INT. AUTOMOBIEL CONGRES VLAMMEN OP TEXEL WAT BEHANDELD IS Algemeene code voor verkeersregelen? „RED BOY" GAAT WEER TERUG Meer dan 42000 bezoekers Waar zijn de Postvliegers POLITIECOMMISSARIS STAAT TERECHT Fa. M.R.N. OOSTERVEEN Weder voorradig ROOKWORST Prima Medicinale Levertraan per flacon 40 ets. Duurder behoeft niet Beter bestaat niet A. van de Weg, Langestraat 23, Tel. 217 Het Verboden 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 13 OCTOBER 1936 Uniformiteit van de rij» en nummerbewijzen 's-GRAVENHAGE, 12 Oct. Zooals reeds is gemeld, is in de afgeloopen da gen dc vergadering van de A.I.A.C.R. gehouden in de lokalen van de Fran- sche Automobielclub te Parijs. De ver schillende vraagstukken worden al naar hun aard grondig voorbereid in permanente commissies. Het bestuur van de A.I.A.C.R., waarin Nederland eveneens is vertegenwoordigd, heeft zich in de eerste plaats bezig gehouden met kwesties van financieelen aard. De begrooting voor 1937 werd vastge steld en de rekening werd goedgekeurd. Met voldoening mocht worden vastge steld, dat dc finantieele basis gezond is, zoodat de A.I.A.C.R. ook in de toe komst haar nuttige taak met kracht zal kunnen voortzetten. De commissie tot behandeling van dc toeristische aangelegenheden constateer de, dat de pogingen tot uniformiteit van de rij- en nummerbewijzen in de verschillende landen reeds voldoende succes hadden opgeleverd om den Vol kenbond te kunnen verzoeken zich deze aangelegenheid mede aan te trekken. Voor wat betreft de pogingen om te geraken tot een algemeene code van verkeersregelen, ontspon zich een prin- cipieelc gedachtenwisseling over de vraag of beter resultaat mag worden venvacht, deze uniforme regels te gie ten in den vorm van een in alle landen gelijkluidende wetgeving, dan wel deze neer te leggen in een soort internatio nale high way code, welke zich bepaalt tot aanbevelingen. Men was het er over eens, dat beide vormen elkander successievelijk zouden moeten aanvullen om het beste resul taat te verkrijgen. De afgevaardigde van Zuid-Slavië kon mededecling doen van het verheugende feit, dat in het komende jaar dé vol tooiing mag worden tegemoet gezien van den eersten grooten specialen'auto- weg door dit land, waardoor een zoo zeer gewenschte internationale verbin ding wordt tot stand gebracht. Er werd voorts besloten .conform het voorstel van de Belgische Automobiel club actie te voeren voor een meer doeltreffende straataanduiding. Er werd op gewezen, dat zulks niet alleen aan genaam is voor den automobilist, doch tevens van zeer groot belang voor de verkeersveiligheid. Een aanduiding waar men de eerstvolgende huisnum mers moet vinden zou daarbij ten zeerste wenschelfjk zijn. Ook bij een z.g. T-kruising behoort men tegenover dc uitmonding van de zijstraat een duidelijke aanduiding te vinden, welke hoofdstraat men inrijdt. De commissie voor de douaneaangele genheden heeft op vlotte wijze haar agenda afgewerkt. De pogingen, sinds ecnigen tijd in het werk gesteld om ter vereenvoudiging van het grensver keer te geraken tot een soort automo- biclpaspoort, inplaafs van de thans in gebruik zijnde documenten, hebben voorshands nog niet bet gewenschte resultaat opgeleverd. De idee is hier aanmerkelijk vooruit op hetgeen thans nog practisch is te verwezenlijken. Dat het echter eenmaal zoover moet ko men, staat echter wel vast. Met algemeene instemming werd ken nis genomen van het voorstel namens de K.N.A.C. ingediend, tot het afschaf fen van de in vele landen nog gebrui kelijke heffingen, in den vorm van ze gel- of statistiekrecht, bij het afteeke- nen van grensdocumenten vereischt. Ook de wensch van de K.N.A.C., daar bij de belasting van de radiotoestellen te beletten, vond bijval. Indien men er op deze wijze in slaagt stap voor stad al deze kleinere of groo- tere bedragen te doen verdwijnen, zal zulks ongetwijfeld door den automobi list zeer worden gewaardeerd. Met belangstelling werd kennis geno men van de overeenstemming, welke is bereikt, zoowel met rle constructeurs als met de meeste douane-administraties ten aanzien van de uniformiteit van motor- en chassisnummers. Ook met de Amerikaansche construc teurs is over deze aangelegenheid con tact gezocht, zoodat, mag worden ver wacht, dat werkelijk te zijner tijd aan den thans bestaanden chaos een einde zal komen. Wellicht brengt men het nog eens zoover, dat de nummering zoo danig is uitgevoerd, dat dit als eenig te vermelden kanteeken voldoende is. Hierdoor zou heel wat werk worden be spaard Blijkens het uitgebrachte rapport, is de voorbereiding van de algemeene con ventie voor het toerisme op den goeden weg en mag worden verwacht, dat in het komende jaar een diplomatieke con ferentie kan worden bijeengeroepen. Men besloot de vraag in studie te ne men, op welke wijze het medenemen van kampeerwagens met hun inhoud kan worden vereenvoudigd. Zooals de toestand op dit oogenblik is, is de be zitter gedoemd aan vrijwel elke grens een gcheele waschlijst over te leggen van de artikelen, welke worden mee gevoerd. Met belangstelling werd vernomen, dat de Fransche douane-administratie bij wijze van proef op zekere voorwaar de het Fransche triptiek voorloopig voor een jaar nog wil handhaven. Met ingang van 1 Januari 1937 zou dit do cument verdwijnen om plaats te maken voor z.g.n. „acquits caution". Tijdens den maaltijd, welke Zater dagavond door de Fransche Automo bielclub aan de afgevaardigden naar het congres was aangeboden, heeft de Minister van Openbare Werken, zulks in antwoord op daarover gemaakte op merkingen. medegedeeld dat het in de bedoeling der Fransche regeering ligt om het internationale verkeer naar Frankrijk te vereenvoudigen door een einde te maken aan de verschillende heffingen als daar zijn statistiek en zegelrechten, belasting op radiotoestel len in auto's en dergelijke, alsmede door verlaging van de benzineprijzen. Naar men zich zal herinneren, heeft de K.N.A.C. reeds vroeger bij de Fran sche autoriteiten stappen gedaan om daartoe te geraken, en tevens desbe treffende voorstellen bij het congres der A.I.A.C.R. ingediend, zooals men ziet zonder resultaat. Een oude boerderij door brand geheel verwoest DEN BURG. 12 October. Door onbekende oorzaak is vanavond om kwart over zes brand ontstaan in de groote, oude, typisch-Tcxelschc bocderij, welke in de wandeling be kend is als „De Keet" of „Keet- zicht". Deze ligt in de laagte bij den Burg, vlak bij een bosch op een der mooiste plekjes van Texel. Zij is eigendom van den heer Evers en werd bewoond door de familie Geertsema. Gcertsema, die een zeer groot gezin beeft, werd door buren gewaarschuwd, dat er vlammen uit het dak van de groote schuur sloegen, in minder dan geen tijd stond de geheele schuur. Jie een voorraad hooi. toebehoorende aan den landbouwer Brouwer, bevatte, in lichter laaie. Kort daarop sloeg het vuur over naar de met riet bedekte woning, welke eveneens tot den grond toe afbrandde. De brandweer uit Den Burg kon tegen het felle vuur weinig of niets uitrichten. Dc gehpele inboe del ging in de vlammen op. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Huis en inboedel ware" verzekerd. BEROEPEN TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 12 October. Tn de kerkeraadsvergadcring van de Neder- duitsch Hervormde Gemeente te Am sterdam, welke hedenavond heeft plaats gehad, werd beroepen Ds. I-Ion- ders. predikant te Wassenaar, in dc vacature Ds. Roskam Abbing De F.ngclsche tentoonstelling weer gesloten na ruim drie maanden AMSTERDAM, 12 October. Na ruim drie maanden te hebben geduurd, en met een week te zijn verlengd, is gisteren de tentoonstelling van Engel- sche schilderkunst in het Stedelijk Museum te Amsterdam, die op 4 Juli door den Hertog van Kent, is geopend, gesloten. In deze drie maanden hebben meer dan 42.000 bezoekers de hier geëxpo seerde werken bewonderd, een onge kend hoog aantal voor een tentoon stelling. die uiteraard geen elementen bevat, welke er op berekend zijn de groote massa van het publiek te trek ken. Het pleit dan ook voor de ten toonstelling. dat zij niettemin een zoo groote aantrekkingskracht kon uitoefe nen, en niet minder dan 61 maal zijn gezelschappen rondgeleid om bij het bekijken der schilderijen deskundig te worden voorgelicht. Met den directeur van het Stedelijk Museum en organisator van de expo sitie. Jhr. D. C. Roëll. wandelden wij door de tentoonstellingzalen, waar men overal stuit op kisten en emballage materiaal. In sommige zalen ontbre ken reeds enkele schilderijen aan de wanden, in andere zijn nog slechts enkele doeken niet afgenomen Men is druk aan het pakken, want na zoo veel maanden afwezigheid stellen voor al de Engelsche musea er prijs op, de door hen afgestane meesterwerken, spoedig weer op hun oude plaatsen in Londen of elders te kunnen terugbren gen. Jhr. Roëll is dan ook niet uitgepraat over dc medewerking van Engelsche zijde, die zooals hem gebleken is. ook door het Nederlandsche publiek ten volle is gewaardeerd. Het is dan ook geen kleinigheid, kostbare werken als hier geëxposeerd waren, naar het bui tenland af te staan, en dit mogen wij in Nederland te meer waardeeren, waar het de eerste keer was. dat zulks door Engelsche musea is geschied. Anderzijds heeft men in Engeland ook groote waardeering gehad voor de wijze, waarop het Nederlandsche pu bliek in staat is gesteld kennis te ne men van de ontwikkeling der Engelsche schilderkunst. sedert do bloeiperiode na 1740 tot heden toe. Ook in Engeland zelf heeft men nog nooit een tentoonstelling gehad, die naast haar artistieko beteekenis, van zoo instructieve waarde was als deze. Zeer veel Engelschen hebben dan ook in de afgeloopen drie maanden het Stedelijk Museum bezocht, waaronder velen, die daarvoor speciaal naar Am sterdam zijn gekomen, o.a. kunsthisto rici. verzamelaars cn natuurlijk vele eigenaars van de afgestane schilderijen Ook de Engelsche pers was unaniem vol lof over de expositie. Het grootste en kostbaarste doek, Lawrence's „Red Boy", staat reeds in gepakt beneden cn zal apart verzon den worden, vanwege de zeer hooge waarde van het doek. De overige schil derijen worden in twee of drie zendin gen door de Hollandsche Stoomboot Maatschappij naar Londen terugge bracht. Met dc grootste zorgvuldigheid wor den groote cn kleine doeken ingepakt. Het glas wordt met linnen beplakt, opdat het. wanneer het zou breken, de verf niet zal beschadigen. Dikke pa pierbundels worden op de lijsten be vestigd opdat de doeken beschermd zullen zijn. Behalve de pakkers van het museum zelf. zijn twee cmballeurs van Chenue uit Londen overgekomen, die ook hebben meegewerkt aan het inpakken bij de verzending. De kisten en kratten met hun kostbaren inhoud worden in frans van het museum naar het schip vervoerd en dan in hun ge heel op de boot geladen. Het zal een groote verantwoordelijk heid van de schouders van den heer Roëll zijn. wanneer hij van alle eige naars bericht hoeft ontvangen, dat hun Hoeveel dagen z\jn ze onderweg? 6 3 3 6 O» O O O -SÉ T5 n bO o> <u G_ O ae 7.10 10.10 10.10 7.10 11.10 8.10 9.10 12.10 10.10 11.10 12.10 Amsterdam Marseille Rome Athene Rhodos Caïro Gaza Bagdad Basra Dj ask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Alorstar Medan Singapore Batavia 12.10 11.10 10.10 10.10 12.10 11.10 10.10 9.10 8.10 7.10 7.10 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam en Batavia Woensdag 14 October. eigendom weer ongeschonden in hun bezit is gekomen. Maar nu loopt hij dwalend door de half leege, rommelige zalen, en ver zucht: „Jammer dat wij er niets van kunnen houden. Ik ben er in die drie maanden zoo vertrouwd mee geraakt, en nu overal weer die leege plekken." De Nijmeegsche verduistering gen op 10 November voor de rechtbank ARNHEM, 12 October. De commis saris van politie te Nijmegen, S. J. W. van der M. zal op 10 November a.s. voor de rechtbank te Arnhem terecht staan, wegens valschheid in geschrifte en verduistering. Er zijn in deze zaak 13 getuigen gedagvaard. Verdediger is mr. P. D. M. Lem. In de dagvaarding is als valschheid in geschrifte ten laste gelegl het op maken van een valsohe leeningsacte tot een bedrag van 7500.terwijl verder een zestal feiten van verduistering, ge pleegd in de jaren 19311936 ten laste gelegd is, in welke jaren verdachte zich de volgende, hem toevertrouwde bedra gen wederrechtelijk heeft toegeëigend 2000, 1000, 255, 1677, 945 en 1605. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND BUREN (Geld.), 12 Oct. Gisteravond te omstreeks tien uur brak brand uit in de kapitale boerderij „Het Klaver blad" bewoond door en eigendom van den landbouwer A. J. Smits te Buren (Geld.). De brand, die tot ver in den omtrek te zien was, bracht zeer veel nieuwsgierigen op de been. Duizenden kilogrammen hooi, stroo en opgedorscht graan gingen verloren. Twintig kippen en een hond kwamen in de vlammen om. Het vee was nog in de weide. Eenig huisraad kon nog in veiligheid worden gebracht, de schade wordt door verze kering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De brand duurde tot ongeveer twee uur in den nacht. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 12 Oct Geslaagd 'cand. examen Theologie de heer H. J. de Kie- vid uit Utrecht en mej. J. A. E. van Borssenum Buisman, Haarlem. WAT ETEN WIJ MORGEN? Voor dc Koffietafel Macaroni-Aseinta. Bereiding: 150 gr. macaroni, 100 gr. boter, 100 gr. spek, 1 eetlepel tomaten puree, peper, zout, 150 gr. vlecschres- len, 50 gr. parmezaansche kaas. Breek de macaroni en kook zo gaar in X L. water met zout (20 a 25 min). Snijd het spek in kleine stukjes en braad het uit, voeg hier bij de boter en een flinke eetlepel tomatenpuree. Doe er vervolgens de vleeschresten (hier voor kunnen ook heel goed resten van soepkip gebruikt worden) bij en laat alles pl.m. 20 min. smoren. Giet de ma caroni af. voeg er de vlecschmassa en de geraspte kaas bij en laat alles nog pl.m. 5 min. doorkoken. Dien de maca- toni op in een dekschaal. Voor de middagtafel Lamsbout Aardappelen Roode kool Zwanipudding. Bereiding: 100 gr. bloem, 100 gr. bo ter, 1 stokje vanille, 2 d.L. melk, 3 eie ren, 70 gr. suiker. Boer de bloem in de gesmolten boter tot een gladde massa, voeg er de sui ker en de lauwe melk bij. Is dit goed vermengd, dan klopt men er beurte lings de dooiers in met het merg van een vanillestokje. Eerst op het laatst wordt er onder voortdurend kloppen het stijfgeslagen eiwit bijgedaan. Wrijf een warmen puddingvorm in met boter, bestrooi hem met paneermeel of fijne beschuit en laat hierin den pudding ca. lVa uur „au bain Maric" koken. Men kan er vanille- of vruchtensaus bijgeven. LANGESTRAAT 42 - TEL. 77 NOACK en TIELEMAN en DROS van E. DE WAAL i 's-GRAVENHAGE, 12 Oct. Op 56-ja- rigen leeft-ijd is hier ter stede overle den de oogarts E. do Waal, gepension- neerd kolonel van den militairen ge neeskundigen dienst in Ned. Indië. De crematie van het stoffelijk over schot zal plaats hebben a.s. Woensdag na aankomst van trein 11.41 uur. DOODELIJK ONGELUK EMMEN, 12 Oct. Hedenmorgen om negen uur is tusschen het gehucht An- gelslo en Nieuw-Dordreclit (gemeente Emmcn) een ernstig ongeluk gebeurd. De jongeman G. G. uit Oever (Em mcn), in dienst van den expediteur de L. uit Noordbarge, reed mee met een vrachtauto van zijn patroon en stond op de treeplank, wegens een defect aan den radiator. De auto reed intusschen door. Toen de chauffeur wilde stop pen, is G. van den motorkap gevallen. Ilij werd door een achter hem komende personen-auto gegrepen. Dc ongelukkige is kort na het ongeval overleden. INBREKERS AAN HET WERK MOORDRECHT, 12 Oct. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Moordrecht ingebroken bij drie families, n.l. bij ds. Kalkman aan de Dorp straat, den heer Hollander aan den Middelweg en bij den heer Dirkzwager eveneens aan de Dorpstraat. Ontvreemd werden een aantal gouden en zilveren voorwerpen en een bedrag van onge veer veertig gulden aan geld. Toen de inbrekers, twee in getal, bij den heer Dirkzwager opereerden, werden zij dooi den bewoner verrast, waarop zij ijlings met hun fietsen vluchtten. Do politie speurt naar de mannon. Üqswjda Grand Théêtre. Vanaf Vrijdag 9 tot en met Woensdagmiddag 14 October vertooning van de film: „David Copperfield". Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag en Zaterdag matinée, 2Vi uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 9 October vertooning van de films: „Wie het laatst kust" en „De'groo- le sensatie". Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 230. 6 en 8.30 uur nam. Ander.e dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicltfa. Vanaf Zondag 11 t.m. Dinsdag 13 October vertoo- ning van de film: „Regine". Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 810 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Mnsenm Fléhlte. WestsingeL (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- penteseelaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jengdlees* zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 29 Sept. en volgende dagen. „Sier kunst." Expositie en demonstratie kunstglasblazen. 1018 Oct. „Concordia", Lange straat. Eere-tentoonstelling van schilderijen van A. v. Weezei Er- rens. 105 uur. 10—24 Oct. Sierkunst. Tentoonstel ling schilderijen Louis Schrikkel. Opening 10 October. 3 uur n.m. Da gelijks 920 uur. 1025 October, Stichting „De Poth" Amersf. Kunstkring: Ten toonstelling schilderijen van W. Degouve de Nuncques. 13 October. Theosofische Loge. Psychometrische séance door den heer E. Benedict uit Amsterdam. 8 uur n.m. 13 Oct. De Valk. Lezing van den heer Panman voor de N.R.V. On derwerp: Oostenrijk. 8 uur. 13 October. princess-Room. Propa- ganda-avond van den Ned. Bond van Aquariumhouders. De heer Dirkzwager uit Utrecht spreekt over „Najaarszorgen." S uur n.m. 14 October. Theosofische Loge. Ver. van Spiritisten „Harmonia." Propaganda-avond m.m.v. mevr. A. van der SterVerduvn uit den Haag. 8.15 uur n.m. 14 October. Concordia. Openbare propaganda-vergadering van Int. Ver. Bellamy. De heer M. H. van der Stijl spreekt over: „Door samen werking naar Welvaart." 8 uur n.m. li en 15 Oct. Grand Théatre. Hen- riëtte Davids-Revuo „Daar knap je van op". S uur n.m. 15'October. Remonstrantsche kerk Opening Volksuniversiteit. Dr. R. Miedema spreekt over: „Erasmus in de kunst", 8 uur n.m. 18 October. Amsvorde. Ver. de Dageraad. De heer N. J. C. Scher- merhorn spreekt over „Wat de Spaansche burgeroorlog ons heeft te zeggen." 10 uur v.m. 17 en IS October. Muurhuizen 1. P.azar Ned. Padvindster Gilde. 17 October. De Valk. Tooneeluitvoe- ring van „Steeds Voorwaarts." 8 uur n.m. BAARN 26 Sept. IS October. Baarnscli Lyceum. Expositie van etöen en litho's van M. A. J. Bauer. (Dage lijks 104 uur: Zondags Vfa1- u.) Het is beter te zwijgen dan de waar- heid te zeggen op een nijdigen toon en aldus een kostelijken schotel tc beder ven door ccn slechte saus. Fr. de Sales. FEUILLETON 15. Ieder uur dat hij niet in haar gezelschap doorbracht was een gru wel voor hem, en hij betreurde bet feit dat zij in Moskou en niet in Lon den, Berlijn of Parijs waren. In ieder van die steden had hij haar kunnen overladen met bloemen en geschenken bet zou dan zijn auto zijn waarin zij toerden, zijn wijnen die zij dronken, doch het levenspeil in Moskou dwong hem zijn aangeboren irulheid tot op *»,»n tiende te beperken. Zij was verrukt over de manier waarop hij trachtte haar te boeien, doch haar milddadigheid was oncreveer gelijk aan de zijne en zij was verheugd hem als haar meest geliefde gast te onthalen. Zijn fijne geest en zijn scherpzinnigheid deden haar weldadig aan, zijn humor en ziin schroom, zijn zorgvolle attenties deden een onweer staanbaar beroep op haar hart. Commissaris Leshkin hield zich op den achtergrond. Somtijds kwam hij onverwachts in Valera Petrovna's wo ning, of begluurde Simon op een af stand met zijn roodgerande oogen, wan neer zij samen in een restaurant lunch ten. Simon haatte den man intensief, en Leshkin toonde eenzelfde haat, doih Valeria Petrovna scheen onversloor- haar. Zij dreef op haar zachte. Russi sche manier voortdurend den spot met hem wanneer hij onverwachts een vi site kwam afleggen en Simon lachte fijntjes wanneer hij haar wijze van op treden tegenover dezen ongetwijfeld schrandcrcn en machtigen man gade sloeg Het was de zevende avond die Simon en Valeria Petrovna genoeglijk -amen doorgebracht hadden, dat hij meende op te merken dat zii onrustig en neer slachlig was, loen hij haar van het ihe ater afhaalde. Hij nam haar handen in de zijne en vroeg zachtjes, wat haar hinderde. „Ach. m'n beste vriend." begon ze droevig, .jk vrees dat ik heel veel van je houd." „Lieveling," fluisterde Simon, terwijl hij haar handen teoder drukte en haar rose handpalm kuste. „Ja. ik ben bedroefd, want ik weet nu waar je vriend is." Simon keek plotseling op. „Hij hij is toch niet dood. wel?" vroeg hij anf. stig. „Neen, het is zooals jij vermoed hebt. hij zit in een staatsgevangenis." „Maar dat is prachtig. Zeg me maar waar." „Dat zal ik je later zeggen." zei zij met een zucht. „De avond is nog lang Voor je weg gaat zul je alles weten." „Maar lieveling, waarom ben je daar zoo treurig om? Ik geloof stellig dat wij Rex eruit zullen krijgen, als het maar eenigszins mogelijk is. En zelfs indien ik naar Londen zou moeten, kom ik hier later weer terug de volgende maand. Tenslotte is Moskou per vlieg tuig slechts twee dagen reizen van Londen verwijderd." „Ach, dat maakt me juist zoo ver drietig, Simon. Ik heb voor dit nieuws omtrent jouw vriend een prijs moeten betalen „Wat? Wat bedoel je eigenlijk?" vroeg hij bezorgd. Zij haalde haar mooie schouders op. „Het was Leshkin die me vertelde wat ik weten wilde. De laatste paar dagen hen ik bij hem geweest." „Ik wist niet dat je hem nog gespro ken had." „Hoe zou je dat kunnen weten, kleintje? Ik heb je beloofd dat ik je zou helpen je vriend te vinden en ik ben geslaagd." „Doch eh wat wilde Leshkin?" Zij glimlachte, ofschoon tranen haar oogen verduisterden „Ik moest hem be loven dat je morgen Moskou zou ver laten en niet terug komen." Eenigen tijd zaten zij zwijgend naast elkaar; heiden hadden geweten dat Simon's verblijf in Moskou van korten rluur zou zijn, doch beiden hadden ook deze gedachte reeds geheel op den ach tergrond geschoven. En nu het oogen blik gekomen was, waren zij totaal on- voorhereid, in deze eerste, groote op welling hunner wederzijdsche liefde. Eindelijk sprak Simon: „Maar jij kunt naar Londen komen." Zijn gezicht klaarde op. „Niet voor langen tijd. Galoubchick, het is nog zoo kort geleden dat ik daar geweest ben de Sovjets hebben niet graag dat hun artiesten naar het bui tenland gaan. Bovendien heb ik plich ten tegenover het Russische publiek. Mijn kunst is niet van mijzelf, zij be hoort hen toe." „Ik zou je in Berlijn kunnen ontmoe ten." „Misschien wij zullen zien. Doch vertel me eens, wat denk je voor je vriend te doen?" „Zijn in vrijheidstelling verzoeken of een rechtzaak ervan maken," zei Si mon, doch hij had zelf weinig vertrou wen in deze mogelijkheden. „Dat zal geen nut hebben. De com missarissen zullen alle bekendheid met zijn bestaan, officieel ontkennen. Hij is aangetroffen op verboden grond gebied en dat is juist het ergste van het geval. Hij zou dingen kunnen we ten die de commissarissen niet graag wereldkundig wenschen te maken." „Je eh hebt toch niet beloofd dat ik Rusland zal verlaten? Alleen maar Moskou." Zij glimlachte. „Neen, je behoeft slechls Moskou te verlaten. Maar ik kan wel raden wat je wilt doen. Je zult je vriend gaan zoeken in het ver boden gebied, gelijk de balalaika spe ler uit vroegere tijden, die jullie ko ning Richard Leeuwenhart ging zoe ken. O, mijn kleine Simon, het is als of jij Richard Leeuwenhart bent, doch ik maak me zoo vreeselijk ongerust over je." Simon lachte verlegen. „Zou er niets anders te doen zijn?" Zij stond op van den livan, en ging naar een bureautje in Empire stijl, trok oen lade open cn nam er een vierkante, met paarlen bezette ikon uit. Zij be keek het een oogenblik aandachtig Het stelde de Maagd Maria en het kind voor. Zij reikte het hem o^r. „Neem dit van mij aan, Batushka. en draag het altijd bij je. Het zal je beschermen." „Dank j'e, lieveling. Waarom ben je zoo goed voor mij?" Hij nam het minia tuurtje aan. „Ik eh - I eb nooit ge weten dat je vroom was. Jk wist in 't geheel niet dat Rusland nog geloovig was." „Je hebt gelijk," antwoordde zij dade lijk. „Vele popen zijn afgezet. Het wa ren slechte, aan den drank verslaafde menschen, ongeschikt als ienaren van God. Dat was een goede naatregel. doch er heerscht vrijheid van gedachten in het Rusland van heden. Men kan een Godsdienst aanhangen naar eigen goed dunken, en Rusland hoiiig Rusland - is eigenlijk niet vera* >id. Eenigen uitgezonderd dragen alle Russen God in hun hart!" Simon knikte. „Ik ge.oof dat ik het begrijp in ieder geval zal ik dit mi niatuur altijd bij mij dragen." Indien het mocht voorkomen dat je in moeilijkheden bent geraakt, zend dan deze ikon aan mij terug Kijk,' zij nam het vlug uit zijn handen en drukte op een verborgen veer. „iherin kun je een brief verbergen. Niemand die hem vin den zal. Geheel Rusland ker.t Valeria Petrovna. Teder bericht zal mij zeker bereiken, waar ik ook i.cht zijn." „Kan het niet gestolen worden? vroeg Simon met twijfel in zijn stem. ,.Ik bedoel met het oog op deze parelen, want die zijn echt." „Ze zijn klein en hocl weinig waard. Daarom zeg je ook ahqd iegun diegene die met de verzending van ten briefje belast wordt: Valeria pjtrovna geeft je duizend roebels indien ie de/.e ikon veilig aan haar persoonlijk overhan digt „Je bent zeldzaam lief voor mij ge weest," zei Simon, en trok haar naar zich toe. „Hoe kan ik je »oit neggen wat ik voel?" De eerste morgenschemering begon reeds te gloren over de sneeuwwitte straten en de ijsschotsen van de Mos- kawa, toen Simon zachtjes de woning van Valeria Petrovna verliet. Doch hij ging weg met de blijde gedachte dat hij wist dat Rex gevangen werd gehou den te midden der verlaten Siberische sneeuwvlakten in de stad Tobolsk. HOOFDSTUK IX. Bil den grenspaal. De hertog en Simon wandelden langs de wallen welke de vele gebou wen van het Kremlin omringden. Het was de schalksche zin voor humor van den hertog die hem ertoe bewogen had juist deze plek uit te kiezen, als het ware de hartader en de hersens van Sovjet Rusland, om daar een bespre king te houden welke tot doel had een samenzwering tegen de Sovjet's op touw te zetten. Dien morgen, toen de vermoeide doch overgelukkige Simon een stuk papier over de ontbijttafel had geschoven waarop slechts het woord Tobolsk stond, had de hertog slechts geknikt en gezegd: „Laten wij vanmor gen bij het Kremlin gaan wandelen. „Tobolsk," herhaalde de hertog, ter wijl zij in de richting van de rivier voort stapten „Is gelegen aan den an deren kant van het Oeral-gebergte." „Ja," stemde Simon zwaarmoedig toe. „het lijkt mij een verschrikkelijk lange afstand." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6