VERBETERING 7AN DE Van de Sovjets en hun Stachanovieten VOLKENBONDSMACHINE DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA ■■III Rusland technisch bekeken Rechtsgeding tegen Degrelle Non interventie is interventie ten nadeele van de regeering zegt Del Vayo POSTVLIEGTUIG VERMIST REGIONAAL PACT VOOR WEST EUROPA? De grondstoffenkwestie Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 Naar Kerk en kolchoz door Jan Spaander VIII DE straten in, de wegen om Moskou, de autoveering in Husland, schijnen wat minder dan bij ons. Toch wou den we op den rit naar den kolchoz, de collectief-boerderij, ei*i dertig kilo meter buiten de stad, niet zoo op en neer gekaatst zijn geworden in de bus met een minder ontembaar chauffeur. Onze kozak, met zijn fonkeloogen, men de de zware wagen onstuimig door boch ten en liet 't gevaarte voortsteigeren op rechte stukken. De voetgangers had den slechts te zorgen tijdig op zij te stuiven, juist, als in den tijd dat kozak ken nog te paard zaten in Moskou. 't Ging dwars door deze uitgestrekte metropolis, eerst door 't verzorgde cen trum, dan door armelijke buurten, met weinig meer sporen van recenlen bouw, dan een galerij van winkeltjes, product der revolutie, die een „vrije" markt voor „vrije" boeren omsloot. Deze combinatie van koop en verkoopsgelegenheid naast elkaar is theoretisch ideaal, doch bij het passeeren zagen wij geen boeren op de markt. Vooral wat industriepro ducten betreft zijn de winkels te Mos kou leeg en tegen die soort waar ruilt dc boer toch uiteindelijk zijn surplus voedsel. Een communistisch leider vertelde mij even serieus, als ik het even serieus betwijfel, dat de winkels te Moskou nu, wat waren betreft, zoo leeg zijn en vroe ger zoo vol, omdat ze nu voor dc massa zijn en vroeger voor den enkeling. Op onzen tocht naar buiten passeer den wij honderden winkels en winkel tjes danig in vervuild verval. De mid denstander behoeft er zijn hoofd niet meer over te breken. Het bedrijf is vei lig in staatshanden. Geen handelsrei zigers meer. geen reclame meer, geen concurrentie meer alles cn overal even duur of niet te koop. Voort zweepte dc kozak de bus langs al die verdorde winkeltjes, over een ka naal, door dunner bevolkte buitenbuur ten naar het vrije. De landweg voerde door een rommelig, ietwat een ion ig landschap, een zoogenaamde rollende vlakte. Het was er vrij boomloos en de boompjes die er waren zijn laag en schrompelig. Ter weerszijden van den weg waren van tijd tot tijd huisjes, de „ishas" der hier nog rije hoeren. Deze isbas stonden veel alleen cn dan weer was er een kerkje, nog zoetjes in be drijf, waarmede eenige huisjes een dorp je \ormden. De meesten hadden bloe men voor de ramen en in de tuintjes, 't Waren blokhuisjes van hout, oorspron kelijk met veel sier- cn snijwerk, nu scheef gezakt cn verveloos. De streek was van menschen en vee vrij verlaten tot wij hahenvege ongeveer, kwamen aan een tamelijk brcede kronkelige ri vier. Bij de oevers waren wat volwas senen en kinderen. De chauffeur liet ons hier uitstappen en over een houteu brug wandelen, een angstige houten constructie, het dek met het watervlak gelijkvloers. Hij bracht de autobus er kalm en voorzichtig uver. Onze stoet deed mij denken aan den tocht over de Berezina van Napoleon's leger in 1812. (Op den terugweg donderde de kozak in volle vaart over de rivier over dit huiverige geval. Hij had ons dit keer niet laten uitstappen. Wij* hadden hem juist te voren verzocht hot tempo wat te matigen. Hij grijnsde van plezier). Na „de Berezina", zoo zal ik deze ri vier maar noemen, reden we door een wat heuveliger landschap. We passeer den eerst een uitgestrekte kippenfokkerij met allemaal spierwitte kippen, duizen den als vlokken op 't veld. Voor een prachtige vallei, met een dorpje op een heuvel aan den overkant, draaide de bus een landweggetje in en hield stil op een hoog kopje, bij een boerenhuis je, waar nog meerdere autobussen stonden. Wij mochten dan ook aanne men dat zij nu gekomen waren op een kolchoz, een voorbeeld dat was uitge kozen om te toonen wat betere en juis tere organisatie van het boerenbedrijf op kollectieven grondslag vermag. Hier zou men ons toonen den Roo den Ploeger. Na bet uitladen werden we in 't hou ten huisje in een soort laboratorium ge bracht, vuil cn slordig. Er stonden wat monsters, wat flcschjes en er waren wat grafische voorstellingen aan den wand, een soort indicatie dat er hier nu ein delijk eens wetenschappelijk gewerkt word en ook hygiënisch. F.r stond water met 2 glazen en allen dronken we, uit die twee glazen, ongespoeld. (In den hceten Russischen zomer hadden we al tijd dorst. Mineraalwater. Narzan, was er in dien tijd niet te krij'gen.) Buiten waren banken neergezet en de boekhouder zou een „lecture" ge ven. Hij was gekleed in armelijke broek en boezeroen, had geen schoenen aan, was barrevoets en kauwde op een rietje. t Was een brave kerel met een snaaksch gezicht en van een z.waren ge- spierden v oorvverkersbouvv. Niets geen boekhouder en de lezing met getallen verliep in aanvang niet zoo wonder vlot ook al niet. omdat onze „Duitsche" gidse, cl ie rnet de roodgeverfde lippen en gelakte nagels, en een Engelsche tolk tegelijk gingen vertalen voor de boekhouder uitgesproken was. Hij ver telde dat deze Kolchoz 1000 H A. groot was, 27-i leden had en een 250 stuks vee. Hoewel ik van de boerderij niet meer weet dan iemand die op 't platte Noord-Hollandsehe land geboren en op gegroeid is en niet meer dan zoo iemand die de groot-farms in Australië en Anip- rika ook heeft gezien, waren deze cij fers voor mij toch wel verrassend. Wan neer met één blik van den heuvel over de vlakke velden geconstateerd kon worden dat er hier niets bedreven werd wat op intensieve cultuur leek, deden deze getallen mij denken aan een te kort aan vee cn een teveel aan men schen Dit verklaart misschien ook weer hoe men in Rusland het werkeloo- zen vraagstuk voor een deel heeft op gelost, doch nog niet het vraagstuk van de voedselvoorziening. Dit viel ook een gekleurd Amerikaan op. Deze neger- econoom drong maar aan op cijfers over betaling, betaling in geld, betaling in natura en wat de regeering er van moest hebben. De neger rekende uit dat ze 't daardoor net zoo slecht hadden als de negers op oen katoenboerderij, „in money and kind", in geld cn goed, zei de neger, behalve dan dat de Rus sen „m eer hoop" hadden. Hij meen de dit laatste ernstig en gezien de nieu we Landbouvvregels, die m.i. een uiterst merkwaardig historisch document zul len blijken te zijn, kan dit best waar zijn, amioede van heden ten spijt. Rus land de moeder is der verrassingen, 't Kan en zal er nog meer baren. De boekhouder deelde ook nog mee dat alle aangesloten boeren hun eigen land cn al hun machines hadden inge bracht. Wc zaten op een heuvel en be neden ons lag 't vlakke land, wonder schoon, doorsneden door een rivier de Moskwa, die zich daar in bochten door slingerde. Aan de andere zijde der val lei waren weer heuveltjes en daarop zag men kerken en dorpjes. In de vlakte waren hooirookjes en wat schoven graan en een kleine kudde vee. Er liepen een paar menschen. Van machi nerie geen spoor. Er reed één wagen. Nergens zag men werken. Ik vroeg hiernaar. Ja, de machinerie werd ook met andere kolchozen te zamen go bruikt, er was wat in de schuur en een „combine" (dorschmachine) was aan het werk met de menschen. We gingen de kolchoz bekijken, 't dorp, 't werk, de machinerie, de melkerij. de kindercrèche, een huisje. De dominee en ik weken naderhand wat van dit plan af en onze vrouwen trokken wij mede in ons onplanmatig gedoe en ik stelde voor om onze bus maar mis te loopen, zoo wonder mooi wras 't op dien kolchoz. Hierover straks. De schuur met machinerieën stond op 't heuveltje cn daar draaide één paard met één oude kar uit en drie man met een jongen. Verder stond er 1 oude ploeg, één eg of was 1 een soort kleine zaaimachine, twee kleine discusploe- gen, misschien w^aren het schijfeggen. Als je dan de grootboerdcrijcn in Aus tralië hebt gezien met slierten discus- ploegen, dan was hier de mechanisatie nog niet ver gevorderd. In de melkerij stond ook nog een soort trommelzeef (voor aardappelen?) voor electrische aandrijving (losse en vaste pulley) maar electrische drijfkracht was er in dien schuur niet. Men werkte er nog met heel oude stallantaarns. De melke rij lag aan den voet van de heuvel en daar was een heel klein slootje, waar in wat. water stroomde cn wat eenden ploeterden en een hadhuisje, 't Was gesloten. De melkerij was een vie zige lange koestal, waarin één stier en wat zieke koeien. Een aantal nieu we melkemmers lag op den grond. Verder haast geen gerei, zelfs geen ta fels, behalve een kookpot, ingemetseld, zooals men hier voor varkensvoer ge bruikt. 't. Leefde er van vuil en vliegen en ik dacht aan onze kolchozen bij Wieringen, ook nieuwe menschen op nieuw land. Ik dacht aan ons kapi talistisch Wageningcn. We stapten vandaar door 't ontroe rende dorpje, een dubbele rij blokhuis jes, versierd cn vervallen, langs een on geplaveide straat, ontroerend omdat men wist van de groot e tragedie die ook hier de laatste jaren afgespeeld was ge worden. In dit dorpje woonden „nieu we" menschen, kolchozmenschcn, vol gens redevoeringen vooruitstrevende lieden met geavanceerde ideeën, ont roerender nog was de bocronhéhuizing die wij bezochten, en beklemmend om dat men zich afvroeg naar het lot der verdreven koelakken, ontroerend met zijn tafeltje bij 't raam, de meubeltjes van vroeger, zijn iconen, zijn nidplaats- jc, zijn vele en vele familieportretjes auu den wand. Daar waren twee por tretjes, van twee broers, ieder met de zelfde fiets bi? den fotograaf. Fietsen ziet men in Rusland bijna niet. Motor- liet sen ook niet. Dit was een fotografen- fiets, atelierstuk. Er was ruimte over in deze behuizing en overal merkte men kenteckenen van den betrekke lij ken welstand, van cle vroegere bewoners, de welstand van bijna den Noord-Hol- landschen boer. Er was in het dorpje één uiterst vies winkeltje, met weinig v aren, heel donker; dit had 't konink rijk der vetkaars kunnen zijn, als er vet te missen wa« geweest. We be zochten een kinderschooltje en een crèche en hier ontdekte ik weer een dubbele W.C. achter 't huis in een tuintje en daar zaten twee kleuters ge zellig bijeen, naast elkaar, en ze lach ten me luid en vroolijk toe. Alle kin deren hier waren vroolijk een leken ge zond en ook de ouderen. Bij de school vroeg de neger-econoom mij of ik niet den indruk had dat in dit dorp vroeger een zekere welstand had geheerscht? Wij bespraken den bouw der huizen en hun versiering en onze indruk was, dat 't hier vroeger heter was dan nu. Een jonge Amerikaan mengde zich bier in 't gesprek en sprak luid en hef tig ieder vermoeden in die richting tegen. Hij wees op de menschen. hun rustig gedrag, hun oogenschijnlijke blij heid, op de gezonde kinderen en daarin heeft hij gelijk: 't is juist of men in Rusland gelukkiger kijkt dan hier. Ik merkte 't reeds eerder op. Over den heuvel moesten we langs h*t kerkhof om naar bet werken met de „combine" te gaan zien. Een groepje jongens van 10 tot 12 voegden zich bij ons, vroolijk en aardig. Ze wilden weten uit welk land wij kwamen en be grepen ons. - Bij bet kerkhof wachtte de neger mij op. Hij wees daar op tientallen dure sarcophagen, van marmer, op dc gra ven. nu dooreengesmeten. Ja, in dit dorpje had vroeger wel stand geheerscht. Dat kon men zien, als men wilde zien. Daar zat een jong moe dertje op een bankje met haar kindje en ze lachte gelukkig naar ons. Vreemd land, dat Rusland. De „combine" was geen echte groote .combine", 't was een kleine dorsch machine, gedreven door een zwaren tractormotor, Russisch fabrikaat, die gloeiend stond, half in een strooberg. In deze buurt zijn nog al eens branden. Hier waren vele mannen en vrouwen bezig met de halmen aan te dragen en mannen sleepten de gevulde zakken weg en bonden ze af. De neger ging op in t vroolijke spel op dien platten heu vel, die uitzag over een wonderbare vallei, waardoor de rivier kronkelde en met dorpjes in de verte. Haast had ik niet hier wilde ik wel vacantie nemen. De bezoekers troepten weg, voorbij de kerk. waar dc weg kronkelde en door een geul naar.beneden voerde. Waarom niet even gebleven nog, daclu ik. Snel liep ik de troep achterna en tikte den dominee aan en wenkte zijn cn mijn vrouw stilletjes. Met z'n vieren kwamen we terug in 't kerkhek en een vrouw riep snel een ouden man uit een huisje. Voor 't raam zat een meisje van een jaar of twintig sereen te kijken, 't Was 't zuiver Russische type, blond, zacht rose, blauw van oog. Aan de kerkdeur was buiten-op een zwaar hangslot, als men bij ons wel zag op pakhuizen waar commiezen onver wacht in mochten komen. Schuchter deed de oude man, gekleed in een boeze roentje, als een boertje zonder boord, de deur open en liet ons binnen. Hij trok de deur weer omzichtig dicht. Het voorportaal was verwaarloosd. De oude man opende een zware deur, dan nog een tochtdeur. We kwamen in een groote kerkruimte, alles keurig on derhouden, met velo gulden sieraden. Langs alle ikonen aan weerskanten van het altaar waren roode en witte bloe men, en hoewel geen natuur, liefdevol verzorgd, indrukwekkend en ontroerend. De oude man nam ons mannen mee naar het altaar. Hij verzocht de dames daar niet te willen komen. Iiij wierp een gordijn open en 't schip der kerk lag voor ons, vredig en stil. Bent u de priester, vroeg ik. Hij leefde op en zei zacht en frotsch: „Ja, pope, pasteur evangelicus apostoli- cus basileus". Zoo ving ik hot op. Nooit had ik een Grieksch-Russischc kerk bezocht cn had die niet gedacht van een zoo plechtige schoonheid. Het licht, even bewogen door drijven de wolkjes, ebde aan en tijde weg door de hooge ramen. Het maakte de bloe men nog kleuriger en van de versierse- lenoverdaad kaatste een goudglans, ook over 't priestertje. Hij stond daar zoo ge laten en'vol berusting. Ik fluisterde dat men die Russen dan toch maar liccl veel moois had afgeno men. „.Ja, bijgeloof", zei dominee. Dat maakte mij ineens weer prac- tisch. Ik was overtuigd, dat de oude pope niet meer meedeelde in Rusland en dat het hem nog wel onbekend moest wezen dat charity crime is. Een kleine gave werd dan ook dankbaar aanvaard. Vlug liepen we den heuvel af, langs 't badhuisje cn die glisserige melkerij, over 't beekje, heuvel op, bus in en daar ging onze kozak, full speed. Hij duldde geen andere bus voor zich, schoot, als verteld, rammelend als de donder over de zwakke houten bnig. Onderweg zag we in een flits in dorpjes jonge mannen zich militair oefenen. Ze droegen donker bruin-roode blouses, zoo althans scheen de kleur mij in *t sche merlicht, cn gasmaskers. Griezelig. Dg kozak werd in zijn vaart gestuit door wat vee, een kleine troep, die over den weg liep. naar de stal. Een koe sloeg met haar staart tegen de radiator- knop én dat heeft onze chauffeur mis schien contemplatief gestemd. De rest van de rit reed hij veel gematigder. Misschien dacht hij dat je nooit kunt welen wat de aanraking met zoo'n kocienslaart hetcekcnt. De doorsnee Rus toch was (is) zeer bijgcloovig, voor al de plattelander. Voor geen geld ter wereld zou een Russische boer vroeger op *t land gewerkt hebben in de Paasch- week. Het was wel bekend dat graan, met Paschcn gozaaid, met ontkiemde. Dan weer. kool, om g >ed te gedijen, moest op Witte Donderdag worden ge plant. Opdat de koe veel melk ge\e en de kip veel eieren, giete men water uit een melkemmer, waarin een ei gedaan is, door een trouwring. Peul tjes plante men langs den weg, opdat de hongerige passant ze plukke, opdat God het u duizendvoudig vergoede. De nieuwe landarberderswet keert zich tegen dit bijgeloof, zij predikt nieu we wegeu, zij is vastgelegd geworden in een belangwekkende rede, historisch document, waarin vervat is de boeren- tragedie der laatste jaren, tevens pro fetie die voortoovert den grijpbaren gouden tijd, waarvan men de moge lijkheid niet kan ontkennen. Grepen uit dit stuk vol spanning zal ik u niet onthouden. Wordt vervolgd. (Alle rechten voorbehouden). In 't groote hotel was er ook zoo een voor volwassenen. Wegens benadeeling van den Belgischen staat BRUSSEL, 26 Sept. (Reuter). De kabinetsraad heeft in zijn heden ge houden zitting besloten, rechtsingang te verleenen tegen heb blad van den lej- der der rex-beweging. Degrelle, Le Pays Roel. wegens benadeeling van het cre- diet van den staat, door in strijd met de waarheid mede te doelen, dat de schatkist na vier milliard geheime fond sen te liehben verspild, een tekort heeft van 300 millioen. Re raad zal een koninklijk besluit voorstellen, waarbij het rijden met voertuigen die als middel van aanval of verdediging kunnen dienen, verbo den wordt. Voorts werd een wetsontwerp aange nomen, ter aanvulling van de wetten op de vervaardiging van den handel in en het dragen van wapens eri munitie en tot bet tegengaan van opruiing tot misdaden en vergrijpen. De raad nam tenslotte een wetsvoor stel aan, waarbij het wetboek van straf recht. wordt gewijzigd wat betreft aan slagen op de vrijheden gewaarborgd door dc grondwet Britsche regeering bereid erover te onder» handelen GEXÈVE, 25 Sept. (Reuter-A.N.P.). De bijeenkomst van de Asscmblée is vanochtend om 10 uur 55 begon nen onder voorzitterschap van Sa- vedra Larnas. Twee sprekers, de ministers van buitenlandsche zaken Eden en Del Vayo zouden het algemeen debat openen over de activiteit van den Volkenbond. De Assemblée keurde eerst de gis teren door haar geformuleerde voor stellen goed, met name inzake den datum der verkiezing van niet-per- manente raadsleden. Toen betrad Eden het spreekgestoelte. „Geen onzer, aldus Eden, kan zich voldaan gevoelen over de gebeurtenis sen, die zich in den loop van het jaar hebben voorgedaan. De huidige omstan digheden vereischcn een openlijk spre ken. Engeland weuscht niet de naties L Jfl i A. Eden in twee kampen verdeeld te zien, naar gelang van hun regecringsvorm. Het nationalisme is sterk. Het anta gonisme is hevig. De regceringsvormen provoceercn elkander wederzijds. De levensstandaard zou kunnen war den opgeofferd aan den standaard der bewapening. De nationaal gecontroleer de propaganda verstikt, critiseert en verhindert de vrije ontwikkeling der ge dachte. Het beeld is niet schoon, aldus Eden, maar niet zonder hoop. Het is nog mogelijk, dat de naties samenwer ken. Wij moeten de begrippen tolcratie en gematigdheid in toepassing brengen. Wij zullen niemand toestaan ons onze democratie te ontrukken. Wij moeien de wcderzijdsche nationale stelsels eer biedigen; het respect voor onze eigen regeering neemt niet toe, wanneer wij anderen verachten. De politiek van Groot-Britannië is vertrouwen te stellen in den VoTkenbond. Ten aanzien van de toekomst van den Volkenbond zeide Eden, dat hier twee elementen essentieel zijn: ten eer ste de machinerie van den Volkenbond en de wil om haar te gebruiken en ten tweede, wat oneindig belangrijker is, dat deze machinerie kan worden verbe terd. Slechts door een algemeenheid kunnen wij den Volkenbond zijn volle dig effect geven en de bedreiging van den vrede tot staan brengen. De Britsche regeering acht het onont beerlijk. dat reeds bij den aanvang van een conflict de leden van den Volken bondsraad zich er over uitspreken tot hoever z.ij bereid zijn voor de zaak van den vrede tc intervenieeren, daar een dergelijke inlichting een machtige pre ventieve werking zou hebben. Naar de meening der Britsche re geering kunnen regionale pacten in het leven worden geroepen ter ver- stcrkïng van de toepassing van het covenant. De Britsche regeering is bereid te onderhandelen over een zoodanig pact voor West-Europa. De Assemblee kan geen wijzigingen opleggen in verdragen legen den wil van partijen, maar een duidelijke uit spraak van den Volkenbond over dei noodzakelijkheid van wijzigingen bevat^ een sterk element van pressie. Dc Britsche regeering wenscht aan te dringen op een nauwe samenwerking ten aanzien van de problemen der oeca- nomische politiek der wereld cn wenscht, dat maatregelen worden geno men in de huidige zitting van dc As semblee om den oeconomischen vooruit gang en liet oeconomisch herstel aan tejf moedigen- De kwestie der gronck stoffen Met een toespeling op dc kwestie der grondstoffen zeide Eden, dat dit eeln passend onderwerp van discussie voor den Volkenbond is. Groot-Brittannië |is er voor, dat in dezen zin door de Ais- semblee maatregelen worden geuom»eïi. Groot-Brfttannië zal doorgaan met herbewapening tot dat de naties tot overeenstemming komen aan gaande een beperking. De ontwape ning moet„ om werkelijk te zijn, niet alleen! militair, maar ook gees telijk zijn. Eden bcsJoot met een beroep op de Assemblee <le internationale machinerie tc versterken om zonder toevlucht tot oorlog geschillen te regelen. Rede van Del Vayo Vervolgens heeft de Spaansche minis ter van buitten landsche zaken, Del Vayo, een rede gehouden, waarin hij onder meer zèulec „De zaak, die verdedigd wordt door de Spaansche regeering en het Spaan sche volk, is de zaak van den vrede. De burgeroorlog is ons opgedrongen. De ervaring van thans leert, dat de toe komstige oorlog, hoewel die een strijd tusschen "twee staten kan zijn, inder daad een conflict tusschen twee ideolo gieën zal zijn. In de zestiende eeuw groepeerde Europa zich om twee gods dienstige idealen, katholicisme en pro testantisme. Men zou zeggen, dat de wereld zich thans verdeelt volgens twee politieke idealen: de democratie en het regime der onderdrukking. De met bloed doordrenkte velden van Spanje zijn iu werkelijkheid reeds de slagvel den van een wereldoorlog. Eenmaal be gonnen is deze aangelegenheid onmid dellijk veranderd in een internationale kwestie. Welke der staatslieden, hier aanwe zig riep Del Vayo uit zal niet toe geven, dat het voor ons volkomen on duldbaar is, dat men ons op een lijn wil stellen met degenen, die, terwijl zij den tegenover de republiek afgeleg- den eed schenden, de wapens hebben opgenomen om ons regimo van vrijheid te vernietigen? Ik breng hulde aan de nobele ge dachte, die het initiatief van non interventie inspireerde: ik moet ook met groote bitterheid constatee- ren, welke rampzalige gevolgen zoo wel voor mijn land als voor de toekomst der internationale samen werking daaruit zijn voortgevloeid. In jiuridisch opzicht beteekent de non-interventie, zooals zij is toegepast in bet geval van Spanje een wijziging van de traditioneele regels van het in ternationale recht, daar zij de regee ring de middelen om op to treden ont- LONDEN, 2 Sept. (Reuter*A. N. P.) Het vliegtuig Boadicea van de Imperial Airways wordt vermist. Het toestel is Vrijdags middag 12.44 van Croydon naar Parijs vertrokken met enkel post en vracht aan boord. De beman* ning bestond uit een piloot cn een marconist. Het laatste bericht van het toe* stel werd te 13.08 onvangen en luidde, dat het vliegtuig de Brit* sche kust verliet. Omstreeks vier uur werd uit Parijs gemeld, dat het toestel nog niet was aangekomen. Omstreeks 6 uur werden een aantal toestellen uitgezonden om naar het vermiste vliegtuig te zoe* ken. REGEERÏNGSCRISIS IN FINLAND HELSINGFORS, 25 Sept. (D.N.B.-A. N. P.) De regecring Kivimaki heeft heden in den Finschen rijksdag een nederlaag geleden met 91 tegen 93 stemmen. De regeering had een wets ontwerp ingediend tot verscherping van de straffen op land- en hoogverraad. Zij oordeelde deze wet noodzakelijk, teneinde de Finsclie landsverdediging beter te beschermen tegen spionnage cn communistischo actie. Tegen het ontwerp stemden vooral de socialisten en de agrariërs. De regeering-Kivimaki zal thans af treden. zegt. Maar kan men een dergelijk ac- coord nog „non-interventie" noemen? De non-interventie zou moeien inhou den, dat men den hinnenlandschen toe stand van een land volkomen ignoreert en dc gesloten handelsovereenkomsten blijft nakomen. Het feit, dat de normale handelsbetrekkingen eensklaps worden verbroken, dat de uitvoer van oorlogs materiaal voor de regeering plotseling wordt stopgezet, dat vroeger gesloten contracten worden geannuleerd, bewijst eens te meer, dat deze politiek van non interventie slechts ten nadeele der re geering en ten voordeclc van de rebel len strekt. In de practijk kan men on der datgene, wat men niet-inmenging noemt, daadwerkelijke inmenging teil gunste der opstandelingen verstaan. 273. De broek was Piet veel te lang, maar eer paar touw tjes tooverden er een moderne pofbroek van. De jas was ook tc lang, maar dat zat warm en de mouwen sloeg hij wel om. Nu nog een alpinepetje op één oor en Piet zag er keurig uit om de reis naar huis te aanvaarden. 27L Toen de boot, die naar het eiland gestoomd was om het gezelschap te halen, allen veilig in Amerika had gebracht, moest Piet maar zien hoe hij nu verder thuis kwam. Ze had den hem eten. drinken en een slaapplaats gegeven, maar voor goed kon hij niet hii hen blijven. Op een dag slenterde hii langs de haven, toen hij een hooge stapel kisten zag.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2