waarborgen te scheppen voor de veiligheid van een der allergrootste verbindingswegen van het Britsche rijk. Deze uitleg is simpel en duidelijk. Rome aanvaardt dien echter niet. liet laat zich leiden door hetzelfde wantrou wen, waarvan de Italianen de Engel schen beschuldigen. Zoodoende zijn dan op het oogenblik de BritschItaliaan sche betrekkingen, die na de opheffing der sancties nog wel niet rechtstreeks hartelijk werden, maar niettemin aan merkelijk verbeterd waren, opnieuw ongunstig beïnvloed. Hierbij komt nog de wrevel der Italianen in verband met hetgeen zich thans te Genève af speelt. Op deze wijze zijn wederom zeer onprettige spanningen ontstaan. BINNENLAND Is toezicht op de inrichting van ziekenhuizen gewenscht? 's-GRAVENHAGE, 22 September. Zooals gemeld, wordt op 2 en 3 October te 's-Gravenhage een congres voor open bare gezondheidsregeling gehouden. Wij publiceeren hier den korten inhoud van de uit te brengen prae-adviezen over het onderwerp: is toezicht van over heidswege op do inrichting van zieken huizen gewenscht? Dr. A. J. A. Hogenhuis, uit Venlo, ad viseert: 1. Dat men zoo spoedig mogelijk ge- rake tot overheidstoezicht op zieken- huisbouw, in verband met de behoefte. 2. Dat bij ziekenhuisbouw slechts dan vergunning verleend wordt, indien vol daan wordt aan gestelde eischen, be treffende structuur cn technische instal laties, medische outillage, door een daartoe bevoegde, permanente commis sie. 3. Noodzakelijk toezicht op deskun dige medische leiding, medische verzor ging en verpleging zou aan de inspec tie kunnen worden opgedragen. Arts G. van der Reyden, uit Amster dam, zal de volgende stellingen verde digen: 1. Het ziekenhuiswezen in Nederland, hoezeer in het algemeen op een hoog peil staand, biedt den verpleegden niet steeds, wat redelijkerwijze gevorderd zou kunnen worden. 2. De bestaande ongebreidelde vrij heid tot het oprichten en uitbreiden van ziekenhuizen verhindert, dat de gelden die de gemeenschap aan het zie kenhuiswezen besteedt, steeds een zoo hoog mogelijk nuttig rendement ten aanzien van de gezondheid van ons volk opleveren. 3. De wetgever bevordere de volksge zondheid door het instellen van een overheidstoezicht op den bouw (hierbij het behoefte-element inbegrepen), de in richting en de exploitatie van zieken huizen en verpleeghuizen. 4. Bij de uitoefening van dit over heidstoezicht dient in ruime mate ge bruik gemaakt te worden van de ken nis, dc ervaring en de werkkracht van niet-ambtelijke deskundigen. 5. een regeling van dit toezicht over eenkomstig hef door de commissie-Ho- nig uit dc geneeskundige vereeniging tot bevordering van bet ziekenhuiswe zen voorgesteld wetsontwerp verdient aanbeveling. Woningcommissies noodzakelijk? Jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet, uit Rotterdam, concludeert: 1. De opheffing van de gezondheids commissies heeft er too geleid, dat de inspecteurs voor de volkshuisvesting met een taak zijn belast, welke zij on mogelijk naar behooren kunnen ver vullen, terwijl de besturen van kleine gemeenten zelden zoodanig zijn geoutil leerd, dat zij in een behoorlijke uitvoe ring van art. 23 der Woningwet kun nen voorzien. 2. Teneinde de woningverbetering en de krotopruiming behoorlijk voortgang te doen hebben, zullen vooral ten plat- telande woningcommissies moeten wor den ingesteld. 3. Het is gewenscht, dat spoedig door de regeering uitvoering wordt gegeven aan art. 24 A der Woningwet door uit vaardiging van een algemeenen maat regel van bestuur, welke voorschriften geeft voor de vorming en de erkenning van woningcommissies. 4. In afwachting van dezen algemee nen maatregel van bestuur kunnen zich reeds thans woningcommissies vormen. Er wordt aan herinnerd, dat het se cretariaat van het congres is gevestigd bij Prof. C. F. van Oijcn, Biltstraat 166, Utrecht. HOOGLEERAREN VAN DELFT BEZOEKEN URK URK, 22 September. Hedenmiddag te ongeveer drie uur arriveerden op Urk drie motorjachten van den Rijks waterstaat n.l. de „Flevo", de „Noord- Holland" en de „Jantje". Aan boord be vonden zich de directeur-generaal der Zuiderzec-wcrken, Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, en de ingenieurs Schilt- huis en Geers, alsmede een gezelschap van hoogleeraren aan de Technische Hoogeschool te Delft. Na een uur op het eiland vertoefd te hebben vertrok het gezelschap naar de Zuiderzeewer ken in de nabijheid van het eiland om zich vandaar naar Enkhuizen te bege ven. MACHINISTEN-EXAMEN •s-GRAVENHAGE, 22 September. Geslaagd voor diploma „B" de heer A. Smit te de Bilt en voor het theoretisch gedeelte van diploma „B" de heeren W. A. Angenent te Vlaardingen, C. Kok te Alkmaar en P. Engelage te Rotterdam. DE POSTVLUCHTEN De „Nachtegaal" op de uitreis, landde heden te Bandoeng, Pianohandel Fa. R. van den Burg Arnhemsche straat. Uitgebreide Muziekhandel, Alle uitgaven. Moreele verplichting om er gebruik van te maken 's-GRAVENHAGE, 22 S.ept. Steeds meer, zoo schrijft ons de A.N.W.B., wor den langs onze groote wegen parkeer plaatsen aangebracht, welke het den automoblisten en in niet mindere mate ook anderen weggebruikers mogelijk maken terzijde van den weg, dus zon der gevaar of hinder voor het overige verkeer op te leveren, hun voertuig voor een rustpoost of een reparatie tot stil stand te brengen. Ondanks het feit evenwel, dat dus met den aanleg van deze parkeerplaat sen een groot verkeersbclang is ge diend, blijken talrijke weggebruikers er nog met voldoende van doordrongen te zijn, dat men op wegen, waarlangs par keerplaatsen aangelegd zijn, niet dan bij hoogste noodzaak op den rijweg zelf moet stilstaan. Herhaaldelijk treft men op den weg AmersfoortApeldoorn en op het traject ArnhemEde om slechts enkele voorbeelden te noemen nog auto's, bakfietsen en andere vervoermiddelen aan. welke op den weg zelf parkeeren, terwijl op luttele meters afstand een behoorlijke parkeer plaats een veilige standplaats biedt. Veilig, zoowel voor den bestuurder zelf als voor de andere weggebruikers. Tot nu toe is geen stopverbod op de besproken wegen uitgevaardigd, dus in wettclijken zin zijn dcrgelijko ver- keerszondaars geen overtreders, maar de A.N.W.B vestigt er nog eens de aan dacht op, dat ook zonder wettelijke voorschriften zooveel gedaan zou kun nen worden ter bevordering van de ver keersveiligheid, waneer de weggebrui kers elkander maar wilden helpen door een juist gebruik van den weg en hij roept daarom ook in dit opzicht de me dewerking in van allen, die op van parkeerplaatsen voorziene wegen wil len stilstaan, met hen te verzoeken, dit niet op den weg zelve te doen, doch op de daarvoor bestemde bermgedeelten. Het O. M. neemt noodweer aan en eischt ontslag van rechtsvervolging ROERMOND, 22 Sept. Hcdenmid- dag diende voor de Roermondsche rechtbank de strafzaak tegen den 29-ja- rigen L. Lennartz, arbeider te Echt, wieri ten laste gelegd is dat hij in den nacht van 9 op 10 Februari van dit jaar te Echt op den mijnwerker Bron- nenberg met opzet heeft geschoten en dezen in het onderlichaam zoodanig raakte, dat hij aan de verwondingen is overleden. In den laten Zondagavond van 9 Fe bruari trachtten een drietal jongelui, waaronder ook het slachtoffer B., bij verschillende, caféhouders te Konings- bosch nog eten en drank te krijgen. Ze kwamen ook bij het café Lennartz, waar allen reeds te bed lagen. Ze wil den drank hebben cn toen men niet opendeed begonnen de jongelui herrie te schoppen. Vader en zoon Lennartz kwamen toen naar buiten en werden op een aframmeling getracteerd. De zoon van L. ging daarop een eindje op zij en loste een schot uit een revolver in de lucht. Daarop kwamen ook de moeder en zustor van L. naar buiten. Even later gingen allen weer naar bin nen, en sloten alles goed af. Toen be gon buiten de herrie pas goed. Met pa len werd het huis van L. bewerkt, de deur werd geramd en een raam van de slaapkamer vernield, zoodat het hout werk en luiken op straat vielen. Bedrei gingen werden geuit, vooral door B. Dezo schijnt toen gepoogd te hebben door het vernielde raam naar binnen te dringen. De zoon van L. heeft toen uit een oud Duitsch legergeweer twee maal geschoten en een schot raakte B. in het onderlijf. B. is daarop ineenge zakt en naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd, waar hij den volgenden dag overleed. Dr. Hulst uit Leiden, die de sectie verrichtte heeft geconstateerd, dat B. een schotwond had in den buik wand. De zoon L. is destijds gearresteerd en bekende uit noodweer te hebben ge schoten. Do dader, dio gunstig bekend stond, is eenige dagen later op verzoek van zijn verdediger. Mr. P. Tripels uit Roermond in vrijheid gesteld. Een zevental getuigen charge werd in deze zaak opgeroepen en een drietal k décharge. De officier van justitie eischte ont slag van rechtsvervolging, omdat naar zijn meening verdachte uitsluitend uit noodweer had gehandeld. DE DEBACLE VAN LAKEMAN'S BANK ENKHUIZEN, 23 Sept. In een cir culaire aan de crediteuren in dc sur séance van betaling van de N.V. Wed. S. Lakeman en Zonen te Enkhuizen, deelt de commissie belast met de be hartiging van de belangen der gedu peerden o.m. mede. dat men geen over dreven verwachtingen heeft te koesto ren. want dat de activa zeer sterk zijn tegengevallen. Crediteuren zullen rekening hebben te houden met de mogelijkheid dat aanmerkelijk meer dan de helft van hun vorderingen als verloren moet wor den beschouwd. Pessimisme in den autohandel Het bestuur van de R.A.I. heeft besloten, de automobieltentoonstel ling, die elk jaar in Februari in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehou den wordt, het volgend jaar niet te doen plaats hebben. In de kringen van het R.A.I.-bestuur vernam de Msb., dat men daar de be- teekenis van het feit, dat in Februari a.s. dc R.A.I.-tentoonstelling niet ge houden zal worden, zeer goed begrijpt Doch het bestuur heeft niettemin ge meend, den leden tot dit besluit te moe ten adviseeren, omdat men in den auto- mobiel-handel in het algemeen den toe stand allesbehalve rooskleurig acht. Er drukken zware lasten op het bedrijf en de omzet mogelijkheden worden ernstig belemmerd door de belastingen, die op de auto's en alle aanverwante zaken rusten. Tot dusver is de autohandel optimis tisch geweest cn men had ook dit jaar wel weer kunnen hopen op een bevre digend verloop van dc R.A.I., maar men kan tenslotte niet altijd weer op een goeden uitslag hopen, wanneer de fei ten zulk een optimisme eigenlijk niet meer wettigen. De automobielhandel heeft met groo te moeilijkheden te kampen en men on dervindt dc sterke behoefte om tot be sparing op de algemeene kosten te ko men. Dit is dc voornaamste overweging geweest om de R.A.I. dezen winter niet te doen doorgaan, ook al begreep men, dat men hierdoor Amsterdam een be langrijke attractie zou onthouden. Regeering in beginsel bereid den middenstand daarbij te betrekken Op de vragen van den heer .Sturopel betreffende het inschakelen van den middenstand bij verstrekkingen in na tura aan werkloozen, heeft do minister van Sociale Zaken geantwoord, dat aangezien slechts levensmiddelen in distributie zijn gebracht, die door de werkloozen niet of slechts in geringe mate zouden worden gebruikt, indien zij niet door de distributie tegen lagen prijs te hunner beschikking worden ge steld. het nadeel, dat de middenstand van de distributie ondervindt, ook slechts zeer gering kan zijn. De Regeering is in beginsel be reid den midd stand bij de ver strekking in natura te betrekken. Den gemeentebesturen wordt dan ook verzocht den middenstand niet uit te schakelen. Hierbij wordt ter voorkoming van misverstand opgemerkt, dat de Regee ring niet de meening kan deelen, als zou de distributie, zoo zij buiten den middenstand om geschiedde, van zoo- danigen invloed kunnen zijn, dat mid denstanders zooals in een der vra gen was gesteld den strijd om het bestaan zouden moeten opgeven. Een arbeid van vijf en veer* tig jaren gekroond Zooals in het bericht van dc 'over dracht van het rectoraat aan de ge meente universiteit te Amsterdam reeds werd gemeld, heeft de rector, prof. N. P. C. Zeeman, aan het einde van zijn rede het woord aan den hoog leeraar in de wijsbegeerte, prof. J. H. Pos verleend om namens den senaat der universiteit dr. J. D. Bierens de Haan te bekleeden met het doctoraat honoris causa in de wijsbegeerte. Prof. Pos wierp een blik op den ar beid van Bierens de Haan en zeide daarna: Dit doctoraat, dat een arbeid van vijf en veertig jaren kroont, komt ze ker niet te vroeg. De universiteit, die het u verleent, eert in u zichzelf. Als hoedster der Nederlandsche bescha ving heeft zij in u herkend een voort zetter der lijn van vrije Nederlandsche geesten, die in den aanvang een hoo- gen top bereikte in Erasmus van Rot terdam. Zij begroet in u een man, niet enkel gesproten uit een geslacht, dat vele aanzienlijke beoefenaren der we tenschap heeft voortgebracht, maar die als zijn geestelijke verwanten en leidslieden Hegel, Kant, Leiebnitz, Spi noza en Plato aanwijst. Uw omgang met deze onsterfelijken is de Nederlandsche zaak ten goede ge komen. Het zelfbegrip der mensch- heid, door hen bereikt en dat boven-na- tionaal is, is door uw vernederland- sching voor de onzen concreet gewor den. zonder daarbij te verliezen. Uw gehalte is het vrije denken, uw vorm kunst. Uw zilveren proza is geen uit- wendig kleed slechts: de klank des in- houds is in overeenstemming met zijn kleur. Misschien hebben het klaterend intellect van Bolland en de nuchtere wetenschappelijkheid van Heymans in de aandacht der tiidgenooten iets weg genomen van het deel dat toekwam aan uw voorname, stille speculatie. Maar de toekomst zal voor uw arbeid oen eigen en blijvende plaats bewaren. Dr. Bierens de Haan heeft hierna fy?t woord gevoerd en zijn dank voor 'de hem verleende onderscheiding uitge sproken. De Spaansche opstandelin» gen melden het eene sue ces na het andere CACERES, 23 Sept. (Reuter). Het hoofdkwartier van generaal Franco heeft officieel medegedeeld: Dc rechtsche troepen hebben de stad Torrijos, bij Toledo, bezet, waar de re- geeringstroepen 80 dooden hebben ach tergelaten, zoomede tal van gevange nen. In Guipuzcoa hebben de rechtsche troepen Vergara bezet. Aan het front in Andalusië zijn twee vliegtuigen der re geering neergeschoten. De radioclub van Teneriffe heeft me degedeeld, dat de luchtmacht van gene raal Mola opnieuw proclamaties heeft uitgeworpen boven Bilbao en Santan der. Mola hoopt deze steden voor 25 dezer zonder verzet in handen te krijgen. Vliegtuigen der opstandelingen hob- ten het hoofdkwartier der regeerings- troepen te Sama Delangrco (Austurië) gebombardeerd en daarbij ernstige schade aangericht. Radio Cadiz deelt mede, dat de co lonne van Yague 55 K.M. is opgerukt in de richting van Madrid, sinds Tala- vera door de troepen der opstandelin gen werd bezet. Azana zou, volgens Radio Cadiz al thans, besloten hebben zioh over te ge- van, maar Largo Caballero heeft zich met beslistheid daartegen verklaard. Largo Caballero is van meening over voldoende middelen tc beschikken om den strijd voort te zetten. Het garnizoen van Lerida, aldus Ra dio Cadiz, zou zich voor de zaak der opstandelingen hebben verklaard. De troepen van generaal Franco bevinden zich thans op 8 K.M. van Toledo, waar de regeeringstroepen bij de laatste ge vechten tal van gesneuvelden hebben moeten achterlaten. Italiaansche consul aangehouden Uit Barcelona wordt gemeld, dat een groep gewapende communisten de auto van den Italiaanschen consul hepft aan gehouden. Hoewel hij onmiddellijk be wees wie hij was, werd toch de wagen doorzocht, waarna hij verder kon rijden, De consul protesteerde onmiddellijk bij de autoriteiten. Britsche ambulance naar Spanje De Britsche onafhankelijke arbeiders partij heeft besloten een ambulance naar Spanje te zenden ter eere van de nagedachtenis van Joaquin Maurin, lei der der Spaansche arbeiderspartij, die verleden weck te Lavida terechtgesteld is. Zaterdag zal de ambulance vertrek ken. China acht ze in hun ges heel onaanvaardbaar SJANGHAI, 23 Sept. (Reuter). Uit Nanking wordt uit betrouwbare bron vernomen, dat de Japansche ambassa deur in het onderhoud, dat hij 15 de zer met den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken heelt gehad, de volgende eischen heeft gesteld: 1. Samenwerking der beide landen tegen het communisme. 2. Uitbreiding van den politieken raad van Hopei en Tsjahar met het doel een autonome zone te vormen, die Hopei, Tsjahar, Soeijoean, Sjansi en Sjantoeng omvat. 3. Toestemming voor Japan, luchtver- bindingen met China te openen. 4. Verlaging der douanerechten, waar aan Japansche producten onderworpen zijn. 5. Staking van de anti-Japansche cam pagne, o.a. door onderdrukking van deze propaganda door middel van schoolboeken. 6. Terugzending van de Koreaansche onderdanen, die in de militaire acade mie te Nanking verblijven. Deze eischen zouden in hun geheel onaanvaardbaar zijn geacht. BERN, 23 Sept. (A.N.P.) De leider van het federale departement van jus titie, Baumann, verklaarde in den staatsraad, dat de federale raad nooit zal toestaan, dat de fabrieken door sta kers worden bezet, zooals thans lil Frankrijk het geval is. Hij voegde hier aan toe, dat, indien de kantons dit niet weten te beletten, de federale raad zelf maatregelen zal nemen om de orde te handhaven. DE SNELSTE LIFT VAN EUROPA LUZERN, 23 Sept. (A.N.P.). De in 1905 gebouwde lift op den Bürgenstock aan het Vierwoudstedenmeer is thans vergroot. De nieuwe lift brengt haar passagiers in 62 seconden 160 meter om hoog en is daarmede de hoogste en snelste lift van Europa. Talrijke arrestaties en ver* oordeelingen in het Hei* lige Land JERUZALEM, 23 Sept. (Reuter). Se dert het uitbreken van de staking op 19 April tot 20 September zijn in Pales tina, naar officieel wordt meegedeeld, 2643 Arabieren gearresteerd en 346 Jo den. Hiervan werden 1646 Arabieren en 21 Joden veroordeeld; 710 Arabieren en 71 Joden werden vrijgesproken, terwijl nog 237 Arabieren en 57 Joden wachten op hun vonnis. Gisteren zijn uit Engeland wederom twee bataillons infanterie naar Pales tina vertrokken. Zij vormen het voor laatste transport van het expeditieleger. Hel laatste transport, eveneens twee ba taillons infanterie, zal 2 October a.s. vertrekken. OOST-INDIK Geïmproviseerd carillon en onbekende beiaardier Ook in Ned. Indië belasten plaatse lijke Oranje-comité's zich met het orga- nisceren van feestelijkheden op Ko ninginnedag. Dit jaar onderscheidden zich deze feesten in Medan door een merkwaardig carillon-concert vanaf dep toren van het Gemeentehuis. Dc „Dcli Courant" van 23 Augustus meldde n L, dat door een gelukkigen samenloop van omstandigheden eind Augustus de bekende beiaardier Phil van den Eindenhove op doorreis langs Medan kwam en het comité erin ge slaagd was hem bereid te vinden het reisschema te wijzigen, teneinde een geïmproviseerd carillonconcert, be staande uit een serie vaderlandsche liederen, ten beste te geven uit den toren van het Gemeentehuis. De moei lijkheid was echter een voldoende aan tal klokken samen tc brengen. De Ge meente beschikte zelf over eenige oude klokken van de brandweer. Verschil lende Gouvernementsdiensten, die over alarmklokken beschikten, zouden deze reeds, geheel belangeloos ter beschik king gesteld hebben, terwijl ook van do zijde van diverse groote Maatschap pijen alle medewerking was toegezegd. Desondanks waren er nog niet ge noeg klokken, terwijl het niet onmoge lijk was, dat sommige door den beiaar dier werden afgekeurd. Hot comité deed daarom een beroep op allen die klokken of groote schellen hadden en verzocht hen, die voor dit doel tijdelijk ter beschikking te stellen. Het carillonconcert bleek op Ko ninginnedag een groot succes te zijn, zoodat iedereen er zich over verwon derde. dat een beiaardier met een aan tal oude. bijeengeraapte klokken, zulk een concert kon geven. Tot iedere voldoening brachten de bladen den volgenden dag evenwel dc oplossing van dit carillonraadsel met den geheimzinnigen beiaardier: Het Oranje-comité, het Gemeentebestuur en de Pers hadden listig samengespannen: het klokkenspel was niet echt, doch be stond uit *n Philips versterker-installa tie, die door de „RevimiJ" in den toren was opgesteld cn waarop gramofoon- olaten van bekende Nederlandsche klokkenspelen ton gehoore waren ge bracht. Deze carlllonmuziok viel evenwel zoo in den smaak dat mon_ thans over weegt om de installatie in den raad huistoren te behouden- VOOR DE KOFFIETAFEL Gebakken komkommers. Bereiding: Schil 4 kleine komkom mers. Snijd ze in de helft en verwijder voorzichtig de zaadjes. Wrijf ze in met een mengsel van peper en zout en laat ze zoo een half uurtje staan. Droog ze met een schoonc doek af, haal ze even door wat meel, en bak ze in 4 5 eet lepels boter bruin en gaar. VOOR DE MIDDAGTAFEL Koude rollade. Andijvie. Aardappelen. Bebakken brood met appelmoes. Bereiding: Snijd sneetjes overgeble ven brood gelijk zonder korstjes. Be strijk ze met appelmoes en leg er nog een sneetje op. Druk alles stevig op elkaar en bak ze met boter licht bruin. Bestrooi ze met poedersuiker. OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. 22 ciept 23 epi. Londen Berlijn Parijs Brussel Zürich Kopenhagen Oslo - Stockholm New York Milaan Praag Medeged. door de Rotterd. Bankvereer 7.46% 7.49% 0.69.28 0.59.40 9.70% 9.73% 24.90 24.99 49.02 48.15 88.37 33.45 87.65 37.62% 38.52% 88.62% 1.47% 1.4714 11.65 6.11 6.11

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3