Gouduitvoer verboden FRANXRIJXS STAP België sluit zich aan Staatscourant verschenen De Effectenbeurs zal heden en Dinsdag N gesloten zijn in verband met de Regeeringsmaatregelen. Uitvoerverbod van goud Prijsopdrijving gekeerd Devaluatie door Jouhaux ten zeerste toegejuicht ZWITSERLAND Ingrijpende wijzigingen STRIJD BEPLEIT TEGEN PRIJSOPDRIJVING DEVALUEERT Dinsdag kabinetsraad te Rome Indië volgt voorbeeld van Nederland E. M. JAARSMA HAARDEN en HAARDKACHELS G. TH. VAN BEKKUM Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936 Monetaire Politiek niet gehandhaafd ADAT de regeering, na de aangekondigde monetaire maatregelen in Frank rijk, haar voornemen te kennen gaf, om hare monetaire politiek onveranderd te handhaven, heeft het sindsdien genomen besluit der Zwitsersche regeering de Ne- derlandsche regeering genoopt hare houding opnieuw in overweging te nemen. Nu Nederland het eenige land ter wereld is geworden, dat zijne muntpariteit on gerept heeft bewaard en het daardoor in de sterkste mate den druk op de wissel koersen en op zijn goudvoorraad zal gevoelen, kan de mogelijkheid om de huidige monetaire politiek te blijven handhaven, niet langer aanwezig worden geacht. Teneinde te verhoeden, dat men tenslotte genoopt zou worden den gouden stan daard prijs te geven na eene niet te verantwoorden verzwakking van den goudvoor raad der Nederlandsche Bank, heeft de regeering, in volledige overeenstemming met het gevoelen der Nederlandsche Bank, besloten met ingang van 27 Sept. den uitvoer van goud te verbieden, tenzij gedekt door een authentiek certificaat van de Nederlandsche Bank. Tevens zal de effectenbeurs beden en Dinsdag gesloten zijn. Nadere mededeelingen omtrent de voornemens der regeering zullen heden wor den bekend gemaakt. Maandag en Dinsdag de beurzen gesloten VGRAVENHAGE, 27 September. Verschenen is een extra-nummer van de Staatscourant, gedateerd Maandag 2S September. De inhoud van dit nummer is als volgt: Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz. enz., op de voordracht van onzen Minister Van Staat, Minister van Koloniën, Voorzitter van den Raad van Minis ters, en van onzen Minister van Finan ciën van 26 September 1936, no. 79, ge nerale thesaurie; gezien een verzoek van de Nederland sche Bank, dat van regeeringswege maatregelen zullen worden genomen, om zoo noodig te beletten, dat de goud. voorraad in Nederland op bedenkelijke wijze naar het buitenland zou kunnen wegvloeien; hebben goedgevonden en verstaan: te bepalen: dat de uitvoer van gouden munt en goudmuntmateriaal van een door onzen Minister van Financiën te bepalen tijd stip af tijdelijk wordt verboden, behou dens hiervan door of vanwege onzen Voornoemden Minister in bepaalde ge- Vallen te verleenen ontheffing. Onze Minister van Financiën is be last met de uitvoering van dit besluit. Het Loo, den 26 September 1936. WILHELMINA De Minister van Financiën, I heeft goedgevonden: ter uitvoering van het Koninklijk Be sluit van 26 September 1936, no. 52, te bepalen, dat de uitvoer van gouden munt en goudmuntmateriaal van 27 September 1936 af tijdelijk is verboden, met dien verstande, dat ontheffing van dit verbod wordt verleend voor zendin gen, welke vergezeld zijn van een authentiek certificaat der Nederland sche Bank, gedateerd op 28 September 1936 of later, vermeldende, dat de daar in omschreven zending voor uitvoer is afgegeven, welk certificaat bij den uit voer aan de ambtenaren der invoerrech ten ter intrekking moet worden aange boden. De Minister van Financiën, OUD 's-Gravenhage, 28 September 1936. De Minister van Financiën, heeft goedgevonden en verstaan te bepalen: dat op Maandag 28 en Dinsdag 29 September 1936 de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn ge sloten, alsmede dat die dagen voor de geldleeningen, als bedoeld in afdeeling V der beursvoorschriften 1914, niet als werkdagen zullen worden beschouwd. De Minister van Financiën, OUD 's-Gravenhage, 26 September 1936. Minister P. J. Oud 's»GRAVENHAGE, 28 Sert. Naar wij vernemen is heden de indiening te verwachten van een wetsontwerp, dat beoogt de prijs» opdrijving tegen te gaan. In dit wetsonwerp zullen zoowel de prijs zen van diensten en goederen als de huren aan bepaalde regels wor» den gebonden. Voorts zou het in de bedoeling der regeering liggen een ernstig beroep te doen op de midden» standsorganisaties om mede te werken prijsopdrijving te voorko» men. Wij vernemen voorts, dat vanwege de regeering contact gezocht is met de verschillende middenstandsbonden, de grootwinkelbedrijven en coöperaties, teneinde onredelijke prijsverhooging van levensmiddelen te voorkomen. Het resultaat hiervan is, dat volle dige medewerking werd verkregen. Mocht desniettemin onredelijke prijs verhooging plaats vinden, dan zaj de regeering met kracht optreden om zulks te verhinderen. Een wetsontwerp tot het tegengaan van onredelijke prijsverhooging van goederen, diensten en huren heeft reeds het departement van handel, nij verheid en scheepvaart verlaten. Voorts kan worden medegedeeld. dat de gevolgen van het uitvoerverbod op goud een ingrijpende verandering in de landbouwcrisispolitiek noodzake lijk zullen maken, waarbij zal voorop slaan, dat met inachtneming van de belangen van den landbouw de prij zen van de eerste levensmiddelen, met name brood en aardappelen niet zullen worden verhoogd. Voorloopig zijn ten aanzien van de landbouwcrisisbepalingen de volgende maatregelen genomen: Alle restitutie-, exportbeschikkingen, enz. zullen, met uitzondering van de beschikking voor zoover betreft dc te ruggave van binnenlandsche heffing op boter, voorzoover de normale hoe veelheden betreft, voorloopig worden stopgezet. Zoo spoedig mogelijk zal worden bekend gemaakt, welke resti tuties, premies enz. met ingang van 28 September 1936 zullen gelden. Met ingang van 28 September 1936 zal tot nader order geen rogge worden gedenatureerd. Dit geldt ook ten aan zien van partijen, waaromtrent reeds toezegging tot het houden van toe zicht werd gedaan. Dc steun k i 2.25 voor gerst wordt met ingang van 28 September 1936 tij delijk opgeschort. Dorschingen dienen echter op den ouden voet door te gaan. Alle formaliteiten dienaangaande wor den voorloopig gehandhaafd. Geen monopolie-overeenkomsten zul len ten aanzien van den uitvoer van consumptie- en pootaardappclen naar België en veldboonen naar Duitsch- land worden aangegaan. De reductie bij invoer van Indische mais wordt tijdelijk opgeschort. Voor zoover betreft de Nederlandsche aardappelmeelcentrale is voor alle ge- organiseerden tot nader order de ver koop van aardappelmeel stopgezet De aarclapnclmoelcentrale aanvaardt geen enkele verplichting voor verkoo- pen gesloten na 27 September 1936. De Nederlandsche veehouderiicentra- le heeft den verkoop van spek door spekexporteurs stopgezet Van Zwitsersche zijde wordt kritiek geoefend op Blum's volksfrontpolitiek BERN, 26 September. Naar wij vernemen heeft de Zwitsersche Regeering heden onverwachts besloten tot deva luatie van den Zwitserschen franc. Het percentage der deva luatie is nog niet bekend. Maandag en Dinsdag zullen de Zwitsersche beurzen geslo ten zijn. AMSTERDAM. 26 Sept. (A. N. P.) In verband met de berichten over een aan de valuta's van Frankrijk, Enge- aanpassing van den Zwitserschen franc land en Amerika, heeft 't A.N.P. Zater dagavond telefonisch nadere inlichtin gen gevraagd aan het Zwitsersch Tele graaf Agentschap te Bern, dat het vol gende mededeelde: „De bondsraad is, na kennis te heb ben genomen van het besluit der Fran- sche regeering om den Franschcn franc met circa 30 percent te devalueeren, tot de conclusie gekomen, dat het in het be lang is van de Zwitsersche nationale economie, dat ook Zwitserland er toe overgaat zijn valuta aan te passen aan de wereldvaluta's. Hieromtrent heeft de bondsraad een verklaring gepubliceerd waarin hij vaststelt, dat dc goudreserven van de Zwitsersche nationale bank nog rijkelijk voldoende zijn om aan iederen aanval het hoofd te bieden, doch dat men thans tot devaluatie overgaat, omdat indien men er later toe gedwongen zou worden, men in- tusschen reeds een aanzienlijke hoe veelheid goud had moeten doen af vloeien. De devaluatie in Frankrijk zou Zwit- De Fransche vakvereenigings* leider Jouhaux heeft tegen* over een vertegenwoordiger van Havas inzake de aanpas* sing van den Franschen franc verklaard dat men unilaterale devaluatie niet verwarren moet met internationale maat regelen tot aanpassing van de valuta. Het heeft er allen schijn van, dat de beslissing van Frankrijk na de eenslui* dende verklaring van Enge* land, de Verecnigde Staten België en Zwitserland, de eerste stap is naar een inter* nationale entente, aan het po* litieke en economisch belang waarvan men niet meer kan twijfelen. Deze maatregel zal evenwel alleen het verwachte succes hebben, indien speculatie absoluut wordt voorkomen, de verbruikscapaciteit van de volks klasse gehandhaafd wordt en de maat regelen tot het uitvoeren van groot e werken snel worden toegepast. Dit houdt in. dat een glijdende loonschaal wordt toegepast en met alle kracht wordt gestreden tegen een onwettige hausse van prijzen. De leden der Fransche parlementaire commissie voor de financiën, die be hooren tot de meerderheidsgroepen zijn Zondagochtend in het Kamerge bouw bijeengekomen om met elkander overleg te plegen en kennis te nemen van een verslag van den minister van oeconomische zaken. Spinasse, over het verloop der onderhandelingen, welke leidden tot de „alignement" (aan passing) der valuta. Hij gaf voorts een exposé van het oeconomische en sociale aspect van de genomen maatregelen welke noodig zijn met het oog op de monetaire wet. In de zitting der commissie van finan ciën heeft vervolgens Zondagmiddag mi nister Auriol het ontwerp der financiëele wetten uiteengezet, dat behelst de o p- s c h o r t i n g van de toepassing der mo netaire wet van 25 Juni 1928, waarbij het goudgehalte van den franc op 65.5 milli gram werd vastgesteld. De regeering zal later een decreet vast stellen, waarbij het goudgehalte van de nieuwe munteenheid wordt bepaald op 43 49 milligram van 0.900 fijn. Teneinde de pariteit van 'en franc ten opzichte van het goud te handhaven, zal een fonds tot stabilisatie der wisselkoer sen worden gevormd, te beheeren door de banque de france, onder verantwoorde lijkheid der schatkist. De wet behelst voorts maatregelen tot herziening der loonen en salarissen. Na deze uiteenzettingen heeft de finan. cieele kamercommissie met 20 tegen 12 stemmen en 7 onthoudingen den tekst van het eerste artikel van het regcerings- ontwerp, dat het principe van wijziging van den gouden standaard stelt, aange nomen De aanwezige socialisten en ra dicaalsocialisten stemden voor, de communisten onthielden zich, terwijl centrum en rechts tegen sic den. Na zonder wijziging alle artike len en het geheele monetaire wets ontwerp der regeering te hebben seriand ook reeds zonder dat dit land tot devaluatie overging in het toeris ten-verkeer, export etc., zoo zwaar tref fen, dat het beter is dat Zwitserland zich terstond aan de in het buitenland genomen maatregelen aanpast, teneinde den levensstandaard in Zwitserland op het huidige peil te kunnen handhaven. Op een desbetreffende vraag van het A.N.P. deelde het Zwitsersche telegraaf agonschap mede, dat omtrent het per centage van de voorgenomen devalua tie op het oogenblik nog niets kon wor den gezegd, evenmin als over de hand having van den gouden standaard na de aanpassing. Nader vernemen wij, dat ook De Javasche Bank een goudembargo zal afkondigen, zoodat dan ook de In dische monetaire politiek niet ge handhaafd wordt. goedgekeurd is dc financieele com missie Zondagavond te half negen uiteengegaan. Het door de financieele kaïnercommis sie goedgekeurde wetsontwerp bevat be palingen over de aanwending van de door de devaluatie ontstane m eer waarde van den goudvoor raad der Banque de France. Men stelt deze meerwaarde op -"3 milliard, en hiervan zullen tot 10 milliard gebruikt worden voor het valuta-stabilisatiefonds en voorts eenige miljiarden voor de af lossing, resp. vermindering van de dooi de openbare instellingen bij het Crédit Fonciei opgenomen lecningen. De toestand in Italië De Italiaansche minister van finan ciën weigerde zich uit te laten over de gevolgen van de devaluatie van den Fransche franc. Italië maakt steeds meer in theorie dan in praktijk deel uit van het goudblok, daar in dit land de mogelijkheid tot het inwisselen van bankbiljetten niet bestaat, terwijl de Bank van Italië geen balansen publi ceert, zoodat het ook niet mogelijk is de juiste dekking van de lire te achter halen. Gezien de inkrimping van den buitenlandschen handel van Italië kan men aannemen, dat het Italiaansche devies niet zeer gevoelig is voor de ge beurtenissen op financieel gebied in het buitenland en men kon tevens aan nemen, dat de Italiaansche regeering om prestige redenen haar valuta wil handhaven, zoolang zij daartoe in staat is. Het Fransche precedent zou echter een gelegenheid kunnen bieden om ver lichting te hrengen in de positie van de schatkist, die door de verhooging van de loonen met 10 pet. in een moeilijke positie verkeert Het Italiaansche kabinet zal Dins dag in buitengewone zitting bijeen komen. Het zal het vraagstuk be handelen in welke mate de regee ring haar financieele politiek zal moeten herzien in verband met de devaluatie van den Franschen franc. Nader verluidt uit Rome, dat geen ingrijpende maatregelen door de Italiaansche regeering zullen wor den genomen. Echter overweegt men de mogelijkheid van een zekere aanpassing van de lire aan de an dere valuta's. De Neue Zürcher Zeitung schrijft, over de monetaire maatregelen der Fransche regeering Het besluit tot devaluatie is in wezen niets anders dan het over duidelijk mislukken van de econo mische en financieele politiek, wel ke momenteel door het volksfront wordt gevoerd. De devaluatiestap wordt gedaan op een oogenblik, waarin deze diep ingrij pende operatie politieke en sociale ge volgen kan hebben die op het oogenblik nog niet te overzien zijn. De minister president i6 er weliswaar in geslaagd DE GOUVERNEUR VAN DE BANQUE DE FRANCE, DE HEER LABEYRIE de problemen inzake de loonen, kosten van levensonderhoud en den Spaan- schen burgeroorlog, die door den duivcl- schen opzet der communisten er zooda nig aan toe waren, dat zij de grootste zorg baarden, weer eenigszins te ont warren, maar men zal moeten afwach ten of de leiding van het volksfront thans in staat zal zijn haar gezag te handhaven en een algemeene verwar ring te voorkomen. Op de bekwaamheid van den minister-president kan na de ervaringen, welke thans zijn opgedaan, de hoop op de zoo dringend noodzake lijke energie van de leiding niet wor den gevestigd. Amerikaansch optimisme De New-York Herald Tribune meldt dat de Amerikaansche bankiers de her waardeering van den franc met vreug de begroeten. Ofschoon het hereiken van de definitieve overeenkomst tot in ternationale stabilisatie der valuto mis schien nog wel eenigen tijd in beslag zal nemen, is de herwaardeering van den franc een stap in de goede richting. Yen blijft aan het pond gekoppeld Naar men volgens Reuter aanneemt, zal de Japansche monetaire politiek niet worden beinvloed door de devalua tie van den franc en zal de yen in de tot dusver bestaande verhouding aan het pond sterling blijven verbonden. Stimuleering der goes derenprijzen De meening van talrijke deskundigen te Londen is, dat do valuta-overeen komst tusschen de drie mogendheden de goederenprijzen zal stimuleeren. Al vorens echter eenige definitieve voor spellingen te doen, wacht men aandui dingen af over de houding van Dultsch- land, daar dit land, naar men meent, de macht zou kunnen houden om de doel treffendheid van de overeenkomst te maken of te breken. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat volgens de mcening van deskundigen de goudprijs zal stijgen boven de 140 shillings per ons fijn, als gevolg van dc devaluatie van den franc In Duitschland geen verandering BERLIJN, 27 September (Reuter-A.N. P.). In een op een bijeenkomst van S.A.-leiders der provincie BerlijnBrau denburg te Koeningswusterhausen ge houden rede heeft de onderstaatssecre taris van financiën, Reinhardt, o.a. het volgende verklaard: „De Duitsche munt is stat#fcl en zal in geen geval gedevalueerd worden". Hij zeide voorts, dat in Duitschland geen enkele verantwoordelijke persoon- soonlijkheid aan monetaire experimen ten denkt, en dat niets zal gebeuren, dat het opbouwende werk van den führcr zou kunnen verstoren. Onderlinge aanpassing PARIJS, 27 Sept. (Reuter-A.N.P.). Volgens geruchten, die hedenmid dag in de wandelgangen van de Ka mer de ronde deden, doch die niet gecontroleerd konden worden, zou den Engeland en de Vereenigde Staten op het punt staan een over eenkomst te sluiten, beoogendo de onderlinge aanpassing der beide Angelsaksische deviezen als aan vulling op het monetair accoord, dat reeds tusschen Parijs, Londen en Washington tot stand is geko men. NEW YORK, 27 Sept. 'Reuter-A.N.P..) Weliswaar niet officieele, doch niette min welingelichte Amerikaansche krin gen achten de mogelijkheid eener nieu we overeenkomst met betrekking tot den koens van het pond sterling die volgens Parijs elk oogenblik zou kun nen worden verwacht niet uitgeslo ten. Zij gelooven echter niet, dat een mededeeling hieromtrent in de naaste toekomst waarschijnlijk moet worden geacht. De minister van financiën, Mor- genthau, weigert omtrent dit punt een \erklaring af to leggen. VOOR LIEVE VROUWENSTRAAT vlak bij da LangestraaL 14 BRUSSEL, 26 Sept. De Belgische regeering publiceert een verklaring, waarin zij zich aansluit bij de Fransche, Engel- sche en Amerikaansche regeering, om uiting te geven aan den gemeenschappelijken wil, den vrede te beschermen, de vestiging van voorwaarden te begunstigen, die het best kunnen bijdragen tot het herstel der orde in de internationale economische betrekkingen en een politiek volgen, die ten doel heeft den voorspoed in de wereld te bevorderen en het levenspeil der volken te verbeteren. In verband hiermede heeft de Belgische regeering besloten, niets te wijzigen in de monetaire politiek, die zij sedert anderhalf jaar gevolgd heeft.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2