Verlaging der invoerheffing op koffie Hoogere prijs van het bruinbrood Radiorede van Toevloed van koude Het Verboden 27 Wenschen der K.v.K te Rotterdam Psychologisch moment voor koersverandering Ernstige ontploffing te Rotterdam CREMATIE VAN MR. SCHEPEL Bombardement langs de Spaansche kust? minister van Lidth de Jeude Verduistering van f 65.000— Anderhalf jaar geëischt FEUILLETON door \g/y*x"A 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 OCTOBER 1936 Welke factoren hierbij een rol hebben gespeeld •s-GRAVENHAGE, 7 October. Naar aanleiding van de verlaging der in voerheffing op koffie met 50 procent, welke vandaag is ingegaan, vernemen wij van goed ingelichte zijde, dat bij dezen maatregel o.m. de volgende fac toren zijn overwogen: De oorspronkelijke heffing drukte vrij zwaar vooral op de goedkoopere soor ten. Voor de gebrande koffie bedroeg die 16 cent per kg. Toen de heffing werd ingesteld, is de prijs der koffie hier te lande nagenoeg niet gestegen, hetgeen toegeschreven moet worden aan de felle concurrentie tusschen de branders, benevens aan het feit, dat zich hier te lande op het tijdstip dat de heffing werd ingesteld, vrij groote voorraden bevonden. Nu deze voorra den door zeer geringe invoeren in de laatste maanden geslonken zijn, was de kans op prijsverhooging niet uitge sloten, waarbij nog uit den aard der zaak het volle depreciatie-effect komt. Want de steunverleening voor de kof fiecultuur in Nederlandsch-Indië be treft, is het duidelijk, dat deze aange legenheid door do gewijzigde monetaire omstandigheden andero aspecten heeft gekregen. Deze verlaging der heffing met de helft, die geheel in de lijn ligt van de in den laatsten tijd getroffen maatregelen, het eekent een aanmerke lijke verlichting. De gang van zaken dient nu verder 'te worden afgewacht. Adres aan den ministerraad in verband met de gewij. zigde monetaire politiek Verwacht als gevolg van de verhooging van den tarweprijs 's-GRAVENHAGE, 7 Oct. In ver- band met de verhooging van den tarwe prijs, genoteerd door de tarwecentrale, vernemen wij van welingelichte zijde, 'dat de regeering, ondanks haar streven om de prijzen op het bestaande peil te houden, tot dezen maatregel gedwongen was om het prijsniveau van de buiten- landsche markt te bereiken. Indien deze maatregel niet genomen was, zou onze geheele farweproductie spoedig naar het buitenland afvloeien. Het zal wel niet te vermijden zijn, dat deze prijsstijging van de tarwe tot uitdrukking komt in een hoogeren prijs van het bruinbrood, doch de regeering meent hierin niet een overwegend bezwaar te mogen zien, aangezien er in het al gemeen meer witbrood dan bruin brood gegeten wordt. Niettemin worden maatregelen over wogen, om de prijsstijging van bruin brood binnen zoo klein mogelijke gren zen te houden. Op het mengpercen- tage van buiten- en binnenlandsche tarwe zal deze prijsstijging voorloopig geen invloed hebben. AUTO VERDUISTERD AMSTERDAM, 7 Oct. De officier van justitie requireerde vandaag tegen een 19-jarigen jongen man uit Hilver sum, die een auto had verduisterd een gevangenisstraf van drie maanden. Hij had de auto gehuurd en daarna ver kocht. De eigenaar heeft den wagen voor 325.— teruggekocht. Het O.M. eischte tegen twee kooplie den, die bij den verkoop aanwezig wa ren geweest, gevangenisstraffen resp. van zes en drie maanden wegens heling en schuldheling. Zij hadden een gedeel te van het voor de auto ontvangen geld ten geschenke aangenomen. ROTTERDAM, 7 Oct. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rot terdam heeft een adres aan den raad van ministers gericht over de gevolgen van de monetaire gebeurtenissen. Zij spreekt als haar oordeel uit, dat de Nederlandsche crisis-politiek thans, voor zoover zij door mónetaire oorzaken wordt beheerscht. kan worden afgebro ken. Ons land 6taat in dit opzicht weer op hetzelfde punt, waarop wij ons be vonden, voordat de val van het pond krachtiger ingrijpen noodzakelijk maakte. Do Kamer acht thans een psy chologisch moment gekomen, om het roer weder to wenden. Zij adviseert tot een principieele verandering van rich ting in de binnenlandsche economische politiek. Wat den agrarischen steun be treft, geeft de Kamer in overweging, op korten termijn het bedrag vast te stellen, dat ook na de daling van den wisselkoers van den gulden waar schijnlijk voorloopig noodig zal blijken, om voor het bedrijfsleven heilzame maatregelen, welke niet in de monetai re sfeer zijn ontstaan, te financieren. Haar staat daarbij eerder een afschaf fing van heffingen in volgorde van schadelijkheid, dan een gelijktijdige al- gemeene veid aging pondspondsgewijs voor oogen. Soortgelijke overwegingen pleiten voor verlaging van invoerrech ten, waardoor hooge lasten op buiten- landsche goederen worden gelegd. In denzelfden tijd zullen talrijke contin- eenteeringen van den invoer van goe deren kunnen worden opgeheven. Niet anders zal moeten worden ge handeld met den steun aan zeescheep vaart, voor zoover daarmede valuta- concurrentie wordt overbrugd, terwijl voor het overige zal kunnen worden gestreefd naar algeheel© afschaffing, in overeenstemming met Engeland, waar, naar de Kamer aanvoert, in de scheep vaartkringen hetzelfde verlangen naar het algemeen loslaten van de subsidie politiek bestaat. Drie gewonden ROTTERDAM, 7 Oct. Hedenmiddag heeft op het terrein van de Rio Tinto Maatschappij aan de Binnenhaven te Rotterdam een ernstige ontploffing plaats gehad. Vermoedelijk doordat zich in de kelders, welke langs den kade muur zijn gelegen, gassen hadden ver zameld, heeft in deze kelders een ont ploffing plaats gehad. De ontploffing was zoo hevig, dat de kademuur over een lengte van ongeveer 50 meter is weggeslagen. Tengevolge van de ontploffing wer den drie arbeiders, die op het terrein werkzaam waren, gewond. Twee andere personen, die op den kademuur ston den, vielen te water. Zij konden ech ter worden gered. De kelders werden niet meer gebruikt, 'ondat men van de gasontwikkeling niets heeft bemerkt voordat de ontplof fing geschiedde. De materieele schade i6 belangrijk. MINISTER COLIJN BELEEDIGD ZUTPHEN, 7 Oct. Voor den Zut- phenschen politierechter had zich van ochtend te verantwoorden de 27-jarige tuinman K. H. van de K. uit Deventer, die op 21 Juni j.l. te Deventer drie ge schriften heeft aangeplakt, welke belee- digend waren voor minister Colijn. Deze zaak werd met gesloten deuren behan deld. Conform den eisch werd verdach te veroordeeld tot drio maanden gevan genisstraf. Mr. Feith, Mr. Jellinghaus en Dr. C. Hoitsema herden» ken den overledene VELSEN, 7 Oct. Op Westerveld vond hedenmiddag onder groote belang stelling de crematie plaats van wijlen Mr. Dr. C. J. H. Schepel, oud-raadsheer in den Hoogen Raad en oud-president van het Hoog Militair Gerechtshof. Van den Hoogen Raad waren o.a. aan wezig de president Jhr. Mr. R. Feith, Mr. L. E. Visser, oud-president, alsmede de leden Mr. J. van der Meulen, Mr. G. Kirberger, Mr. de Menthon Bake en Prof. kir. B. M. Taverne. Verder waren aanwezig Jhr. Mr. E. C. U. van Doorn, deken van de orde van advocaten bij den Hoogen Raad, Mr. A. Bosch, oud vice-president, de advocaten-generaal Mr. W. J. Berger en Mr. J. Wijnveldt, de oud-procureur-gcneraal Jhr. Mr. P. A. J. van den Brandeler. Het Hoog Militair Gerechtshof was vertegenwoor digd door Mr. E. Jellinghaus, president, luit.-generaal P. J. van Munnikrede, luit.-generaal M. Bclser, Mr. E. G. de Wijs, plaatsvervangend lid. Verder merkten wij nog op Mr. G. van der Meulen, secretaris-generaal bij het de partement van Waterstaat en presi dent-commissaris van de Nederlandsche Spoorwegen, waarvan de overledene commissaris was. Namens het centraal comité voor de reclasseering was aanwezig mr. C. Th. Krabbe, terwijl tevens aanwezig was de sohilder mr. dr. R. S. Bakels. Achter de haar liepen drie boden van den Hoo gen Raad, die zich, toen de baar in de aula was neergezet, daarnaast schaar den. Als eerste spreker nam mr. Feith het woord namens den Hoogen Raad. Hij schetste den overledene als een zeer werkzaam man, voor wien geen arbeid te veel was. Namens het Hoog Militair Gerechts hof sprak mr. Jellinghaus, waarbij hij de groote verdiensten van den ontsla pene schetste. Dr. C. Hoitsema sprak als vriend eenige woorden. Onder orgelspel daalde de baar, waar na een zoon van den overledene dankte voor hun belangstelling. MINISTER DECKERS TE LEEUWARDEN LEEUWARDEN, 7 Oct. Hedenoch tend heeft minister dr. L. N. Deckers, minister van Landbouw en Visscherij, een bezoek gebracht aan Leeuwarden, teneinde een kijkje te nemen op de veemarkt, waar, door het Friesche rund veestamboek, de najaarskeuring van stamboekvee wordt gehouden. Hij was vergezeld van zijn particulieren secre taris den heer Peters. Na verwelkomd te zijn door Dr. E. van Wel deren baron Rengers, secretaris van het Friesch Rundzee-Stamboek, begaf het gezel schap zich naar de veemarkt waar de leden van het bestuur aan den minis ter werden voorgesteld. Vervolgens werd een rondgang gemaakt langs het Friesche vee. KILOMETERS VOERING VERDUISTERD AMSTERDAM, 7 October. De recht bank veroordeelde vandaag een 31-jari- gen apprêteur wegens verduistering van ruim 10000 m voeringstof ten nadeele van dc firma waar hij werkte tot 10 maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, vier maanden van de straf werd voorwaardelijk opgelegd. Twee kleermakers, die een deel van de verduisterde stoffen hadden gekocht, werden wegens heling tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. Een derde kleer maker, die eveneens wegens heling te rechtstond, is door de rechtbank vrijge sproken. MOTORSCHOENER VLOT GESLEEPT IIOLLUM, (Ameland), 7 October. De motorschocner „Baltic", die op 7 Septem ber op de „koffieboonplaat", een zand bank tusschen Ameland en Terschelling, is gestrand, is hedennacht na herhaalde pogingen door de sleepbooten van de firma Doeksen te Terschelling vlot ge bracht en naar de haven van West-Ter schelling opgesleept. Waarschuwing aan de Neder» landsche Reeders» vereeniging 5S-GRAVENHAGE, 7 October. Naar wij vernemen, heeft het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken na ontvangst van een betreffen de consulaire mededceling uit Spanje aan de reedersvereeniging hier te lande bericht doen toeko men, dat langs de Spaansche kust van Malaga tot Barcelona zonder voorafgaande waarschuwing bom bardementen te verwachten zijn. De heer Krijger vraagt waar» om ook niet gebruik werd gemaakt van den om» roep der N. C. R. V. 's-GRAVENHAGE, 7 October, Het Tweede Kamerlid Krijger heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de Nederlandsche Christelijke Radio Vereeniging den mi nister tijdig heeft gevraagd, indien de uitzending van de redevoering, op 5 October j.l., over „De wijzigingen in het motor- en rijwielreglement", niet zou geschieden vanuit de studio van den dienst der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, wel gebruik te willen maken ook van den omroep van de Nederland sche Christelijke Radio Vereeniging en dat zij aanvankelijk een toestemmertd antwoord mocht ontvangen? Is de minister bereid mede te dcelen om welke redenen van radiotechni- schen of anderen aard het niet mogelijk bleek van de beide Nederlandsche zen ders gebruik te maken, zulks in afwij king van hetgeen regel schijnt te zijn voor leden van het kabinet, indien zij tot de ingezetenen des rijks via den ra dio-omroep spreken over regeerings- aangelegcnheden? Is de minister bereid, gelet op de mo gelijkheid dat de tijdsomstandigheden der Regeering aanleiding geven voor de naaste toekomst, bij herhaling, door middel van den radio-omroep, het Ne derlandsche volk toe te spreken, een herhaling van het gebeurde op 5 Octo ber j.l. te voorkomen? Gewezen regentboekhouder der Ned. Herv. Gem. te Den Haag staat terecht Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht geslaan de 63-jarige assuradeur E. G. van H., gedetineerd, gewezen re gent-boekhouder der Ncdcrduitscli-IIer- vormdc Gemeente te 's-Gravenliage, wien bij dagvaarding is ten laste gelegd dat hij in hot tijdvak van 1 Januari 1929 11 Juli 1936 geldsbedragen, welke hij in voormelde hoedanigheid onder zich had, tot een bedrag van ongeveer 46.000.—, alsmede 'n bedrag van onge veer 19.000.—, hetwelk hij als penning meester van do stichting Wilhelmina- kerk beheerde, te eigen bate heeft aan gewend. Prof. dr. Joh. de Groot, hoogleeraar te Utrecht, gaf 'n uitvoerige uiteenzetting van de psychische gesteldheid van ver dachte, die volgens getuige zaken deed zonder zakenman te zijn en wiens ge drag slechts kan worden verklaard uit zeker standsgevoel, gepaard gaande met groote liefde voor vrouw en kind. Het O.M., waargenomen door mr. Hoekstra, zeide, de aan verdachte ten laste gelegde feiten bewezen te achten. Spr. eischte, gezien den ernst van de ge pleegde feiten, een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. Mr. Donker Curtius schetste in zijn pleidooi den leven/loop van zijn cliënt, die door voortdurende tegenslagen het stuur van 't normale denken was kwijt geraakt en daardoor financieele ver plichtingen had aangegaan, welke ver boven zijn krachten uitgingen. Gemis aan controle heeft het mogelijk gemaakt dat verdachte op deze plaats is te recht gekomen. Pleiter drong aan op de uiterste cle mentie. Uitspraak 20 October a.s. Maar het weer is dan ook zeer rustig, zonnig en droog Den laatsten tijd is het weer opval lend veel te koud. Nadat wij in Septem ber eenige dagen hadden gehad, waar op de temperatuur hooger was dan de normale, daalde de thermometer den 26sten van die maand weer onder de nprmale en is daar sedert dien dag be neden gebleven. Bovendien niet weinig, want de afwijkingen bedroegen ver scheidene graden, eergisteren zelfs meer dan vijf en deze afwijking is groot ge noeg om in dezen tijd van het jaar guur weer te geven. Dit is een ongewoon verschijnsel. Niet dat de temperatuur eens eenige dagen wat laag is, maar dat reeds se dert geruimen tijd veel meer koude da gen voorkomen dan gewoonlijk. Nor maal is, dat het aantal te koude dagen zich tot het aantal te warme verhoudt als 6.5 tot 6.0 in September en als 5.8 tot 7.2 in October, maar wij hadden in September 17 to koude tegen 13 te war me dagen en in October nog geen en kele te warme dag, terwijl September over het geheel een warmtetekort had. Het weer is dus den laatsten tijd ovenvegend aan den kouden kant. Hiertegenover staat, dat het reeds se dert langen tijd over het algemeen rus tig, zonnig en droog is. Het is juist te genovergesteld van het onstuimige en stormachtige weer, dat in October dik wijls aan de orde is. In plaats, dat diepe depressies elkaar opvolgen en dicht langs ons heen trekken, wordt het weer in den laatsten tijd beheerscht door een gebied van hoogen druk, dat met afwisselende uitgebreidheid over Midden-Europa zetelt, nu en dan schijnt weg te trekken en dan weer terugkeert. Dit gebied van hoogen druk is van een zeldzame stabiliteit en daardoor be houdt de weersgesteldheid eveneens een bijzonder karakter, dat zeker in dezen tijd van het jaar zeldzaam is. Wij zul len op die manier een herfst 'krijgen van oen uitzonderlijk karakter, tenzij de algemccne luchtdrukverdeeling bin nenkort een algeheele wijziging onder gaat. Of hierop veel of weinig kans be staat. valt vooralsnog niet te zeggen. De rechtstreeksche oorzaak van de sterke temperatuurdaling van de laat ste dagen is in tusschen een gevolg van de toestrooming van polaire lucht over Oost- en Midden-Europa nu aldoor diepe depressies over Oost-Europa lig gen. Dat hieraan spoedig een einde zal komen is niet zoo waarschijnlijk, nu tel kens hoog in het Noorden een nieuwe depressie verschijnt, die zich in Zuid oostelijke richting naar Oost-Europa be weegt. CHR. NELL (Nadruk verboden) J. TH. VERHEGGEN Op 19 October a.s. zal de Katholieke Nederlandsche Boeren en Tuindersbond den dag herdenken, waarop zijn voor zitter, de heer J. Th. Verheggen, 25 jaar geleden tot voorzitter van dezen bond werd gekozen. De bond houdt dien dag in hotel „De Twee Steden" aan het Buitenhof te den Haag een feeslverga- dering, om den voorzitter te huldigen. Namens den bisschop van Haarlem zal Mgr. J. M. van der Tuyn, deken van 's-Gravenhage, de vergadering bijwonen, terwijl de minister van Landbouw en Visscherij persoonlijk aanwezig zal zijn. Grand Thóêtra. Vanaf Vrijdag 2 October, vertooning van de film „Allotria." Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag een Zaterdag matinée, 2Yi uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 2 October, vertooning van de film „Sanders of the River." Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2.30, 6 en 8.30 uur narn. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicltia. Vanaf Zondag 4 October vertooning van de film „De meisjesjaren van een koningin." Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhita. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge- houw Theosofische Vereeniging. Re- £entes8elaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal me! Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwst raat 24. 29 Sept. en volgende dagen. „Sier kunst." Expositie en demonstratie kunstglasblazen. 8 October. „Grand Théatre." Con- certvereeniging. Mahler's „das Lied von der Erde." 8 uur n.m. 9 en 10 October. Amicitia. Con cert van het Kovacs Lajos-ensemble. 10 October. De Valk. Feestavond accordeon vereeniging „Het Leus- derkwartier". S uur n.m. 10—18 Oct „Concordia", Lange- straat.. Eere-ten toonstelling van schilderijen van A. v. Weezei Er- ren». 10—5 uur. 16—24 Oct. Sierkunst. Tentoonstel ling schilderijen Louis Schrikkel. Opening 10 October. 3 uur n.m. Da gelijks 920 uur. 1025 October, Stichting „De Poth" Amersf. Kunstkring: Ten toonstelling schilderijen van W. Degouve de Nuncques. 11 October. Markthal. Muziekfeest R.K. Muziekvcr. „Wilskracht." 1.30 uur aanvang; 6 uur lof in de R.-K. kerk aan het Zand. 11 October. De Valk. Feestavond Joodsche Vereeniging „Nut en Ge noegen." 11 October. Foyer Amicitia. Hul diging directeur P.T.T. 3—5 uur. 12 October. Markthal. K.R.O.-Trou- badours. 8 uur n.m. 12 October. „Princess Room." Rede van mr. G. F. J. de Jongh voor de Ned. Ver. v. Staatsburgeressen en gelijk Staatsburgerschap over de in vloed v.h, milieu op het kind. 8 uur n.m. 13 Och De Valk. Lezing van den heer Panman voor de N.R.V. On derwerp: Oostenrijk. 8 uur. 13 October. Princess-Room. Propa- ganda-avond van den Ned. Bond van Aquariumliouders. De heer Dirkzwager uit Utrecht spreekt over „Najaarszorgen." 8 uur n.m. li en 15 Oct. Grand Théatre. Hen riet te Davids-Revue „Daar knap je van op". 8 uur n.m. 18 October. Amsvorde. Ver. de Dageraad. De heer N. J. C. Scher- merhorn spreekt over „Wat de Spaansche burgeroorlog ons heeft te zeggen." 10 uur v.m. BAARN 26 Sept 18 October. Baamsch Lyceum. Expositie van etsen en litho's van M. A. J. Bauer. (Dage- lijks 10i uur: Zondags lVs—4 u.) Het ergste evenwel zijn de minne gedachten. Waarlijk het is beter slech te daden te doen dan min te denken. Nietzsche. 11. De gidsen bogen plechtig en dronken Deze wensch zal geen enkelen Rus ooit onbeantwoord laten. De grootste massa van het volk, of het nu onder den Tsaar of onder de Sovjet leeft, is er te z*pr van overtuigd, dat hun bestaan afhangt van een goeden oogst, om hiervoor on gevoelig te zijn. „Wij zijn slechts bezorgd voor uw vei ligheid. mijne heeren," protesteerde de gids, die als woordvoerder dienst deed „Wanneer wij vernemen dat de heeren niet naar het theater zijn gegaan. r«s queeren wij veel. Wij zijn daarvoor na melijk verantwoordelijk." „Beste kerel", met een ruk schoof Si mon zijn stoel naar voren en klopte de man goedmoedig op zijn rug. „Laten wij er nog eentje nemen. Je zult ons veilig en wel weer thuis brengen." De twee gidsen wisselden een blik van verstandhouding; ze schenen opge lucht. Het was duidelijk dat hun be schermelingen onschuldige menschen waren, die waren uitgegaan om pret te maken en te drinken; zij namen nog een rondje aan Hierna kwamen de tongen los. Zij dronken op het Russische volk, op de Britsche Socialistische partij, op de Volkscommissaris Stalin, op Ramsay Mc. Donald, op elkaar, op den president van do Spaansche republiek, op den koning van Engeland en tenslotte, zon der eenige reden, op den ex-keizer van Duitschland Toen ze zoover gekomen waren, begonnen de gidsen een droevig liedje te zingen; Simon en de hertog hadden niet meer gedronken dan zij verdragen konden en hadden hun nuch terheid iet verloren Eindelijk stond één van de gidsen waggelend op. baande zich een weg naar de deur en moest zich aan de deurpost vasthouden om haar open te krijgen De wind was toe genomen en nadat hij zich overtuigd had dat de gehuurde auto buiten stond moest hij gesteund worden om de deur weer dicht te krijgen. Daarna verlieten alle andere aanwezigen de herberg van „De Huilende Wolf" De chauffeur was vast in slaap onder een stapel deken* op den grond van den wagen 7ij maak ten hem wakker en spoedig daarna zocht het gezelschap zijn weg langs de witte en stille straten naar het hotel. In de hall werd nog steeds gedanst Zij namen nog een laatste borrel en na dat zij elkaar wederzijdsch bedankt had den voor hun onderlinge samenwerking en kameraadschap, gingen zij naar hun kamers. Den volgenden morgen hadden noch do Reichleau noch Aron veel trek in hun ontbijt, doch geen van heiden had het gewacht van hun afspraak verge ten en zoodra ze in de frissche. scher pe buitenlucht kwamen, leefde hun geest weer op. Door te verklaren dat zij van plan waren naar den dierentuin te gaan viel het hen niet moeilijk zich van het gezelschap van hun gidsen te ondoen, toch wachtten zij tot zij goed en wel in de Krassnaja Pressnja waren, ior- dat zij ernstig begonnen te -reken. „Ik voel me niet op nïjn gemak." begon Simon, terwijl hij om zich heen keek. teneinde zich te overtuigen dat niemand hen hooren kon. „Waarom niet?" vroeg de hertog vriendelijk. ,.Tk dacht dat iet avontuur tje dat wij gisteravond beleefd hebben toch uitstekend afgeloopen is. Wij zijn Jack Si raw tegen het ijf gcloopen en we zullen zoo dadelijk »iin wederwaar digheden hooren Verder geloof Ik dat ook onze hrave gidsen ïirt den min sten argwaan koesteren, 'els ar"J rs zou het geweest zijn, wan ver zij vroe- cer ten tooneele waren verschenen toen wii nameliik nog met fack Straw zaten te praten!" „Dat is het niet," zei Sir.ion hoofd schuddend. „Heb ie en die drie arheiders opgemprkt die 'tVb het dan sen binnen kwamen?" „Jawel, wat zou dal?" „Nu, ik weef het niet. M ïar toch ik zal het je zeggen. Tk geloof dat een van de menschen de man was, die je gisteren in het Park om vuur vroeg." „Inderdaad" De Reichleau fronsde zijn wenkhrouwen. „Hoe kwam je daar zoo hii?" „Hij keek scheel, een onoogelijk uit-! ziend kereltje. Denk Je dat :k mij ver gist heb?" „Maar je moet oppassen, er zijn er nog anderen die jullie bespionneeren." „Zou je hem weer herkennen?" „Hm," knikte Simon, „ik denk het wel." „In ieder geval moeten wij op onze hoede zijn. In een land waar een groo te organisatie der geheime Politie be staat is het voor een spion maar een geringe moeite een andere spion op den uitkijk te zetten. Deze man /al wel ge heel onafhankelijk van onze officieele gidsen werken en hen zelfs onbekend zijn. Wij moeten verduiveld goed op letten." Onder het spreken traden zii den die rentuin binnen en vonden zonder moei te het roofvogelhuis, doch tevergeefsch zochten zij naar Jack Straw. Bij den uitgang der zaal stond epn portier, dp eenige andere bezoeker van hel groote vogelhuis was een -nan die iets ver derop stond, met een prachtig gesoig neerde witte snor. Hij maakte den in druk alsof hij betere tijden gekend had. Toen zij langzaam 'aigs de kooien liepen, kwamen zij in h nabijheid van den ouden man, die in de tcgenoverge stelde richting liep. Na-ia' zii Mei en daar do vogels hadden hewonuerd. kwamen zij samen voor een kooi waar in gieren zaten, te 9tizn. ü-zo kooi be vond zich ongeveer in .iet i.iddeo vdn de zaal. „Wat een gulzige beesten," riep de oude man eensklaps uit, me* een ver rassend jeugdige stem, terwijl hij mei zijn stok zwaaide. „Zij zijn precies de Sovjetcommis sarissen tegen de keizerlijke adelaars die Tsaren waren," antwoordde .'ie her tog zacht. „Je hebt je gidsen gisterenavond leelijk voor den gek gehouden,'" ver volgde de ander in vloeiend Engelsch. „Dank je. Heb je nieuws van Van Rijn voor ons?" „Neen, ik weet niet wat er met hem gebeurd is. Maar ik weet wel waarom hij naar Rusland gekomen is." „Prachtig, dat kan al voldoende zijn.' „Na Shulimoff was hij schatkistbe waarder, de oude prins droeg deze per soonlijk aan hem over, voor hij in 1917 werd afgezet Men zegt ter waarde van millioenen roebels goud en juweelcn God weet waar zij zijn. De bolsjewisten zoeken er al jaren naar. Maar dat is Rrx' geheim." Deze jeugdige Engelsche stem onder dc grijsbesnorde lippen van den ouden Rus was zoo vreemd, dat Simon moeite had zijn lachen te bedwingen. Lang zaam liepen ze langs de kooien naar dc deur aan den tegenovcrgestclden kant, waar de portier stond „Een moedige kerel, die Rex." giruz hun bejaarde metgezel voort „Ik heb hem leeren kennen toen hij in negen tienhonderd negen en twintig over kwam om voor de Amerikanen polo te spelen Ik hoop dat hij het goed maakt. „Veertien dagen geleden ontving ik een brief waarin om hulp werd ge vraagd.J' zei de hertog. „Hij was in Helsingfors gepost fIij zat ergens 'n de gevangenis, doch ongelukkigerwijs hebben wij er geen idee van. waar Hij rr.oet op een of andere wijze weer in handen van de autoriteiten zijn geko men „Vermoedelijk is hij op verboden grondgebied aangetroffen Daar zijn zii fel op. Groote gebieden zijn vorir buitenlanders altijd gesloten" „Waar eh was het landgoed van prins Shulimoff?" vroeg Simon. „Dat kan ons op het spoor brengen." „Dat is nu juist de moeilijkheid. De oude was fabelachtig rijk. Hij had een dozijn landgoederen, één buiten Mos kou en één nabij Leningrad Een villa in Ylta dat is de Russische Rivièra, zooals u weet. Dan bezat hij een enorm grondgebied in de nabijheid van To bolsk in Siberië, bezittingen in Pskov en Yaroslavl en bovendien nog in de Kaukasus. En zoo'n slimme, oude vo gel als hij is, zal zijn schatkist wel nooit in een van die villa's verborgen ge weest zijn. De oude jongen zal wel ge dacht hebben dat het veiliger was, zijn kostbaarheden in een van de mannen kloosters of in de kelders van eoo vriend te verbergen." „Ik geloof dat wij nog een reis door geheel Rusland mooten maken," merk te Simon op. „U kunt voor mij een goed werkje opknappen, wanneer u tenminste van plan bent naar Londen te gaan," zei de jong-oude man glimlachend. „Loop even aan hij de Thatched House Clu'n en vraag daar naar kolonel Marsden Geef hem deze boodschap van Jack Straw: De Stravinsky's hebben twaalf en zes en vier gekregen. Wilt u da' doen? Hij weet wel wat dit beteeken'. Denkt u dat u het onthouden kunt?" „Kolonel Marsden, de Stravinsky's hebben twaalf en zes en vier gekregen,' herhaalde de hertog. „Ja, ik zal hot onthouden." (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6