Amersf. Boys Flinke zege voor H.V.C. wint wederom sis De maatregelen inzake de steunverleening De bankkrach A.P.W.C.met6-3 geklopt De devaluatie van den franc Honswijk comité H.V.C. EN SOPLA BIJ DE LEIDERS Kraak scoort tweemaal SOPLA WINT MET GROOTE CIJFERS ikikik ikik JHHNt* M. H. van RAALTE j AMERSFOORT WOLLEN DEKENS fabrikaat ZAALBERG Leiden Voorradig in mooie kleuren in warme QUALITEITEN in alle MATEN f in billijke PRIJZEN S M. H. van RAALTE X FIETSER GEWOND Conferentie tusschen minis ter en gemeente-besturen te Enkhuizen Wat training vermag Een lauwe tweede helft Geen ernstige gevolgen voor ons land 2t ÜLAÜ fMÜ. Z AMfchSbOURlSCH DAGBLAD MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936 K.N. \'.B.:0 VERZICHT Amsvordc verliest haar eer» sten wedstrijd. Laren door de Amersf. Boys geslagen De plaatselijke ontmoeting tusschen A.P.W.C. cn H.V.C. is na spannenden strijd gewonnen door H.V.C., welke club met een fraai doclgcmiddelde aan den kop der ranglijst staat. De Amersfoortsche Boys wisten zich de meerderen te toonen van het sterke Laren. Met 3—1 boekten zij hun twee de overwinning. Baarn klopte Donar volgens de regelen der kunst. Zeist leed haar tweede nederlaag, ditmaal op eigen terrein tegen Holland. Elinckwfjk stelde teleur cn verloor op eigen terrein met 12 van Z.N.C. In 4 H slechts drie wedstrijden. Cu- lemborg won van Brederodes met 51 Sopla verpletterde Amsvorde met 61. Soest verloor op eigen terrein van Woerden. Het spel der thuisclub is pro» ductiever dan van Laren, dat met 3—1 verloor Do Amersf. Boys speelden gisteren thuis tegen het sterke Laren. Do Boys hebben den goeden indruk van de vorige week bevestigd; ook ditmaal was hun spel productiever dan van de legen partij, zoodat zij verdiend hebben gewonnen. Nauwelijks is dc wedstrijd begonnen of de rechtshalf van Laren mist en J. Belt is er als de kippen bij om de Bovs de leiding te bezorgen (10). De volgende periode is voor Laren haar voorhoede onder leiding van L. van Wingerden onderneemt aanval op aan val op het doel der Boys. Mosterd is echter in grootschen vorm, onberispe lijk keert hij dc schoten. Na de vele aanvallen raakt Laren eenigszins ontmoedigd cn thans neemt de voorhoede der gastheeren meer het Bpel over. De Larensche achterhoede staat nog al eens raar te schuiteren en na vijf en twintig minuten scoort Kraak het twee. de doelpunt (20). Kort hierna maakt Laren een offside goal. Bij een spannend duel tusschen v Wingerden en Mosterd, blijft dc laat ste meester van het terrein. Het spel golft eenigen tijd op en neer cn dan komt de rust met 2—0 voor de Boys. Het tweede gedeelte brengt. een aanvankelijk overwicht voor de Boys. Als Keizer uitvalt wordt hij vervangen door v. d. Berg. In dit gedeelte van den strijd scoort Vos een tegenpunt, wanneer hij, onvoldoende gedekt, het doel nadert (2—1). Even denken wij dat Laren zal gelijk maken. Maar nu komen de Boys eerst flink opzetten. Goed samenspelend naderen zij herhaaldelijk het doel der tegenpartij. Belt, draait zich plotseling om cn schiet keihard te gen de paal. Even dreigt het spel ruwer te worden, doch de scheidsrechter grijpt tijdig in. Precies 4 uur doel punt W. Kraak onhoudbaar, waar mee de strijd beslist is. De resteerende minuten brengen geen wijziging meer in den stand, zoo- dat de Boys ook hun tweeden compe titiewedstrijd verdiend gewonnen heb ben. Laren viel als geheel tegen, vooral de verdediging was niet sterk. De Boys vormen een aardig geheel, de nieuwelingen voldoen goed. Bij tij delijke tegenslagen echter moeten de spelers vooral niet onderling „kanke ren. Een goede geest is alles en met dat doel voor oogen zullen de Boys nog menige overwinning in dit seizoen weten te behalen. Ondanks dat Amsvorde een betere ploeg heeft dan het vorig seizoen verloor zij met 61 wedstrijd speelde, waren vele debutan ten en we zijn overtuigd, dat deze ploeg als geheel beter is dan die van het vorige seizoen. Als de voorhoede weer geheel aan het competitie-voet bal ge. wend is, zal het eindresultaat stellig niet onverdienstelijk zijn. De gasten trapten af en het begin was al spoedig een geweldige spurt van Sopla. Do eerste aanval eindigde in een schot naast het doel, maar al betrekkelijk kort na het begin had IJzendoorn succes met een prachtig schot in den hoek (10). Langzamer hand kwam Amsvorde er beter in en ondernam ook enkele aanvallen. Aan vankelijk bleef succes uit, doch het was wel te zien, dat de mooie combinatie in de voorhoede resultaat moest ople veren. Toen er een half uur gespeeld was, zette v. d. Kooy vanaf de rechts buitenplaats voor, waarop Dammers een schot loste, dat evenwel door van Zoghei werd gestopt Daar do keeper echter den bal niet voldoende wegwerk te, had v. d. Kraats een prachtkans om in te schieten, welke hij benutte en zoo. doende den stand gelijk maakte (1—1). Lang bleef dat echter niet zoo, want Sopla kwam weer in den aanval. Een mooie voorzet van van Keeken werd door C. Hassink in een doelpunt omge zet (21). Vooral het spel van dezen Hassink is sterk vooruitgegaan, ver geleken bij dat van het vorige seizoen. Even later sprong een bal van IJzen doorn in het Amsvorde-doel heen en weer en we gelooven wel. dat het een gelukje was voor de gasten, dat de scheidsrechter wat ver van het doel af stond. Tegen de rust zagen we van weerszijden mooi open en tactisch spel en al kwamen er geen doelpun ten meer, toch kregen wij werke lijk wat goeds te zien. In de tweede helft demonstreerden zich duidelijk de resultaten van goede training bij Sopla, al moeten we er direct aan toevoegen, dat Amsvorde kra nig en dapper volhield. De vermoeid heid der gasten evenwel was voor hen een handicap en Sopla profiteerde hier van. Hassink bracht den stand op 3—1 en van Keeken maakte er na mooi op brengen 41 van. Amsvorde had kort daarna bepaald pech met een hard schot tegen de lat. Het vijfde doelpunt (ook weer van IJzendoorn) werd gean nuleerd wegens buitenspel, maar Has sink nam zijn taak feilloos over en bracht den stand op 51, terwijl van Keeken kort voor het einde er 1 van maakte. Vermelden we nog, dat de scheidsrechter buitengewoon goecl leid de. Korlbal DE KORFBAL WEDSTRIJDEN AFGELAST De ontmoetingen Vogel I eii II Amersfoort I cn II zijn afgelast. Voor Amersfoort is dit zeker niet nadeelig, want na de vele regenbuien aan het einde der vorige week, moet het Vogel- terrein voor de Blamv-Witten beslist onbespeelbaar geweest zijn. Zaterdagmiddag behaalden dc Amers foort adsp. een gelijk spel tegen de Baerne-dito. wat een keurige prestatie is. Met rust stond het 10 voor Baerne; Machiel Hoogland maakte gelijk. Weer wist Baerne een voorsprong te nemen, maar Tony v. Dolron wist keurig ge lijk te maken (2—2). Hiermede kwam MOTORRIJDER TEGEN EEN BOOM GEREDEN ROTTERDAM, 26 September. Van middag is de 33-jarige bouwkundige J. Fraanje uit Terneuzen op den Dord- rechtschestraatweg te Rotterdam met zijn motorrijwiel tegen een boom gere den. Hij was vrijwel op slag dood. Het lijk is naar het ziekenhuis op den Coolsingel overgebracht w ykr «aar «5 «B ifej nfer 3JS JSfi AD* M A4. J&L&L&L sfa <£4 <£4*54 •*fr ikikik ww Botsing bij de Vechtbrug onder Muiden Zateragmiddag is op den oprit van de Vechtbrug bij Muiden een ernstig verkeersongeval gebeurd, doordat een auto in botsing kwam met een fietsrij der. Van de richting Amsterdam kwam ir. G. J. P. T., wonende te Hilversum in zijn auto aanrijden, toen hij bemerk te, dat een fietsrijder, komende uit de richting Weesp, den rijweg dwars wil de oversteken. De fietsrijder, de 46-ja- rige F. O., wonende te Weesp, die van rechts kwam en dus den voorrang had, was niettemin zeer aarzelend in zijn bewegingen, waardoor de automobilist meende, dat O. hem wilde laten voor gaan. Op het laatste oogenblik bemerk te dc automobilist, dat O. toch den weg overstak; hij stuurde snel zijn wa gen naar links, maar kon een botsing niet meer voorkomen. O. werd van de fiets geslingerd en kwam op de mo torkap van den wagen terecht, om ver volgens met een slag op het wegdek te vallen. De man geraakte bewuste loos. De eerste medische hulp werd ver leend door door dr. van 't Hooft te Aer- denhout, die juist in zijn auto passeer de, waarna dr. Niekerk van Muiden spoedig ter plaatse kwam, om verder de wonden te verbinden. O. was n.l. met een der armen door de vooruit van den wagen terecht gekomen en ook had hij een gapende wonde aan het achterhoofd bekomen. Bovendien werd een lichte hersenschudding ge constateerd. Per Roode Kruis-auto van Weesp werd de onfortuinlijke fietsrij der, die op weg was naar zijn zuster fe Muiden, naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam vervoerd. ACAD. EXAMENS GRONINGEN, 26 Sept. Gepromo veerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid: de heer Th. R. van Slooten, geboren te Leeuwarden, op proefschrift „Dutch In ternational Low". De gevolgen nog zeer on» overzichtelijk en uiteen» loopend 's»GRAVENHAGE, 26 Sept. Hedenmorgen had de Minis» ter van Sociale Zaken een conferentie met de besturen van de gemeenten boven 100.000 inwoners, in verband met de maatregelen inzake de steunverleening, die na 13 September in werking zijn getreden. De bespreking liep voorts over het vraagstuk der huurverlaging en de distribu» tie van levensmiddelen. Het bleek uit de besprekingen, dat de toestand ten aanzien van de gevolgen, welke de verlaging van den huurbijslag zal hebben op het peil der woninghuren, met name ten aanzien van de gesteun- den. nog zeer onoverzichtelijk en plaat selijk uitcenloopend is. In dit verband kon het overleg ten aanzien van het geen er voor de gemeentebesturen te verrichten zou zijn voor het geval er moeilijkheden mochten ontstaan, uiter aard slechts zeer voorloopig zijn. Algemeen stelde men daarbij voorop, dat rcchtslreelcsch overleg tusschen be langhebbenden de meest aangewezen weg was om lot een redelijke huurver laging te komen. In die gemeenten, waar langs dezen weg een oplossing wellicht niet bereikt zal worden, zijn de betrokken gemeentebesturen, naar uit de ter vergadering gedane mededce- lingen bleek, diligent ten aanzien van de voorbereiding van hetgeen alsdan op hun weg zal liggen. Voorts werd in de conferentie gespro ken over de beschikbaarstelling van levensmiddelen tegen lagen prijs. Naar aanleiding van het bericht over de débacle van Lakcman's Bank te Enk huizen, en een aantal levensverzeke ringmaatschappijen, welke daarbij be trokken waren, zijn wij in staat de daar door gewekte voorstelling tot juister proporties terug te brengen. De Eerste Nederlandsche Levensver zekering Maatschappij te Den Haag deelt ons mede, dat de vordering van haar concorn in totaal nog geen twee duizend gulden bedraagt. De Nationale Levens'verzelcerings Bank te Rotterdam is, naar wij vernemen, bij de affaire be trokken voor een bedrag van 13.91. verzekering te Amsterdam en de Le vensverzekering Mij. te Arnhem hebben niet anders dan leeningen verschaft op polissen, welke de bank van Lakeman en Zonen onder zich had, welke leenin gen, zooals van zelf spreekt, door de waarde van de polis worden gedekt VOETBAL Zoowel A.P.W.C. als H.V.C. gaven in de eerste helft een aantrekkelijk spel te aanschouwen Deze uitslag geeft niet de juiste verhouding weer en is voor Sopla wat geflatteerd. Het was een wed strijd met vele mooie en spannen de spelmomenten en wie op grond der eindcijfers een voortdurende meerderheid der thuisclub zou ver onderstellen, is er glad naast. Do overwinning is verdiend en we achten Sopla in het pas begonnen sei zoen tot groote dingen in staat. De zo- mertraining onder leiding van den heer Visser heeft werkelijk veel goeds gedaan. Het loopen is sneller, de start is vlugger en vooral niet te vergeten de Ausdauer is zeer gunstig ontwikkeld. Het gevolg van dit alles is een veel be ter heheerscht spel dan voorheen. Bij Amsvorde, dat heden zijn eersten De strijd om de suprematie van onze stad is gisteren in* geluid met den wedstrijd tus# schen A.P.W.C. cn H.V.C., welke door de sterkste ploeg in dit geval dus H.V.C. op volkomen faire en regel# matige wijze is gewonnen. Met 63 toonden de rood# witten hun meerderheid, waarvan een talrijk publiek getuige is geweest. Na het minder goede begin van A. P. W. C., was het te verwachten, dat A. P. W. C. haar elftal voor den strijd te gen H.V.C. grondig zou herzien. Inder daad is dit ook het geval geweest, want met veel genoegen zagen wij o.a. Tom mei weer in de eelederen. want een ge drukte versterking beteekent. Deson danks hebben de paars-gelen verloren, in een wedstrijd, waarin zoowel H.V.C als de A.P.W.C.'ers in de eerste helft een vlotte frissche partij hebben ge speeld. Vooral in den beginne, toen A. P. W. C. het tempo aangaf, dat door H.V.C. zeer goed werd overgenomen en nog werd opgevoerd, stonden de kan sen voor een eventueele overwinning lang niet ongunstig. Daarbij kwam, dat H.V.C.'s 6pei een onrustig karakter droeg. Wij zagen bij het spelverdeelen van Veenendaal naar de vleugels, Brandsen een paar maal finaal over het leder heentrappen. wij zagen ook v. d. Linde missen. Telkens kon men een overwicht van A.P.W.C. verwach ten. dat met het korte spel radicaal ge broken had en H.V.C. met gelijke wa penen bestookte. De half-linie van H. V. C., welke qua linie 6terker speelde dan die van de thuisclub, zorgde er evenwel voor, dat dit overwicht niet geboren kón worden. Door dit open 6pel kreeg Veenendaal door een schijnbewe ging de eerste scoringskans, welke las tig was en daardoor ook teloor ging. Bij H.V.C. was de hoop gevestigd op haar goalgctter Appeldoorn, die o. i. veel te veel werk kreeg. Groothuis, hoe wel hij eenmaal een zeer hard schot afvuurde, dat Gouw fraai hield, werd geheel niet in het spel betrokken. Nog vrij onverwacht kwam de eerste goal. Een vèr vleugelschot van Van Empelen, liet Leber uit zijn handen vallen, waarna de toe snellende Veenendaal den bal in het net 6choot, 10. Over gebrek aan tempo had men nog niet te klagen. Wederom was het Vee nendaal die het H.V.C.-doel in gevaar bracht, maar nu redde Leber op wer kelijk fraaie wijze door het leder cor ner te stompen. Door een te groote dosis enthousiasme in den strijd te brengen, werd het plaatsen bij A.P.W.C. slecht verzorgd, waardoor H.V.C. tijdig een einde maakte aan de aanvallen Toen v. Reeden met een schitterenden kopbal uit een corner aan H.V.C. den gelijkmaker (11) bezorgde, werd het spel van H.V.C. rustiger van uitvoering Zienderoog nam zij allengs een meer agressiever houding aan, dat beloond werd met een doelpunt, doch zeer te recht wegens off side ongeldig werd verklaard. Uit het groote aantal hoek schoppen binnen enkele minuten werden er 4 genomen kan men con- stateeren, dat het doel van A.P.W.C. meerdere malen in gevaar verkeerde. Appeldoorn, hoewel niet streng be waakt door Van Pulten, stuitte op Tommei, die menig duel met hem uit vocht. Ook A.P.W.C. scoorde nog een buitenspel-doelpunt, dat de leider niet toekende. Toch gelukte het H.V.C. om haar veldmeerderheid in een tastbaar re sultaat om te zetten door Lynsveld, die nadat Gouw verschillende felle schoten had gekeerd, tenslotte voor een schot van hem moest capitu- leeren, waarna v. Reeden vlak voor de pauze er 13 van maakte. De tweede helft Zoo goed als de eersfe helft was, zoo slecht was de tweede. De oorzaak hier van sproot voort uit het feit, dat in de eerste helft het hooge tempo den spe lers parten heeft gespeeld. Het werd er niet beter op toen Gouw een schot van Emo voor de voeten van Appeldoorn sloeg en deze speler nummer vier in de touwen joeg (1—4). H.V.C. voelde zich veilig, terwijl A.P.W.C. weinig moeite deed om haar achterstand in te loopen, ook al niet omdat Groothuis na 25 mi nuten de vijfde goal fabriceerde. Toch dwong A.P.W.C. de H.V.C.- ploeg tot, grootere activiteit, toen Veenendaal en daarna Mossing den achterstand reduceerden tot 3—5. Inderdaad, het 6chudde H.V.C. wak ker. Lynsveld en Welter hadden be paald pech met 6chotcn, welke gehou den werden en tegen den- staander kwamen. Van Reeden liet zich vervan gen door Wassing. A.P.W.C. deed hard nekkige pogingen om nog meer doel punten te maken, doch een doelpunt kwam juist aan de andere zijde, waar Lynsveld vlak voor het einde een tc- rugspringenden bal van de lat opving en voor H.V.C.'s zesde doelpunt zorgde. 36. Zoo kwam het einde gelukkig nog met een weinig spanning. Zoo niet, dan waren wij wellicht ingedommeld! Scheidsrechter Postma leidde zeer goed. Verklaring van den presi» dent der Ned. Handel Maatschappij AMSTERDAM, 26 Sept. Een redacteur van het A.N.P. heeft den president der Nes derlandsche Handel Maat# schappij, den heer Mr. D. Crena de Iongh, de vraag voorgelegd, welke naar zijn oordeel de gevolgen zou# den kunnen zijn van de deva? luatie van den Franschen franc ten aanzien van de Ne# derlandsche monetaire poli# tiek. De heer Crena cle Iongh deelde als zijn opinie mede, dat hij vooral in ver band met het feit, dat de Nederlandsche handel met Frankrijk verhoudingsge wijs gering is, de meening is toegedaan dat de tot stand gekomen wijziging ten aanzien van het Fransche betaalmiddel, niet van grootcn invloed zal zijn op den toestand ten onzent. Waar bovendien aldus de zegs man de Nederlandsche regeering en de Nederlandsche Bank reeds herhaalde malen van hun standpunt tot handha ving van de thans in Nederland gevolg de monetaire politiek hebben blijk ge geven, zoomede gezien de voorbeelden, welke als gevolg daarvan de practijk hier te lande te zien heeft gegeven, ge loof ik met deze feiten voor oogen niet dat ernstige gevolgen voor ons land behoeven te worden gevreesd. Belangrijke invloed op de evolutie der werelds economie De Duitsche ochtendbladen, die mei ding maken van de maatregelen der Fransche regeering ten aanzien van den franc, hechten zeer groote beteeke- nis aan de internationale monetaire overeenkomst, gesloten tusschen Frank rijk, Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten. Zij schrijven, dat de Fransche regeering tot energieke maatregelen is overgegaan ter controleering van de de- viezenpositie en tegen de ongeoorloofde kapitaalsvlucht. De Deutsche Allge- meine Zeitung schrijft: Het feit alleen, dat een verbond tot stand is gekomen tusschen de verdedi gers van twee monetaire systemen, zal een beslissenden invloed hebben op de komende evolutie der wereldeconomie. Tot nu toe heeft de Bank van Enge land het beginsel van „de vrijheid van het pond" gehandhaafd tegen elke offi- cieelc stabilisatie. De nieuwe houding van dc Bank van Engeland houdt reke ning met den binnenlandschcn politie- ken toestand van Frankrijk. In den loop van het laatste onderhoud van Eden met Blum heeft Eden verklaard, dat Engeland ten zeerste geïnteres seerd is bij stabiliteit in de binnenland. sche politiek van Frankrijk. Het Duitsche blad herinnert er aan, hoe omgekeerd in 1931 de Bank van Frankrijk Engeland hoeft geholpen. Gunstige indruk in Canada De leden der Canadeeschc regeering verklaren, dat zij de maatregelen tot aanpassing van den Franschen franc als zeer constructief beschouwen en dat deze er toe zullen strekken de valuta's te stabilisceren en den internationalen handel te bevorderen. Opleving van den in* ternationalen handel De Engelsche bladen juichen alle dc Fransche monetaire maatregelen toe en begroeten deze als het begin van de opleving van den internationalen han del. De Times stelt vast dat Frankrijk in technischen zin den gouden stan daard heeft losgelaten en voortaan een gecontroleerde valuta heeft. Financial News acht het weinig waar schijnlijk. dat de Fransche regeering het Belgische voorbeeld volgt en den franc onmiddellijk revaloriseert op een lager niveau. De Dailv Express verwacht, dat groo te hoeveelheden Fransch zilver uit Lon den naar Frankrijk zullen terugvloeien. AANRIJDING MET DOODELIJKËN AFLOOP HOUTHEN, 27 Sept. Hedenmorgen is mejuffrouw Claessens, wonende te Strabcekhoulhen, toen zij zich ter ker ke wilde begeven, door een luxe auto uit de richting Valkenburg aangere den. De chauffeur is door het krachti ge remmen door de voorruit geslagen en werd aan hoofd en hals gewond. Dr. Kettler, uit Valkenburg, die spoe dig ter plaatse was verbond den chauf feur. Mejuffrouw Cl. is zonder tot be wustzijn te zijn gekomen aan de be komen verwondingen overleden. De auto is waarschijnlijk tengevol ge van de gladheid van den weg ge slipt met het vermelde gevolg. DE MOORD IN DEN GROOTEN IJPOLDER Het gerechtshof zal op Dinsdag 13 October de behandeling voortzotten van de strafzaak tegen den arbeider C. S., die ervan wordt verdacht in den Groo tcn IJpolder den boerenknecht G. Ver hoeven te hebben doodgeschoten. De rechtbank had hem vrijgesproken Na een uitvoerig getuigenverhoor wees het hof een interlocutoir arrest waarbij 'n nieuw onderzoek naar ver schillende punten werd gelast. Grand Théêtre. Vanaf Vrijdag 25 Sept. vertooning van de film Rubber. Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag een Zaterdag matinée, 214 uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 25 Sept. vertooning van de film De laatste voorpost. Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2.30, 6 en 8.30 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée Cinema Amicitia. Vanaf Zon dag 27 Sept. verlooning van de films „Martha" en „De Heilige en haar nar" Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhite. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re gen tesselaan. lederen dag van 68 uur. Openbare leeszaal met Jengdlees- zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-ÏL Leeszaal, Nieuwstraat 24. 28 Sept. Toonzaal Sierkunst. Lezing over astrologie door den heer Th. J. J. Ram. 8.15 n.m. 29 Sept. Gemeenteraadsvergade ring. 7 uur n.m. 29 Sept. en volgende dagen. „Sier kunst." Expositie en demonstratie kunstglasblazcn. 29 Sept. Veilinggebouw Nijver heidsstraat, Uitreiking van diplo ma's aan cursisten in bloemschik ken en -binden. 8 uur n.m. 30 Sept. Amicitia. Het Vrije Too- neel onder leiding van Chris de la Mar. 8 uur. 30 Sept. Eben Haëzer. Filmavond ten bate van Sanatorium Zonneglo ren, Soest. 1, 2 en 3 October. „Sierkunst". De monstratie leerbewerking „De Auer- haan". 2 Oct. „De Valk." Vergadering Chr. Dem. Unie. Spreker de heer H. van Houten, lid der Tweede Ka mer over: „Wat de C.D.U. is en wil", 8 uur n.m. 2 Oct. Amicitia. Feestavond 20- jarig bestaan der Ver. v. Vrijz. Gods- dienstigen voor militairen en mili taire tehuizen. 8 uur n.m. 3 October. De Valk. Jubileum feestavond Bestuurdersbond Amers foort van de Nederlandsche Vak centrale (eerste lustrum), lA uur n.m. 6 October. Foyer Amicitia. Lezing door den heer H. van Dijken, Gro ningen, over: „Warenkennis". 21A uur n.m. 9 en 10 October. Amicitia. Con cert van het Kovacs Lajos-ensemble. BAARN 26 Sept, 18 October. Baarnsch Lyceum. Expositie van etsen en litho's van M. A. J. Bauer. (Dage lijks 104 uur; Zondags Vh—4 u.) Er zal een nationale prijsvraag worden uitgeschreven voor het op te richten monu# ment Het Honswijk-Comité tot oprichting van een gedenkteeken, dat de herinne ring zal levendig houden aan de hoo- gere eenheid waarin de Nederland sche natie in haar geheel en in al hare geledingen in alle deelen van het rijk, zich in" 1914 in de ure des gevaars eensgezind om H. M. de Koningin heeft geschaard, stelt zich voor. in overeen stemming met de algemeene regelen voor prijsvragen, een nationale prijs vraag uit te schrijven voor een ge denkteeken voor 1 Augustus 1914. De besturen van de Maatschappij tot Bevordering der bouwkunst, de bond van Nederlandsche Architecten, de Ne derlandsche Kring van Beeldhouwers en de Vereenigiug voor Ambachts- en Nijverheidskunst, zijn uitgenoodigd elk een vertegenwoordiger aan te wijzen, die met Ir. Joseph Cuypers te Roer mond, honorair architect van de rijks museumgebouwen te Amsterdam, en met eene vertegenwoordiging van het Honswijk-comité, de judy voor de prijs vraag zullen vormen. Het ontwerp van de oud-gemobili seerde bezetting zal als voorontwerp den grondslag vormen van het op te zetten programma, hetwelk in overlep met de permanente prijsvraagcommis sie zal worden vastgesteld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6