Het vorstelijk huwelijk Buitenlandsch fruit Ned.-Duitsch verdrag Den Haag heeft grootsche plannen De residentie één bloementuin DE TARWERICHT- PRIJS UIT DE STAATSCOURANT Wet tot bescherming van dieren DE BRAND OP DE „MARNIX" GEEN STIJGING VAN BRUINBROODPRIJS Het ongeluk aan boord van Hr. Ms. Gelderland L. H. W. van Sandickf Invoer dient te worden bevorderd SIGARENWINKEL UITGEBRAND 3c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 OCTOBER 1936 *6-GRA\ ENHAGE, 9 October. In <3© historische ridderzaal zijn dezen avond onder auspiciën van het Haagsch comité voor volksfeesten de vertegen woordigers van een groot aantal ver eenigingen, corporation, buurt- en wijk- commissiën bijeengekomen ter bespre king van plannen voor de Haagsche feestviering bij hot huwelijk van Prin ses Juliana met Prins Bernhard. De burgemeester van de residentie, mr. S. J. R. de Mon.chv. woonde deze bijeenkomst bij. Vertegenwoordigd wa ren niet minder dan 380 vereenigingen e d. door bijna 800 personen. De voorzitter van het comité, gene* Taai-majoor J. C. Wagner, heette met een kort woord allen hartelijk welkom en gaf daarna aan een gemengd koor van de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang onder leiding van den beer Stenz, gelegenheid om twee cou pletten van het Wilhelmus te zingen. Op zeer verdienstelijke wijze kweet bet. koor zich van die taak. Een algemeen driewerf „Hoezee", op tiitnoodiging van den voorzitter, volg de, ter ecre van ons vorstenhuis. Generaal Wagner gaf een uiteenzet ting van de voorloopige gcdachtengang yan het comité. Deze is als volgt: Wanneer de minister van justitie zich naar het Koninklijk Paleis zal hebben begeven, omstreeks 11 uur f in den ochtend, voor de acte van aanteekening, dan zullen carillon- spel, klokgelui en artillerieschoten weerklinken. Namens het comité f zal aan Prinses en Prins een pen houder worden aangeboden ver- I sierd met de wapens van de beide I vorstenhuizen. Vervolgens zullen I de vereenigingen in staat worden I gesteld handtcekeningen te plaat- I sen in registers van geschept pa pier. Vereenigingen met banieren een 400 h. 500 zullen den vaandelgroet brengen en zij zullen met hun vaandels In de stad een rondgang maken. Er zal een collecte worden gehouden, en er zullen feesten voor kinderen en ouden Van dagen worden gegeven. De school jeugd zal ten getale van 65.000 mee- Öoen. Muziek- en zanguitvoeringen zul len worden gehouden. Niet minder dan 560 algemeene vereenigingen, 52 zang-, 23 muziek-, 35 gymnastiek- en sport-, 59 vakvereenigingen, 13 winkeliersver- fecnigingcn en 18 buurtvereenigingen plus nog een aantal bijzondere organi saties zullen actief medewerken. Too- tneel- en bioscoopvoorstellingen en een eere-avond zullen worden gehouden. De straat versiering zal zoodanig moe iten zijn, dat de residentie één bloe mentuin zal gelijken. De illuminatie zal des avonds een bijzonder cachet ge ven aan onze historische gebouwen, kleinen en lanen. Indien de weersom standigheden daarvoor gunstig zijn, dan zullen ook ijsfeesten worden geor ganiseerd. Een grootsch vuurwerk zal den feestdag besluiten. In voorbereiding is een eerecomité. Waarin zitting zullen hebben de minis ters van binnenlandsche zaken en van justitie, mrs. de Wilde en van Schaik, de vice-president van den Raad van State, Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, de commissaris der Koningin in Zuid- Holland, Jhr. mr. dr. van Ivarnebeek. de burgemeester en de gouverneur der residentie, resp. mr. de Monchy en luit.-generaal Röell, de oud-gouverneur- generaal mr. Fock e.a. Een twaalftal subcomité's zullen wor den gevormd om de uitvoering dezer plannen te regelen. Ziedaar in groote trekken de plan nen, waarmee de geheelo vergadering door warm applaus haar instemming te kennen gaf. Ds. Nomes heeft, daarop nog getuigd van de wenschelijkheid. dat het een machtige, eensgezinde feestviering wor de en hij voegde daaraan toe, dat nie mand beter dan het Haagsch comité zou kunnen worden toevertrouwd, de leiding daarvan op zich te nemen. In antwoord op een desbetreffende vraag van ds. Nomes deelde de voorzitter nog mede, dat éen rondschrijven zal worden gezonden aan personen cn instellingen, die bereid en in staat geacht kunnen worden, dc uitvoering der plannen van het comité te helpen financieren. De bijeenkomst werd, waar niemand meer wat te vragen bleek te hebben, besloten met samenzang van twee cou pletten van het Wilhelmus. HONGAARSCHE ONDER- I SCHEIDING 'AMSTERDAM, 9 Oct. Do Hongaarschc regeering heeft den heer L. A. P. M. van den Broeke, redacteur van de Ver- eenigdo Katholieke Pers, die do reis van een aantal Nederlandsche journa listen door Hongarije leidde, de onder scheiding „Pro Deo et Patria" verleend, welke onderscheiding hem vandaag op Hongaarsche legatie te Den Haag ge werd. SLACHTOFFER VAN AANRIJDING OVERLEDEN HATTUMERBROEK, 9 Oct. De 23- jarige A. E. Bannink uit Goor, die de zer dagen bij Hattumerbroek door een auto uit Amsterdam werd aangereden, waarbij zijn motor tegen een boom op vloog en hijzelf zoowel als de duopas sagier ernstig werden gewond, is heden In het Sophia-ziekenhuis te Zwolle over leden. FABRIEKSAARDAPPELENAREAAL De minister van Landbouw en Vis- scherij heeft besloten voor 1937 den verbouw van 2000 H.A. Suikerbieten in de veenkoloniën te vervangen door 3000 H.A. Fabrieksaardappelen. Het areaal voor fabrieksaardappelen voor 1937 wordt dus vastgesteld op 23000 II.A. De minister heeft niet het voornemen om hem te verhoogen 's-GRAVENHAGE, 9 Oct. Naar aanlei ding van de vragen van het Tweede Kamerlid Droeson betreffende verhoo ging van den tarwerichtprijs, heeft de minister van Landbouw en Visscherij geantwoord, dat deze vragen zijn inge zonden vóór de waardeverlaging van den gulden had plaats gehad. Deze ver laging cn de daarop gevolgde regee- ringsmaatregelen hebben ten gevolge gehad, dat in de onderlinge verhouding der graanprijzen wijziging is gekomen. Voor het gouduitvoerverbod was inge steld en bij de toen geldende prijsver houdingen was er ongetwijfeld reden om, zooals de heer Droesen stelde, te verwachten dat de uitzaai van tarwe voor het oogstjaar 1937 aanzienlijk zou afnemen. Daarbij moge niet worden ver geten, dat de prijzen van rogge en speciaal die van gerst toen vrij aan zienlijk waren opgeloopen boven die, welke de minister had gegarandeerd. Door de op de depreciatie gevolgde maatregelen is aan deze bijzondere aantrekkelijkheid van den gerstprijs een einde gemaakt. De positie van den haververbouw is thans wel iets gunsti ger geworden. Het prijsverloop van dit gewas wordt zeer nauwlettend door den minister gevolgd. Ook in het jaar 1937 dienen de land bouwers rekening te houden met de prijzen, zooals de minister die voor den tijd van drie jaar heeft gegarandeerd, en dienen zij niet uit te gaan van de hoogere prijzen voor gerst en rogge, die slechts korten tijd hebben gegolden. Bij do tegenwoordige prijsverhoudin gen op de wereldmarkt is het zonder eenigen twijfel in het belang van het land, dat de tarweverbouw niet wordt ingekrompen. Men dient evenwel te be denken. dat deze prijsverhoudingen al lerminst vastliggen, daar de mogelijk heden van verschuivingen verre van denkbeeldig zijn. Bij de vóór de depreciatie van den gulden geldende prijsverhoudingen stel de de vervanging van tarwe door an dere granen inderdaad zwaardere eischen aan het landbouwcrisisfonds. Door de thans genomen maatregelen is dit sindsdien gewijzigd. Voor het oogst jaar 1937 durft de minister geenerlei voorspelling te doen. De minister vreest, zooals uit het bo venstaande volgt, een omzetting van den uil zaai niet. Hij vertrouwt, dat de landbouwers voldoende rekening zul len houden met het gegeven antwoord en niet tot een overgang, als in de vra gen wordt verondersteld, zullen beslui ten. In verband hiermede heeft de minis ter niet het voornemen den tarwericht prijs te verhoogen. Do onzekere toe stand voor het jaar 1937 maakt, dat hij lot zijn spijt nog geen toezeggingen voor het jaar 1937 kan doen. Wel ligt het niet in zijn voornemen, belangrijke wij zigingen aan te brengen en, zoodra de toestand gestabiliseerd is, hoopt hij nader zijn standpunt bekend te maken. DE DO 3's TEN DOOP GEHOUDEN De zeven Douglas D.C. 3 toestellen, welke in 1937 zullen worden afgeleverd, dragen de volgende registratieteekens en namen PhALII (llop), PHALN (Nandoe), PH—ALO (Oehoe), PH—ALP (Pluvier), PH—ALR (Reiger), PH—ALS (Specht) en PH—ALT (Torenvalk)). De Nandoe is een Australische struis vogel, de Hop een kleurige gekuifde vogel, die vrij zeldzaam in Brabant en den Achterhoek voorkomt. Van de Plu vierenfamilie is de Strandpluvier de be kendste in ons land voorkomende waad vogel. De Specht, de Reiger cn de Oehoe hebben al eerder in de K.L.M.-volière vertoefd. De eerste twee hadden hun naam verleend aan Fokker F 8b toestel len, de Oehoe, een Fokker F 18, werd in „Oriol" herdoopt bij zijn indienst- stelling op de West-Indische Lijn van de K.L.M. DE EERSTE DOUGLAS DO 3 De Ibis, de eerste Douglas D.C. 3 voor de K.L.M. is Donderdag naar het vlieg veld Waalhaven vervoerd, alwaar de technische staf van de K.L.M. het toe stel thans monteert. ZZondag a.s. zal het reeds voor het pu bliek te bezichtigen zijn in een van de loodsen op Waalhaven. Justitie Bij Koninklijk Besluit van 5 October 1936, is, met ingang van den dag van vermoedelijk vertrek naar Curasao, de heer mr. W. B. J. Aberson, ambtenaar van het openbaar ministerie bij dc kan tongerechten ter standplaats Amster dam, benoemd tot lid van liet Hof van Justitie in voormeld gewest. Kon. Ned.Indische Leger Bij besluit van den Gouverneur-Gene raal van Xederlandsch-Indië van 3 Oc tober 1936 is benoemd tot tweedeluite nant der infanterie van het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger de cadet sergeant W. Boxman. Onderscheidingen Bij K.B. van 29 September 1936 is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau E. H. F. L. B. graaf van By- landt, directeur van de „Nafta", Soc. Italiana per Pctrolio ed Affini te Genua. P.T.T.sdienst Bij beschikking van den directeur-ge neraal der posterijen, telegrafie en tele fonie is met ingang van 1 November 1936 aangewezen als directeur van hel post- en telegraafkantoor te Ede, de re ferendaris tweede klasse der posterijen, telegrafie en telefonie J. O. C. van We- scl. thans te Zutphen. Bij beschikking van den directeur- Niet voor October 1937 gereed VGRAVENHAGE, 9 Oct. Nadat op een in Maart van dit jaar in een der zalen van Pulchri Studio in Den Haag gehouden bijeenkomst van vrijwel alle vereenigingen op het gebied van dieren bescherming in ons land was overeen gekomen, dat een commissie uit de Ne derlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren, uitgebreid met eenige juristen uit andere vereenigingen, zicli met het samenstellen van een ontwerp voor een wet tot bescherming van die- rij zou belasten, had een dezer dagen onder leiding van den heer II. van Poel geest in Pulchri Studio wederom een dergelijke vergadering plaats, waarin de bedoelde commissie rapport uit bracht over de door haar ten deze ver richte werkzaamheden. Het was gebleken, dat er tengevolge van dc omvangrijkheid van den arbeid geen sprake van kon zijn,dat het doel, n.l. liet gereed hebben van een ontwerp in zoodanigen gcperfectionneerden vorm, dat het aan de Regecring op den Dierendag 4 October van het loopende jaar zou kunnen worden aangeboden, te bereiken was. Dit werd door de com missie ten zeerste betreurd. Intusschen kon reeds vastgesteld wor den, dat de dierenwet op een algemeen beginsel gegrond zal moeten zijn, waar in het hesef van het groeiend verant woordelijkheidsgevoel van den mensch tegenover de dierenwereld duidelijk tot uiting komt, terwijl de uit dit beginsel voortvloeiende maatregelen aan de be staande wettelijke bepalingen zullen moeten worden aangepast. Ook zal een gedetailleerde regeling moeten worden ontworpen van inrich ting, bevoegdheid en werkwijze der in te stellen commissies tot bescherming van dieren, die zullen moeten toezien op de naleving der bepalingen van de dierenwet. De commissie achtte uitstel van den datum, waarop het ontwerp aan de Re- geering zal worden aangeboden tot 4 October 1937 onvermijdelijk. De vergadering kon zich, na eenig debat hiermee vereenigen. De passagiers betuigen hun dank AMSTERDAM, 9 Oct. De directie van de Stoomvaart Maatschappij „Neder land" deelt mede het volgende telegram van de „Marnix van St. Aldegonde" te hebben ontvangen: „Passagiers van alle klassen vereeni gen zich in dankbare huldebetuiging voor kalm en waardig optreden van kapitein met zijn staf cn bemanning in gevaarvolle uren, waarin „Marnix" zich bevonden heeft en verzoeken u hieraan publiciteit te willen geven." De verzending van de mail Blijkens nadere mededeelingen ver trekt het mailschip Marnix van St. Al degonde eerst op Maandag 12 October a.s. van Genua, zoodat dc mailverzen ding uit Nederland thans op Zondag plaats vindt. De correspondentie, welke met deze mail moet worden verzonden, moet uiterlijk Zaterdagavond Amsterdam be reiken. DE INBRAAK IN HET POSTKANTOOR TE WARNSVELD ZUTPHEN, 9 Oct. Heden heeft de rechtbank te Zutphen uitspraak gedaan in do zaak tegen den schildersknecht G. van U., die terecht had gestaan we gens inbraak en diefstal van 250 gul den aan bankpapier uit het postkan toor te Warnsveld. Dc officier van justitie had tegen den inbreker, die de geheele omgeving van Zutphen een poos onveilig heeft ge maakt, twee jaren en zes maanden ge vangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde van U. he den conform den cisch, met dien ver stande, dat de voorloopige hechtenis wordt afgetrokken. generaal der P.T. en T. is, met ingang van 1 November 1936, aangewezen als beheerder van het bij post, telegraaf- en telefoonkantoor, te 's-G raven h age, Con- radkade, de commies bij den P.T.T.- dienst P. C. de Mol, thans te 's-Graven- De consul en de vice-consul der Ne derlanden te Bilbao, de hecren S. A. Blitz en G. Blitz, zijn met verlof in Ne derland aangekomen. De waarneming van het consulaat is opgedragen aan den heer Luis Aster- quia, wiens adres is: Ercilla 1,20 izq. KIND UIT HET RAAM GEVALLEN ROTTERDAM, 9 Oct. Gisteren is het driejarig jongetje Bouwmeester in een pand aan de Groote Visscherijstraat uit een raam op de tweede verdieping ge vallen. liet kind kwam terecht op een 8 9 meter lager gelegen plaatsje. Met een hoofdwond en een hersenschuddincr is het ventje naar het ziekenhuis Conl- singel gebracht, waar het in den afge- loopen nacht aan de bekomen verwon dingen is overleden. EXAMEN STAATHUISHOUDKUNDE EN STATISTIEK M.O., STAATS INRICHTING M.O. VGRAVENHAGE, 9 October. Ge slaagd: J. Algera te Twijselerheid, G van Barneveld te Wassenaar. Afgewe zen twee candidaten. VGRAVENHAGE, 9 October. Het ligt in dc bedoeling van de re geering maatregelen te treffen, dat ook een prijsverhooging van bruin brood zal kunnen worden voorko men. Er is daarom een regeling in voorbereiding, waardoor dc bcrei- ders van tarwemeel in de gelegen heid zullen worden gesteld om de t.c. tarwe tegen een gercducecrdcn prijs to ontvangen. Op een bespreking, welke Zater dagmorgen a.s. met de molenaars bonden zal worden gehouden, zullen de definitieve voorstellen worden vastgesteld, waarna verwacht mag worden, dat deze nieuwe regeling a.s. Maandag in werking zal kun nen treden. Een matroos 1ste klasse wordt dood door schuld ten laste gelegd Voor den Zeekrijgsraad te Willems oord diende de zaak van den matroos der 1ste klasse C. W„ wicn ten laste was gelegd dat door zijn schuld de matroos- zeemilicien S. van Dijk overboord sloeg cn verdronk. Het ongeluk heeft zich als volgt oe- gedragen: Tijdens de manoeuvres bevond zich het eskader in de Roompot voor Wal cheren. De Gelderland had juist vaart verminderd, terwijl men aan stuur boord op het loodingsbordes bezig was met looden. Er ontbrak een spie aan het buitenhekwerk van dit bordes en ter vervanging daarvan had de matroos lste kl. C. W. een touw aangebracht, doch onvoldoende stevig. Toen Van Dijk tegen liet hekwerk leunde, terwijl hij de loodlijn aan het inhalen was, is het touw losgeschoten en Van Dijk over boord gevallen met het bekende treu rige gevolg. Mr. D. B. A. Franken, officier van ad ministratie der lste klasse, die als fis caal optrad, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Er wa ren voldoende spies aan boord en met eenige moeite had W. er een kunnen verkrijgen. Bovendien heeft W. niemand van zijn handelswijze in kennis gesteld, zoodat hier van zekere onvoorzichtigheid kan worden gesproken. De fiscaal legde er den nadruk op, dat deze vooral aange rekend moet worden aan een matroos ve klas, die deskundig genoeg is om te kunnen beoordeclcn, dat de belegging niet safe was. Spr. moet dit geval kwalificecrcn als het véroorzaken van dood door schuld. Hij vroeg een hechtenis van 14 dagen voorwaardelijk en een proeftijd van een jaar. W. werd verdedigd door mr. dr. J. M. Zeeman, luit. ter zee lo kl. Deze ging uitvoerig het gebeurde na, waarbij hij er op wcess, dat aanvankelijk niemand verwachtte, dat Van Dijk zou verdrin ken. Dat dit toch gebeurd is, moet aan een samenloop van omstandigheden ge weten worden. Blijkbaar zijn Van Dijks klecrcn vol water geloopen en is hij op zijn rug gaan zwemmen. Hij is toen zijn bezinning kwijt geraakt cn dreef weg. Dat dit gebeurd is. kan toch moei lijk als schuld jegens W. aangerekend worden. De wet stelt niet strafbaar het veroorzaken van groot gevaar en van opzet is zeker van sprake. Pleiter con cludeert tenslotte tot vrijspraak, omdat hier niet bewezen is, dat W. schuldig is. En mocht de raad pleiter niet vol gen, dan verzoekt hij een uitspraak conform den eisch van den fiscaal. Na dupliek werd de uitspraak bepaald op 14 dagen. Een eervolle Indische carrière Te Bandoeng is, naar wij reeds meld den, overleden de heer L. H. W. van Sandick, lid van den Volksraad en oud lid van den Raad van Nederlandsch-In- dië. In 1930 werd hij, na een eervolle loop haan in Indischen dienst, in laatstge noemde functie benoemd, uit welke hem in 1932 op verzoek eervol ontslag is verleend. .Toen hij, na eenigen tijd in Neder land te zijn verbleven, had besloten naar Indië terug te keeren, heeft de Vereeniging van Ambtenaren bij het Binnenlandsch Bestuur besloten hem candidaat te stellen voor den Volks raad. Hij werd het vorig jaar inderdaad gekozen en heeft tot zijn dood in het vertegenwoordigende lichaam zitting gehad. Dc heer van Sandick heeft zich in zijn langen en eervollen loopbaan vele vrienden en vereerders verworven, niet in het minst om zijn voortreffelijke ka raktereigenschappen. Hij bekleedde ook buiten het ambte lijke tal van openbare functies. Zoo is hij voorzitter geweest van het college van curatoren van de Nederlandsch-In dische Sterrenkundige vereeniging en voorzitter van het bestuur over de Pro- testantsche kerken. Bekend is zijn groote belangstelling voor Niemv-Guinea. I-Iij was lid van het Nieuw Guinea Comité en was daarin een van rlc drijvende krachten. Ook als lid van den Volksraad gaf hij in zijn redevoeringen herhaaldelijk van die be langstelling blijk. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschcn Leeuw en commandeur in de Orde Leopold II van België. JONGETJE DOODGEREDEN UDENHOUT, 9 October. Gistermiddag om vier uur is het vijfjarig zoontje van het gezin Van der Horst op weg van school naar huis door een vrachtauto overreden. Het kind was op slag dood. Verschillende organisaties dringen aan op intrek* king der crisisheffing ROTTERDAM, 9 October. Door den Nederlandschcn Bond van Grossiers in versche zuidvruchten, den Nieuwen Zuidvruchtenbond, het college van im porteurs, den Nederlandschcn Bond van Grossiers in aardappelen, groenten cn fruit, den Ned, R.K. Bond van Klein handelaren, den Chr. Bond van Klein handelaren, den Bond van Kleinhande laren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland, de Scheepvaartverecni- ging Hudig en Piclers, do N.V. Ned. Fruit Wharf, Hock om Holland, de Hol- land-Amerikalijn en de Centrale, R.K. en Chr. Transportarbeidersbonden, is als belanghebbenden bij den import van versch fruit een advies gericht aan den minister van Landbouw, waarin zij on der dc aandacht van den minister bren gen, dat de consumptie van goed fruit een primair belang is voor de volksge zondheid. In dit verband wordt in hot adres gezegd, dat Nederland een slechte oogst heeft van winterfruit, waardoor de prij zen, welke betaald worden voor dit fruit zeer hoog zijn. Adressanten ver zoeken de hefring op geïmporteerde ap pelen en peren van 4 cent per K.G. bruto zoo spoedig mogelijk op te hef fen. Tor nadere uiteenzetting van dit ver zoek wijzen do adressanten o.rn. op het volgende: Niettegenstaande dc dure prijzen, zijn en worden zoo goed als allo winter appelen gekocht en opgeslagen in koel huizen, waarmede naast het goede in jaren van overvloed nu aan spe culanten een wapen in handen gegeven is, dat zich keeren kan tegen het eigen volk. Speculatie en prijsopdrijving kan nooit dc bedoeling der regeering zijn en is het in jaren als deze, voor een goed fruitverbruik onder dc bevolking noodzakelijk, dat deze heffing wordt opgeheven, waardoor de import van ver sche appelen cn peren kan bevorderd worden. Bovendien zal de import van versche appelen en peren niet alleen in prijs- uitdrukking ten goede komen aan den consument, maar het kan ook in be-», langrijke mate bijdragen tot meer werk en brood aan duizenden, terwijl dc Ne derlandsche producten toch van goede prijzen verzekerd zijn. Voor tienduizenden kleinhandelaren zou het een lichtpunt zijn ln bun moei lijk bestaan. Tengevolge van de abnor maal hooge prijzen, welke de koop kracht van de consumenten te boven gaan, kunnen zij deze producten niet meer koopen. Wanneer do consumenten tegen rede lijke prijzen appelen en peren kunnen blijven gebruiken, zal dit do volksge zondheid niet alleen ton goede komen, rnaar bovendien zal het blijven gebrui ken van appelen en peren, óók in jaren dat Nederland zelf weinig produceert, in de toekomst, bij een grootere produc tie, ten goede komen aan ons eigen fruit. Bij zeer hooge prijzen voor appe len en peren zal het Nederlandsche volk, noodgedwongen, zich nog meer wenden tot verschillende uitheemsche vruchten, zooals bananen, sinaasappe len enz. Nu bovendien echter plotseling door bet verlaten van den gouden standaard, de prijs van het. geïmporteerde fruit weer aanmerkelijk wordt verhoogd en bet inlandsch product aulomatisch in een nog veel gunstiger positie komt, zijn zij van meening, dat deze heffing, welke mede destijds is bepleit als be scherming tegen invoer uit landen met gedevalueerde valuta, nu funest is voor land en volk en h i. onverwijld dient te worden ingetrokken. HAARLEM, 9 Oct. Hedenmorgen heeft een felle brand gewoed in het si garenmagazijn van den heer Hartsuiker in de Korte Begijncstraat 12. De heer H. wilde omstreeks half twaalf de kachel in den winkel aanmaken, waarbij hij per ongeluk een bus met petroleum om stootte. De petroleum vatte vlam en in een oogwenk stond de winkel in lich terlaaie. De vrouw van den hoer II., die op de bovenverdieping aan het werk was, wist met haar driejarig dochtertje aan de achterzijde van het huis uit een raam te springen en via een schuurtje in den tuin van de buren te komen. De brandweer bad het vuur met eenige stralen op de waterleiding spoedig be dwongen. Do winkel en de daarachter gelegen kamer brandden geheel uit, terwijl de huizen aan de overzijde van de smalle straat geblakerd werden. Van een te genover den sigarenwinkel gelegen da- meskapsalon sprong een groot spiegel ruit. De schade wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. VLOOTCOMMISSIE VGRAVENHAGE, S October. Bij K. B. is: le. eervol ontslag verleend als advi- seerend lid van de commissie, benoemd bij koninklijk besluit van 24 Januari 1922 (vlootcommissie) a.n den kapitein luitenant ter zee L. G. L. van der Kun en als secretaris van die commissie aan den luitenant ter zee der 2e klasse L. Brouwer; 2e. benoemd tot adviseorend-lid van voormelde commissie de adjudant i. b. d. van H. M. dc Koningin, de kapitein- luitenant ter zee J. W. Termijtelcn, en tot secretaris de luitenant ter zee der le klasse A. J. Bussemakcr. Memorie van Antwoord in* zake het wetsontwerp tot goedkeuring verschenen 's-GRAVENIIAGE, 9 October. Aan dc memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot goedkeuring van het Ncderlundseh-Duitsch verdrag nopcn3 de regeling van het goederenverkeer voor liet jaar 1936 met bijlage en bijbe- hoorend slotprotocol, op 23 December 1935 te Berlijn gesloten, wordt liet vol gende ontleend. Dc Rcgcering kan zich geheel aan sluiten hij de meening van de vaste commissie voor overleg met de Regec ring in zake handelspolitieke aangele genheden, dat een zuivere beoordecling van dit cn dc daaraan in dc laatste ja ren voorafgegane handelsverdragen mot Duitschland alleen mogelijk is, indien men deze verdragen beschouwt in het licht van dc ontwikkeling van bet be talingsverkeer tusschcn beide landen. Daarentegen is de Regecring niet van oordeel, dat deze omstandigheid aanlei ding geeft lot de conclusie, waartoe dc commissie in baar verslag met betrek king tot de ontwikkeling van den uit voer naar Duitschland meent lo moe ten komen. Immers men dient de da ling van den uitvoer naar Duitschland te bezien in hot kader van dc daling van den totalen Nederlandschcn uit voer, welke van 1929 tot. 1935 naar de waarde 06 pet. bedroeg. Ook moet bij een vergelijking in aanmerking worden genomen, dat de DevisCöbewirtschaf- tung in Duitschland eerst in Augustus 1931 werd ingesteld. Dc Regeering is dan ook van mccning, dat andere fac toren naast dc betalingsmoeilijkheden op den gedaaldcn uitvoer naar Duitsch land van invloed zijn geweest. Om een voorbeeld te noemen, mag niet uit hot oog worden verloren, dat in dc door de commissie aangehaalde jaren juist, do sterk opgevoerde agrarische protectie in Duitschland valt, welke op hot geheel der Nederlandsch-Duitschc handelsbe trekkingen haar stempel heeft gedrukt. Wat dc naaste toekomst betref*, merkt de Regeering op, dat voor het derde kwartaal 1936 de betalingscontin genten voor het eerst niet zijn ver laagd. Dit kan worden toegeschreven aan het betrekkelijke evenwicht, waar in zich de Nederlandsch-Duitschc clea ring momenteel bevindt, zoomede aan de verlaagde raming van enkele rente betalingen. In hoeverre op een voort zetting van dezen toestand kan worden gerekend, hangt in sterke mate af van don omvang der Duitschc importen in Nederland. Dat door het toelaten van invoer uit Duitschland belangen van de Neder landsche industrie geschaad kunnen worden, ontgaat de Rcgcering nie*. Daar staat echter tegenover, dat, indien deze offers niet gebracht zouden wor den, andere belangen wellicht in ster kere mate zouden kunnen worden ge troffen. Voorts herinnert do Rcgcering eraan, dat, al is Duitschland niet meer de grootsto afnemer van Nederlandsche producten, de prijzen, die voor onzen uitvoer naar Duitschland verkregen worden, vaak hooger liggen dan dc op andere markten verkregen prijzen. De Regeering heeft een open oog voor de moeilijkheden, die zijn ontstaan met betrekking tot de door dc Duitsche re gecring verleende exporttooslagen. Er is dan ook niet nagelaten daartegen zeer ernstig bezwaar te maken. Verge ten mag echter niet worden, dat deze toeslagen voor het overgroote deel een gevolg zijn van het kunstmatige prijs niveau in Duitschland. Wat het in overweging gegeven denk beeld betreft om den invoer uit Duitsch land, voor zoover deze mot exporttoo slagen wordt gehandhaafd, te belasten met Unterschiedsbetraege, gelijk aan de in Duitschland betaalde premie, is de Regecring van meening, dat dit middel niet anders dan in uiterste noodzaak in ovorweging kan worden genomen, daar men bij beschouwingen over de Duitsche prijzen steeds in het oog moet houden, dat zij, behalve met de Neder landsche, ook met den prijs van derde landen, waarvoor invoercontingenten zijn vastgesteld, moeten concurreeren. Inderdaad is hel bouwen van een schip voor do K.P.M. in Duitschland in belangrijke mate aan den Indischen ex port ten goede gekomen. Gelijktijdig heeft genoemde rcederij echter ook weer schepen bij Nederlandsche werven besteld. Dc transactie, waartoe overi gens het initiatief van particuliere zijde uitging, werd met medewerking van dc Regeering echter in zoodanige banen geleid, dat in een ruimer verband ook de mogelijkheid voor extra export van Nederlandsche producten werd ge opend. Een verlaging van het huidige Duit sche invoerrecht op boter komt de P geering voor als een in de tegenwowt- digc omstandigheden niet te bereiken ideaal. Waar Nederland sedert 1934 uit eigen hoofde over een verlaagd recht in Duitschland beschikt en daardoor, wat zijn boteruitvoer betreft, niet meer afhankelijk is van de verhouding van Duitschland tot derde landen, is de Re gecring van meening, dat op dit punt rhans het maximum bereikt is, wat in de gegeven omstandigheden mogelijk moet worden geacht. OP VELDWACHTERS INGEREDEN De rechtbank to Zutphen deed uit spraak in de zaak tegen den koopman II. H. uit Ermelo, die terecht had ge staan wegens poging tot doodslag. Hij was in den nacht van 1 op 2 Septem ber met groote snelheid ingereden op de rijksveldwachters T. en van E.. toen dezen met een rood licht een bevel tot stoppen gaven. Door op het laatste oogenblik opzij tc springen, was de veldwachter T. aan den dood ontsnapt. Tegen den verdachte was zes maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde H. tot vier maanden ge vangenisstraf.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9