De Boaz-bank te IJmuiden De ontploffing te Rotterdam De overstoomde haringlogger Aanvullende begrootingen Kunst Crematie van Omtrek Koningin Emma Bijzonder poststempel Beheer geldmiddelen bij B.V.L. Controle op uitgaven verscherpt Dr. Slauerhoff monument te Soest Spoorwegarbeider gedood HET RUSSISCHE DREIGEMENT Vandaag behandeling DE DEVALUATIE VAN DE LIRE DE REGEERING MEESTER IN OVIEDO? De toestand in Madrid OCEAANVLUCHT MISLUKT DE VRIJHEID VAN HET WOORD 3e BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 Faillissement of liquid datie? IJMUIDEN, S Oct, Ingevolge haar opdracht, heeft de commissie, ingesteld in de bestuursvergadering der Coöpera tieve Spaar- en Voorschotbank Boaz te IJmuiden op 30 Juli j.l., Woensdag avond in een tweede bestuursvergade ring rapport uitgebracht, of aan een faillissement, dan wel aan liquidatie in de gegeven omstandigheden de voor keur moest worden gegeven. De commissie besloot faillissement te moeten adviseeren, aangezien dit door de grootere vorderingen van de credi teuren het actief veiliger stelt en meer afdoende maatregelen van contróle schept, zoodat uiteindelijk een hoogere uitkeering kan worden tegemoetgezien. Liquidatie zou daarentegen statuair door het tegenwoordige bestuur der bank geschieden. Do commissie acht dit nitft wenschelijk, omdat er bestuursle den zijn, die hetzij als borg, hetzij als rekeninghouder, hetzij in hun kwaliteit van bestuurder aansprakelijk zijn te achten. De reden, die de commissie tot dit oordcel heeft gebracht, is o.a. dat door het financieel beleid van het be stuur niet voldaan is aan de eischen, welke daaraan moeten worden gesteld, terwijl het doel der bank, naar de op vatting van den accountant, uit het oog is verloren. Aan enkele instellingen en personen zijn herhaaldelijk aanzienlijke bedragen verstrekt. Aan de belegging der gelden is niet do noodigo zorg be steed, terwijl ook aan de statuaire voor schriften niet de hand werd gehouden. Volgens het rapport van den accoun tant beloopt het totaal der concurrente schulden op 31 Augustus j.l. 64.547, waarbij het noodzakelijk is verdere rekeningen geheel te baseeren op schatting. Voor de schuldeischers zal waarschijn lijk een bedrag van 18.125 beschikbaar zijn. Na verloop van tijd zal dus onge veer 28 %0, misschien 30 der vorde ringen worden uitgekeerd. Het bestuur werd alsnog in de gelegenheid gesteld op een over veertien dagen te houden vergadering, met een voorstel terzake te komen. f Er zijn in totaal zes gewonden Oorzaak gelegen in laschapparaat BOTTERDAM, 8 October. De ont ploffing op het terrein van de gemeen telijke handelsinrichtingen aan de Bin nenhaven te Rotterdam, waarbij een ka demuur over een lengte van ruim 100 nieter werd weggeslagen, blijkt toch nog vrij goecl te zijn afgcloopen. Er zijn in totaal zes gewonden, waar van do 50-jarige kraanmachinist. Simon Vcldbocr klaagde over pijn in de rech terheup en dc 30-jarigo werkman hij do waterleiding Jan Dekker over pijn in het rechterbeen. Dc -49-jarigo chef van het werk F. W. C. Zee, do 35-jarige las- scher Anton Bcrrevoets en de 48-jarige Heugeman zijn met hoofdwonden naar het ziekenhuis aan den Cooisingcl ver voerd. Vier arbeiders konden na behan deld te zijn huiswaarts koeren. Ten aanzien van Veldboer bleek opname noodzakelijk. De zesde arbeider Bcrnardz is door een particulieren dokter behandeld. Hij is met een gebroken rib naar huis ge bracht. Volgens nadere mededeelingen was, in tegenstelling met de eerste berich ten, Berrevoets in een kuil op het ter rein bezig met het reparceren van wa terleidingbuizen. Hij bediende zich daarbij van een lasch-apparaat en daarin zal tenslotte do oorzaak van do ontploffing gezocht moeten worden. Voor stukken, .vervoerd met *■- den eersten nachtexpres» trein BataviaSoerabaja 's-GRAVENHAGE, 7 Oct. Brieven en brief kaarten over het hecle traject vervoerd met den eersten nachtexpres se BataviaSoerabaja of omgekeerd op 1 November a.s. zullen van een af druk van een bijzonder stempel wor den voorzien. De verzamelaars in Nederland kun nen brieven en briefkaarten voor elke gewenschto bestemming met deze eer ste treinen doen vervoeren (dus ook naar hun eigen adres). Zij moeten gefrankeerd zijn volgens het tarief van Nederland naai* het land .van bestemming. De poststukken moeten voorzien zijn Van de aanwijzing in rooden inkt: per eersten nachtexpresse BataviaSoera baja (of SoerabajaBatavia). Terugzending geschiedt per lucht post, indien het luchtrecht voor de terugzending in Nederlandsch-Indische frankeerzegels is gekweten en duide lijk is aangegeven, dat terugzending per luchtpost wordt verlangd. De cor respondentie, welke in Indië voor 1 November wordt ontvangen, wordt tot het vertrek van den eersten nachtex presse bewaard. Stukken verzonden op 8 October via Genua (ms. Marnix van St. Aldegonde) of per luchtpost uiter lijk op 2-4 October a.s. kunnen den be doelden trein tijdig bereiken, Minister beantwoordt vragen inzake de malversaties in Limburg en Zeeland Op de vragen van het Eerste Kamer lid Mendels, betreffende malversaties bij het beheer van de geldmiddelen van den Bijzonderon Vrijwilligen Landstorm in de gewesten Limburg en Zeeland, heeft de minister van Binnenlandscho Zaken het volgende geantwoord: Wat de malversaties bij den B.V.L. in het gewest Limburg betreft, is bij hot gerechtelijk onderzoek komen vast te staan, dat de delinquent door het stel len van valsche handteekeningen onder quitanties en door het alleen uitbetalen van gelden aan hen, die daarom vroe gen, zich gedurende een aantal jaren gelden heeft weten toe te eigenen, welke bestemd waren om in kleine bedragen aan plaatselijke leiders en afdeelingen Ie worden uitgekeerd. Blijkens het door de arrondissemonts-rochtbank te Maas tricht gewezen vonnis is met do ge pleegde malversaties een bedrag van plm. 26.000 gemoeid. Het achterhalen van de gepleegde onregelmatigheden is bemoeilijkt door de uitzonderlijke om standigheid, dat do rechthebbenden nimmer hebben te kennen gegeven, dat de bedragen niet door hen ontvangon waren. Ten aanzien van het gebeurde mot betrekking tot de geldmiddelen van het gewest Zeeland is nog een gorechteliik onderzoek loopende. Uiteraard is hot rlen minister niet mogelijk, hangende dat onderzoek, zijnerzijds inlichtingen te verstrekken, omtrent den aard en den omvang van bedoelde onregelmatighe den. De conlröle Tot voor korten tijd was het beheer der geldmiddelen van de Nationale Landstormcommissie, voor zoover deze van Rijkswege werden verstrekt, als mede cïe contróle daarop, als volgt ge regeld. Van de Rijksgelden,. welke door het Departement van Binnenlandsche Za ken voor den B.V.L. worden besteed, werden door de Nationale Landstorm- commissie bedragen ter beschikking ge steld van de ondcrschcideno geweste lijke landstormcomraissicn voor het doen van betalingen. Do verantwoor dingsstukken dor gewestelijke commis sion werden ten bureelo der Nationale Landstormcommissio nagezien, daarna door het Departement van Binnenland sche Zaken onderzocht en vervolgens aan do Algemeeno Rekenkamer aange boden. Bedoelde verantwoordingsstuk ken moesten voldoen aan do eischen van gelijken aard als die, wclko vol gens do comptabele voorschriften aan bewijsstukken voor Rijksuitgaven wor den gestold. Overigens wordt driemaandelijks vanwege het Departement van Binnen landsche Zaken contróle ter plaatse bij den comptabele van de Nationalo Land stormcommissie uitgeoefend. Dezo con tróle betreft zoowel do kasgelden als de verificatie van do in het kasgirobock voorkomende uitgaven. Tevens wordt nagegaan of alle door de Nationale Landstormcommissio aan dc geweste lijke commissiën gedane gcldverstrek- kingen en do door die commissiën ge- dano uilgavcn in do betreffende reko- ningencourant zijn geboekt. Een voor accoord geteekencl exemplaar dier reke ningen-courant geldt als bewijs, dat overeenstemming bestaat lusschen de administratie van de Nationale Land stormcommissie en die van den belref- fenden comptabele van de gcwostclijke commissie. De contróle op de uitgaven is na het voorgevallene aanstonds ver scherpt in dier voege, dat in het algemeen do betalingen van de gewestelijke commissiën thans loopen over de Nationalo Land- stormcommissie, die voorts door middel van steekproeven voortdu rend contróle uitoefent op de nood zakelijk contante betalingen, welke de gewestelijke commissiën 'daar naast nog uit te verstrekken kleine' voorschotten moeten doen. Voorts zijn do plaatselijke commissiën niet gemachtigd, zelfstandig uigaven te doen boven een zeer gering bedrag aan kasgeld, dat gemiddeld jaarlijks 15 bedraagt. Op de besteding van dit kasgeld wordt bovendien nog toezicht gehouden door de gewestelijke commis siën. FINSCH SCHIP LEK DEN HELDER, 8 October. Het als bij ligger alhier binnengekomen Finsche motorschip „Alcx" is dermate lek be vonden, dat het noodig geoordeeld werd het schip te lossen. Woensdagavond is het schip doorge- schut naar de binnenhaven, alwaar de lading pijpaarde in lichters of bakken zal worden gelost. Vervolgens zal het schip op de rijkswerf dokken voor re paratie. WEGENS BRANDSTICHTING VEROORDEELD AMSTERDAM, 8 Oct. Het Hof beves tigde het vonnis van de rechtbank te Utrecht, waarbij een grocntenhandelaar uit Amersfoort wegens brandstichting is veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf. Het hof bepaalde, dat thans 5 maanden van de preventieve hechtenis zal worden afgetrokken. Verdachte heeft het feit ten stelligste ontkend. Er was brand uitgebroken in een schuurtje, behoorende bij het door den grocntenhandelaar bewoonde huis. De schuur was verzekerd voor f 500. de inventaris ook voor f 500.en een paard, dat in den brand is omgeko men yoor i 200.—, Botsing was zoo hevig dat de logger na ecnige mi» nuten zonk IJMUIDEN, 8 October. Van een dor opvarenden van den motortrawlcr „Dirkje" no. 53, die gisteravond om vijf uur in IJmuiden binnenkwam, met uan boord de bemanning van de door dezen trawler overstoomden logger Schev. 253 vernamen wij nog, dat op het oogenblik dat de aanvaring ge schiedde, do stuurman cn een matroos op de brug van den trawler stonden. Zij zagen slechts één licht, hetgeen hun deed vermoeden, dat zij een stilliggend visschersvaartuig voor zich hadden. Zij dachten, dat zij met een Doenscho snur- revaad-kotter te doen hadden. Eerst toen do aanvaring onvermijdelijk was, toonde de logger zijn stuurboordlicht. Do botsing was zoo hevig, dat de log ger reeds na ecnige minuten zonk. Toen do „Dirkje" was rondgedraaid, had de bemanning zich reeds in do scheeps- boot begeven. Zij werd door de „Dirkje" opgepikt cn aan boord genomen. Do scheepssloep was het eenige wat van den logger gered kon worden. Ook deze werd door do „Dirkjo" meegenomen. Kort nadat allo mannon aan boord van den trawler waren overgegaan, ver dween de logger in do diepte. Daar dc „Dirkje" oveneens schade had bekomen en water maakte, wenddo do trawler, die pas den vorigen dag naar zee was vertrokken, den steven, om naar IJmui den terug to koeren. De voorsteven van den trawler was geheel ontwricht en voorts zijn ecnige platen geschourd of gedeukt. Spoedig na aankomst in do voorhaven is de „Dirkje" naar Am sterdam gesleept om daar do schade te herstellen. Do veertien opvarenden van do Schev. 253 hebben allo hun have en goed verloren. De logger was slechts tien dagen in zee en stoomde naar Scheveningen met 34 last pekelharing aan boord. BATAVIA, 8 Oct. (Aneta). De Volksraad nam zonder hoofdelijke stemming een aantal aanvullende be- groolingon voor hot departement van economische zaken voor do dienstjaren 1936 en 1937 aan, waarbij resp. wordt aangevraagd: 10.000.ten behoeve van deelne ming aan de internationale tentoonstel ling te Parijs, f 15.000.voor do bovordering van den kolonialen handel, namelijk als bijdrage voor de ondersteuning van de propaganda-actie voor specerijen in de Voreenigde Staten (hiervoor werd door de Ncdorlandscho regeering reeds 7500.beschikbaar gesteld). Ruim 17.000 voor do uitbreiding van het aantal handelswaarnémers in enkele Pacific-landen, en tenslotte de aanvullende begrooting waarbij de sub sidie wórdt gore<?cld welke verleend wordt aan de British Chamber of Com merce for the Neth.-Indies to London. REGEERINGSINGRIJPEN IN BATIK-INDUSTRIE SEMARANG, 8 Oct. (Aneta). Na ontvangst van inlichtingen waarin het standpunt der regeering werd uiteen gezet, trad het bestuur to Solo krachtig op tegen de handelaren in grondstof fen voor de batiekindustrie, die weiger achtig waren te leveren aan de batik- kerijen. Tengevolge hiervan moesten deze week 16 bedrijven worden gesloten. Do handelaren werden gedwongen tot verkoop over te gaan, waarvan de batikkcrijen gebruik maakten om voor raden in te slaan tegen contante beta ling. ONDERSCHEIDING VOOR DEN SOESOEHOENAN SOLO, 8 Oct, (Aneta). De directeur van het departement van binnenlandsch bestuur overhandigt vandaag aan den 72-jarigcn Soesochoenan. namens H. K. H. Prinses Juliana, de versierselen van de Hoode Kruis-orde. HERDENKING ZENDINGS-JUBILEUM BATAVIA, 8 Oct. (Aneta). Gister avond werd in de Willemskerk een plechtige dienst gehouden ter herden king van het 75-jarig bestaan van de zending in de Batdak-landen. Ook te Sipirok en Mcdan is dit feit herdacht. „Een van het volk is heen* gegaan, dat do zee groot heeft gemaakt" WESTER VELD, 8 October. In allen eenvoud vond Donderdagmiddag op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den bokenden dichter dr. J. J. Slauerhoff. die dezer dagen Op jeugdigen leeftijd is overle den. Tal van bewonderaars en vrienden van den overledene woonden de plech tigheid bij. Vooral uit letterkundige kringen was de belangstelling groot. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op Ant. van Duinkerken, Halbo Kool, yv, Schumacher, C, Nijpels, A. Roland Holst, H. Roland Holst en mevrouw Roland Holstde Meester, mr. J. C. Bloem, Jan Prins, Martinus Nijhoff, dr. Menno ter Braak. J. F. Ottcn, Jan Engelman, mr. L. Ali Cohen, mevr. Tliea WeesVerwey, alsmcdo de hoer D. Zijlstra, namens de fa. Nijgh en van Ditmar te Rotterdam. Nadat onder de tonen van do Sonate Pathétique van Beethoven de baar was neergelaten en een broer van den over ledene do aanwezigen had bedankt voor hunne belangstelling, sprak nog dr. I-I. Feriz, chirurg te Amsterdam eenige gevoelvolle woorden. Jij had een hart, dat naar de zee toetrok, dat lief had wat niet. beperkt was door grenzen. Je hebt do zco liefgehad, omdat de zee voor jou een symbool was van hot leven zonder begin on zonder einde. Een van het volk is heengegaan dat de zee groot heeft gemaakt. De organist besloot de plechtigheid met Lo Cygne van Saint Saens. H. M. de Koningin vermoede* lijk tegenwoordig bij de onthulling SOEST, 8 October. In een heden avond ten raadhuize gehouden confe rentie, deelde do voorzitter van hot co mité tot oprichting van een monument ter nagedachtenis van H.M. de Ko ningin-Moeder mede, dat do plechtige onthulling van het inmiddels gereed gekomen monument, onvoorziene om standigheden voorbehouden, zal plaa(6 vinden op Woensdag 21 October a.s. des ochtends te elf uur. Hoogstwaarschijnlijk zal de plechtig heid geschieden in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin. EDE, S October. Hedenmorgen werd even voorbij het station Ede een arbei der, C. van NieuwAmerongen, werk zaam aan de clectrificatio van den spoorweg, door de locaaltrein van Arn hem naar Barneveld, die ongevóer elf uur in Ede aankomt, aangereden en gedood. Het slachtoffer werd ongeveer 600 Meter meegesleurd. Dc machinist had de aanrijding niet bemerkt en werd door een verderop werkend arbeider opmerkzaam gemaakt op het ongeval. De om het leven gekomen arbeider woonde te Veenendaal, was ongeveer 30 jaar oud en gehuwd. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. RAAD VAN HEVELAKEN HOEVELAKEN, 9 October. De raad dezer gemeente zal op Donderdag 15 October v.m. 10 uur ten gemeentehuize vergaderen. HUISZOEKING BIJ DE LA ROCQUE PARIJS, S Oct. (Rcuter/A.N.P.). Vanmorgen heeft de politie een huis zoeking verricht in de woning van ko lonel dc la Rocque te Versailles. Daar de bewoner afwezig was, werden de vertrekken doorzocht in het bijzijn van twee getuigen. Documenten, foto's ma nuscripten, vijf wandelstokken, een re volver en een dolk zijn in beslag geno men en verzegeld. Voorts is een huiszoeking gehouden in de lokalen van de fascistische „Fran- sche sociale partij". De la Rocque was daarbij aanwezig. Uitvoerige Duitsche commentaren .Vandaag zal de non-interventie- commissio do nota van Sovjet Rus land moeten behandelen, waarin Portugal wordt beschuldigd het verdrag te hebben overtreden en waarin wordt voorgesteld een com missie van onderzoek te zenden naar de Spaansch-Portugeescho grens en dat ecnige leden van dezo commissio belast zullen worden met to waken over hot uitvoeren van het verdrag van nict-inmenging. De nota verklaart, dat het gewicht van de getuigenissen voldoende aanwij zing is, dat Portugal het verdrag heeft geschonden. Op hot programma van de commissio staat de behandeling van do beide Rus sische nota's en do klachton van de Spaanscho rcgccring, wclko tot den Volkenbond is gericht, alsmede de vraag van Tsjccho-Slowakijo om ophel dering over do kwestie van het zenden van oorlogsmattoriaal door landen, die hot vordrag niet bobben ondorteokend, met schepen van landon, welke wel ondertockendcn. Het masker gevallen Do nota wordt in de Beriijnschc pers uitvoerig bcsprokon. De Berliner Börsonzoitung schrijft ondor het opschrift: „een bedreiging, do oorzaken en achtergrond", dat van Moskou uit in do laatsto maandon al les is geschied om do Sovjet-vaan in Spanje do overwinning to doen behalen. Geld en hulpmiddelen van allerlei aard, militaire instructeurs, agenten cn diplomaten, schepen en vliegtuigen zijn naar Spanje gezonden. Toch staan de kansen slecht cn daarom acht do Sovjet regeoring het noodig, thans ten gunste van Madrid officieel iets te doen, wat volgens do opvatting van Moskou doel treffend zal zijn en den toestand in Spanje zal wijzigen. Do Deutsche Allgemeinc Zcitung schrijft o. a., dat Moskou blijkbaar geen objectieve studie wcnscht. Het wil óf wel Engeland niet liet Initiatief laten, doch dit zelf nemen, óf Moskou wil het non-intervcntie-pact torpedeeron en de regeering te Madrid, welke een zokoren ondergang tegemoet gaat, openlijk hel pen. De Berliner Lokal Anzeigcr schrijft, dat Moskou hot masker, dat het lot nu toe voor zijn diplomatengezicht heeft gehouden, heeft laten vallen, omdat het do nederlaag van het bolsjewisme in Spanje niet zonder meer wil foebiton. Do regeering van de Sovjet Unie zoekt een voorwendsel om do rogeering van Madrid openlijk te steunen. Roemeensche graancontracten opgeschort De Ilaliaan6che bladen merken op, dat Italië geheel vrijwillig en in zijn eigen belang tot aanpassing der lire is overgegaan, zónder voorafgaand over leg met wie ook. De Italiaanscho poli tiek heeft een volkomen eigen aspect en een onafhankelijke oriënteering, die evenwel beoogt het economisch wereld- herstel en de samenwerking te bevor deren. Dit wil niet zeggen, dat de poli tiek van Italic haar orienteering gewij zigd heeft, of bezig is deze te verande ren. Deze is uitsluitend Italiaansch en zal dat altijd blijven. Bij het indienen van do devaluatie- wet heeft de Tsjecho-Slowaaksclie mi nister van finaciën verklaard, dat het bereiken van een internationale valuta- stabiliteit en de opheffing van alle handelsbelemmeringen voorwaarden zijn voor een volledig succes der deva luatie. De regeering zal alle onredelijke prij6opdrijving weten tegen te gaan. De Tsjechische Kroon Het Tsjechische Huis van Afge vaardigden heeft het wetsontwerp aangaande de devaluatie goedge keurd en het gouclgehalte vastge steld op minimaal 30.21 mg. en maximaal 32.21 mg. Dit beteekent een devaluatie van 10.3 tot 188 procent. Uitvoering van com iracten opgeschort BOEKAREST, 8 Oct. (Stefani). De vereeniging van Roemeensche graan- exporteurs heeft besloten de uitvoering on te schorten van de contracten, die voor de invoering van de devaluatie en depreciatie gesloten waren met de landen, waar deze monetaire maatrege len genomen worden. Hiervan is mede- deeling gedaan aan de vcreenigingen van importeurs te Rotterdam, Zurich en Marseille. HET HAAGSCHE HOF De Volkenbond heeft nieuwe leden voor het permanente hof van interna tionale justio te 's-Gravenhage gekozen, ter vervanging van clcn overleden pro fessor Schuccking cn den afgetreden Amerikaanschen oud-minister Keilogg. Gekozen werden de Zweed Akc Ham- marskkjöld en de Amerikaansche pro fessor in het volkenrecht Manley Hud son. Ook de Chinees Tsjeng Tien Wsi is door de volkenbondsvergadering geko zen tot rechter in het Haagsche hof» De troepen zijn de stad binnengedrongen MADRID, 8 Oct. (Reutcr»A.N. P.) Dc loyale troepen, vooral sa» mcngesteld uit Asturische mijn» werkers, zijn Oviedo binnenge» trokken. In de straten der sfnd wordt ongehoord fel gestreden. De troepen trekken op naar de wapenfabriek la Vcga, een der sterkste opstandelingen»verschan» singen. De gevangenis, die in dezelfde wijk ligt, heeft eveneens een groot strategisch belang, maar is thans vrijwel geheel om» singeld. De nationalisten trekken langzaam terug naar het centrum der stad. Verder wordt van regeerings» zijde medegedeeld, dat Hucsca is gebombarderd. Een aanval der witten op Navalpcral, waaraan werd deelgenomen door infante» rie, cavallerie en luchtmacht, werd na een hevig gevecht afgc» slagen. In de provincie Toledo hebben de regeeringstroepen Yunquillos bezet. Radio Scvilln doolt mode, dat hot blad Fundo Obrero, dat te Madrid verschijnt, (reöischt hooft, dat de reseerins LaraO Cnhalloro aftreedt. Vorder slolt hot blad voor de militaire leiders, dio ver antwoordelijk zijn voor hot verlies van Toledo, tor dood te veroordeelen. Po nationalisten hrhhnn Madrid ao- bomhardoerd en aanzienlijk schade aangericht. Po regecrinastrocpen heb ben do vliegtuigen uit do hangars en van dc vliegvelden verwijderd, om te voorkomen, dat dezo door de bombarde menten der opstandelingen worden ver nield. Radio Sevllla heeft medegedeeld, dat de rcgccringstroepon in de Sierra Cre dos vorslagen zijn. Zij hebben ernstige verliezen geleden en een millioen pa tronen moeten achterlaten. Te Madrid zou de toestand moei lijk beginnen te worden. De link- scho bladen spreken ook over een ernstigen toestand en temidden van dit gevaar vaardigt Largo Cabal- lero decreten uit over onderwijs- en landbouwaangelcgenheden. Men vindt dezo maatregelen vreemd en vorklaart dat zij geno men zijn om den werkelijken toe stand te maskeeren. Aan het Zuidelijk front zetten de op standelingen hun aanvallen voort. In het dal van de Pena Roya hebben zij zonder verzet dor gedemoraliseerde re geeringstroepen ecnige dorpen bezet. In het noordon is Bilbao opnieuw ge bombardeerd. Bjoerkvall bij Ierland in zee gestort, doch gered LONDEN, 8 Oct. (Reuter). De Zweedscho Oceaanvlieger Bjoerk vall is volgens een uit Valentia af komstig radiobericht door den Franschen trawler Imbrin opgepikt. De vlieger zelf is volgens dit be richt gered. De trawler heeft het vliegtuig op - sleeptouw genomen naar Valentia, aan de Z.VV. kust van Ierland gele gen. Sir John Simon kritiseert de Britsche fascisten LONDEN, 8 Oct. (Reuter) Gister- avond heeft Sir John Simon in zijn kieskring Clockheaton een redevoering uitgesproken, waarin hij antwoordde op de critiek der Labouroppositie tijdens hot congres te Edinburgh. Hij wees er op, dat onder de nationale regeering V/2 millioen werkloozen emplooi heb ben gevonden. Voorts besprak Simon dc kwestie van de vrijheid van het woord in verband met dc betoogingen van de fascisten op Zondag j.l. Simon zcide in dit verband o.m. te erkennen, dat do fascistische liederen en redevoeringen vol provoca tie zijn. Sir John beschouwt de fascis tische leer als anti-Engclsch en even weinig wenschelijk als de communisti sche leer. Het is echter de plicht van de overheid onpartijdigheid te betrachten bij de handhaving der vrijheid van woord en vergadering voor .alle partijen, hoe gevaarlijk of dwaas hun leerstellin gen ook mogen lijken, op voorwaard® slechts, dat de wet niet wordt overtik den.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9