Reorganisatie van het spoorwegbedrijf MASSA JOH. BOTTINGA De meening der Tweede Kamer Internationaal toerisme COGNAC FOUCAULD 3.- >X« WIJNHANDEL SLIJTERIJ HEEFT U AL GRATIS RADION BADHANDDOEKEN EN THEEDOEKEN? Bezwaar tegen grondslager der nieuwe N.V. DE BESTEDING DER 25 MILLIOEN NIEUWE UITGAVEN PER FLESCH EN HAVIK 41 TEL. 292 TIJDSCHRIFTEN HET GESLOTEN HEK tot21 NOVEMBER 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 2 OCTOBER 193fl Critiek op voorgestelde rege» ling inzake obligaties en aandeelen Aan liet voorloopig verslag der Twee de Kamer over het wetsontweip tol reorganisatie van net spoorwegbedrijf is het volgende ontleend: Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat dit ontwerp slechts bevat een financieele en vennootschap pelijke reconstructie, waarbij de herzie ning van de commercieel-technische in richting en bedrijfsvoering van het spoorwegbedrijf buiten beschouwing blijven, evenals de inpassing van den spoorwegdienst in het geheel van de verkeerstoerusting des lands. Achtten deze leden het ontwerp in zooverre on voldoende. ook als eersten stap jm tot het gestelde doel te komen, oordeelden zij het niet gelukkig. Vermindering van het exploitatietekort, het buiten effect stellen van oude contracten door een nieuwe organisatie in het leven te roe pen, vonden zij uiteraard in beginsel wenschelijk, doch zoolang niets vast staat omtrent de herziening van interne regelingen en overeenkomsten met der den, zoolang een duidelijker schets van den meer economischen opbouw van het nieuwe bedrijf ontbreekt en zoolang niet bij benadering een beeld kan worden geteekend van den aard en den omvang van de verkeersfunctie, die het spoor wegbedrijf in de naaste toekomst zal moeten vervullen, achtten zij het niet mogelijk, zich rekenschap te geven van de financieele verplichtingen, waaron der het nieuwe bedrijf zai moeten wer ken. Sommigen van de leden, hier aan het Woord, gaven op grond van deze be schouwingen de regeering in overwe ging, de interne reorganisatie on de herziening van do verkeersfunctie van het spoorwegbedrijf met bekwamen spoed voort te zetten en inmiddels het onderhavige ontwerp van wet te laten rusten. Verscheidene andere leden, hoewel niet ontkennende de wenschelijkheid van voortgezette interne reorganisatie en herziening van de verkeersfunctie van hét spoorwegbedrijf in verband met 'de coördinatie van het verkeer, vrees den, dat hiermede nog geruimen tijd zal zijn gemoeid. Daarom achtten zij het juist, dat de regeering eerst voorstellen heeft ingediend, welke tot strekking hebben, de geldelijke gezondmaking van het spoorwegbedrijf in te leiden en zijn Interne reorganisatie voor te bereiden. Positie van schuldeischers en particuliere aandeelhou: ders Verscheidene leden oefenden ernstige critiek op de voorgestelde regeling ten aanzien van de spoorwegobligaties en de aandeelen aan toonder. Daarbij we zen zij er op, dat ten tijde van de over eenkomsten van 1890, die voor de schuldeischers van de spoorwegen gun stige vooruitzichten openden, het beleg gend publiek in de overtuiging leefde, dat alle spoorwegen ter wereld in het algemeen rendabel zouden zijn of wor den, zelfs in Nederland, waar het goe derenvervoer zich overwegend op het watertransport had ingesteld. Groote bedragen werden in binnen- en buiten- landsche spoorwegleeningen belegd. De intrinsieke waarde van de spoor- wegaandeelen en -obligaties werd voort durend minder, zonder dat de Regee ring nochtans tijdig ingreep. Dat ingrij pen komt thans noodgedwongen en wel in zoodanigen vorm, dat de financieele nadeelen worden gedragen door het Rijk en de houders van spoorwegwaar den, ieder voor een deel. De leden, hier aan het woord, oor deelden het verbijsterend, dat hier een schuldenaar ten aanzien van een deel van zijn schuld zich zelf als minder kredietwaardig signaleert, op de wijze zooals gebeurd is. Overigens meenden sommige dezer leden, dat de Regeering op andere en betere wijze een groot deel van de met deze schuldaantasting beoogde bespa ring had kunnen verkrijgen, indien zij op normale wijze de spoorwegobligaties converteerbaar had gesteld in staats obligaties met een wat lagere rente, in dier voege, dat de houders bij niet-aan- vaarding van het aanbod in dezelfde positie waren gebleven als waarin zij thans verkeeren. Een zoodanige con versie, onder voor het Rijk aanneme lijke voorwaarden, zou, naar hun mee ning, waarschijnlijk een zeer goede kans gemaakt hebben. Eenige leden merkten op, dat dit ont werp het vertrouwen van het publiek zoozeer heeft geschokt, dat, ïaar zij meenden te weten, maar aanleiding daarvan sommige maatschappijen heb ben besloten, haar belegging in obliga ties van openbare lichamen zooveel mo gelijk te beperken. Andere leden verklaarden, zich met de strekking van de voorgestelde maat regelen jegens de houders van spoor wegwaarden te kunnen vereenigen. Zij achtten de voorgestelde maatregelen jegens houders van spoorwegwaaiden niet slechts formeel toelaatbaar, doch ook billiik. Ter verkrijging van een ge zonde basis voor het spoorwegbedrijf moet van verschillende zijden een offer worden gebracht. Het personeel is hier bij voorgegaan. De stijging van de koersen der spoor wegwaarden na de openbaarmaking van dit ontwerp be- dj-f dat het offer, dat de Regeering thans van de beleggers vraagt, niet zeer ernstig is. Naar aanleiding van de mededeeling, dat liet Rijk een zoodanig deel van de spoorwegschuld zal overnemen, als overeenkomt met de overkapir.aiisatie, die een rechtstreeksch gevolg is van de te geringe afschrijvingen in de jaren vóór 1925 en die door de commissie Van Doorninck op 229 millioen is becijferd merkten verscheidene leden op, dat dit bedrag hun te laag voorkwam. Verscheidene leden hadden tegen de voorgestelde grondslagen der nieuwe N. V. bezwaar. Naar het oordeel van deze leden waarborgt de grondslag der nieuwe N. V. niet een voldoenden invloed van de Regeering op den gang van zaken bij liet spoorwegbedrijf. Zij drongen er op aan, dat het Rijk als volledig eigenaar van de Ned. Spoorwegen een exploitatie contract met een op te richten N. V. zal sluiten in zoodanige bewoordingen, dat het Rijk volledige bevoegdheid zal krij gen, om ten allen tijde in het spoorweg- beleid in te grijpen op zoodanige wijze als het algemeen belang zal vorderen. Voorts zal ten minste een van do beide directeuren door den minister van Wa terstaat moeten worden benoemd. Weer andere leden verklaarden, niet te kunnen inzien, waartoe de nieuwe naamlooze vennootschap zal dienen. Haar oprichting zal, naar zij voors hands meenden, slechts tot gevolg heb ben, dat de invloed der Regeering op dit bedrijf geringer zal zijn dan op een zuiver staatsbedrijf. Naar het oordcel van deze leden staat, zooals o.m. bij het bedrijf der P.T.T. is gebleken, do vorm van een staatsbedrijf aan een soepele en economische bedrijfsvoering niet in den weg. Sommige leden merkten op, dat de omschrijving van het doel der vennoot schap veel verder gaat dan het uitoefe nen van het spoorwegbedrijf. Zij zagen daarin met bezorgdheid de neiging om de spoorwegen tot een algemeen trans portbedrijf te vormen, dat de taak van particuliere vervoerders en expediteurs zal overnemen. Andere leden juichten het daarente gen toe, dat het bedrijf aldus zal kun nen worden verbreed en daardoor veel tot een gezonde verdeeling van het ver voer over diverse transportmiddelen zal kunnen bijdragen. Gevraagd werd of de Regeering voornemens is aan do lang gekoesterde wenschen van het personeel tegemoet te komen door ook aan de vakvereenigingen van spoorwegperso neel of aan den personeelraad gelegen heid te geven tot vertegenwoordiging in den raad van commissarissen. Eenige leden achtten een reserve van ten hoogste vijf millioen voor een zoo groot bedrijf te laag. Gevraagd werd, of te verwachten is, dat de tegenwoordige directeuren van S.S. en H.S. tot directeuren van de nieuwe N.V. zullen worden benoemd; sommige leden hoopten een bevestigend antwoord op deze vraag te vernemen. Enkele leden hadden bezwaar tegen de hier wederom verleende vrijstelling van couponbelasting. Het terugnemen van het Neder» landsche ontwerp tot heffing eener reisbelasting toe» gejuicht Te Monte Carlo (als vergaderplaats gekozen in plaats van het thans moei lijk te bereiken Lissabon) is het jaar- lijksche internationaal toeristisch con gres gehouden, georganiseerd ter gele genheid van de algcmeene vergadering van de Alliance Internationale de Tou risme (A.I.T.). Nederland was op dit congres verte genwoordigd door de heeren H. J. van Balen en W. A. M. Westeroüen van Meeteren, directeuren van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. (welke bond deel uitmaakt van het bestuur der A.I.T.) en W. P. F. van Deventer, direc teur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreem delingenverkeer. Eerstgenoemde heeren vertegenwoordigden tevens do Kon. Ned.-Indische Motor Club. Het congres, waarop 22 landen ver tegenwoordigd waren, heeft zich een week lang bezig gehouden met tal van toeristische vraagstukken, niet alleen op het gebied van het automobilisme (waarop de A.I.T. de grootste organisa ties der verschillende landen omvat), maar ook op velerlei ander terrein. In het jaarverslag kon worden vastgesteld dat in de A.I.T., wier ruim 100 organi saties meer dan 10 millioen leden tel len, alle landen zijn vertegenwoordigd, waar een georganiseerd .toerisme be staat, te land, te water en in de lucht en dat vooral het toerisme buiten Europa een steeds belangrijker rol gaat spelen. Als afspiegeling van deze opvatting mag beschouwd worden het voornemen der aangesloten Aziatische organisaties om een geregeld contact te onderhou den, tot welk doel te Bombay een con gres zal worden bijeengeroepen, terwijl de Afrikaansche leden der A.I.T. op de zelfde wijze hun speciale belangen be hartigen zullen door een congres te Oostermansville in den Congo. De vergadering der A.I.T. werd voor de eerste maal officieel bijgewoond door een vertegenwoordiger van den Volken bond. Besloten werd het volgende congres te houden te Lissabon of in Fransch Marokko. Organisaties in Japan. Alba nië, Egypte en Uruguay werden als lid aangenomen. Érnstig werd geklaagd over de on juiste berichten in de pers over toestan den op toeristisch gebied. Door tenden tieuze voorstellingen, vaak door belang hebbenden gelanceerd, wordt het be zoek aan bepaalde landen tegenge werkt. Ergerlijke voorbeelden werden hiervan aangehaald, o.a. door den pre sident der Zwitsersche Touring Club en door den heer Van Deventer. Beslo ten werd, dat de A.I.T. zich zal belasten met het verspreiden van tegenspraken van zulke onjuiste persberichten. Gediscussieerd werd over de moge lijkheid uniforme stedenplattegronden van geheel Europa uit te geven, als mede regelmatig kaarten van den toe stand der wegen in Eureka te laten verschijnen. Met applaus werd de mededeeling be groet, dat de Nederlandsche regeering het ontwerp tot heffing eener reisbelas ting had teruggenomen. Medegedeeld werd dat pogingen, om officieel contact te krijgen met de inter nationale organisaties op luchtvaartge bied, hebben gefaald, zoodat iedere club het luchttoerismo thans in eigen land zelf ter hand dient te nemen. Daarbij werd o.a. gewezen op het voor beeld van Nederland, waar de A.N.W.B. het luchttoerisme behartigt, in samen werking met de K. N. V. V. L. De vele tientallen deelnemers aan het congres waren de gasten van de regee ring van Monaco en van dc stedelijke en andere autoriteiten, welke het feit, dat dit jaarlijksche congres thans in het vorstendom gehouden werd, op buiten gewonen hoogen prijs bleken te stellen. DE MINISTER VAN WATERSTAAT SPREEKT VOOR DE A.V.R.O. De Minister van Waterstaat, Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, zal op Maandag 5 October a.s. voor de A.V.R.O. microfoon een redevoering uitspreken, die om 10.30 uur zal aanvangen en on geveer een half uur zal duren. Het onderwerp luidt: „Een toelichting bij de wijzigingen in het motor- en rij- wielreglenjent, die op 5 October 1936 in het Staatsblad gepubliceerd wor den." AJE „KARANAN" VLOT Het Nederlandsche motorschip „Ka- ranan", dat 21 September j.l. te Bla- keney Point nabij Croraer aan den grond was geloopen, is vandaag weer vlot gekomen en op eigen kracht ver der gevaren. Het 6chip is slechts licht beschadigd. Er waren reeds verschei dene pogingen gedaan de „Karanan" vlot te brengen. Twee sleepbooten zijn er thans in geslaagd. OOST'INDIE Debatten in den Volks» raad BATAVIA, 1 Oct. (Ancta). De Volksraad ving de behandeling aan van de ontwerpen in zake de besteding van de bekende 25 millioen gulden. De heer Doevc bepleit besteding van een gedeelte der bijdrage aan de vee teelt en aan de zuivelindustrie. De heer Soetardjo bepleit een krach tige bevordering van de kolonisatie, maatregelen voor schuldvermindering, enz. enz. De heer Hildebrand betreurt het, dat de regeering geen algemeen werkplan overlegde. Spr. acht het bedenkelijk, dat de bezetting van departementen zoo weinig voldoende is, dat voor de uit voering van plannen uitzending van Nederlandsche krachten noodig is, waartegen spreker verzet aanteekent. Hij bepleit verder snellere hulp aan de Europecsche kolonisatie. De heer Koesoemo Oetoyo meent dat men zich uitsluitend op het hoofddoel moet richten, en men zich niet moet verliezen in beschouwing van bijkom stige doeleinden, waarbij hij doelt op de voorgestelde steun aan enkele groe pen van vak-arbeiders. Het daarvoor bestemde bedrag kan meer economisch worden besteed. De heer Roep beveelt bijzondere aan dacht aan voor steun aan Bali en Zuid- Celebes, waar de toestand dringende verbetering behoeft. Ook de heer Eekhout betreurt het, dat geen algemeen plan is ingediend, doch hij begrijpt dat zulks door gebrek aan tijd onmogelijk was. Hij dringt er op aan, dat de noodige nieuwe personeelsvoorziening tot het uiterste zal worden beperkt. De heer Kerstens acht de instelling van een technologisch en agro-oecono- misch onderzoek noodig, waarvoor de oprichting van een instituut voor soci aal-economische voorlichting noodig zal zijn. De regeering zal over eenige dagen antwoorden. Dr. J. Voorhoeve, Zenuwzwakte. Uitg. La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Bij de uitgeversmaatschappij La tfi- vière Voorhoeve te Zwolle is ver schenen de vierde en verbeterde druk van de geneeskundige brochure „Ze nuwzwakte", door dr. J. Voorhoeve. Vooral in dit neurasthenische tijdperk, dat in velerlei opzicht zijn stempel op de beschaafde menschheid gedrukt heeft, lijkt ons deze uitgave van belang. De schrijver constateert, dat zenuw zwakte niet alleen onder dc volwasse nen van eiken stand en beroep toe neemt, maar zelfs op het jeugdig ge slacht een verzwakkenden invloed uit oefent. Door verkeerde milieu-factoren worden deze erfelijk belaste schepsels veelal nog ongelukkiger gemaakt, ter wijl zij in de meeste gevallen door een verstandige behandeling tot gezonde en nuttige leden der maatschappij zou den kunnen gevormd worden. Terwijl de behandeling van een langdurig en ernstig geval van neurasthenie voor den leek onmogelijk, ja dikwijls zelfs voor den ervaren arts een moeilijke taak is, ligt de bestrijding der oorzaken en de voorkoming der zenuwzwakte vooral bij de jeugd, onder het bereik van iederen ontwikkelde, die daarom trent voldoende wordt ingelicht. Met bijzondere uitvoerigheid zijn daarom in dit geschrift deze twee punten be handeld. Steek voor Steek Het winternummer van het modeblad „Steek voor Steek" bevat weder een aantal practische breiwerken voor ie dereen, n.l. 19 modellen: 5 damesjum pers in verschillende maten, een dames- vest, een gebreide japon, een deux- pièces, een heerenpullover, 3 mcisjes- jumpertjes, een meisjesrok met jumper, een meisjesrok in drie verschillende maten, jongenspullover, een meisjes- slobpakje en 2 jongenspakjes. Wij ver trouwen, dat een dergelijke uitgebreide modcllcnkeuze „elck wat wils" biedt. Uitgave: Het nieuwe modeblad, Krom me Nieuwe Gracht 6166, Utrecht. Het tijdschrift „Dc Hollandsche Re vue", gewijd aan een maandelijksch overzicht op alle gebied der cultuur, geeft ook deze maand weer een uitge breide serie belangwekkende artikelen over wereldgebeuren, kunst, sport, toe risme en buitenleven. Dc poczio van de maand bevat ccn drietal gedichten, resp. van W. E. den Hertog, An Velt- man en Vic. Reinders, welke zeer le zenswaard zijn; G. van Otterloo geeft een diagnose van de aan jazz-malaria lijdende music-hall-revuc en dr. H. v. Loon karakteriseert op zeer aanneme lijke wijze de wonderlijke persoonlijk heid van Harry Bnur. Ook de overige artikelen geven blijk van een geluk kige keuze, terwijl een aantal illustra ties het geheel completeeren. Uitg.: Verversdijk 68, Delft. HET bordje aan den ingang bij het parkhek verkondigde reeds van verre zichtbaar„Toegang streng verboden." De menschen- schuwe eigenaar had het laten aan brengen, om zich in zijn zelf-opgelcgde eenzaamheid door niemand te laten storen. Sedert de verschrikkelijke ont goocheling door de vrouw, die hij had liefgehad, leefde hij teruggetrokken van de wereld, en wijdde zich, zonder in nerlijke belangstelling maar met zeer veel ijver, aan dc exploitatie van zijn uitgestrekte bezittingen. Zij het nu, dat Denise, die in haar sportwagen kwam aansuizen, het bordje niet bemerkt had, of dat de waarschu wing haar sterk ontwikkelden geest van tegenspraak prikkelde: in ieder geval sloeg zij de keurig onderhouden allee in en reed met een kolossale eind spurt tot den brêeden stoep van het in drukwekkende heerenhuis. De tuinman snelde toe om haar tot spoedigen omkeer te bewegen. Maar hij kwam te laat, René, van een rit door dc velden terugkeerende, had den wagen reeds bemerkt en kwam nu toornig aangereden. Zonder af te stijgen, vroeg hij dc dame barsch, wat zij hier zocht. Zij nam hem op van het hoofd tot de voeten en ging voort haar haren weer in orde te maken, zonder den onbeleef- den heer een antwoord te verwaar digen. Hij herhaalde heftig zijn vraag. Dan antwoordde zij kort: „Ik wil dit heer lijke park een weinig bezichtigen." „Dat is niet geoorloofd", voegde hij haar toe. Maar zij bekommerde zich hoegenaamd niet om dit verbod, zij keerde hem den rug toe en trad op de prachtige bloembedden toe, die haar be langstelling gewekt hadden. In onmachtige gramschap keek René haar na. Dan riep hij den van zijn stuk gebrachtcn tuinman naderbij en beval hem dan terstond het parkhek te slui ten. En terwijl de man wegijlde, om dit bevel uit te voeren, reed René naar de stallen om zijn paard te verzorgen, waarna hij zich naar zijn werkkamer begaf. Denise bezichtigde de bloembedden, de lanen, den vijver, de beelden en de verlokkende prieelen, die een levens blije voorganger van den tegenwoordi gen eigenaar met veel smaak had laten aanbrengen. Toen was haar nieuwsgie righeid bevredigd en zij krerde naar haar wagen terug, dien zij op gang bracht. Maar aan het einde der allee vond zij het hek gesloten. De tuinman beriep zich op het hevel van zijn heer, en weigerde het hek te openen. Denise overlegde niet lang. Zij reed 1 terug naar het heerenhuis en toeterde Knip het op onderstaande afbeelding aangewezen stukje van de zijkant van het Radion pak uit, waarop staat: „Radion .'n top-prestatie"; maar denk er om alleen uitknipsels „top-prestatie" en beslist geen andere. Voor 8 dezer uitknip sels „top-prestatie" kunt U een prima, sterke badhanddoek bekomen en voor 5 „top-prestaties" 2 flinke theedoeken. Inzenden aan Lever's Zeep Mij. N v.. Afd. Spec. Cadeaux, Vlaardingen. Is in Uw woonplaats een Sunlight Geschenkendepot, of een tijdelijk inwisseladres, dan kunt U de artikelen aldaar persoonlijk afhalen. De bekende Radion geschenkenbons blijven bovendien hun waarde behouden, zodat U behalve bovengenoemde verrassingen nog een keuze kunt maken uit de geschenkenlijst. Een reden te meer om uitsluitend Radion te gebruiken. Alleen het krachtige Radion sop geeft volmaakte helderheid aan al Uw wasgoed, zonder het teerste weefsel aan te tasten en maakt, het zware waswerk gemakkelijk, want zoals U bekend. Radion wast alléén! RAD. O.A.a-003* INWISSELADRES VOOR „RADIOM TOP-PRESTATIES" BIJ MEVROUW EGING. WEVERSSINGEL 37. AMERSFOQlf (Da ulr< gat£>iank«n Iruiviaa «liaan aan dll adrat wordan algahaald an wo'den dui niet loagarondan) net zoolang tot er een bediende ver scheen. „Meldt uw heer, dat ik hem on middellijk wensch te spreken. Maar de bediende kwam spoedig terug: „Het spijt mijnheer u niet te kunnen ontvan gen." Een oogenblik staarde zij den bedien de sprakeloos aan. Dan duwde zij hein terzijde en snelde de trappen op: zij ging van kamer door kamer, tot zij te genover René stond. Met moeizame zelfbeheersching zei deze: „U hebt een vreemde manier om bezoeken te maken." „En u, mijn heer, hebt een vreemde manier, uw be zoekers tegen te houden." Ik houd 11 niet tegen." „Het parkhek is gesloten!" „Het zijhek voor voetgangers staat open'. „Moet ik mijn wagen achterlaten?" „Dat kan mij niet schelen." „De wet noemt dat: vrijheidsberooving!" „De wet noemt dat: huisvredebreuk!" Denise zweeg een wijle. Dan kwam zij een stap naderbij en zei op een go heel anderen, moederlijken toon: „Ik begrijp liet; u hebt een ontgoocheling beleefd en bent daardoor, in uw jaren mensohenschuw geworden." Verrast keek hij haar in het gelaat. Maar snel keerde hij den blik weer af en keerde naar zijn schrijftafel terug om zich in verschillende afrekeningen te verdiepen. Zij keek een wijle naar hem. „Klopt de rekening, mijnheer?" „Ik begrijp niet „Ik bedoel: „Mocht eens één keer de oogst misluk ken, zoudt u dan het goed verwoesten?" Hij antwoordde met geforceerden spot: „Daar u over zulke poëtische vergelij kingen beschikt, had u dichteres moe ten worden!" „Och, dat is niet zoo moeilijk, ge dichten te maken, mijnheer. Om maar iets te noemen: Er is voor mij maar ééne vrouw En die bemint mij niet René werd doodsbleek en ant woordde boos: „Zóó dichten kan ik ook, dame. Bijvoorbeeld: Er zijn zoovele mannen op aard Deen of d'andere, 't is mij egaal Denise kromp, als door een zweepslag getroffen, ineen! Zij keerde zich om en ging heen, zonder hem met een blik te verwaardigen. Den wagen liet zij in den steek en zij begaf zich 1e voet op weg naar huis. Dat was overigens niet ver, het voetpad, dat zij insloeg bracht haar in een half uur in de stad. Ver drietig overlegde zij, wat zij nu moest beginnen om den wagen terug te krij gen. Zonder advocaat zou zij het met dien man wel niet kunnen klaar spe len, die over zoo'n schitterend uiterlijk cn over de slechtste manieren der we reld beschikto Maar een verrassing wachtte haar, want toen zij thuis kwam, stond de wa gen al voor de deur. En geamuseerd dacht zij, dat de Grobian wel in aller ijl naar de politie gereden zou zijn, om daar, door middel van het autonummer haar adres uit te vinden. Zij sloot de huisdeur open en trad binnen. Eensklaps schrok zij: uit het sa lon kwam muziek, met prijzenswaar dige gemakkelijkheid fantaseerde ie mand op de piano. Op haar tcenen sloop zij naderbij en keek door het sleutelgat. Het was René. Zij wierp de deur open. „Hoe komt u hier?" „Door het venster", antwoordde hij bedaard, zonder zijn spel te verbreken. Dat was in elk geval een opmerkelijke prestatie want haar woning lag op do tweede verdieping. Zij keek hem aan: dat was een heel ander gezicht, dat zachte, aan de muziek overgegeven ge laat. Haar toon was niet goheel en al op recht, toen zij vroeg: „Wat zoekt u hier?" Hij glimlachte en antwoordde: „Tk haast mij u een tegenbezoek te bren gen." „Ik ben niet gewoon, heerenbezoek te ontvangen." „U hebt mij zelf geleerd, geachte da me, op de gewoonten van huisbewoners weinig of geen acht te slaan. Overigens, hoe bevalt u deze melodie?" „Heel aardig. Van wien is die?" „Van mij. Door uw tekst kwam ik er op." „Op welken tekst?" Met schorre stem zong hij: „Er is voor mij slechts ééne vrouw En die be mint mij niet Hij viel zichzelf in de rede: „Daar klopt iets niet. Zoudt u de tekst niet een weinig willen veranderen?" „Gaarne", antwoordde zij en zong: „Er is voor mij slechts ééne vrouw En die bemint mij misschien ook Klopt het nu?" „Wonderlijk", zei hij, terwijl hij haar hand greep. door de elastische zeer lichte Suplnator- steun. Voetonderzoelc op het May- voetsplegelapparaat gratis LANGESTRAAT 28 TEL. 59 Goeie gemae, tante, noe komt 11 et bi], dat Ut eea oogje heb op dat meisje ln het boekenstalletje? IHauDJ MakJ

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7