„extra REGEERING EN BACON- EXPORT per kruik f 3.25 BEMOEIINGEN Kübler-kleding SCHOTERMAN'S OUDE GENE VER UTRECHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 145 Zijn neef vermoord hier ter stede alleen bij W. K. van R.OSSUM KUNNEN NIET STOPGEZET Mr. Deckers beantwoordt vragen DE EERSTE D C 3 OP WEG NAAR NEDERLAND DE WERVELSTORM IN AMERIKA Kans op herhaling? dymda FEUILLETON Delv/arleOrcW^e 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 SEPTEMBER 193» ONTVANGDAGEN PAUSHUIZE Mevrouw Bosch van RosenthalPauw van Wieldrecht hoopt, aanvangende 8 October a.s., wekelijks Donderdags des namiddags van 31/* uur af te ontvangen. „RUBBER" In het Grand Théfitre Van Vrijdag af loopt in het Grand Théatre de film naar het boek „Rub ber"' van mevrouw Székely-Lulofs. Een der regisseurs, Felix Rutten, luidt de film als volgt in: „Het merkwaardige is, dat van alle bezwaren welke men tegen het boek heeft en welke ik zeer goed begrijpen kan, ik bij het eerste lozen niets heb gemerkt. De schildering van de feesten in dc club zijn steeds voor me bijzaak geweest. Ze hebben me niet gehinderd, ze zijn me niet opgevallen. Toen ik het boek uit had, stond voor me de fi guur van den Europeaan, die in dit land hard, bliksems hard moet werken en daardoor in alle zijn levensuitingen totaler is dan in Holland. Al die persoonlijke relletjes en in- trigetjes, welke in het boek utgespon- nen zijn, heb ik gezien als een nood zakelijk iets, zonder welk een mensch hier niet leven kan. En toen ik de Meeester het boek liet lezen en de plannen voor een definitieve verfil ming vasten vorm begonnen te krij gen, bleek dit ook zijn visie te zijn en ontstond dc definitieve vorm van het manuscript van „Rubber". Deze vorm wijkt sterk af van het boek, doch het boek is gebleven, niet tegenstaande de intriges omgewerkt zijn, de karakters zijn samengetrokken en het zwaartepunt ligt niet meer bij de ongelukkige Renée en de gelukkige Annet, maar in D e 1 i, het werk. Rubber is geen film als „Dood Wa ter" waarin de handeling eigenlijk was, dat er niets gebeurde, niets, dat speelde in een land, waar het leven traag en geruischloos is. Rubber speelt in Deli, waar geleefd wordt en als het waar mocht zijn, dat er in Deli fees ten zijn gevierd, zooals Mevr. Lulofs die met vrouwelijke uitvoerigheid be schrijft, dan behoeft Deli zich daar zelf niet voor te geneeren. De feesten fijn in de film gebleven, maar niet on; een onzedelijke sensatie te geven aan den burgerman, maar omdat deze feesten een noodzaak zijn, een uitlaat voor den mensch. Het belangrijkste in de film „Rub ber" is en blijft het land, de aarde en al heeft de film een zeer boeiende, zelfs spannende handeling, boven en boven alles is de aarde van Deli de hoofdpersoon. Film is een „Traumfabriek" zooals de Russische schrijver Ehrenburg het zoo expressief genoemd heeft, maar wij poogden met „Rubber" geen Wünsch- traumfabriek te maken, maar een film die de werkelijkheid toont, net zoo, dat de eenvoudigste dingen hun beteekenis, hun zin uitdrukken, zonder weer tot symbolen verheven te worden. En toch een film met een ethischen ondergrond. Bij de keuze van de spelers voor deze film hebben wij gepoogd, geen „Spe lers" in de film te krijgen, maar men- schen, die „planters" zijn, niet spelen. Als Jules Verstraete op een avond voor de eerste maal in de club van Kisaran verschijnt, vraagt men van welke ke bon die planter is. Dat was ons het bewijs, dat wij raak sloegen met hem te nemen voor de rol van Meesters. En zoo poogden wij dit met alle figuren in Rubber te doen. Menschen van vleesch en bloed, zweetend, vierkant, echt. Geen schmink is in deze film gebruikt, geen pruiken en al die rommel, menschen, dingen. En wij hopen met „Rubber" een taak vervuld te hebben, n.l. het moe derland een beeld geven van het leven en werken van den Europeaan in Deli en in dit land zelf een spiegel te zijn, hetgeen toch de taak is van de kunst. •s-HERTOGENBOSCH, 22 Sept. In hooger beroep werd gistermiddag voor het gerechtshof alhier behandeld de strafzaak tegen J. J. van B. uit Oss, die door de rechtbank te 's-Hertogenbosch was veroordeeld tot tien jaren gevan genisstraf, onidat hij op 11 December ÏU29 te Oss zijn neef Gerrit van G. op zettelijk met eenige messteken van het leven heeft beroofd. Zoowel de officier van justitie als de verdachte hadden hooger beroep tegen dit vonnis aangeteekend. Verdachte beweerde in eerste instan tie onschuldig te zijn. De getuigen legden echter zeer be zwarende verklaringen af. Mejuffrouw J. van II. uit Oss zeide, dat, toen van B. uit het Huis van Be waring te 's-Hertogenbosch was ont slagen, hij tegen haar had gezegd: „ik pakte een broodmes en duwde het zoo hard in van G., dat de duivel het zelfs niet houden kon." Getuige P. de R. verklaarde, dat van B. hem gezegd had: „ik steek er liever tien kapot, dan dat zij het mij doen en als ik hem niet van kant had gemaakt, dan had hij het mij gedaan." Ook na deze verklaringen blijft ver dachte ontkennen. Getuige M. J. de R. verklaarde, dat verdachte tegen hem had gezegd: „ik heb met mijn neef Gerrit ruzie gehad. Ik pakte een broodmes en maaide hem dat in het lijf. Hij had er gauw genoeg van, want hij zakte ineen. Ik ben sla ger geweest en weet precies, waar ik iemand raken moet." Na deze verklaring zeide verdachte: „het is wel mogelijk, dat ik van G. heb vermoord en ik geloof ook wel, dat ik zoo iets aan de R. heb verklaard, maar ik ontken, van G. opzettelijk gedood te hebben. De advocaat-generaal mr. W. Mas- sink was er van overtuigd, dat van B zijn neef Gerrit van G. heeft doodge stoken en hij achtte de schuld overtui gend bewezen. Hij eischtc op juridische gronden vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling van den verdachte, wegens zware mishan deling, den dood tengevolge gehad hebbende, een gevangenisstraf van ze ven jaren. De verdediger mr. van Nispen tot Sevenaer bepleitte een mildere straf. Uitspraak 6 October. DE MOORD TE ROTTERDAM De prosector-bacterioloog dr. van Rijs- sel, heeft de sectie verricht op het lijk van de verslagen©. Daarbij is gebleken, dat de vrouw is gestorven als gevolg van het feit, dat zij een aantal slagen, waaronder enkele zeer krachtige, met een of ander zwaar voorwerp op het hoofd heeft gekregen. Dc schedel toon de op verschillende plaatsen zeer ern stig letsel. De aangehoudene blijft pertinent ont kennen, iets met het misdrijf uitstaan de te hebben. Uit de verklaringen van een groot aantal getuigen is komen vast te staan, dat de aangehoudene reeds gedurende geruimen tijd toenadering tot de vrouw heeft gezocht. Hoewel zij hem meermalen ernstig te verstaan heeft gegeven, hiervan niet gediend te zijn, bleef hij haar geregeld opzoeken. LANGESTRAAT 18 - AMERSFOORT Het raadplegen van den regee» ringscommissaris commers cieel adviseur 's-GRAVENHAGE, 22 September. Op de viagen van den heer van der Weijden, in zake het raadplegen door de regeering van den regeeringscornmis- saris-eommercieel adviseur, den steun aan baconfabrieken, den prijs voor de baconbereiding en het stopzetten van de regeeringsbemoeiing met de bacon bereiding heeft de Minister van Land bouw en Visscherij, Dr. L. N. Deckers, het volgende geantwoord: De vroegere baconcontracten betrof fen een regeling met de baconindustrio in haar geheel, terwijl thans in het systeem van inschrijving, dat de minis ter voorstaat, het individueel© belang van iederen fabrikant op den voorgrond treedt. Aangezien de baconbereiding een zeer belangrijk onderdeel uitmaakt van het bedrijf, waarmede de regeerings- commissaris-commercieel adviseur ver bonden is, heeft de minister gemeend goed te doen, met genoemden regee- ringscommissaris in dezen niet om ad vies te vragen. Eenerzijds was dit juis ter tegenover de andere baconbedrijven, anderzijds werd de positie van den be trokkene er door vergemakkelijkt. De regeeringscommissaris-commer- cieel adviseur geeft wel advies in an dere, in het bijzonder commercieele aan gelegenheden, de varkenshouderij be treffende, waarbij het bijzondere belang van iedere onderneming niet in zooda nige mate gemoeid is als bij de thans geldende baconregeling. Hij is onder rneer wel geraadpleegd in de regeling van de overneming van zware varkens en de voor deze varkens te besteden prijzen. Uit het vorenstaande volgt, dat de re- geeringscommissaris-commercieel advi seur geraadpleegd wordt over de tot zijn taak behoorende onderdeelen van de varkens- en veehouderij. De verdere werkzaamheden van den regeerings- commissaris-commercieel adviseur be staan uit het verleenen van advies ten aanzien van commercieele aangelegen heden op het geheele gebied van de landbouwcrisismaatregelen, zoowel ten aanzien van de visscherij, den akker bouw, den tuinbouw als andere. Hij verstrekt deze adviezen aan den Minis ter, terwijl hij daarnaast de regeerings- commissarissen met zijn commercieele adviezen ter zijde staat. Ook neemt hij meermalen een werkzaam aandeel in dc voorbereiding van onderhandelingen met het buitenland. Voorts behoort tot zijn taak de lei ding van de afdeeling organisatie, wel ke afdeeling medewerking verleent bij de administratief-technische organisatie der crisisorganisaties en voorschriften, respectievelijk adviezen geeft ten aan zien van zoo zuinig en efficient moge lijk beheer dezer organisaties. Mede is in deze taak begrepen den minister voor te lichten in zake personeelsaan gelegenheden zoowel ten aanzien van salarieering als van aanstelling en ont slag. Het is den minister niet bekend, in hoeverre door de nu gegeven vergoe ding een rendabele productie voor de verschillende bedrijven is verzekerd. Verder moge worden verwezen naar de beantwoording der vorige vragen, door den heer van der Weijden over deze aangelegenheid gesteld. Ten aanzien van hetgeen voorgevallen is en even tueel© in de toekomst toe te kennen vergoedingen, moge verwezen worden naar de beantwoording van de vragen van den heer van der Sluis. De crisis-accountantsdienst heeft niet het oordeel uitgesproken, dat de thans gecontracteerde prijs voor de baconbe reiding ternauwernood voldoende is. doch dat aan de hand van cijfers, door den crisisaccountantsdienst verzameld, gebleken is, dat doze prijs, behoudens ingevoerde zeer groote bezuinigingen, niet voldoende is om de productiekos ten der gezamenlijke fabrieken bij de tegenwoordige bezetting te dekken. De minister vermag in geen enkel op zicht verband le zien tusschen de waar de, welke aan het oordeel van den cri sis-accountantsdienst moet worden ge hecht en het feit, dat sedert de instel ling van dezen dienst contracten zijn gesloten tegen een prijs, die ver boven den prijs uitgaat, welke thans door een gegadigde is aangeboden. Ten aanzien van de bemoeiingen met de baconinduslrie van de zijde der Ne- derlandsche Varkenscentralo en later de Nederlandsche Vechouderijcentrale is aan de Kamer geen enkele mededce- ling onthouden. Ook in de driemaande- lijksche bericht verschijnen geregeld mededeelingen. Daarenboven heeft de commissie-Beumer naar de geheele ges te een onderzoek ingesteld, waarvan het rapport gepubliceerd is. De Minister zou zeer toejuichen, in dien het, met het oog op de landbouw belangen, mogelijk was de rechtstreek- sche regeeringsbemoeiïngen met de ba conbereiding te doen eindigen. Te dien einde heeft hij reeds geruimen tijd ge leden het voorstel gedaan aan den ge- organiseerden landbouw orn de land bouworganisaties nader bij deze aange legenheid te betrekken. Een dezer da gen ontving de minister evenwel de mededeeling, dat deze organisaties daarop niet wenschen in te gaan. Daar het niet strookt met dc belangen van de varkenshouderij den baconexport stop te zetten, zal het, zoolang de bij zondere omstandigheden duren, noodig zijn, dat de regeering zich op een of an dere wijze rechtstreeks met den bacon export bemoeit. Over de regeling, welke de thans geldende zal vervangen, kan de Minis ter nog geen inlichtingen verstrekken. De „Ibis" met de Statendam 29 September reeds naar Rotterdam 's-GRAVENHAGE, 22 September. - De eerste Douglas DC 3. voor de K.L.M. is reeds uit Santa Monica gestart, waar de fabrieken van Douglas gevestigd zijn op weg naar New-York. Gisteren is het toestel met de heeren Scholtc en Vee- nendaal van de K.L.M., aan boord, te Kansas City aangekomen, vanwaar het vandaag doorvliegt naar Hartford, om den luchtweg naar New-York in drie étappes af te leggen. Vermoedelijk deze DC 3 29 dezer reeds uit Amerika vertrekken, inge scheept aan boord van het s.s. „Staten dam" van de HollandAmerika-lijn. De registratieteekens van de DC 3 luiden: PH-ALI., zijn naam is de „Ibis" welke vogel reeds eerder in de K.L.M.- volière heeft geleefd. Deze was de Ph— All, een Fokker F12, waarmede Ewin Berghaus nog een vlucht naar Indie ge maakt heeft, welke hij in zijn bekende uitgave „Propeller ueberm paradies" beschreef. FRAUDE BIJ DEN BIJZONDER VRIJWILLIGEN LANDSTORM MAASTRICHT, 22 Sept. De recht bank te Maastricht heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen J. G. uit Maas tricht, verdacht van verduistering van een bedrag van rond 26.000.— ten na- deele van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm. De rechtbank veroordeelde G. tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden, met aftrek van het voorarrest. We behoeven ons niet onges rust te maken over gevoL gen voor ons land Na de eerste zeer alarmeerende be richten over de cycloon aan de Atlan tische kust der Vereenigde Staten zijn de verdere mededeelingen vrij spoedig verstomd zoodat het schijnt alsof de cycloon zich niet verder heeft ontwik keld. Het kan ook zijn, dat zijn gebied grootendeels over den Oceaan bleef en dat men aan de kust meer last heeft gehad van een hooge vloedgolf dan van buitengewoon sterken wind. Een snel heid van 60 mijlen per uur is welis waar niet gering maar voor een wervel storm aan dc kust der V.S. niet bui tengewoon groot. Hoe dit zij, later zul ten hierover wel nadere gegevens bin nenkomen en hoop ik erop terug te ko men als het blijkt, dat de cycloon in derdaad zoo hevig i6 geweest als de eerste berichten deden vreezen Er zijn echter twee andere omstan digheden, die nog even bekeken moe ten worden. Vooreerst is het merkwaardig, dat het cycloonseizoen inzet met een wer velstorm, die op betrekkelijk hooge breedte zich aanmeldt. Gewoonlijk tre den de eerste cyclonen van een seizoen op Zuidelijker breedten op. Deze om standigheid maakt dus, dat het ver schijnsel dichter bij Europa optreedt dan gewoonlijk on wettigt de vraag of pr kans is, dat wij nog onder den in vloed ervan zullen komen. Met zeker heid is hiervan niets te zeggen. Het komt wel voor, dat West-Indische wer velstormen zich langs de Oostkust van Amerika verder verplaatsen en den Oceaan oversteken om ten slotte in West-Europa als diepe stormdepressie aan te komen maar dit is volstrekt geen regel. Wij behoeven ons hierover dus niet te verontrusten. Zelfs al haalt deze orkaan-depressie den overkant dan kan zij wel van vrij geringe beteekenis geworden zijn. De tijd van oversteken kan geschat worden op drie tot vijf etmalen. Het regenweer van Zondag op Maandag kan hier niets mee te maken hebben gehad. De tweede merkwaardige omstandig heid is, dat een zoo intensieve cycloon betrekkelijk vroeg in het seizoen op treedt. Mogelijk ligt hierin een aanwij zing, dat wij binnenkort weer van een tweede zullen hooren, daar in sommige seizoenen meer dan één wervelstorm optreedt. Het is intusschen ook opvallen.d dat, terwijl in het verre Westen zulke hevi ge meteorologische gebeurtenissen plaats hebben, het weer in Europa zulk een rustig karakter behoudt en zelfs na optredende storingen zich zoo spoe dig herstelt. CHR. NELL. (Nadruk verboden). KORTSTONDIG BURGEMEESTER- SCHAP VALKENBURG, 22 Sept Op 28- jarigen leeftijd is gisteravond plotse ling overleden de heer Mr. E. J. C. Mares. De heer Mares was eerst Zaterdag j.l. geïnstalleerd als burgemeester van Gulpen. Daarvoor was hij werkzaam aan de provinciale griffie te Maas tricht. KONINGIN EN PRINSES MAKEN EEN RONDRIT APELDOORN, 22 September. Gis termiddag heeft H.K.H. Prinses Juliana per auto een rijtoer in de omgeving van Apeldoorn gemaakt. H.K.H. was verge zeld van een hofdame. Prinses Juliana bracht een bezoek aan de buurtschap pen Wenum en Wiessel, waar ter eert? van den blijden intocht Zaterdag j.l., door de landelijke bevolking een groote dubbele eerepoort was opgericht op het kruispunt ZwolschewegWisselsche- weg. Terwijl H.K.H. aandachtig de eere poort bezichtigde, naderde uit de rich ting Wiessel H.M. de Koningin, die per rijtuig was uitgereden. Ook H.M. liet bij de eerepoort halt houden, waarna Ko ningin en Prinses, hartelijk toegejuicht door de inmiddels toegesnelde buurtbe woners, haar tocht vervolgden. Grand Théfitre. Vanaf Vrijdag 18 Sept. vertooning van de film „Slotaccoord." Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45, 4, 0.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag een Zaterdag matinée, IVi uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 18 Sept. vertooning van de fims „De kleinste rebel" en „Hallo, hier Amerika." Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2.30, 6 en 8.30 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicltla. Geen voor stelling. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Moseiim Fléhite. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- genteseelaan. lederen dag van 68 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. TA September. Foyer Amicitia. Vergadering van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. 24 Sept. Amicitia. Gezelschap Jan Nooij met „De Voddenraper van Parijs." 8J4 uur. 24 Sept, Grand théfitre. Gezelschap Jan Musch in „Het Wederzijds Huwe lijksbedrog." 24 26 Sept. „De Valk." Bazar der gemengde zangvereeniging Men delssohn. 25 en 26 Sept. Hotel „Nationaal." Esperanto-tentoonstelling van de vereeniging L.E.E.N. 25 Sept.: Soc. Amicitia. Filmver- tooning met causerie door kol. J. Alma voor de Amersfoortsche Ca- roussel Vereeniging. 8 uur nam. 27 September. Soc. Concordia. Joodsche Ver. „Nut en Genoegen." Lezing Mr. M. L. Kan, Amsterdam, over: „De huidige politieke omstan digheden in Palestina." 8 uur n.m. 28 Sept. Toonzaal Sierkunst Lezing over astrologie door den heer Th. J. J. Ram. 8.15 n.m. 30 Sept. Amicitia. Het Vrije Too- neel onder leiding van Chris de la Mar. 8 uur. 30 Sept. Eben Haëzer. Filmavond ten bate van Sanatorium Zonneglo ren, Soest. 2 Oct. „De Valk." Vergadering C. D. U. 2 Oct. Amicitia. Feestavond 20- jarig bestaan der Ver. v. Vrijz. Gods- dienstigen voor militairen en mili taire tehuizen. 8 uur n.m. 3 October, De Valk. Bestuurders- bond. Feestavond 5-jarig bestaan, 9 en 10 October. Amicitia. Con cert van het Kovacs Lajos-ensemble. Dooi GEORGE GOODCHILD Geautoriseerde vertaling van H. OVERAKKER 46) Met een gevoel van afschuw bedekte hij het gevondene weer met aarde en veegde het zweet van zijn voorhoofd Het was juist bijtijds, want een paar minuten later kwam Tresa uit do bun galow naar hem toe. Hij deed, alsof hij bezig was het onkruid weg te halen „Ik verwonderde mij al, waar je was," zeide zij. „Ik voelde, dat ik een klein beetje beweging noodig had. Dat onkruid vind ik erg leelijk." „Dat vond ik ook," antwoordde zij „Maar laat het nu maar zoolang rus ten Het is nauwelijks de moeite waard om het op te ruimen, want we zijn hier nog maar zoo'n korten tijd." „Goddank!" zeide hij uit den grond van zijn hart ..Ondanks je moed, zal deze plaats toch altijd onprettige hsr inneringen in ie wakker maken- Ik begrijp eigenlijk niet, waarom je nooit een hond srehouden hebt Een hond is een prachtig kameraad en bewaker" „We hebben daar weieens over g* dacht, maar mijnmijn broeder was niet zoo erg op honden gesteld." „En toch interesseerde hij zich zuo voo- dieren „Alleen uit een wetenschappelijk oog punt Hij kon er ook zoo wonderlijk mee omspringenhij had een soort van hypnotischen invloed op hen." Hij schrok op, toen hij deze opmer king hoorde, maar slaagde er toch in zijn verwarring voor haar verborgen te houden. „Bracht hij nooit dieren hierheen?' „Neen. Dat was trouwens niet noodig omdat er een prachtige collectie is in den Botanischen Tuin." Het klopte geheel met zijn hypothese Zoover als hij kon nagaan, moest het doode beest, dat hij gevonden had, niet langer dan een jaar geleden begraven zijn Het bleek, dat zij daar niets van wist Wie anders dan Dixon kon het daar hebben begraven? En, waarom had hij dat beest in stilte in den grond gestopt? Zij zeide. dat hij een zekeren invloed op de dieren uitoefende. Zcu hij dat groote. sterke schepsel gebruikt hebben om het werk te doen, waartoe hij onmogelijk ln staat was? Daar had je nog dat voorval met dien koffer, waarover Wah gesproken had Dixon had dien in het huis gebracht op den dag van den moorden hij was zwaar geweest! Die koffer had on getwijfeld den baviaan geherbergd En dan die blaaspijp. Was dit zwijgen ie instrument gebruikt tegen den bavi aan?" „Je schijnt nogalin gedachten verzonken," sprak zij zacht. ..Ben je aan het piekeren over dien brief?" „Niet bepaald piekeren, maar ik ben nieuwsgierig. Zei hij niet tien uur?" „Ja. en het is nu bijna zeven. Ned, ik ben zoo blij, dat jij hier bent. Het zou hebben kunnen gebeuren, toen ik hier alleen was en dan zou ik niet hebben geweten, wat ik moest doen. Goddank, dat jij bij mij bent!" In haar oogen waren dankbaarheid en vertrouwen in hem te lezen. Zij, evenals hij, duchtten de nadering van den aangeduiden tijd, waarop het familie-schandaal weer zou komen op dagen, maar zij had haar besluit geno men en was vastbesloten zich daaraan te houden. Zij schreef zijn eigenaardige houding toe aan hetgeen stond te ge beuren, terwijl de hoofdzaak moest worden toegeschreven aan de recente verschrikkelijke ontdekking. Wat er ook mocht gebeuren, hij zou het haar niet onthullen. Het was nergens voor nnodig om ook maar de kleinste geluk kige herinnering aan hem te dood°n welke haar zusterlijke gcntgenheid wellicht nog voedde. Zij dineerden tezamen en na den maaltijd speelde Tresa piano, maar het scheen alsof haar handen hun vaardig heid verloren hadden. Het was hen bei den onmogelijk om te vergeten, dat zoo aanstonds een zeker persoon zou ko; men en Carson was nieuwsgierig of hij zijn wegzending zou accepteeren of zijn toevlucht zou nemen tot brutaliteit. In het laatste geval was hij bereid om zijn mannetje te staan. „Ik kan niet meer spelen," zeide Tre sa. „Ned, hoe laat is het?" „Kwart over negenen. Moed houden, schat, misschien komt hij heelemaal niet." „Hij zal komen.... ik weet, dat hij zal komen." En toen ging de bel over. Zij schrok hevig en keek met een doodsbleek ge laat naar Carson. „Ts hij dat?" „Dat kan niet, tenzijDe meid gaat al." „Maar „Laat haar gaan. We kunnen hem hier ontvangen. Misschien is dat wel beter." Zij stemde toe en gedurende een mi nuut zaten zij in angstige spanning te wachten. Toen kwam de meid binnen en achter haar aan de stoere figuur van Murcheson. „Het spijt mij, dat ik hier moet bin nendringen," mompelde hij. „Dat is al les, mijn beste mensch. Ik wou graag juffrouw Dixon spreken." De vrouw ging dadelijk heen. Carson stond op en fronste de wenkbrauwen „Hoe durft U1" „Wacht!" stiet Murcheson uit. „Er zijn twee van mijn menschen in de gang. Ik heb een belangrijke zaak on derhanden. Het spijt mij, dat ik op deze manier hier binnen moest komen val len. maar plicht gaat voor. Er zijn een «heelehocl interessante feiten aan het licht gekomen, sedert ik U het laatst zag. Het zal IJ wellicht interesseeren te hooren. dat Joseph Armstrong op dit oogen blik in Singapore is. „Dat is niet waar." antwoordde Car son. „Joseph Armstrong is niet in Sin gapore en zelfs niet binnen duizend mijlen daarvan." Murcheson keek hem behoedzaam aan en toen naar Tresa. Hij besloot on middellijk van taktiek te veranderen. „Ik zal het anders zeggen... Perry Dixon is in Singapore en verbergt zich." „DusUU weet het?" hijgde Tresa, „Ja, ik weet het, Ik wist het allang. Hij had dat op Java nogal slim inge pikt en heeft mij een tijdlang misleid Maar later heb ik hem mooi in een hoek gedreven. Er was geen enkel pas sagiersschip. waarmee hij weg kon gaan, maar hij heeft het gedaan gekre gen om op een visschersboot te komen Ik kreeg dit bericht te laat en ontdek te, dat hij aan land gevlucht was." „Ga verder," zeide Carson. „Wel, ik was niet van plan hem dezen keer weer te laten ontglippen. Ik ver moedde, dat hij zich wel met juffrouw Dixon in verbinding zou stellen en ik had gelijk." „Wat bedoelt U „Ik heb zoowel de post als deze bun galow laten bewaken. Ik ben te weten gekomen, dat vanmiddag een brief van hem hier gekomen is. Ik zou gaarne een blik willen slaan op dat document." „Kijk eens, inspecteur," zeide Carson gramstorig. „Het moge al Uw plicht zijn om in iemand's huis in te breken, maar bet is toch zeker niet Uw plicht om te vragen naar iemand's privé-correspon- dentie." Murcheson haalde zijn schouders op en keek naar Tresa, die zeer geagi teerd was. „Juffrouw Dixon," zeide hij op een vriendelijker toon, „ik geloof, dat het in Uw voordeel is, wanneer U mij dien brief Iaat zien. Er zijn een paar dingen in deze zaak, welke U nog niet weet Ik geloof, dat ik later in staat zal zijn U bet een en ander te onthullen, hetwelk IJ meer dan verwonderd zal doen staan. Ik heb bijvoorbeeld een persoon in hechtenis genomen, genaamd Da Costa zegt U dat iets?" „Da CostaNeenik ken dien naam niet." „Toch wellater zult U zich dien herinneren. Nu zou ik graag willen we ten, hoe Iaat of Dixon zich voorstelt hij U aan te komen. U wint er niets hij door dit voor mij te verzwijgen, want deze bungalow blijft onder bewaking, zoodat ik hem tenslotte toch wel zal krijgen. Aan den anderen kant zal wanneer U mij die inlichting verschaft dat veel tijd uitsparen, waarvoor U mij later dankbaar zult zijn." Tresa keek Carson aan. maar deze tastte evenzeer in het duister omtrent Murcheson's bedoelingen als zij. Den inhoud van den brief mededeelen stond gelijk aan het helpen van de politie om hem te arresteeren. Maar als Murche son alle wegen tot ontsnapping afgeslo ten had, waarvoor diende het dan om dien doodsangst nog langer te laten voortduren? Carson had eenig idee van haar gedachtengang. Hij kwam dichter bij haar. „Jij moet beslissen, Tresa," fluister de hij. „Maar zij zullen hem arresteeren!" „Dat schijnt mij toch onvermijdelijk toe. Ik wil je niet beïnfluenceeren, maar „Je beïnfluenceert mij wel," sprak zij met een tranen verstikte stem. „Je vraagt mij om hem op te geven. Je schijnt mij nu veel harder toe dan vroe gerveel harder." Dat was inderdaad waar. De ontdek king van het lijk van den baviaan had alle sympathie in Carson gedood. Zelfs al was het Tresa's broeder, dan zou toch de wereld er wel bij varen, wanneer men van een dergelijk exemplaar verlost werd. „Ik kan niet tegen jou liegen," sprak hij zacht. „Ik geloof, dat het 't beste is, dat je hem vertelt, wat er in dien brief staat." Zij wrong haar handen en keek van Carson naar Murcheson. De gezichten van beide mannen waren grimmig en vastberaden en elk van hen beiden be klaagde het arme meisje, wier ziel als het ware vaneen gereten werd. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6