Armenzorg en Weldadigheid De doodslag te Heesch De treinramp te Woerden Felle brand te Beverwijk Berucht misdadiger yoor de rechtbank Drie jaar geeischt BABY IN TAXI VERGETEN Ra, ra, wat zit daar* achter. EEN GEFINGEERDE INBRAAK? UIT DE STAATSCOURANT Ned. onderscheiding voor Minister Hoste De opvolger van den heer Zwanenberg e A .-LEVERTRAAN- Oplichting door middel van spiritistische séances Nog een slachtoffer onder de ruïne? DE BRAND OP DE „MARNIX" Zijn kleinkind van het leven beroofd PRINSES EN PRINS NAAR DUITSCHLAND NIEUWE UITGAVEN 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 OCTOBER 19M Ten huize zijner pleegmoeder gearresteerd HAAARLEM, 8 Oct. Onlangs heeft de politie te Beverwijk den 25-jarigen Hon gaar A. K. gearresteerd, die zich daar in de woning van zijn pleegmoeder schuil hield. K., die bekend staat als een berucht internationaal misdadiger, vluchtte op het dak en bedreigde de politiemannen met een revolver. Ilij kon echter toch ingerekend worden. Hedenmorgen stond K. voorde Haar- lemsche rechtbank terecht, omdat hij in Augustus had ingebroken in Bloe- mèndaal en Haarlem. In Haarlem had hij zich door het vernielen van een ruitje toegang verschaft tot een villa aan do Middenlaan en twee paspoor ten, eenige spaarbankboekjes, een post zegelalbum en een jas gestolen. In Bloemendnal nam hij uit een tijdelijk onbewoonde villa een aantal zilveren cn gouden voorwerpen weg. De man had ook reeds con aantal bontmantels klaar gelegd om mee te nemen, doch hij moest vluchten, toen de chauffeur van de bewoonster toevallig eens kwam Controleeren. Verdachte legde een volledige beken tenis af. De officier van justittie, mr. A. R. Andringa, zeide in zijn requosi- toir, dat verdachte reeds eerder hier te lande veroordeeld is en, na zes maan den doorgebracht te hebben in het op voedingsgesticht Avcreest, naar Hon garije is uitgeweken. Toch is hij weer teruggekomen, na in België hotel-dief stallen tc hebben gepleegd, waardoor do Belgische regeering zijn uitlevering heeft verzocht. OoOk heeft hij hier te lande nog eenige fietsen gestolen. Spr. eischlo drie jaren gevangenisstraf. De verdediger mr. H. van Leycn- horst, wees op de zeer moeilijke om standigheden, waarin verdachte ver keerde. In Hongarije Is hij in krank zinnigengesticht verpleegd en daarna kon hij nergens weer werk krijgen. Hangende tusschen spoorwegwagens is hij van Boedapest naar Nice gereisd, waar hij met bevroren voeten aan kwam. Omdat hij graag naar zijn pleeg moeder in Nederland wilde, heeft hij de lange reis grootendeels to voet aan vaard en onderweg eenige fietsen ge stolen. Pl.__ vroeg tenslotte do uiterste Clementie. Uitspraak 22 October. AMSTERDAM, 8 Oct. Een zeld zaam geval van „vergeetachtigheid" zoo daarachter geen andere motieven gezocht moeten worden werd van morgen ontdekt door een chauffeur van een blokbandtaxi. Deze chauffeur stond vanmorgen met zijn wagen aan do standplaats Emmastraat, toen uit de richting van het Luthersche Diaconcs- senhuis een dame op hem kwam toe- loopen, een goed „ingepakte" baby van naar schatting vijf maanden op haar arm. Zij stapte in de auto en verzocht den chauffeur, die den indruk kreeg, dat zij nogal geagiteerd was. haar naar het R.A.I. gebouw te brengen. Daar aangekomen stapte zij uit, betaalde den ritprijs en verwijderde zich. De chauf feur keek haar even na en ontdekte daarbij dat zij zonder baby was. On middellijk stelde hij in dc passagiers ruimte een onderzoek in en trof daar het kind rustig op do kussens liggend aan Aangezien de dame nog niet uit het gezicht was, liep hij haar achterna en wees haar op heigeen zij vergeten had. Met een hoogroode kleur kwam zij naar den wagen terug en nam onder veel dankbetuigingen de vergeten baby weer in ontvangst... VACATURE WIJLEN DR. J. O. DE LINT LEIDEN, 8 Oct. Wegen6 het over lijden van dr. J. G. de Lint moet voor zien worden in het directeurschap van het instituut voor de geschiedenis der genees-, natuur- en wiskunde alhier. In de najaarsvergadering van het Genootschap voor de Geschiedenis der genees-, natuur- en wiskunde, die op 18 October a.6. te Gorinchem bijeen komt, zal een opvolger voor dr. do Lint worden benoemd. Het bestuur van het genootschap heeft voor de ontstane vacature als eenige candidaat voorgesteld dr. F. W. T. Hunger te Voorschoten, die vroeger als privaat-docent de geschiedenis der botanie aan de Leidscho Universiteit heeft gedoceerd. DE NACHTEGAAL ZATERDAG NAAR INDIË AMSTERDAM. 8 October. Zater dagmorgen, 10 October a s. zal het K L M.-vliegtuig dc Nachtegaal van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig za) bestaan uit de hoeren P. Both, lste be- stuuder, Th. Wittkampf (2de bestuur der), W. L. Radder (werktuigkundige) en A. A. G. Bekking (radiotelegrafist). De post voor dit'vliegtuig moet uiter lijk morgen, Vrijdagavond, te Amster dam zijn. VERLENGING VAN CONTINGEN- TEERINGEN 's-GRAVENHAGE. 8 October. Inge- digden zijn wetsontwerpen tot verlen ging van de volgende contingenteerin- gen: tafel- cn servetgoed, ondcrklee- ding, manufacturen. stoffen en weef 6°ls van kunstzijde en van kunstzijde niet andere stoffen dan echte zijde, pluche, fluweel en trijp, alsmede voor werpen daarvan, manufacturen, stof fen en weefsels van wol en halfwol. Jaarlijksch congres te Groningen 's-GRAVENHAGE, 7 October. De Ne- derlandsche Vereeniging voor Armen zorg en Weldadigheid zal haar alge meen© vergadering dit jaar houden te Groningen op 16 cn 17 October a.s. Van deze vergadering hebben do hce- ren dr. J. P. Fockema Andreae, Com missaris der Koningin in de provincie Groningen, en mr. P. W. J. II. Cort van der Linden, burgemeester van Gro ningen, het eere-voorzitterschap aan vaard. Voorts heeft zich uit de Groning- sche burgerij ter voorbereiding van het congres een comité gevormd, waarin vele vooraanstaande personen zitting hebben. Op Vrijdag 16 October to 13.30 uur zal do voorzitter dor vereeniging, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra het congres openen met een rede over het werk van het nationaal fonds voor bijzondere nooden, waarna dr. F. S. Meijers een in leiding houdt over „Het vraagstuk der particuliere rust- cn verpleegtehuizen". Daarna komt het hoofdonderwerp aan de orde, n.l. „afwenteling van kosten van armenzorg op andere gemeenten", over welk vraagstuk prac-advics is uit gebracht door de hoeren: J. de Bruin, gemeentesecretaris van Opsterland, mr. F. M. J. Jansen, directeur van den ge meentelijken dienst voor maatschappe lijk hulpbetoon te Nijmegen, dr. J. G. Ramaker, gemeente-secretaris van Bres- kens en mr. dr. J. C. Schreuder, secre taris van het gemeentelijk bureau voor maatschappelijken steun te Amster dam. Dezen zelfden dag wordt een gemeen schappelijke maaltijd gehouden, waarna des Zaterdags de beraadslagingen wor den voortgezet. De. besprekingen wor den op de gebruikelijke wijze afgewis seld door verschillende excursies e. d. AMSTERDAM, 8 Oct. In een per ceel aan de Rechtboomsloot is eenige maanden geleden een inbraak ge pleegd, waarbij voor eenige duizenden guldens aan stoffen is gestolen. Do eigenaar was tegen diefstal verzekerd. Eenigen tijd geleden zijn in verband met deze inbraak drie helers aangehou den, cn gisteren is de politie opnieuw overgegaan tot de arrestatio van twee personen, o.w. ccn drukker, dio ervan wordt verdacht, dat hij de 6toffen uit zijn drukkerij heeft doen vervoeren. Do politie van hot bureau Warmoesstraat, die het onderzoek in dezo zaak leidt, had reeds geruimen tijd vermoeden, dat hier niet van een diefstal sprake is geweest, doch dat deze zaak, in ver hand met do verzekering van de stof fen, door de belanghebbenden op touw was gezet De politie bracht thans den eigenaar van de partij, die een zwager is van den drukker, op te sporen, ten einde een en ander tot klaarheid te brengen. Eenige weken na de inbraak werden de gestolen goederen in een perceel aan den Singel in beslag genomen, waarna de arrestatie van de helers is gevolgd. BELANGSTELLING DER FRANSCHE EN BELGISCHE REGEERING VOOR PHILIPS-TELEVISIE Ter bijwoning van Philips televisie- uitzending waren Dinsdag, Woensdag en Donderdag te Eindhoven de televi sie-commissie der Belgische regeering, een Fransche regeerings-delegatie en de hoofden der departementen van P.T.T. aanwezig. Op uitnoodiging van het Philips-con cern verscheen Mariette Scrló op deze dagen voor den televisie-zender. De op namen hadden in het studio cn in de buitenlucht plaats. Middelbaar onderwijs Bij Koninklijk Besluit van 6 October 1936 is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Harlingen: J. J. Landman, thans leeraar aan do Rijks Hoogere Burgerschool te Drachten. Is benoemd tol leeraar in vasten dienst aan do Bijks Hoogere Burger school te Deventer: dr. H. J. den Her tog, thans tijdelijk leeraar aan die school. Notariaat Bij K. B- van 6 October 1936, is op zijn verzoek met ingang van 14 October 1936 eervol ontslag verleend aan C. A. Struik Daim als notaris te Amsterdam. Onderscheidingen Bij K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau mevr. A. C. de Jonge, geboren baronesse van Wasse- nacr, eerc-voorzitster van het Algemeen Steuncomité voor Inheemsche behoefti- gen in Nederlandsch-Indië, Rijksmuseum Bij K. B. van 23 September 1936 is bevorderd tot conservator, dc weten schappelijke assistent bij hot Rijksmu seum to Amsterdam:, jhr. dr. Ch. H. de Stuers. Landbouwhoogeschool Bij K. B. van 30 September 1936 is, voor het tijdvak van 15 September 1936 lot het einde van hel studiejaar 193G— 1937, opnieuw belast met het geven van cursussen in pluimveeteelt aan (ie Landbouwhoogeschool Ie Wageningen, ir. J. G. Tukker te Beekbergen. Marine Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Defensie a. i,. zijn de volgende plaatsingen gelast: Het grootkruis in de orde van Oranje?Nassau De correspondent t9 Brussel der N.R.Ct. meldt: Tijdens den feestmaaltijd, waarmede de viering van het vijftigjarig bestaan van do Kon. Vlaamsche Academie voor Taal- en Letterkunde werd besloten, heeft minister Slotemakcr do Bruine hekend gemaakt, dat het Hare Ma jesteit behaagd had, aan den Belgi schen minister van openbaar onder wijs, den heer J. Hoste, het groot-krui6 fier Orde van Oranje-Nassau te verlee- ncn. Onder toejuichingen van de rnede- oanzittendo Vlamingen en Nederlan ders overhandigde minister Slotcmaker de Bruine de insignes van deze hooge onderscheiding aan zijn Belgischen collega van openbaar onderwijs. Bij het nagerecht stelde minister Hoste een heildronk in op Koningin Wilhelmina en op Eduard VIII, „Ko ning van Zuid-Afrika". Er worden verder over en weer nog talrijke woorden van waardeering en svmpathie gewisseld. De heer Hoste deelde ook nog mede dat mr. J. Muls, voorzitter van de Academie en prof. dr. Verdeycn, door Koning Leopold bevor derd werden tot officier in de orde van Leopold I. Andere leden van dezelfde academie kregen eveneens een promo tie in de orde van Leopold I of Leo pold II. 's-HERTOGENBOSCII, 8 Oct. Voor de rechtbank alhier stond heden te recht de 30-jarigo koopman J. M. S. uit Uden, thans in het Huis van Bewaring gedtineerd, die zich te verantwoorden had wegens doodslag op A. van B., welk misdrijf is gepleegd op 9 Novem ber 1033 te Heesch. Tijdens ccn vecht partij heeft S. zijn tegenstander A. van B. met een mes in de borst gesto ken. Kort daarop is van B. aan de be komen verwondingen overleden. Ver dachte zeide, van B. niet opzettelijk van het leven te hebben beroofd. In zijn requisitoir zeide de officier van justitie mr. J. Dubois, dat eerst in het begin van dit jaar klaarheid in deze zaak was gekomen, omdat eenige personen, die er meer van wisten, be gonnen te praten. S. staat ongunstig bekend en heeft reeds negen vonnissen achter den rug, w.o. eenige voor mis handeling. De officier eischte wegens doodslag een gevangenisstraf van vijf jaren, met aftrek van het voorarrest. Uitspraak over veertien dagen. 's-GRAVENHAGE, 8 October. Ge lijk bekend, heeft de heer S. van Zwa- nonberg ontslag verzocht en verkregen als commercieele adviseur van het college van regeeringscommis6arissen. Naar wij vernemen heeft de minister van Landbouw en Visscherij in deze functie benoemd den heer Ir. C C. C. van Stolk, thans directeur der Neder- landscho Akkerbouwcentrale. Het is de bedoeling, dat de hoer van Stolk beide functies waarneemt, hetgeen mogelijk is doordat zijn taak als directeur dor Nederlandsche Akkerbouwcentrale aan zienlijk zal worden ingekrompen. EXAMEN WISKUNDE L.O. 's-GRAVENHAGE, 8 October. Op geroepen 4 candidaten, opgekomen 3 candidaten. Afgewezen 1 candidaat. Geslaagd: de heeren J. dc Bok te Slagharen en B. G. W. de Ponti te Lobith. Met 5 October 1936: de luitenant ter zee der eerste klasse K. van Dongen to Schiedam; met 12 October 1936: de officier van den marinestooravaartdienst der eerste klasse T. Talboo aan boord Ilr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, de officier van den marinestoomvaartdienst der eerste klasse A. D. Jongkecs, aan boord Hr. Ms. Hertog Hendrik. met 13 October 1936: de luitenant ter zee der tweede klasse ihr. P. L. M. van Geen aan boord Hr. Ms. Nautilus; met 20 October 1936 de officier van den marinestoomvaartdienst der eerste klasse j. G. Charmes bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willems oord; met 28 October 1936: de luitenant ter zee der tweede klasse H. W. R. Krauss aan boord Hr. Ms. Hertog Hendrik; met 2 November 1936: de luitenant ter zee der tweede klasse J. Focke bij den radiodienst der marine e Amster dam, de luitenant ter zee der tweede klasse .T. F. Drijfhout van Hooff bij den radiodienst der marine te Amster dam. DE „NAUTILUS" EN DE VERLOVING VAN DE PRINSES 'S-GRAVENHAGE, 8 October. - Blij kens het dezer dagen bij het departe ment van Defensie ingekomen rapport van H. Ms. politiekruiscr „Nautilus" heeft deze van Donderdag 10 tot Dins dag 15 September een bezoek gebracht aan Oostende, waar politiekruisers van verschillende landen bijeen waren ge komen ter gelegenheid van het aldaar gehouden visscherijcongres. Op 12 September is de Nederlandsche vlag op alle schepen in top gehcschen ter viering van de vorstelijke verloving en is er een receptie gehouden aan boord van do „Nautilus", waar de ont vangst plaats vond door den consul dr. G. Lefevre en den commandant van de „Nautilus" kapitein luitenant ter zee P J. M. Cikot. Het gemeentebestuur van Oostende had bij deze receptie bloemen gezon den. DRAISItlAvAN-VALKENBURG 'S-: "Zacht van smaak - prus 70 ci Een 37sjarig medium benevens een 17»jarige scholier in de bank der verdachten 's-GRAVENHAGE. 8 October. Voor de vijfde kamer der Haagscho recht bank, gepresideerd door mr. II. Ilage, moest heden terecht staan de 37-jarigo A. van den B. zich noemende medium, verdacht van overtreding van art. P 248 bis W. v. S. alsmede ter zake van oplichting door middel van spiritisti sche 6éancosf tezamen met den 17-iari- gen scholier E. H. Ph. D., die in eerst genoemde zaak tevens als hoofdgetuige optrad. De officier van justitie mr. P. R. Blok, had aan beido verdachten ten laste gelegd, dat zij to 's-Gravenhage en te Arnhem, in 1935 en 1936, herhaal de malen, verschillende in do dagvaar ding genoemde persone hebben bewo gen tot afgifte van geld voor cntrco of vergoeding van onkosten, door aan deze personen, listiglijk, bedriegel ijk en valschelijk voor tc geven, dat bij do door hen, verdachten to geven spiritis tische 6éanccs, zij (verdachten) als zoo genaamd medium in trance gingen en dat daarbij gestalten verschenen van geesten of overledenen cn dat daar ook stemmen van die overledenen doorkwa men, zoogenaamd van de andere zijde, waarbij van die zijde tevens bood schappen worden ovorgcbracht en zelfs cadcaux, bestaande in edel- of halfedel steencn, aan een of meer der aanwezi gen werden overhandigd. Voorts zou door de kracht van die geesten een 6ofa worden opgeheven enz In beide zaken tegen verdachte van den B. trad mr. E. G. S. Bourlier als raadsman op, terwijl mr. E. Bclinfante den verdachte D. ter zijde stond. Zoowel van do zijde van het O.M. als van die van de verdediging was een groot aantal getuigen gedagvaard. De verdachte van den B. die zich het eerst wegens eerstgenoemd misdrijf te verantwoorden zou hebben, werd. ge heel in verband gewikkel.d liggend op een brancard, do rechtzaal binnenge dragen. Alvorens tot de behandeling over te gaan gaf do rechtbank den psychiater dr. Scholtens opdracht ter plaatse een onderzoek in te stellen naar den toe stand van dezen verdachte, waarvan het resultaat was, dat deskundige tot do conclusie kwam, dat de patiënt in dezen toestand niet kon worden ge hoord. De rechtbank stelde daarop dc zaak tegen van den B. uit tot 3 December a.s. en beval tegelijkertijd de splitsing van de tweede zaak, zoodat vervolgens alleen de 17 jarigo D. wegens oplich ting terecht stond. Mr. E. Belinfante verzocht daarop, daar het hier een strafproces tegen een minderjarige gold, do zaak met geslo ten deuren te behandelen, waartegen van de zijde van het O.M. echter be zwaar werd gemaakt. De rechtbank begaf zich vervolgens in de raadkamer, waarna de president mededeelde, dat, nu de strafprocedure uitsluitend tegen den minderjarige ver dachte liep, de zaak met gesloten deu ren zou worden behandeld. Hierop nam het uitvoerig getuigenverhoor een aan vang. Na het getuigenverhoor heeft de offi cier van justitie mr. Blok in de zaak tegen den 17-jarigen scholier E. II. Ph. B., wegens medeplichtigheid aan op lichting geconcludeerd tot veroordee ling van verdachte tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maanden met drie jaar proeftijd, met terbeschik kingstelling van de regeering en onder toezichtstelling van „Pro Juventute". Mr. E. Belinfante. heeft daarna dc verdediging gevoerd. Hij verzocht de rechtbank zijn cliënt voorwaardelijk ter beschikking van de regeering te stellen, daar pleiter de ondertoezichtstelling van „Pro Juventute" afdoende achtte om den jongeman in het rechte spoor to houden. De rechtbank zal 22 October uit spraak doen. DE ZEELANDLIJN DER KLM. 's-GRAVENHAGE, 8 Oct. De lucht lijn RotterdamHaamstedeVlissingen zal van 11 October a.s. worden stilge legd. Door het Provinciaal bestuur van Zeeland en door de betrokken gemeen ten zal getracht worden de lasten van de K.L.M. voor dezen dienst te vermin deren en zoo mogelijk middelen tor be schikking te. krijgen om de K.L.M. in staat te stellen deze lijn gedurende het gehcele jaar te exploiteeren, zooals dit vroeger steeds het geval is geweest. Verwacht kan worden, dat door deze vereende, pogingen het mogelijk zal zijn de Zeelandlijn, welko zich in een leven dige belangstelling mag verheugen, vroeg in het voorjaar van 1937 weer te openen. GEEN PRETTIGE THUISKOMST 's-GRAVENHAGE. 8 October Bij zijn thuiskomst, gisteravond te half elf, kwam de bewoner van een perceel aan de Hoogwerflaan tot de ontdekking, 'lat een inbreker zijn slag had geslagen. Vermist werden een portefeuille met f 545.— en een gouden horloge. De in braak moet dienzelfden avond zijn ge schied, althans na des middags vier uur. Men had zich door uitsnijding van een ruit van de achterdeur toegang tot de woning weten te verschaffen, waar bij volgens het bekende systeem de ruit met groene zeep was ingesmeerd. Van den dader overigens geen spoor. Bejaard man, die stond te kijken, aan hartvera lamming overleden WOERDEN. Donderdagnamiddag zijn wij nog even een kijkje gaan ne men bij het opruimingswerk, in ver band ook niet het gerucht, dat er nog iemand werd vermist, een inwoner van Den Htaag, dio vermoedelijk in den rein uit Utrecht had gezeten. Hoewol men al flink was opgo- schoten mot het vrij maken der sporen, had men echter nog niets ontdekt dat kon wijzen op ccn be vestiging van het gerucht. Wel heeft het spoorwegongeval indirect een derde slachtoffer gemaakt. Een bej'aard Ingozeteno van Woerden, die op het weiland stond te kijken, zakte plotseling in elkaar en bleek tengevolge van hartverlamming overleden. Het stoffelijk overschot werd met de ziekenauto naar Woer den gebracht. *4 Donderdagmiddag arriveerde uit Rot terdam een tweede rijdende kraan, zoo dat thans van twee kanten do zaak kon worden aangepakt. Spoorwegarbei ders waren doende, do goederenwagens zoo goed en zoo kwaad dat ging, te los sen. De voorraad goederen, die onbe schadigd te voorschijn kwam, viel nog mee; allengs ontstond er langs do spoor baan een flinke stapel, die later naar het station werd vervoerd. Blusschingswerk beëindigd AMSTERDAM, 8 October. In ver band met het feit, dat. de „Marnlx van St. Aldegonde" als gevolg van den brand in een der ruimen, Genua niet voor Maandagmiddag zal verlaten, is het vertrek van den boottrein, onvoor zien© omstandigheden voorbehouden, thans bepaald op Zondagmiddag 14.30 uur van Don Haag S.S. Het vertrek van de overige stations blijft vastgesteld op do tijdstippen in de reeds gepubliceer de dienstregeling aangegeven. AMSTERDAM, 8 Oct. Volgens een telegrafische mededeeling van den ge zagvoerder van dc „Marnix van St. Al degonde", hedenmiddag om drie uur verzonden, is de brand thans gebluscht. Het schip zal vanavond van Ajaccio naar Genua vertrekken, waar het mor genochtend zal arriveeren. Omtrent de oorzaak van don brand is nog niets be kend. Deze zal eerst kunnen worden vastgesteld na het openen van de lui ken. Vijftien jaar gevangenisstraf gecischt 's-HERTOGENBOSCH, 8 Ocht. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft heden behandeld de zaak tegen den 63-jarigen arbeider B. W. uit Weller- looi, die op 5 Januari van dit jaar 1e Wcllorlooi zijn kleinkind, waaraan zijn dochter eenige dagen tevoren het leven had geschonken, door verstikking van het leven heeft beroofd. De behandeling van deze zaak ge schiedde met gesloten deuren. Na getuigenverhoor nam de officier van justitie requisitoir. Hij eischte te gen W. een gevangenisstraf van vijf tien jaar. Als verdediger in deze zaak pleitte mr. L. Baudoin uit 's-Hertogen bosch clementie. Naar wij vernemen zullen H.K.II. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bern- hard zich Dinsdag a.s. naar Duitschland begeven, waar Prins Bomhard gaat j. gen. Het plan bestaat OQk eenige dagen te Berlijn door te brengen. EEN VRACHTAUTO GEKRAAKT HILLEGOM, 8 October. Hedenmid dag is een vrachtauto, die bij de Oost- eipderbrug te Ilillegom het parkeerter rein aldaar wilde oprijden, door een tram van de N.Z.H.T.M. aangereden. De vrachtauto werd gekraakt tusschen de tram, een betonnen trampaal en den hoogen berm van den weg. Dc tram ontspoorde, waardoor de dienst eenige uren werd gestagneerd. De auto werd zoo goed als geheel ver nield. Dc chauffeur kroeg snijwonden aan hot hoofd Nadat een verband was gelegd, kon hij per ziekenauto naar zijn woning te Schiedam worden ver voerd. Van eten complex van vijf woningen zijn er drie uitgebrand BEVERWIJK, 8 October. He denmiddag omstreeks vier uur is een felle brand uitgebroken in een complex van vijf woningen aan den Patereweg. Het vuur is ontstaan in de woning van den schilder van V. cn greep met groote snelheid om zich heen. De brandweer was 6poodig aan wezig en tastte den brand met drie stralen aan, doch kon niet voor komen, dat drie van de vijf wonin gen geheel uitbrandden De twee andere huisj'es kregen groote schade. Do bewoners slaagden erin het grootste gedeelte van den inboedel in veiligheid te brengen. De woningen, dio aan verschil lende eigenaars toebehoorden, wa ren verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Na een uur hard werken kon de brandweer inrukken. TAXE-GEDEELTE CONSUMPTIE- MELK 's GRAVENHAGE, 8 October Ne derlandsche Zuivelcentrale, II October tot cn niet 17 October 1936 consumptie- melk regeeringscontract, taxcgcdeclte, 6.25 cent, eventueel verhoogd met pre mie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmclk regcerings-mi- nimuniprijs 4.60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. HET AUTO-ONGELUK BIJ NIJMEGEN NIJMEGEN, 8 Oct, Hedenmorgen is overleden J. van R., afkomstig uit Leuth bij Nijmegen, de bestuudcr van de auto, waarmede Dinsdagnamiddag de ernstige botsing op hot Keizer Lode- wijkplein tc Nijmegen werd veroor zaakt. De man, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen aan dc bekomen sche delbreuk en inwendigo kneuzingen overleden. HANDELSOVEREENKOMST MET BRAZILIË Naar Hr. Ms. gezant te Rio de Janei ro bericht., zal do voorloopige overeen komst van 16 September 1931, welke, ln afwachting van dc onderteekening van een nieuwe overeenkomst, tot 1 October j.l. was verlengd, voorloopig tot 1 No vember a.s. van kraolit blijven. G. van NesU i 1 kens, Nieuwe paden. Uitg. van Holkema Warendorf N.V. Amsterdam 1936. Ds. Snijders staat reeds een aantal jaren in Micrdorp, als hij zich het lot van een klein meisje aantrekt en alles in het. werk stelt om haar een goede opvoeding te geven. Dit wekt aanstoot in het dorp; do boozc tongen komen los en de predikant besluit, ten einde raad, heen te gaan en te pogen om voortaan als journalist door het leven te gaan. Zijn geloof en vertrouwen zijn ernstig aan het wankelen gebracht, maar de troost, die zijn pleegkind hem weet te schenken, brengt hem ten slolto een geestelijk herstel. In het dorp zijn intusschen ook tal van dingen geschied, die de schrijfster op boeiende, vaak even ironische wijze behandelt. Een der ergste lasteraars, een oude boer, wordt door harde sla gen getroffen cn ten slotte ernstig ziek. Een onderhoud met den belasterden predikant, kort vóór het sterven van dezen boer, brengt veel in het reine en de laatste wensch van den overle dene is, dat Ds. Snijders aan zijn graf zal spreken. Dan herleeft bij dezen geestelijke het verlangen om weer als predikant op te treden, doch niet meer - zooals een aantal dorpelingen dat gaarne zou zien te Mierdorp. Op treffende en gevoelig-ironische manier schelst de schrijfster ons dit dorpsverhaal. Dc figuren zijn scherp geteekend, het geestelijk klimaat van het dorp cn zijn bevolking op uitne mende wijze uitgebeeld. Dorpszonde en ouderlingen, boeren en kerkgangers en daarenboven kinderen, zij vinden een plaats in dit onderhoudende boek, dat ongetwijfeld door zeer velen met graagte en met genoegen zal worden gelezen. Ivans, De meisjes Ondry. Uit het leven van Geoffrey Gill. Uitg. A. W. Bruna en Zoon's uitgevers-maatschap pij N.V. Utrecht 1936. G. G. heeft in zijn loopbaan heel wat avonturen beleefd en vele hiervan zijn ons reeds door Ivans verteld. Nummer negen van de derde reeks is thans ver schenen onder den titel „De meisjes Ondry". En route voor een rustig va- cantieoord maken G. G. en zijn vriend Hendriks kennis met een bejaarden Franschman en diens beide nichtjes. Een zonderling heerschap met een zeer opdringerige natuur voegt zich hierbij. Dan ontstaat een spannende jacht op hoteldieven. waarin G. G. zich van zijn meest scherpzinnige zijde laat zien en zonder geluk vaart nu eenmaal nie mand wel waarin ook het toeval een niet te vcrwaarloozen rol speelt. Raad selachtige dingen vinden plaats, ver mommingen worden aan- en afge legd... en de meisjes Ondry leven rustig en opgewekt verder, zonder te beseffen aan welke gevaren zij door een quasi-liefhebbend bloedverwant worden blootgesteld. Gevaren, waaraan G. G. haar ten slotte weet te ont trekken. Als alle G. G. boeken is ook dit weer een Holland6ch detective-verhaal b| uitnemendheid!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7