KANTONGERECHT FEUILLETON DeI^ar,eOrch,d0l DE VODDENRAPER VAN PARIJS Maria Montessori N.V. Cotrpagnie Lyonnaiss BRANDSTICHTING? HAAGSE SLAGERIJ 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 Alweer ging autorijden niet met nuchterszijn samen De openbare zitting van het kanton gerecht bood gisteren wèl stof voor copy. Eerst werden twee reeds eerder aangesneden zaken behandeld. Verwikkelingen Vorige week was sprake over een Soester wielrijder niet latten onder den arm. Hij zou gedraaid hebben en daar mee een vlak achterop komende twee de fietser hebben opzij doen stuiven en belanden tegen een motorrijder. Thans was op zijn verzoek nog een getuige ge dagvaard, die min of meer als déchar ge kon worden aangemerkt, zei do Ambtenaar van het O.M. In ons oor bracht hij nog meer verzwaring. Zoo kwam de eisch van 10 boete. Vonnis volgende week, vermoedelijk omdat do Kantonrechter de som der gevraagde schadevergoeding wil overwegen. De tweede fietser vroeg 20 voor 5 dagen rust door den dokter wenschelijk ge acht, tegen timmermans uurloon van 50 cent. Maar heeft U wel 5 dagen ge rust? En had U kans tijdens die dagen op vol werk tegen 50 cent? vroeg Z. E. A. Neen, de volle 20 gulden zullen wel niet worden bewilligd. Wien behooren de 12 varkens? Ook dit is een zaak van vorige week, 12 varkens door den controleur aange troffen in de schuur van een der twee firmanten van een vleeschgrossierderij te Barneveld, die geen voorraad moch ten hebben, daar zij niet bij de Cen trale waren aangesloten. Thans ver scheen de Woudenbergsche leverancier der varkens, een handelaar in dit goed je. Het ging erom of hij nog eigenaar was der levende varkens. Hij dacht van wel, al bemoeide hij zich niet met keu ren en slachten. Hij kreeg, zooals bij al de collega's gewoonte is, betaling van goedgekeurd vleesch na slachting. Niet goed gekeurd, dan niet. Dus nipt goed gekeurd een reden voor ontbinding van den koop? stelde de Kantonrechter als strikvraag. Getuige praalde er overheen. Ontduiking der wet, was de meening van Ambtenaar en Rechter. Zoo werd het 20 boete voor elk der beide fir manten. Weer moesten berecht worden twee zaken van alcoholinvloed achter het stuur. Prachtige lol Onder Renswoude reecl een motor met drie aangeschoten heeren. Dc „stuurman" hebben we indertijd als ge tuige ontmoet over het stukrijden na middernacht van een spoorboom aan den Leusderweg. Toen was een smid uit Woudenberg de schuldige rijder; de fabrikant van lederartikelen, do rij der van thans, was toen in de auto ge zeten. Ons driespan op een motor van heden rijdt de machine stuk, plaatst die achter een boom en gaat zich ver der verlustigen en op verhaal komen door in Renswoude te dinecren en bij het dessert elkaar de bakkes vol te sme ren met pudding. Was de rijder dronken? vroeg de kan tonrechter aan veldwachter Tennissen. Ja, hij kon niet goed meer overeind staan. En Teunissen gaf een voorstel ling van 'smans houding en gang Dronken? En ik heb een meisje toen nog wel het leven gered. Die wielrijd- ster was tegen een auto gebotst. En ik heb geremd; ik ben niet eens over haar heengereden. 50 boete en 3 maand niet meer rijden. De ambtenaar had 3 dagen hechtenis gevraagd. GEORGE GOODCHILD Geautoriseerde vertaling van H. OVERAKKER 48) „Toen stonden de zaken anders. Ik wilde de kwestie geheim houden lk wilde juffrouw Dixon helpen. Doen sinds ik dien baviaan gevonden heb, is er bij mij geen sprankje sympathie meer overgebleven voor dienvijand en ik ben blij te hooren. dat hij ons geen moeite meer kan veroorzak »n Maar ik wil niet, dat juffrouw Dixon iets van die verschrikkelijke geschie denis ter oore komtbegrijpt U?" „Het komt er nu niets meer op aan." „Wat bedoelt U eigenlijk?" „Ik doelde zooeven op een man ge naamd Da Costa We arresteerden hpm. omdat hij in verdoovendc middel-n handelde In zijn bezit waren een paar interessante documentensommige afkomstig van Dixon. Hij heeft jaren lang chantage gepleegd ten opziente van Dixon. „Chantage! Maar waarom9" „Dat is een gedeelte van de geheple geschiedenis. Indien het niet te laat is. dan zou ik nog juffrouw Dixon willen spreken „Niet nuzij is veel te overstuur „Juist, omdat zij zoo overstuur u zou ik haar zoo graag op een zeker punt willen geruststellen. Ik zou l aanraden haar hier te laten komen Hii sprak zoo overtuigend en ernstig dai Carson besloot om Tresa te gaan halen Hij klopte aan de deur en eaf de boodschap aan de meid af Na eeui ge oogpnblikken Het Tresa mededeelen dat zii dadelijk zon komen Hij gina naar Murcheson terug. „Zii komt Maar vertel mii eens.... hoe bent U voor het eerst achter de waarheid gekomen?" Dronken menschen doen rare dingen 20 Augustus was reeds een der vier dagen van het Koninginnefeest Ie Baarn, en een Soestenaar was met vrouw en zwager de voorpret gaan meemaken. Met zijn gehuurde auto duwt hij iemand het tuinhekje over, waar deze een praatje hield met zijn in den voortuin zittende tante. De chauf- feerende Soester had hem om gehad en zwager nog iets meer. Nu zou alles met een sisser zijn afge- loopen als onze Soester de drie gulden schade had willen betalen, aan de fiets toegebracht van den man voor het hekje. Daar kwam hij niet van in en hij liet zelfs de Baarnsche politie opbel len. Ja, een mensch kan vreemd han delen in zoo'n positie. Buileu de drie gulden heeft hij thans niet zijn telefoontje 3 dagen hechtenis veroverd plus een jaar ontzegging van rijbevoegdheid. Parkeerverbod Een chauffeur had door zijn bediende een pet doen koopen in een winkel aan de Utrechtschestraat. 't Model was niet goed of de wijdte, in allen geval de chauffeur ging de pet zelf ruilen per auto. Men haalt een goede pet van ach teren en de chauffeur gaat naar buiten om geverbaliseerd te worden. Het was stilstaan voor lossen en laden van een pet, maar volgens verbaal zou daar 10 minuten mee zijn heengegaan. Volgende week hooren we er meer van. De vuur werk vriend Is het zoo prettig menschen aan het schrikken te maken? informeerde de kantonrechter, 't Liefst doet men het achter de paarden der marechaussee's. Dit was hier niet het geval geweest; onze Amersfoortcr deed het 12 Sept. tijdens de drukte van den officieelen feestdag. Geworpen was met. een z.g. keukenmeid. Ik kan geen boete betalen, zei de jongeman, ik ben werkloos. Maar wel geld voor keukenmeiden, was het antwoord van Z.E.A. Wat is do prijs van een keukenmeid? Dit blpek 5 10 cent te zijn. Dat verschil hangt van de dikte af. Éisch 6, vonnis 2.50. Nog tal van zaken werden behandeld van eenige interesse, daarvan alleen het volgende. De etenbrengers Twee Amersfoorters waren aangetrof fen in een dennenbosch tusschen ver trapt jong hout en tusschen gezotte wildstrikken. Twee verbalen waren uit gebracht, waarvan thans alleen het loo- pen op verboden grond werd behandeld. Zij wisten van geen strikken af of vertrapte boompjes; waren eten wezen brengen op de werkverschaffing. Elk nam heden 4 mee of 2 dagen. AANVULLINGSAGENDA Aanvullingsagenda voor de openbare vergadering van den raad der gemeen te Amersfoort op Dinsdag 29 Septem ber 1936, des avonds om 7 uur. 19. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het adres van het bestuur der R.K. Jon gensschool aan de Schimmelpenninck- kade, houdende verzoek om medewer king voor de aanschaffing van nieuwe methodes voor Ned. taal enz. 20. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der O. L. Vrouwestichting om gelden te mogen ontvangen voor een nieuw schoolbord enz. voor de R.K. Meisjesschool voor U.L.O. Muurhuizen. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening regelende de ingebruikgeving van gemeentelokalifeiten. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in exploitatie ge ven van de Koppelpoort aan B. van Bronkhorst. 23. Reclames straat- en rioolbelas ting. „Zijn verschrikkelijk handschrift ver raadde hem. Hij trok nogal zwaar op Armstrong's bankcrediet en ging er met zooiets van twaalf duizend pond vandoor. Maar toen de cheques hij Armstrong's bank in Sydney arriveor- den„ viel de onderteekening op Tot op den dag, dat U met mij in draadlooze verbinding was en U mij medcdecHe, dat U den man had, had ik nog ge^n idee. dat het Armstrong was, die ver moord werd. Maar de kwestie van de cheques bracht mij tot nadenken. Tosn i:< Armstrong's levensloop naging, vond ik, dat hij zijn linkerhand had verlo ren Wel, dat veranderde mijn meening eonigszin.s Ik kreeg een exemplaar van Dixon's handteekening en zocht iemand op, die mij één van de cheques kon overleggen. Zijn schuld stond toen on twijfelbaar bij mii vast." „En na dien boschbrandtwijfel de TT er toen aan, dat Dixon dood was?" „fk wist, dat hii het niet was De houten hand was een valstrik. Hij moet over den één of anderen dood«m man gestruikeld zijn en in zijn wan hoop maakte hij het plan. de zaken dusdanig aanzien te geven. dat het dm indruk moest verwekken, dat hii zou ziin verbrand Ik had iedere uitgang naar de groote steden bewaakt. Mijn mannen vonden hem een maand later in Batavia Zii kregen zes duizend pon den in banknoten in handen, dnrh de man ontsnapte. Tk wist dat hii hi°r zou komenom geld. teneido w staat te zijn verder te vluchten H is nu allemaal voorbij en hij heeft zi«h v9o de ga Ier gered." Ziin verhaal was nauweliiks ten ein de. toen Tresa verscheen Haar one. n waren een beetip eezwollen. maar ove rigens heheerschtp zii zirh volkom m en el i min elite, toen Carson haar een otnel toeschoof „Ts hiiontsnapt?" vroeg zij met een zachte stem. „Neen „Heeft IT hem gevangen erenompn°' „Alleen ziin lichaam ITij stierf ten gevolge van een revolverschot." „Dood!" De bevende lipnen konden niet v?e.l meer doen dan allpen het woord vor men Murcheson vreezende. dat zij zou bezwi'men. leidde het gesprek op eer ander terrein. „Fr ziin één of tu-ee vreeën. weiVo ik U eraarne zou willen stellen, fuf- fromv Dixon n;et over deze deze kwestie. Het heeft met het verte Het oude volkstooneel leeft nog Wie zich nog uit omstreeks de laatste eeuwwisseling kan herinneren, hoe we ons vermaakten op de kermis in de groote schouwburgtent, zou zich gister avond in Amicitia weer terug kunnen denken in diens goeden ouden tijld, toen we door een dik rookgordijn tot ons hoorden doordringen do bijkomende ge- liuden bij een moord of doodslag. Zien was onmogelijk in die omgeving! Er is natuurlijk inmiddels wel een en ander gewijzigd sedert dien tijd en we kregen van Het Amsterdamsch Tooneel gister avond in „Amicitia" wel een eenigszins „aangepasten" voddenraper te zien, maar toch waren geestelijke relaties met den vroegeren kermistijd duidelijk merkbaar. We hadden bijvoorbeeld na het vierde bedrijf reeds even zooveel moorden of zelfmoorden meegemaakt. We zagen ook weer werkelijkheid worden, wat we nu beginnen te vertel len met het sprookjesachtige: Er was eenswant Pierre Caronse wordt van voddenraper tot baron. Wel is waar is deze promotie niet blijvend, want Va der Jean, de echte voddenraper, die vrij wel alles van den „baron" weet, steekt er een stokje voor. Niet zoozeer om den baron zelf te dupeeren, maar om den naam van Marie, de dochter van Jean, te redden. „Het wereldberoemde volksstuk", dat met recht en met eere dezen naam draagt, begint wat moeilijk, behalve dan de inzet, die komisch is. Maar dan komt er een leegte, die langzamerhand ver dwijnt, totdat na het vierde bedrijf een climax aan den dag treedt, die vrijwel alle vooroordeelen en bezwaren opzij zet. Ook de spelers schenen daarvan onder de bekoring tc komen, want het spel werd telkens beter, voller, meer omvat tend, en de reactie bij het publick wees eveneens op een zekere mate van dank baarheid, hetgeen duidelijk tot uiting kwam aan het einde. Vader Jean is zeer ingenomen met het huwelijk van zijn dochter Marie met Henride Bcnville en als hij 30.000 francs als cadeua van de iongvcrloofden niet wil aannemen, en slechts zijn voddenmand vol applaus vraagt van het Aniersfoortsche publiek, dan krijgt hij met zijn medespelenden vele manden vol en het ging van harte! Er was een goed gevulde zaal; alleen boven ons was er wat leegte, maar be neden vrijwel uitverkocht. Jan Noov zal met dit gezelschap en dit stuk wel succes hebben op ziin toer. Er werd vlot en goed gespeeld, niet over dreven bombastisch, niet benepen klein geestig. rondweg en flink. Decors waren inovereenstemming met het spel. dus ook goed! K. PRIJSUITREIKING ETALAGE- WEDSTRIJD In het Leusderkwarticr Gisteravond had in d'Oranjeboom de prijsuitreiking plaats van den tijdens de Lichtweek in het Leusdcrkwartier te houden etalage-wedstrijd. Nadat de voorzitter der jury uiteengezet had op welke punten de etalages beoordeeld waren, werd dc eerste prijs uitgereikt aan fa. wed. A. v. d. Starre, Leusder weg no. 6. De 2e prijs viel ten deel aan fa. Ilerm. J. Snabel, Leusderweg 161; dc 3e prijs aan fa. Koning en v. Veenon- daal. Leusderweg 1S6; 4e prijs aan fa. D. Willemse en Zn.. Leusderweg 27 en dc 5e prijs aan fa. D. Willemse en Zn., Leusderweg 123. Verder waren nog ter beschikking IS eervolle vermeldingen, welke ten deel vielen aan N. G. Uding, Leusderweg 10- slagerij „Dc Toekomst". Leusderweg 81; H. Govaert. Leusderweg 204; wed. Mellema, Leusderweg 254; Magazin De Luxe, Leusderweg 216; „De den te maken. Ik vertelde U, dat ik een man gearresteerd heb, genaamd Da Costa U herinnerde zich dien naam niet." „Hij komt mij toch wel bekend voor en toch weet ik -niet, waar ik 'm meer gehoord heb." „Herinnert U zich een kindermeisje, dat U, lang geleden gehad heeft, die Bertha heette?" „Ja, ik herinner mij haar heel goed En Da Costa, nu herinner ik mij dien naam ook. Dat was Bertha's achter naam Zij was getrouwd met een man een donkeren, vreemduitzienden man Zij hield op, want toen zij dien man in haar herinnering terugriep werd haar opeens iets duidelijk. De man, die bij Dixon geweest was in de bungalow en twintig pond had ontvangen, was Ber tha's echtgenoot uit het schemerig va- leden. „Dat was hij dus!" mompelde zij »n zichzelf. „Wie?" vroeg Murcheson. „Die man Da Costahij kwam bij mijn broedervlak voor den moo«fl Mijn broeder leende geld van mij on hem te betalen Een oude schuld, zeide hij." „Dat was niet de eerste twintig pond welke Da Costa op die manier inde Ji ren!ang heeft hii op zijn zoon chantage uitgeoefend „Zijn zoon." hijgde Carson. „Bedoelt U. datdat Tresa staarde Murcheson aan. alsol zii haar ooren niel kon golooven „Totdat Bertha dien Da Costa ont moette was zij betrouwbaar." ging Murrhesnn voort ..Hot is zoo goed als onmogelijk voor Tl om fp weten wat r' foentertijd gebeurde lTw moeder pn va der kwamen uit Tndië met verlof I'w vader was kolonel bij rle Guar '41 Rerlba was aangenomen om U en Uw broeder die toen geloof ik drie iaa" oud was. op tP nassen Het lae in lvin bedoeling om U beiden mpde oaar In die terug fp nemen, zoodra het verlof om was. maar in het gehipd waar uw vader zou worden gedetacheerd. b'*a ken onlusten uit en Uw ouders oor deelden bef bpter nm U beiden in Fm geland achter te laten to'dat de rus' weer zou ziin fpruggekpe-d Zij nlna' <='en Rerfha in een huisje en voor»» gen haar van geld. toen zij vertrok ken Tresa hing aan ziin lipnen Zij koe zich het kleine huisje en de weide Magneet", Leusderweg 246; J. Haniiart, Leusderweg 188; Vos, Rootselaarstraat 22; v. d. Water en v. d. Brink, Leusder weg 22; W. J. Arlar, Leusderweg 151; E. Blom, Leusderweg 7; Joh. A. Haze laar, Leuêderweg 149; v. Meeteren, Woestijgerweg 25; J. de Vos, Leusder weg IS; fa. Engel v. Veenschoten, Leus derweg 144-146; E. J. van Nimwegen, Leusderweg 147; H. J. G. Vogel, Dal tonstraat 39. Bezocht gisteren het Sticht# sche Montessori Lyceum Men schrijft ons: Gisteren heeft mevrouw Maria Mon tessori een langdurig bezoek gebracht aan het Stichtsche Montessori Lyceum te Schutterhocf, alhier. Men herinnert zich, dat deze school, of liever deze stu die- en werkgemeenschap, geheel geves tigd is op de beginselen en idealen wel ke Maria Montessorri ruim twee jaar geleden uiteengezet heeft, tocii zij voor het laatst Nederland bezocht; en die voornamelijk de opvoeding in de puber teitsjaren betreffen, want, na de her vorming van het voorbereidend onder wijs en de lagere school, is het thans het voortgezet onderwijs en de opvoe ding in deze jaren, die haar bizondere aandacht hebben. Zoo heeft zij ook gaarne gehoor ge geven aan de uitnoodiging van bestuur en leiders dezer school om te komen zien in hoeverre men hier geslaagd was, haar ideeën te verwezenlijken, of al thans de ernstigge pogingen te aan schouwen, waarmede men tracht haar weg te volgen. Om ruim 10 uur is „la Dottoressa" per auto uit Baarn hier aangekomen, vergezeld door den heer Mario Montes sori en zijn beide jonge zoons. Geen speciale ontvangst werd haar bereid, want zij wcnschtc de school te zien in haar normale werking. In de afdeeling voor wis- en natuur kunde en in die voor Nederlandsch, ge schiedenis en aardrijkskunde heeft me vrouw langere tijd vertoefd om de stu die-methoden en het werken der kinde ren in zich op te nemen. De zeer groote wereldkaart door de negen eerste leerlingen der school ge zamenlijk geteekend op 12 aansluiten de teekenvellen, en die tot een onberis pelijk net en overzichtelijk geheel werd, trok zeer haar aandacht, evenals de op stellen over liet „studie-kamp", en die over de in de groote vacantie bestudeer de onderwerpen of landstreken. De keurig uitgevoerde, en zeer per soonlijke verhandelingen der leerlingen moeten haar wel voldoening geschon ken hebben, als bewijs, dat de zelfwerk zaamheid inderdaad de ontplooiing der eigen persoonlijkheid tot haar recht loet konien. Na het ruime gebouw met de heerlijke balcons en terrassen bewonderd te heb ben en zich overtuigd te hebben dat alle materieele gegevens aanwezig zijn voor bet ontstaan van een ideaal internaat, zooals het bestuur zich voorstelt het volgend jaar hier te openen, heeft me vrouw Montessori tijdens de pauze ook de omgeving bekeken en de fundamen ten gezien waarop de zelf getimmerde limmcrschuur, die in den tuin van de Kleine beginschool gestaan heeft weder opgericht moet. worden. De jeugdige timmerlieden droegen in triomf de hou ten vloer aan. om deze op de fundamen ten te plaatsen. Na dc pauze heeft mevrouw Montes sori zich nogmaals in het wiskunde-on- derwijs verdiept, terwijl ook de kinde ren hun werk weder opgenomen had den. dat voor enkelen bestond uit het dekken der tafels en het bereiden der koffiemaaltijd. De blank gedekte tafels met het bon- Ie aardewerk en de kleurige bloemen, boden plaats voor 34 persopen. Mevrouw Montessori was zóó geplaatst daarachter nog goed voorstellen. „Toen kwam Da Costa op de prop pen," vervolgde Murcheson. „Hij was een weduwnaar en had een zoontje ge naamd Juan Bertha werd verliefd op hem en korten tijd daarna waren zij getrouwd. Kort daarop had een onga luk plaatsPerry werd overreden en stierf Bertha wist van angst niet, wat zij moest doen Zij stond op het punt het slechte nieuws naar Indië te seinen, toen zij hoorde, dat de ben'e ouders waren gedood bij een grensop stand. Toen zag Da Costa een manier om zijn zoon in een voordeelige positie te plaatsen In het testament waren een paar Tndische vrienden aangewe zen als gemachtigden en verzorgers der heide kinderen. U en Juan werden hij hen gebracht en daar zij U beiden in een langen tijd niet gezien harid-m bemerkten zij niets van die persoons verwisseling. U, iuffrouw Dixon. was nog te jong om het bedrog te ontdek ken." „Maar ^eze jongen. Juanwist hij daarvan?" „Klaarblijkelijk heeft hii daar een langen lijd niets van geweten Da Cos ta had hem wijs gemaakt, dat zijn wer kelijke vader Kolonel Dixon was. J" ren later, toen Da C.n<;ta zijn vrouw verloren had. begon hii zijn chantaers- hedrijf uit te oefenen Tk heb dat in de gevangenis van hem gehoordon der eede Hel was als een frissche bries in een konrtsmopras Carson kon zien. wnl °"n wonderlijk effect het op Tresa had Z?i herademde alsof zij onder een vrcese- Iijken druk vandaan kwam. „Achteraf was bet toch niet mijn broeder och. GoddankGoddank' T k heb een verslag gelezen over mijn vaders dood Hii stierf mrt miin arme moeder in zün armen vochtende regen een groote overmacht F,n als Ik denk aan den m?" d:en ik dacht, da* was „Aan de vruchten kent men rlen boom" reciteerde Murcheson „Juan bed. met al zijn genialiteit, een misda- dieen ondergrond De opvoeding on» wikkelde wel ziin hersenen, maar niel ziin ziel Die moord is de meest ge meenp. welke ik ooit in mijn carrière ben tcmn gekomen." ..Dus U weet alles?' vroeg Tresr ...Ta. Maar het is beter, dat jii da» n'et allemaal te weten komt." snrnU Carson zacht. ..Vergeten, dat is alles, wat ons nog te doen staat." WA1 ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Gevulde broodjes met garnalen. Bereiding: 6 kleine „diner"-broodjes, een paar lepels mayonnaise, 150 gr. garnalen, wat frissche krulpeterselie. Snijd de broodjes door midden (in gelijke deelen), liol de helften uit en vul zo dan met een mengsel van gar nalen en mayonnaise. Schik de broodjes op een schotel, strooi over elk broodje eventueel wat caperljes en garneer den schotel met Irissche krulpeterselie. VOOR DE MIDDAGTAFEL Bloemkoolschotel met sausijsjes. Gebakken grutjes met stroop. Bereiding hoofdschotel: Maak de bloemkool schoon, maar laat de kool in haar geheel. Laat de kool eenigen tijd staan in water met zout. Kook ze vervolgens gaar in ruim kokend water met zout A uur. Doe de gare bloem kool in een vuurvasten schotel. Leg daaromheen aardappelpurée en sausijs jes. Strooi over alles paneermeel. Leg hier en daar klontjes boter en laat het k uur in den oven bakken. dai zij het overzicht had over de groote lateis in T-vorm die de ruime hall van Schuttershof voor de helft vulden. De eenvoudige maaltijd werd geopend en gesloten met de gebruikelijke stilte, die zoo zeer in de geest is van Dr. Mon tessori: een onontbeerlijk middel tot concentratie en bezinning. Na dc maatlijd werd weer door onke len afgeruimd en omgcwasschcn: de kashouder van dien dag legde rekening en verantwoording af van de uitgaven voor den maaltijd gedaan; de overige ïeugd mocht .zich een uur aan de snort wijden en intusschen koesterde Maria Montessori zich op het achterterras in dc heerlijke herfstzon terwijl zij uitkeek over de landerijen, in hun zachte, neve lige verlichting. Om ruim 2 uur kwam haar auto dc zon zeer geliefde en vereerdo bezoekstei weghalen en ditmaal stonden alle kin* deren buiten, om haar uitgeleide te doen en hartelijk vaarwel te wuiven. Moge het een tot weerziens blijken!! Utrecht:, c.ieweg 1 „Ik wil het ook niet weten. En ik kan vergeten, omdat nu die vreesdij ke sin et wegge wischt is." „Dat is alles, wat ik te vertellen had," zeide Murcheson. „Ik voelde, dat ik U dit zonder uitstel moest mede.- cleolen Ik heb begrepen, dat er binnen kort een huwelijk zal plaats vinden op het Britsche Consulaat Mag ik U v-i.W geluk toowenschen?" Tresa knikte en drukte hem de hand „Dank voor alles, wat U gedaan heeft Het spijt mij, dat ik U tot voor kort als een vijand heb behandeld." „U hebt slechts gedaan, wat U dachi dat Uw plicht was. Ik moest de mijne doen." .,En wat mij betreft," viel Carson in. ,ik moet toegeven, dat ik U beschouwd heb als een reuzen prutser, maar ik ben genegen om dat nu in te trekken.' „In zekeren zin was dat ook waar." antwoordde Murcheson grinnikend „Ik hen eigenlijk tot de kern van de zaak doorgedrongen door een gelukje. Wh» kun je eigenlijk anders verwachten in een plaats als deze. waar de moord1? naars in don regel van het gewone huis-, tuin- of keukentvpe zijn We missen hier practijk Het is jammer, dat Juan niet hij de gewapende macht eekomen is: hii zou daar zeker naam gemaakt hebben Tn ieder geval is al les coed afeeloopen en dat is toch de hoofdzaak. Tk ga nu naar huis terug Het is laat „Droom je, Tresa?" „Ja. ik droom. Ned Wanneer een al geheel geluk zoo plotseling komt, da-"> voel je dat als een slag. Nu kan ik je aankijken, zonder mij te schamen „Dat heb je altijd gekund Er is nooit Iets geweest, waar jij je voor hebt be hoevpn te schamen." „Jou lieveling' Je hebt mij altijd ver trniuvd Zelfs toen ik je reden gaf om rnij van de meest afschuwelijke dingen w verdenken, heli jp mij vertrouwd Oh, Ned. indien het waar geweest was!" ..Het zou geen verschil uitgemaakt hebben. Ik geloof, dat ik nog meer van je ben gaan houden, toen ie dp hand schoen voor hem opnam Tk weet nu dat wat er ooit met mij moge gefv.'U ren ik altijd op jou zon kunnen rek" ner. „Er zal mef jou nooit iets kunnen ge beuren behalve, dat ik zoo veel van ca honden, dat het je op het laatst zal gaan vervelen." Twee jaar geëischt voor het Amsterdamsche Hof tegen een groentenhandelaar uit Amersfoort Voor het Amsterdamsche Hof stond gisteren een dertigjarige groenten- handelaar uit Amersfoort terecht, die wegens brandstichting in zijn schuur door de rechtbank te Utrecht tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld was. De man had hooger beroep aangetee kend: evenals voor de rechtbank hield hij vol niet te weten, hoe de brand was ontstaan. Pres.: 't Is toch wel wonderlijk, dat die schuur juist op 't goede oogen- blik in vlammen is opgegaan. U moest er uit en u wist met die schuur geen raad. En toch heb ik het niet gedaan, Is verdacht es antwoord. De politiedeskundige dr. Frima uit Hilversum had een onderzoek ter plaat se ingesteld en was tot de conclusie gekomen, dat de brand gesticht was. Bij den brand was ook een paard om gekomen. - Ik kon 1 bee6t onmogelijk meer redden, zegt verd. Pres.: Er zijn getuigen geweest, die gezien hebben dat u de staldeur dicht deed. 't Paard was toen al niet meer te redden, verdedigt verd. zich. Een getuige, die des nachts bij den brand was geweest had den indruk ge kregen. dat verd. en zijn knecht al hun best deden om het paard in veiligheid te brengen. Uit de stukken blijkt, dat deze groen tenhandelaar vroeger ook al eens brand heeft gehad in zijn pakhuis. Toen was alleen de inboedel verzekerd, de maat schappij had hem 5200.uitbetaald. Ditmaal is er minder geld mee ge moeid. Schuur, inboedel en paard zijn voor 1200.— verzekerd. Tegenover zijn knecht had verd. wel den wensch geuit, dat de schuur af zou branden: de verzekering betaalt wel ui.,, dat is wel zoo gemakkelijk als af breken en meenamen. De procureur-generaal mr. dr. D. Rei- lingh acht het bewijs geleverd door de verklaringen der deskundigen en ge tuigen. Des avonds om tien uur is verd. het laatst in de schuur geweest, hij is er tot ruim half elf gebleven en om half twaalf verd. lag toen in bed sloegen de vlammen het dak uit. Verd. bevond zich in financieele moei lijkheden en hij heeft te kennen gege ven blij te zijn wanneer de schuur af brandde. De feiten zijn ook daarom zoo ern stig, omdat vlak in de buurt menschen woonden en zich een garage bevond met een groot aantal auto's. Spr. requireerde, ook wat de straf maat betreft, bevestiging van het von nis. (2 jaar). De verdediger mr. H. Duits pleitte vrijspraak. Een verzoek tot invrijheidstelling wees het Hof af. Arrest S October. f'GSKOERSEN Off. Niet Off. 24 v'ept. 25 Sepi Lond.-.i 7.493/* 7.4844 Bei lnn 0.59.37% 0.59.40 Parijs 9.73% 9.7834 Brussel 24.98% 24.99% 7.'rich 48.13 48.16 Kopenhagen 38.50 33.47% Oslo 37.70 87.65 Stockholm 88.70 38.65 New York - 1-47% 1.48 Praag 6.11 6.14 Medegpd door de Rotferd. Bankvereen. Denk je, dat zulks mogelijk zal kun nen zijn?" „Het zou mijn hart breken." Hij lachte als iemand, die den hemel veroverd heeft en bracht haar hand naar zijn lippen. „En dan te bedenken, dat Murcheson de man is, die de kroon op ons geluk geplaatst heeft!" „Hij is toch „au fond" een goede ke rel," zeide zij, „al mag hij niet zoo schitterend zijn als politieman." „Misschien heb je meer aan een hart dan aan hersenen. Juan Da Costa had hersenen, maar „vS-sh Laten wij nooit meer over hem spreken. Het is zoo hard om te verge ten. dat wij samen onze jeugd doorge bracht hebben, dat ik trotsch placht te ziin, dat hij mijn broeder was, wan neer hij aüe prijzen van zijn school me debracht en wanneer „Ik geloof, dat ik gaan moet," zeide hij „Oh, die meedoogenlooze tijd! Waar om kunnen we de klok niet voor eeu wig stop zetten?" „ïndien we dat deden, dan zou het nooit Donderdag worden," sprak hij met een glimlach. „Neen, en ook geen morgen. Goddank, lat er nog een morgen is! Mag ik erg vroeg komen?" „Zoo vroeg als ie maar wilt." „Dan zal ik gelijk met de zon op staan." „Tk zal op je wachtenmijn lieve ling Kus mij en ga weg" De kus bleek een erge lange bezig heid te zijn, maar tenslotte scheurde hii zich van haar los en liep met zwe vende stappen onder de groote palm- hoomen in de richting van zijn hotel Hij kon de golven hooren, maar de roon scheen sinds gisteren veranderd. Het was er nu een van geluk en daai- lusschen meende hij het blijde geluid van vroolijke kinderstemmetjes te hoo ren EINDE Reclame van de week 1 ons gekookte Procureur fals ham) en 1 ons Haagse leverworst voor 25 ct. Het wordt nu weer tijd voor de echte grove Geklersche Worst vn Kwaliteits vlees venanrdigd 65 ct. p. p. Mooi mager spek gezond en voedzaam 45 ct. per pond. Fa. E. J. VAN OMMEN Arnh.straat 19 Tel. 9(

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6