FINANCIEEL DEBAT IN DE TWEEDE KAMER Het Verboden Grondgebied MOTIE-DE VISSER VERWORPEN Dank aan het Ned. Volk DE STIJGENDE GRAAN PRIJZEN FEUILLETON door Ze BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 OCTOBER 1936 Nog geen bindende mede. decling inzake den huur» bijslag Vergadering van 30 September 1936. Geopend 1.10 uur. Voorzitter: prof. mr. P. J. M. Aal- berse. Aan de orde is de bespreking naar aanleiding van de door de regeering op 29 September 1936 aan de Kamer geda ne mededeelingen betreffende de mo netaire politiek der regeering en de in verband daarmede door haar getrof fen en te treffen maatregelen. De heer A 1 b a r d a (s.d.) betoogt, dat de door de regeering genomen maatregelen onvermijdelijk waren. Daarover zijn allen het eens. een twee tal partijen hier te lande uitgezonderd. Nu doen zich ecnige vragen voor, b.v. hoe is de hoogte waarop de gulden weer aan den gouden standaard zal worden vastgekoppeld. Ongetwijfeld zal de regcering internationale muntstabi- lisatie bevorderen. Het zou winst zijn, als voor de rust en zekerheid van den handel, de regeering grenzen voor de stabilisatie zou kunnen aangeven. Men zegt. dat er hier te lande bij ondernemingen en particulieren groote voorraden aanwezig zijn. Spr. bepleit navolging van het Fransche stelsel, ver plichte aangifte van het goud. Het heeft spr.'s instemming, dat de winsten uit de depreciatie van den gulden aan de schatkist ten goede zul len komen. Spr. waarschuwt tegen de gevolgen voor huurders van woningen. Reeds zijn hier en daar uitzettingen voorge komen. Hoe denkt de regeering over de kleine salarissen, de laatste jaren toch al zoo verlaagd. Ze moet reke ning houden met de noodzakelijkheid van correctie van salarissen. Wat de aantasting der pensioenen betreft, is gelukkig de Memorie van Antwoord over het desbetreffende wetsontwerp nog niet verschenen. En in Indië heeft men loonen op een hongerpeil, daar moet een catastrophe worden voorko men. Wat is de regeering voornemens te doen om onredelijke prijsopdrijving te voorkomen zooveel als mogelijk is? Wat is de regeering voornemens ten aan zien van de landbouwcrisismaatrege- len? De loonen der landarbeiders moe ten worden beschermd. Zij, die in strooibiljetten zeggen, dat het failliet der natie aanstaande is, zijn vijanden des volks. Doch aan de defla- tiepolitick moet nu een einde komen, er moet komen een politiek van op bouw, nieuwe arbeid moet worden ge schapen, de werkloosheid moet vermin deren, aandacht moet worden besteed aan technische uitrusting van handel, industrie en scheepvaart om de concur rentie te kunnen doorstaan. Ons volk beleeft thans een voor zijn toekomst misschien beslissend oogen- blik, de regeering spreke het verlos sende woord. De heer W e s t e r m a n (Nat. herstel) zegt dat de maatregelen van de regee ring het gebrek aan vaste lijnen ver raden, dat haar altijd heeft gekenmerkt. Dat we hier te lande nog 700 millioen goud hebben, hebben we te danken aan mijnheer Blum, door wiens beleid de toestand in Frankrijk nog ongunstiger is. Het is niet heelemaal duidelijk, waarom niet de houding van Frankrijk doch die van Zwitserland den doorslag zou hebben gegeven. De regeering gaat niet over tot wat ze noemt een wette lijke devaluatie. Daarmede wordt een ongunstig oordeel over Frankrijk en Zwitserland uitgesproken, die het wel doen. De regeering heet de bestaande verwarring niet te willen vergrooten. doch spr. acht dit niet logisch. De regeeringspolitiek is even zwevend als de gulden. De regeering heeft het In haar macht, zich voor een bepaald percentage uit te spreken. In elk geval eischt het landsbelang dat men onge veer het percentage verneemt. Bij welke grens zou een onnatuurlijke depreciatie beginnen? Er is ook alleen te egaliseeren, als er een bepaald niveau is. De regeering neme zooveel mogelijk ongerustheid weg. De heer Vervoorn (plattel.) acht het loslaten van den gouden standaard gunstig voor ons land en voor Indie, met name voor den landbouw. Doch dan is een redelijke verhooging der prij zen van landbouwproducten noodig, die moet niet worden belemmerd. De prij zen der landbouwproducten toch zijn reeds uiterst laag. De accijnzen op sui ker, vlcesch enz., moeten zooveel moge lijk worden afgeschaft. De heffing op natuurboter moot worden verlaagd. Spr. dient een motie in, de regeering verzoekend, een redelijke prijsverhoo- ging der landbouwproducten te bevor deren. De motie wordt niet onder steund en komt dus niet in behan deling. De heer Goseling (r.k.) consta teert dat het volk zijn kalmte bewaart, moge het nu ook eenig perspectief krij gen. Spr. hoopt, meer te mogen verne men omtrent het egalisatiefonds. Spr. erkent de moeilijkheid om thans de pa riteit van den gulden te bepalen. Wat de werkloozcn betreft moeten niet alleen voor de huren maatregelen wor den getroffen, alsook voor hen die bij zonder onder druk komen? De aange nomen wetsontwerpen besprekend, wil de spr. maatregelen ten aanzien van de goudclausule in contracten. Spr. wijst er op dat de regeering bij zonderlijk op de exportprijzen moet let ten, die lang niet altijd in het belang van de handelsbalans zijn. De devaluatie acht spr. ook staat kundig een voordeel, het gaat nu om de technische uitvoering. Er is geen re den tot juichen doch ook niet om bij de pakken neer te zitten. Het gaat om het belang van het gansche volk. Er moet bewust gewerkt worden ter ver sterking der economische positie van ons land, in al zijn geledingen, het bin nenland zoowel als het buitenland be treffende. We moeten loskomen van een ver wrongen ordening, welke een carica- tuur is van wat wij en anderen onder ordening verstaan. Dit vereischt de groote beteekenis van cut oogenblik. Mogen wij er in slagen, onder Gods zegen iets goeds te bereiken voor ons gcheele volk. De heer B ie re ma (Lib.) zegt, dat, nu overal maatregelen van monetairen aard worden genomen, wij naar de toe komst moeten kijken. De beslissingen van de regeering zijn juist, ze kon niet anders doen. Spr. is eenigszins optimist ten aanzien van de toekomst. Spr. hoopt dat Nederland deel zal nemen aan het internationaal overleg. Aangedrongen moet worden, ook bij den Volkenbond op vrijer internationaal handelsverkeer. Spr. hoopt, dat de regeering nadere me dedeelingen zal kunnen doen. Spr. kan zich het standpunt der re geering ten aanzien van den zweven den gulden begrijpen, wegens de bestaande verwarring, doch de gulden mag geen speelbal worden van speculanten. De regeering moet aan bepaalde punten vasthouden. De regeering moet zich die punten spoedig bewust worden, niet al tijd kan het ambtelijk apparaat in stand worden gehouden. De wet tegen prijsopdrijving kan pre ventief werken. Wanneer het niet ge lukt, onredelijke verhooging van prij zen te voorkomen, dan zitten we op nieuw en meer dan tevoren in de moei lijkheden. De regeering mag dan geen gehoor geven aan allerlei influisterin gen over de loonen. Geleidelijk zal ons land weer moeten kunnen herademen. De heer Schouten (A.R.) heeft steeds de houding van het eerste en het tweede kabinet-Colijn ta.v. de munt- politiek gedeeld. Het buitenland heeft de infectie over ons gebracht. Dit is het verschil tus- schen de maatregelen van de regcering cn vrijwillige devaluatie. Dit moet in het oog worden gehouden. Nu is het aan de regeering, te hel pen, het kwaad binnen zoo eng moge lijke grenzen te beperken. Moge de re geering ook door middel van het egali satiefonds er in slagen, den gulden weer aan het goud te binden, dan zal spr. dit van harte toejuichen. Spr. prijst de radiorede van den minister-president die veel heeft bijgedragen om de kalmte te doen bewaren, als ook de rede van minister Oud in de Eerste Kamer gis teravond. speciaal waar zich die richt te tegen hen die behooren tol een par tij, welke een schandelijk pamflet heeft verspreid. Spr. bestrijdt de opvatting van den heer Westerman wiens positie hier in deze Kamer wel zeer zwevende is. (Gelach). Wat de redevoeringen van de heeren Goseling en Albarda betreft, ten aan zien van de huren is de regcering altijd diligent geweest. De regeering blijft een moeilijke taak voor zich zien, al is die eenigszins gewijzigd en zal ze zich naar veranderde omstandigheden moeten richten. Moge ze kracht hebben bij het ver vullen van die taak. De heer Joekes (V.D.) constateert dat in deze en de andere Kamer slechts één partij zich niet met de maatregelen van de regeering vereenigde. Spr. ver heugt zich over die eenstemmigheid. Spr. verwacht nu een ontspanning van de economische verhoudingen hier en in Indië. Het is niet juist, dat er nu dadelijk een streep kan worden gezet onder de crisismaatregelen. Spr. denkt in de eer ste plaats aan het platteland cn inzon derheid de landarbeiders. Wat betreft de rninst draagkrachti- gen, verheugt spr. zich, dat herziening van den maati'cgcl aangaande den huur bijslag in uitzicht is gesteld. Spr. hoopt dat de huurbijslagen voor werkloozen niet verminderd worden. De standaarrl- loonen voor de vakarbeiders kunnen niet worden gehandhaafd. De regeering spreke zich uit over de goudclausule in contracten. Moties der communisten De heer de Visser (Comm.) consta teert, dat in verschillende toonaarden gpzongen wordt: het lied van den so cialen godsvrede. Spr. betreurt het, dat do heer Albarda met dat koor instemt. Constructieve welvaartspolitiek is al leen mogelijk op basis van het volks front. De enorme nadeelen van de aan passingspolitiek zijn nog niet uit, ze worden voortgezet, vermeerderd met dc ellende der devaluatie. Alles ten nadee- le van den niet-bezitter en den kleinen middenstand. Spr. verlangt inventarisatie der voor raden tegen hamsteraars en belasting op devaluatie-winsten. Er is spoed ver eischt voor het tegengaan der gevolgen van loondaling. De loonen moeten vei lig worden gesteld. Spr. wil geen ver hooging van huren, maatregelen voor pensioenen, kleine rentetrekkers enz. Spr. heeft geen vertrouwen in de re- geering-Colijn. Ze moet. opkrassen (de voorzitter hamert) verdwijnen. Spr. vraagt in een motie intrekking der wijziging van de steunregeling en zegt onder andere dat er geen vertrou wen kan worden gesteld in deze regee ring. Van deze moties wordt alleen de eer ste voldoende ondersteund, do tweede komt dus niet in behandeling. De heer van Houten (Chr. Dem.) zegt, dat de devaluatie mede een gevolK is van de eenzijdige aanpassingspolitiek der regeering. Spr. betwijfelt of deze re geering nu geschikt is om de ver eis elite maatregelen te treffen. Ze heeft altijd de lasten gelegd op de schouders der minst-draagkrachtigcn, te verwachten is dat dit ook het geval zal zijn met de gevolgen der devaluatie. De heer de Geer (Chr. Hist.) merkt op, dat er een groot verschil is tus schen dc dagen van begin Augustus 1914 en die van nu. In beide werden in 6nel tempo wetsontwerpen aangeno men, doch overigens is de situatie thans veel gunstiger dan toen. Niet alleen po litiek doch ook technisch-monetair is de toestand veel beter nu dan toen. Door de houding der regeering is een beslissing gevallen op een oogenblik. dat de goudvoorraad veel gunstiger was dan meestal tevoren. De loslaling van den gouden standaard geschiedt nu in een rustige sfeer die haar de beste kansen van slagen biedt, in een steriele omgeving, buiten aanwezigheid van pu bliek, kon nu de operatie geschieden. Groote teleurstelling De heer Kersten (Staatk. Ger.) zegt dat de devaluatie groote teleurstelling heeft gewekt. Velen worden op ontstel lende wijze gedupeerd. Nog niet zoo heel lang geleden zou devaluatie als muntvervalsching worden beschouwd. Echter zouden we zonder de beslissing van Frankrijk en Zwitserland den val van den gulden niet zijn ontgaan. Maar al te zeer heeft nu de regeering een Franschen politiek gevoerd. Spr. is het eens met den heer Colijn, die in zijn radiorede verklaarde, dat de moeilijk heden thans zeer groot zullen zijn, doch spr. betwijfelt of die wel zullen worden overwonnen. Dc heer Arts (Kath. Dem.) consta teert, dat het besluit van de regeering allerwegen in den lande met vreugde is begroet, ondanks de bestaande onze kerheid. Dc aanpassingspolitiek is toch een mislukking geworden. Dat de deva luatie niet eerder kon worden afge dwongen, is het gevolg van de dualisti sche politiek der R.K. Staatspartij. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) zegt, dat de regeering voorheen op de bres stond voor den gaven gulden, thans is die zwevend, en daarmede zweeft ook het kabinet. De wonderdokter Colijn heeft nu het vertrouwen gevraagd van het volk \oor een nieuw receptenboek, dat hij nog in petto had, doch het volk vreest voor de gevolgen. De recepten van den minister zijn in hoofdzaak slechts van zenuwstillenden aard. Het geweten der massa moet wor den wakker gemaakt als de regcering niet spoedig maatregelen neemt oin aan haar nooden tegemoet te komen De intrekking van de laatste steunver- slechtering is urgent, Spr. wil op dit punt een duidelijke toezegging van deu minister. Spr. dringt aan op onmiddel lijks verlichting van den druk der werk loozen. Colijn aan het woord Minister Colijn acht het totaal on vruchtbaar, ook wegens den weinigen tijd waarover de ministère thans be schikken, in te gaan op 6omraige op merkingen. als betreffende het afschaf fen van belastingen, die pl.m. SO mil lioen per jaar opbrengen. Ook in Indië zijn maatregelen geno men om niet-onvermijdelijke prijsop drijving tegen te gaan. Men is in Indië zeer diligent geweest. Een wetsontwerp betreffende de goudclausle in contrac ten is in bewerking. Zoo noodig zal met de crisispachtwet verder worden ge gaan dan nu het geval is. De regeering gaat niet over tot het onmiddellijk fixeeren eener nieuwe goudvoorraad van den gulden. Dit i6 volstrekt onmogelijk. Er zijn ook lan den, die reeds devalueerden en weer een nieuwe overwegen. Er is te weinig vastheid. Een goudwaarde kan niet worden vastgesteld, willen we niet to diep grijpen. Een goudwaarde vast te stellen nu en over eenigc maanden weer moet voorkomen worden. We moeten zien naar de verhouding van kosten cn prijzen. Het streven moet niet alleen zijn, de daling van den gul den zoo klein mogelijk te doen zijn, doch ook om haar niet grooter te doen worden dan noodig is. Ook moeten zoo veel mogelijk schommelingen worden voorkomen. Er is gevraagd waarom we niet de den als Frankrijk en Zwitserland. Men kan ook vragen waarom doen die niet gelijk wij? Overeenkomstig spr.'s altijd ingeno men standpunt zal de regeering mede werken aan internationale stabilisatie. Men verwachte echter niet, dat het ini tiatief van Nederland iets van beteeke nis kan bewerken, dat ligt aan groote mogendheden. Gelukt hot niet, dan ziet spr. de toekomst allerminst rooskleurig. Medewerken zal Nederland ten volle. Wat betreft de sociaal-economische gevolgen van den gewijzigden toestand, een groot aantal nieuwe problemen doet zich voor. Vele zijn niet voor dadelijke beantwoording vatbaar. Eiken morgen om 9A uur houdt zich een ministerieele commissie (spr., de ministers van financiën, landbouw en scheepvaart, sociale zaken en handel, nijverheid en scheepvaart) zich met de van uur tot uur wisselende problemen bezig. De huurbijslag T. a. v. den huurbijslag kan spr. nog geen bindende mededeeling doen. De gedachten gaan in deze richting: met ingang van 4 October a.s. zal de huurbijslag geheel ver vallen, maar met zoodanige com pensatie in de steunuitkeering, dat de toestand der werkloozen niet slechter wordt dan die voor 13 Sep tember was. De wijziging voor de laagste klasse blijft bestaan. Mor gen vergadert de contact-commissie. Bij de beoordeeling van den zich ont wikkelenden toestand moet men dien nemen zooals die door de omstandighe den geworden zijn. Als het noodig blijkt moeten kwade gevolgen onder de oogen worden gezien. Dit geldt ook salarissen, loonen en pensioenen. Meer is er thans niet te zeggen. Er zijn producten, afhankelijk van grondstoffen uit het buitenland, waar voor prijsverhooging noodzakelijk is. Die moet steeds onder oogen worden gezien. Men mag echter niet zeggen, dat geenerlei prijsverhooging geoorloofd is. De regeering is niet voornemens, in vloed op de daling van den gulden te oefenen om die zoo gering mogelijk te doen zijn. doch die mag ook niet groo ter zijn dan noodzakelijk is. Men zal eenige dagen geduld moeten hebben om Ie kunnen overwegen, hoever rv.~^t wor den gegaan. Op sommige punten zal door de mo netaire maatregelen de bemoeiing van de regeering met hot bedrijfsleven toe nemen, op andere punten verminderen. Dc regcering zal het echter zooveel mo gelijk vrijheid laten. De motie-De Visser is geheel overbo dig. Het antwoord, door het Neder- landsche volk op spr.'s radiorede ge geven, heeft de regeering in haar vertrouwen versterkt, en zal haar verder sterken in haar moeilijk heden. Spr. dankt het volk van deze plaats voor het gehoor, geschonken aan 6pr.'s oproep, dien spr. tot het volk gericht heeft. De heer de Visser geeft de regee ring in overweging, zijn motie over te nemen. (Gelach). De heer Albarda acht de motie misplaatst. De heer Goseling heeft er even min eenige behoefte aan. Spr. geeft de voorkeur aan de daad. De motie-de Visser wordt verworpen met 69 tegen 6 stemmen (de communis ten, de heeren Sneevliet (Rev.-Soc.), Arts (Kath.-dem.) en van Houten (Chr. Dem.). De vergadering wordt te 5 uur ver daagd tot 20 October a.s., behoudens on voorziene omstandigheden. Telegrammen aan den Minister Het Landelijk Comité van Actie tegen den nadeelingen invloed der graan rechten op de pluimveehouderij heeft zich met het onderstaande telegram tot den Minister van Landbouw en Visscherij gewend: Met groote ongerustheid namen wij kennis van het krantenbericht, dat ze kere kringen van den Landbouw de monopolieheffingen op granen in de nieuwe monetaire politiek willen be houden. Dit zou. nu de restitutie bij export stop gezet is, en nu de mais- en gerst prijzen sinds het veriatan van den gouden standaard met 19— resp. 25.— per 1000 K.G. gestegen zijn, een noodtoestand voor de pluimveehouderij beteekenen. Derhalve verzoeken wij Uwe Excellentie met grooten aandrang de pluimveehouders voor deze al te zware lasten te behoeden. Het Bestuur der Alg. Ncd. Pluim veeteelt Vereeniging (A.N.P.V.) zond op 29 September j.l. het onderstaande telegram aan den Minister van Land bouw en Visscherij: In verband met de nogingen, welke van invloedrijke zijde in den Landbouw bij de Regeering ge daan worden om thans, nu de gouden standaard verlaten is, toch de monopo- liehcffingen op granen in het systeem der gewijzigde monetaire politiek te handhaven, doet het Bestuur der Alg. Ned. Puimveeteelt Vereeniging vol ver trouwen een beroep op Uwe Excellen tie. opdat zij bij het nemen van hare ongetwijfeld moeilijke beslissingen de wanhopige positie, waarin de pluim veehouderij daardoor dreigt te geraken, niet uit "t oog verliezen. Uwe Excellen tie moge bedenken, dat door het stop zetten van den export van eieren resp. het wegvallen van den exporttoeslag de graanrechten in het geheel niet meer gerestitueerd worden en dat daar naast de pluimveehouderii thans ook getroffen wordt door de sinds Zater dag j.l. markante stijging der graan prijzen. Grand Théêtre. Vanaf Vrijdag 25 Sept. vertooning van de film Rubber. Voorstellingen: Zondag vanaf I.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag een Zaterdag matinée, 2% uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 25 Sept. vertooning van de film De laatste voorpost. Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2.30, 6 en 8.30 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicitia, Geen voorstelling Voorstellingen: Zondag 2.30, 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhlte. Westsingel (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re gen tesselaan. lederen dag van 68 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-EL Leeszaal Nieuwstraat 24. 29 Sept. en volgende dagen. „Sier kunst." Expositie en demonstratie kunstglasblazen. 1 Oct. „Het Boompje", Heiligen- bergerweg. Fruit- en bloementen toonstelling van de Vereeniging van oud-leerlingen van Tuinbouw-cur- sussen. 1 Oct. „Concordia* F. A. M.-vergade- ring. O. a. mededeelingen inzake de monetaire situatie. 8.30 uur n.m. 1 Oct. Chr. Ger. Kerk. Lezing ds. Ramaker „Het Eeuwig Evangelie en de nood van onzen tijd" voor de commissie van Evangelisatie. 7.30 uur n.m. 1, 2 en 3 October. „Sierkunst". De monstratie leerbewerking „De Auer- haan". 2 Oct. „De Valk." Vergadering Chr. Dem. Unie. Spreker de heer II. van Houten, lid der Tweede Ka mer over: „Wat de C.D.U. is en wil", 8 uur n.m. 2 Oct, Amicitia, Feestavond 20- jarig bestaan der Ver. v. Vrijz. Gods- dienstigen voor militairen en mili taire tehuizen. 8 uur n.m, 3 October. De Valk. Jubileum feestavond Bestuurdersbond Amers foort van de Nederlandsche Vak centrale (eerste lustrum), IA uur n.m. 6 October. Fover Amicitia. Lezing voor de Vereeniging van Huisvrou wen door den heer H. van Dijken, Groningen, over: „Warenkennis." 2A uur n.m. 9 en 10 October. Amicitia. Con cert van het Kovacs Lajos-ensemble. 1025 October, Stichting „De Poth" Amersf. Kunstkring: Ten toonstelling schilderijen van W. Degouve de Nuncques. ZEIST 6 Oct. „Figi". „Comediespelen" door het Rotterdamsch Hofstad tooneel. 8 uur n.m. BAARN 26 Sept. 18 October* Baarnsch Lyceum. Expositie van etsen en litho's van M. A. J. Bauer. (Dage lijks 104 uur; Zondags lVt—4 u.) Zij. die nooit gevoeld hebben de schrijnende smart van den eenzame onder een dichte menigte; van den wanhopige te midden van zorgelooze feest vrienden: van den zieltogende tus- schen een schare levenslustigcn zij weten nog niet wat lijden is. 5) „U bent een jood, nietwaar?" vroeg zij plotseling. Hij lachte terwijl hij met zijn vinger over zijn neus wreef. „Natuurlijk. Ik zou het niet kunnen verbergen, wel? En bovendien heb ik ook geen lust om het te verbergen." Zij lachte opgetogen. ,.'k Heb zelf joodsch bloed", zei zij daar na ernstig „Mijn groomoeder wa9 een jodin. Dat is goed. want daar kan geen kunst zijn zonder joodsch bloed." Simon keek de groote zaal 'oor „Er zijn er vanavond veel hier", zei hij En inderdaad, ofschoon er ook veel Chris tenen waren, bestond de meerderheid der gasten tnch uit menschen die Si mon gewoonlijk „Onze Menschen" noemde. Hij glimlachte en wuifde toen hij zijn vriend zag, Richard Eaton, die tot de Christelijke minderheid behoorde. „Ik zou graag champagne willen heb ben", zei madame Karkoff plotseling. „Uitstekend", Simon stond op. „Ik denk dat wij dat in de biljardzaal zul len vinden." Zij maakte eeen aanstal ten om op te staan. „Breng het maar hier", zei zij, terwijl zii even haar schou ders ophaalde. „Neen", hij schudde zijn hoofd, terwijl hij sprak. „Neen, gaat u maar mee, het is hier zoo vol." Zij keek even verbaasd naar hem, maar stond toen op. Hij begeleidde haar naar het buffet in de billardzaal. Een beleefde bediende bood hen een tweetal glazen aan, maar die kwamen niet over een met de meening, die Simon over champagne-glazen had. Met een enkel woord bracht hij den bediende aan het verstand wat hij dan wel verlangde. De kellner bracht twee klpine turn 'hs Toen Simon er een aan Valeria Petrovna overhandigde, glimlachte zij bewonderend „Zulke kleine elazen voor champag ne deugen niet, zei zij. Simon lachte en voordat zij de bil lardzaal uitgingen dronken zij nog aen glas „Kom mee." zei hij, „ik geloof dal Maliperi zingen gaat." „Maliperi?" riep zii verbaasd uit .Kom mee. waarom blijven wij dan hier?" En zii greep hem impulsief hij de hand en trok hem mee de lange vang door naar de muziekzaal die aan den achterkant van het huis was Zii stonden samen in een hoek terwijl Ma 'ineri zong. hewonderden haar kunst fTnar prachtige stem. die zoo me.nigen schouwburg had gevuld, was te sterk voor de kleine kamers en boette daar door een dpel van haar schoonheid in „Laten wij nog een glas champagne nemen," zei Valeria Petrovna. toen het lied uit was „Ik ben ervan over tuigd dat ik mij vanavond amuseeren zal." Simon ging terug naar het buffet en even later stonden er twee glazen voor hen. Toen zij gedronken haddej. kwam een roodharig man naar hen toe en legde familiair zijn hand op hun schouder en sprak stotterend, in een taal die Simon voor Russisch hield. Zij schudde zijn hand af met een on geduldig gebaar en antwoordde hem scherp in dezelfde taal. Hij boog zijn week. wit gezicht met den korten, spitsen neus en de kleine scherpe oogen een oogenblik tot vlak bij het hare Er kwam een vreemde uitdrukking in zijn oogen en hij sprak weer Haar oogen kregen een plotselingen glans en zij antwoordde hem snel. zoo- dat haar melodieuze, heesehe stem ©en ooeenblik een scherpen klank kreeg Hij draaide zich om en keek ver toornd in Simon's gezicht Met groote hreede schouders geweldige handen en wiikend voorhoofd depd hii Simon denken aan een gorilla cn met epn plotselingen. dreigenden blik draahte. hii zich op zijn hielen om en verdween .Wie is dat?" vroeg Simon nieuws gierig ofschoon hij reeds vermoedde wie de man was Zij lachte weer even schouderopha 'end „O, dat is Norolai Alexis com missaris I^shkin Wij reisden sam- n - hii is vanavond een beetje dronken denk ik Zii hoorden daarna Capello spelen De mppsfpr was op dreef en droeg won- iersrhoone muziek voor op zijn prach tige viool. O ik ben er ontroerd van' riepValern Petrovna hartstochtelijk uit nadat. Mi een aria gespeeld had En de galante Simon had moeite het niet uit te schreeuwen van piin toen zij haar scherpe nagels in zijn hand drukte, die zij tusschen de hare hield Zii gingen terug naar het buffet en dronken nog eenige glazen champagne en Simon maakte er haar opmerkzaam op, dat zij tiaar neus moest poederen. Zij scheen verrast te zijn door deze opmerking, maar zij accepteerde haar. En hierna zei Simon dat hij wenschte te telefo- neeren. want hij wilde ook nog met Richard Eaton spreken. Hii vond zijn vriend daarna zonder moeite en ging met hem naar een rustig hoekje. Richard Eaton was een jongeman van middelhare groote. Zijn donke» haar was strak over een kale plek ge kamd, grijze oogen tintelden in een tanig, glad geschoren, ovaal gezicht, en hij bezat een zeer innemenden glimlach. Hij lachte tegen Simon „Je hebt het getroffen kerel Wie is die charmante vrouw?" Simon keek als een onnoozel schaap „Mevrouw Karkoff. het is een Russi sche. Moskouer Kunst Theater Mooi is ze. vind ie nipf? Maar zeg eens. waar hen ie de eeheele week geweest? Ik heb dagen lang geprobeerd je te bereiken." Ik was bij dp Terences, in Reading hii is een groote dwaas en was Commandant van een Bataljon can het Coldstream R°eiment in den Chinea- schen burgeroorlog Daar hen ik op een nieuw plan gekomen, dat ik nu uitvoeren wil „Tk begrijp hot." zei Simon goedkeu rend „Tk wilde ie spreken omdat »k 'iver een paar dagen naar Rusland ga „Je hebt het slecht getroffen, ouwe ioncen." „Wees toch niet zoo dwaas." Simon draaide zijn hoofd om en grinnikte „Neen. eerlijk gezegd, het is daar een warboel." „Wat voor een soort warboel?" vroeg Richard Eaton plotseling ernstig. „Het gaat over Rex, hij is in Rus land bron van zorgen voor de auto riteiten. Hij zit ergens in een gevan genis, waar, dat weten we niet pre cies." „Poeh!" Eaton floot tusschen de tanden. „Dat is gemeen slag! Arme, oude Rex En jij gaat er nu naar toe om te probee- rn hem eruit te halen? Dat is toch je plan?" Simon knikte „Je hebt gelijk." „Nu." zei Richard Eaton zacht, „je kunt niet alleen op zoo'n karweitje uitgaan. Hef zou beter zijn wanneer ik meeging. Tk ben verplicht met Rex over die kwestie van die mijn te spre ken." „Eh dat is erg vriendelijk van Ie. Richard, maar De Reichleau zou ime- ranrt of eerliik gezegd hii is al weg - 1-,U pr n I 51' 7?l1 je zeggen wat fe voor mil zoudt kunnen do- ik luister. SimonF.nton nam rijn vripnd hij den arm „Prarhtig. zeg. hoe ik je helpen kan Tk wilde een paar weken naar Cannes gaan, maar dat kan ik ook wel uitstellen" ,.Dat is buitengewoon aardig van je, Richard, maar verander je plannen nipt wanneer je jezelf daarmee du peert." antwoordde Simon dringend .Ik hen altijd bang dat je dit doen zult Eaton lachte. „Niet waarsrhiinliik zij laat zich niets wijs maken Maar wat is er van je dienst?" „Ik kom aanstaande Woensdag In Moskou aan. heb drie weken verlof ge- kreeen Nu, als ie van den hertog of van mii niet hoort dat wij veilig: uit Rusland zijn terug gekomen, dan moet je de zaak aan 't rollen brengen. Stel je dan in verbinding met het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, en houdt iedcren draad die naar onze be vrijding kan leiden, in handen. Na tuurlijk zal ik nog nadere instructies achterlaten. Iemand als jou kan ik ge bruiken. Iemand, die met niemand zal spreken, daar wij anders verloren zijn" Richard Eaton knikte even. „Je hebt gelijk, ouwe jongen. Vertrouw op mij. Zie ik je nog voordat je weggaat?" „Natuurlijk, wat denk jo over een ge zamenlijke lunch morgen?" „Prachtig, waar zullen we afspre ken? Laten we naar Vecchi bij Honga- ria gaan Kan je om één uur?" „Ja. Kijk." Simon kreeg Valeria Pe trovna weer in de gaten, „daar i6 me vrouw Karkoff, kom mee en laat me je voorstellen." Richard schudde hem verschrikt de hand. „Neen, dank je, Simon, ik houd van kleine, mollige vrouwen, met groo te blauwe oogen. Ik ben bang voor dat Russische meisje, alsof ze me zou wil len opeten „Doe toch niet zoo dwaas. Ik moet even telefoneeren, kom spreek nu v/at met haar. Ik blijf maar kort weg." „O, dat verandert de zaak, als je iets te doen hebt." Richard werd voorge steld en Simon verwijderde zich Eaton vond het spreken met haar moeilijker dan hij had verwacht en zij imponeer de hem niet in het minst Hij was blij toen Simon terugkwam en nam de ge tegenheid waar, hen te verlaten toen ze besloten naar de muziekzaal terug te gaan. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6