OPMARSCII NAAR MADRID Actie over een naam POLITIEKE RELLETJES TE LONDEN EN PARIJS DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Zeer sombere GEVECHTEN NABIJ BARGAS Bij Baarn of Soest? VECHTPARTIJEN IN DE STRATEN 1500 Arrestanten in Parijs Wielrijder tegen auto gereden aspecten voor Hilversum le BEAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 5 OCTOBER 1936 De volksfronttroepen zouden hier successen hebben behaald Radio Sevilla meldt, dat generaal Mol'a, na zijn posities in het Guadar- I rame-gebcrgte to hebben verstekt. verder opgerukt naar de Spaanschc hoofdstad. Twee vliegtuigen der rechtschen zouden Zaterdag bommen op Madrid hebben geworpen. Niemand zou hierbij zijn gedood of gedeerd. Naar het hoofdkwartier der nationa listen te Valladolid bekend maakt, heb ben in de provincie Cordoba hun troe pen Fuente Ovejuna nabij het steenkool centrum Penarroya genomen. De regee- ringstroepen zijn tot het mijndistrict teruggetrokken. Troepen uit Granada hebben den loyalen strijdkrachten bij de inneming van Alcala la Real groote verliezen toegebracht. De troepen van generaal Mola hebben in de provincie Guadelajara een rooden aanval afgeslagen. Een pantsertrein werd door artillerie zwaar beschadigd Aan het front van Asturië is bij Nalon een hevig gevecht geleverd, waarbij de regeeringstroepen vele dooden verloren. Onder deze gesneuvelden bevinden zich aldus deze mededeclingen vele buitenlanders. Het Madrilleonsche ministerie van oorlog deelt mede, dat de regeeringsar- tillerie eenige vijandelijke stellingen heeft gebombardeerd in de provincie Biscave. De activiteit, dio in den sector van Siguenza was op te merken door de her haalde aanvallen der rechtschen, is op gehouden. De regeeringstroepen hebben met steun van vliegers de nationalisten teruggeslagen, die 45 dooden en drie mi trailleurs hebben moeten achterlaten. In den sector van Castuera (provincie Badajoz) hebben de regeerirgstroepen stormenderhand het dorp Granja do Torre Hermosa genomen. Bii Corromu- niano hebben 38 dooden moeten achter laten. 1 Van officieele zijde te Madrid f wordt beweerd, dat de volksfront- I troepen tot de eerste huizen van Bargas zijn doorgedrongen. Bargas I ligt ongeveer 8 K.M. ten Noorden f ,van Toledo en is, uit strategisch oogpunt, voor heide partijen van be- lang, daar het spoarlijn Torrijos- I Cabanas beheerscht. Havas seint uit St. Jean de Luz, dat Öe goedkeuring door de Cortes van het statuut voor het Baskenland levendige voldoening gewekt in Baskische natio Ualistische kringen te Bilbao en onder de verdedigers der stad. Volgens mede- deelingen, verstrekt door een lid van de regeering in Guipuzcoa, dio op het oogenblik naar Bilbao is uitgeweken, zouden de regeeringstroepen niet alleen weerstand bieden aan de aanvallen der rechtschen. maar hen zelfs dwingen terug te trekken. Zoo zou de Cantahri 8che kust bij Ondarroa gedeeltelijk her overd zijn door de militietroepen van het volksfront De verdedigingslinie heeft geen wijziging ondergaan. Zij loopt langs Ondarroa naar EiËar en de hoogten van Mondragon, dat door de witten is bezet. Dnraneo is een zeer be langrijk concentratiecpntrum geworden voor de regeeringsaanhaneers. De ver- Hedigingsjnnta te Biscave heeft eenheid tot stand gebracht in het opperbevel. De militictroepen hebben de waar- Schuwing gekregpn, dat zij streng ge straft zullen worden bii de minste onge hoorzaamheid. De meest volmaakte orde heerscht te Bilbao, waar de Baski sche nationalisten den ordedienst ver zorgen; alle anarchisten ziin aan het front en trachten niet meer zich schul dig fo maken aan daden, die in strijd tnet het oorlogsrecht. De gevangenis schepen zijn nog steeds on de repde van Las Arenas. Sedert de represaillemaat regelen, die na het eerste luchtbombar dement op de stad ten uitvoer ziin ge legd, is, naar men vprzpi<prt. geen en kele gijzelaar meer gefusilleerd. Franco zal status van Marokko eerbiedigen Beuter meldt, dat Franco in een te legram aan zijn vertegenwoordiger te Londen de Britsche regeering de verze kering heeft gegeven, dat hij den Status quo van Marokko zal eerbiedi gen. Het telegram, dat uit. Lissabon verzonden is. zegt. dat categorisch 'iet onjuiste bericht wordt tegengesproken betreffende z.g. beloften ten aanzien van Marokko aan eonigerlei mogend beid. De Snaansche nationale bewering zal de verdraeen lovnal eerbiedigen. Men meent te weten, dat een eonie van dit telegram aan een hooggeplaatst Britsch functionaris ter hand is gesteld met het verzoek het aan don eersten minister te overhandigen. Er is reden Ie gelooven. dat een nadere uitgebrei dere verzekering bii rleze verklaring ook de Balearen insluit. Geen hutpverleening door Fransche artilleristen Naar aanleiding van berichten in een Duitsch blad. waarin werd gezegd dat Fransche artilleristen zouden hebben gestreden in de gelederen van de re geeringstroenen bij den aanval on het Alcazar te Toledo, wordt in officieele Fransche kringen verklaard, dat uit een ter plaatse ingesteld onderzoek is gebleken, dat dit bericht van eiken grond ontbloot is. Neutraliteit geschonden Het officieuze comité, opgericht om eventueele overtreding van de non-in terventie-bepalingen inzake Spanje te onderzoeken, heeft Donderdag verschil lende getuigen (o.a. den heer Dodd» zoon van den Amerikaanschen ambas sadeur te Berlijn, en lord Churcill) ge hoord. die verklaringen aflegden ovci de hulp. door Duitschland en Italië aan do witte troepen verleend, zoowel op het vasteland als op de Balcaren aldus schrijft, blijkens het Handels blad. de Manchester Guardian. Majorca zou door de Italianen be stuurd worden, waarbij graaf Rossi, een bekend Italiaansch fascist, als aan voerder der Spaansche fascisten de hoofdrol speelt. Wekelijks komen oor- logstransportcn uit Italië aan, bestemd voor de witten. Aanvankelijk werd dit materiaal betaald door vrijwillige in zamelingen. doch sinds eenigen tijd door inbeslagneming van goud, in den vorm van kostbare antiquiteiten, gou den munten en andere voorwerpen. Overal wapperen Italiaanschc vlaggen. Een andere getuige verklaarde, dat hij door Duitsche Junkcrs-vliegluigen Huesca had zien bombardeeren. Ook zouden de Duitschers Duitsche paspoorten verstrekken aan met de rechtschen sympathiscerende Spanjaar den, o.a. aan den bisschop van Vich, in wiens cathcdraal groote wapenvoor- raden gevonden waren. Lord Chircill, als getuige gehoord, verklaarde, dat de Spaansche regee ringstroepen een ernstig tekort aan munitie hadden, terwijl er ook gebrek aan wapens was. Hij had ongewapende menschen naar het front zien vertrek ken, die dan de geweren van dc afge loste manschappen moesten overnemen. Volgens een anderen getuigo zou het Alcazar in Toledo gevallen zijn, als de regeeringstroepen over voldoende ar tillerie beschikt hadden. Begin September waren in Cadiz Duitsche militaire vliegers aangeko men, die doorreisden naar Sevilla, ter wijl in Vigo regelmatig Ilaliaansche vliegtuigen en buitenlandscho fascisten aankomen. Tenslotte deelde een der getuigen nog mede, dat Lissabon vol zat met vertegenwoordigers van de internatio nale wapenindustrie, die daar in regel matig contact met witte afgezanten slaan. Officieele kringen te Londen verkla ren, dat de door de Spaansche regee ring aan den Volkenhond ter hand ge stelde documenten betreffende inbreu ken op het niet-inmengingsaccoord vnn den kant van Duitschland en Italië, nadat deze landen hun non-interventie verklaringen reeds hadden afgelegd, op het oogenblik in Whitehall worden bo studeerd. De gemeente Baarn voert een actie inzake de benaming „Soestdijk" BAARN. Door het Bestuur dezer gemeente zijn bij dc autoriteiten pogin gen in het werk gesteld om te bereiken, dat in het vervolg aan den naam „Soestdijk" weder de oude beleekenis wordt toegekend, welke daaraan ook in vroeger jaren werd gehecht. Deze actie werd reeds maanden geleden begonnen, n.l. toen bij het onderzoek van een na- turalisatieaanvraag, de betrokkene had opgegeven te Soestdijk woonachtig te zijn, waaruit verwarring ontstond om dat niet bleek of hij in de gemeente Baarn dan wel in de gemeente Soest woonde. Waar het gebruik van den naam „Soestdijk" door Baarn en door Soest reeds herhaaldelijk aanleiding tot verwarring had gegeven, besloot men ten slotte deze naamskwestie bij de be voegde autoriteiten aanhangig te ma ken. Tomeer zou men gaarne zien dal den naam „Soestdijk" uitsluitend door het Domein (liggende in de gemeente Baarn) werd gebruikt, omdat beide ge meenten op pensiongasten zijn aange wezen cn den naam „Soestdijk" altijd weer opnieuw zomergasten trekt. Uit de geschiedenis van Soestdijk en Baarn meent laatstgenoemde gemeente te mogen concludeeren dat de naam „Soestdijk" uitsluitend bij Baarn thuis behoort. In de gemeente Soest zou de naam Soestdijk eerst sedert 1898 in ge bruik zijn gekomen, n.l. toen men bij de opening van de spoorlijn Baarn— Den Dolder, een halte in de gemeente Soest den naam heeft gegeven van „Soestdijk". Men meent deze naamge ving te mogon toeschrijven aan het feit dat nu wijlen Koningin Emma de voor den aanleg van de bewuste spoorlijn benoodigde domeingronden, gelegen in de gemeente Baarn, belangeloos heeft afgestaan. Dc naam „Soestdijk" voor deze spoorhalte, zou dus als een bewijs van erkentelijkheid mogen worden aan gerekend. Geleidelijk aan is men de ge- heele omgeving van deze halte met den naam „Soestdijk" gaan bestempelen. Oorspronkelijk wordt Soestdijk in de Baarnsche archieven aangeduid als „een hofstede aen Zocstdijck, toebehoo- rende aan Cornells de Graeff, die vele malen burgemeester van Amsterdam was. Die „Zoestdijck" was een hcirweg naar Soest, zooals men vroeger dikwijls een weg „dijk" noemde. Dat de naam „Soestdijk" uitsluitend in de gemeente Baarn thui6 behoort meent men uit de geheele geschiedenis te kunnen aantoonen, waarvan wij kort heidshalve de voornaamste voorbeelden zullen noemen. Op 26 April 1674 werd de acte van Verhinderde bijeenkomst van fascisten in Londen LONDEN, 4 October (Reuter A.N.P.) Op het kruispunt Roval Mint Street en Minories Street heb ben heden vechtpartijen plaatsge had. Op dit punt verzamelden zich aanhangers van Sir Oswald Mosley, de Britsche fascistenleider, om een optocht te houden. De politie moest met de wapen stok chargeeren om het terrein schoon te maken. De geneeskundi ge dienst was onmiddellijk ter plaatse om een aantal bewusteloos geraakte personen weg te voeren. Negen personen werden gewond, waaronder drie vrouwen en een grijs aard. De politie moest de zwarthernden beschermen tegen een aanval van anti fascisten. De meeste personen werden evenwel gewond, doordat zij onder den voet raakten hij de vlucht voor de char- gecrende politie. Na een redo van Sir Oswald vertrok de stoet met muziek aan het hoofd, doch hij White Chapel hield een groote men- schenmenigte de optocht tegen. Het was niet mogelijk den weg te vervol gen. Duizenden hielden den stoet tegen cn een aantal taxi's werden dwars in den weg gezet. De politie arresteerde een twaalftal personen. De demonstratie is op last van de politic niet doorgegaan. De deelnemers kregen gelegenheid zich van Blackfriars over het Thames Embankment te ver spreiden. Vechtpartijen te Parijs PARIJS. 4 Oct. (Reuter—A.N.P.) Hedenmiddag hehhen de Fran sche communisten een bijeenkomst gehouden in het Pare des Princes. Vanaf de Porte Auteuil en de Porte Saint Cloud begaven de ommunis ten zich in groepen van 15 en 20 naar het park. De toegangswegen tot het park wer den streng door de politie bewaakt. Sprekers waren Thorcz, secretaris generaal van de communistisch^ partij en Duclos, rtce-president van de Kamer en lid van het politiek bureau. Beiden behandelden de devaluatie, de Spaan sche kwestie en de maatregelen tegen zekere politieke groepeeringen. De partij van kolonel de la Rocque heeft getracht deze meeting onmogelijk te maken, door haar aanhangers vroeg in den ochtend rond het park en in de toegangswegen hiertoe tc verzamelen, zoodat de communisten het niet zouden kunnen bereiken. Tot dit doel waren do aanhangers uit de provincie in grooten getale naar Parijs gekomen. De politie wist evenwel de opzet van de P.S.F. (Parti Socialiste Fran^aise) te verhin deren. Dc groepen van de P.S.F. wer den uiteengedreven en 300 van hen wer den gearresteerd. Het aantal leden van de P.S.F. dat werd verspreid wordt op 15.000 geschat. Tijdens de botsing tusschen de po litie en de P.S.F. zijn een aantal per sonen gewond. In den vroegen middag trachtte een groep P.S.F. onder leiding van Henrv de Kerillis, het kamerild voor Neuillv sur Seine, naar het Pare des Princes op tc rukken, doch de po litie, bijgestaan door hereclcn rcpubli keinsche garden dreef hen uiteen. Aan beide zijden vielen gewonden cn ver scheidene taxiruitcn werden vernield. Omstreeks vier uur trachtte een groep demonstranten via dc Avenue Versailles het Pare des Princes te bereiken. De politie verspreidde hen en een vijftigtal drong een café op den hoek van de boulevard Exel- mans en do Rue Auteuil binnen. Hier had een kort doch hevig ge vecht plaats. De politiemannen chargeerden en in een oogwenk wa ren do vensters verbrijzeld en vlo gen stoelen en flesschen door de lucht. In totaal zijn thans 1500 per sonen gearresteerd. De meeting Aan de communistische meeting in het park narnen 20.000 personen deel. Cachin verklaarde in zijn rede, dat te gen hef fascisme het volksfront zir.h nauwer aaneen sluiten moet. „Het volksfront vertegenwoordigt de meerder heid van 'f volk. Van de 7 millioen ar beiders zijn 5 mijlioen lid van het C.G.T en het front slaat alle aanvallen af. Hef c.ommunisme wil zijn plaats innemen in den strijd om de vrijheden van het volk." Ook Duclos wees op de noodzakelijk beid van eenheid. Verder zeide hij, dat de militaire uitgaven met 4 milliard worden verhoogd, in de komende be grooting. Hij wil deze loten betalen door de groote fortuinen. Tenslotte eisclïte hij doeltreffend ontbinding van de liga's. overdracht „van een hofstede aen Zoest dijck", waarvan Prins Willem III koe per was geworden, gepasseerd voor Schout en Schepenen van Baarn. n.l. voor Rudolf van Ewijck, Schout; Cor nells v. d. Vuurst en Hendrik Jordcns, Schepenen en notaris II. Verwoert. Prins Willem III liet er nog in 1674 zijn jachthuis bouwen, het tegenwoordige hoofdgebouw, al is het later veel ver fraaid. Vijf maanden later, 23 Sept 1674 werden Baarn. Soest, Eembrugge en Eemnes den Prins als Hooge Ambaehts- hecrlijkheden opgedragen. Hierdoor ver kreeg hij tevens over deze omgeving de bevoegdheid om recht te spreken, wel ke bevoegdheid zoover ging, dat hij zelfs doodvonnissen mocht vellen. Voor dit rechtsgebied stelde. Prins Willem III een Drossaard aan, die het hoofd van de Rechtbank was. Deze Rechtbank ontving den naam van „Het Hooge Gerecht van Baarn en aanhoorige dor pen" en was gevestigd op den Brink te Baarn, op den hoek van de hui dige Brinkstraat. De bevoegdheid om recht te spreken ging na den dood van Prins Willem III, toen het paleis in 1711 in handen kwam van de weduwe van den Frieschen Stadhouder .Tan Wil lem Friso, Maria Louisa, in den volks mond meer „Marijke Meu" genoemd, verloren doch werd in 1747 wederom door de Staten aan Prins Willem IV opgedragen. Het „Hooge Gerecht van Baarn en onderhoorige dorpen" werd derhalve in dat jaar weder hersteld. Een stukje geschiedenis van het Pa leis. hoewel het met ons onderwijs niets te maken heeft, is wel aardig vermeld te worden, n.l. het volgende: Bij de komst der Franschen werden de goederen van Prins Willem V, dus ook het paleis met de Baarnsche bos- schen, tot Staatsdomein verklaard (1795) Men was toen al spoedig op weg deze geheele bezitting grondig te ruineeren. Van de bosschen werden groote stuk ken geveld en zelfs het Paleis werd een tijdlang gebruikt als logement, geëx ploiteerd door Marten Halewijn, herber gier in de „Plaat6 Royaal" te Utrecht. I het U.D. (toen nog „Utrechtsche Cou rant" gehecten) van 12 April 1799 ad verteerde genoemde Halewijn dat hij in het lustslot Soestdijk apartementen te huur had cn dat hij zijn inrich ting op 1 Mei 1799 zou openen. Als hotel heeft Soestdijk niet lang bestaan, want al spoedig werd het door de Franschen als stallen gebruikt! Op 21 Dec. 1806 verscheen baron van Tcngnagel op Soestdijk om dit uitge breide landgoed namens Koning Lode- wijk Napoleon in bezit te, nemen. De eenige officieele personen die bij de voordlezing van de acte van in bezit neming tegenwoordig moesten zijn, wa ren alweer Baarnsche notabelen, n.l. de gemeentesecretaris, de heer F. Pen en de raadsleden Jan Gooris en Aris van Leersum, overigens was bij deze plech tigheid slechts het personeel van het paleis aanwezig. Noemen wij nog Prins Hendrik die in 1S72 op zeer billijke wijze grondafsiand voor den aanleg van de spoorlijn Am sterdamAmersfoort, onder conditie dat bijna alle treinen in Baarn zouden stoppen. Door dezen maatregel heeft hij gemaakt dat Baarn zich goecl kon ont wikkelen en weldra van boerendorp tot villadorp uitgroeide. Ook zijn broeder. Koning Willem III. heeft aan de verdere uitbreiding van Baarn medegewerkt door verschillende groote terreinen vrij te geven. De daden van zijn Echtgenoote, Koningin Emma, liggen nog te versch in het geheugen. Zooals wij hierboven reeds schreven stond zij belangeloos de domeingronden af voor don aanleg van de spoorliin BaarnDen Dolder. Ook voor den bouw van het ziekenhuis heeft zij de grond geschonken terwijl haar liefdadigheid spreekwoordelijk was. Doch dit was ze niet uitsluitend voor Baarn! Op Kerkelijk gebied vermeldt de ge schiedenis ook eenige staaltjes waaruit blijkt dat de Vorstelijke Paleisbcwnners zich onderdeel van Baarn gevoelden. In 1674 liet Prins Willem III in de Kerk te Baarn een bank plaatsen, waarboven het Nassausche wapen werd gehangen; later als Koning van Engeland liet hij daarnevens ook het Engelsche wapen aanbrengen. Van Prins Hendrik, die op 21 Mei 1817 met zijn gemalin hun intocht op Soestdijk hielden, werden 2 zoons, Mex- ander en Hendrik, te Soestdijk gebo ren en in 1S20 in de Kerk te Baarn gedoopt. Voorts Iaat de geschiedenis zien dat de verschillende Ore navorsten vaak met hun gasten te Baarn ter Kerke gingen; o.a. woonden de W't en Cornelis Tromp een godsdienstoefening hij. De bank. in 1674 in de Kerk g® plaatst, werd nog regelmatig door Ko ningin F.mma gebruikt en wacht 'hans totdat er nieuwe Vorstelijke Paleishe- woners komen. Uit een historisch oogpunt bezien heeft Baarn inderdaad oude rechten op den naam ..Soestdijk". Dat én een ge deelte van de gemeente Soest én een gedeelte van dc gemeente Baarn met den naam „Soestdijk" worden aangeduid verwarring brengt, bleek ons bij na vraag bii de Politie en Gemeentehuis Men had daar deze week nog 3 ge vallen bij de hand gehad! ZUILEN. 3 Oct. Ter hoogte van de Zuilensch8 laan heeft gisteravond te gen half zes op den Amsterdamschen straatweg oen auto-ongeval plaats ge had waarbij de 57-jarige J. E. wonen de te Maarsseveen verwondingen aan hoofd cn handen opliep. E. reed, komende van zijn werk te Maarsscn op het rijwielpad toen hij bij genoemd punt plotseling zonder teeken tc geven of zich te vergewissen dat de rijweg vrij was. overstak. Gelijktijdig reed de petroleumventer P. te Utrecht met zijn auto in de zelfde richting, mot het gevolg dat E. hier tegen op reed. De botsing was zoo hevig, dat de voorruit werd versplinterd, terwijl te vens een der lampen werd beschadigd De wielrijder werd tegen den grond gesmakt cn bleef eenigen tijd met hoofd- cn handwonden bewusteloos lig gen. Telefonisch ontboden, cn zeer spoe dig ter plaatso zijnde geneeskundige hulp werd verleend door Dr. Vrijdag te Maarsscn. terwijl de man later op advies van den gemeente-arts per auto 287. Voor dc zoovcelste maal was Piet dus weer eens een verstekeling. Eerst in. dat motorbootje, toen hij zijn geliefde plek aan de rivier in Holland verliet; aan boord van het vlieg tuig en nu hier weer. Hij wist nu wat hem te wachten stond en pakte uit eigen beweging de eerste de beste bezem, die hij zag liggen cn haalde een puts water op, waarna hij het dek ging schrobben. 28S. Er kwam een bootsman voorbij, die hem op zijn gemak eens bleef staan aankijken en toen zei: Wel, is het kuiken uitgekomen? Jc zou zeggen waar komt zoo'n krielkip ineens vandaan hè? En dat wil me het dek schrobben, dat ik een half uur geleden gedaan heb. Wie heeft jou dat opgedragen, apekind? van den Geneeskundigen Dienst te Zuilen, naar zijn woning moest wor den vervoerd. Daar deze te lang uitbleef het slachtoffer lag ruim twintig minuten langs den weg heeft Dr. Vrijdag hem in zijn auto naar Maarsseveen overge bracht. De Gemeentebegrooting voor 1937 toont een tekort van 539.000 HILVERSUM, 5 October. Bij het aanbieden van het ontwerp-begrooting voor het dienstjaar 1937 merken B. en W. op dat nog nooit een gemeentebe grooting onder zulke bijzondere en on zekere omstandigheden is aangeboden. Het is een voor de slechte tijdsomstan digheden wel zeer teekenend verschijn sel. dat een gemeente als Hilversum haar begxooting moet openen met een nadcelig slot van den laatst afgesloten dienst van 63.215; dit verschijnsel had zich tot dusver nooit voorgedaan. Voortdurend bestaat groote onzeker heid omtrent do regeeringsmaatregelen ten aanzien van dc gelden der gemeen te. De elkander in snel tempo opvolgen de regelingen, welke telkens verstoring van de gemeentelijke financiën ten ge volge hebben, maken het onmogelijk een begrootjng samen te stellen, waar van de cijTcrs als vaststaand kunnen worden beschouwd. Steeds meer doen zij *hun ongunsti- gen invloed op den gcldelijken toe stand der gemeente gelden. B. en W. herinneren b.v. aan de nieuwe finan- cieele verhoudingswet en ann de wel tot instelling van het werkloosheids- subsidicfonds. Herleid naar den geldel ijken toe stand van het oogenblik. hebben deze beide wetten de gemeente een nadeel berokkend van niet minder clan f 850.000 per jaar, wolk nadeel langza merhand tot f 1.250.000 per jaar zal aangroeien. Ondanks de groote soberheid, welke is betracht, sloot het ontwerp der be- grooting. zooals het college dat aan vankelijk in het eind van Augustus meende te kunnen vaststellen, in eerste lezing nog met een tekort van 645.000. hetzelfde in vergelijking met de be grooting voor 1936, was ontstaan door aen groot aantal factoren, waarvan de voornaamste zijn: a. De begrooting voor 1936 opende met een batig slot van 66.320; de thans aangeboden begrooting begin' met een nadeelig slot van f 63 215. een nadcelig verschil van rond 129.500. b. In verband met het niet goedkeu ren van de verordening tot heffing eerier belasting voor het afvoeren van vuil. is de opbrengst van de belasting wegens gebouwde eigendommen lager geraamd 103.000. c. liet subsidie voor den dienst voor maatschappelijk hulpbetoon is hooger geraamd 62.500. d. De netto ten laste van de gemeen te komende kosten van werkloozen- steun zijn verhoogd met 101.000. e. Dc uitkeering uit het gemeente fonds bedraagt minder 59.000. Nadat het ontwerp-begrooting in eer ste lezing gereed was. ontvingen B. en W. van Gedeputeerde Staten de mede- deeling dat Hilversum voor 1936 niet in aanmerking kan komen voor een extra-bijdrage uit het vvcrkloosheids- subsidiefonds. daar het peil van de uitgaven dezer gemeente naar het oor deel van de ministerrs van Binnenland- sche Zaken, van Sociale Zaken cn van Financiën, nog niet zoover is verlaagd, als van een gemeente, welke voor een extra-bijdrage in aanmerking komt, moet worden verlangd. Daarbij deden Gedeputeerde Staten aan B. en W. een nota van bezuinigingen toekomen, wel ke naar hun oordeel en dat van ge noemde ministers in de begrooting voor 1936 moeten worden doorgevoerd, terwijl daarbij tevens zijn aangegeven de maatregelen, welke zouden moeten worden getroffen tot verhooging van do inkomsten. Een groot deel van de in die nota vermelde posten was in het ont werp-begrooting voor 1937 reeds tot het gcëischte bedrag verlaagd. Met betrekking tot de overige posten is zooveel mogelijk aan de wcnschen tegemoet gekomen, waardoor het oorspronkelijke tekort van 645.000 is teruggebracht tot 530.173. Van bedoelde toepassingen zijn de voornaamste: a. Invoering van een huisvuilbelas ting bij wijze van retributie, opbrengst 50.000. b. Verlaging van de uitgaven voor hot onderhoud der plantsoenen met 11.860. c. Afschaffing bij het medisch-hy- giënisch schooltoezicht, van het spraak onderwijs, van dc cursussen voor bij zondere gvmnastiek, van de specialis ten-behandeling en van het instituut schoolbaden, opbrengst 10.600. d. Afschaffing of verlaging van een groot aantal subsidies. Zooals reeds opgemerkt, bedraagt het tekort, ondanks cle zeer ingrijpende be zuinigingen en andere maatregelen, welke overeenkomstig de gestelde eischen om in aanmerking te kunnen komen voor een extra-bijdrage uit het wcrkloosheidssubsidiefonds. getroffen moeten worden, toch nog 539.173. Waar thans grootendeels aan do ge stelde eischen is voldaan, meent het college wel tc mogen aannemen, dat dit bedrag ook inderdaad als extra-bii- drage, subsidiair belastingbijdrage. uit het wcrkloosheidssubsidiefonds zal worden ontvangen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2