dimitA (piaJtsjaux SchoJjLkman LJn. A. W. J. J. baron van Nagell t MONTESSORI- LEID(ST)ERS f PE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Kinderboekje Minister de Wilde te Baarn sa x±, xt X f? V? PtT P? P*? Pk Pk Pk Pk FV Vii Pk pL" M. H. van RAALTE AMERSFOORT WOLLEN DEKENS fabrikaat ZAALBERG Leiden Voorradig in mooie kleuren in warme QUALITEITEN in alle MATEN in billijke PRIJZEN M. H. van RAALTE x*x<* 44ïfe44^4 pF P^ W riT PF p*? Pk Pk *4* Ruwste qmd& iaprfwipt per flesch f 0.65 II per anker f 25*- lAJthachiicfuLiiAoal 17 - 1lf5 Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 29 SEPTEMBER 1936 De teraardebestelling te Barneveld BARNEVELD. De klokken luidden over ons vriendelijke plaatsje, waar on danks de stralende herfstzon, een sfeer van rouw en stilte hing. Zij luidden hein uit, die zulk een lange reeks van jaren, zijn beste krachten had gegeven voor hot welzijn van do gemeente, die het hem gegeven was te besturen en die hij tot zulk een grooten bloei mocht bren gen. Het was om het verscheiden van den heer A. W. J J. baron van Nagell, dat heden de vlaggen half stok hingen en de lantaarns, die met rouwfloers wa ren bekleed, brandden. Een groot aan tal belangstellenden uit de hoogste krin gen in den lande, zoowel als uit de een voudige burgerij hadden zich rond de groeve geschaard, waar het stoffelijk overschot ter ruste werd gelegd. Ds. G. v a n Montfrans, Ned. Herv. predikant te Barneveld, legde er aan de groeve getuigenis van af, dat de ont slapene zeer lang in de herinnering zal voortleven van allen, die met hem in aanraking kwamen. In het bijzonder vertolkte spreker de dankbaarheid en de gevoelens van den Kerkcraad en de kerkvoogdij, om daarna voor te gaan bij hot bidden van het Onze Vader, naar den wensch van den overledene. Ir. Mesu vertegenwoordigde den mi nister van landbouw en visscherij. Spr. herdacht de vele jaren, gedurende welke de overledene heeft gewerkt in het be lang van den Ncdcrlandschen landbouw en in het bizondcr op het gebied van het landbouwvereenigingsleven. Veel heeft baron Van Nagell bereikt en na mens de Nederlandsche regeering bracht spr. dank daarvoor. De heer J. W e s t r i k, burgemeester van de gemeente Barneveld, getuigde ervan, dat geheel Barneveld treurt om het heengaan van baron Van Nagell. De bevolking is den kapitein op het schip, dat hij 42 jaar stuurde naar de voor uitgang, o.m door di moeilijke oorlogs jaren, niet vergeten. Velen uit deze ge meente, waarvan hij het inwonertal zag groeien van 6000 tot 12.000 zielen, zijn dan ook gekomen om een laatsten groet te brengen. De ontslapene hielp deze gemeente vooral vooruit in de richting van landbouw en kippenfok kerij. Wij zullen hem blijven gedenken tot in lengte van jaren. Persoonlijk dankte den burgemeester den overle dene voor de vele raadgevingen, die hij dikwijls mocht ontvangen. De heer C. Baron van Wasse naar sprak namens het kapittel van de Bi Iderlijke Duitsche orde Baleije van Utrecht woorden van weemoed en nagedachtenis en herdacht de verdien sten van den overleden landcomman deur van de orde. Baron Schimmelpenninck v. d. O y e gaf eveneens uiting aan de gevoelens die in de Orde leven, daarbij meer in bijzonder ook het woord voe rend namens den rentmeester-generaal en den vorigen rentmeester. Meer dan 2-5 jaren is baron Van Na gell in de Orde werkzaam geweest. Op deze wijze ontstond er een hechte band, maar boven alles uit ging de band die ontstond door toegenegenheid en innige vriendschap. Daarom zal zijn heen gaan ook persoonlijk een groot verlies voor ons beteekenen De herinnering aan hem zal altijd worden gezien in het licht van vriend schap en toegenegenheid. De heer dr. H. J. Lovink, onder voorzitter van de Nederlandsche Heide maatschappij, riep in herinnering hoe de overledene meer dan 48 jaar voor de Heidemaatschappij gewerkt heeft. Daar van bekleedde hij dertig jaar de functie van lid van het bestuur, terwijl hij ver volgens vijftien jaar lang ondervoorzit ter was en daarna dertien jaar voorzit ter. Een staat van dienst, waarop men trots kan zijn aldus de heer Lovink De Nederlandsche Heidemaatschappij is dankbaar, zeer dankbaar, voor hetgeen baron Van Nagell voor haar heeft ge daan In zijn werkzaam leven heeft de oud-voorzitter zich doen kennen als een trouw vriend en iemand met een vas ten wil en bij den raad van commis sarissen zal zijn naam niet alleen ln dankbare herinnering, doch in hooge eere worden gehouden. Notaris R. Dinger uit Lunteren riep in herinnering terug wat baron Van Nagell had verricht voor het tot gtandkomen van de Spoorwegmaat schappij „De Vel uwe". Ook daarbij bleek zijn ervaring, zijn doorzettings vermogen en zijn opofferingsgezindheid. Hij was een man van breede allure en alles wat klein is was hem vreemd Zijn werk is niet vruchteloos geweest, de Veluwe werd daardoor op een hooger plan gebracht. Het heeft ons leven schooner gemaakt, dat wij met den ont slapene mochten samenwerken. De heer T van Manen, directeur van de Nederlandsche Heidemaatschap pij voerde het woord namens directie en namens de ambtenaren. Vol vertrou wen aldus de heer van Manen hebben we ons aan de leiding van ba ron van Nagell onderworpen, omdat wij wisten, dat hij zich alleen de belangen van de Heidemaatschappij voor oogen hield. „Hij was voor ons steeds onze groote vechter" wiens diep gevoel voor rechtvaardigheid en billijkheid bij al len in de herinnering zal voortleven, te meer omdat hij steeds groote waardee ring betoonde voor goed werk. Zijn laatste woorden, op de laatste vergade ring welke hij leidde waren bestemd voor de ambtenaren, die hem nooit zul len vergeten. Voor de leden van de di rectie is hij steeds geweest de mooie en groote mensch met rijpere ervaring, daar naast heeft hij door zijn persoon lijke levenslust een grooten invloed ge had Zijn mooi vol leven zal bij ons al len in diepe dankbaarheid worden her- dacht. Ds. HoeneveM van Nljkerk legde namens het gewest Do Veluwe van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm ge tuigenis af, .1at dit zal treden in het spoor van gouden liefde voor Vorstin en Vaderland, waarin de ontslapene, die eenige jaren eere-voorzitter van het Ge west is geweest, steeds is voorgegaan. Mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard herdacht baron van Nagell na mens de Geldersch-Overijsselsche Maat schappij voor landbouw, in welker an nalen zijn naam in gulden letters ge boekt zal blijven,, als die van een no bele figuur en als die van een harer trouwste leden. Ook als lid van de Provinciale Staten van Gelderland was hij een belang rijke figuur. Tot slot kweet Spr. zich van de taak, hem door het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond opgedragen en gaf uiting aan de dank baarheid welke ook bij do liberale staatspartij bestaat voor den arbeid van baron van Nagell. De heer J. V u y k. directeur der N.V. Levensverzekering-Maatschappij „Hol land" wees erop, hoe vooral in moeilij ke jaren de Maatschappij de aandacht en belangstelling van den ontslapene mocht hebben. Steeds stond hij met groote toewijding gereed om niet alleen met woord, maar ook met de daad bij stand te verleenen. Hij was een nobel mensch. een voorbeeld voor ons allen. Mr. J. E. H. baron van Nagell, Hr. Ms. gezant te Stockholm, dankte met enkele korte woorden alle aanwe zigen voor de laatste eer zijn vader be wezen. Aan zijn woorden van dank, ge richt tot de sprekers, verbond hij een woord van algemeencn dank aan allen, die van hun medeleven blijk gaven. Op kasteel De .Schaffclaar had in de morgenuren een rouwdienst plaat6, waarbij ds. van Montfrans voorging. In den stoet kwamen o.m. mee de heer A. baron van Heeckercn van Keil, verte genwoordiger van H. M. de Koningin, dr. H. J. Lovink, onder-voorzitter van de Ned. Heide Maatschappij; de direc teur van die Maatschappij; de burge meesters van Barneveld en Velp. gene raal W. baron Röell van Hazerswoude en vertegenwoordigers van de Ridder lijke Orde Balye van Utrecht. Onder de bloemen merkten wij een krans van uitte leliën van H. M de Koningin op, alsmede een bloemstuk van den ex-kei- zer. Bij het gemeentehuis, waar de Raad Maandagochtend in rouwzitting was bij een geweest, werd een krans op de baar gelegd, waarna de leden van den Raad zich bij den stoel aansloten. Het zou te ver voeren als wij allen wilden vermelden, dio van hun belang stelling aan de groeve blijk gaven en het zou ook noodwendig voeren tot on volledigheid. Wij willen derhalve een grooten greep doen uit de vele namen die te vermeiden zouden zijn. Op de be graafplaats zagen wij baron Van Heem stra, particulier secretaris van H.M. de Koningin; baron Bcntinck, opperstal meester van Hare Majesteit do Ko ningin; Gen. E. H. Juckema van Bur- mania baron Rengers van Warmenhui- zen, grootmeester van Prinses Juliana; Baron Bentinck tot Buckhorst; Gene raal baron Van Heemstra; jhr. J. Bee- laerls van Blokland, Jhr. G. W. J. Hooft \an Woudenberg van Geerestein en jhr. P. den Tcx, namens de Utrechtsche Hypotheekbank; Generaal Fabius; C. Ongeveer 70 leerkrachten op een bijeenkomst te Blaricum BLARÏCUM. Zaterdag en Zondag had in de jeugdherberg de Zonnehoeve een conferentie plaats van de verecni- ging „bijeenkomsten van Montessori- leid(st)ers in Nederland". Deze conferentie was bezocht door on geveer 70 personen, allen leerkrachten van Montessorischolen in Nederland. Zaterdag had de jaarvergadering van bovengenoemde verccniging plaats terwijl de avond was gewijd aan een verslag van het 5e internationale Mon- tessoricongres, dat in Augustus te Ox ford gehouden werd. Hierbij was aanwezig de heer Mario Montessori, die namens dr. Montessori kwam mcdcdeelen, dat zij tot haar spijt verhinderd was. deze conferentie te be zoeken, doch dat zij op een volgende bijeenkomst hoopte aanwezig te zijn. Verder was de conferentie op Zondag de gast van de Larensche Montessori school, van waaruit een excursie plaats had door bosch en hei, met het doel paddestoelen en vruchten te verzame len. Deze werden meegenomen naar de jeugdherberg en hier werd een mooie tentoonstelling opgebouwd, waarbij op zeer boeiende wijs een inleiding over paddestoelen werd gehouden. BAARN, 28 Sept. Hedenmiddag heeft de minister van binnenlandsche zaken. Mr. de Wilde, in gezelschap van den inspecteur L. J. Lijklema, een be zoek gebracht aan het pas verbouwde postkantoor, waar zij ontvangen wer den door den directeur van het kantoor dpn heer Baart. Na bezichtiging van het gebouw sprak de Minister zijn be wondering uit over hetgeen door den rijksgebouwendienst hier in bouwkun dig opzicht onder moeilijke omstandig heden tot stand was gebracht. Deze verbouwing heeft in deskundige krin gen reeds meermalen belangstelling getrokken. Om vier uur vertrokken do Minister en de inspecteur weer na ongeveer eer half uur in het postkantoor vertoefd te hebben. GEMEENTERAAD TE HOOGLAND De gemeenteraad te Hoogland zal Maandag 5 October a.s. te 10 uur v.m. vergaderen ten gemeentehuize. M. van 't Hoff, houtvester van het Staatsboschbchëerr' jhr. Twiss Quarles van Ufford, substituut-officier van justi tie bij de rechtbank te Utrecht; de bur gemeesters van Woudenberg, De Bilt, Maarn, Roosendpal; verschillende com missarissen van de Nederlandsche Heidemaatschappij; de heer W. H. de Beaufort; de heer Godin de Beaufort; ir. J. P. Delprat; jhr. Tets van Goid- schalxsoord; dr. Kröller. De levensverzekeringsmaatschappij Holland was vertegenwoordigd door den heer J. Bal, gedelegeerd commissa ris en de hoeren J. en W. Vuijk, resp. directeur en adjudant directeur. Voorts merkten wij nog op ir. F. W. Malsch inspecteur bij het Staatsbosch- heheer; den heer A. P Barneveld se cretaris van de herstellingsoordvereeni- ging De Eendracht van het personeel van de Rotterdamsche Electrische Tram. A. C. baron v. d. Feltz uit Voorst; Th. baron v. d. Feltz uit Gorsel; baron van Boetzclaer uit Velp; de heer van Door- ninck, secretaris van de Geld. Overijs- selsche Maatschappij voor Landbouw; jhr van Coehoorn van Sminia. Aanwezig waren voorts nog de heer E. W. Wrange! uit Amers foort, Jhr. J. A. H. van der Does, uit Arnhem, Dr. E. C Labouchere, verschil lende leden van de Kerkvoogdij uit Barneveld, ds. Klomp, de heer L. A. Ruys, voorzitter van de afdeeling Arn hem der Ned. Heidemaatschappij, de heer H. van Wickevoort Crommelin, mr. J. P. Servatius, de heer van Lonk- huijzen, oud-directeur van de Ned. Hei demaatschappij, de heer Borra, ad junct directeur dezer Maatschappij; Baron van Heemstra, commissaris der Koningin in Gelderland, generaal Ram- bonnet, en vele anderen. 3R Ar ntiy Ar ■fsjtk •Ar •Ar itij (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). 'V «- - '--f - v.--- De begrafenisstoet vertrekt van het Kasteel De Schaffelaar MIDDENSTANDSBELANGEN Geachte Redactie Met belangstelling hebben we in onze plaatselijke pers gelezen het verslag van den districtsdag onzer K. v. K. cn meer speciaal de rede van Mr. J. J. R. Schmal. referendaris bij het Dep. van H. N. en Sch., die gesproken heeft over „Wettelijke voorzieningen in het be lang v. d. Middenstand." Spr. eindigde zijn betoog als volgt: „Uit het boven staande blijkt wel, dat de belangen van den Middenstand door de Regeering geenszins uit het oog worden verloren." Mag ik hier tegenover eens een an dere stem laten hooren, van de Centrale Hanze vergadering in 't Bisdom Breda, geknipt uit het Bondsblad „De Midden stander." Ilier volgt het De afdeeling Oosterhout sprak: „Mijn heer de Voorzitter! Op de eerste plaats moeten wij U mededeelen, dat al het geen door ons naar voren wordt ge bracht, niet is goricht als een verwijt aan Uw geacht Bestuur, neen, integen deel, wij bewonderen Uw moed om te werken voor een organisatie als de onze, die door ieder als 't ware wordt miskend. Wij erkennncn de goede be doelingen, maar wat bereiken we er door, niets, totaal niets. Jaren achtereen prijken ongeveer dezelfde voorstellen op onzen beschrijvingsbrief resultaten geen. Daarom hebben we gemeend, hoewel verschillende afdee- lingsvoorstellen er ook op wijzen, onze grieven ten aanzien van onze regeering openlijk kenbaar te maken. Mijnheer de Voorzitter, zooals het thans gaat, kan en mag het niet langer, wij wor den verdrukt, verdrukt juist door degenen, die ons moeten cn kunnen beschermen. Do regeering immers neemt regelmatig maatregelen ten be hoeve van andere standen uit de maat schappij, ten koste en ten laste van ons middenstanders. En als er voor ons iets gedaan moet worden, dan duurt het zoolang, dat juist hetgeen, waarvoor wij de hulp van de regeering inroepen, reeds lang die maatregelen heeft kun nen nemen, waardoor ook deze hulp tc vergeefs wordt geboden. Het ligt thans in onze bedoeling, dat op deze vergadering alle mogelijke klachten, grieven, verlangens, enz., wereldkundig zullen worden gemaakt en tevens dezen aan het adres van ons ministerie, zui ver zooals de geest hier is, bekend zul len worden. Voor ongeveer zes weken was in Bre da een vergadering van de Kamer van Koophandel voorden middenstand waar de spreker de heer Schmal van liet. Eco nomisch middenstandsinstituut liet uit komen, dat er voor de middenstand zoo veel gedaan wordt. Spreker behandelde diverse wetten, die ten behoeve van den middenstand gemaakt zijn. Wij zullen zoo vrij zijn deze even onder de loupe te nemen. Winkelsluitingswet, volgens spreker voorziet in de behoofle van den midden stand. Spreker vergat echter er bij te vermelden dat slechts een deel van den middenstand er mee gebaat is, maar een zeer groot gedeelte er belangrijk door benadeeld wordt, vooral in die plaatsen, waar de wet slecht in toepas sing wordt gebracht en de brutaalsten de vruchten plukken. Wettelijke regeling van het afbeta- lingssystccm zal in het najaar tot stand komen. Jarenlang wachten we er tever geefs op. We zijn benieuwd hoe die wet er uit zal zien, doch hebben weinig ver trouwen. Wettelijke regeling inzake uitverkoop en opruimingen is tot stand gekomen, velen zijn echter ontevreden, vooral om dat deze wet veel mazen heeft, waar ook de brutaalsten het meest van pro- fit ceren. Wettelijke regeling van den verkoop per automaat is in onderzoek. De mid denstand vraagt reeds vanaf de winkel sluitingswet om een gezonde regeling. Drie jaren zijn er reeds voorbij gegaan. Resultaten tot heden geen. Minstens tien jaren, 't zal wel langer zijn, heeft de middenstand gevraagd om een meer eenvoudige incasseering van kleine vorderingen, de minister van justitie heeft er thans zijn aandacht aan geschonken, daardoor hebben we het nog niet. Waarom moet dat alles zoo lang du ren? Hoe vaak gebeurt het, dat een wet in zeer korten tijd tot stand wordt ge bracht, alleen als het den middenstand treft kan dat niet. 277. Na een groote zwaai door de lucht kwam hij met een plof op iets hards neer. De kisten werden in het ruim van een schip neergelaten en daar Piet in de bovenste kist ge kropen was, kwam hij nu onderaan te staan. Als hij niet bij tijds een plank opzij had losgemaakt, had hij het leelijk be nauwd kunnen krijgen. 278. Hij koek door de smalle opening in het ruim, dat hoe langer hoe donkerder werd. Het was een geloop en gedraaf van jewelste en allerlei vreemde taaltjes klonken doorelkanr. Eindelijk stak de boot van wal en Piet trapte net zoolang, tot hij nog een rdank op zij kon wringen en kroop toen door de grooterc opening uit de kist. -ff e =5: v. O Credietsteun voor den middenstand is naar onze bescheiden mccning als een speentje voor een klein kind, zuig er aan, er komt toch niets uit. Borgstellingfondsen voor den midden stand kan, wanneer deze werkelijk goed worden ingesteld, misschien enkele middenenstanders uit de hoogste nood helpen. Maar kan daardoor de geheele noodlijdende middenstand voor de on dergang worden behoed? We gelooven het niet. Vcstigingscischen voor het kleinbe drijf, hebben we reeds op onze groote O.S.B.-vergadering gevraagd cn ja, na een drietal jaren zal 't er komen. In middels hebben de kapitaal-krachtige bedrijven zich overal gevestigd, zoodat als de wet eenmaal in werking treedt, dio hulp voor den middenstand weinig baten zal. Waarom daarnaast hot be hoefte-element niet ingeschakeld? Im mers legt juist het behoefte-element, de grootste concurrenten van den midden stand n.l. het filiaalbedrijf aan banden, doch dat wenscht onze regeering niet. Zoover de wetten, die zoogenaamd ten behoeve van den middenstand gemaakt zijn. Thans zou ik nog even Uwe aan dacht willen vragen voor de vele wet ten, die de laatste jaren zijn tot stand gekomen en die het bestaan van den middenstand bemoeilijken, om nog niet te zeggen onmogelijk maken. Op de eerste plaats de omzetbelas ting. Deze belasting, welke in hoofd zaak drukt op den middenstand, kunnen wc een verkapte bedrijfsbelasting noe men, daar de meestcn onzer die finan- cieelo zorgen niet op den consument verhalen kunnen. De diverse crisiswetten hebben het bestaan van vele middenstanders totaal ontnomen, aan anderen voor een be langrijk deel ten zeerste geschaad. Im mers hoevelc middenstanders konden vroeger alleen door den handel in mar garine hun bestaan vinden. Thans zijn zij broodeloos. Die de handel in marga rine als bijzaak hadden is nog wel niet bet brood, maar toch zeker de toespijs ontnomen. En dat zoogenaamd voor steun aan den landbouw. In werkelijk heid, veronderstellen wij, om het kapi taal van de „Unilever" te vergrooten Als de hier aanwezige bakkers, slagers, kruideniers, hotelhouders, enz. U eens zouden vertellen, iets wat ik ten zeerste hoop en verwacht, onder welke om standigheden zij hun zaken thans moe ten drijven en hoe zij gebukt gaan on der de lasten der crisiswetten, dan ge loof ik, mijnheer de Voorzitter, dat het ten hoogste tijd wordt, dat wij het juk van deze regcoring afschudden. Wij vragen aan de regeering ons te helpen. In plaats daarvan geeft ze ons een strop om vlugger van het maatschappe lijk tooneel te verdwijnen. Waartoe de ongemotiveerde heffingen op oliën en vetten. Het wordt toch schier onmoge lijk voor fabrikanten, die olie en vet moeten verwerken, hun artikelen nog te verkoopen, om de zeer eenvoudige reden, dat door de zware heffingen hun fabrikaat voor de massa, wier koop kracht tot niets is gedaald, to duur wordt. En toch lezen we herhaaldelijk, dat de groote trustmaatschappijen mil- lioencn winst hebben gemaakt, ten kos te van de gemeenschap. Maar dat de middenstand een gewoon, menschwaar- dig bestaan heeft, dat is vreesclijk, dat mag niet. die schakel is overbodig in de maatschappij. Wel mag bijv. een Unilever millioenen verdienen, wel mogen zij met die ongemotiveerde hoo ge winsten winkelbedrijven stichten, om den middenstand te nekken. Dat laat onze regeering toe, daaraan helpt zij mee en daarom eischen wij thans, dat hier paal cn perk aan wordt gesteld. Daarom moesten wij niet langer vra gen, bidden en smeeken, neen. wij moe ten eischen, wij moeten onze regeering dwingen, ongeacht met welke middelen. Daarom moet van deze vergadering uitgaan aan het adres van ons minis terie: de nood van ons middenstanders eischt van Uwe Excellenties een andere politiek een andere toepassing van de crisiswetten. Do volkswelvaart is niet gebaat met Unilever en soortgelijke maatschappijen, maar eischt andere middelen om door deze tijden heen te worstelen. Vooral de middenstand zal weer op eigen wieken kunnen draaien, als zijn bestaan niet door de rcgcering wordt bemoeilijkt. Tot slot zou ik U willen vragen deze vergadering de gelegenheid tc geven haar nooden en grieven bekend te ma- kn, opdat men in den Haag kan hoo ren, dat het zoo niet langer gaat, laten we dc pers of als deze er zich niet voor leent, onze eigen middenstandspers ge bruiken om geheel het volk achter ons te krijgen. Dank U." In denzelfden geest sprak zich ook uit de Utrechtsche Ilandelsknmer, plij- kens een verslag in 't Centrum. Mr. Schmal, de referendaris, is een theoreticus, de 2 anderen zijn mannen uit de praktijk, die dagelijks het mid denstandsleven meemaken en voelen. En de praktijk gaat toch altijd boven de theorie. De redactie beleefd dankend, B. A. VAN GASTEL, Secr. Hanze, Afd. A'foort.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2