Haringlogger gezonken Moeder en kind verdronken AMERSFOORTSCHE IJ S VEREENIGIN G VERGADERT Voor Electrische Installaties B. SCHOOLEMAN VEREENIGING VAN HUISVROUWEN INT. SCHOOL VOOR WIJSBEGEERTE VOLKSUNIVERSITEIT AMERSFOORT DE DEFENSIE voorstellen DE VERMISSING der Sportvliegers BERICHT! Ordonnantie tegen prijsopdrijving Droevig ongeluk onder Kralingscheveer 2e BLAD PAG. i AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 Een druk bezochte vergadering met een belangwekkend filmsslot Gisteravond heeft de Amersfoort- sche IJsvereeniging in „Dc Valk" haar jaarlijksche algemecne leden vergadering gehouden, welke zeer druk bezocht was De Amersfoortsche IJsverecniging heeft maar al te goed begrepen, dat een algemecne ledenvergadering met slechts agendapunten weinig aantrek kelijk werkt in een tijd, waarin nog geen sprake kan zijn van ijs. Een aar dig filmprogramma was aan de verga dering vastgeknoopt en het resultaat was een groote opkomst van leden, zoo dat men vergaderen kon, zooals de voorzitter, de lieer H. J. Krudde in zijn openingswoord opmerkte. Tevens schreef hij de aanwezigheid van zoovele leden toe aan het op komst zijn van een koude-golf! Hierna werden de notulen voorgele zen en goedgekeurd. liet jaarverslag van den penning meester, den heer C. Kaayk, gaf, on danks het feit, dat het aantal leden 119 minder geworden is en nu S33 bedraagt, financieel reden tot tevredenheid. De verlies- en winstrekening 1935-1936 wees een totaal aan uitgaven en inkom sten aan van 3989,40 met een winst saldo van ƒ1021,52. De begrooting 1936- 1937 sloot met een eindcijfer van ƒ3900, in aanmerking nemende een ijsperiodc. Het jaarverslag van den secretaris, den heer D. J. de Jager, memoreerde in het kort het wisselend karakter van den afgcloopen winter, waarin weinig geschaatst kon worden. Do radio op de baan bleek onvoldoende te zijn en wan neer het bestuur geen nadere oplossing vindt, zal het oude beproefde draai orgel weer op de ijsbaan verschijnen. Tenslotte memoreerde het verslag nag de oprichting van een ijshockeyclub. ■waarvoor veel belangstelling bleek te bestaan. Namens de financieele commissie bracht de heer Boenders verslag uit, dat goedkeurend was. Huishoudelijk reglement Punt 6 van de agenda vermeldde een voorstel van het bestuur tot wijziging Van artikel 1 en 2 Huishoudelijk Regle ment on artikel 1 als volgt te lezen: „De jaarlijksche- contributie bedraagt zonder bijkaarten 3 per lid, verhoogd met 0.10 incassokosten en wordt ge ïnd in de maanden September-October. Hel entreegeld bedraagt in het tijdvak 1 Maart tol 30 November 2. Van 1 De cember tot 28 (29) Februari ƒ3. Verder Ongewijzigd." Naar men weet bedroeg het entree geld tot heden ƒ2.50. Eén der aanwezigen uitte zijn vrees, dat hierdoor het aantal leden zou ver minderen en personen, die na Novem ber hier zouden komen wonen, clan meer zouden moeten betalen. Spreker •telt voor het voorstel in te trekken. Nadat hierover verder gediscussieerd was, werd met goedkeuring van de ver gadering besloten, aan het gewijzigde artikel een uitzonderingsbepaling toe te voegen voor personen, die zich na 1 November hier komen vestigen. Een tweede voorstel van het bestuur hield in, artikel 2 als volgt te lezen: „Ieder lid kan voor zijn inwonende gezinsleden bijkaarten bekomen k f 1 per stuk. Verder ongewijzigd." Tot nu toe was cie gang van zaken: eerste bijkaart 2, tweede bijkaart ƒ1, vervolgens ƒ0.50, ƒ0.25 etc. Uit dc vergadering kwam daarente gen een voorstel om de eerste twee bij- kaarten 1 te laten bedragen en voor verdere bijkaarten 0.50. De voorzitter lichtte een en ander toe, nadat verschil lende personen gelegenheid gehad had don bezwaren te uiten, omtrent gelde lijk nadeel bij een zeker aantal bijkaar ten in verband met vooropgestelde wij ziging. Tenslotte werd het bestuursvoorstel bij acclamatie door de vergadering aan genomen, waarbij de voorzitter toezeg de een nadere regeling betreffende kin- derkaarten, waarnaar eveneens door de vergadering gevraagd was, onder de Oogen te zullen zien. Nadat de verlies- en winstrekening '1935/1936 en de begrooting 1936/1937, waarvoor wij naar den aanvang van dit verslag verwijzen, op verzoek toe gelicht waren, had benoeming plaats van een finantieele commissie voor 1936/1937. Gekozen werden de heeren Boender, Serre en Koster. De periodiek aftredende bestuursle den, de heeren C. Kaayk en D. J. de Jager (herkiesbaar) werden vervolgens bij acclamatie herkozen. Bestuursmededelingen bevatten de belangrijke wijziging, dat na 1 Decem ber geen overschrijving van cle hoofd kaart van het gezinshoofd meer kan plaats hebben op een ander gezins lid. De rondvraag Bij de rondvraag kwam vroegtijdig onder water zetten van de baan ter sprake. De voorzitter wees er op, dat een en ander afhangt van den toestand, waarin de grasvlakte zich bevindt op 1 November, wanneer de IJsvereeniging toegang tot het terrein in kwestie heeft. Met de gemeente is men hierover in onderhandeling, maar deze bespreking heeft nog niet tot een bevredigend resultaat geleid omtrent de vraag, of de gemeente eigenlijk verplicht is het gras en bijkomstigheden in voldoende mate te verwijderen. Een tweede vrager verzocht mede werking van het bestuur om een rijbaan op de Eem uit te zetten. De voorzitter achtte bevordering van ijs- tourisme meer in de richting van ande re vcreenigingen liggen. Na de pauze werden films vertoond Van de Olympische winterspelen 1936 te Garmiscïi Partenkirchen, verder bob- PERSCIJNSTRAAT 19. TeL <23. sledewedstrijdcn, skispringen en hard rijden. Deze filmvertooning viel bijzon der in den smaak cn bracht zeer vele groote momenten in beeld, waarvan wij Nederlanders ten eenenmale verstoken zijn. De Am. IJsvereeniging heeft alzoo voor een belangwekkenden avond ge zorgd. Lezing van den heer H. van Dijken uit Groningen over „Warenkennis' Voor de afdeeling Amersfoort der Ne- derïandschè Vereeniging van Huisvrou wen heeft gistermiddag dc heer H. van Dijken uit Groningen in den foyer van Amicitia een lezing gehouden over het onderwerp: „Warenkennis". Bij afwezigheid van de voorzitster, sprak de vice-voorzitster, mevrouw Mr. J. H. Hoevers —cle Smitt een openings woord, waarna do heer van Dijken het woord kreeg. De heer van Dijken ging aanvanke lijk de beteekenis van dc warenkennis na, terwijl hij wees op de toenemende belangstelling daarvoor. Deze belang stelling heeft haar oorzaak in het feit, dat de slechte tijden een zoo econo misch mogelijke besteding van het huishoudgeld eischen; daarnaast is zij een voortvloeisel van het optreden van den wetgever met betrekking tot de vestigingseischen, dio nu eenmaal be hoorlijke warenkennis vragen. Spreker taxeert de omzet van den levensmiddelen-detailhandel in Neder land op ongeveer 400 millioen gulden per jaar. Warenkennis is dus noodig niet alleen uit hoofde van dit feit, maar ook om de suggestie van recla mes of cadeausystemen naar waarde te schatten; zij geldt èn voor den handel èn voor den consument. Na op de be teekenis van keuringdiensten gewezen te hebben, ging de heer van Dijken in het kort den oorsprong daarvan na, alsmede de daaraan verbonden kosten. Ook lichtte hij toe, hoe menig hande laar in dat verband verkeerde praktij ken volgt. Levensmiddelen, die in den handel zijn, moeten aan bepaalde, algemecne eischen voldoen; allereerst het deugde lijk samengesteld zijn cn verder het in goeden toestand verkeeren. Spreker wijst op de mogelijkheid dat advertenties misleidend werken cn geeft daar voorbeelden van; maar al te vaak wordt het publiek, dat geen wa renkennis bezit, door advertenties ver keerd bcinvloed. Na de voor- en nadoelen, verbonden aan het inkoopen van z.g. merkartike len cn losverpakte goederen, onder de aandacht der aanwezigen gebracht te hebben, bepaalde spreker zich tenslotte tot een uiteenzetting van verschillende methodes van conservecring, waarbij hij wijst op het onttrekken van vocht door drogen, bevriezen etc., zij het door verhooging van temperatuur als wel door luchtdicht afsluiten. Na de pauze, waarin thee gedronken werd, demonstreerde dc heer van Dij ken, die een belangstellend gehoor had, warenkennis in dc praktijk aan de hand van monsters, waarvan wij gries- mccl, levertraan, rijst en allerlei zuid vruchten noemen. ESPERANTO De R.K. Esperanto-vereeniging, on- derafdeeling van de R.K. Werklieden- vereeniging hield gisteravond in 't St. Jozefgebouw een flink bezochte propa- ganda-avond onder leiding van den heer J. W. van Gasteren, waarbij als spreker optrad de bekende voorman voor Esperanto frater Wigbertus van Zon te Vught. EXAMENS Aan het te Utrecht gehouden examen voor typist (e)gehouden door den Kon. Erk. Alg. Stenogr. Bond slaagden voor het diploma B. dc heer P. E. Botje cn voor het dipl. A. de heer E. A. Pel en mej. J. Schreuder. Zij werden op geleid aan het Erk. Instituut „Amers foort". RIJWIELDIEFSTAL Wegens diefstal van rijwielen wer den twee knapen, 23 en IS jaar oud. gearresteerd door cle recherche. De rij wielen werden in beslag genomen. VUURWAPENWET Wegens het onbevoegd voorhanden hebben van een buks, werd door de politie een bewoner aan den Hoogeweg geverbaliseerd. Niet aangegeven wa pens worden in beslaggenomen, zoodat deze persoon het wapen aan de poli tie moest afstaan. HENRIETTE DAVIDS IN GRAND THEATRE Op 14 en 15 October a.s. zal in Grand Theatre de Henriëtte Davids-revue „Daar knap je van op" vertoond wor den. Medewerking verleenen o.m. Jo- han Kaart en Matthieu van Eysden en verder dc 16 Muriloff-girls; muziek van H. Davids. EXAMENS Bij de op 3 October j.l. te Utrecht ge houden examens vanwege den Centra- len Bond van Leeraren en Leeraressen in Stenografie en Machineschrijven be haalde de heer C. Berculo, alhier, het di ploma voor kantoorstcnograaf in de Ne- derlandsche taal („Groote"), Studieconferentie over paeda» gogische problemen in mid* delbaar en voorbereidend Hooger onderwijs Zaterdag 31 October cn Zondag 1 November zal in de Internationale School voor Wijsbegeerte een Studie conferentie worden gehouden, waar belangrijke paedagogische problemen van het voortgezet onderwijs zullen besproken worden. Hun medewerking hebben toegezegd de professoren Clav uit Amsterdam, Jordan uit Utrecht en Mannoury uit Amsterdam en de leer aren Kobus en Kazemier uit den Haag. De directeur der school Prof. Men- nickc zal in een kort openingswoord dc paedagogische situatie van het voort gezet onderwijs behandelen. Verder zul len spreken Prof. Dr. J. Clay over: „De onderwijstaak van den lecraar in de natuurkunde (in verband met het pro bleem der lceraarsopleiding)". Prof. Dr. H. J. Jordan over: „Biologie als vor mend vak in het middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs". Prof. G. Mannoury zal spreken: „Over de ken merken van den wiskundigen dank- vorm als grondslag voor de didactiek der wiskunde." Drs. M. L. Kobu6 spreekt on er: „De wcderzijdsche ver houding van leeraar cn leerling," en Dr. Kazemier over: „Wezen en proble men van het litterair-historisch onder wijs Deelname aan de conferentie open voor alle belangstellenden. staat MICA-WEEK Het Mica-comité meldt ons: Vrijdag a.s. zal boven de stad Amers foort het. Mica-vliegtuig cirkelen en zijn goede gaven over de stad uitstor ten. O.a. zal aan een der parachutes een waardebon van het landelijk comité be vestigd zijn. Het plaatselijk comité laat echter ook nog 10 parachutes uitwerpen waaraan genummerde Mica-bonnen zijn bevestigd van 110. Do vinders der parachutes hebben recht op prijzen. EXCURSIE VOOR WERKLOOZEN NAAR VLIEGVELD SCHIPHOL Men schrijft ons: Na de excursie naar Artis te Amster dam op 10 Sept. j.l.x welke zoo'n groote voldoening had gegeven, werden onze werklooze stadgenooten, op hun veel vuldig verzoek, gisteren in de gelegen heid gesteld een bezoek te brengen aan het vliegveld Schiphol, waaraan thans door 150 personen werd deelgenomen. Om 8 uur 's morgens vertrokken van het Julianaplcin werd zonder al te veel oponthoud tegen het middaguur Schip hol bereikt. Daar juist om dien tijd de groote vo gels van hun reis uit LondenPraag en Malmó op hun nest neerstrijken, om na een kort oponthoud hun reis naar verre landen voort te zetten, konden wij ten volle van dit imposante schouwspel ge nieten. Daarna werden onder deskundige lei ding dc nieuwe Douglasmachines be keken. Nadat de fotograaf der K.L.M. nog het geheele gezelschap op de gevoelige plaat had vereeuwigd, werd in het ho tel-restaurant van Schiphol de boter ham genuttigd. Om 2 uur werd dc te rugtocht aanvaard. En hoewel er nog een kleine 60 K.M. met een vrij straffen wind tegen, gereden moest worden, kon dit geenszins aan de prettige opge wekte stemming afbreuk doen. Een prachtige en leerzame excursie! Een woord van hartelijken dank aan dc instanties die het ons mogelijk ma ken, zoo'n dag te genieten en bovenal aan dr. R. Miedema, die steeds met groote bereidwilligheid deze tochten voorbereidt. DE WAARDE VAN HET VREED ZAAM HUISGEZIN De Amsterdamsche oud-kindorrechter Mr. G. T. dc Jongh heeft op het laatste congres van den Nationalen Vrouwen raad de vrouwen opgewekt, om met hem den strijd aan te gaan tegen de toenemende jeugdverwildering. De of- deeling Amersfoort der Vereeniging voor Vrouwenbelangen en gelijk staats burgerschap, heeft zijn oproep gevolgd en stelt zich voor onder den titel „Do waarde van het vreedzaam huisgezin", hier een serie van vier lezingen te ge ven. Op Maandagavond a.s. zal Mr. de Jongh zelf het woord voeren over: „De invloed van het milieu op het kind". De volgende lezingen zijn getiteld: „Van moeilijke ouders en moeilijke kinderen, oorzaken en bestrijding", „Wettelijke verhoudingen betreffende het gezin" en „De verhouding van school en gezin". Nadere bijzonderheden treft men aan in de advertentie van het blad van mor gen. DE K.R.O.-TROUBADOURS 12 October in de Markthal Op de groote achtweeksche tournée, welke de K.R.O. dit jaar, te beginnen 4 October, zoowel over water als over land onderneemt, zullen de K.R.O.-Trou- badours met Tholen en Van Lier per eigen K.R.O.-Touringcar en daaraan ver bonden vrachtwagen, verschillende plaatsen aandoen. Alleen deze touringcar met aanhang- bagagewagen, uitgevoerd in grijs en zil ver, is een bezienswaardigheid op zich zelf. Een nieuwe technische vinding maakt het mogelijk deze reusachtige K.R.O.-trcin van 16 M. lengte, zelfs op kleine wegen te keeren. Wanneer al zooveel aandacht besteed is aan het vervoeren van Troubadours en Tholen en Van Lier met hun instrumenten en décors, hoeveel te meer zorg is er dan gegeven om deze landtournée naar pro gramma, inhoud, décor en „show" tot iets heel bijzonders te maken. Er zal een programma geboden wor den van groote verscheidenheid, veel vroolijkheid cn beschaafd amusement. 12 October a.s. zal de K.R.O.-trein onze stad aandoen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. 15 October a.s- heeft de ope« ningsavond plaats in de Rcmonstrantsche kerk Op Donderdag 15 October heeft de openingsavond van de Volks Universi teit Amersfoort voor dit seizoen plaats in de Remonstrantsche Kerk aan de Hcerenstraat. Medewerking verleenen de heeren Dr. R. Miedema. Gerrit van den Burg en Johan Blok. Het program ma luidt: 1. Sonate D gr. t. P. Noudini. 2. Erasmus en dc Beeldende Kunst (met lichtbeelden). 3 a) Grave, Fricdeman Bach-Krcisler b) Un poco Adagio Bes gr. t. W. A. Mozart c) Praelidium en Allegro. G. Rug- naniKreisler. Voor viool en orgel De volgende serie cursusavonden werden vastgesteld: Op 18 November. Dr. Th. van Schel ven over „Mcnsch en Gemeenschap". Op 3, 10, 17 en 24 Nov. Mevrouw J. RiemensReurslag over „Problemen rondom het kind van onzen tijd*. Op 5, 12, 19 en 26 Nov. Ir. Jan Gra- tama over „De Nedcrlandsche Bouw kunst in hare ontwikkeling gedurende de laatste 50 jaar" (met lichtbeelden). Op 6, 13, 20 en 27 Nov. Dr. J. Yalk- hoff over „Nieuwe Staatsvormen." Op 5, 12, 19 en 26 Jan. '37 II. C. Ver- kruyscn over „Een zwerftocht door Na tuur en Kunst van België en Luxem burg'^ met lichtbeelden en smalfilm naar eigen opnamen). Op 14, 21, 28 Jan. cn 4 Fcbr. '37 Dr. F. W. Zeylmans van Emmichoven over „De culturcelo en sociale beteekenis van Rudolf Steiner's Gccstesweg". Op 3, 10 en 17 Fcbr. '37. Dc Heer Hans Gruys over „Nieuwere Liederen". Op 2, 9, 16 en 23 Fcbr. '37 Drs. J. J. Smith over „Dierpsychologie" (met lichtbeelden en excursie naar „Artis" te A'dam). Op 31 Oct. en 7 Nov. vinden 2 excur- sie's plaats o. 1. v. den Heer Otto v. Tussenbroek, resp. naar Boy mans Mu seum te Rotterdam en het Stedelijk Museum ie Amsterdam. DE PRINCEVLAG Het Maandblad van de vereeniging „Do Princcvlag", dat zoo juist versche nen is, vraagt de aandacht, doordat in deze aflevering verschillende vooraan staande stadgenooten een bijdrage inge zonden hebben, gewijd aan de Vorste lijke verloving. Onze burgemeester, mr. J. C. graaf van Randwijck, opent het blad met een korte inleiding, waarna achtereenvol gens drv Joh. Scheurer, dr. B. Keulen, ds. M. (T Gerritsen, prof. C. Wijker, dr. B. D. E. Kraft, J. van Dam, W. Jansen Jr. cn A. Blussé van Oud-Alblas een artikel geplaatst hebben, terwijl verder een ge dichtje van D. Meester opgenomen is. Het blad bevat verder vereenigings- nieuws. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Overzicht over September Aantal bezoeken aan leeszaal: 2051. Aantal uitgeleende boeken: 6323. Eenige nieuwe aanwinsten: C. de Dood, De profeet. 1). Hans, Hollands bruidspaar. M. E. Kluit, Het Réveil in Nederland. C. Mortimer, Prinses Juliana verloofd. Stanley Naylor, De geschiedenis van een oliemagnaat. (Dcterding). Nine van der Schaaf, Heerk Walling. A. van Schelven. Tusschen bommen en roovers. A. van Schendel. Avonturiers. G. H. van Scnden. Typen van religie. K. Sraelik. Ship ahoy! G. Spit en C. W. A. Oyens. Van vlie gen en vliegtuigen. J. Sybrandi. De theorie van het zoet water-aquarium. R. Tagorc. De wassende maan. F. Winslow Taylor. Succes. C. Tazelaar. Het proza der nieuwe za kelijkheid. R. Tolman en J. J. van Schaick. Door veld en beemd. G. J. van Tongeren. Ski-gymnastiek. Troelstra de ziener: verzameld door H. B. Wiardi Beekman. A. van Vlaardingen. In het laaiende licht. Voordrachtkunst. 2 dln. L. D. Weatherbead. Psychologie en leven. Marv Webb. Gone to earth. S. Wesslcn. Im tal der Königsadler. D. Whipple. Greenbanks. A. Willemse. De edelsteenen: herken ning, beoordeeling cn waardeschatting. P. Wijdenes. Uitgewerkte mondelinge examens hoogere algebra. E. Zernike. Het leven zonder einde. BURGERLIJKE STAND 6 October. OVERLEDEN: Adolph Hendriks, 53 j., echtgenoot van Johanna Maria van der Griend. GEHUWD: Eduard Albcrtus Hanson en Boudina Maria Merz. OFFICIEELE MUTATIES BUITENZORG, 6 Oct. (Aneta). Ver leend eervol ontslag op verzoek met in gang van 31 October 1936 aan den re gent van Batavia, Raden Toemeng- goeng Ario Achmad Probonegoro. Verleend met ingang van 20 Decem ber 1936 eervol ontslag op verzoek, on der dankbetuiging voor de langdurige diensten den lande bewezen aan den hoofdinspecteur, hoofd der Staatsspoor wegen, J. F. F. Götz. DE INTERPELLATIE VAN DEN HEER SOEROSO BATAVIA. 6 Oct. (Aneta). De Volksraad willigde het verzoek van den heer Soeroso tot het houden van een interpellatie inzake de monetaire maat- egelen zonder hoofdelijke stemming in. BATAVIA, 6 Oct. (Aneta). De Volksraad zette de behandeling voort der voorstellen inzake de defensie van Ned.-Indië. De commandant der zeemacht ant woordde hierbij namens de regecring op de door de sprekers uit den Volks raad bij de behandeling der voorstellen in eersten termijn gemaakte opmerkin gen. Hij verklaarde, dal de regecring be reid is extra-aandacht te vestigen op den drang van den Volksraad om de versterking der weermacht in een snel Ier tempo te doen geschieden. De commandant van het leger verze kert dat aan de verdere versterking \an de luchtmacht zal worden gewerkt. De thesaurier-generaal, mr. Götzcn, verzekert tenslotte nog dat aan de fi nanciering der defensie speciale aan dacht zal worden besteed. Na afhandeling in tweeden termijn worden de verschillende aanvullingsbe groolingen inzake de defensie zonder hoofdelijke stemming aangenomen, on der nanteekening, dat de nationale fractie wcnscht te worden geacht te hebben tegengestemd. Voorts wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen een aanvullende bc- prooting voor het dienstjaar 1936, waar bij een bedrag van 94.000.wordt uitgetrokken voor de inrichting van een cant ine, de verbetering van sport terreinen cn de uitbreiding van logeer gelegenheden voor marine-personeel te Soerabaja. BANDOENG, 6 Oct. (Aneta). In verband met de vermissing van de Ned.-Indische sportvliegers de heeren Rous en Beekman, op bun vlucht door Australië, tusschen Perth en Adelaide, en hun ongedeerd terugvinden, kon nog het volgende worden gemeld: Dc heer Rous deelde in een telefoon gesprek mede, dat de vermissing te wijten was aan regenweer, waarbij Rous probeerde de hui te ontwijken en naar het zuiden om te vliegen. Ten slotte moest hij ccn noodlanding maken op den bodem van een opgedroogd zout meer. welke noodlanding zonder ongo lukken verliep. Zij moesten hier vier dagen wachten, totdat Zaterdag j.l. om 10 uur een Shell-vliegtuig cle vermisten aantrof en proviand en waterzakken naar be neden gooide, waarna elders werd ge land. De heeren Rous en Beekman waren gisteravond zeer opgewekt. 1-Iet toestel is onbeschadigd. Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft onzichtbaar weg en daarom is Purol (wit) zoo bijzonder aange naam voor cle verzorging van het ge laat. Zelfde prijzen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. cn Drogisten. BATAVIA. 6 Oct. (Aneta). Het col lege van gedelegeerden uit den Volks raad kwam lieden in spoedvergadering bijeen ter behandeling van de ontwerp- ordonnantie ter voorkoming van prijs opdrijving van goederen, diensten en huren. Overtreding dezer ordonnantie kan worden gestraft tot een maximum van 400.boete subsidiair drie maan den hechtenis. Overtreding door een rechtspersoon kan worden gestraft met ccn boete van maximum 6000.—. Bij cle behandeling in eersten termijn werden door verschillende sprekers be zwaren Tiaar voren gebracht en ook dp urgentie om heden hierover te beslis sen in twijfel getrokken. Diverse wenschcn werden uit den Volksraad naar voren gebracht, o.a. ten aanzien van de verhooging van uitvoer rechten op andere artikelen, verhoo- ging van salarissen, enz. Dc verdere behandeling is opgeschort lot hedenavond zes uur. Bij cle behandeling werden nog een tweetal amendementen ingediend, n.l. een amendement door dc heeren Wever, Verboom en II. II. Kan, waarin wordt voorgesteld om overal waar in de ordonnantie staat „bij of krachtens regeeringsverordening" te lezen: „bij regceringsverordening", en een amen dement ingediend door do heeren Weyer, van Ilelsdingen, II. H. Kan en Verboom, om den duur van de ordon nantie tot drie maanden te beperken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). HET BALSPEL IN HET SOESTER- KWARTIER Mijnheer de Rcdacteurl Beleefd verzoek ik u onderstaand stuk je te willen plaatsen in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. In uw recensies van deze weck over de feestweek in het Soesterkwartier kwam geregeld voor dat de regeling van het bestuur prima in orde was. Dit is ook zoo. Doch is het u bekend dat men als in woner van genoemd kwartier eerst voor 2.50 moest koopen om in het bezit te komen van écn werpkaart voor het „Balspel alle negen". En dat dc H.H. winkeliers op gestelde werpavonden kwamen om te gooien met circa 25 a 30 kaarten. Zoodat, logisch geredeneerd, de be schikbaar gestelde prijzen in het bezit blijven van de winkeliers. Dit kan toch nooit cle bedoeling ge weest zijn van cle feestcommissie. Laten zij zich dan indien het mogelijk is nog rehabiliteeren. Hoogachtend, P. A. KOREMAN. Begoniastraat 10. Inderdaad is het ons bij informatie gebleken dat enkele winkeliers de bon nen misbruikt hebben. Gelukkig behoort dit tot de uitzonderingen. De geachte inzender vergete overigens niet, dat de winkeliers bij hun inkoopen bij colle ga's eveneens recht op bonnen hadden. Bij de prijsuitreiking, welke morgen plaats vindt, zal blijken dat cle winke liers slechts bij uitzondering tot de prijswinnaars behooren. RED. A. D. De bemanning gered IJ MUI DEN, 7 Oct. Te IJmuiden bin nengekomen schepen rapportecren, dat op dc Noordzee een aanvaring heeft plaats gehad tusschen dc motortrawler „DirkjeR. O. 53 en den haringlogger „SCII. 253", schipper A. Oosterbaan. Laatstgenoemd vaartuig zonk na een kwartier. De opvarenden van den log ger werden door cle bemanning van den mo tortrawler gered. Zij moesten echter al hun bezittingen achterinten. De „Dirkje", die aan den voorsteven werd beschadigd, vaart op halve kracht naar IJmuiden en wordt tegen clcn avond aldaar verwacht. Motorbootje door een Fran* sche sleepboot aan» gevaren ROTTERDAM, 7 October. He denmorgen om kwart voor negen is onder Kralingscheveer een motor bootje met vier personen aangeva ren door ccn Franschc sleepboot. In de kajuit van dit bootje bevon den zich een 44-jarige vrouw en haar 8-jarig zoontje. Zij zijn, daar het bootje onmiddellijk na de aan varing in cle diepte verdween, jam merlijk verdronken. De vader en een dochtertje kon den gered worden. Nader vernemen wij het volgende: De vlet kwam uit de richting Rotter dam en werd achterhaald door cle Fran- sche sleepboot „Allier." De schipper van cle vlet, de 44-jarige L. Kapt ei n, wonen de in de Feyenoordstraat te Rotterdam, stuurde bij Kralingscheveer zijn vlet plotseling naar bakboordzijde, met cle bedoeling, de rivier over te steken. De Fransche sloepboot, die een groote snelheid had, kon de vlet niet meer uit den weg gaan, waardoor deze aan bak boordzijde geraakt werd, omsloeg en in dc diepte verdween. ïlct ongeluk werd opgemerkt door eon aantal opvarenden van Rijnschepen, die voor IJsselmomlc voor anker lagen. Twee mannon van het Rijnschip „Sin- doro", A. Timmermans cn M. van Driel, alsmede een schepeling van het Rijn schip „Bamberg". C. van Dongen, bega ven zich oogonblikkclijk in cle roeiboot van dc „Sindoro" en scholen te hulp. Zij mochten er in slagen, het 17-jarig meisje Kaptcin, dat zich boven water had weten te houden, aan boord van de roeiboot te nemen. Op hetzelfde oogen- blik dreigde schipper Kaplein in cle diepte te verdwijnen. Men riep hem vanuit dc roeiboot toe„sla met jo armen", en met inspanning van alle krachten wist cle man zich tenslotte nog zoolang boven water te houden, dat hij aan boord van de roeiboot kon wor den genomen. De ijzeren vlet was in middels reeds gezonken. Toen cle Fransche sleepboot naderde, heeft de dochter van den schipper op het laatste moment het gevaar, dat de vlet bedreigde, zien aankomen. Zij riep haar moeder toe „hou je vast." De moeder en haar achtjarig zoontje bevonden zich echter in het roefje ën konden, toen cle boot snel kapseisde, niet meer hoven komen. De vlet is in het 12 M. diepe vaar water gezonken. De rivierpolitie en de Rijkshaven dienst. die spoedig met eenige booten ter plaatse aanwezig waren, zullen trachten in den loop van den dag de gezonken vlet te lichten. De schipper heeft verklaard, dat de aanvaring te wijten is aan een ver keerde manoeuvre zijnerzijds. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND 's-HERTOGENBOSCH, 7 October. Gisteravond om 10 uur is een kapitale boerderij, gelegen 100 m van het bui tengoed .„Seldcnsate" te Middelrode, bij Berïieum. geheel door brand verwoest. De kapitale boerderij dateerde van het jaar 1837. Inboedel, kippen en een zeug met 11 biggen kwamen in de vlammen om. De pachter van de boerderij, de landbou wer J. Smit van Hedel, zijn echtgcnoote en negen kinderen konden worden ge red. De oudste dochter moest echter de brandende boerderij verlaten door uit een raam te springen. De brandweer van Middelrode, die om kwart voor elf arriveerde, bepaalde zich tot het nathouden van de in de nabij heid gelegen schuur. De schade wordt door verzekering ge dekt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5