Legermutaties Het gedupeerde bruidspaar Vrij algeme.- instemming Het koude weer Het Verboden Grondgebied DE BEURS WEER OPEN Waar het „levendig" toegaat S.D.A.P. EN N.V.V. BIJEEN Vele vragen gerezen Kübler-kleding W. K. vanROSSUM FEUILLETON door Ze BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 Amsterdam vertoont het ges wone beeld van rustige bedrijvigheid (Van onzen ^-redacteur) Het was alles weer zoo gewoon. Am sterdam vertoonde gisteron, den eersten beursdag na de bewogen monetaire da gen, het gebruikelijke bedrijvige beeld van de hoofdstad, van d e stad van Ne derland. waar de intensiteit van het le ven voortbruischt. waarvan het 6teeds weer zichzelf gelijke en toch zoo afwis selende aspect in al zijn vele vormen blijft boeien Maar van den eersten beursdag gesproken. Geen sprake van opwinding in de riad. Een kalmer stem ming nog dan Maandag, toen velen eerst aan den nieuwen toestand moes ten wennen en nog niet wisten, welke houding zij daartegenover moesten aan nemen. Dat wil allemaal evenwel niet zeggen, dat de scherpe opmerker niet door iets blunders getroffen zou worden. Maar wie zich had voorgesteld, iets sensatio neels te zullen beleven, zag die ver wachting niet verwezenlijkt. Tot voldoe ning van ieder, die het wèl meent met ons vaderland. Op het Damrak was het natuurlijk wel iets anders dan normaal. Een beetje anders. Tets meer belangstelling dan gewoon bij de banken, iets drukker op hot trottoir van de „drukke zijde" wat meer menschen die stilstonden in ver gelijking met het gebruikelijke va ct vient. En in de omgeving van de effec tenbeurs, die dezen dag na een korte gedwongen vacantio weer haar deuren opende, wat meer beweging. Hoe zou de beurs zich gedragen? Men weot het al: de beui's heeft zich kalm gedragen, heeft geen rare bokke- sprongen gemaakt en de stemming was ten opzichte van onze „zwevend gehou den" munt nog haast iets gunstiger dan gisteren, toen het ook al meoviel Maan dag was de beurs weliswaar gesloten geweest, maar dat betoekende niet, dat er geen zaken gedaan werden. Ja. zegt u maar eens aan een Amstovdamschen zakenman, dat hij geen zaken mag doen! Maandag ging alles via de tele foon, voorzoover de hceren elkaar niet konden vinden in de goederenbeurs, die wèl open was; Dinsdag troffen de hec- ren elkaar weer in het bekende milieu. Het ging er wel een beet je toe van dikhout zaagt men planken. „Een levendige beurs" noemt men dat in het financieele jargon van de beurs- pagina. Inderdaad, levendig was het er wel. Ik heb er eens evon een kijkje genomen om een indruk te krijgen van het gedoe daar in het centrum van het Nederlandsche za kenleven. Er werd druk zaken ge daan, maar van een wilde stem ming was geen sprake. Moet ik u het beeld beschrijven van een „levendige" beurs? liet is er nooit erg rustig en als er een Vondelpark- stemming heerscht, dan is het mis met de zaken Maar nu was het er nog een beetje erger. Bij de deur klonk me het geschreeuw al tegemoet en (oen ik de zaal bereikt had, werd het nog erger Wie in zulk een atmosfeer moet wer ken. mag wel stalen zenuwen hebben. Sommige menschen in dezen krioe- lenden mierenhoop schijnen maar doel loos te schreeuwen. Zou er iemand he grijpen, wat ze bedoelen? Ze draven al schreeuwende en gceticuloerende door de zaal, klampen zoo nu en dan iemand aan en zetten dan hun lawaaiige wan deling voort, om tenslotte even in een telefooncel te verdwijnon. Op verschil lende plaatsen staan menschen op een kluitje. Er wordt druk geschreven in notitieboekjes, er wordt gezwaaid met papiertjes en de buitenston staan op hun teenen om toch maar vooral niets te missen. Dan lossen zich, schijnbaar zonder motief, die kluitjes weer op en de menschen hervatten hun dooFeen- krioelend gedraaf De eenigen, die op zulk een dag vol komen rustig blijven, zijn de geuniform- dc beambten, do leden van het perso neel van de beurs en de tclegramjon- gens. Ze loopen er doorheen, alsof hun al die drukte niet aangaat. De anderen doen „zaken", levendig en opgewekt. Er wordt geld verdiend en er wordt geld verloren. Maar wie er het slechts is af gekomen, dat was de nieuwste beurs- mop. Daar is op een dag als deze geen tijd voor.... Bij Kon. besluit van 25 September 19.16 1. is, met ingang van 1 November 1936: op het daartoe door hem gedaan ver zoek, een eervol ontslag uit den mili tairen dicns.t verleend, ter zake van langdurigen dienst, aan den gcneraal- majoor L. J. de Wolf. hoofdintendant 2. zijn, met ingang van 1 November 1936: benoemd en aangesteld: a. bij het dienstvak der intendance. Ie. tot gcneraal-majoor, hoofdinten dant, de kolonel-intendant W. J. A. de Wolf, van dat dienstvak, toegevoegd aan den hoofdintendant; 2e. tot kolonel-intendant, de luitonant- kolonels-intendant A. Numans, A. Jan sen en W. Schutte, allen van dat dienst vak, onderscheidenlijk toegevoegd aan den hoofdintendant, van den staf der 2e divisie en hoofd van de Ge afdecling van het departement van defensie; b. bij het wapen der cavallerie. tot luitoinant-goneraal, de generaal-majoor H. A. C. Fabius, van den staf van nat wapen, inspecteur der cavallerie, levens commandant der lichte brigade. c. bii het wapen der artillerie, tot lui tenant generaal, de genernal-majoor J. van Andel, commandant der le divisie, tevens bevelhebber in de le militaire afdeeling: d. bij het wapen der Koninklijke Ma rechaussee tot kolonel, de luitenant- kolonel M. C van Houten, van dat wa pen, op nonactiviteit; e. bij den geneeskundigen dienst der Landmacht, tot generaal-majoor. de di- rigeerend officier van gezondheid der eerste klasse C. F. A. Beck van den geneeskundigen dienst der landmacht, chef van het militair hospitaal te 's Gravenhage. 3. is, met ingang van 1 November 1930: een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, ter zake van langduri gen dienst, a. op het daartoe door hen gedaan verzoek, aan de luitenant-generaals H. A. C. Fabius en J. van Andel, beiden voornoemd; aan den generaal-maio H. de Jongh, van den staf der infanterie, inspecfour der infanterie, tovens inspec teur van den vrijvvilligen landstorm; aan den generaal-majoor-titulair J. H. G. Knppoihoff, inspecteur der Konink lijke Marechaussee; aan den kolonel P. Clerk, commandant van de 2o infanterie brigade; aan den kolonel Jhr. D. de Brauw, commandant van de 5e infante- rie-brigade; aan den kolonel A. Dic- mont, commandant van het 2e regiment huzaren; aan don kolonel J. de Jongh, commandant van het korps luchtdoel artillerie; aan den kolonel-intendant A. Jansen, voornoemd; aan den kolonel dei- Koninklijke Marechaussee M. C. van Houten, voornoemd; aan don luitenant kolonel-intendant J. W. C ten Have, van den staf der 4e divisie; aan den lui tenant kolonel A. G. C. Gaillard, com mandant van het 18e regiment infanto- rie; aan den luitenant-kolonel W. H. Warnsinck, commandant van het 6c ro- giment infanterie; aan den luitenant- kolonel N. Gerlach, commandant van het 16e regiment infanterie; aan den luitenant-kolonel J. H. W. Bruins, Com mandant van het 14e regiment infan terie; aan den majoor-magazijnmeester der artillerie N. Versteeg, en aan den kapitein T C. Kers, van het 19 regiment infanterie b aan den generaal-majoor C F. A Beck, voornoemd, en aan don dirigee- rend officier van gezondheid dor twee de klasse H. G. H. Bennema, van den geneeskundigen dienst der landmacht, chef van den militairen geneeskundi gen dionst te Assen 4. Den luitenant-generaal IJ. A. C. Fabius en J. van Andel, den generaal- majoor L. J de Wolf, zoomede den ge neraal majoor-titulair J. H. G. Kappol- hoff, allen voornoemd, is dank be tuigd voor de veeljarige en belang rijke diensten door hen aan den lande bewezen; 5. zijn, mot ingang van 1 November 1936: benoemd en aangesteld: bij het reserve-personeel der land macht: a. bij het dienstvak der intendance, tot reserve-luitenant-koloncl-intcndant do eervol ontslagen luitenant-koionel- intendant J. W. C. ten Have, voor noemd; b. bij het wapen der infanterie: le hij den staf van het wapon tot re- serve-generaal-majoor, de eervol ont slagen generaal-majoor H. de Jongh, voornoemd; 2e. bij den staf der 2e infanterie brigade, tot reserve-kolonel, de eervol ontslagen kolonel P. Clerk, voor noemd 3e, bij den staf der 6e infanteriebri gade, tot rcservc-luitenant-kolonel, de eervol ontslagen luitenant-kolonel J. H. W. Bruins voornoemd; 4e. bij het 10e regiment infanterie, tot reserve-majoor de eervol ontslagen kapitein T. C Kers, voornoemd; 6e. is, met ingang van 1 November 1936: bestemd voor de functie van inspec teur van den vrijwilligen landstorm, de reserve-generaal-majoor H. de Jongh, voornoemd. Gemeentessecretaris zwaar gestraft De Arnhemsehe rechtbank heeft he denmorgen uitspiaak gedaan in de strafzaak tegen den gemeentesecreta ris van Wehl en een tweetal ambte naren ter secretarie aldaar. De gemeentesecretaris had zich te verantwoorden gehad terzake dat hij een huwelijksformulier had ondertee kend alsof hij persoonlijk als ambte naar van den Burgerlijken Stand het huwelijk tusschen twee jeugdige Whel- sche ingezetenen had voltrokken, ter wijl dit niet was geschied. Hij had een volontair ter secretarie de voltrekking van het huwelijk opgedragen, met ge volg, dat later bleek dat het huwelijk ongeldig was. Een ander jeugdig secretarie-ambte naar had eveneens op instigatie van den gemeente-secretaris een geboorte- aangifte behandeld, hoewel hij daartoe niet bevoegd was. De gemeentesecretaris werd heden morgen veroordeeld tot f 500.— subs. 1 maand hechtenis. De eisch luidde een week gevange nisstraf en ontzegging van het recht het ambt van gemeente-secretaris en ambtenaar van den Burgerlijken Stand uit te oefenen voor den tijd van 5 jaar. De jeugdige ambtenaren werden conform den eisch ierier veroordeeld tot 75.— boete subs. 30 dagen hechte nis. Het loslaten van den gouden standaard AMSTERDAM, 29 September. De dagelijksehe besturen van S.D.A.P. en N.V.V. zijn gistermiddag bijeen geweest, teneinde over de situatie, ontstaan door het loslaten van den gouden standaard, te beraadslagen. Algemeen werd de meening uitgesproken, dat door dezen maatregel de politiek van deflatie en aanpassing als beëindigd moet worden beschouwd. De noodzakelijke en mogelijke maat regelen tegen ongemotiveerde prijsop drijving werden, medp in verband met de reeds gepubliceerde voornemens der regeering, besproken. De belangen der werkloozen en ande re weinig draagkrachtige bevolkings groepen zullen bij alle te nemen maat regelen op den voorgrond moeten staan Besloten werd de wetsontwerpen, wel ke zijn aangekondigd en de behandeling daarvan door de Sociaal-Democratische Kamerfracties af te wachten. Daarna zullen de besturen opnieuw bijeen ko men. De vergadering was ten 6lotte van mcening, dat thans de mogelijkheid is vergroot om tof uitvoering van een groote werken-plan te komen Voorloopig verslag der Twee. de Kamer over de finan. cieele wetsontwerpen 's-GRAVENHAGE, 29 September. Blijkens het verslag in zake de heide wetsontwerpen betreffende het goudembargo en het stabilisatie- fonds kon men zich in de gegeven omstandigheden vrij algemeen met den maatregel tot opschorting van den gouden standaard vereenigen. De indiening van deze wetsontwer pen achtte men dan ook do logi sche consequentie van het besluit van de regeering. Enkele leden deelden dit standpunt niet. Zij verklaarden zich principieele tegenstanders van devaluatie, die zij rles te verderfelijker achtten, nu ons land reeds zoozeer de nadeelen van de deflatie heeft ondervonden. Intusschen ontkende een aantal dezer leden niet. dat de voorgestelde maatregelen een logisch gevolg zijn van het Koninklijk Besluit van 26 September j.l. Deze le den betreurden bovendien, dat de volks vertegenwoordiging practisch niet in de gelegenheid zal worden gesteld, deze uiterst belangrijke ontwerpen, aan een diepgaand onderzoek te onderwerpen, alvorens over de aanneming daarvan te beslissen. Van verschillende zijden werd opge merkt. dat deze wetsontwerpen tal van vragen oproepen, waarover men ge zien den beperkten tijd van voorherci ding niet in bijzonderheden kon tre den. Toch meende men cfp een aantal punten reerls thans in het bijzonder de aandacht te moeten vestigen. Zoo merkte men allereerst op, dat de regeering den gulden voorshands nog niet aan het goud wil vastkop polen, doch daarentegen den koers van den gulden voorloopig zweven de wil houden. Men zou het voor het bedrijfsleven van groot belang achten, indien de regeering eenige aanwijzingen zou kunnen geven omtrent de punten, binnen welke zij zich voorstelt, het koerspeil van den gulden door middel van het egali satiefonds te brengen. Voorts merkte men op, dat de re geering haar standpunt zal moeten bepalen ten aanzien van de te ver wachten winst, welke uit de her waardeering van den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank zal voortvloeien. Men was zich er wel van bewust, dat volgens het octrooi van do Nederlandsche Bank de winst voor 7/8 gedeelte aan den staat ten goede komt. doch achtte het redelijk, dat deze extra winst geheel ten bate van de gemeen schap zal komen. Als derde punt stelde men de vraag, of de regeering voornemens is, maatre gelen te treffen ten aanzien van waar devermeerdering van goederenvoorra den. van koerswinsten en van even tueele winsten van particulieren op goudvoorraden Zullen ten aanzien van deze goudvoorraden maatregelen wor den getroffen? In de vierde plaats vestigde men er de aandacht op, dat de regeering maat regelen zal moeten treffen ten aanzyien van goud, goudwaarden en gouden- hier ter stede alleen bi| LANGESTRAAT 18 - AMERSFOORT muntclausules in loopende overeenkom sten. In de vijfde plaats werd de vraag ge steld, of niet maatregelen zullen moe ten worden getroffen tot aanpassing van loonen, salarissen en pensioenen aan een eventucele verhooging van de kosten van het levensonderhoud. Ten slotte meende men, dat maatre gelen tegen het aankoopen en in voor raad houden van groote goederenvoor raden door „hamsteraars" niet achter wege zullen mogen blijven. Met de voorgestelde voorzieningen ten aanzien van de wisselkoersen op het buitenland kon men zich over het algemeen vereenigen. Ook die leden, die het besluit tot het loslaten van den gouden standaard afkeurden, achtten, nu dit besluit eenmaal door de regee ring genomen is, de in dit wetsontwerp voorgestelde maatregelen noodzakelijk. Sommige leden gaven aan de regee ring in overweging, naast het egalisatie fonds ook een wisselcentrale te stich ten. ten einde speculatie door aankoop en verkoop van wissels door particulie- rer zooveel mogelijk tegen te gaan. Waarschijnlijk is het gebied van hoogen druk, dat nu gevolgd is, niet stabiel Kort na het midden der vorige week is over Noord-Europa een Noordelijke luchtstroom doorgekomen, die van hoog Noordelijken oorsprong was en een zeer lage temperatuur had. Deze luchtstroom is gaandeweg naar het Zuiden doorge drongen tengevolge waarvan wij hier een sterke daling van dc temperatuur hebben gekregen. Nadat de gemiddelde temperatuur tijdens do laatste mooie dagen nog ongeveer drie gradon boven de normale was geweest daarna enkele dagen iets lager, begon den 25sten een daling, waarvan het bedrag gisteren reeds tot ruim zeven graden was aan gegroeid. Hierdoor kwam de tempera tuur weer beneden de normale te lig gen en daalde dc thermometer in den nacht van Zondag op Maandag zelfs tot vrij dicht bij het vriespunt. Met het doorkomen van dezen kouden Noordelijken luchtstroom Is de ontwik keling samengegaan van een depressie over het Noordzeegebied, die groote hoeveelheden regen heeft gebracht, o.a. in ons land, waar regenhoeveelheden zijn gevallen van meer dan twintig mil limeter. De depressie is vervolgens in Oostelijke richting weggetrokken en verder opgelost en zij is snel gevolgd door een gebied van hoogen druk, dat uit het Noordwesten naderde, waardoor de barometer hier sterk is gestegen, terwijl het weer snel opklaarde. Deze depressie is de tweede, welke binnen een weck over de Noordzee voorbij getrokken is rnet veel neerslag. Dio welke in den nacht van 20 op 21 September ongeveer op dezelfde wijze voorbij trok, bracht o.a. te De Bilt een regen hoeveelheid van 42 m.m. terwijl ook over het gebied, hetwelk zij bezocht, op tal van plaats regensommen vielen van meer dan 20 m.m. tot ruim 50 m.m. toe. Ook deze depressie is toen gevolgd door een niet-stationair gebied van hoo gen druk. Waarschijnlijk is het gebied van hoo gen druk, dat nu gevolgd is, ook niet stabiel, zoodat wij wel kunnen rekenen, dat reg geen of zeer weinig kans meer is op terugkeer van het mooie, stille weer voor langer dan een dag. Hiermede is dus het tijdperk van mooi weer, dat als een goed einde van den minder gunstigen zomer kon wor den beschouwd, wel als afgesloten te beschouwen. Evenwel is er nog een ze kere neiging tot een snel herstel van het goede weer na elke storing op te merken, die aan de algemeen© weers gesteldheid ten goede komt. De activi teit in den dampkring is zonder twij fel in don laatsten tijd toegenomen, maar dit heeft nog niet geleid tot een periode van onstuimig weer. (Nadruk verboden.) NEDERLANDSCH CLEARING- INSriTUUT 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Het Nederlandsch Clcaringinstituut maakt bekend, dat met ingang van Woensdag 30 September, weder stortingen in de clearingen met Bulgarije, Chili en Roe menië worden aangenomen. Ten aanzien van de stortingen in de clearingen rnet Duitschland, Italië en Turkije volgt zoo spoedig mogelijk een nadere mededeeling. Grand Théêtre. Vanaf Vrijdag 25 Sept. vertooning van de film Rubber. Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag een Zaterdag matinée, ZVt uur. City'Tbeater. Vanaf Vrijdag 25 Sept. vertooning van de film De laatste voorpost. Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2.30. 6 en 8.30 uur nam Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicitia. Geen voorstelling Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhite. WestsingeL Litgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re gentes8elaan. lederen dag van 1* uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9 R.-K. Leeszaal. Nieuwstraat 24. - 29 Sept. en volgende dagen. „Sier kunst." Expositie en demonstratie kunstglasblazen. 30 Sept. Amicitia. Het Vrije Too- neel onder leiding van Chris de la Mar. 8 uur. 30 Sept. Eben Haëzer. Filmavond ten bate van Sanatorium Zonneglo ren, Soest. 30 Sept. en 1 Oct. „Het Boompje", Heiligenbergerwog. Fruit- en bloe mententoonstelling van de Verceni- ging van oud-leerlingen van Tuin- bouw-cursussen. 1 Oct. „Concordia' F. A. M.-vergado- ring. O. a. mededeolingen inzake do monetaire situatie. 8.30 uur n.m. 1 Oct. Chr. Gcr. Kerk. Lezing ds. Ramaker „Het Eeuwig Evangelie en de nood van onzen tijd" voor de commissie van Evangelisatie. 7.30 uur n.m. 1, 2 en 3 October. „Sierkunst". De monstratie leerbewerking „De Auer- haan". 2 Oct. „Do Valk." Vergadering Chr. Dem. Unie. Spreker de heer H. van Houten, lid der Tweede Ka mer over: „Wat de C.D.U. is en wil", 8 uur n.m. 2 Oct. Amicitia. Feestavond 20- jarig bestaan der Ver. v. Vrijz. Gods- dienstigen voor militairen en mili taire tehuizen. 8 uur n.m. 3 October. De Valk. Jubileum feestavond Bestuurdershond Amers foort van de Nederlandsche Vak centrale (eerste lustrum), 7^ uur 6 October. Foyer Amicitia. Lezing door den heer H. van Dijken, Gro ningen, over: „Warenkennis". 2Yi uur n.m. 9 en 10 October. Amicitia. Con cert van het Kovacs Lajos-ensomble. 1025 October, Stichting „Dc Poth" Amersf. Kunstkring: Ten toonstelling schilderijen van W. Degouve de Nuncques. ZEIST 6 Oct. „Figi". „Comediespelen" door het Rotterclamsch Hofstadtooneel. 8 uur Het kan nimmer de gloricfase van een cultuur zijn als iedereen de ge legenheid krijgt om mee te praten over alles, waarvan hij geen verstand heeft. „Ik ken het gelukkig wel", antwoord de de Reichleau. „Je weet waarschijn lijk niet dat mijn moedor een Plakott was haar moeder was weer »vn Bourbon Condé, dus bon ik slechts een vierde Russisch. Maar voor den oorlog bob ik eenigen tijd in Rusland doorge bracht Prins Plakoff bezat groote land goederen in do Karpathen. een gedeelte van dat terrein behoort nu tot hei ver groote Roemenië, hei andere gedeelte behoort aan den Nieuwen Oekraïne Staat Ik ben daar soms maandenlang geweest foen ik jong was en ik ken ook vele Russische steden goed „Dat is gelukkig" zei Simon. „Wat wil je nu dat ik doe?" Ga naar het Intourist Bureau en be spreek daar 'n verblijf van veertien da gen fn Moskou Laten zij op de gewon* manier voor jo visa zorgen, dat zal dan niet lang duren. Neem de directe route naar Moskou, via Berlijn en Warschau je gaat de grens over hij Negoreloye. ik zal je In Moskou ontmoeten nadat ik in Helsingfors inlichtingen heb inge wonnen en op de consulaten in Le ningrad navraag heb gedaan." Simon knikte. „Hoe staat het met de consulaten hier? Ik veronderstel, dat je alles gedaan hebt wat ie doen kon." „Ja. maar geheel zonder resultaat Het Amerikaansche consulaat had reeds vanuit Washington voor Channock van Rijn inlichtingen gevraagd, maar zij konden aan het rapport vanuit Moskou dat Rex op elf December vertrokken was zonder bekende bestemming, niets toevoegen." „Hoe staat het met het geld?" „Ik zou flink wat meenemen; eenigen rijd geleden moesten alle reizigers hun vreemd geld bij de grens afgeven Zij kregen daarvoor Sovjet roebels in ruil en alles wat zij daarvan over hadden kondon zij weer in eigen geldwaarde omwisselen als zij het land verlieten: maar dat is niet langer zoo Het Is ge oorloofd om elke valuta mee naar Rus land te nemen, alleen moet men hel hedrag opgeven, zoodat er later gppn moeilijkheden zijn als men met een zeker hedrag het land uitgaat." „Zullen zij geen achterdocht kriigon als ik meer meebreng dnn ik op een ge wone wijze noodig heh?" „Ja. misschien wel Daarom zou het het beste zijn als jp slechts een derde van wat je meehrengt opgeeft: verberg de rest. In je schoenen of in de voering van je vest. Ik zend een reserve voor mijzelf In een omslag van het C.onsu laat. Het Is heel goed mogelijk dat we, als wij Rex kunnen vinden, een belang rijk bedrag noodig hebben voor om koopsommen of om een manier te vin den om hem het land uit te krijgen Als wij alles opgeven wat wij hebben mee gebracht dan zou het wel eens moeilijk kunnen zijn om uit te leggen waaraan wij het hebben uitgegeven als wij weer vertrekken. Want je moet eraan den ken dat al het reisgeld de hotels en eten, practisch alles, al betaald is voor dat wij vertrekken „Jack Straw?" vroeg Simon plotse ling. „Ik vraag me af wat hij daarmee bedoeld heeft. Denk je dat daar iets te vinden is?" De Reichleau streek met zijn hand over zijn voorhoofd. „Wat denk jij er van?" „Ik zal je zeggen, het lijkt mij niet kwaad als ik eens naar Hampstead ging - eens gaan kijken naar de men schen die er tegenwoordig naar toe gaan. Misschien krijgen wij een aan wij zing." „Een uitstekend plan. Je zult er tijd genoeg voor hebben." „Heh jij misschien een atlas?" vroeg Simon lachend. „Ik hen bijna vergeten hoe Rusland eruit ziet?" „Maar natuurlijk" Dp Reichleau haal de een zwaar boekwerk voor den dag Hij nam het juweelen crusifix hPt jade Ruddha figuurtje en de eigenhandig ge signeerde foto van Edward VIT van de fafel en legde toen den groofen atlas geopend neer Eenigen tijd'lang verdiep •en zij zich in de kaart, terwijl zij zacht met elkaar spraken. Ongeveer twee uur later bracht de Reichleau zijn gast naar de hall van het Errol House en vergezelde hem ver volgens door de verlaten straten van Maifair. „Zul je Jack Straw niet vergeten?" vroeg hij toen zij afscheid namen. „En over veertien dagen om twaalf uur hij de Ilyinka Poort in Moskou en het is het besie dat wij doen alsof wij elkaar toevallig ontmoeten." ,,'k Zal zorgen dat ik er ben", zei Si mon, terwijl hij zijn hoed vaster op zijn hoofd drukte. „Over veertien dagen om twaalf uur bij de Ilyinka Poort." HOOFDSTUK III „Valeria Petrovna" Ongeveer een week na zijn diner bij den hertog stapte Simon Aron uit een taxi voor het huis van zijn neef in Hampstead. Simon was heel rijk, maar het was leokenend, dat hij in een kleine ka mer op zijn club woonde en geen auto bezal. De taxi-chauffeur had echter geen reden om over zijn fooi ontevreden te zijn, ofschoon hij lang had moeten wachten voor het kasteel van Jack Straw, dat zijn passagier had uilgeko zen om een bezoek te brengen Hot huis was een lang. laag modern gebouw, dal op eenigen afstand van den weg stond. Het korte grintpad en den straatweg waren aan beide kanten bezet door auto's van allerlei fabricage en vorm; de. ramen van het huis waren verlicht; het was duidelijk dat er een feest gegeven werd. Nadat hij het meisje aan de deur als een oude vriendin had begroet en zich onldnan had van zijn zijden sjawl wilte handschoenen, stok en hoed. was Simon spoedig in gesprek met zijn gastvrouw „Heb je vanavond een belangrijk fe^st. Miriam?" vroeg hij met een prettigen glimlach. „Ik hoop het," antwoordde zij een bcotje nerveus. „Ik heb er veel moe.lte voor gedaan maar je weet nooit waar de menschen van houden Wel?" „Natuurlijk zal het slagen, Miriam," bemoedigde hij haar „Jouw feesten zijn altijd geslaagd. Komt er nog een bijzon dere gast?' „Gian Capello is er heeft beloofd te spelen En Madame Maliperl zingi: het is erg prettig dat Alex Wolff er ook is, hij speelt werkelijk uitstekend piano en omdat ik hem zoo goed ken, kan ik hem altijd tot spelen brengen.' „Natuurlijk. Alec is een aardige jon gen." „Ik zal je vertellen wie er nog meer zijn," vervolgde zij gehaast „Madame Karkof f je weet wel, Valeria Pe trovna Karkoff van het Moskou che theater. Zij brengt hier een bezoek met commissaris Leschkin. Jacob heeft hen verleden week in de filmstudio's in. Elstree ontmoet." Simon's oogen dwaalden door de grooie hall en toen vroeg hij met plot selinge belangstelling: „Spreekt 'li En- gelsch?" „O. ja. Simon ik zou graag vvil'en dat jij je een beetje om haai bekommerde Zij kennen hier niemand Het zou een pak van mijn hart zijn Kijk. daar is zij die donkere vrouw in die gele japon Zij ziet er erg mooi uit, vind je niet?" Hij scheen te aarzelen „Denk Je niei dat ik veel moeite met haar zal her» hen?" „O. neen, Simon, je kunt met ieder °e:i goed opschieten. Natuurlijk" ver volgde zij een beetje spijtig, „houd ik er wel van om feesten te geven. naai ie weet hoe Jacob Is. hij vraagt leder een die hij kent en ik moet voor dc rest zorgen Wees eens lief." Simon liet zich voorstellen „O. ma dame Karkoff, mag ik u mijn neel. mr. Aron, voorstellen?" Simon's gast vrouw lachte een beetje gedwongen „Hij stelt heel veel belang in het tooneel." „Hoe maakt u het, mr. Aron?" vroeg madame Karkoff met een warme, diepe, bijna hccsche stem, toen zij hem haar lange, slanke hand toestak. „Komt u naast mij zitten?" Simon nam de uitnoodiging aan en presenteerde haar sigaretten. Lachend nam zij er een. „Ik heb gesnakt naar een sigarei bekende zij. „Dank u". Nog voordat de sigaret haar lippen had bereikt, nad Simon haar reeds zijn sigarcttenaai» steker voorgehouden. „Dus u stelt veel belang in het 'hea ter?" vroeg zij, terwijl zij hem nieuws gierig aankeek. „Vertel mij er eens wat van, mr. Aron?" Simon leunde voorover en lachte even „Ik ben bang dat ik dat niet kan Tk zou het wel graag willen, maar wij heb ben geen theater in Engeland!" „O, dus dat woel u toch wél?" In haai oogen kwam oen blik van appreciatie „Natuurlijk," zei hij. „Er is hier geer theater in den zin zooals u dat bedoelt er zijn hier een paar menschen dio pro beeren te spelen, maar zij krijgen nie< veel aanmoediging. En zij hebben nop een hoop te leeren." Hij hekeek haar in gedachten en ver wonderde zich ovor haar donken schoonheid De sneeuwwitte huid en dt smalle, gebogen wenkbrauwen, hei eenigszins platte gezicht met de hooge jukbeenderen, de sensueele mond en glanzende donkere oogen gaven ham het uiterlijk van een vrouw, hoewel zij eigenlijk niet veel meer was dan een meisje Hij schatte haar op niet oudei dan vijf en twintig jaar. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6