ONTRUIMING VAN MADRID LAATSTE BERICHTEN GEMATIGD DANZIG IN BEROERING Organisaties Siguenza is nog niet gevallen OPTIMISME Franco's bewind EEN STAD IN VLAMMEN LABOUR VOOR BEWAPENING Nieuwe luchtaanval der rechtschen op de Spaansche hoofdstad Heftige aanval op Oviedo EEN PROTEST VAN MELAATSCHEN OCEAANVLIEGER VERMIST? Een sterk Groot-Brittannië als vredeswaarborg NIEUWE RELLETJES TE LONDEN In Rusland ter dood veroordeeld MAATREGELEN TEGEN PRIJSOPDRIJVING Groote goudzending naar Frankrijk Aantal slachtoffers zeer groot Vrees voor het fascisme WIE ZAL LESTER OPVOLGEN? der winkeliers adresseeren Op spoed aangedrongen AANBESTEDING Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 Geen der beide partijen be* haalde opzienbarende successen VALLADOLID, 7 Oct. (Reu. ter). Per radio is medege» decld, dat de spoorlijn, het vliegveld en de kazernes van Madrid opnieuw gebombar. deerd zijn door 30 vliegtui. gen der rechtsche strijdkrach. ten. Bij deze gelegenheid zijn talrijke proclamaties boven de stad uitgeworpen. Voorts wordt nog medege. ideeld, dat de ontruiming van Madrid is begonnen. De ar. beidersorganisaties geven vrijgeleiden aan alle perso» nen, die niet voor de verde. diging der stad kunnen strij» den. Een crediet van vijf mil. lioen peseta's is uitgetrokken voor de versterking van de hoofdstad. Madrid maakt ln een officieel com muniqué bekend, dat de stelling der troepen bij Santa Cruz do Retamar he vig is aangevallen door een nationalis tische colonne. De regeeringstroepen hebben lien echter teruggeslagen. In de provincie Badajoz rukten de loyale troepen drie kilometer op in de richting van Medellin. Aan het front van Aragon hebben de regecringsstrijd- - - krachten met succes Belchite gebombar deerd. De nationalisten, die de stad bezetten, hebben getracht de rogeerings- linie te doorbreken, maar werden terug geslagen. Verder wordt te Madrid bekend, dat He rechtschen op vele punten in het cen trale front druk blijven uitoefenen. De loyale troepen wijken echter geen duim breed. In don sector Santa Cruz de Re tamar, waar de rechtschen krachtig nan Vielen, is volgens officieele mededeelin- gen terstond een tegenaanval ingezet, zoodat de regeeringsposities konden her overd worden. De correspondent van Havas beeft zich naar den sector van Siguenza be geven en daar vastgesteld, dat, in strijd met de. geruchten, do plaats nog in han den der regecring is. Generaal Queipo de Llano heeft in zijn gebruikelijke radiorede medege deeld, dat, in strijd met hegeen door Madrid bekend was gemaakt, geen en kele artilleriebatterij te Montoro is vernield. Do rechtschen trekken op langs den weg van Talavera naar Ma drid. waar zij Santa Cruz de Retamar en vier dorpen ten Noorden van den weg bezet hebben. In de streek van Oviedo blijft de Galicische colonne op rukken, waarbij alle aanvallen der, re geeringstroepen worden afgeslagen. Aan bet front van Saragossa blijven de nationalisten de stad Quinto bezet ten, die volgens de regeeringstroepen door hen zou zijn ingenomen. Radio-Jcrez heeft medegedeeld, dat de linksche troepen gisteren een hefti- gen aanval op Oviedo hebben gedaan. [Vliegtuigen wierpen meer dan 400 hommen op de stad. Tegen den avond deed het garnizoen een uitval, waarbij de belegeraars verliezen leden. De rechtsche troepen in de streek van Ovie do zijn versterkt. In den sector Sara gossa werd een linksche afdeeling op de vlucht gedreven, waarbij zij 40 doo den verloor. Dertig vliegtuigen van Franco's lucht macht hebben Madrid gebombardeerd. Een arsenaal werd geheel vernield. In den sector Toledo werden 100 aanhan gers der regeering gedood. De recht sche luchtmacht heeft ook Malaga weer gebombardeerd. Generaal Franco heeft ver* klaard voor den aanval op Madrid 150.000 man Öeschik* baar te hebben. De radiozender van La Co* runa deelt mede, dat het aan* tal soldaten, hetwelk de laat* ste dagen uit Marokko naar het Iberisch schiereiland is overgebracht, 16.000 bedraagt Regeering bezef vlieg veld van Huesca De Spaansche minister van oorlog heeft per radio o.a. het volgende mede gedeeld: Aan het front van Aragon hebben do regeeringstroepen na een kort gevecht •het vliegveld van Huesca bezet. In den sector van Bujaraloz (prov. Baragossa) thehben de regeeringstroepen een aanval gestuit van de nationalis ten, die zich met achterlating van een veertigtal dooden terug moesten trek ken. Aan het front vaan Guadaramma heeft de artillerie twee kanonnen der rechtschen vernield. Bij het aanbreken van den dag heeft een sterke afdeeling „witten' getracht een omtrekkende beweging tegen de stelling Santa Cruz de Retamar (prov. Toledo) uit te vóeren. Zij worden ech ter teruggedreven. Om 22 uur in den afgeloopen nacht deelde de zender te La Coruna officieel mede, dat de regeeringstroepen, dio de stellingen te Casares aanvielen, met zware verliezen waren afgeslagen In den sector van Biscaye hebben de na tionalisten het dorp Serriatua bezet. Aan het front van Toledo hebben de rechtschen Fucnsalida, Portillo en San ta Cruz de Retamar bezet De regeo- ringstroepen lieten verscheidene hon derden dooden achter. Talrijke bombardementen Het Spaansche ministerie van oorlog heeft per radio medegedeeld, dat de rcgeeringsluchtmacht aan het front in Aragon de vijandelijke concentraties in de dorpen Lecina en Parlette (provincie Saragossa) heeft gebombardeerd. Aan het Zuidelijk front en in den sector van Bujalance heeft de regee- ringsarlilleric een kleine colonne na tionalisten bestookt. De regeerings* luchtmacht heeft voorts bombardemen ten uitgevoerd in de zones van Cordova cn Granada. Do rechtschen hebben den aanval hervat op de stellingen bij Navalperal in do provincie Avila, De regeeringstroepen hebben een te genaanval ondernomen, waardoor zij de nationalisten dwongen zich terug te trekken onder zware verliezen. De volksrechtbank te Alicante heeft twee leiders van de Phalanx ter dood veroordeeld. Zij werden er van beschul digd te hebben deelgenomen aan de be weging tegen de regeering. Buifenlandsche hulp aan Spanje Gisteren is te Moskou een groo- te schilderijententoonstelling geopend, waarvan de cntrée-golden gestort, zul len worden in het fonds tot hulp aan dc vrouwen cn kinderen van de stri dors in Spanje. De tentoonstelling is georganiseerd door de echtgenooten van schilders en beeldhouwers te Moskou en omgeving: 250 kunstvoorwerpen zijn hier tentoongesteld. Het s.s. Neva, dat levensmiddelen voor de Spaansche vrouwen en kinde ren naar Alicante heeft gebracht, is inmiddels te Odessa teruggekeerd. Het schip werd geestdriftig ontvangen door de arbeiders van Odessa. Evacuatie van gewon» den naar Rusland De Russische ambassadeur fe Madrid heeft uit naam der arbeidersorganisa ties van zijn land den Spaanschen mi nisterpresident aangeboden gewonden cn herstellenden van het republikein- sche leger naar Rusland over te bren gen. De Russische arbeidersorganisaties zouden alle kosten voor haar rekening nemen. Largo Cahallero heeft den am bassadeur hartelijk dank gezegd voor zijn voorstel. Zij uiten bezwaren tegen hun isoleering MANILA, 7 Oct. (A.N.P.) Dinsdag zijn eenige honderden meiaatschen ont snapt uit het leprozenhuis San Lazaro. Zij trokken door de straten naar het paleis van den president, hoewel de po litic hen trachtte tegen te houden. Dc secretaris van den president stond hen te woord. De meiaatschen protesteerden erte gen, dat zij geïsoleerd werden gehouden en \erklaarden, dat tuberculose gevaar lijker is dan melaatschheid. Tubercu- leuzen mogen vrij rondloopcn en de meiaatschen worden gcisoleerd gehou den. Hierna werden de meiaatschen door de politie naar het ziekenhuis terug gebracht. Do secretaris van den presi dent beloofde hun protest voor te leg gen aan den president. NEW YORK 7 Oct. (Reuter). De Zweedsche vlieger Kurt Bjoerkvall ls gisteren St. John's op New Foundland gepasseerd. Hij vloog in Oostelijke rich ting, hetgeen er op zou wijzen, dat hij van plan is zonder tusschenlanding naar Stockholm te vliegen. Volgens een nader Reuterbericht maakt men zich ongerunst over het lot van Bjoerkvall, van wien men nog steeds niets naders beeft gehoord. Neville Chamberlain gelooft niet, dat een oorlog zal worden uitgelokt LONDEN, 7 Oct. (Reuter.) In een op het jaarlijksch banket van bankiers cn kooplieden gehouden rede heelt de mi nister van financiën, Neville Chamber lain, o.a. verklaard, dat dc afgeloopen twaalf maanden een duidelijkcn voor uitgang te aanschouwen gaven met be trekking tot den Britschen uitvoerhan del, als gevolg van den grooteren voor spoed in een aantal landen, die tot de goede klanten van Engeland bchooren. Ofschoon, zoo vervolgde spr., onze uit gaven voor ons bewapeningsprogram tot dusver voldoendo zijn geweest om het evonwicht in mijn bcgrootingsra- mingen te verstoren, hebben zij niet een zoodanigen omvang aangenomen, dat hot volume van onzen opbloei er omstig door is aangetast Ten aanzien van de aanpassing van den koers van den Franschen franc zcido Chamberlain, dat men deze kan vergelijken met het kraken van een ijsveld bij de nadering van het war mere seizoen voor den Poolondcrzoo- kcr, wiens schip gedurende vele maan den door het ijs tot stilliggen gedoemd is geweest. Neville Chamberlain voegde hier nog aan toe, dat zich wel nog ver schijnselen in den toestand voordoen, die ongerustheid wekken, doch, of schoon niemand met overtuiging kan zeggen, dat een tijdperk van duurza- men vrede kan worden verwacht, nochtans wil ook geen enkel land. den vrede verstoren, want niemand kan ge- looven, dat zelfs do overwinning iets meer zou opleveren dan een ruïne en lijden. Wij gclooven, dat de krachtigste bijdrage, die wij voor de zaak van den vrede kunnen leveren, de vorming is van een sterk Groot-Brittannië, De minister sprak vervolgens zijn voldoening uit over do afschaffing van bepaalde contingenten alsmede de ver laging van de invoerrechten door Frankrijk en verklaarde met genoegen te hebben vastgesteld dat de i-rgeerin- gen van Italië, Zwitserland en N e d er. land in dezelfde richting werkzaam zijn. Tenslotte, aldus eindigde Chamber lain, zullen wij waarschijnlijk tot don internationalen muntstandaard terug- keeren, doch natuurlijk moeten van te voren waarborgen geschapen worden tegen al te heftigo fluctuaties in de waarde van het goud ten opzichte van de goederen. Indien wij dit. kunnen be werkstelligen cn dit is een punt voor nieuwe internationale samenwerking zie ik geen onoverkomelijke moeilijk heden om terug te koeren tot een mo- retair stelsel, gebaseerd op .vrijen ruil handel en het goud. LONDEN, 7 Oct, (Reuter.) Tenge volge van de wanordelijkheden, die haar ontstaan vonden in de gisteravond gehouden fascistenvcrgadcring,* is een agent van politie gewond. Zeven perso nen werden gearresteerd. Voorts werden nog zeven anderen, fascisten, leden van de British Union of Fascists, die „Leve Mosley" schreeuw den cn trachtten een bijeenkomst van communisten in Eastend to verstoren, waar een spreker van een bevriende Joodsche organisatie het woord voerde, in arrest gesteld. WARSCHAU, 7 Oct (Stefani.) In sociaal-democratische kringen te War schau wordt het bericht bevestigd, vol gens hetwelk dc Russische regeering een zekeren Domski ter dood zou heb ben veroordeeld, op beschuldiging van heulen met Trotzki. Domski is een Poolsch socialist, die meestreed in de communistische gelederen onder den naam Karninski en die tal van propa gandageschriften heeft gepubliceerd, terwijl hij tevens aan de Russische En cyclopedie met Stalin medewerkte. Hamsteraars zullen in Italië zwaar worden gestraft ROME, 7 Oct, (Stefani) Dc regee ring heeft strenge maatregelen geno men tot contróle van do prijzen, ten einde onrechtvaardigde prijsopdrijving te voorkomen. Niets mag verkocht wor den tegen hoogere prijzen dan vastge steld is door een centraal comité en de inter-syndicale provinciale commissies. Voor goederen, waarvan de prijs niet is vastgesteld door deze commissies, gelden dc marktprijzen van September. Voor den tijd van twee jaar zullen de bestaande huurprijzen cn prijzen voor waren, gas, electriciteit en transpor ten niet worden verhoogd. Tot 31 De cember mogen de hotelprijzen niet worden verhoogd en voor 1937 en '38 zullen maximumprijzen worden vast gesteld. Overtredingen zullen worden gestraft met boete tot 10.000 lire of gevangenis straf tot 1 jaar. Tegen het hamsteren van levensmiddelen zullen zwaardere straffen worden geëiscliL Het draagt een totalitair karakter PARIJS, 7 Oct. (D.N.B.) In ver- band niet de organisatie van een re- gcering der nationalisten te Burgos wordt medegedeeld, dat bet karakteris tieke van deze regecring is, dat dit een totalitair bewind is met één enkel ver antwoordelijk leider. De regecring be staat verder uit deskundigen. Dc regeeringscbef heeft vijf organi saties onmiddellijk in dc hand: (1). Een scrctariaat-generaal van het staatshoofd, onder leiding van den broer van het staatshoofd, Nicolaas Franco: (2). Een ministerie van oorlog onder leiding van generaal Gil Yusto; (3). Een ministerie van buitenland- sche zaken onder leiding van Frances co Scrrat; (4). Een technische commissie onder leiding van Fidel Davila; (5). Een gouverncur-gcneraals-buro- au onder leiding van generaal Frances co Fermosa. De technische commissie bestaat uit zeven ondcrafdeelingen, n.l. financiën, rechtswezen, handel en industrie, land bouw, arbeid, onderwijs, openbare wer ken cn P.T.T. De gouverneur-generaal heeft tot taak i te waken over het beheer van dc pro vincies in samenwerking niet de civiele gouverneurs cn de provinciale com missies. Het Spaansche s.s. Campilio heeft, naar uit Marseille gemeld wordt, een voor dc Bank van Frankrijk beslcmde goudlading aangevoerd, bestaande uit 250 kisten goud. Het schip is gister middag weer vertrokken. De Chinccsche provinciale hoofdstad Itsjang ge» teisterd SJANGHAI, 7 Oct. (D.N.B.). Een geweldigs .brand heeft gisteren een grpót deel van do provinciale hoofd stad I-tsjang aan de Jangtsc in de asch gelegd. Honderden huizen werden vernield. Duizenden zijn dakloos geworden. Het aantal Blachtoffers kon nog niet worden .vastgesteld. Men neemt echter aan, dat dit heel groot is.'Vele verkooldo lijken zijn tot dusverre reêds uit de roo- kendo puinhoopen geborgen. Door het omverhalen van een muur is men er in geslaagd op het laatste oogenblik nog verscheidene honder den schoolkindeven uit het gebouw te bevrijden en van den dood in de vlammen te redden. De arbeiderspartij aanvaardt echter geen verantwoorde» lijkheid voor een inters nationalen wedloop EDINBURGH. 7 Oct. (Reuter.) De Labourconferentie alhier heeft Dinsdag een begin gemaakt met de besprekin gen over den internationalen toestand en de houding der partij ten opzichte van liet herbewapeningsprogram. Dc oud-ondersecretaris van buitenland- sche zaken in de Labourrfcgecring, Dal ton, diende een resolutie in, waarbij hij zeide, dat do tijd van vage phrases voorbij is en dat het oogenblik gekomen is moedig te zijn en tegen de fascisti sche staten te zeggen: „Tot hiertoe en niet verder; nu mag de wet niet meer geschonden worden en een aanval mag niet rneer plaats hebben." Attlee weigerde de regeering een blanco chèque te geven. Spr. verklaarde voor bewapening te zijn ter verdedi ging vap de democratie cn de vrijheid. Ik ben bang, aldus Attlee, dat wij door geweld tot de vrijheid zullen moe ten komen. Ik hoop van niet, doch met het oog op de snelheid, waarmede het fascisme zich overal ter wereld ont wikkelt, geloof ik, dat, indien dezé ont wikkeling niet tot staan wordt ge bracht, dit onvermijdelijk is. Tenslotte heeft, het congres der La bour-part ij met 1.738.000 tegen 657.000 stemmen, nadat verscheidene amende menten verworpen waren, een resolutie aangenomen, waarbij dc opvatting der Labour-partij wordt bevestigd om de verdedigingsstrijdkrachten, welke ver- eenigbaar zijn met de verantwoordelijk- beid van Groot-Brittannië als lid van den Volkenbond, te handhaven, maar geweigerd wordt de. politieke verant woordelijkheid te aanvaarden voor een bewapeningswedloop. De partij, aldus de resolutie, behoudt zich volledige vrijheid voor het herbe wapeningsprogram der regeering te critiseeren en verklaart, dat de particu liere wapenfabricage een ernstig gevaar yoor dca wereldvrede yormt. WERELDGEBEUREN Er is sprake van, dal een Pool Volkenbonds» commissariszal wor» den. TE Gcnève heeft het gerucht (Ie ronde gedaan, dat, nu de. Volkcn- bondscommissaris Lester een an dere functie beeft gekregen, tot zijn op volger te Danzig een Pool zal worden benoemd. In nationaal-socialistische kringen der vrije stad heeft dit bericht een onbehagelijk gevoel gewekt. Toen men het hevige offensief tegen Lester, dio steeds met klem voor do belangen der Danzigschc oppositie opkwam, open de en zich uitsloofde dén onpopulairen Schotschen Volkenbondscommissaris het leven ondragelijk te maken, had men niet aan de mogelijkheid gedacht, dat thans een Pool zijn plaats eventueel zal innemen. In Danzigschc nationaal-so cialistische kringen stelt men zich op het standpunt, dat dc verhouding tus- schcn Polen cn Duitschland een volko men normaal karakter draagt, zoodat een scheidsrechterlijke instantie overbo dig is geworden. Met andere woorden: dc machthebbers to Danzig verlangen, dat do Volkenbond zich in hot geheel niet meer met de Danzigsche aange legenheden bemoeit. Populair gespro ken: zij willen alleen hun boontjes dop pen. Overigens dient opgemerkt te worden, dat zelfs, wanneer con Pool do functie van Lester overneemt, het lot van de Danzigsche oppositie (sociaal-democra ten, centrum en Duitsch-nationalen) weldra bezegeld zal zijn. Men moet er rekening mee houden, dat op zijn laatst in het a.s. voorjaar het Danzigsche par lement wordt ontbonden cn nieuwe ver kiezingen zullen worden gehouden, waarbij de nazi's vermoedelijk een vol doenden druk zullen uitoefenen om zich van een twee-derden-meerdorheid te Verf zekeren. Wanneer dit lukt, zal, hetgeen te voorzien is, terstond een einde wor den gemaakt aan de parlementaire grondwet. Of de nieuwe Volkenbonds commissaris nu uit Polen dan wel uit een neutralen staat komt, maakt in dit opzicht weinig uit. Een ander geval is het echter met do buitenlandsch-politieke belangen der vrije stad. Dezer dagen wees de Ber- lijnsche berichtgever der Neue Zürch. Ztg. er dan ook op, dat, wanneer het commissariaat aan een Pool wordt toe gewezen, deze een grooten invloed kan uitoefenen. Tot het jaar 1933 had elke Volkenbondscommissaris er do handen mee vol, om de geschillen tusschon Po len en de vrije stad uit den weg te rui nion. Zelfs in April 1933 achtte Polen hot nog noodig in do door dat land ge bruikte zone van do Danzigsche haven een troeponafdceling aan land to zet ten, die pas na langdurige onderhande lingen wcor van het toonecl verdween. De ontspanning der laatste jaren heft dc natuurlijke tegenstellingen van poli- tickcn en economischen aard niet op en Polen zul in elk opzicht do sterkste partner blijken te zijn, wanneer het door don Volkenbond gemachtigd wordt voor dc bolmrtiging van zijn eigen be langen zorg te dragen. Het zou dan ook best kunnen gebeuren, dat llanzig to eenigor tijd terugverlangt naar den Schotschen commissaris, dien hot mot zooveel mooi te heeft weten weg te wer ken. Zondag j.l. nu hebben de nazi's te Danzig een optocht van twintigduizend parlijgenooten georganiseerd, torwijl de politieke politie in het voorbijgaan vote tientallen sociaaldemocratische func tionarissen inrekende. Als sprekers op het partijcongres wendden zoowel gouw leider Forster als de president van den senaat, Grciscr, zich tot Polen, hetwelk zij er toe aanspoorden om het mandaat van den Volkenbond niet te aanvaar- don. Zij lieten uitkomen, dat de bevol king van Danzig den wensch koestert, dat er nooit weer een Volkenbondscom missaris naar de vrije stad wordt ge zonden. Dc rcgcoring te Warschau aldus do strekking hunner uiteenzet ting behoeft geen nieuwe waarbor gen, daar de rechten van Polen tc Dan zig door de nationaal-socialisten niet in het mihst zijn aangetast. Polen, aldus redeneerde Greiser, kan erop rekenen, dat nationaal-socialistische beloften ook worden gehouden. Ondanks al déze dverredingspogingen wordt het in sonuriigé kringen twijfel achtig geacht, of Polen genoegen zal nomen met mondelinge verklaringen, wat Danzig's goeden wil betreft. Aan dacht trekt liet in elk geval, dat do Warsrhau9cho berichtgevers van Duit- schc bladen de lozers er reeds op voor bereiden, dat de Volkenbondsopdracht aan Polen al bijna een voldongen zaak is. Wat de Duitsche officlcelo kringen aangaat, deze vallen niet fol uil tegen de voornemens van Gcnève om Polen nauwer te betrokken bij de Danzigsche aangelegenheden. Blijkbaar hecht do regeering-llitler te veel waarde aan de goede betrekkingen tusschon Berlijn en Warschau, dan dat zij liet zou riskee- ron een crisis uit fe lokken terwille van Danzig, dat, op den koper beschouwd, slechts een „Nebenschauplatz" is der Duitsche buitenlandscho politiek. BINNENLAND Zij vragen den Minister pu» blieke voorlichting inzake de prijzenpolitiek AMSTERDAM, 7 October. De Ne- dcrlandsche Kruidcniersbond, de Fede ratieve Bond van Winkcliersorganisa- ties in het Koloniale warenvak „Fcbo- wiko" en de R.-K. Bond van Kruide- niersvereenigingen, vcreenigd in het comité van samenwerking, hebben het. volgende adres verzonden aan het mi nisterie van handel, nijverheid cn scheepvaart: Zooals uwe excellentie bekend zal zijn, hebben de drie kruideniersbonden, vereenigd in het comité van samenwer king op 27 September jl. hunne voll$ medewerking toegezegd om onnoodigé' prijsverhoogingen te voorkomen. Nu beginnen zich echter groote moei lijkheden voor te doen, welke oorzaak zijn, dat verschillende artikelen in prijs zullen moeten worden verhoogd. Zoo hebben de importeurs van zuidvruch ten dc prijzen met 20 verhoogd voor alle artikelen, welke uit het buiten land worden geïmporteerd cn deze ver hooging ook toegepast op dc loco-voor raden. Vervolgens stijgen ook de prijzen voor producten van eigen bodem. Voor peul vruchten liggen de prijzen, vergeleken bij die van vóór 27 September j.l. reeds 2 per 100 kg. hooger. Deze prijsstijgingen zijn oorzaak, dat de détaillisten de prijzen voor al deze artikelen zullen moeten verhoogen. De kleinhandel, als laatste schakel, verkeert echter niet in dc gunstige po sitie van den producent, om de prijs stijgingen op den voet te kunnen vol gen. Het publiek' beschouwt dergelijke prijsverhoogingen als prijsopdrijving, reden dat de kleinhandel nog steeds een afwachtende houding aanneemt en niet tot prijsverhooging durft overgaan. Lang kan deze toestand echter niet duren, aangezien de kleinhandel niet voldoende weerstand bezit om zijne ar tikelen zonder winst om te zetten. liet is op deze gronden, dat wij uwe excellentie verzoeken spoedig maatre gelen te treffen om te komen tot een publieke voorlichting, welke den détail list vrijwaart voor onverdiende blaam van de zijde van den consument. DE VLEESCHPRIJZEN De Nederlandschc Slagershond deelt mede: Het besluit van den minister van landbouw cn visscherij om de hef fing op varkensvleesch buiten werking le stellen, is door de besturen, van den NcderlnndtfbhorvSlagershond en den R.- K. Hanzobond van Siagcrspatroons met groolo ingenomenheid begroet en deze besturen spreken de verwachting uit, dat do minister op dezen weg verdere stappen zal doen en ook de heffing op nindvleosch, die 10 pet. v&n'de waarde van het rund bodraagt, zal intrekken, alsmede tot verlaging van de criaishef- fing op gesmolten vet (bedragende 40 ct. per kg.) zal mogen besluiten. De slagers hebben in het algemeen het advies der boildsbestüreri opgevolgd om ondanks de stijging der vee- en varkensprijzen-, rustig dc houding van dc regecring af te wachten. Het heeft den slagors geld gekost, maar nu heeft dc rcgcering do helpende hand toege stoken. Dc intrekking, der. crisiswetten 9P varkensvleesch, zijnde 6 ct. per kg., is echter ternauwernood voldoende om de ingetreden prijsverhooging der var kens to compenseeren en do slagers, die vlecsch en reuzel van dc baconfa- hriek betrekken, moesten bok daar duurder inkoopen. De pog steeds op verhoogd peil blijvende markt voor rundvco en dc verder stijgende groot- handelprijzcn voor rund vet, nopen den slagers tot prijsverhooging te besluiten, tenzij ook hier de regecring spoedig verlichting brengt. Wijl de slachting van varkens voor deze week meest op Maandag en Dins dag is geschied,hebben do slagershon den de regeering verzocht, de opschor ting der crisishcffing van terugwerken de kracht te doen zijn, nl. van Maandag 5 October af. MOTQRSCHOENER VLOT GESLEEPT IIOLLUM, (Ameland), 7 October. De motorschoericr „Baltic", die op 7 Septem ber op de „kofficboonplaat", een zand- band tusschcn Ameland en Terschelling, is gestrand, is hedennacht na herhaalde pogingen door de sleepbootcn van. de firma Doeksen te Terschelling vlot ge bracht en naar de haven van Wcst-Ter- schelling opgesleept. Door onzen stadgenoot architect W. C. A. Kroes werd lieden namens het be stuur der Onze Lieve Vrouwe Stichting alhier aanbesteed bed bouwen van eén klooster voor genoemde stichting te Oolmarsum (O.), bij onderhandsche in schrijving. Dc inschrijvingen luiden (zonder cen trale verwarming, warm en koud wa terleidingen, sanitair, glas en verlwerk): N.V. Bredaschc Beton Mij. v.h. H. Vriend 138.493. Gebr. Ncijenhuis, Arn hem, 137.624; J. II. Gilberts, Olden- zaal, 135.9S3; A. C. Beyer, Amersfoort, 131.749; J. II. Heymerink, Nijmegen- Utrecht, 129.535 G. J. Temmink, En schedé. 129.480. Het werk is opgedragen aan den laag sten inschrijver.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3