3 OCTOBER IN LEIDEN Rijkscommissie Vrijheidsbond en muntpolitiek Een luisterrijke traditie Cocainezwendel Het Verboden Grondgebied werkverruiming Vreugde voor jong en oud Jhr. A. S. E. van Tets t Ned. Spoorwegen en de devaluatie FEUILLETON door 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 6 OCTOBER 1936 Herziening van de subsidieering der Nederlandsche industrie zal moeten plaats heb» ben AMSTERDAM, 5 Oct. In de verga dering van de Rijkscommissie van Ad vies voor de Werkverruiming, gehouden op Zaterdag j 1., werd o.m. besproken de veranderde situatie, welke is inge treden sedert Zaterdag 26 September in verband met de losmaking van den gul den van den gouden standaard De conclusie, waartoe de gehouden besprekingen geleid hebben, was, dat de tot nu toe gevolgde wijze van subsidiee ring van de Nederlandsche industrie, ter overbrugging van prijsverschillen met aanbiedingen van de buitenland- sche industrie, zal moeten worden her zien. De commissie sprak als haar oor deel uit, dat voorshands ten deze een afwachtende houding zal moeten wor den aangenomen en dat eventueele aan vragen behoudens speciale gevallen, welke reeds direct ten volle te overzien zijn in beraad zullen moeten wor den gehouden, totdat de situatie zich duidelijker zal hebben afgeteekend. De commissie achtte het met het oog hierop van groot belang de positie van de Nederlandsche industrie met betrek king tot de buitenlandsche concurrentie nauwkeurig te volgen en zou het daar om op prijs stellen, indien do industrie haar, ook ongevraagd, door het ver strekken van de noodige gegevens, deze taak zou willen vergemakkelijken. VGRAVENHAGE, 5 October. In zijn Zaterdag j.l. gehouden vergadering heeft het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" uitvoe rige besprekingen gehouden over de gevolgen, welke het loslaten van den !:ouden standaard voor het economisch even van ons land kan hebben. Het heeft uiting gegeven aan het resultaat dier besprekingen door het aannemen van de volgende motie: „Het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidshond", over wegende. dat het huidig keerpunt in de Nederlandsche monetaire politiek tevens een keerpunt in de economische politiek moet beteekenen en een bij uitstek gunstige gelegenheid biedt, om het economisch leven door het betre den van liberale paden uit zijn neer gang te verlossen, acht het volstrekt noodzakelijk, van stonde af aan heffingen en belastingen Ingrijpend te verminderen en daarbij krachtig en doelbewust, zij het ook ge leidelijk, ook de verdere belemmerin gen, die aan den handel in den weg zijn gelegd, op te heffen en de kunst matige stennverleening aan cn inmen ging in het bedrijfsleven te likwidee ren om te komen tot een vrijer inter nationaal ruilverkeer met herstel van het evenwicht in de hinnenlandsche economische verhoudingen. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD HAARLEM. 5 October. Gisteravond omstreeks half zeven stak een 5-jarig meisje op den Rijksstraatweg ter hoog te van de Maasstraat den weg over zon der op het verkeer te letten. Er naderde juist uit de richting van de stad een auto. waartegen het meisje is opgcloopcn Zij werd op den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Zij is naar de Maria-stichting vervoerd, waar zij in den loop van den avond is overleden. Het onderzoek heeft uit gewezen, dat den autobestuurder geen schuld treft Dit jnar is de feestdag voor de 50ste maal zeer opge» wekt gevierd (Van onzen A redacteur) ZEG als vreemdeling tegen een Lcidenaar iets vriendelijks over de stad zijner inwoning en hij zal u onmiddellijk bestormen met de vraag: maar bent u er al eens op 3 October geweest? Daarop zal hij do raadgeving laten volgen, ook eens op zulk een dag naar Leiden te gaan, met een omstandig ver haal van de gezelligheid, de druk te, de feestelijkheid, de onbezorgd heid cn de vroolijkhcid, die dan in de stad den scepter zwaaien. Het is er. alsof de Leidenaar het hecle jao^* lang al zijn verlangen naar feestvreugde oppot, om die op de zen dag, tegelijk met de hutspot van wortelen en aardappelen (met klapstuk), te voorschijn te laten ko men. Sedert 1574 eet ieder rechtgeaard Lei denaar op 3 October hutspot, zooals de uitgehongerde bevolking deed op den vermaarden dag van het ontzet, toen de Spaansche belegeraars voor het op komende water hadden moeten wijken met achterlating van hun maal, dat voor de bevrijde belegerden een wel kome buit was. De laatste 50 jaar doet de Leidenaar dat onder de geestdriftige leiding van de 3 October vereeniging. En nog veel meer doet hij. De heele stad viert het typisch Leidsche feest mee, vlaggen wapperen in de straten, er is des middags een maskerade-op tocht ter plastische uitbeelding van een meestal historisch onderwerp. des avonds is er vuurwerk en vergeet voor al de kermis op het Schuttersveld naast de spoorbaan niet! Vijftig jaren 3 October vereeniging hebben een basis gelegd voor een integrale feestviering, die over het heele land beroemdheid geniet en waarvoor de deelnemers in de eerste plaats natuurlijk oud-Lei- denaars uit wijden omtrek naar de sleutelstad samenstroomen. De 3 October viering is den Leide naar een dierbare traditie geworden, waaraan de steeds zich verjongende gemeenschap van „Leienaars" der im mers aan 't beleg van 1573 cn 1574 haar onstaan te danken hebbende acade mie, als die der altijd-Leienaars van de wieg tot hun sterfbed toe, met evenveel enthousiasme deelnemn. Voor iederen Leidenaar is 3 October de gróóte dag van het jaar. Nu de officieele viering daarvan een halve eeuw bestond, was deze 3 October een extra-bijzondere dag. Een dag, die nog wel op Zaterdag viel, met het heerlijke vooruitzicht van een extra uur om uit te slapen en nog een vrijen dag om weer aan het dagelijksch leven te wennen en zich van de gevol gen van het feest te herstellen. Was het wonder, dat het er nog nim mer zoo dTuk is geweest? Voor de in woners was de feestviering al den vo- rigen avond beconen, alles ter eere van het 50-jarig bestaan, en in den stralen- den doch wat killen morgen van den Zaterdag waren er al duizenden ver- eenigd in het Van der Werf park, om het standbeeld van den dapperen man, die de verdediging van de aan zijn zorgen toevertrouwde stad op waarlijk bovenmenschelijke wijze had geleid. Om 7 uur had al de plechtige muziek van het politie muziek gezelschap van het balkon der stadsgehoorzaal af re veille geblazen en nu, om 8 uur, zongen in het Van der Werf park honderden zanger en zangeressen en meer dan duizend kinderen van verschillende la- gere openbare en bijzondere scholen be kende vaderlandsche liederen, die aan den inzet van dezen feestdag een bij zondere wijding gaven. Toen kwamen ook de feestvierders van buiten de stad langzamerhand de stad binnen. Den ganschen morgen hebben treinen eti bussen de vreemdelingen aangebracht die de drukte in de stad nog kwamen vermeerderen. Een groot aantal vreemdelingen is naar Leiden gekomen als deelnemers van hustpoitochten, die in verband met deze feestelijkheden waren georgani seerd. Hutspottochten? Ja. \an alle dee- len des lands, zelfs van heel ver, zijn automobilisten, motorrijders, fietsers en wandelaars naar de sleutelstad geko men om er gezamenlijk in de stadsge hoorzaal op hutspot te worden ont haald Wie de verplichte controleposten had gepasseerd en daar de bewijzen in den vorm van stempels op de kaarten van kon toonen. kreeg een medaille of een plaquette, die den geheclen dag de eer van de volbrachte prestatie ver kondde. Vele rijtuigjes zijn uit heel Ne derland naar Leiden gekomen cn zij vinden er vroolijke vrachtjes, waarvan de koetsiers met hun ge bolderde hooge hoeden het hunne donken. Maar niet alleen paarden en rijtuigjes: talrijke marmotjes en aapjes zijn er in bedelgrage handen tezamen gebracht; zelfs witte mui zen in schoreme kinderhandjes vra gen met hun schichtige oogjes om een aalmoes, hetgeen bij het vrou welijke deel der feestgangers soms schrik en ontzetting teweegbrengt, waardoor In de café's de kopjes met rinkelend geweld in scherven val len, zoodat de inhoud ervan do uit- gaans-japonnen en -mantels bezoe delt. Acrobaten vinden er veel bekijks en 'ntellectueel menschen staan ver heerlijkt de verrichtingen van boeien- koningen te volgen, terwijl beschilder de en vreemd uitgedoste lieden tus- schen de programmaverkoopers en de leurders met wandelstokjes, papieren hoeden en dito neuzen iets extra's trachten te verdienen. En overal is mu ziek. Dat alles mag in Leiden op 3 Oc tober. Wel heeft de commissaris van politie aan den vooravond nog in de bladen de aandacht gevestigd op de po litieverordening. die dat alles verbiedt, doch het is maar éénmaal per jaar 3 October en de politie weet. dat er zich geen excessen zullen voordoen. De po litie!! Die heeft wel een heel zwaren dag, maar ze volbrengt haar taak met tact cn een rustige voornaamheid, die bij de feestvierders weerklank vindt. De lucht van poffertjes en wafels walmt over de stad. Blanke, vette ha ringen liggen in keurige rijtjes schoon gemaakt en gefileerd op witte schalen gereed om, tusschen twee vingers opge pakt en even door een schaal met ge snipperde uien gehaald, in een gretigen slok verorberd te worden. Heerlijke ge rookte palingen in de varieerende dikte van schoenveters tot flinke boomtak ken worden door Volendammers en quasi-Volendammers aangeprezen. Win kels met broodjes en smeuïge slaatjes stellen In lokkende etalages etenswa ren voor hongerige magen ten toon. En alles vindt er aftrek, naarmate de dag verstrijkt. De café's zitten vol van 's morgens tot 's avonds. Berstens vol met mannen, die bier drinken of een borreltje en dames die coquet aan een voorburgje nippen of een advocaatje lepelen. Er drinken ook menschen thee of koffie en men eet gebak. Aannemen, vier croquettes! Even afrekenen, me neer! Dank u beleefd. En daarbovenuit, boven het geroezemoes en het gelach der menigte, tracht de muziek zich verstaanbaar te maken. Haring is er niet alleen in de stalle tjes langs den weg en in de restaura- tjes. De viering van 3 October zou niet compleet zijn, als niet aan de minst met aardsche goederen bedeelden van wege de 3 October vereeniging haring en wittebrood was uitgereikt, naar analogie van dezen befaamden dag van het jaar 1574, toen de uitgeputte bevol king ermee verkwikt werd. Ruim vier duizend personen hebben brood ontvan gen en hun haringen gekregen uit de handen van dappere dames, die na af loop een fleschje eau de cologne als welkome belooning kregen voor dezen wel zeer geurigen arbeid. Met groote plechtigheid is de geuzenvioot, als van ouds, door de stad naar de Waag geva ren met de prinselijke feestgave aan boord. Maar het voornaamste van alles is toch de optocht, waarvoor duizen den zich langs de straten scharen. De optocht, die dit jaar bestond uit onderdeden van vroegere optoch ten, met tafreelen uit allerlei tijd perken en landen, uit de historie, de sprookjeswereld, de mythologie cn de hcdendaagsche verbeelding. Zoo reed Frederik Hendrik er twee maal in mee, maar wat hindert dat bij een optocht, die verder door zijn heterogene samenstelling uit blonk en door zijn lengte? Terwijl in de stadsgehoorzaal voor de laatste maal de door dilettanten uit gevoerde rovue ,,'t Is alles hutspot" van Henri ter Hall werd opgevoerd, was op het Schuttersveld het groote avond feest bcgónnen, waar de kermisspullen met luiden jubel van snerpend licht, met daverende luidsprekers en tingel- tangelmuziek de drommen bezoekers lokten, waar de kop van jut knalde en dc autotjes geestdriftig tegen elkaar botsten, waar gehost werd met de feest commissie in oprechte, warme vreugde. Daarna het vuurwerk met zijn knette ring van vuurpijlen, bouquetten en zonnen, van fonteinen en tourbillous, het stille licht van magnesiumpottcn en het geknal van uiteenspattende bom men. En toen de laatste vuurpijl de omgeving verlicht had, was in de stad het feest nog in vollen gang. hosten er nog slierten feestelingen door de straten en gine het op de studenten so ciëteit Minerva nog luisterrijk toe. De grauwe zon van den nieuwen dag heeft de laatsten huiswaarts zien gaan. Kamerheer cn adjudant i.b.d. van H.M d.e Koningin VGRAVENHAGE, 5 October. In 84- jarigen ouderdom is gistermiddag te dezer stede overleden jhr. A. S. S. van Tets, gep. luitenant-kolonel der cava lerie, kamerheer en adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin. Jhr. A. S. E. van Tets werd 20 Octo ber 1S51 geboren te Middelburg. Zijn vader de latere minister van hinnen landsche zaken was toen Commissa ris der Koningin in Zeeland. In 1869 nam jhr. van Tets Is vrijwil liger dienst bij de huzaren. In "S89 werd hij ritmeester en in 1893 instructeur van het tweede regiment huzaren. In verband met zijn benoeming, in 1894, tot adjudant in gewonen dierst van H. M. de Koningin, werd hij in dat jaar overgeplaatst naar den grooten staf. In 1901 volgde zijn benoeming tot majoor en in 1903 die tot luitenant-kolo nel bij de cavalerie. Als adjudant van de Koningin heeft jhr. van Tets indertijd deelgenomen aan de missie bij de kroning an den laatsten Tsaar van Rusland. Met ingang van 1 Januari i90i werd hem eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en tevens werd hij eer vol ontheven van de functie van adju dant dor Koningin. Als zoodanig werd hij toen in buitengewonen dienst be noemd. Tevens werd hij kamerheer der Koningin, ter beschikking van II. M. de Koningin-Moeder. Deze laatste functie heeft hij bekleed tot korten tijd vóór het overlijden van Hare Mapcsteit. Jhr. van Tets was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en grootofficier in do Huisorde van Oranje. Voorts was hii in het bezit van het onderscheidingsteeken voor langdu- rigen dionst als officier en werden hem tallooze buitenlandsche onderscheidin gen toegekend. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal Woensdag a.s. to half 12 geschieden op de algemeene hegraaf- plaats aan de Kerkhoflaan te 's-Graven- hage. PAPIERPRIJZEN Het bestuur van den Nederlandschen Uitgeversbond heeft dezer dagen zich telegrafisch tot den minister van han del, nijverheid en scheepvaart gewend met het dringend verzoek, maatregelen te treffen tegen de bij geruchte verno men verhooging der papierprijzen, waaruit voor de uitgeverij ernstige moeilijkheden zouden voortvloeien. Twee personen wegens ops lichting aangehouden ROTTERDAM, 5 October. Bij een in woner van Hendrik Ido Ambacht ver voegde zich eenigen tijd geleden een zekere K. h., wonende in Tuindorp, die vriendschappelijke betrekkingen onder hield met den Ambachtenaar. Deze Kotterdamsche vriend vroeg bij die ge- egenheid of de ander niet wist waar hij cocaine kon krijgen. Hij wilde wel '10 gulden per ons betalen. De Ambach tenaar knoopte dit terdege in de ooren en toen dan ook enkele dagen later een onbekende bij hem kwam, die vertelde dat hij cocaïne te koop had voor een prijs van 150 gulden per ons, ging hij hier grif op in, omdat daar een winst van niet minder dan 60 gulden per ons aan zat, terwijl de man over 44$ ons beschikte. De Ambachtenaar toog met den onbekende op weg naar den Rotter- damschen vriend, die de cocaine keur de en tot de slotsom kwam, dat het puike waar was, die hij direct met een flinke winst zou verkoopen. De onbe kende kreeg 350 gulden voorschot, waarmede hij genoegen nain, aangezien de rest onmiddellijk betaald zou wor- don wanneer de cocaïne verkwanseld zou zijn. De Ambachtenaar en de Rot- terdamsche vriend gingen direct naar een dokter, die toegestemd had de co caïne voor 210 gulden per ons te koo pen. Ongelukkigerwijze was de dokter met vacant ie, zoodat de koop niet kon doorgaan. De onbekende vond dit even wel minder erg. Hij zou voorloopig met de 350 gulden genoegen nemen en de rest van het geld zou hij dan wel krij gen, wanneer de koop eindelijk tot stand gekomen zou zijn. De Ambachte naar nam do cocaïne zoolang onder zijn hoede en thuis bekeek hij het kost baar goedje nog eens nader. Toen kwam hij echter tot de onverwachte en onge dachte ontdekking, dat het goedjo niets anders was als doodgewoon keuken zout. Aangezien hij een prijs van 350 gulden voor 4Y» ons zout een te grooie prijsopdrijving vond, gaf hii het zaakje aan bij den veldwachter. De recherche is toen aan het werk gegaan en weldra slaagde zij er in den Rotterdamschen vriend K. aan te houden, evonals do on bekende, die ook op den Linker Maas oever woont. Deze K. is geen onbekende van de politie. Toen hij van zijn bed gelicht werd, heeft de politie in een moeite door ook de woning maar eens geïnspecteerd en met succes, want er werden nog eenige honderden boekjes gesmokkeld sigarettenpapier aangetrof fen. Beide mannen zijn in het hoofd bureau ingesloten, als verdacht van op lichting. Naar wij vernemen zien de Nederl. Spoorwegen, nu de ons omringende lan den een grooter bedrag aan Neder- landsch geld eischen voor het reizen in hun landen, zich genoodzaakt de ta rieven voor het reizen en vervoeren naar het buitenland, aan de gestegen buitenlandsche munt aan te passen. De prijzen voor de Nederlandsche trajec ten blijven natuurlijk gelijk, doch voor de buitenlandsche wordt do prijs aan gepast aan den koers, die geldende is in het tijdvak van de reis of het ver voer. Ook is de Rheingold-toeslag ver hoogd. Voorloopig is deze tot Keulen gebracht van ƒ1.95 op 2.25 en voor ve-dere bestemmingen in Duitschland van 2.55 op ƒ2.95. TRAMBOTSING TE ROTTERDAM ROTTERDAM, 5 October. Op den hoek van den Mathenesserweg on de Daane- straat is gisteravond een motorwagen van lijn vier met bijwagen, bestuurd door den 41-jarigen P N. in botsing gekomen met een motorwagen van lijn 16, bestuurd door den 41-jarigen M. L. M. De oorzaak van de botsing was te wijten aan het feit dat lijn 16, die voorrang moest verleenen, aan lijn 4, doorreed, waardoor lijn 4 in volle vaart tegen den motorwagen van lijn 16 aanreed. Beide trams zijn zwaar beschadigd. De passagiers die in lijn 4 zaten, hebben geen letsel bekomen. In lijn 16 bevonden zich geen passagiers. De beide wagens zijn naar de remise vervoerd. Grand ThéAtre. Vanaf Vrijdag 2 October, vertooning van de film „Allotria." Voorstellingen: Zondag vanal 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag een Zaterdag matinée. 21/, uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 2 October, vertooning van de film „Sanders of the River." Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstellinc 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2-30. 6 en 8.30 uur nam Andere dagen avondvoorstelling S.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée Cinema Amicitia. Vanaf Zondag 4 October veriooning van de film „De meisjesjaren van een koningin." Voorstellingen: Zondag 2.30, 5.00 en 8.10 uur n.m Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhfte. Westsingel. it itgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofisch® Vereeniging. Re gentesselaan. lederen dag van 68 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9 R.-K. Leeszaal, Nieuwst raat 24. - 29 Sept. en volgende dagen. „Sier kunst." Expositie en demonstratie kunstglaöblazen. 6 Oct. Algemeene ledenvergadering der Amcrsfoortsche IJsvereeniging. 5 uur n.m. 6 October. Foyer Amicitia. Lezing voor de Vereeniging van Huisvrou wen door den heer H. van Dijken, Groningen, over: „Warenkennis." 2uur n.m. 7 October. „Amicitia." H. Heyer man's „Allerzielen" met Esther de Boer van Rijk. 8 uur n.m. 8 October. „Grand Théatre." Con- certvereeniging. Mahler's „das Lied von der Erde." 8 uur n.m. 9 cn 10 October. Amicitia. Con cert van het Kovacs Lajos-ensemble. 10 October. De Valk. Feestavond accordeon vereeniging „Het Leus- derkwartier". 8 uur n.m. 1018 Oct. „Concordia", Lange- straat. Eere-tentoonstelling van schilderijen van A. v. Weezei Er- rens. 10—5 uur. 1025 October, Stichting „De Poth" Amersf. Kunstkring: Ten toonstelling schilderijen van W. Degouve de Nuncqucs. 11 October. Markthal. Muziekfeest R.K. Muziekver. „Wilskracht." 1.30 uur aanvang; 6 uur lof in de R.-K. kerk aan het Zand. 11 October. De Valk. Feestavond Joodsche Vereeniging „Nut en Ge noegen." 11 October. Foyer Amicitia. Hul diging directeur P.T.T. 3—5 uur. 12 October. „Princess Room." Rede van mr. G. F. J. de Jongh voor de Ned. Ver. v. Staatsburgeressen en gelijk Staatsburgerschap over de In vloed v.h. milieu op het kind. 8 uur n.m. 13 Oct. De Valk. Lezing van den heer Panman voor de N.R.V. On derwerp: Oostenrijk. 8 uur. ZEIST 6 Oct. „Figi". „Comediespelen" 'door het Rotterdamsch Hofstadtooneel. 8 uur n.nu BAARN 26 Sept. 18 October. Baarnsch Lyceum. Expositie van etsen en litho's van M. A. J. Bauer. (Dage lijks 16—4 uur; Zondags ll/*--4 u.) UTRECHT 6 en 8 October. Stadsschouwburg. Nieuw Schouwtooneel voert op: „Charlotte55. 8 uur n.m. Ik beaam van ganscher harte het ge zegde van Plato, die beweert, dat een goed of slecht humeur de beste aandui dingen zijn om een goed of slecht ka rakter te herkennen. Montaigne. „Er is slechts één mogelijkheid üie mij door een vriend werd meegedeeld die aan de Italiaansche ambassade verbonden is. Er schijnt een kleine „Stoleveya" te zijn, dat is een van die restaurants in de achterbulrten dor stad, waar ontevreden elementen -lei bevolking bijeen komen Je begrijpt dat er maar weinig behoeft te gebeuren, ol ze worden direlt door de Ogpu geai resteerd, In ieder geval is het zeker dat de bezoekers contra-revolutionnai re sympathieën hebben Men vertelde mijn vriend dat Rex daar gedurende zijn verblijf op een avond gezien Ife Nu dacht ik dat wij daar ook eens eeu bezoek moesten brengen. Het heet „De Huilende Wolf' 't Is natuurlijk moge lijk dat hij er alleen uit curiositeit is heengegaan, doch anderzijds kan hsi. ook zijn dat we er iets kunnen opsto ken." „Wel wat gewaagd, vind je niet?" meende Simon lachend. „Ik bedoel met deze verraderlijke gidsen om ons hoen." De hertog glimlachte. „Indien je er niet tegen opziet, kunnen we voor van avond onzen plicht wel verzaken." „Wat? Dus we gaan niet naar het theater?" „Het is mogelijk dat zij niet direct zullen weten dat wij afwezig zijn Maar ik geloof niet dat er ons, wajv neer zij ons vinden,, direct iets bijzon ders overkomen zal. Wij kunnen ons behoorlijk verontschuldigen en zeggen dat wij op het laatste moment besio ten hebben niet naar het theater te ga8n" „Prachtig," riep Simon uit. „Laten we gaan. Ik zal je onderwijl iets bij zonder9 vertellen. Het gebeurde voor dat ik Londen verliet." „Wat was dat?" Simon vertelde de Reichleau vaD zijn ontmoeting met Valeria Petrovnn Karkoff, en van de afspraak om me haar den volgenden dag te lunchen De hertog toonde zich verheugd en getn- tresseerd. „Deze vriendschap kan ons zeker geen kwaad doen." zei hij. „De beroemde artisten hebben een grooten invloed, meer dan ooit te voren Dit Is altijd zoo na een revolutie Het eenige waarin de bevolking de dictators niet laat ingrijpen, is hun amusement De machtigste volkscommissaris zal zich wel tweemaal bedenken voordat hij een prima donna of een ballerina moeilijk heden bezorgt." De schemering viel reeds en de lich ten uit de huizen en fabrieken van d.»n anderen kant der rivier wierpen hun duizendvoudige straling in de heldere lucht. Zij keerden door de krakende sneeuw van het park en de modderige straten terug naar het hotel. Het di ner was lang en weinig afwisselend en werd zeer langzaam opgediend. Daai zij niet vrijuit spreken konden, waren zij blij toen het afgeloopen was. Hier na gingen zij even' in de hall zitten waar gedanst werd. Het was een vreemd gezelschap. De meeste hunner droegen de proletarische Tolstoi blouse of een of ander versleten uniform, een paar monschen waren in rok, terwijl zij, die er behoorlijk gekleed uitzagen Duitschers of joden waren, tiet meeren- deel der vrouwen zag er verhit en zie kelijk uit. Slechts weinigen waren ge kleed In de, door de revolutie in zwa.ig gekomen, dracht, terwijl het grootste deel imitaties van oude Londensche en Parijsche modes droeg. Hier en daar en lang niet altijd met de best geklee de mannen, zag men vrouwen wier zeer kostbare kleeding de toets van de duurste restaurants der Europeesche hoofdsteden konden doorstaan Ieder een scheen royaal te drinken, hoewel de prijzen zeer hoog waren. De band speelde slecht en de kellncrs waren zeer kortaf Simon en de hertog bleven met lang en waren opgelucht toen h<?f rijd was, om zoogenaamd naar hsi 'heater te gaan. De hertog hield een van de weinige Moskouer taxi's aan ze stegen in en zetten zich op de hard® zitplaatsen De Reichleau gaf den chauffeur met zachte sem het adres de auto reed weg en met veel lawaai gingen zij de volle straten door Aan de lantaarnpalen op iederen straathoek waren eenige luidsprekers bevestigd in plaats van muziek schalde voort durend een scherpe stem korte mede deelingen in de ooren der menigte. „Waf beteekent dat toch?" vroeg Si mon. „Die luidsprekers schijnen nooit op te houden. Ik hoorde ze vanmorgen en vanmiddag weer Is er dan den geheclen dag zooveel nieuws?" „Dat behoort bij het vijfjaren plan, kerel," antwoordde de hertog schouder ophalend. „De massa moet voortdu rend op de hoogte blijven van dit plan Deze megafoons deelen mee wat er ge daan wordt, hoeveel tractors er vandaag in Stalingrad zijn gefabriceerd, hoeven, nieuwe leeraren deze week plechtig aan de universiteit van Charkow zijn ge installeerd, hoeveel ton metaal hst groote Kuznetsky bassin heeft gepro duceerd, hetwelk pas in exploitatie is, hoe de Communistische jeugd van Nischinowgrod in een resolutie heef: liesloten haar vijfdaagschen vacantie dag voor een jaar op te geven, zoodat het plan sneller klaar zal zijn, en iede re vijf minuten roept de omroeper bo vendien: „Gij allen die dit hoort, wat doet gij voor het vijfjarenplan? Wat doet gij om het vijfjarenplan in vier te voltooien?" Het is iets verschrikkelijks, kerel, deze fanatiekelingen zullen ons nog eens geheel overvleugelen," besloot de hortog bijna huiverend. Ze waren stil geworden en peinsden beide over de voor hun oogen opdoe mende bedreiging der West-Europee sche beschaving, die door deze woeste onweerstaanbare en monsterachtige tc tiviteif dreigde vernietigd to worden. De auto verliet hortend en stoolond net vlakke asfalt der hoofdstraten en ver volgde met veel bochten zijn weg door de voorsteden van de stad Eindelijk stopte zij voor een huis in een zijstraa' Zachte muziek werd hoorbaar en dit iczamen met bet lichtschijnsel door de zwaar behangen ramen, waren de eeni ge levensteekenen. De chauffeur klopte hard op de deur en nadat deze ge opend werd, verzochten zij den chauf feur over een uur terug te komen Daarna gingen zij naar binnen. Het sneeuwde hevig, en toen zij zich van hun pelsjassen ontdeden, waren zij verbaasd over de hoeveelheid sneeuw, die op hen gevallen was, gedurenue het korte wachten bij den ingang. Zij namen een tafeltje bij den grooten, (.hineeschen haard en bliezen zich in de handen, om hun verkleumde vin gers te verwarmen. Een slordig uit ziende vrouw kwam op hen toe en nn een kort gesprek, met den hertog, zeue zij een glas brandewijn voor hen neer nat naar zoete cognac smaakte In jc zaal stonden zoowat twintig tafels, waarvan ongeveer een dozijn bezet was. Allerlei menschen waren aanwe zig, verscheidene ordinaire, dom en brutaal kijkende arbeiders in den ge- bruikelijken kaftan, hier en daar een lieter type, wiens kleedij verried dat hij een of andere lagere ambtenaar was Een paar gezichten verrieden het lijden van de beschaafde Europeanen die betere dagen gekend hadden, elders weei een man met een prachtig hoog voorhoofd en met groote blauwe oogen. die droomeriig voor zich uitstaarde. IV eenige aanwezige vrouw had een scherp en onaangenaam gezicht, met den doorborenden blik van een kak kerlak, slordig haar, bestaande uit al- wisselend gele en zwarte plukjes. Eon groepje mannen stond met elkaar te spreken. De meeste leden van dit du bieuze gezelschap schenen vermoeid ®n lusteloos te zijn, en luisterden lui zit tend naar de slechte vertolking van de zigeunermuziek, gespeeld doo- een imi latifl zigeuner-band. Verveeld natnen tie hertog en Simon eenigen tijd lang hun omgeving op, hoewel zij het ge sprek woord voor woord volgden, daar zii de mogelijkheid om met de bezoe kers der herberg in contact te komen niet wilden laten voorbijgaan. Doch er gebeurde niets Niemand viel hen zelfs lastig. Niettemin was Simon toch blij dat hij zijn zware revolver in zijn bin nenzak had. Hij voelde dat zij voort durend werden opgenomoen en hoewel de meeste erg vermoeid keken, behiej den sommigen een loerenden blik. Nu en dan traden er nieuwe bezoekers binnen, voorafgegaan door een vlaag van ijskoude wind en sneeuw. Af en toe trok iemand zijn dik bevroren pelsjas aan en verdween in den nacht. Onder de lage zoldering verzamelden zich dichte rookwolken van goedkooope ta bak. en de slechte band speelde hot ®ene stuk na het andere. Eindelijk tra. der. drie arbeiders binnen, geheel en oJ mof. sneeuw bedekt. Zij waren een beet je dronken, twee van hen klapten en riepen om „Jakko". Het gezicht van de derde scheen Simon vaag te herkennen, het viel hem op toen hij toevallig in de richting van hun tafeltje keek. Met af schuw bemerkte hij den loenscchen blik van den han en zag, hoe hij onder do lafel onophoudelijk zijn vingers in ei kaar strengelde Ook de anderen riepen nu om „Jak ko" en hierop speelde de band een vroolijk wijsje, terwijl door de aohtei deur een danser binnenkwam. Hij was uitgedost in een fantastisch co< tuum van linten en gedroogd gras, dm veel overeenkomst vertoonde met d" iraditioneelo Hawaïan-dracht. Als hii draaide, fladderden de linten om hem heen Verder had hij een enormei ♦rommel bij zich en op zijn hoofd droc- bi' een ketelvormigen stroohoed, d'< merk aan het hoofddeksel van Robin son Cnisoë deed denken. Hij liep naai bet verlicht middengedeelte der zaal e> begon daar een wilde dans op do mam van het eentonig geklap der aanwen gen (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6