Engeland's wmm bewapening Vlootverdrag Engeland- Rusland Marktoverzicht Barneveld DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Sport ,,d' Arnhemsche Poort" Zee- en luchtvloot snel uitgebreid SCOTT'S LUCHT- ZEGE DEVALUATIE IN FRANKRIJK GEEN SCHILLING DEVALUATIE Findlay en Morgan gedood FRANSCHE LEENING VOOR JAPAN? Nederlandsche zwemploeg naar West-Duitschland WIJ LUISTEREN NAAR: ORANJE BOOTZ ORANJE BITTER f 4.25 per flesch f 3.— per liter E. J. WERNER - Arnh. Poortwal 50-52 Slijterij Tel. 242 Wijnhandel Waar zjjn de Postvliegers Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 Conservatief congres te Margate noemt eenzijdige ontwapening een aanmoediging tot oorlog LONDEN, 1 Oct. (Reuter.) Op het le Margate gehouden conserva tieve congres heeft sir Samuel Hoa- ra een groote redevoering uitgespro ken, waarin hij o.m. zeide. dat de zwakheid, zelfs de veronderstelde zwakheid van het Britsche Rijk be wezen is door de wreede beproeving een verontrustende faetOi te zijn op het gebied van de internationale po litiek. Hoare gaf een beschrijving van de herbewapeningsprogramma's in Euro pa. „Staande tegenover c.f-zeii toestand hebben wij geen andere keuze dan met zoo min mogelijk vertraging ons be wapeningsprogram ten uitvoer te leg gen. Wij kunnen in geen geval welke voorstellen ook aanvaarden tot ontwa pening, waardoor onze betrekkelijke zwakheid zou worden vastgelegd. Een algemeene bewapeningsbeperking kan slechts onder oogen gezien worden op de basis van ons voltooide programma. Ons program is en moet zijn buigzaam, riet star, dynamisch, niet statisch. Naar mate do beschaving gecompliceerder wordt, wordt de defensie veeleischender en vollediger. Op geen enkel oogenblik kunnen wij toegeeflijk zijn. Ik kan u de verzekering geven, dat op dit oogenblik de regeering cr verre van is toegeeflijk te zijn. Besliste vorderingen zijn ge maakt in de afgeloopen maanden en het tempo der vorderingen zal in de toekomst grootelijks versneld worden Het is tevredenstellend in staat te zijn te verklaren, dat ons vloot- bouwprogram sneller tot ontwikke ling komt dan verwacht werd. De toeloop naar de luchtvaart is groot en de nieuwe vliegtuigen, die in dienst worden gesteld, zullen de vergelijking met ieder ander toestel ter wereld kunnen doorstaan." „Een verworden pacifisme en een partijdige obstructie hebben ongetwij feld hun invloed op de recruteering voor het leger doen gelden, maar de reeering neemt maatregelen orn de be hoeften van de natie en de voordeden van een militaire carrière duidelijker naar voren te brengen. De verantwoordelijke arbeiderslei ders zouden een kostbare hulp kun nen brengen. Zij hebben zich tijdens den oorlog ook met hun hulp aan geboden, laten zij zich thans ook rekenschap afleggen van de op het spel staande kwesties en wederom hun hulp geven." Tenslotte zeide Hoare: „Er is niets ln dit programma, dat niet noodig zou zijn ter uitvoering van on'/e verplich tingen krachtens het collectieve vredes- svsteem of voor het ondersteunen van het leven en het handhaven van de welvaart van een groot volk, zonder welks invloed de wereld in wanhoop zou afglijden naar den chaos" Na de rede van Hoare weid met al gemeene stemmen een motie aangeno men, waarin gezegd wordt: „Het vol gen van een eenzijdige onlwaueningspo- litiek door Groot-Brittanmé zou meer geschikt zijn den oorlog aan te moe digen dan den vrede en zou het onmo gelijk maken om een doelmatig collec tief veiligheidssysteem in net leven te roepen. Derhalve worden de voortdu rende pogingen, die uit naam van den vrede gedaan worden om de normale recruteeringen le belemmmen en onze defensickrachten tot een redelijk peil te herstellen, betreurd." De overdracht van mandaten Na de rede van Hoare over de be wapening heeft het conservatieve partij-congres te Margate zich bezig gehouden met het koloniale vraag stuk. Hoare verklaarde dat zoowel Baldwin en Eden duidelijk hebben uiteengezet, dat het overdragen van mandaten groote moeilijkheden van moreelen, politieken en juridischen aard zou meebrengen. Reuter seint nader: Scolt en zijn begeleider Gut.hrie zijn te Johan nesburg om twaalf uur 32 geland. Zij passeerden echter de eindstreep in werkelijkheid pas om 12 uur 36 plaatselijken tijd, zoodat zij hun vlucht volbracht hebben in 52 uur 58 minuten. Het schijnt thans, dat Llewellyn een voorsprong had op Scott. toen hij nabij het Tanganyikameer neerstortte. Llewellyn had gebrek aan benzine gekregen en trachtte het vliegveld Abercorn te bereiken. Hij slaagde hierin echter niet ten gevolge van het slechte zicht, dat ontstaan was door groote rookwol ken. die afkomstig waren van bran dende grassen. Nadat het toestel eenigen tijd rondgecirkeld had, stortte het neer. toen de benzine to taal op was. Scott kwam een uur later op het vliegveld Abercorn aan. De wolken waren toen weggetrok ken en hij kon veilig landen. Overeenkomst berust op de principes van het drie» mogendhedenverdrag van 1936 LONDEN, 1 Oct. (Reuter) Er is volledige overeenstem» ming bereikt over den voor» loopigen tekst van een En» gelsch»Sovjet»Russische vloot» overeenkomst. Reuter verneemt, dat deze over eenkomst is tot stand gekomen tij dens een zitting van Britsche en Russische vlootdeskundigen, welke op het departement van buitenland- 6che zaken te Londen is gehouden. De ontwerp-tekst is thans ter goed keuring voorgelegd aan de belang hebbende regeeringen. Hij berust op de principes van het driemogend- hedenverdrag van 1936. PARIJS, 1 Oct. (Reuter). De Kamer heeft het regeeringsontwerp betreffen de den monetairen toestand opnieuw goedgekeurd met 351 tegen 217 stem men. Te half twaalf zou de zitting wor den hervat. De Senaat is vanmorgen te 9.40 weer bijeengekomen. Vincent Auriol diende het monetaire wetsontwerp in, zooals het in tweede lezing door de Kamer is goedgekeurd. De zitting werd tot half elf geschorst om de financieels commissie gelegenheid te geven tot be raadslaging. Een officieele verklaring van de Oostenrijksche regeering en nationale bank» directie WEENEN, 1 Oct. (D.N.B./A.N.P.). De bondsminister van financiën, dr. Draxler, en de president der natio nale bank, dr. Kienboeck, hebben door het officieele persbureau de volgende verklaring doen publicee- ren: Na zorgvuldige bestudeering van de financieele en economische po sitie van Oostenrijk en de mogelijke gevolgen der in het buitenland op het gebied der valutapolitiek getrof fen maatregelen voor de binnen landsche economische belangen zijn wij tot de slotsom gekomen, dat het denkbeeld eener devaluatie van den schilling met beslistheid van de hand moet worden gewezen. De gemiddelde uursnelheid van Scott was 197 K.M. JOHANNESBURG. 1 Oct. (Reuter) Scott, de winnaar van de luchtrace PortsmouthJohannesburg, heeft den afstand van 9341 K.M. afgelegd in 52 uur 56 minuten en 48,2 secon den. Zijn gemiddelde uursnelheid was 197 K.M. Het door Findlay en Waller bestuurde toestel is te Aber corn neergestort. Findlay en de marconist Morgan zijn gedood. Nader wordt uit Abercorn gemeld dat bij het ongeluk van de Airspeed Envoy van Findlay diens metgezel Waller en de passagier Peachey, die den tocht fi- nancicerde, niet gewond werden, doch bat zij wel geheel ontdaan zijn over den dood van Findlay en Morgan. Volgens het verhaal van een oogge tuige van het ongeluk van de Airspeed Envoy, is het toestel van Findlay en Waller kort nadat het „los" van den grond was, in aanraking gekomen met een groepje boomen, dat aan het einde van het vliegveld stond Het vliegtuig bleef in de boomen hangen en kwam daarna op den grond terecht. De oog getuigen begaven zich ijlings naar de plaats van het ongeluk, waar zij hel toestel geheel vernield aantroffen. De \ier inzittenden bevonden zich te mid den van het puin van het toestel. De lijken van Findlay en den radio-tele grafist Morgan waren deerlijk ver minkt. Beiden zullen het ongeluk slechts enkele minuten overleefd heb ben. Waller en Reachcy hebben ieder enkele gebroken ribben, terwijl zij voorts beenwonden hebben opgedaan. Hun toestand is evenwel niet ernstig. SNEEUWSTORM FJSCHT VELE DOODEN DENVER. 1 October. (A.NP.) De sneeuwstorm in de Rocky Mountains een van de ergste van dien aard, die ooit in September zijn voorgekomen heeft thans reeds 16 dooden geëiseht Gisteren werden n.l. de bevroren lijken van drie Mexicaansche arbeider» in Nieuw Mexico gevonden. TOKIO, 1 October. (A.N.P.) De ge meentelijke autoriteiten van Tokio hopen thans, dat zij een compromisplan zullen kunnen doorzetten ter regeling van het geschil betreffende de aflossing van de leening van 85 millioen francs, die door de slad Tokio in 1912 in Frankrijk is opgenomen. Zij hopen, dat dit plan zal worden aanvaard door de algemeene vergadering van Fransche obligatiehouders en formeel le Tokio zal worden onderteekend. De stad is bereid dit compromisplan uit te voeren. Financieele waarnemers geven uiting aan de verwachting, dat een gelukkige regeling der kwestie den weg kan ope nen voor Fransche beleggingen, niet al leen in Japan, maar ook in Mand- sjoekwo. BARNEVELD, 1 October. De he den alhier gehouden eiermarkt had een zeer uitzonderlijk verloop. Ruim een uur na den aanvang, op welk tijd stip in normale omstandigheden alle eieren reeds een kooper hadden gevon den, was er practisch nog geen handel gedaan. De oorzaak laat zich raden, de ongewisse toestand in verband met den gulden speelde deze markt parten. De pluimveehouders hadden heden op verhoogde prijzen gerekend, dit viel hun echter bitter tegen. Toen het ein delijk tot een beetje handelen kwam was de noteering aanvankelijk wel iets hooger dan de vorige week. Dit kwam doordat de handelaren op het binnen land toen nog niet op de hoogte waren, dat de grenzen inderdaad gesloten wa ren. De markt sloot dan ook, wat het prijsniveau betreft, beneden dat van verleden week. Vooralsnog heeft dus de Nederlandsche pluimveehouder over de devaluatie geen reden tot juichen, De gemiddelde prijs van de witte eieren bedroeg 4.42Vs, van de gemengde eie ren 4.55, van de bruine eieren 5.12J4, terwijl de jonge hennen- en eendeneie ren respectievelijk f 3.50 en f 2.75 gol den. Met ingang van Dinsdag j.l. is de export naar alle landen verboden en is tevens de graanrechtenrestitutie, wat echter reeds Maandagmorgen via de ra- dia bekend gemaakt was, opgeheven. Alleen partijen, die reeds verkocht wa ren, mochten nog worden geleverd, wat zich dan ook bepaald heeft tot enkele kleine partijen. Tot op dit oogenblik is verder niets bekend en wat hiervan de gevolgen zullen zijn laat zich niet ge makkelijk overzien. De exporteurs zit ten met hun aanvoeren van deze week en kunnen niet exporteeren, welke eie ren tegen het einde dezer week op de binnenlandsche markt terecht moeten komen, waardoor deze markt niet al leen geheel en al ontwricht zal worden maar men kan gerust van ontredderd spreken. De toestanden zijn in de laat ste dagen van dien aard geweest, dat men zeer abnormale verschillen in prijs op de verschillende markten ziet. Maan dag j.l. hcerschte op de markten, die zuiver door den binnenlandschen han del beheerscht worden, do normale stemming; op deze markten waren de prijzen zelfs iets hooger dan verleden weck. Op andere markten, waar de export overheerschte, waren de prijzen veel lager dan de vorige week en prijs verschillen van 50 tot 80 cent per 100 stuks waren gwoon tusschen de eene en andere markt op denzelfden dag. Langzaam beginnen nu ook de prijzen op de binnenlandsche markten af te brokkelen, maar deze liggen nog steeds ver boven de zoogenaamde export markten. Als de export morgen of over. morgen bij gebrek aan exportgelegen heid gedwongen wordt zijn eieren op de binnenlandsche markt te spuien, zul len er door den binnenlandschen han del ongekend groote verliezen geleden worden, die ongetwijfeld zullen liggen tusschen 50 en 80 cents per 100 eieren. Voor de kippenhouders ziet het er on- Natuurlijk Is 1 prachtig als e even wilt kijken naar onze plaatjes-mal-'n-praatje over veilig verkeer. En toch hebben we nog liever dat u ze overslaat, mits.u dan maar uit uzèlf al die wenken In prectIjk brengt Pianohandel Fa. R. van den Burg Arnhemsche straat. Bespeelde piano's voorradig. Vraagt prijslijsten aan. der deze omstandigheden minder gun stig uit, want zij missen niet alleen de natuurlijke prijsverhoogin, die om de zen tijd van het jaar gewoonlijk, door de mindere productie, voorkomt, maar daarenboven worden de prijzen geheel tegen het seizoen verloop in, lager. Zoo waar een fraaie toestand. Evenals op de eiermarkt was er ook op de kippenmarkt nog niet veel van den zegen van de depreciatie te bemer ken. Wel was er tamelijk veel vraag naar jonge haantjes, doch dit had een andere oorzaak, namelijk de geringere aanvoer van dit gevederte. De oude kip pen konden nauwelijks den prijs van de voorgaande weken halen. Wel zijn wij overtuigd, dat een en ander aan de overgangsperiode toe geschreven moet worden, maar voorshands is er aan den Barneveldschen eicr- en kippenhemel weinig liorion te bekennen. SNIJDEN IS GEVAARLIJK WOUDENBERG. Als gevolg van het zoo gevaarlijke „snijden" werd do vrachtauto van den heer v. d. W. alhier aan den Molenweg aangereden door een luxe auto, tengevolge waarvan do vrachtauto in de sloot terecht kwam De luxe auto botste eenige meters ver der tegen een langs den weg staande steencn hoop. Beide wagens werden deerlijk gehavend, doch de bestuurders bekwamen gelukkig geen letsel. ZWEMMEN Naar wij vernemen zal een Neder landsche zwemploeg op 24 en 25 Octo ber a.s. naar West-Duitschland gaan om daar deel te nemen aan wedstrijden te Oberhausen en Düsseldorf. De Nederlandsche ploeg bestaat in hoofdzaak uit zwemsters van de Am- sterdamsche dames zwemclub, waaron der Nida Senff en Jopie Selbach en ver der maakt ook Willy den Ouden de tour mee. De R.D.Z.-zwemster start te Oberhausen op 100 meter vrije slag en te Düsseldorf zoowel op de 100 meter vrije slag als op de 100 meter rugslag. De tour staat onder leiding van de da mes De DoodKoenen en van Wuyck- huisen. Wij vernemen nog verder, dat ook de Dolfijn op beide dagen in ^cze West- Duitsche steden aan den start zal ver schijnen en wel voor enkele estafette- nummers en in waterpolowcdstrijden. NIEUW WERELDRECORD OVER 1 K.M. ACHTER MOTOREN MET VLIEGENDE START. De bekende Fransche stayer Paillard heeft gisteravond op de baan van het Fare des Princes te Parijs een poging gedaan om het wereldrecord over 1 km. achter groote motoren met vliegenden start te verbeteren. Paillard zag zijn poging met succes bekroond. Hij reed de 1000 meter in slechts 36 seconden, d. w. z. met een gemiddelde uursnel heid van precies 100 km., wat een nieuw wereldrecord beteekent. NIEUW DUITSCH RECORD OVER 2000 M. KEULEN, 1 Oct (A. N. P.) In het sta dion, alhier, heeft de Duitsche kam pioen op de 1500 meter Fritz Schaum- burg, wederom een recordpoging onder nomen, thans over 2000 meter. Hij slaagde er in het op zijn naam staande record, dat 5 min. 28 sec. be droeg, omlaag te brengen tot 5 min. 27.4 sec. VIERDAAGSCHE AFSTANDS- MARSCHEN De leider der internationale vierdaag- sche afstandsmarschen deelt mede, dat de genoemde marschen in 1937 te Nij megen zullen worden gehouden, van 27 tot en met 30 Juli. DRAISItlA-vAN-VALKENBURQ 'S-: 6 /t .*i LEVERT ZATERDAG HILVERSUM 1 1875 m. K.R.O. 8.00—8.15 Wij beginnen den dag 8.159.15 Morgenconcert. 10.0010.30 Muziekuitzending voor fa brieken. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.15-^1.00 nam. Het Orkest o.l.v. Ma- rinus van 't Woud. 1.10—1.30 nam. Het Orkest o.l.v. Mari- nus van 't Woud. 1.302.00 nam. Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.00—3.30 nam. De indienststelling van H. M. kruiser de Ruyter in tegen woordigheid van H. M. Koningin Wilhel mina. Rede door kapitein ter zee A. C v. d. Sande Lacoste, commandant van Hr. Ms. kruiser de Ruyter. Muziek van de Koninklijke Marine Kapel o.l.v. L. H. F. Leistikow. Ooggetuige.verslag door J. C. Mollema, oud-zeeofficier, en PauJ de Waart. 3.304.30 nam. Kinderuurtje. H.l.R.O. 4.40 nam. Lezing. 5.00 nam. De H.I.R.O.-post. 5.10 nam. Lezing door den heer J Kakebeeke, voorzitter van de Ned. Ver eeniging van Spiritisten „Harmonia". K.R.O. 5.305.45 nam. Esperantonieuws door P. Heilkcr. 5.456.15 nam. De Nachtegaaltjes o.l.v Jac. de Jong. 6.206.45 nam. Journalistiek week overzicht. 6.507.00 nam. Inleiding tot de a.s. Esperantocursus. 7.157.35 nam. Katholieke Radio Volksuniversiteit. 8.10—8.30 nam. Lichtbakens. 10-minu 283. Ben ik het nou of werd ik het? zei de kok. Zoo'n ge lijkenis! Je zou zweren dat het Pietje Durf uit Dijkhuizen is. Dat bèn ik ook, riep Piet, dolgelukkig dat hij een landgenoot ontdekte. Wie ben jij? Ik benmaar opeens veranderde zijn gezicht en kreeg een strakke uitdrukking. Herken je me niet? Des te beter! Vraag er dan maar niet verder naar! Ik zal je helpen wat ik kan, maar zwijg dan verder over wie ik ben of niet ben. 2SL Het klonk erg geheimzinnig en Piet vermoedde, dat die man om een of andere reden was gaan varen en liever on bekend bleef. Die soep was goed, zei Piet, geef me nog maar een bordje, en hij pakte de kok bij een slip van zijn schort en liep met hem de kombuis uit ten overpeinzing met muzikale omlijs ting door Henri de Greeve, pr. 8.3010.00 nam. Relais met de R.A.V A.G. te Weencn. „Emmerich KMm&n" Een groote Radio-Potpourri uit de ope rette van Emmerich Kalmèn. 10.0010.10 nam. De a.s. Modecursus door Mevrouw H. Cuppens-Gcurs. 10.1010.30 nam. De Melodisten o.l.v. Piet Lustenhouwer. Refreinzang: Alberl Klein Jr. 10.35—11.15 nam. De Melodisten o.l.v Piet Lustenhouwer. 11.15—12.00 Op de vleugelen van den nacht. HILVERSUM U 301.5 m. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. Voorganger: Ds. E. D. Spelberg, Hilversum. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor de Arbeiders in de Continu-bedrijven. 2.01 nam. Toespraak van de Neder landsche Vereeniging tot bescherming van dieren. 2.20 nam. Groot Zangconcours. 2.45 nam. Causerie door H. Wielek. 3.15 nam. Schaken voor beginners door S. Landau. 3.35 nam. Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse. 4.30 nam. Esperanto-uitzending. 4.50 nam. Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse. 5.40 nam. Letterkundig overzicht. 6.00 nam. Cor Steyn bespeelt het orgel van het City-Theater te Amsterdam. 6.30 nam. „Uit de roode Jeugdbewe ging". V.R.O. 7.008.00 nam. „De mug tegen de olifant" en declamatie door Willem van Cappellen. V.A.R.A. 8.15 nam. Bont programma. 9.00 nam. Ramblers Vara-dansorkest o.l.v. Theo Uden Masman m.m.v. Albert de Booy, zang. 10.05 nam. „De Inzet". Toespraak door A. de Vries. 10.15 nam. Populaire Muziekvragen- bus. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 1.30 nam. Concert salonorkest. 2.50 nam. Zang door tenor. 5.20 nam. Dansmuziek. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 4.35 nam. Het Omroepsalonorkest. 8.20 nam. Het Omroepdansorkest. 10.30 nam. Het Omroeporkest. Hoeveel dagen zjjn ze onderweg? 2 6 6 2 ca ca u u a» os O 'Sm \z yj CC 30.9 26.9 Amsterdam 1J0 Leipzig Boedapest 0.9 26.9 Athene 30.9 Mersamatrub Caïro Gaza 1.10 27.9 Bagdad 29.9 Boeshir Djask Karachi 28.9 Jodpoer 28.9 Allahabad Calcutta Akvab 29.9 Rangoon 27.9 1.10 Bangkok Alorstar 30.9 Medan 26.9 80.9 Singapore 1.10 Batavia 26.9 30.9 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam en Batavia Zaterdag 3 October a.s. DEUTSCHLA NDSENDER 1571 M. 12.20 nam. Uit Karlsruhe: Concert. 6.20 nam. Volksliederen en volksdan sen. 11.201.15 nam. Dansmuziek. DROITWICH 1500 M. 11.20 nam. Orgelspel. 3.05 nam. Het Coventry Hippodrome- orkest o.l.v. W. Pethers. 4.35 nam. Het B.B.C.-Schotsche orkest. 5.35 nam. Het B.B.C.-Dansorkest o.l.v. Henry Hall 10.10 nam. Promenadeconcert uit de Queen's Hall te Londen door R. Hender son, bariton, en het B.B.C.-Symphonie- orkest o.l.v. Sir Henry J. Wood. GRA MOFOOM MUZIEK Hilversum I 10.30, 1.00, 4.30 5.05, 6.15 en 6.45. Hilversum II 8.00 en 11.15 nam. RADIOKRANT Nieuwsberichten geven beide Holland- sche zenders om 8.00 en voorts Hilver sum II om 10.30 en Hilversum II om 10.00.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2