Tentoonstelling schilderijen van Louis Schrikkel De invloed van het milieu op het kind 20% reductie eo LEUSDERFEESTWEEK K.R.O.-TROUBADOURS IN DE MARKTHAL VAN HET M.I.C.A. FRONT Micaatjes hebben waarde... De huiselijke sfeer moet goed zijn UIT DE STAATSCOURANT RUWE HUID SLKD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 13 OCTOBER 1936 STADSNIEUWS DE derde tentoonstelling, waarop ik gisteren doelde, is die van Louis Schrikkel in „Sierkunst", ook Zaterdagmiddag te drie uur ge opend, maar zonder ecnige plichtple ging, tenzij de schilder zelf iets gezegd mocht hebben. Wat voor landsman, be ter streekbewoner, Schrikkel eigenlijk is, weet ik niet. Het lijkt mij waar schijnlijk dat hij uit Zeeuwsch-Vlaan deren komt, wat af te leiden is uit zijn voorliefde voor een stadje als Aarden- burg, en ook uit zijn stijl, die iets met den behaaglijken sappigen verteltrant van de Vlamen gemeen heeft en met hun behoefte om mensch en milieu, beter mensch en bodem in onmiddellijk spontaan verband te brengen. Schrikkel rekent zich zelf te behoo- ren tot de Populisten, een nieuwe groep waarvan Eekman de artistieke voor man is, en waartoe verder de Braban- ter Jan Strube en de Amsterdammer v. Hel behooren. Schrikkel staat in zijn werkwijze en levenskijk het dichtst bij Strube, al mist hij diens foliëren sati- rieken inslag. Schrikkel is bij alles wat hij doet, gemoedelijk, naar mijn smaak wel eens te gemoedelijk. Zijn snelle ontwikkeling intusschen mag tot blijdschap stemmen, en ik heb het gevoel dat met de evolutie in zijn schilderkunst een verdieping van zijn levenskijk gepaard gaat. Men behoeft om deze overtuigfng te toetsen, maar eens een vergelijking te maken tus- schen zijn oudste, zijn nieuwere en zijn jongste werk, een vergelijking waar toe deze expositie een ongezochte ge legenheid biedt. Het oudste werk is dat brave, nuch tere, goedgeschilderde, maar vrij fan- tasielooze stilleven met hoed, zaag, pot- looden, etc. Is het van '33 of '34, ik ver zuimde het te noteeren, niaar de sprong naar het werk van '35 is wel heel groot. Hier doet de verbeelding haar intrede. Het geheele schilderij-vlak wordt beweeglijker en minder natu- reel. De braafheid is er uit weggedanst, een rhytmisch gevoegd kleurenmozaiek een symbolische samenvatting van het leven, zooals het zich in de natuur en in den mensch openbaart, wordt zijn doel. De oogst wordt binnengehaald, paarden stoeien in de wei, waar ook een koe en een zeug rondloopen, de vruchtbaarheid der natuur in bloem en vrucht geeft aanleiding tot een kleurjg decoratief geheel, de gestalte van een landlooper zet hij groot en forsch tegen een landschap, waar iets onbekommerds en verzadigds de antithese schijnt te moeten zijn tot de* gedrevenheid van den bezit- en rustloozen Ashasverus, el ders ziet men een storeloos stedeke waarboven een vliegtuig, in vlammen gehuld, neerstort. Diep en sterk is dit werk niet. Een zekere idyllische gemoedelijkheid geeft het een lichtelijk speelgoedachtig ka rakter. De kleuren zijn onrustig ver deeld, dieren en menschen blijven op- pervlakkig-caricaturaal gezien behou dens de landlooper, die van een reeds grootere en breedere visie getuigt. Wendt ge u vervolgens tot den wand waarop het werk van '36 vereenigd is, dan moet het verschil terstond opval len. De compositie wordt breeder en strakker, ook al behoudt de schilder zich groote vrijheden in de weergeving van de natuur voor, de opvatting krijgt een meer zakelijk accent, de verf wordt in ruimere vlakken uitgestreken, ook de psychologie wordt dieper, en een iet wat tragische noot mengt zich in den algemeenen gevoelstoon, ook al blijft de blijmoedigheid toch altijd nog een voor name factor. De Amsterdamsche vod denkoopman met de nieuwsgierige kin deren voor zijn kar, de muzikanten op de boerderij, het duinen- en het haven gezicht, zij allen leggen van deze gewij zigde „instelling" evidente bewijzen af. evenals zijn decoratieve, stijlrijk opge vatte bloemenstillevens. Maar bovenal het schoonste en gevoeligste schilderij van deze expositie: het portret van de vrouw, die bezig is te werken aan een manteltje voor haar kind. Hier is wer kclijk een eenheid van stijl, die frap peert, een riskante maar volmaakt ge slaagde samenstelling van kleur, en in zonderheid een bezieling die tot waar achtige dichterlijkheid stijgt en boven het anecdotisch-vertellende uitrijst. Ik hoop van harte dat zijn verdere oeuvre zich baseeren zal op de waarden die hij zich in dit geslaagde werk veroverd heeft. Daartoe moet hij zich inmiddels blijven hoeden voor een schematisee ring, die zijn werk met een vormelijke verstarring bedreigt. Het gevaar op dit punt acht ik, gezien enkele tendenzen in zijn bloemstukken en zijn overige composities, niet denkbeeldig. De zooeven geschetste evolutie van het klein-anecdotische naar een brecde- ren meer omvattenden stijl, van het il lustratieve naar het synthetische, ook bij behoud van het volksche en boer tige, maar opgedischt in een fijner spi- ritueclen vorm, ontdek ik ook in zijn houtsneden. Ik laat het gaarne den lezer over, dit zelf in bizonderheden na te gaan. C. A. SCHILP. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat een uitspraak op een aanvraag om vrij stelling van den dienstplicht wegens broederdienst ten behoeve van Her- manus Wilhelmus Flos dei- lichting 1937 ter secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage is ge legd. Tegen elke omtrent, vrijstelling ge dane uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is ge bracht in beroep komen de inge schrevene, dien de uitspraak geldt, elk der overige voor dezelfde gemeente en voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of de wettelijke vertegenwoordi ger. Indien de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, in het buitenland woon plaats heeft, kan, voor zoover het door dezen in te stellen beroep betreft, met overschrijding van den termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zoo lang omtrent zoodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van den ter mijn van tien dagen ais onherroepelijk beschouwd. Het verzoekschrift, dat met redenen omkleed moet zijn, wordt ingediend bij den Burgemeester der gemeente, waar de persoon, wien de uitspraak geldt voor den dienstplicht ingeschreven is. De burgemeester zendt het verzoek schrift aan de Koningin door. Nadat de Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur is ge boord, wordt door de Koningin op het beroep beslist bij een met redenen om kleed besluit. De burgemeester, v RANDWIJCK. ARRESTATIE Door de politie is aangehouden en in arrest gesteld een zekere v. d. V. alhier, die zich schuldig zou gemaakt hebben aan kleine oplichterijen ten nadccle van .verschillende winkeliers. Gisteravond had in café d'Oranjeboom de prijs* uitreiking plaats In café d'Oranjeboom had gisteravond, onder groote belangstelling, de prijsuit reiking plaats van den fotowedstrijd en de Leusdcrbonnencampagne. Het tooneel was in een ware show room van een fietsenzaak herschapen, zoo keurig stond alles opgesteld. Meest dames- of heerenrijwiclcn, met hier en daar een kinderfiets en autoped, terwijl boven dit alles fier de hoofdprijs, be staande uit een tandem, was geplaatst. De voorzitter van de winkeliersver- eeniging, de heer J. H an kart, heette de aanwezigen hartelijk welkom en om dat zoo velen popelend van ongeduld op de prijsuitreiking stonden te wachten, wilde spreker kort zijn en direct over gaan tot de verloting van de twee fiet sen onder de 36 goede oplossers van den fotowedstrijd. Spreker deelde mede, dat verloting zou geschieden onder toe zicht van de aanwezige heeren van het eere-comité, t.w. Ant. Hofkamp, A. H. Martens, J. A. C. Spoel en G. van Tel lingen. Hierna richtte de heer Ant. Hof kamp zich tot de aanwezigen. De com missie, aldus spreker, is zoo bereidwil lig om eenige leden van het eere-comité met de leiding van de verloting te be lasten om zooveel mogelijk, ook voor de buitenwereld, hierbij eerlijkheid te be trachten. Vervolgens nam de verloting een aan vang. De twee gelukkige winnaars van den fotowedstrijd waren beiden in de zaal aanwezig en konden de fiets meteen meenemen. Lastiger ging dat bij de groote verloting, welke betrekking had op de Leusderbonnen. Hiervan toch was een zoo'n groot aantal uitgegeven, dat het wel toevallig geweest zou zijn, waren alle prijswinnaars in de zaal aan wezig geweest. Zoo nu en dan hoorden we wel een bedekt gejuich, dat bewees, dat de prijswinnaar aanwezig was, maar de meeste prijzen zullen hun onbeken den eigenaar nog wel moeten vinden. Vandaag zal er echter bij alle leden van de winkeliersvereeniging een lijst met de getrokken nummers in de étalage komen te hangen, zoodat zij, die niet aanwezig waren, hier te weten kunnen komen of het lot hun gunstig is ge weest. Tenslotte dankte de heer J. Hankart nog de winkeliers, die naast het bestuur krachtdadig hebben meegewerkt tot het meer bekend maken van den winke liersstand in het Leusderkwarlier. Van meerdere zijden had spreker hierover gunstig hooren oordeelen. Voor onze abonné's, die de Henriëtte Davids' Revue Woensdag en Donder* dag in Grand Théatre gaan zien Door een overeenkomst met de directie van het Grand Theatre is het ons mogelijk aan onze abon né's een reductie van 20% te ver schaffen op de plaatsbewijzen voor de revue: „Daar knap je van op". Deze revue zal Woensdag en Donderdagavond in het Grand Théatre worden opgevoerd, Hen riëtte Davids en Johan Kaart zijn er de populaire hoofdpersonen in. Voor het verkrijgen van deze re ductie is het voldoende zich met de ingevulde bon, die in dit blad is afgedrukt, aan de cassa van het Grand Théatre te vervoegen. Men betaalt dan de daarin genoemde verminderde prijzen. De vele aanwezigen hebben van een afwisselend programma kunnen genieten Het is zoo langzamerhand bij de groo te omroepvereenigingen gewoonte ge worden, dat de luisteraars op gezette tijden ook eens kunnen zien, wie steeds door middel van microfoon en luidspre ker voor hen optreden. Zoo had gister avond de K.R.O. voor de leden uit Amersfoort en omgeving een avond ge organiseerd in de markthal, waar de Troubadours onder leiding van John Kristel een uitvoering gaven. De op komst omvatte ongeveer 600 personen en zij allen hebben volop amusement gehad. Het muzikale entree der Troubadours, waarbij het doek wordt opengetrokken als zij reeds hun invitatiemarsch spe len, was een verrassing. In een vlot tempo werden toen de nummers van het programma afgewerkt. Blijkens het applaus genoten de aanwezigen ten volle van het gebodene. Wij voor ons vonden de bezetting wat te koperig, er waren te weinig strijkers in. Er waren enkele nummers, die bijzon der in den smaak vielen. We noemen daarvnn o.a. de solistenpotpourri van den leider John Kristel. In dit nummer kwam ieder der tien muzikanten op z'n best naar voren, waarvan meerderen met meer dan één instrument. Ieder bleek een waar artiest te zijn en het is juist zoo gemakkelijk, als men niet voor één gat gevangen is. Maar het harmo nisch samengaan ontbrak wel eens, om dat ieder instrument te veel op zichzelf stond. Duidelijk kwam dat uit bij Wie ner Bürger, op zichzelf een zeer goed arrangement, doch waarbij het typee rend sleepende Weensche karakter ge mist werd. Het duo Tholen en van Lier, dat hier zeer populair is, bouwde voort op den succesvollen grondslag, in vroeger da gen gelegd. Zij verstaan zoo miesterlijk de kunst, om spoedig contact te hebben met de zaal en om het door hun humor te houden. Hun repertoire schijnt on uitputtelijk te zijn. Zoowel samen als met het geheele orkest weten zij zoo te boeien, dat de lachsalvo's niet van de lucht zijn. Deze heeren hebben een be langrijk aandeel in het succes van den avond. De pater J. Dito, bekend door zijn morgenwijdingen, sprak een kort propa- gnndawoord. Spreker wekte op, om zóó te blijven ijveren voor de K.R.O., dat deze organisatie de geheele wereld kan veroveren en hij vroeg voor diens ar beid sympathie en steun. 1-Iet geheel was een mooie avond met climax in het programma. De refreintjes werden, waar noodig, braaf meegezon gen. Het was een waar feestl Tot gisteravond waren 5 paras chutebonnen ingeleverd Gisteren is dan toch het lang verwach te en veelbesproken vliegtuig over on ze stad gekomen en heeft het de para chutes met waardebonnen uitgeworpen. Laag vliegend zag men telkens een paar parachutes dalen. Het publiek toonde veel belangstelling en een enkele para chute, die op een dak of in een tuin te recht kwam, was aanleiding tot een wed loop met ladders en stelen, om de bon maar machtig te worden. Tot gister avond waren vijf bonnen ingeleverd. „Muziek geeft gezelligheid!" Dat ge dachtig zal het Mica-comité aan de au toriteiten vergunning ragen om nog enkele malen extra muziek door de stad te laten marcheeren met de Mica-zuil. Een bulletin van het hoofdcomité maakte melding van aankoop van vele extra prijzen. De stembiljetten voor de étalagebeoor- deelingen door het publiek zijn vanaf heden ook bij de deelnemende winke liers gratis verkrijgbaar. De lijst voor de Mica-courant-prijzen is heden ten kantore der Kamer van Koophandel ge deponeerd, zoodat niemand op de hoog te is van de nummers. Zaterdag, na het verschijnen der cou rant, zal de lijst, waarop intusschen door de Kamer van Koophandel wille keurige nummers geplaatst zijn, bij de winkeliers bekend gemaakt worden. Het publiek kan de prijzen, die in de éta lage staan, den laatsten dag in ont vangst nemen, maar wel moet de hou der van zoo'n courantnummer zich di rect gaan melden bij den betrokken win kelier. Uit het groote aantal micaatjes. dat dagelijks wordt bijbesteld, bliikt, dateer belangstelling is en het publiek gaat in zien, dat de micaatjes waarde hebben. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN Inlxede van ds, F, Gort Zondag 18 October a.s., des v.m. 10.30 uur, hoopt ds. F. Oort, Ned. Hervormd predikant te Havelte, zijn intrede te doen als voorganger der afdeeling Amersfoort der Vereeniging van Vrijzin nig Hervormden, na vooraf bevestigd te zijn door ds. J. Boonstra, Ned. Hervormd predikant te Gieten, voorzitter van het hoofdbestuur van de vereeniging. De plechtigheid vindt plaats in Aini- citia. ROODE KRUIS De cursus in het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken, die eiken winter vanwege het Ncderlandsche Roode Kruis gegeven wordt, zal dit jaar te be ginnen met Dinsdag 20 October e.k. iederen Dinsdagavond plaats vinden. Deze cursus wordt voortgezet in 1037 en zal vermoedelijk in Maart van dat jaar eindigen. De lessen zullen gegeven worden door Dr. Aghina, chirurg en Tine Hoornstra, arts te dezer stede. Voor het volgen van bedoelden cur sus, waarvoor geen finantieele bijdrage verschuldigd is, kunnen zich zoowel dames als heeren schriftelijk opgeven bij de Secretaresse der Afdeeling Amersfoort van het Nederlandsche Roode Kruis, mejuffrouw J. G. Nonkes, Regentesselaan 14 alhier. UIT HET POLITIERAPPORT In het middaguur is gisteren bij het kruispunt Coninckstraat en groote St. Jansstraat een bakfiets, die geen voor rang verleende, in botsing gekomen met een vrachtauto. De bestuurder van de bakfiets kreeg eenige schaafwonden. Processen-verbaal werden door de politie opgemaakt tegen wielrijders zon der bel en tegen automobilisten wegens overtreding van het parkeerverbod in Utrechtschestraat en Langestraat. Mr. G. T. de Jongh uit Am; sterdam spreekt voor de Ver. voor Vrouwen; belangen en Gelijk Staatsburgerschap Gisteravond heeft cle Amsterdam sche Oud-Kinderrechter Mr. G. T. de Jongh voor de afdeeling Amersfoort der Ned. Vereeniging voor Vrouwenbelangcn en Gelijk Staatsburgerschap in restaurant „Princess" een lezing gehouden over het onderwerp: „De invloed van het milieu op het kind". Mej. E. v. d. Hoeve n, presidente van de plaatselijke afdeeling, sprak een kort inleidend woord, waarna mr. de Jongh zijn rede aanving. Spreker wijst er aanvankelijk aan de hand van voorbeelden op, dat kinderen den slechten weg opgaan als gevolg van huiselijke omstandigheden. Juist onder de huiselijke sfeer, de verstand houding van vader en moeder in huis. wil hij „het milieu" verstaan. Een kind stelt het op prijs, dat er in zijn omge ving vrede is: deze omgeving is het, die hem in ontzettend hooge mate be- invloedt. Vooral op het jongere kind drukt zij voor heel zijn leven het stem pel. Spreker wil het echter niet over het jongere kind hebben, maar over kinderen, die in de puberteits jaren zijn, dus meisjes van 13 tot 15 en jon gens van 14 tot 17 jaren, kortom de overgang van kind naar mensch. De kinderjaren zijn dan achter den rug en dc poort van het groote leven staat voor hen; zij moeten zich instellen op een vreemde wereld met ongekende groot heden en gevaren. Die overgang ver loopt voor jongens en meisjes verschil lend, naar aanleiding waarvan spreker professor Roels, een bekend specialist op dit gebied, citeert. Ook geeft hij voorbeelden, hoe de onderlinge ver standhouding van ouders het gezinsle ven beinvloedt en constateert dat wij momenteel in een bezeten wereld leven. Veelal verbaast men er zich over, dat zooveel jongens en meisjes nog zoo goed terecht komen; meer nog dan over het feit, dat er zooveel terecht komen. Voor de jongens is er nu in dit leven geen doei, voor hen is alles een kleur- looze eentonigheid. De jongens met de grootste energie lijden daaronder het meest, jongens, die iets willen bereiken, maar niet kunnen. Gevolg is dat zij over gaan tot een misdadig leven, commu nisme of fascisme, alleen maar om hun geest te uiten. Elke verandering van een dergelijke levenshouding moet nagestreefd worden en gewaardeerd worden. Spreker gaat vervolgens na wat de staat en de kinderrechter op dat gebied doen Kinderen kunnen uit de ouderlijke macht ontzet worden en onder leiding van den Staat verbeterd worden. Dat kost den Staat geld, maar de bezuini ging daarop mag niet te ver doorge voerd worden, daar het hier om de waarde van het kinderleven gaat, in het bijzonder leven van kinderen uit arme gezinnen. Is het kind eenmaal uit de ouderlijke macht ontzet, dan moeten zij naar een beter milieu. Dat kan: in ge zinsleven, in een gesticht of wel in te huizen voor werkende jongens en meis jes, tehuizen, die het midden houden tusschen gezins- en gestichtsverpleging. Voor gezinsverpleging komen de jongste kinderen in aanmerking; zij passen zich volkomen aan en weten na korten tijd niet beter of ze zijn thuis. Met oudere kinderen is dat anders; zij zijn min of meer zichzelf geworden en moeten in ieder geval niet buiten hun geboorteplaats ondergebracht worden. Een vaste regel is dat zij daar altijd naar terug zullen keeren, om het ver dere leven door te brengen. Ongeveer tien jaren geleden werden tehuizen voor werkende meisjes opge richt, ingesteld op het eigenlijke, huise lijke gezinsleven. Het practischnut van deze tehuizen is zeer groot gebleken; 't leven moet er vroolijk zijn en de meis jes moeten het huishoudelijk leven lee ren, om vervolgens in dag dienst te gaan. In deze richting moet men voort gaan, omdat de verpleging goed voldoet Spreker legt er den nadruk op, dat een zeer groot aantal kinderen voor een groot gedeelte weer op het goede pad te brengen is, mits de verpleging op het juiste moment aangevangen wordt en de "kinderen nog schaamtegevoel heb ben. Anders heeft het geen zin. Wat bet verbeteren van jongens, ar beiderskinderen, die energie hebben, be treft, dit acht spreker een zeer moeilijk probleem. Men zoekt het momenteel in de richting van werkkampen. Mr. de Jongh besluit met den wensch, dat de aanwezigen doordrongen zullen zijn van den buitengewonen ernst van deze aangelegenheid. Een vereischte is on blijft, dat het huwelijk van de ou ders goed moet zijn; het tegendeel is verderfelijk voor de kinderen, van wel ken stand ook. Na de pauze bestond er voor de aan wezigen gelegenheid vragen te stellen. BRIDGE-DRIVE Ten bate van hot Amersf. Kunstenaars Gilde. De bridge club „Amersfoort" organi seert op Zaterdag 31 October a.s. een groote drive in Hotel Monopole, ten ba te van liet Amersf. Kunstenaarsgilde. liet wordt een wilde drive met vaste partner. De drive staat open voor alle plaatselijke bridgespelcrs. Reeds tal van fraaie prijzen zijn toegezegd. Reeds nu kan men zich opgeven bij den heer W. C. Oosterman. Tel. 143S. DEGOUVE DE NUNCQUES Met het oog op de groote belangstel ling die de tentoonstelling in „de Poth" van het werk van Degouve de Nunques trekt, zal jhr. Den Beer Poortugaal, op verzoék van meerdere leden van den Kunstkring, Vrijdag a.s. 16 October te 3 uur een ommegang houden. FRUIT- EN GROENTEN VEILING 12 October Druiven 913 ct. Tomaten 19—57 ct. Notarisappel 1417. Goudreinct 1422 ct. Sterappcl 13—26 ct. Groninger Kroon 11—21 ct. Winterjan 1013 ct. Giessen Wildeman 13—15 ct. Drycnne du Com- mice 2728 ct. Bismarck 10—12 ct. Bel fleur 1018 ct. Oldewalden 1013 ct. Present v. Engeland 1015 ct. Eva Baltet 2728 ct. Conference 2022 ct. Lebrun 21—22 ct. Comlesse dc Paris 1516 ct. Sp. booncn 11—21 ct. Spruiten 1516 ct. Postelein 8—11 cL Spinazie 8—13 ct. Bieten 13—31 ct. Uien 2123 ct. Bloemkool 9—14 ct. Chin, kool 1217 ct. Roode kool 2052 ct. Witte kool 18—41 ct. Groene kool 1335 ct. Sla 7—15 ct. Andijvie 512 ct. Knol selderij 20—41 ct. Komkommers 2549 ct. Seldery 713 ct. Peterselie 1016 ct. Prei 513 ct. Wortelen 25 ct. BURGERLIJKE STAND 12 October Geboren: Hermanus, zoon van Jan Willem Franken en Aartje Timmer. Pe ter, zoon van Hendrik Berculo en Hen- drikje Brons. Frederik zoon van Frede- rik Kropff en Barbara Mceslcr. Carel Gijsbert, zoon van Charles Hcideman en Diderica Janetta Heuff. Overleden: Antonia Maria Jurriaans, 85 jaar, weduwe van Christiaan Leen- dert van de Vogel. Wilhelmina Susan na van Duijl, 59 jaar, echtgenoot© van Johannes Mater Mcchteld van Wermos- kerken, 22 jaar, echtgenoote van Lode- wijk Martinus Vroon. Landmacht 's-GRAVENHAGE, 12 Oct. Bij K B. van 8 October 1936 is: op het daartoe door hen gedaan ver zoek, a. met. ingang van 1 October 1936, een eervol ontslag verleend uit den militai ren dienst, aan do reserve-eerste-luite- nants M. de Pijper, van het 3e regi ment infanterie on dr. M. J. H. Smeets, van het 7e regiment veld artillerie; b. met ingang van den datum van het besluit, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst aan den reserve-eerste-luitenant I. H. F. S. Enklaar, van het 3e regiment veld-artil- lerie; Met ingang van 1 October, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-eerste-luitenant voor speciale diensten N. Mes, van het vrijwillig landstormcorps vaartuigen- dienst. Aan den reserve-eerste-luitenant mr. K. B. van Diemen, van het 16e regiment infanterie, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Te rekénen van 19 Augustus 1936, be noemd en aangesteld, bij het reserve- personeel der landmacht, bij het wapen der genie, tot reserve-kapitein bij zijn tegenwoordig regiment, de reserve-eer ste-luitenant ir. J Hoos, van het regi ment genietroepen. Zijn, met ingang van 1 November 1936, benoemd en aangesteld, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve luitenant-kolonel zulks ter nadere in- dueling door den minister van defensie, de reserve-majoors L. F. Apol, van het regiment jagers, P. H. Zaalberg, van het 9e regiment infanterie, K. A. Rove- kamp, van het 14e regiment infanterie, Y. Baan, van het 21e regiment infan terie, A. M. de Klerk, van het 3e regi ment infanterie, D. van der Zee, van het 10e regiment infanterie, G. J Hart- gers, van het 2e regiment infanterie, mr. W. A. C. van Dam, van het regi ment grenadiers, J. P. Boots, van het regiment jagers, en G. W. van Weste ring, van het 18e regiment infanterie. Burgemeester Bij Kon. Besluit van 22 Augustus 1936 is aan J. L. Oosterhoff, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Januari 1937, eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Westdongeradeel, met dankbetuiging voor de langdurige dien sten, in die betrekking bewezen. Onderscheidingen Bij K. B. van 12 October 1936 is be noemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau mr. H. M. Planten, voorzit ter van den „Soerabajasche Kunst kring" te Soerabaja. Bij K. B. van 5 October 1936 is toege kend de aan de Orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in zilver, aan A. Heijmans, fabrieksbaas bij de N.V. Zoutraffinaderij van J. Kok en Zonen, te Bergen op Zoom. W erkverschaffing Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken van 10 October 1936, is te rekenen van 1 Augustus 1936 be noemd tot adjunct-rijksinspecteur voor de werkverschaffing in tiidelijken dienst ir. H. J. W. Huöig, thans op arbeidscon tract werkzaam. Landbouwhoogeschool Bij beschikking van den Minister van I andbouw en Visscherij van 10 October 1936 is. voor bet tijdvak van 1 October 1936 tot 1 October 1937, wederom be- AMERSFOORT li Oct. Am. Venduhuis, Nicuwstraal 9. Yerkooping van huisraad. 1.30 u. n.m. 16 Oct. Centrale werkplaats der N« S. Spoorhoutvciling. 10 uur v.m. BAARN 14 Oct. „Het Kasteel van Antwerpen". Verkooping van een huis. 8 uur n.m. Schrale Lippen Gesprongen Handen noemd tot tijdelijk vast-assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- gon, dr. ir. P. Schoorl, te Bennckom (Gld.). Bij K. B. van 30 September 1936, is to rokonen van 1 September 1935, inge trokken het bij IC. B. van 14 October 1935 aan mr. A. van der Deurc verleen de eervol ontslag, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, als lector nan den cursus ter opleiding van landmeters te Wageningcn. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP SITTARD, 12 October. Vanavond om acht uur is op den rijksweg Heer lenSittard, ter hoogte van het dorp Doenradc in de gemeente Oirsbeek, de 49-jarige heer Hendriks uit Susteren, die daar per rijwiel van zijn werk Jn Heerlen kwam, van achteren aangere den door een vrachtauto van T. uit Vierlingsbeek, waarschijnlijk doordat dc bestuurder van de auto door het licht van een tegenligger werrd ver- blink. II. was op slag dood. Het lijk is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. De auto is in be slag genomen door de marechaussee, die het onderzoek leidt. ITet rijwiel van TI., die gehuwd en vader van zes kin deren was. is geheel vernield. DE „MARNIX VAN ST. ALDE- GONDE" AMSTERDAM, 12 October. De Marnix van St. Aldcgonde, welke he denmiddag van Genua zou vertrekken, zal in verband met bet oponthoud bij dc lossing van de door den brand be schadigde lading, morgen Dinsdag middag om vijf uur do reis voort zetten. DR. BIERENS DE HAAN 70 JAAR 's-GRAVENHAGE, 12 October. Do P.E N.-clubs, letterkundige kring van Nederland, heeft het voornemen Zon dag 18 dezer, in het hotel de Witte Brug te 's-Gravenhage. een maaltijd aan te bieden aan haren voorzitter den heer J. D. Bierens de Haan, ter gelegenheid van diens 70sten verjaardag. Aan de zen maaltijd zal worden deel genomen door vertegenwoordigers van de Vlaam- schc P.E.N.-clubs. DRONKEN AUTOBESTUURDER MAAKT STUKKEN AMSTERDAM, 12 Oct. Vanavond is op de Nieuwe Zijdsvoorburgwal een personenauto, welke, bestuur door een onder den invloed van sterken drank verkeerenden man, zich in do richting Paleisstraat voortbewoog ter hoogte van de St. Luciensteeg tegen het verkeers- z,uiltje in stukken, waardoor de draden van de electrische geleiding kwamen bloot te liggen en bovendien met den wagen contact maakten. De bestuur der. die eer met. een tamelijk groote ver wonding aan de rechterhand, door val lend glas veroorzaakt, was afgekomen, verzette zich hevig tegen zijn arrestatie, maar werd niettemin op doeltreffende wijze naar het politiebureau aan don Singel overgebracht, waar, nadat tegen hem eenige processen-verbaal waren opgemaakt, den man de gelegenheid werd geboden om zijn foes uit te sla pen. De auto was door de botsing dermate beschadigd, dat er een werk wagen van de tram aan te pas moest komen, om hem van de trambaan te trekken. Ver volgens is de auto ook naar het b\n^eu aan den Singel gesleept. Het tramver keer ondervond door het gebeurde een kwartier vertraging. Buitenlandsch Weeroverzicht De diepe depressie in Xoord-Scandi- navie en de hooge drukking, die zich naar het Westen en Zuiden terugtrok, brachten bijna geheel West- en Midden- Europa onder invloed van de Westelij ke luchtstrooming, zoodat het gebied van lichte vorst, behalve in Scandina vië, alleen in Zuid-Frankrijk en bij de Alpen wordt gevonden. In Xoord-Duitschland stormt het uit het Westen en valt overal regen, in het Zuiden heerscht nog fraai weer met ochtendnevel. Scandinavië heeft koude Noordelijke winden, in Noorwegen met regen en sneeuw, regen in Zuid-Zweden en tijdelijke opklaring met lichte vorst in het Midden. Op de Britsrhe eilanden klaart het weer bij matigen. Noord-Westelijken wind, op, in verband met de nadering van een nieuwe daling ten Westen van IJsland. Frankrijk en Zwitserland melden bijna overal windstilte en veel ochtend nevel, waarop fraai herfstweer zal volgen. Hier te lande is tijdelijke opklaring, na enkele regenbuien met afkoeling in den nacht, te wachten, vermoedelijk zal daarna de wind weer krimpen en de bewolking toenemen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5