Economische volmachten in Zwitserland Seizoen staat voor de deur Bondsraad drek de met aftreden Den Haag krijgt ook een baan Nieuwe bloei van wereldhandel WEDVLUCHT NAAR JOHANNESBURG UIT DEN U.P.V.B. Voor elken voetvorm: swift. f. 4.95 f. 5.95 f. 6.95 DE STADIONBAAN TE UTRECHT Het duel tusschen Wals- Raynaud NIEUWE UITGAVEN Ie BLAD PAG, 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 Initiatief van Eden en Delbos tot afschaffing van het contiru genteeringssvsteem? PARIJS, '29 Sept. (Reuter.» Per- tinax schrijft in de Echo te Paria, dat Eden en Delbos legen het ein de van deze week aan den Volken bond een ontwerpresolutie zullen voorleggen, die ten doel heeft «Ie af schaffing van handelscomingcntee ringen en do controle op het ruil verkeer, welke als de voornaamste belemmeringen van het handelsver keer worden beschouwd In Britsche kringen wordt eclitei het bericht tegengesproken, volgens het welk een accoord tot stand zou zijn ge komen tusschen Frankrijk en Engeland betreffende het afschaffen van het con- tingenteeringssysteem tusschen beide Janden. Economische volmachten BERN, 29 Sept. In een offi- cieele verklaring wordt medege deeld, dat Zwitserland de vrije goudbeweging zal handhaven. De staatsraad heeft met twee stemmen tegen een besluit aangenomen, waarin den Zwitserschcn bondsraad economische volmachten worden verleend. In verband met de reactie van het parlement op de de» valuatie van den Zwitser* schcn franc waarschuwde de bondsraad, dat hij zou aftre? den indien hij niet het ver» trouwen van het parlement zou krijgen. Dit heeft- in het land diepen indruk gemaakt. De nationale raad heeft in de slotstemming met 80 tegen 39 stemmen het besluit goed» gekeurd den bondsraad vol» machten te verleenen voor het nemen van dringende economische noodmaatrege» len. Officieele mededeeling Officieel wordt meegedeeld, dat de Zwitsersche franc is aangepast aan de groote wereld-valuta's. Do wettelijke gouddekking blijft 40 de limieten van dc devaluatie zijn 34.5 cn 25.94 In feite is het voorloopig niveau 30 beneden de vorige pariteit. Dit moet een voldoende aanpassing van den productieprijs in Zwitserland toestaan en een hernieuwde v'urht van den Zwitserschen export mogelijk ma ken. De bankactiviteit en de handel in goud en deviezen is op geen enkele wijze beperkt door den monetairen toe stand, welke zeer solide is gbleven. De gouddekking blijft hoog, do financieele politiek blijft voorzichtig en de toe stand van de begrooting blijft gezond. Tenslotte zijn alle maatregelen geno men om een verhooging van don levens standaard te voorkomen. Het Turksche pond De Turksche circulatiebank deelt mede, dat na de devaluatie van den Franschen franc het pond sterling tot nader order bij boersberekeningen als basis zal dienen. De koers van bet En- gelsche pond is voorloopig vastgesteld op 6.35 tot 6.3S T. ponden voor een pond sterling. De Oostenrijksche schelling Vanochtend is de koers der Fransche en Zwitsersche waarden gestegen, waar bij het devaluatiepeil werd overschre den. In beurskringen verklaarde men, 'dat onderhandelingen waren aangevan gen met de landen van Centraal Euro pa ter bestudeering van den nieuwen toestand. De Tsjecho-Slowaaksche dele gatie is Maandag te Weenen aangeko men, teneinde besprekingen te voeren met bevoegde Oostenrijksche kringen om terugslag van de devaluatie van va luta tot het vroegere goudblok behoo- rende landen op te vangen. Volgens een bericht van de Neue Freie Presse wordt de Oostenrijksche schelling gebaseerd op het pond ster ling. Gezaghebbende Lithausche kringen verklaren formeel, dat de litas op goud- pariteit zal blijven. Senaatscommissie vergadert PARIJS, 29 Sept. (Reuter-A.N.P.) In de senatoriale commissie voor finan ciën zette de minister van financiën het nationaal en internationaal belang van de „alignement" van de valuta uiteen. Hij verdedigde verder den tekst, welke in de Kamer was goedgekeurd en zei de, dat de devaluatie geen verhooging van belang in den levensstandaard zal brengen. Na het vertrek van Auriol consta teerde de commissie, dat de deva luatie reeds een feit is geworden en dat men alleen kon spreken over de technische maatregelen van de wet, waarop enkele amendementen werden voorgesteld. De rapporteur van de commissie, Abel Gardey, kreeg evenwel opdracht er op te wijzen, met de meeste kracht, dat succes van de operatie afhangt van de terugkeer lot de grondbeginselen van financieel evenwicht en volle dig herstel van de sociale orde. Vervolgens besprak de commissie de artikelen afzonderlijk Op verzoek van de commissie, stelde de voorzitter Cail laux, de volgende formule op om de re- geeiing te wapenen logm ongerecht vaardigde prijsverhooging: „de wetsbe palingen van 20 Augustus 1936, welke tot doel hebben ongerechtvaardigde prijsverhooging te belemmeren, zullen van toepassing zijn op alle verhoogin gen van prijs, onder voorwendsel van de devaluatie. Deze zullen worden te ruggebracht op den gewonen prijs, ten zij bewezen kan worden, dat deze prijs verhooging het gevolg is van een ver meerdering van waarde van ingevoerde goederen Voorts heeft de financieele senaats commissie een amendement opgesteld op de wet op het in beslag nemen van goud, waarbij zij. die krachtens hun beroep goud bezitten, zooals bankiers, exporteurs en goudsmeden, worden uit gezonderd. zoodat alleen opgepotte ka pitalen in beslag genomen zouden kun nen worden. Dorgerès in staat van beschuldiging In verband met de incidenten van den vorigen nacht, toen demonstranten de groenteboeren beletten hun waren naar Parijs te brengen, heeft de mi nister van binnenlandsche zaken gelast een onderzoek in te stellen naar deze gemeenschappelijke actie teneinde de ravitailleering van Parijs te trachten te voorkomen. In den middag heeft de rechter van instructie het onderzoek geopend tegen den leider van het Boerenfront, Dorge- rès. wegens onwettige actie op de markt en het uitlokken van vólks-verzame lingen. LONDEN, 29 Sept. (Reuter.) Te half zeven vanmorgen is het eerste vliegtuig voor de luchtrace Ports mouthJohannesburg vertrokken. Acht minuten later waren alle deel nemende vliegtuigen gestart. Dui zenden menschen hebben den nacht bij het vliegveld doorgebracht. De favoriet is Tommy Rose, die het re cord Londen—Kaapstad heeft ver beterd. BELGRADO. 29 Sept. Van de deelnemers aan de luchtrace Ports mouth—Johannesburg is kapitein Halse hier het eerst aangekomen. Hij had een afstand van 1150 mijl afgelegd in 5 uur en 38 minuten, zoodat zijn gemiddelde snelheid bijna 210 mijl per uur heeft bedragen. CAïRO. Halse is om 19.07 op het vliegveld van Cairo gedaald. Clouston arriveerde 32 minuten later. Halse is om 19 uur 48 (Br. zomertijd) vertrokken. BELGRADO. Victor Smith heeft wegens een lek in de olieleiding van zijn Miles Sparrow Hawk bij Skoplje een noodlanding moeten maken. Hij heeft zich uit de race terugge trokken. BERLIJN. Het loestel der Aling- tons heeft bij Regensburg (Noord- Beieren) een noodlanding moeien ma ken, waarbij de Alingtons en luit. Booth er zonder kwetsuren zijn afge komen. Ook zij hebben zich terugge trokken. BELGRADO. Majoor Miller heeft bij Ruma, 40 K.M. van Belgrado, we gens benzinegebrek een noodlanding moeten maken Hij heeft zich eveneens teruggetrokken De overige vijf deelnemers bevinden zich tusschen Belgrado en Cairo. CAïRO. Clouston is te 20.02 uur weer uit Cairo vertrokken. Findley en Waller kwamen 20.08 uur aan en ver trokken weer te 20.47. CAïRO. Bij de landing alhier is het landingsgestel van het vliegtuig van Tommy Rose vernield. De vlieger Seott is hier 23.14 geland en om 23.34 weer vertrokken. Liewellyn landde om "23.18 om te 23.36 weer te vertrekken RIENUS DE BOER WINT OP PUNTEN Voor een vrij goed gevulde groote zaal vonden gisteravond in Krasnapols- ky te Amsterdam bokswedstrijden van de Nederlandsche Boks Unie plaats. Als hoofdschotel fungeerde de partij tusschen Rienus de Boer, halfzwaarge- wichtkampiocn van Nederland en de ex-halfzwaargewichtkampioen van Bel gië Leo -Steyard. De wedstrijd, die over 10 ronden van drie minuten ging, ein digde in een verdiende puntenoverwin- ning voor den Nederlander, die in zijn vorigen wedstrijd tegen den Belg te Antwerpen slechts een match nul kon bereiken. VOETBAL Wedstrijdprogramma Zondag 4 Oct. Ie klasse 's-GravelandSt. Boys D.W.S.V.Sperwer V.V.O.G.Driebergen E.S.V.A.C.Soestorberg Gooischc BoysJ. S. V. De RavenVolharding. 3e klasse A Spoorvogcls—G.S.V. KievitenRenswoude S.S.V.—H.D.S. N.S.C.Putt. Boys 3e klasse C Amersf. VooruitW.I.K. RapidT.O.G. W.V.V.Stichtenaren Reserve le klasse A Gooische Boys 2—Velox 4 Am erf Boys 2—A.P.W.C. 2 't Gooi 4Donar 3 Amsvorde 2Hilversum 5 Veenendaal 2Sopla 2 Reserve 2e klasse A Quick 2—V.V.O.G. 2 Soesterberg 2Amerongen 2 H.V.C. 3—Z.N.C. 3 Scherpcnzeel 2Baam 3 Reserve 3e klasse A A.P.W.C. 3—Sopla 4 Amersf. Bovs 3N.S.C. 2 H.V.C. 4—Quick 3 Reserve 4e klasse E Barnevcld 2Amersf. Boys 4 N. S. C 3—Quick 5 Spoorvogels 2A P.W.C. 4 E.S.V.A.C. 4Austerlitz 3 Natuurlijk It 'f prachtig als m even wilt kijken naar onze plaoiles-mei-'n-praatle over veilig verkeer. En toch hebben we nog liever, det v te overslaat, mits.o dan maar uit uzèlf al die wenken In practijk brengt IJSHOCKEY Dit jaar voor het eerst een landelijlke competitie mogelijk? "TVT U het ijshockeyseizoen -*■ weer langzamerhand na» dert en behalve de Amster* damsche ook de Haagsche spelers dezen winter gelegen* heid krijgen tot geregelde oefening, wordt natuurlijk aan de training van de spe» Iers weer de grootste aan» dacht geschonken. Zooals men zich zal herinneren, wa ren het vorig jaar de Canadeesche spe lers Paddy Boyd, Jack May en Pete Grif fin met de training van de „Blauwe Zes", ons nationaal ijshockey-team, be last en nu alle drie in den loop van dit jaar successievelijk ons land hebben verlaten, heeft het bestuur van den Ne- derlandschen IJshockeybond twee an dere Canadeesche spelers uitgenoodigd om naar Nederland te komen. In de reglementen van den Canadeeschen IJshockey Bond is onlangs bepaald, dat het aan twee Canadeesche spelers ge oorloofd is om tezamen in een buitcn- landsche ploeg mee te spelen, zoodat het wel zeer waarschijnlijk geacht mag worden, dat de uitnoodiging zal worden aanvaard en onze ijshockey-spelers dit jaar weer onder Canadeesche leiding zullen trainen. Verder bestaan er plannen om dezen winter een competitie in te stellen, daar Nederland thans 23 ijshockey clubs telt en een competitie in theorie dus zeer goed mogelijk is. Mocht in de praktijk echter blijken, dat de meeste clubs nog in een te prematuur stadium van geoefendheid zijn, dan zullen twee teams gevormd worden van de beste ijshockeyspelers uit eenerzijd9 Amster dam en Haarlem en anderzijds Den Haag, Leiden en Rotterdam en omstre ken, welke teams elkaar driemaal zul len bekampen om een wisselbeker. Door den in sportkringen zoo zeer bekenden nestor W. J. H. Muiier is bereids een beker bestaat, zal. indien de heer Muiier eigenlijk bedoeld was als prijs voor de HollandBelgië wedstrijden. Daar voor deze wedstrijden reeds een beker staat, zal, indien de heer Muiier hiervoor zijn toestemming geeft, dezen beker voor de competitie beschikbaar worden gesteld. Tenslotte zal Zaterdag te» vens besloten worden of ons team naar de wereldkam* pioenschappen die van 17—27 Februari te Londen worden gehouden, zal worden uitge* zonden. Maar danook voor eiken voetl Swift heeft al die voeten - breed, forsch of smal - grondig bestudeerd. De Swift-ontwerpers hebben niet gerust, totdat zij voor iederen voetvorm een apart model had den ontworpen. En met succes I Zoodoende kan Swift letterlijk aan iedereen den juisten pasvorm garandeeren met een on- berispelijken schoen, die in model blijft. Swift heeft daardoor het ideaal verwezen lijkt van duizenden practische mannen: LUXE-GEMAKSSCHOENEN I Laat Uw winkelier als vakman U adviseeren, welk Swift-model voor Uw voet het meest geschikt is. VOOR ELKEN VOET - VOOR ELKE GELEGENHEID WIELRENNEN Een fraai besluit van een ges slaagd wielrenseizoen voor Utrecht T"\ E sluiting van het wiel» renseizoen op de prach» tige Utrechtsche wielerbaan is een buitengewoon groot» sche geworden, waarbij de hoofdschotel van het pro» Cramma, de uitdaging achter den motor van Wals tegen den wereldkampioen Ray* naud, door de felheid cn hard* nekkigheid van den strijd het meest in den smaak is geval? len.. Begonnen word met een afvalwed- strijd voor Amateurs en Onafhan- kelijken. Westbrock bleek dezen avond niet erg op dreef, tenminste hij wist zich niet onder de eerste drie te rangschikken, hetgeen ons wel wat tegenviel. Het was de Utrechter Lou Verhoef, die met een flinken voor sprong nummer één werd. gevolgd door Aheleven en Van Kleef. De eerste rit tusschen Wals en Ray naud ging over 25 K.M., welke door Wals werd gewonnen in den tijd van 19 min. 15% sec. In de tweede rit nam de Franseh- man revanche door Wals ongeveer 160 Meter achter zich te laten. De tijd van Raynaud bedroeg 19 min. 21.6 sec. Beslissing van het duel Tot slot kreeg men de beslissing van het duel WalsRaynaud in een achter volging achter den motor over een af stand van maximum 15 K.M. Onze landgenoot was beter weg, maar Raynaud zette er van het begin af een dergelijk straf tempo in, dat het op den duur voor Wals niet mogelijk was niets achter te komen. Men was vanzelfspre kend in deze race meer op zichzelf aan gewezen en in dit opzicht bleek de we reldkampioen onbetwist de meer erva ren renner. Gedecideerd leidde de Franschman; op een oogenblik 6chcen het zelfs, dat hij Wals binnen de limiet zou inhalen, maar strijdlustig als laatst genoemde is gaf hij den strijd niet op en wist de nederlaag zoo eervol moge lijk te maken. Maar het slot van het liedje was toch dat hij de vlag moest strijken met een achterstand van 100 meter. Dat er ook in deze race strijd is geleverd moge blijken uit het feit dat Wals de snelste ronde met een ge middelde uursnelheid van 91 K.M. heeft gereden, een snelheid die op de Neder landsche banen slechts zelden voor komt. Het eindresultaat van de Kleine Tour de France, welke ging over 20 K.M. (50 ronden) met 5 klassementen was als volgt 1. Pijnenburg 28 (11) punten. 2 Alb. van Schendel 17 )6) punten 3. S. Maes 15 (15) punten. 4. Middelkamp 12 (4) punten. 5. Braspenninx Jr. 10 (6) punten. WOENSDAG HILVERSUM I 1875 m. K.R.O. 8.008.15 Wij beginnen den dag 8.159.15 Morgenconcert. N.C.R.V 10.15—10.45 Morgendienst. 10.4511.00 Leger des Heils-kwar- tiertje. K.R.O. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.301.00 nam. Het Orkest o.l.v. Ma- rinus van 't Woud. 1.101.30 nam. Het Orkest o.l.v. Mari- nus van 't Woud. I.402.00 nam. Het Orkest o.l.v. Mari- nus van 't. Woud. N.C.R.V. 2.003.00 nam. Cursus fraaie hand werken. 4.005.00 nam. Bijbellezing. 5.005.30 nam. Cursus handenarbeid voor onze jeugd. 5.306.45 nam. Concert door het Stichtsch Salon-orkest. 6.457.00 nam. C.N.V.-kwartiertje. 7.157.45 nam. „Voor postzegelverza melaars". 7.458.00 nam. „Een kwartiertje ra dio-reportage". 8.159.45 nam. Radio-avond van drie Gereformeerde Jeugdbonden. 9.5010.30 nam. Concert door dc Chr. Muziekvereeniging „David" te Zwolle: dir. E. v. d. Berg. HILVERSUM II 301.5 m. A.V.R.O. 9.0010.00 Concert door het ensemble Jonny Kroon. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3011.00 Jonny Kroon's ensemble vervolgt. II.00—12.30 nam. Het Omroeporkest o.l.v. Albert van Raalte. M.m.v. Jan Sevenstern, fluit. I.30—2.00 nam. Pierre Palla speelt op het concertorgel. 2.004.00 nam. De „Octophonikers" o.l.v. Bernard Drukker, afgewisseld door voordracht door mevr. Truus Verdoner- Sa lomons. 4.055.35 nam. Voor zieken en thuis zittenden. 4.455.30 nam. Radiotooneel voor kin deren. 5.30—6.30 nam. Het Aeolian-orkest. 6.307.00 nam. Sportpraatje door Han Hollander. 7.007.05 nam. en nü, naar bed!" 7.057.25 nam. Kerkorgelconcert door Pierre Palla. 7.258.00 nam. Het Dansorkest o.l.v. Hans Mos-sel. 8.10S.45 nam. Concert o.l.v. Albert van Raalte, door het Omroeporkest m. m.v. Ossy Renardv, viool. 8.458.50 nam. Onze cursussen voor dames. Praatje door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 8.5010.05 nam. Radiotooneel: Het meisje in het roze, door Peggv van Kerckhoven. Muziek van Louis Schmidt. 10.05—11.00 nam. Symphonieconcert. Het Omroeporkest o.l.v. Albert van Raalte m.m.v. Ria Ginster, sopraan. II.1011.30 nam. Dansmuziek o.l.v. Hans Mossel. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 1.50 nam. Cabaretprogramma. 5.20 nam. Brahms-concert. 8.20 nam. Concert. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.50 nam. Concert. 6.35 nam. Concert. 10.30—11.20 nam. Het Omroepdansor- kest o.l.v. Stan Brenders. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 10.2011.05 Volksliederen concert. 4.05 nam. Orgelspel door Mila Sagawe. 10.50 nam. Concert. DROITWICH 1500 M. I.05 nam. Concert. 5.35 nam. Dansmuziek. 7.20 nam. Concert. II.35 nam. Dansmuziek CRAMOFOON MUZIEK Hilversum I 8.00, 10.00, 1.00, 1.30. 300 en 10.30-12.00. Hilversum II 8.00, 10.15, 12.30, 4.35 en 11.30—12.00. RADIOKRANT Nieuwsberichten geven beide Holland- sche zenders om 8.00 en voorts Hilver sum I om 9.45 cn Hilversum II om 11.00. Vader, J. P. ZomersVermeer. Utg. Ilolkema Warendorf N.V., Amsterdam. Het boek Vader geeft de geschiede nis van een asociaal mensch, die vrouw en huis verwaarloost, zijn kinderen verkwanselt en werkeloosheid als een begeerd bestaan aanvaardt. Ofschoon hier de verleiding om de pen van den maatschappelijken zede- rechter te hanteeren al heel sterk moet zijn geweest, betracht de schrijfster een groote objectiviteit. Deze objectiviteit wordt echter verlevendigd door haar opvallend zuivere psychologische teeke- ning, waarbij zij echter eveneens vol staat met het slechts aanduiden van verschijnselen cn nimmer in de diepten van het zicleleven de eigenlijke oorza ken der psychologische gesteldheid van haar hoofdpersonen naspeurt. Waar schijnlijk is het dan ook een kwestie van gevoel, meer dan van cerebraliteit, waardoor zij er in slaagt deze personen als levende menschen zuiver uit te beel den. Er is iets Slavisch in haar tecke- niing van menschen, die niet goed, niet slecht, doch goed en slecht zijn. V a d e r is ook het boek van een kind, dat terzijde wordt geschoven, omdat va- der's onbezorgde leven dit eit eischt. Hoe een kind lijden kan onder het ver lies van zulk een vader, ervaren we in dat kind zelf. OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. 29 Sept. 30 sept. Londen 8.91 8.90 Berlijn 0.69.50 0.70.00 Parijs 9.40 Brussel 80.50 30.50 Zürich 42.50 41.50 Kopenhagen 40.00 Oslo 45.25 Stockholm 46.25 New York 1.81 1.80 Milaan 14.60 Praag 7.75 Medeged. door de Rotterd. Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2