HET VERKEER EISCHT WEER SLACHTOFFERS De bankkrach te Enkhuizen Dr. Vos verlaat Hellendoorn DOODELIJK ONGELUK TE DELFT Auto tegen een boom Mobilisatie slachtoffers WIJZIGING VAN DE ONGEVALLENWET Conclusie van den Proc.- generaal UIT DE STAATSCOURANT Griekenland en onze zuiveluitvoer Leed van talloozen geheeld en verzacht 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 Te Beilen is een auto door den trein gegrepen. De chauffeur gedood DELFT, 25 Sept. Hedenmiddag heeft alhier een doodelijk verkeers ongeluk plaats gehad. Een 22-tal vrachtauto's, waarop militairen zaten, die van de manoeuvres in Noord-Brabant terugkeerden, reed op den Oostsingel, toen een der auto's bij het passeeren van een motorrijder meer gas gaf. Van den anderen kant naderde een wielrij der, de 19-jarige G. v. d. W. uit Delft, die met den vrachtauto in aanraking kwam en daarbij de laadbak van den wagen tegen het lichaam kreeg en tegen den grond werd gosraakt. Zeer ernstig gewond werd het slachtoffer naar het gasthuis to Delft vervoerd, waar hij bij aan komst reeds bleek te zijn over leden. Naar de schuldvraag wordt een nader onderzoek lngestold. Auto door den trein gegrepen BEILEN, 25 Sept. Op den onbe- waakten overweg aan de Molen straat is hedenmiddag een perso nenauto door den sneltrein, die om streeks half drie uit Groningen ver trekt, gegrepen, hetgeen den be stuurder van den wagen het loven kostte. De auto kwam uit de richting Bei len, het uitzicht in die richting wordt eenigszins belemmerd door enkele hui zen. De bestuurder van den auto, die lang zaam reed, was, toen hij den sneltrein zag naderen, zoo onthutst, dat hij mid den op de spoorbaan den wagen tot stilstand bracht. Het gevolg was, dat de auto in den flank werd gegrepen en een eind verder versplinterd in de spoorsloot terecht kwam. De bestuurder van den wagen moet op slag gedood zijn. Het is de 41-jarige A. B. uit Winschoten. Autosongeluk bij Hoog Keppel HUMMELO, 25 Sept. Vanmiddag is op den rijksstraatweg to Hoogkeppel een ernstig auto-ongeluk voorgevallen. Een personenauto, bestuurder door den heer J. G. van den A., slipte op de niet-bestrate trambaan langs den weg en botste vervolgens tegen eenige hoo rnen. Van de beide inzittenden bekwam de bestuurder een zware hoofdwonde, terwijl de andere passagier met een zware hersenschudding en een gebro ken arm in bewusteloozen toestand moest worden opgenomen. Beido personen zijn naar het zieken huis te Dootinchem overgebracht. De auto, welke een kalmen gang had, werd zwaar beschadigd. Handkar contra vrachtt auto GRONINGEN, 25 Sept. Hedenmor gen omstreeks elf uur heeft op den Heerenweg alhier een ernstig ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto uit Rotterdam, be stuurd door K. H. C. M., kwam daar in botsing met een handkar, welke werd voortgeduwd door zekeren G. uit Gro- ningen. Met een hevigen smak viel K. tegen den grond. Hij is met een inwen dige verbloeding naar het in de nabij heid zijnde militaire hospitaal vervoerd en vervolgens naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. Na een bouw van eenige maanden is de nieuwe Doelenbrug bij het Munt plein te Amsterdam gereed en Vrijdag voor het verkeer opengesteld. Een voorontwerp in verband met internationale organisatie 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. Zooals reeds gemeld heeft de Minister van So ciale Zaken een voorontwerp van wet tot wijziging van do Ongevallenwet 1021 en een voorontwerp van wet tot wijziging van dec land- en tuinbouw- ongevalienwet 1922 bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gomaakt. Dezo voorontwerpen worden thans ge publiceerd. Aan een commissie uit don Raad zal worden opgedragen omtrent deze voor ontwerpen prae-advies uit te brengen. Wij ontleenen aan do toelichting tot deze voorontwerpen het volgende: Bij de wet van 22 Juli 1935 heeft de Koningin zich de bevoegdheid voorbe houden om toe te treden tot het in do achttiende zitting der algemecne confe rentie van de vertegenwoordigers der leden van de internationale organisa tie van den arbeid van den Volkenbond aangenomen ontwerp-verdrag betreffen de gedeeltelijke herziening van het ver drag (Genève 1925) betreffende schade loosstelling voor beroepsziekten. In de memorie van toelichting op het ont werp van deze wet werd medegedeeld, dat onze ongevallenwetgeving aan de bepalingen van vorenbedoeld ontwerp verdrag moet worden aangepast en dat de ratificatie van het verdrag zal kun nen plaats hebben, zoodra de noodige wijziging van do ongevallenwetten tot stand gekomen en in werking zal zijn getreden. De onderhavige ontwerpen beoogen deze. noodige aanpassing te bevorde ren. Van de geboden gelegenheid is tevens gebruik gemaakt om de regeling, welke hoofdstuk 9a der ongevallenwet 1921 bevat betreffende beroepsziekten, to herzien in verband met leemten en on volkomenheden van de thans geldende wettelijke regeling, waarop de practijk het Jicht heeft doen vallen. Als gevolg van de redactie van het eerste lid van artikel 87a is de verzeke ring tegen geldelijke gevolgen van be roepsziekten beperkt tot de werklieden, die zelf de in artikel 87b aangewezen werkzaamheden verrichten. Indien per soneel eener onderneming, dat niet zelf die werkzaamheden verricht, doch dat in verband met de dienstbetrekking niettemin aan de inwerking der gevaar lijke stoffen of gassen is blootgesteld, door een beroepsziekte zou worden ge troffen, kan derhalve naar de geldende wettelijke regeling aan dat personeel geen schadeloosstelling worden ver leend. Daarom wordt wijziging van de redactie van het eerste lid van artikel 87a voorgesteld, waardoor vorenbedoeld onbillijk gevolg wordt voorkomen. Vol gens de nieuw voorgestelde redactie zal aanspraak hebben on schadeloosstelling ieder werkman, werkzaam of werkzaam geweest in een bedrijf, waarin werk zaamheden worden verricht, die tot een der in de wet genoemde beroepsziekten kunnen leiden, bij wien zich een be roepsziekte ononbaart. voor zoover niet blijkt, dat dit zich openbaren geen ver band houdt met de dienstbetrekking (vau den betrokken arbeider. In het bijzonder is bij deze wijziging gedacht aan kantoorpersoneel, dat door zijn werkzaamheden in het bedriif aan de inwerking der gevaarliike stoffen of gassen kan zijn blootgesteld, hoewel het niet rechtstreeks met die stoffen of gassen omgaat. JAPANSCH BEZOEK AAN DEN NE- DERLANDSCHEN VETERINAIREN DIENST 's-GRAVENHAGE, 25 September. Bij den directeur van den Veterinairen Dienst Prof. Dr. Berger heeft zich aan gemeld Dr. Susuiuu Isliii, dit jaar ge delegeerde van Japan bij hot Interna tionaal Bureau voor bcsmettelijko vee ziekten te Parijs waarvan prof. Ber ger voorzitter is orn zich op dc hoog te te stellen van de werkzaamheden der Rijksseruminrichting en van het Staats-veeartsenijkundig Onderzoekings* instituut te Rotterdam, beide ressortee- rende onder den Vceartsenijkundigen Dienst. Het ligt. mede in het voornemen van Dr. Ishii een bezoek te brengen aan de veterinaire afdeeling van het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid te Utrecht. EXAMEN PAEDAGOGIEK M.O. 's-GRAVENHAGE, 25 September. - Geslaagd voor „A" de lieer G. de Boor tc Broekheurne en voor „B" de heer W. Nieuwenhuyse, tijdelijk te 's-Graven- hage. Principieele zaak voor den Hoogen Raad 's-GRAVENlIAGE, 25 Sept. De pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besier, nam heden conclusie in do bekende procedure van P. dc Boer, voorzitter van den Bond van Mobilisa- tis-invalieden, tegen den Staat. Dp eischer stelde, dat hij op 15 Februari 1915 gezond als milicien in dienst is getreden en den dienst op 16 November 1916 als invalide heeft verlaten en dat de ziekte en invaliditeit zijn verkregen in en door den militairen dienst, met name door herhaaldelijk slechte lig ging. door het moeten verrichten van diensten waartoe hij lichamelijk onge schikt was, door onjuist optreden van den geneeskundigen dienst en doordat hij wederrechtelijk in dienst is gehou den, nadat hij reeds ongeschikt was bevonden. Mitsdien werd gevorderd dat de Staat zal worden veroordeeld tot ver goeding van alle door den betrokkene geleden schade. De Haagsche rechtbank heeft in eer ste instantie de B. niet ontvankelijk verklaard, op grond van verjaring. Het Hof te 's-Gravenhage sprak ook de niet- ontvankelijk-vorklaring uit, doch op andere gronden, namelijk, dat de be- oordeoling van het al of niet te kort schieten van den Staat in een functie die aan het maatschappelijk verkeer vreemd is, aan het oordeel van den rechter is onttrokken.' In zijn conclusie heeft mr. Besier op den voorgrond gesteld, met aanhaling van vroeger ten deze gewezen arresten, dat ook de overheid zich kan schuldig maken aan een onrechtmatige daad, in dien zij aan het maatschappelijk ver keer deelneemt op gelijken voet als een bijzonder persoon. Anders ligt het geval echter, wan neer aan dc overheid niet anders of meer wordt verweten, dan dat zij door tekort schieten in haar verplichting om de taak. die op haar als zoodanig rust, naar behooren te verrichten, belangen heeft gekrenkt. Dan geldt niet de norm van art. 1401 en volgende B.W., omdat die slechts is gegeven voor het verkeer tusschen bijzondere personen en daar mee gelijk to stellen deelneming van de overheid aan het maatschappelijk verkeer en is deze voor daarbij gepleeg de nalatigheden dus niet krachtens voormelde artikelen aansprakelijk. Mr. Besier haalde ook het bekende Strooppotarrest aan, dat hij in zoover re, al kan hij zich nog 6toeds niet ver eenigen met hot nan dit beginsel in het toenmalige geval gegeven toepassing, geheel juist acht. Immers dan geldt het bezwaar tegen het beleid der overheid, waarvan de beoordeeling uitsluitend haar taak is. Al doet zich dit nu niet voor ten aan zien van het gestelde onjuist tegenover don eischtcr optreden van den genees kundigen dienst, dit is wel het geval met de bezwaren welke eischer bij dag vaarding heeft aangevoerd tegen de be handeling, welke hij zou hebben onder vonden van zijn „militaire commandan ten", die, ook in tijden van oorlogsge vaar als in de jaren 1915/1916 hier te lande heerschte, uitsluitend hebben te beoordeelen, wat 's lands verdedigings- belang eischt. En daar hij begrijpelijkerwijze niet heeft kunnen onderscheiden tusschen deze twee reeksen van bezwaren als oorzaken van zijn ziekte en invaliditeit en van de daardoor ontstane en nog te lijden 6chade. moet ik aldus mr. Besicr komen tot-dc slotsom, dat eischer bij het bestreden arrest, zij het ook op eenigszins andere gronden, te recht niet-onvankelijk is verklaard, tot mijn leedwezen, daar ik moet toegeven, dat deze slotsom niet bevredigend is. Mr. Besier concludeerde ten slotte tot verwerping van het beroep. Dc Hooge Raad zal arrest wijzen op 13 November. DE CONTINGENTEERING VAN CEMENT 's-GRAVENHAGE, 25 September. Men verzoekt ons mede to declen, dat, naar mag worden verwacht, de contin- gcntccring van cement per 1 Octobci a.s. voor den duur van 9 maanden zal worden- verlengd, waarbij het percen tage op 40 van het brutogewicht zal worden gehandhaafd, terwijl 1931 en 1932 als basisjaren zullen gelden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat bovengenoemd percentage alleen be trekking heeft op de autonome landen- contingenten, derhalve niet op de bij handelsverdrag verleende contingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. EXAMEN WISKUNDE L. O. 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. Opgeroe pen en opgekomen 4 candidatcn, afge wezen 2 candidaten. Geslaagd de hoe ren: G. J. Beekhuis en G. van Dijk, bei den te Deventer. Landmacht Bij K. B. van 22 September 1936 is: a. Met ingang van 4 October 1936, be noemd en aangesteld, bij het reserve- personeel der landmacht, bij het dienst vak der militaire administratie, tot reserve-luitenant-kolonel, de reserve majoor der militaire administratie S. P. Visser, van het regiment grenadiers; b. een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, 1. op het daartoe door hen gedaan verzoek, a. rnet ingang van 1 October 1936, aan den reserve-luitenant-kolonel ir. J- M. Sweep, van den staf der 7de infan teriebrigade, b. met ingang van 4 October 1936, aan den reservc-luitenant-kolonel der mili taire administratie S. P. Visser, voor noemd, c. met ingang van 18 October 1936, aan den reserve-luitenant-kolonel J. F. van Mansvelt, van den staf der infan terie, d. met ingang van 1 November 1936: aan den reserve-kolonel L. Schutte, van den staf der infanterie; aan den adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, den reserve-kolonel W. G. van Hoogenhuyze. van den staf der 7de infanteriebrigade, den reserve kolonel G. Ie Poole, van den staf der infanterie, de reserve-luitenant-koloncls H. Bierman, van den staf der 6de in fanteriebrigade en G. Hartogh Heijs van Zouteveen, beiden van den staf der 2de infanteriebrigade, alsmede aan den reserve-luitenant-kolonel voor speciale diensten mr. A. Baron van Heeckeren van Keil. van het vrijwillig landstorm korps motordienst. e. met ingang van 21 November 1936, aan den reserve-luitenant-kolonel H. M. W. L. van Bennekom, van den staf der infanterie, f. met ingang van 2S November 1036 aan den reserve-kapitein K. Vijverberg, van het 1e regiment veld-artillerie, g. met Ingang van 21 December 1936. aan den reserve-kapitein H. Beek. van het regiment genietroepen, h. met ingang van 27 December 1936. aan den reserve-majoor J. Andriessen, van het 8ste regiment infanterie, i. met ingang van 1 Januari 1937, aan den reserve-kapitein M. Nauta. van het 2de regiment veldartillerie; 2. met ingang van 29 November 1936, aan den reserve-luitenant-kolonel P. J. M. van der Reijden, van de 4de infan teriebrigade. Bij K. B. van 23 September 1936 is, met ingang van 1 October 1936, benoemd tot technisch ambtenaar 2e klasse der genie in vasten dienst met standplaats Groningen, L. D. Vos, thans als tijde lijk opzichter-teekenaar werkzaam on der de bevelen van den eerstaanwezend ingenieur te Groningen. Is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan don reservo- cerste-luitenant H. L. W. van den Berg, van het 17de regiment infanterie. Zijn, met ingang van 1 October 19336, op het daartoe door hen gedaan ver zoek, eervol uit den militairen dienst ontslagen de reserve-kapitein ir. J. II. Noteboom, van het regiment Genietroe pen, de reserve-eerste-luitenants J. M Goeman, van het lie regiment infante rie, J. de Liefde,, van het korps motor- dienst, mr. W. P. van Lindonk van het 6de regiment veldartillerie en W Stork, van het 8e regiment veldartille rie. alsmede de reserve-kapitein voor speciale diensten jhr. A. F. Meijer, van het vrijwillig landstormkorps motor- dienst en de reserve-eerste-luitenant voor speciale diensten mr. B. J. M. van Spaendonck, van het dienstvak der in tendance; 2. de reserve-eerste-luitenant J. J. la Rooy, van het 8e regiment infanterie. Voogdijraad Bij Kon. besluit van 23 September 1936 benoemd tot lid, tevens voorzitter, van den Voogdijraad te Alkmaar G. J Lovink. lid van dien raad. Rechterlijke macht Is op zijn verzoek aan jhr. mr. D. J den Beer Poorteugael, met ingang van 1 November 1936 eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van presi dent van de arrondissementsrechtbank te Assen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem in rech terlijke betrekkingen bewezen diensten Bij beschikking van den minister van Justitie is aangewezen voor een tijdvak, hetwelk eindigt 1 September 1938 in de enkelvoudige kamer voor de vereenvoudigde behandeling van straf zaken van de arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch tot plaatsvervan gend lid jhr. mr. F. X. H. Verhcijen, rechter-plaatsvervanger. Belastingen Bij K. B. van 22 September 1936 zijn benoemd: Met ingang van 1 December 1936 tot hoofdinspecteur der directe belastingen te Arnhem, le afdeeling, A. S. Hennes, inspecteur dor directe belastingen te Assen. Met ingang van 1 October 1936 tot hoofdinspecteur der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam. A. B. J. Prak ken, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen bij het de partement van financiën. Hooger Onderwijs Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is, met ingang van 1 October 1936, aan dr. J. Goedbloed, op zijn verzoek, eer; vol ontslag verleend als prosector bij de anatomie aan de Rijksuniversiteit tp Leiden, terwijl dr. J. Dankmeyer als zoodanig tijdelijk is benoemd. Volksgezondheid Bij Kon. Besluit van 14 September 1936 is de inspecteur van de volksge zondheid bij den dienst, welke in het bijzonder belast is met de handhaving van de wettelijke bepalingen op de uit oefening van de artsenijkunst, van de warenwet en van de opiumwet en mei de zaken, rakende dc hygiëne van bodem, water en lucht, A. H. van de Velde, te rekenen van 15 Augustus 1936 werkzaam gesteld als inspecteur in al- gemeenen dienst ten bureele van den geneeskundig en pharmaceutisch hoofdinspecteur van de volksgezond heid R. N. M. Evkel, te 's-Gravenhage en is hem als ambtsgebied aangewezen het gehecle land. Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken is aan voornoemden inspecteur, te rekenen van 15 Augustus 1936 de gemeente 's-Gravenhage als stanudplaats aangewezen. P.T.T.sdienst Bij beschikking van den directeur- generaal der Posterijen, Telegrafie en telefonie is, met ingang van 1 October 1936 aangewezen als directeur van het P. T. en T.-kanloor tc Zalt-Bommel, de referendaris der P. T. en T. J. W Kunst, thans aangewezen als directeur van het post* en telegraafkantoor te Koog-Zaandijk. Ongeveer 1200 credi» teuren ALKMAAR, 25 Sept. Naar wij verne men, zijn bij de debacle van de N.Y. weduwe Lakcman's bank te Enkhui zen ongeveer 1200' crediteuren betrok ken, die vorderingen hebben tot een bedrag van ongeveer f 2.000.000. De voornaamste crediteuren zijn: de Levensverzekering Maatschappij „Arn hem", de Eerste Nederlandsche Levens verzekering Maatschappij, de Natio nale Levensverzekering Maatschappij en de Ilollandsche Sociëteit voor le vensverzekeringen. 's-GRAVENHAGE, 25 September. Do Nederlandsche Zuivel producenten, in het bijzonder zij, die met Grieksche klanten contracten heeben aangegaan, ten aanzien van de levering var. gccou- denseerdo melk en melkpoeder, hebber, door de nieuwste maatregelen, welke de Grieksche regeering to dien aanzien heeft getroffen, een belangrijk afzetge bied voor hun producten vrijwel ge heel verloren. De Grieksche regeering heeft deze maand besloten, dat de invoer van ge condenseerde melk en melkpoeder al leen aan die landen is toegestaan ten opzichte waarvan Griekenland een ac tieve handelsbalans heeft cn dan nog slechts op compensatiebasis. Voor Nederland komt deze maatregel neer op een invoerverbod. Immers- Griekenland heeft ten opzichte van ons land geen actieve handelsbalans en bo vendien, al ware zulks wel het geval, dan zou het nog zeer moeilijk blijken te zijn, toestemming tot particuliere com pensatie te krijgen. In aansluiting op hetgeen wij in een vorig nummer mededeelden ten opzich te van den maatregel der Grieksche re- gcering nopens onzen zuiveluitvoei, kan nog het volgende worden vermeld: Deze maatregel, welke een nieuwe en ernstige bedreiging van onzen toch al zoo geslonken export betcekent, is zoo kwam ons ter oore het gevolg van een reeks van besluiten door de Grieksche regeering in den loop van 1936 genomen. Einde Mei van dit jaar heeft de Grieksche minister van Economische Zaken aan de Kamors van Koophan del in zijn land een rondschrijven ge richt, waarin belanghebbenden werd aangeraden geen bestellingen in het buitenland tc doen in verband met een op komst zijnde wijziging in de invoer- reglementecring, welke op 1 Juli 1936 van kracht zou worden. Do Grieksche pers meende, dat deze aangekondigde wijziging zou neerko men op een beperking van den invoer in dien zin, dat producten, die tot dus verre vrij konden worden ingevoerd, thans alleen tegen ruil zouden kunucn worden geimporteerd en of wel naar hoeveelheid, of naar waarde zouden worden gecontingenteerd. Het bleek, dat de pers juist had ge zien en dat do wijziging in de invoer- rcglementeering inderdaad het karaak- ter had, dat hieroven omschreven is. De maatregel bepaalde, voorts nog, dat do invoer van producten, welke reeds voor de inwerkingtreding van dit be sluit gecontingenteerd waren, afhanke lijk zou worden gesteld van de han delsbalans van het betrokken land. Voor gecondenseerde melk en melk poeder werd een halfjaorlijksch contin gent van 600.000 kg. en voor margarine eon contingent van 85.000 kg. toege staan. Do tot dusverre geldende vrije invoer van dezo producten werd zoodoende tot een beperkten invoer gereduceerd. Bo vendien was de vaststelling dezer con tingenten belangrijk beneden de nor male invoercijfers. De invoer in Grie kenland van gecondenseerde melk be droeg 1.110.000 kg., waarvan Neder land 970.000 kg. invoerde. Thans werd de invoer van dit product van hooger- hand op 600.000 kg. bepaald. In de afgeloopen maand is de Griek sche regeering nog een stap verder ge gaan op den door haar ingeslagen weg, door te besluiten dat invoer alleen is toegestaan uit landen ten opzichte waar van Griekenland een actieve handels balans heeft en dan nog slechts op cornpensatie-basis. Dit besluit zou zoo werd ons ver zekerd neerkomen op een invoer verbod, waardoor onze zuivclberciders niet meer in staat kunnen worden ge acht hun verplichtingen tegenover Grieksche klanten na te komen. Een belangrijk afzetgebied voor onze zuivelproducten zal verloren gaan, wanneer voor deze moeilijkheden geen oplossing gevonden wordt. LEEUWEN-IDYLLE AMSTERDAM, 25 Sept. Het leeuwen terras in Artis geeft den bezoekers thans een zeer bijzonder schouwspel te zien. De kolossale leouw „Negus" huist er met twee leeuwinnen „Nora" en „Lili", die ieder hun jongen van vrij wel gelijken leeftijd bij zich hebben. Niet alleen dus, dat de leeuw zich een goed vader toont jegens de jongen, wat bij roofdieren niet steeds het geval is, rlaar roofdiermannetjes de jongen sonis als „prooi" ombrengen! maar ook doet zich hier 't geval voor. dat de beide leeuwinnen eendrachtig eikaars jongen bemoederen. De dubbele leeuwenfamilie maakt op het Kerbert-terrns een inte ressant effect, te meer daar de „speel- sche" jeugd zich jegens elkaar en de ouders niet onbetuigd laat, maar vooral tegen den voortijd merkwaardige op wellingen van jachtdrift te zien geeft, waarbij in prachtige sprongen, gevolgd door een slag met den voorpoot op den schouder en een „beet" in nek of keel van het „slachtoffer" de aangeboren driftaanleg wordt uitgeleefd aan ouders of medejongen, rlie als prooi-symbool moeten dienen. Hetzelfde geven ook de veel jongere welpen van het Abessl- nisch leeuwenpaar in een der buiten- kooien van de roofdierengalerij te zien. terwijl men het soms ook ziet uitvoe ren door een jonge leeuwin en een poema-welp, welke kameraden elkaar over en weer als „prooi" bespringen. Na een 30oarigen staat van dienst als geneesheer, directeur HELLENDOORN. Na oen 32-jaii gen staat van dienst verlaat dr. B. H. Vos zijn poet als geneesheer-directeur van het Volkssanatorium vöor borstlij- ders te Hellendoorn. Dit vertrek vindt per 1 October as. plaate en van verschillende zijden zal dr. Vos dan gehuldigd worden. Er is alleszins reden voor deze huldi ging, want d.r Vos geldt als een zeer vooraanstaand persoon onder dc tubcr- culose-artsen. Hij heeft het leed in tal- loozo gezinnen verzacht cn tot do kleinst mogelijko proporties terugge bracht. In het sanatorium Hellendoorn hebben duizenden personen, mannen en vrouwen, baat gevonden en dc the rapeutische behandeling staat er hoog aangeschreven, wat wel blijkt uit het feit, dat uit alle deelen des lands de patiënten zich aan dr. Vos hebben toe vertrouwd. Vele doktoren zoggen tot hun patiënten: „Ga maar niet naar het buitenland oin genezing tc zoeken, in Hellendoorn kun je minstens even goed terecht". Dit komt voor een groot deel, omdat dr. Vos er altijd op uit was dc nieuwste vindingen in den strijd tegen de t.b.c. toe tc passen. Vooral operatief ingrijpen heeft in het Sanatorium een hoogc vlucht genomen en tal van go- vallen, welke hopeloos schenen, zijn tot een gelukkige oplossing gebracht. Aan dr. Vos valt het heengaan onge twijfeld hcol moeilijk. Het santoriurn- bcheer was voor hem een levenstaak, waarvan den omvang slechts de inge wijden beseffen. Dat geldt speciaal wel voor do patiënten, die heel veel aan hem te danken hebben, niet alleen op het gebied van hun ziekte, want ook op persoonlijk terrein stond dr. Vos steeds dadelijk bereid de helpende hand te bieden Met name wat de financieele mogelijkheden betreft zijn er voor vele verpleegden moeilijkheden, waarbij de directeur dan in de bres sprong. Dr. Vos. die opgevolgd wordt door zijn zoon dr. Herman Vos sinds 1928 aan het sanatorium als eersle-genees- hcer verbonden heeft in een perscon ferentie diverse bijzonderheden uit zijn loopbaan en over dc t.b.c.-bcstrijding in liet, algemeen verteld. Hij heeft slechts kort particuliere praktijk uitgeoefend n.l. van 1897 tot 1905, in het plaatsje IlaHum (Fricsl.) en is daarna, deels door toevallige omstandigheden, be noemd tot directeur van het sanato rium, als opvolger van dr. Boele, die sedert do oprichting in 1902 het. beheer had gevoerd. De geschiedenis van het sanatorium loopt derhalve wel bijna parallel met de geschiedenis van dr. Vos. Hij heeft dc groote uitbreiding ge heel meegemaakt, diverse verbouwin gen etc., waardoor het aantal patiënjen. dat kan worden opgenomen, tot 225 is gestegen, terwijl in 1905 slechts plaats was voor 54 patiënten. Het sanatorium is vooral bekend ge worden. omdat de arbcids-therapio werd ingevoerd. Dit gebeurde al dade lijk in 1905 en dr. Vos was daarmede de eerste in Nederland, die dit deed. Het sanatorium biedt voorts nog de mogelijkheid om Joodscho patiënten, die ritueel eten verlangen, op te nemen, daar er een speciale Joodsche keuken is, terwijl voorts een 60 procent van de patiënten profitecren van het suppletie fonds. Het sanatorium heeft n.l. geen schulden, zoodat de rente van het, kapi taal der exploilecrende vereeniging be steed kan worden tot steun aan on- of minvermogende patiënten, die dan be neden den kostprijs kunnen worden opgenomen. Dr. Vos stelt het volste vertrouwen Jn dc toekomst der sanatoria, omdat de ziekte steeds beter bestreden kan wor den. Hoewel er voel ernstigere gevallen worden opgenomen dan vroeger, is het percentage gunstige uitslagen toch al tijd nog ca. 80. Volgende weck wordt dr. Vos gehul digd Dinsdagavond half zeven is er ge legenheid voor patiënten en oud-paticn- ten om afscheid te nemen, terwijl Woensdagmiddag 2 uur het officieele afscheid van de vereeniging plaats heeft. Dr. Vos vestigt zich metterwoon in Den Haag, het centrum der t.b.c.-bestrij ding. om op gebied van vereenigings- en commissie-werk nog nuttig werk te doen. AUTOMOBILIST OVERVALLEN DOOR CITAX-CHAUFFEUR AMSTERDAM, 25 Sept. De recht bank veroordeelde vandaag een Cltax- chanffcur, die op den Mulderstraat een ovorval pleegde op een automobilist en hem met een ijzeren voorwerp op het hoofd sloeg, tot een jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Het vonnis luidde conform den eisch van het O.M. MACHINISTEN-EXAMEN 's-GRAVENHAGE, 25 September. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte van diploma „B" de heeren: R Kooij- mans tc Haarlem. W. Tuinebreijcr te Scheveningen, S. P. de Leeuw te Rot terdam cn W. P. Klijri te Vlissingen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9