FRANCO RUKT OP NAAR MADRID LAATSTE BERICHTEN Ontwaarding der munt Vriendschappelijke gestes DE KONINGIN DANKT DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA ENGELAND WIL ITALIË NIET VERSTOREN Algemeene mobilisatie ter verdediging van de Spaansche hoofdstad EEN AANVAL OP MALAGA Omgeving van Oviedo mei bommen bestookt Stabilisatie der deviezen WAT ETEN WIJ MORGEN? Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD "WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 WERELDGEBEUREN Britsch consul te Gore teruggeroepen. T urkt sche premier dezen herfst niet naar Londen. MEN krijgt den indruk, dat Enge land nieuwe pogingen in het werk stelt om de scherpe kanten van de geschillen tusschcn Rome en Londen af te slijpen. Er valt namelijk te be schikken over een tweetal berichten, die te dezer zake een duidelijke taal spre ken. In de eerste plaats wordt uit de En- gelsche hoofdstad bericht, dat het Bnt- sche consulaat in Gore, dat in West- Abessynië ligt, voorloopig is gesloten. De consul zat naar huis terugkeeren en te dien einde heeft hij reeds de reis naar Egypte aanvaard. Zooals men zich misschien herinnert, heeft zich in West-Abessynië, tot waar de Italianen tot dusver nog niet konden doordringen, een Abessijnsehc regce- ring gevormd, die' blijkbaar geregeld in .verbinding staat met den negus: Hailc {Selassie. Deze zelfde West-Abessijnsche regee- ring is het ook geweest, die een t'Mjo geleden tot Groot-Brittannië het ver zoek heeft gericht over West-Abessynië een mandaat te willen aanvaarden. Met andere woorden: West-Abessynië riep de bescherming der Britten in. .Van Engelsche zijde is men echter op 'dit verzoek niet ingegaan. De Engelsche minister van buitcnlandsche zaken, Eden, heeft over deze aangelegenheid aan den Volkenhond een aantal mede- deelingen verstrekt. Hieruit blijkt, dat sommige Galla-stammen zich met den Britschen consul in verbinding hadden gesteld en de mandaatskwestie aan de orde hadden gesteld. Gelijk boven reeds werd genoteerd, meende Engeland voor de eer te moeten bedanken. Niét alleen heeft Eden echter den Volkenbond op de hoogte gebracht van Engelands be slissing ten aanzien van bet. Abessijn- sclie verzoek, maar Groot-Brittannië is, gelijk wij in den aanhef reeds opmerk ten, nog verder gegaan: het consulaat in Gore werd gesloten en de consul al daar teruggeroepen. In verband met een en ander moge in herinnering worden gebracht, dat van Romeinsche zijde te kennen is ge geven, dat men kosten noch moeite zal sparen om geheel Abessynië aan zich !te onderwerpen, zoodra de regentijd tot het verleden behoort. M.a.w.: eerlang zal op krachtige wijze een poging wor den gedaan om ook West-Abessynië, waar Italië tot dusver zijn macht nog niet kon uitoefenen, te veroveren. Reeds nu zijn Italiaansche soldaten naar het achterland van Addis Abeba gezonden om daar af te rekenen met de stammen, die zich bij de Italiaansche heerschappij niet kunnen neerleggen en derhalve nog steeds verzet blijven bie den. Blijkbaar geeft Engeland thans door het sluiten van het consulaat te Gore te kennen, dat het den Italianen in Ethiopië geen stroobreed meer in den weg zal leggen. Londen is, gelijk hier uit blijkt, er veel aan gelegen, dat de betrekkingen tusschcn Engeland en Italië in den vervolge weer een vriend- schappelijker karakter dragen. Aan dacht verdient het ook, dat, terwijl tot dusver de Britschc economische belan gen in Ethiopië werden behartigd door de Ethiopische bank, die alleen nog werkt in West-Abessynië, dezelfde be langen nu aan de Bank van Italië zijn toevertrouwd. Thans moeten wij nog een oogenblik stil staan bij een ander Britsch gebaar, dat blijkbaar uit dezelfde gezindheid voortspruit. Gelijk men weet, heeft, koning Ed ward VIII van Engeland op zijn va- cantiereis onlangs ook Turkije bezocht. Spoedig daarop werd bekend gemaakt, dat een Turksche afvaardiging, uit vele personen bestaande, dit najaar onder leiding van den Turkschen premier zich naar de Engelsche hoofdstad zou begeven. Te Rome wekte dit bericht een hevige ontstemming, omdat men ducht te, dat de reis der Turken naar Londen verband hield met de vorming van een anti-Italiaansch front. Zoo werd onder meer van Italiaansche zijde aangeno men, dat Turkije en Engeland van zins waren een verdrag te sluiten met be trekking tot het Oostelijke gedeelte van de Middellandsche Zee. Bedoeld pact, zoo vreesde men te Rome, zou Turkije's positie, na de successen, die het be reikte op de zeeëngtcnconfcrentie te Montreux, nog meer verstevigen. Thans verspreidt Reuter echter een bericht, dat den Italianen een pak van het hart doet vallen: er wordt namelijk te kennen gegeven, dat er van een in vitatie aan den Turkschen eersten mi nister, om Londen binnenkort met een bezoek te verecren, geen sprake is. Bo vendien wordt hieraan nog toegevoegd, dat, al stelt Engeland zeer veel prijs op goede relaties met Turkije, er op het oogenblik tusschcn beide landen geen kwesties bestaan, die een urgente be handeling noodzakelijk maken. De voorgenomen sluiting van een Turksch- Britsch pact nopens de Middellandsche Zee wordt met name ontkend. Men ziet dus, dat de Engelschen al hun best doen om de Italianen zoo wei nig mogelijk te verstoren. Deze zal vermoedelijk nog in den loop van deze week plaats vinden L'A CORUNHA, 30 Sept. (Reu* ter). Het radiostation alhier dat zich in handen der rechtsche troepen bevindt, heeft medeges Üeeld, dat rond Madrid drie ops eenvolgende rijen loopgraven zijn aangelegd, teneinde den ops marsch van generaal Franco tot staan te brengen. Verder deelde het station nog mede, dat de res geering van Madrid de algemeene mobilisatie van vrouwen en kins 'deren heeft bevolen voor de vers 'dediging van de hoofdstad. Bij decreet van de junta der rechtsche troepen in Franco be» noemd tot commandant van het Spaansche leger. Deze benoeming zal ter kennis van de buitenlands sche mogendheden gebracht wors den. Radio Cadix heeft medegedeeld dat de colonnesVarela, tijdens ien opmarsch naar Madrid, giss teren Villa Luenga heeft bezet, dat op 18 K M. afstand van Tos ledo is gelegen. Medegedeeld wordt, dat de rechtsche troepen er in geslaagd zijn, de verbindingen tusschcn Madrid en Sigucnza te verbreken. Een colonne van 800 soldaten met ruiterij en veldartillerie zou deze week een aanval willen doen op Mala ga. gesteund door twee kruisers. Een officieel communiqué van het Spaansche ministerie van oorlog ver meldt o.m., dat regceringsvliegtuigen aan de fronten in het Noorden en Noord- Oosten de omgeving \an Oviedo liebhen gebombardeerd, waar zij 2000 bommen hebben uitgeworpen. Een indrukwekkende aanval der »*e- geeringsluchtmacht heeft in de bin nenstad een paniek teweeg gebracht. Aan het front in Aragon zijn van den vroegen ochtend af stukken artillerie- geschut in stelling gebracht bij Sigucnza, vanwaar do vijandelijke po sities zijn beschoten. Aan het Zuidelijk front is een zwak ke colonne rechtsche troepen, welke probeerde op te rukken naar Lora, bij Antequera (provincie Malaga) terug geslagen. In den sector van Guadix (een plaats van 16.000 inwoners in de pro vincie Granada) zijn regeeringstroepen opgerukt in de richting van Granada Ten Noorden van Toledo hebben de regeeringstroepen zware aanvallen te doorstaan gehad van sterke afdeelin- gen tegenstanders, cïie gesteund wer den door 15 vliegtuigen. De regeerings- troepen zijn er nochtans in geslaagd de aanvallen af te slaan. De regeeringstroepen hebben bet dorp Villa Miel, dat tusschcn Toledo en Santa Crux de Ratamar is gelegen, bezet. T er echt stellingen Te Alicante heeft de volksrechtbank acht doodvonnissen uitgesproken in bet proces tegen inwoners van het dorp Crevilla. De Gacela de Madrid publiceert een decreet van het ministerie van finan ciën, waarbij onroerende goederen, wel ke behoorden aan personen, die bij de opstandige beweging betrokken zijn, worden verbeurd verklaard. Mobilisatie in Catalonië Na de eerste bijeenkomst van de nieuwe Catalaanschc regeering heeft Tarraledas medegedeeld, dat verschil lende decreten zijn goedgekeurd, on der meer die, betreffende de mobilisatie van alle civile vliegtuigbestuurders en alle luchtvaartdeskundigen. Het is de Belgische en Roemccnsc'ne valuta komen geenszins in het gedrang BRUSSEL, 80 Sept. (Reuter). In den gisteren gehouden kabinetsraad heeft de minister van financiën oen uiteenzetting gegeven van den toestand op de staatsfondsenmarkt in verband niet de door Frankrijk, Zwitserland en Nederland toegepaste muntont- vvaarding. De toestand is, naar hij zeide, in alle opzichten gunstig. O.a. wees de minis ter op enkele gunstige gevolgen van deze muntontwaarding op de begroo ting en de openbare schulden. Na overleg met den minister van handel en den gouverneur der Nationa le Bank heeft de Roemcensclie minis ter van financiën aan de journalisten verklaard, dat de Roemcensche valuta in geen enkel opzicht door het inter nationale valuta-accoord wordt bein- vloed. De regeering zal met groote aan dacht de gevolgen van de depreciatie van bepaalde buitcnlandsche valuta's op den buitenlandschcn handel blijven volgen. De maatregelen der regeering tot bescherming van het nationale eco nomische leven en tot regeling van de loopendo contracten zullen overeen stemmen met die, welke de andere lan den toepassen. Stefani seinde gisteren uit Parijs, dat de benzineprijs van 198 francs tot 210 francs per hectoliter is gestegen. Men vraagt zich af aldus het telegram of dit het eerste gevolg is van de deva luatie. Inmiddels heeft de Fransche minis ter van justitie het parket van de Seine opdracht gegeven de instructie te ope nen tegen de verspreiderrs van onjuiste geuchten omtrent een beweerde ver hooging van den benzineprijs. Sprekende over de verhouding tus schcn dollar, pond sterling en franc heeft de minister van financiën in het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den verklaard, dat het land vrijelijk zou optreden, indien er zich fluctuaties zouden voordoen. Hij voegde er aan toe. dat het drielandenaccoord inhoudt, dat de drie stabilisatiefondsen gemeen schappelijk en in gelijken zin zullen functionneeren om tot stabilisatie der deviezen te komen. Het is slechts een kwestie van eer en wederzijdsch ver trouwen. De drie regeeringen plegen voortdurend overleg. Tijdens een persconferentie heeft mi nister Morgenthau medegedeeld, dat rc» dé drievoudige monetaire overeenkomst geen definitieve verhouding tusschcn dollar en pond sterling werd vastge legd. In antwoord op een vraag of om trent de Öorlogsleeningen ook een over eenkomst tot stand was gekomen, zei- de Morgenthau, dat dit niet het geval was. Russische tegenspraak De Russische bladen publicccren een mededceling van de Russische staats bank, waarin het bericht wordt tegen gesproken, dat de staatsbank, zooals Zaterdag werd gemeld, gepoogd zou hebben den pondenkoers te beïnvloeden door een milliocn pond ten verkoop aan te bicden tegen eiken prijs. De ver klaring van den Amerikaanscben mi nister Morgenthau dienaangaande be rust op een dwaze veronderstelling. Er was slechts sprake van een gewone bankoperatie. welke de staatsbank door de Chase Bank in New-York uitvoerde. De bank had ter betaling van levering aan een Zwecdsche firma 6,890.700 dol lar noodig. Zij gaf opdracht dit bedrag in New York over te schrijven op reke ning van een bank in Stockholm. Ver der werd opdracht gegeven een mil- lioen pond sterling te verknopen voor een beteren prijs, teneinde bet dollar conto hij de Chase Bank te versterken met ongeveer 5 millioen dollar. De Russische bank verklaart verder het eigenaardig te vinden, dat de Ame rikaansche minister van financiën in deze transactie een aanval op het inter nationaal valuta-evenwicht heeft ge zien. De bank heeft den indruk, dat een bedoeling, dat de moblisatie van alle mannen tusschen IS en 40 jaar moge lijk wordt gemaakt. De geinobiliseerden zouden echter slechts naar het front vertrekken, na een voldoende militaire opleiding te hebben ontvangen. Spaansch regeeringst toestel te Biarrilz Gistermiddag is een Spaansch rogee ringsvlicgtuig uit Madrid nabij Biar ritz geland. Het toestel had vijf passa giers aan boord en was op weg naai Santander met munitie, doch de piloot daalde te Biarritz om benzine in te nemen. Het toestel werd evenwel onder controle van gendarmen gesteld. Hel mag niet vertrekken. Hetzelfde toestel is 5 September reeds te Biarritz gedaald en heette toen Toledo. Thans heeft het geen naam. Aanval der regeeringst troepen op T al aver a Het gerucht gaat. dat een regeerings- colonne onder generaal Mengacla bij verrassing Talavera is binnengedron gen. of in elk geval tot den rand der stad genaderd zou zijn. Autonomie voor het Baskenland Aan de Baskische provincies zou fei telijk een statuut van autonomie zijn toegekend onder dezelfde voorwaarden als dat Aan Catalonië. De ratificatie van het Baskisch statuut zal waar schijnlijk aan het Spaansche parle ment worden voorgelegd, zoodra de zit ting op 1 October zal worden geopend. 's.GRAVENHAGE, 30 September. Hare Maje= stcit de Koningin, zeer ge> troffen door de buitenges woon groote belangstelling en het medeleven ter gelei genheid van dc verloving van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden met Prins Berns hard van LippeBiesterfcld, wcnscht langs dezen weg aan alle colleges, corporaties, instellingen, vereenigingen en particuliere personen, Hoogstderzelver oprechten, dank te betuigen, aangezien het onnoemelijk groote aans tal gelukwcnschcn het Hare Majesteit njet mogelijk maakt om een ieder afzons derliik te bedanken. De particuliers secretaris van H. M. Van Heemstra. 279. Hij dwaalde door bot ruim tusschen al do kisten en zakken rond, tot hij een trapje ontdekte, waar hij vlug op klom. Toon hij op het dek kwam, liep hij regelrecht den kapi tein tegen het lijf. Wat was dat? Zo hadden toch geen kleine jongens aan boord? De kapitein bekeek hem in zijn wonder lijke klcedij van boven tot onderen cn vroeg toen iets ln een taal, dio Piet niet verstond. ander doel werd nagestreefd dan be scherming van dit evenwicht. Do reactie in Zwitserland Na beraadslagingen, die 13 uren duurden, heeft do Zwitsersche Natio nale Raad de maatregelen van den Bondsraad op monetair gebied goedge keurd met 99 stemmen voor. Zestig af gevaardigden namen slechts acte van de maatregelen zonder hun goedkeu ring uit te spreken. Het decreet betref fende de devaluatie kan thans in wer king treden. Intusschen betoogden verscheiden af gevaardigden, dat zij de devaluatie- maatregelen pracmatuur achtten. Moeilijkheden voor den Duit- schen uitvoer Ilett Berliner Tageblatt vestigt er de aandacht op, dat do Duitsche uitvoer een harden strijd tegen de mededinging van landen, die ge devalueerd hebben, zal moeten voe ren. De laatste jaren aldus het blad zijn wij er met groote moeite in geslaagd onzen uitvoer te hand haven tegen de concurrentie van de monetaire dumping. Wij zullen wel licht in staat zijn nieuwe aanvallen af te slaan, maar de lengte van het front is aanzienlijk vergroot. Japan en de devaluatie van den franc Het Japanschc ministerie van finan ciën heeft besprekingen gevoerd ten aanzien van den toestand, zooals die geworden is na de devaluatie van franc en gulden. Besloten werd geen wijziging te bren gen in de Japanschc valutapolitiek, noch in den prijs, waartegen goud ge kocht wordt. Ondanks dit besluit van de regeering steeg echter de goudprijs op de markt tot een recordhoogte, n.l. 30 yen 60 sen per momone, d.w.z. een prijsstijging van 20 sen. Instelling van een „export lire- Zonder dat van gezaghebbende zijde eenige bevestiging te verkrijgen was, verluidde gisteren in sommige finan cieel geïnteresseerde kringen te Rome, dat de regeering plannen zou overwegen tot het instellen van een z.g. „export lire", die 25 tot 30 pet. beneden de voor het binnenland gehandhaafde lire zou liggen. Het doel zou zijn Italië in staat te stellen zijn uitvoer op concurreerend peil te handhaven, nu Frankrijk door zijn devaluatie op dit gebied een be langrijken voorsprong op Italië verwor ven heeft en als afnemer van minder beteekenis dreigt te worden. 250. Hij antwoordde: Zeker kappie, ik behoor tot de lading voor Rotterdam bestemd. De ander vertrok ziin mond tot een breede grijns: Rotterdam? Weer vroeg hij iets, dat Piet niet begreep, maar hij zei: „Jawel. Rotterdam, Holland. I-Iullend herhaalde dc kapitein en maakte een gebaar van: Hoe kom jij hier, aap-in-een-lange-broek? 1..^ sident klachten van dezen aard voortaan, voor zooveel zulks na de tot standkoming van de wet tegen prijsop drijving nog noodig is, niet meer aan hem te doen toekomen, doch deze aan hangig te maken hetzij bij den burge meester der betreffende gemeente hetzij bij dc Kamers van Koophandel, hetzij bij de drie genoemde departementen rechtstreeks. MINISTERIEELS COMMISSIE VOOR PRIJSVERHOOGINGEN 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. Door den raad van ministers is, onder leiding van den minister-president, ingesteld een ministerieele commissie, waarvan ook de ministers van Financiën, van Sociale Zaken, van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deel uitmaken. Deze commissie heeft tot taak na te gaan voor welke goede ren, in verband met de gewijzigde valu taverhoudingen, een redelijke prijsver- hooging onvermijdelijk moet worden geacht. Zij vergadert eiken dag, met uitzondering van den Zondag, om 9.15 vóórmiddags, aan het departement van Koloniën. Verzoeken van fabrikanten of andere belanghebbenden moeten intus schen aanhangig worden gemaakt bij een der departementen, welke in de commissie vertegenwoordigd zijn. De minister-president ontvangt vele brieven, verband houdende met hier en daar locaal optredende prijsverhoogin- gen. Aangezien deze brieven ter behan deling moeten worden doorgegeven, hetzij aan het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, hetzij aan dat van Landbouw en Visscherij of van Sociale Zaken, verzoekt de minister-pre- WINTERPRIJZEN BRANDSTOFFEN De Bond van Ned. handelaren in brandstoffen verzoekt ons opname van het volgende: In verband met het feit, dat op Don derdag 1 October in de meeste plaatsen van ons land de winterprijzen van brandstoffen van kracht worden, vesti gen wij er ten overvloede de aandacht van het publiek op, dat deze prijsver- hooging hoegenaamd niets te maken heeft met den huidigen toestand en daaruit dan ook in geen enkel opzicht voortvloeit. De per 1 October ingaande winterprijzen zijn reeds in Mei van dit jaar vastgesteld, gelijk men trouwens op de voorjaars- en zomerprijscouranten van verschillende handelaren heeft kunnen lezen. Men zal zich herinneren, dat elk jaar op 1 October de winterprijzen ingaan en 1936 maakt daarop geen uitzonde ring. LYCEUM ALPINUM TE ZUOZ In een schrijven van 8 September j.l. van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen wordt medege deeld, dat Curatoren der Nederlandsche Ilandelshoogeschool te Rotterdam, Bur gemeester en Wethouders van Amster dam en Curatoren der R.K. Ilandelshoo geschool te Tilburg hebben besloten om aan de bezitters van bet einddiploma der handelsafdeeling van bet Lyceum Aipinum te Zuoz toegang te geven tot de studie en de examens respectievelijk aan dc Nederlandsche Handelshooge- school, in de faculteit der economische wetenschappen van de Universiteit van Amsterdam en aan de R.K. Handels- hoogeschool te Tilburg. Buitenlandsch Weeroverzicht Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. De hooge drukking handhaaft zich over de Britsche eilanden, hoewel op den Oceaan een diepe depressie ver scheen met standen onder 730 m.m. op 35 gr. Westerlengte. Over Scandinavië en over Midden-Europa breidde de hoo ge drukking zich uit, in onze omgeving ligt nog een uitlooper van de depressie in het Noord-Oosten, die zwaardere be wolking en lichte regenbuitjes veroor zaakt. Op de Britsche eilanden nam de bewol king toe, behalve in Ierland, waar de temperatuur weer tot vlak bij het nul- VOOR DE KOFFIETAFEL Vogelnestjes. Bereiding: Maak 1 flinke gekookte aardappel fijn (één kopje vol) en ver meng dezo pu'rée met een klontje week gemaakte boter en wat warme melk, breng het over in een klein beboterd vuurvast schoteltje en maak met een vork cirkels, in het midden een ope ning. waarin een ei wordt gedaan, dat voorzichtig op den rand van een kopje is gebroken; de dooier mag echter niet stuk gaan. Plaats het schoteltje onge veer 10 minuten in een matig warme oven, totdat het ei gestolt is. Beboter een klein souffle-potje of eën persoons vüurvast schoteltje en bedek den bodem met gebakte bacon of ham. hierop komt een plak tomaat, terwijl men er tenslotte een ei in laat glijden bestrooien met peper en zout en bedek ken met één eetlepel melk, daarna op oen asbest plaatje of in een middelma tig warmen over plaatsen tot het ei gestolt is. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gehakt. Worteltjes. Aardappelpuree. Broodpudding. Bereiding: 250 gram oud brood, zon der korst, b.v. wit en bruin, V* L. melk 150 gram suiker, 3 eieren, kancel, 200 gram rozijnen. Het brood wordt fijn gokruimeld en overgoten met do helft van de melk; do suiker, kaneel cn eierdooiers worden geklopt met de rest van de melk en bij de broodmassa gevoegd. Rozijnen b.v.v sultane worden goed gewasschcn en gedroogd cn bij de overige ingre diënten gevoegd en het stijf geklopte eiwit. Een warme puddingvorm wordt ingevet (ook do deksel) en bestrooid met paneermeel, daarna gevuld met de puddingmassa voor niet meer clan gesloten met deksel en daarna onge veer een uur in een warmwater-bad ge kookt. Het water moet onder de deksel blijven cn eventuul met warm water bijgevuld worden. Voor het storten wordt de pudding even opgedroogd in de oven of enkele oogenblikken op een abest-plaatje op een kleine pit. Warm of koud opdienen, desge- wenscht met vruchtensaus. punt daalde en in West Schotland waar vorst voorkwam. Frankrijk heeft groot endeels wind stilte met fraai weer in het Zuiden en lichte regen in het Noorden. In den rug van hoogedrukking over Midden- Europa komt veel mist voor, die echter in den loop van den dag wel zal ver dwijnen. Noord-Duitschland heeft nog regenbuitjes. Zweden heeft opklarend weer, in Noorwegen is de lucht betrok ken met plaatselijk regen. De diepe depressie op den Oceaan zal hoofdzakelijk Noordwaarts trekken, aangezien de hoogedrukking zich nog lot 9 k.rn. hoogte uitstrekt, maar eenige verplaatsing van de hoogedrukking in onze richting is waarschijnlijk, zoodal nog weinig verandering in de weersge steldheid te wachten is. De Oostelijke depressie kan nog lichte regen veroo1 zaken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3