VAL VAN TOLEDO BEVESTIGD LAATSTE BERICHTEN Ontwapening noodig ONTMOETINGDIENIET IS DOORGEGAAN Voorbereiding ten oorlog? FORTMANN HEHENKAMP De opstandelingen zouden ook de stad Cordova hebben ontzet ACTIVITEIT DER LUCHTMACHT Rebellen lijden groote verliezen Instemming der Noren EDEN WACHTTE TEVERGEEFS OP CIANO PIANOHANOEL Fa. R. VAN DEN BURG Ook luchtstrijdkrachten geconcentreerd Zaken als gewoon IN 24 UUR UW OUDE MATRAS ALS NIEUW VRAAGT INLICHTINGEN BIJ Advertentiën 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936 Madrid verklaart eveneens, goede resultaten te heb» ben bereikt SEVILLA, 28 Sept. (Reuter) - Generaal Queipode de Llano heeft via Radio»Sevilla officieel medcdeeling gedaan van de be» zetting van Toledo en het Alca» zar door de rechtsche troepen. Ook het hoofdkwartier van Generaal Mola heeft, naar uit Valladolid wordt gemeld, offi» cieel de bezetting van Toledo en 'de bevrijding van de verdedigers van het Alcazar gemeld. Havas meldt voorts, dat de stad Cordova, welke een maand lang door de regeeringstroepen is be» legerd, Zondag is bevrijd. Door» dat 2.000 leden der volksfront» militie op de vlucht zijn gedreven naar Espejo,- na te zijn aangeval» Jen door een colonne van kolonel Buruaga; 80 leden der militie Veerden gedood. De regeerings» ïroepen waren gisteren tot op 40 Kilometer ten Zuiden van Cor» dova teruggeslagen. Nader seint Havas uit Toledo, dat de eerste secties opstandelingen gistermid dag om een uur door de Puerta Visa- ora en dc Puerta del Cambron de stad zijn binnengekomen. Commandant Muzzim was de eerste, die met 20 man de muren passeerde. Om half twee kwamen de troepen in liet centrum der stad aan, na een hevig vuurge vecht. Des middags heeft de regeerings- artillerie haar bombardement op het Alcazar en omgeving voortgezet. De luchtmacht was aan beide zijden zeer eotief. De manschappen van het re- geeringsleger vluchtten te voet en in auto's over de brug van San Martin naai- Ciudad Real, daar do weg naar Madrid over verscheidene K.M. onder het vuur der opstandelingen ligt. Het gros der troepen zal Maandag onder bevel van generaal Vazela To- binnentrekken. Het Spaanschc ministerie van oorlog heeft Zondagavond om half elf mede gedeeld, dat de regeeringstroepen in dc provincie Cordova weerstand hebben geboden aan den aanval der opstande lingen, die groote verliezen hebben ge leden na een slag van vier dagen. Het communiqué vermeldt voorts, dat de regeeringstroepen in den sector van Toledo cenige aanvallen hebben onder nomen op dc vijandelijke, flanken waar bij men goede resultaten heeft bereikt. Het geschut, dat te Toledo is opge steld, heeft een uit Vigo komende co lonne, welke zich naar Toledo begaf, gebombardeerd. De luchtmacht der op standelingen heeft cenige wijken van Toledo gebombardeerd, maar de vlieg tuigen werden door luchtafweergeschut verdreven. Gematigd optimisme van Madrid Het Spaansche ministerie van oorlog heeft o.a. het volgende medegedeeld: Aan het front van Aragon hebbende republikeinen in den sector van Sieta- ma de voorhoeden der opstandelingen [verdreven, talrijke gevangenen ge- gemaakt en een belangrijke hoeveel heid materiaal veroverd. Aan het Zuidelijk front wordt de op- marsch der opstandelingen naar Azue- ga, in de provincie Granada, voortgezet. In den sector van Guadix, in de pro vincie Granada, hebben de republikei nen betere stellingen betrokken. In den Taag-sector oefenen de op standelingen sterken druk uit op Tor- rij jos. Zij trachten de regeeringstroe pen, die de verbindingen van Toledo met het Noorden en het Zuiden bescher men, terug te dringen. De regeerings troepen strijden heldhaftig en weer staan de aanvallen. Het luchtafweer geschut heeft twee vliegtuigen der op standelingen, die Toledo bombardeer den, verjaagd. Het ministerie van oor log heeft meegedeeld, dat de regee- ringsarlillerie in het Noorden en Noord- Oosten in de Sierra Solenia een afdee- ling opstandelingen heeft verspreid, waardoor de regeeringstroepen stellin gen van groot belang kunnen betrek ken. Aan het front in Aragon. op den rechterflank van den sector Bujaraloz, j zijn de regeeringstroepen 7 K.M. opge- I rukt. In den sector van Barbastro zijn zij eveneens opgerukt onder bescherming k der luchtmacht. Uut Burgos wordt gemeld, dat dc spoorweg SalamancaMadrid zich in handen der rechts,chen bevindt, yan STAAT CONTRA KERK BERLIJN, 28 Sept. (Reuter). Gisteren is het eerste geval bekend geworden van een Berlijnschen predikant, die met geweld uit zijn kerk is verwijderd. De tot de oppositie belioorende predikan te, n der belijdende kerk hebben van den kansel medegedeeld, dat de nationaal- socialistische kerkelijke autoriteiten den populairen predikant Bucholtz van de voorstad Tempelhof verleden week Zondag verboden hebben te prccken. Honderden leden zijner gemeente be gaven zich naar een in de nabijheid te houden bijeenkomst om zijn zegen te ontvangen, doch de politie verhinderde dat de dienst daar werd gehouden. Gisteravond werd medegedeeld, dat Bucholtz is gearresteerd. Een ontzaglij ke menigte. waaronder lieden, die de uniform van de luchtmacht droegen, zijn naar de preek van dominee Nie- moeller in de voorstad Dahlem gaan luisteren. Verscheidene vrouwen kon den haar tranen niet bedwingen, toen deze de lange lijst van predikanten uit geheel Duitschland voorlas, die thans uit hun kerken zijn gezet. EEN ABESSIJNSCH OFFENSIEF PORT-SAïD, 28 Sept. (Reuter). De re geering van West-Abessynië zou hevel hebben gegeven voor een contra-offen sief -tegen de Italiaansche strijdkrach ten, die naar Gore oprukken. Ras Des- ta, de schoonzoon van den negus, zou dezen tegenaanval leiden aan het hoofd van 30.000 man, bijgestaan door Aserra, een zoon van Ras Kassa. Madrid uit is een geblindeerde trein derwaarts gezonden. Gil Robles voor de rechtbank gedaagd De Gaceta de Madrid publiceert een besluit, waarbij de Katholieke leider, Gil Robles, voor een speciale recht bank wordt gedaagd, om zich te ver antwoorden wegens de beschuldiging van opstandigheid en het voeren van actie tegen de buitenlandsche veilig heids des lands. Russische levensmiddelen aange voerd In de haven van Alicante is het Sov jet-Russische stoomschip Neva aange komen, dat uit Odessa levensmiddelen heeft aangebracht van geld, dat door vrouwen en kinderen der Sovjet-Unie was ingezameld voor de vrouwen en kinderen van het Spaansche volk. De Fransche minister Delbos meent, dat de desbetreffen» fende conferentie haar taak moet hervatten De Fransche minister van buiten landsche zaken, Delbos, heeft voor de Volkenbondsvergadering een rede ge houden, waarin hij begon met uiting te geven aan het vertrouwen van Frank rijk in den Volkenbond. Wat wij willen, aldus Delbos, Is met u de vrijheid, gelijkheid en broeder schap der volkeren te verdedigen, om dat dit de voorwaarden zijn, noodig voor de internationale veiligheid en rechtvaardigheid. Met betrekking tot de gebeurtenissen in Spanje zcide Delbos: Wanneer de Fransche regeering ge pleit heeft voor niet-inmenging, is dit niet uit onverschilligheid, dog met het oog op de gevaren van rivaliteit in de levering van wapens cn dc fatale ge volgen van incidenten, die niet hadden kunnen uitblijven. Vervolgens behandelde Delbos de an dere Europeesche problemen. Het vraagstuk van het Locarno-pact, dat 7 Maart door Duitschland is opgezegd, hoopt Frankrijk voor den herfst te kun nen regelen in een atmosfeer van ont spanning onder auspiciën van don Vol kenbond, teneinde den Europeeschen vrede op hechte grondslagen te vesti gen. Spr. wees erop, dat de Fransche regeering zich heeft aangesloten bij elk initiatief, dat in dit verband is onder nomen en dat zij bereid blijft verdra gen te sluiten, die de veiligheid der betrokken staten waarborgen, met uit sluiting van iedere bijgedachte aan over heersching, omsingeling of doodverkla ring. Laten wij echter niet vergeten, aldus spr., dat het in de eerste plaats do taak van den Volkenbond is, de vei ligheid zijner leden te waarborgen, zoo als het pact dit heeft gewild. Delbos wees op de wenschelijkheid van ontwapening on verlangde, dat het bureau der ontwapeningsconferentie haar taak zal hervatten. Voor de ont wapening stelde hij drie étappes voor: contróle, beperking en vermindering. Na de. Fransche minister Delbos sprak de Noorsche minister van buiten landsche zaken, Koht, die de bezorgd heid van de kleine mogendheden ten aanzien van den bewapeningswedloop van de wereld uitte. Hij verklaarde, dat Noorwegen wenschte, dat do Volken bond meer aandacht wijdt aan de ont wapening, waartoe de Bond bij het pact van 1919 verplicht is. Deze kan niet tot stand komen, als de landen, die mo menteel buiten den Bond staan, niet meewerken. Hierna sprak nog de vertegenwoordi ger van Panama, waarna de vergade ring werd verdaagd tot Maandag. WERELDGEBEUREN Zullen de Engelschsl talis aansche geschillen nochs tans eerlang worden ges regeld? IN een deel der Engelsche pers wordt de meening verkondigd, dat het geenszins uitgesloten moet worden geacht, dat er, hetzij te Montreux, hetzij in een ander conferentie-oord, een bij eenkomst zal plaats vinden van Engel sche en Italiaansche gedelegeerden. Bij deze gelegenheid zal naar verluidt niet alleen het vraagstuk van de confe rentie der vijf Locarno-mogendheden worden besproken, maar tevens aan dacht worden gewijd aan geheel het complex vraagstukken, die verband houden met de Engelsch-Italiaansche betrekkingen. Vooral de spanning, die men in de Middellandsche Zee kan vast stellen, zou een punt van discussie vor men. Wanneer men bijvoorbeeld de Mor ning Post mag gelooven, zou een derge lijke bespreking reeds te Genève zijn gearrangeerd; de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, en diens Italiaansche ambtgenoot, graaf Ciano, zouden elkaar in de Volken- bondsstad ontmoeten, doch van de bij eenkomst is tenslotte niets gekomen, aangezien de toelating van de Abes- sijnsche afvaardiging tot de Assemblée, waartoe men te Genève tegen veler ver wachting in besloot, voor dc Italiaan sche delegatie, die reeds op weg naar Genève was, een aanleiding was haar reis niet voort te zetten en dus in Italië te blijven. Ondertusschen is het een niet te loochenen feit, dat de Italianen hoe lan ger hoe meer zich ongerust maken over de heroriëntatie van de Britsche vloot- politiek in het Oostelijke gedeelte van de Middellandsche Zee, waarop vooral de aandacht is gevestigd door de jong ste inspectiereis van den Engelschcn minister van marine, sir Samuel Hoare, de versterking van de Britsche garni zoenen in Palestina en het besluit op Cyprus een nieuw steunpunt te vesti gen. Deze Italiaansche bezorgdheid is nog toegenomen tengevolge van het bezoek, dat koning Edward VIII van Engeland onlangs heeft gebracht aan Joego-Sla- vië, Griekenland en Turkije, aan drie landen derhalve, waarmee Engeland in de periode, dat de tegen Italië gerichte sancties van kracht waren, een speciale vlootovereenkomst sloot. Nog andere feiten hebben de gemoederen te Rome verontrust: de remilitarisatie van de Dardanellen en de belangrijke verbete ring, die er in de Engelsch-Turksche betrekkingen is ingetreden sinds de zee- engtenconferentie, welke te Montreux werd gehouden. Wanneer men mag afgaan op de me- dedeelingen, vervat in de artikelen der bovenbedoelde Engelsche bladen, zou men de Britsch-Italiaansche besprekin gen, die aanvankelijk te Genève zouden worden gehouden, zoowel te Londen als te Parijs als absoluut noodzakelijk heb ben beschouwd, aangezien Mussolini zoowel de Fransche als Britsche rogee- ring te kennen zou hebben gegeven, dat Italië onmogelijk aan een conferentie der vijf mogendheden zou kunnen deel nemen, wanneer niet vooraf de toestand met betrekking tot de Middellandsche Zee zou zijn opgehelderd. Beweerd wordt, dat Mussolini een vurig voor stander is van een wederzijdsche erken ning der essentieele belangen in de Mid dellandsche Zee, terwijl eveneens van de mogelijkheid wordt gerept, dat graaf Ciano, wanneer de Geneefsche ontmoe ting inderdaad zou zijn doorgegaan, een niet-aanvalsverdrag zou hebben voor gesteld. Een andere aangelegenheid, waarover men van gedachten zou hebben gewis seld, betrof de instemming, die Italië zou moeten beluigen met de besluiten, die op de zeeëngtenconferentie te Mon treux zijn genomen. Van de verwerkelijking dezer plan nen is inmiddels niets gekomen en of zij ooit gerealiseerd zullen worden, zal vermoedeijk in niet onbelangrijke mate afhangen van de wijze, waarop Italië zal reageeren met betrekking tot dc houding van den Volkenbond tegenover Abessvnië. Er bestaat zoo meent men hier en daar nog altijd de kans. dat Mussolini het besluit van den Volken bond ignoreert. In dat geval, aldus sommiger gevolgtrekking, bestaat er geen enkele gegronde reden, waarom er geen schikkingen zouden worden getrof fen, voor een ontmoeting tusschen graaf Ciano en Eden in een nabije toekomst Arnhemschestraat. BECHSTEIN - GROTRIAN STEIN- WEG - BLUTHNER - IBACH PIANO'S. Vraagt Catalogi en condities aan. Volgens Japansche berichten trekken de Chineezen troepen samen TOKIO, 28 Sept. (A.N.P.). De cor- respondent te Sjanghai van de Nitsji Nitsji Sjiboen maakt melding van een grooto activiteit in China tot voorberei ding van militaire operaties tegen Ja pan. Langs de Beneden-Jangtse worden troepen samengetrokken. De correspondent meldt voorts, dat 30.000 man troepen, die te Soetejau in het Noorden der provincie Kiangsoo waren geconcentreerd, naar Woesji ten Noorden van Sjanghai zijn gedirigeerd en de eerste verdedigingslinie zullen vormen ingeval van Chineesch-Japan- sche vijandelijkheden, terwijl China in middels een versterkte zone inricht tus schen Tsjangtsjau en Kiangyin, welke als tweede verdedigingslinie zou moe ten dienst doen. Materiaal, o.m. cement voor verstekte stellingen, wordt aangevoerd langs dc Jangtse-rivier in Kiangyin, een district der provincie Szetsjoean, waar de laat ste dagen een derde verdedigingslinie is gereed gekomen. Verscheidene Chi- neeschc stoomschepen, met Chineesche troepen aan boord, zijn te Nanking aan gekomen ter versterking van het garni zoen. De correspondent bericht ten slotte, dat China sinds 25 dezer ook lucht strijdkrachten heeft samengetrokken te I-Iangtsjau, een stad in de provincie Tsjekiang, alsmede in andere steden, waar vliegvelden zijn. Deze luchtstrijd krachten zijn uit Nanking aangekomen. De Japansche vrouwen en kinderen maken zich gereed om zich van Sjanghai naar Japan terug te trekken in verband met de spanning, die ver oorzaakt is door den moord, een week geleden op een Japanschen cousulaircn ambtenaar gepleegd. De Japansche autoriteiten hebben bij de provinciale autoriteiten van Hoenan geprotesteerd tegen den band in de kan toren van een Japansche scheepvaart maatschappij te Siangtan, ten Zuiden van Tsjangsja, die, naar zij beweren, is aangestoken. Buitenlanders aangevallen Naar Reuter uit Peking seint, heeft een Korcaan een Fransch soldaat, be- hoorende tot de wacht van de Fransche ambassade, met een dolk in de borst- streek gewond. De wonde is evenwel niet levensgevaarlijk. De dader wist te ontkomen. In het gebied van Koe-loen is een Britsch onderdaan door bandieten aan gevallen, gewond en beroofd. Bescherming van Chineezen in Japan Het D.N.B. meldt uit Tokio, dat dc politie omvangrijke maatregelen heeft genomen ter bescherming van de rus tige Chineezen, die in Japan wonen. Evenwel worden die Chineezen, die in nauwe verbinding staan met hun va derland, streng bewaakt. AUTOWEGEN IN DUITSCHLAND BERLIJN, 28 Sept. (Havas). Ter ge legenheid van de ingebruikneming van het nieuwe 91 K.M. lange traject Bres- lauBunzlau, van den grooten ver keersweg BerlijnBreslau, heeft rijks kanselier Hitier gisteren verklaard: Over 18 maanden zal Duitschland niet meer gedwongen zijn benzine in te voe ren en over vier jaren zullen alle vraag stukken, welke betrekking hebben op het automobilisme en de ruhberfabrica- tie, zijn opgelost. Hitler zette vervolgens de redenen uiteen, welke hem er toe hebben ge bracht den aanleg van autowegen on der oogen te zien, met name de ont wikkeling van het automobilisme. Van daag, aldus Hitler, zijn ondanks alle moeilijkheden en ondanks alle pessi mistische voorspellingen, duizend K.M. autowegen in dienst genomen cn over vijf jaren zullen de eerste 7500 K.M. gereed zijn. COALITIEKABINET IN ZWEDEN STOCKHOLM, 28 Sept. (Reuter) De kabinetsformateur Hansson ver klaart, dat bij de besprekingen tusschen sociaal-democraten en leden der boe renpartij een zoodanige overeenstem ming in de opvattingen is gebleken, dat de twee partijen tezamen de ver antwoordelijkheid op zich kunnen ne men voor een politiek, overeenkomstig den uitslag der jongste Kamerverkie zingen. Hansson zal in zijn kabinet vier le den der boerenpartij opnemen, n.l. drie ministers met en één zonder porte feuille. Minister van buitenlandsche zaken is Sandler geworden. De agrariërs hebben de portefeuilles van justitie, defensie, landbouw en openbare gezondheid ge kregen. WAPENSMOKKELARIJ IN BELGIË EtRUSSEL, 28 Sept. (Reuter). De bla den berichten, dat een nieuwe wapen- smokkelaffaire is ontdekt te Oostende. Een Belgisch schip zou 300 kisten wa penen en munitie buitengaats brengen en in volle zee overladen op een Spaansch schip, dat dan onmiddellijk koers zou zetten naar Spanje. OOST-INDIE Hoe de Bataafsche Radio*Omrocp het publiek een hart onder den riem stak BATAVIA, 28 Sopt. (Aneta). Dc mededeeling van de regeering omtren het verlaten van do huidige monetaire politiek is in Indiö allerwege door het publiek met groote beroering ontvan gen. Door middel van bulletins en verder door uitzendingen van do N.I.R.O.M., de Bataviasehe Radio-vereeniging en an dere zendstations, werd het bericht bin nen den kortst mogelijken tijd door den geheelcn Archipel bekend. De Bataviasehe Radio-vereeniging stak den luisteraars een riem onder het hart door onmiddellijk na voorlezing van het bulletin de deun te spelen „geen geld en toch geen zorgen." De rede van den minister-president Colijn wordt met de grootste spanniiv tegemoetgezien. Het college van gedelegeerden nam hedenmorgen zonder hoofdelijke stem ming een spoedordonnantie aan tot goedkeuring van het gouvernementsbe sluit van 27 September, houdende een verbod van uitvoer van gemunt en ongemunt geld uit het tolgebied van Ned.-Indië. Deze ordonnantie treedt in werking op den dag van afkondiging te zes uw namiddags. BUITENZORG, 28 Sept. (Aneta). Bij Staatsblad 486 is de ordonnantie tot ver bod van den gouduitvoer vastgesteld. BATAVIA, 28 Sopt. (Aneta). He denmorgen hadden eenigo vergaderin gen plaats van importeurs- en expor teurs-handels vereen igingen en andere belanghebbenden, waarbij besloten werd een afwachtende houding aan te nemen. Do importeurs gaan met de loopende zaken voort. Slechts enkele kleine tweedehands- handelaren trachten de prijzen op te zetten, waarmede zij echter geen resultaat boeken. Men tracht vooral to voorkomen dat van dc zijde van hot publiek of van de zijde van den handel in de tweede hand. gehamsterd wordt. Productennoteeringen zijn niet ver krijgbaar. Telegram van overheidsdienaren BANDOENG, 28 Sept. (Aneta). Het bestuur van de vereeniging van over heidsdienaren richtte het volgende tele gram aan den gouverneur-generaal: Onder eerbiedige verwijzing naar be richten omtrent het verbod van goud- uitvoer, welke impliceeren een deva luatie van den gulden, waardoor de kos ten van levensonderhoud stijgen, en het feit. dat de inkomsten der ambtenaren door een zes jaar lange politiek van aanpassing, welke hier in tegenstelling met in Nederland volledig is doorge voerd, reeds minimaal zijn, zullen deze door de devaluatie volstrekt onvoldoen- do zijn. De rekestranten vreezen daar van ernstige moeilijkheden en verzoe ken eerbiedig voor ambtenaren en ge- pensionneerden een onmiddellijke ver hooging van het salaris en het pensioen in verhouding tot de stijging van de kosten voor levensonderhoud. Aan dit "telegrafisch verzoekschrift werd door andere centrales en vereeni- gingen adhaesie betuigd. Stopzetting aanneming bni- tenlandsche poswissols BANDOENG, 28 Sept. (Aneta). Met ingang van heden is de aanname van postwissels, bestemd voor het buiten land, uitgezonderd die voor Nederland, Suriname en Curasao, tot nader bericht stopgezet. De indruk te Semarang SEMARANG, 28 Sept. (Aneta). De reactie te Semarang op de berichten omtrent de monetaire maatregelen van de Nederlandsche regeering was over het algemeen uiterst rustig. De transacties der importfirma's be perken zich locaal tot de normaler af doeningen, de tokohandel Is zeer rustig. Uiteraard zijn de pogingen om tót zaken te komen zeer talrijk, hetgeen tot uiting komt in een druk interlocaal en locaal telefoonverkeer. De centrale is in verband hiermede van extra-personeel voorzien. De handel in producten is, zonder dat afdoeningen plaats vinden, zeer vast. De transacties In vreemd geld BATAVIA, 28 Sept. (Aneta). De Ned.-Indische Bankiersvereeniging be sloot, dat op heden, 28 September, en morgen, 29 September, door de banken voor vreemd courant slechts de nor male noteeringen zullen worden gege ven. De transacties in vreemd courant zul len voor zoover noodig plaats vinden ter nadere verrekening. De transacties in rëoderlandsch courant vinden op nor male wijze voortgang. De koersen voor „Telegraphic transfer" zijn niet verkrijgbaar. B1NNEM.ANI KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN 's GRAVENHAGE, 28 Sept. Hare Ma jesteit de Koningin heeft de heeren jhr. H. P. Witsen Elias, G. A. Bischoff en P. J. Fortanier, afgetreden bestuursle den, respectievelijk van de vereeniging Armenzorg te 's Gravenhage, van het Genootschap Liefdadigheid naar Ver mogen te Amsterdam en van de Ver eeniging tot verbetering van Armen zorg te Rotterdam, als blijk van waar deering voor de door hen in die func ties aan Hare Majesteit de Koningin bewezen diensten, benoemd tot ridder le klasse in de Huisorde van Oranje. INAUGUREELE REDE PROF. DE KLEYN AMSTERDAM. 28 Sept. Maandag den 5den October 1936 zal de heer Dr. A. P. H. A. de Klevn, benoemd tot buitenge woon hoogleeraar in de keel-, neus- en oorheelkunde, zijn hoogleeraarsambt openlijk aanvaarden door het uitspre ken eener rede in de aula der univer siteit. LANGESTRAAT 63 TEL. 883 WAARSCHUWING TEGEN ONGEMOTIVEERDE PRIJS- VERHOOGINGEN 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. In verband met de genomen maatregelen inzake dc monetaire politiek brengen de hoofdbesturen van dc 3 Nederlandsche midden standsbonden mede langs dezen weg het volgende ter kennis van hun leden. In overleg met regeeringsinstan- ties meencn dc hoofdbesturen hun leden ernstig te moeten waarschu wen tegen het maken van voor barige gevolgtrekkingen uit de jongste regeeringsmaatregelen t.a.v. den gulden. Met name ver zoeken de hoofdbesturen hun le den niet toe te geven aan angst- stemmingen ten opzichte van in- koopen cn prijzen cn in het bijzon der niet zonder meer over te gaan tot prijsverhoogingen. Met nadruk wijzen de genoemde besturen tevens op het gevaar, dat voor den normalen gang van za ken gelegen is in het zgn. „ham steren" cn zij dringen er bij hun leden op aan niet aan „ham- stcraars" te leveren. Dc drie Nederlandsche midden standsbonden stellen zich voor omtrent alle nader te nemen maat regelen in voortdurend contact met de betreffende regeeringsin- stantics te blijven. DE DUITSCH-NEDERLANDSCHE CLEARING-OVEREENKOMST HAMBURG, 27 Sept. (D.N.B.—A.N.P.) Dc Duitsche en do Nederlandsche dele- gatie, die sedert 17 September te Ham burg over do verlenging van do eind van dit jaar afloopende clcaring-over- eenkomst van 5 December 1934 hebben onderhandeld, zijn heden naar Berlijn, resp. Den Haag teruggekeerd, nadat zij het eerste gedeelte dezer besprekingen volgens programma hebben beëindigd. De besprekingen zullen zoo spoedig mo gelijk in een andere plaats worden voortgezet. Bultenlandsch Weeroverzicht (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te de Bilt). De van IJsland komende depressie trok snel Zuidoostwaarts en ligt nu over Midden-Europa. Zij bracht zwaren re gen in een deel van Engeland, ons land en Frankrijk. Daarachter heeft zich het hoogedrukgebied hersteld en een nieuwe daling in het noordwesten schijnt van weinig beteekenis. De Britsche eilanden hebben opkla rend weer met lage ochtendtempera- tuur vooral in Ierland en Schotland. Op do Noordzee waait het krachtig uit Oost en Noord-Oost. In Frankrijk valt nog vrij veel regen, alleen in het Zuiden is de temperatuur nog ongeveer nor maal. Elders is deze sterk gedaald. Ook in Midden-Duitschland en Zwitserland valt nog regen en is het koud geworden. In Scandinavië vroor het op de hoog vlakten, in het Noorden valt regen. Het opkomende hoogedrukgebied brengt opklaring, waarbij nachtvorst kan voorkomen, terwijl overdag de tem peratuur iets kan stijgen. Heden overleed na een korte ongesteld heid, in het Ziekenhuis „Dc Lichtenberg" onze lieve Moeder, Bchuwd- en Grootmoeder JOHANNA WILLEMIJNA VAN EGDOM geb. WIGGENRAAD, in den ouderdom van 67 jaren. Uit aller naam: J. A. VREUX— VAN EGDOM. Amersfoort, 26 September 1936. Vondelplein 3. Geen bezoek. Leeren motor-caps, prima pasvorm f 2.waterproof beenpijpen f 1.40, waterproof pantalons z. z. f 5.zware jekkers met 5 zakken en sterke voering f 17. HU IB HOLSTEIJN.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7