J.A. SCHOTERMAN Zn. St. EMILION 1929 BJORKVALL O? SCHIPHOL De moord in den Y-polder Kübler-kleding W. K. vanROSSUM Het Verboden Grondgebied HET RELAAS VAN ZIJN TOCHT Oceaanvluchten en veiligheid per flesch f 1.35, per anker f53. WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 NOODLANDINGEN Twee gewonden Mevr. Citroen metZ diMehje stuMen FEUILLETON door 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 OCTOBER 1936 Zijn noodlanding werd ver» oorzaakt door een man» kement aan de schroef AMSTERDAM, 13 October. He- denmiddag to ongeveer half vijf landde op Schiphol het uit Londen komende Zweedsche Viking-vlieg tuig S.-F.Y.R., eigendom van het Stockholmsche dagblad „Stockholm Tldningen" en plaats biedend aan drie personen, aan boord waarvan zich de Zweedsche Oceaanvlieger Kurt Bjorkvall bevond. Zooals men weet vertrok Bjorkvall verleden week met een vliegtuig uit New York met de bedoeling een non-stop- vlucht naar Stockholm te maken. Op korten afstand van do Iersche kust zag hij zich echter gedwongen, boven zee te dalen en hij dankt zijn leven slechts aan een Fransche trawler, die zich in de buurt bevond en die den vlieger kon oppikken, waarbij het toestel echter verloren ging. In het restaurant van Schiphol zit Bjorkvall tegenover ons, een forsche jonge kerel, blond en met een prettig open gezicht, gekleed in een sportief grijs colbertcostuum, dat hij blijkbaar in Londen heeft aangeschaft. Aanvan kelijk zou hij reeds vanmorgen per K.L.M. uit Londen zijn gekomen om dan met de lijn-machine verder te vliegen naar Stockholm, doch hij heeft er de voorkeur aan gegeven, mee te reizen met het sportvliegtuig, waarmede zijn vrienden hem naar Engeland tegemoet waren gereisd en dat hem morgen naar het Stockholmsche vliegveld Bromma zal brengen. „Ja, het is jammer, dat ik zoo dicht bij liet doel de reis moest opgeven, met nog voldoende benzine aan boord voor acht vlieguren, waarmee ik gemakke lijk Stockholm had kunnen halen." En Bjorkvall legt ons uit, hoe prach tig machine, motor en instrumenten zich gehouden hebben. Ilij is vol lof over de Bellanca Pace maker, die helaas verloren is gegaan. Aanvankelijk plaats biedend aan zeven personen was zij voor dit doel zoodanig met benzinetanks volgebouwd, dat er twee zitplaatsen in over waren ge bleven. Uitmuntend voldaan had ook de 420 p.k. Wasp Junior-motor, die het vlieg tuig een snelheid van 140 a 145 mijl per uur kon geven. En toen des nachts, op ongeveer 80 mijl afstands van do Iersche kust de motor raar ging doen, dikko rookwolken en vlammen er uit kwamen, had Bjorkvall dan ook niet dadelijk kunnen zien, wat er aan man keerde, maar in ieder peval bleek het hem raadzaam, te landen. Achteraf is het hem gebleken, dat de motor ver moedelijk heet is geloopen tengevolge van een mankement aan de schroef, die, zooals dat bij moderne vliegtuigen gebruikelijk is, een verstelbaren spoed had. Tijdens de vlucht, toen Bjorkvall ge- ruimen tijd met kleinen spoed had ge vlogen. en hij weer op grooten spoed wilde overgaan, bleek hem, dat de stuurinrichting, waarmede de onder linge hoek tusschen de schroefbladen versteld wordt, niet functionneerde, hier ter stede alleen bij LANGESTRAAT 18 - AMERSFOORT zoodat hij gedurende de gehcele ver dere vlucht op kleinen spoed moest blij ven vliegen, waardoor de motor een t< hoog toerental ging maken en zijn snel beid bovendien terugliep tot circa 110 mijl per uur. Gedurende den tocht had Bjorkvall reeds eerder te kampen ge had met sneeuwstormen en ijsafzetting, en een zeer groot gedeelte had hij moe ten blindvliegen. Landing op zee Toen hij zich tenslotte boven volle zee tot dalen gedwongen zag, bespeurde hij de lichten van een schip, in welks nabijheid hij met zijn machine op het water neerkwam. Het was een ruwe zee, en de neus van het toestel met den zwaren motor er in dook onmiddellijk onder water. Gelukkig bleef de machine op haar vleugels drijven en zag de Zweed kans, met een reddingsvest aan door het raampje van de cockpit op den vleugel te klimmen, juist voordat de cockpit onder water dook. Op do woelige zee maakte Bjorkvall een spannend half uurtje door, alvorens de Fransche visschers hem kwamen redden cn aan boord brachten van hun trawler, waar hij met de grootste gast vrijheid ontvangen werd. De visschers probeerden nog het vlieg tuig op sleeptouw te nemen, maar de hooge golven beukten het wrak der machine, waar steeds grootere stukken van afvlogen, zoodat men de Bellanca tenslotte maar prijs gaf. Wij vroegen Bjorkvall wat er van waar was, dat hij in New York een da me zou hebben achtergelaten, die hij beloofd had te zullen meenemen. Zijn oogen beginnen even ondeugend te schitteren. „Inderdaad", bevestigt hij, „Barones von Blixen Finnicker is de echtgenoote van een goede kennis van mij uit West- Afrika, en het was haar beloofd, dat zij de vlucht met mij zou mogen meema ken... mits ik den tocht, wat aanvan kelijk de bedoeling was, in Augustus had gemaakt. Bij de weersgesteldheid, die ik nu kon verwachten, achtte ik het niet verantwoord, een passagier mee te nemen, en aangezien ik wist, dat zij in elk geval mee wilde, startte ik, voordat zij er op verdacht was." Bjorkvall had zoowel een radio-com- pas als een kortegolf-ontvanger aan boord. Met geen van beide instrumenten was hij echter vertrouwd en naar zijn zeggen, hadden zij zeer slecht voldaan, had hij er althans weinig aan gehad. De geheele onderneming schijnt door het reeds genoemde dagblad „Stock- holms Tigningen" te zijn gefinancierd, welk blad recht had op de artikelen, die Bjorkvall over zijn vlucht zou schrijven. De vlieger heeft reeds vaker lange afstandsvluchten gemaakt, o.a. naar West- en Zuid-Afrika. In Zweden bezat hij een aantal ver keersvliegtuigen, waarmede hij particu liere diensten onderhield en een soort luchttaxi-onderneming exploiteerde. Indien men hem hiertoe in de gele genheid stelt, wil hij, naar hij ons ver zekerde, nogmaals een poging wagen om den Oceaan over te steken werkzaamheden in een z.g. voergat van een hoogte van 4 meter. De man kwam op een hooivork te recht., met het noodlottig gevolg, dat de steel hem 40 c.M. in het achterlijf drong. Nadat een medicus de eerste hulp had verleend; is E., die ondraaglijke pij nen leed. naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht, waar hij hedenavond aan de gevolgen is over leden. Volmaakt veilig Naar aanleiding van deze opmerking vroegen wij hem, of hij na de opgedane ervaring van meening was, dat een Oceaanvlucht heden ten dage nog moet worden beschouwd als een riskant avontuur of als een onderneming, die tot de normale mogelijkheden van de moderne luchtvaart behoort. „Kijk eens", was zijn antwoord, „pech kan men natuurlijk alijtd en overal krijgen, maar wanneer men als bekwaam vlieger de beschikking heeft over een goed toestel met betrouwbaren motor en goede instrumenten, dan is, mits men een periode uitkiest waarin de weersomstandigheden gunstig zijn, bij den huidigen stand der luchtvaart een vlucht over den Atlantischen Oceaan volmaakt veilig". IN EEN HOOIVORK GEVALLEN ALPHEN AAN DEN RIJN, 13 Octo ber. Op het erf van de boerderij van de weduwe Kwakernaat in den Gnep- hoek te Alphen aan den Rijn, heeft he denmiddag een droevig ongeluk plaats gehad. De ongeveer 26-jarige landarbeider W. Evers, die in een hooiberg werk ver richtte, viel, na beëindiging van zijn (Vervolg van onze vorige editie). Eenige rechercheurs, die reeds door het Hof zijn gehoord, leggen nog enkele aanvullende verklaringen af. Pres. (tot verd.): „Blijft u erbij, dat u onschuldig bent?" Verd.: Ja, meneer de president* ik ben volkomen onschuldig. Pres.: Maar u maakte dikwijls des nachts een roofvlucht. Dat staat vast Verd.: „Zoo... staat dat vast.. Steeds wordt de zaak weer uitgesteld en heb ben de getuigen iets anders." Pres.: Neen verd., jij hebt iets anders. De eene keer zeg je, dat je nooit een revolver hebt gehad en later geef je het weer toe, als je er niet meer tus schen uit kunt komen. Het woord is dan wederom aan den procureur-generaal mr. dr. D. Reilingh. Spr. vult zijn requisitoir aan met een kort overzicht van de bezwarende fei ten, die na het interlocutoir arrest scherper zijn belicht. Het staat vast, dat verd. herhaaldelijk nachtelijke stroop tochten hield. Na den moord is hij in de omgeving van Haarlem aangehou den. Natuurlijk had hij toen geen revol ver, dat zou te gevaarlijk zijn geweest. Wel droeg hij toen een groot dolkmes. Het staat thans vast, dat hij in het bezit van een revolver is geweest en dat hij daarmee heeft geoefend. Do patro nen zijn gevonden in de Prinsengracht, op de plaats, door do twee kroongetui gen aangewezen. Daaruit blijkt hun be trouwbaarheid. Ook blijkt eruit, dat die patronen gelijksoortig zijn aan den kogel, waarmee Gerrit Verhoeven is ge veld. Het meisje van Verhoeven heeft ver dacht aanvankelijk herkend aan de ge stalte. Later is zij onzekerder in haar verklaringen geworden. Er is in alle richtingen gezocht naar een „Arie", die bekend was met den verslagenc. Dit onderzoek heeft niets opgeleverd cn waarschijnlijk heeft Ver boeven zich vergist. Daar komt nog bij, dat er een getuige is, die beweert, dat erd. ook wel eens „Aric" wordt ge noemd. Zeer bezwarend acht mr. Reilingh de verjaring van verd., waarin hij zegt nooit een revolver in zijn bezit te hebben gehad. Spr. persisteerde bij zijn eisch: ver- oordeeling wegens doodslag tot twaalf jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. H. G. Stibbe acht het bewijs thans evenmin geleverd als voor de rechtbank. Er was reeds voor de rechtbank bezwarend materiaal en toch wees do rechtbank indertijd een interlocutoir vonnis. De rechters ver trouwden de hoofdgetuigen niet en zij spraken verd. vrij. Ook het Hof gelastte na een uitvoerig verhoor een hernieuwd onderzoek. Er zijn geen bezwarende nieuwe omstan digheden aan het licht gekomen. Uitvoerig gaat mr. Stibbe dan de ver schillende getuigenverklaringen na. De nacht was niet volkomen donker cn toch herkent het meisje van Gerrit V. deze verd. niet. Het staat vast, dat er linkshandig is geschoten, doch vaststaat, dat verd. rechts is. De zgn. „Arie puzzle" is niet opgelost door den procureur-generaal. Verhoeven noemde hem „Arie" en de dader heeft op de vraag „Wat doe je, Arie zonder eenig teeken van verbazing geantwoord: „Niets Gerrit". Dc broer van Verhoeven acht het niet aannemelijk, dat verd. de dader is. Ook deze getuige a charge is tot een decharge geworden. PI. noemt het zeer onaannemelijk, dat hij aan twee ken nissen en een onbekenden man zou heb ben verteld, dat hij in den polder iemand had neergeschoten. Een man met een beetje verstand doet dat niet. Pas een jaar later komen de hoofdge tuigen met hun verhalen. Zij hadden gezwegen zoo beweren ze omdat Utrech tschestr. 17 Tel. 145 ze bang voor de Mop waren. Ook dat is onaannemelijk. Hun verklaringen zijn niet slechts onaannemelijk, doch zijn op verschillende punten ook met elkaar in tegenspraak. De kroongetuige staat uitermate ongunstig bekend, zoo als o.a. blijkt uit een schriftelijke ver klaring van den hoofdcommissaris. Het is zeer goed mogelijk, dat de kroonge tuigen een complot tegen den verd. had den gesmeed cn hem een hak wilden zetten. Deze verdachte, zoo vervolgde spr., is niet in staat tot een doodslag of een moord. Niets wijst daarop. Dat past niet in zijn mentaliteit en in zijn karakter, noch blijkt het uit zijn verle den. Wat ook zou het motief voor een doodslag geweest zijn? Deze verdachte kent de gevangenis en hij weet wat er op een doodslag staat. Een veroordeeling zal onmogelijk zijn door dc groote leemten en de vele twij- felpunten. Er is in deze zaak één offer gevallen, ik hoop aldus spr. dat er geen tweede zal vallen en ik conclu deer tot bevestiging van het vrijspre kend vonnis. Na re- en dupliek stelt het gerechts hof de uitspraak vast op 27 October. Het Micasvliegtuig landt bij Beek; een sportvliegtuig veronge» lukt bij Steenbergen BEEK (L.), 13 October. Het vroe gere militaire vliegtuig P.H.-J.A.C., be stuurd door den militairen vlieger Reintjes uit Den Haag. met als passa gier de heer Clignet. eveneens uit Den Haag, in dienst van de Mica-campagne, van den Nederlandschen Middenstands bond. cirkelde hedenmiddag boven Beek. Omstreeks vijf uur was het toe stel tengevolge van den dikken en laaghangenden mist genoodzaakt op het gemeentelijk sportterrein van Meer beek een noodlanding te maken, welke moeilijke manoeuvre zonder materiee- le schade afliep, terwijl dc beide in zittenden van het vliegtuig ongedeerd bleven. Bij goed weer stijgt het toestel mor genochtend om negen uur op, om zijn campagne-taak voort te zetten. De machine staat thans onder be waking van marechaussee en gemeen tepolitie op het sportterrein te Meer beek. Sportvliegtuig verongelukt STEENBERGEN. 13 October. Vanmiddag omstreeks vijf uur ge raakte een sportvliegtuig, bemand met de hoeren Korpershoek en L. Heemskerk, beiden uit Amsterdam, onder de gemeente Steenbergen in moeilijkheden door het onklaar ra ken van den motor. De bestuurder wilde een noodlanding maken, doch in de laatste bocht gleed het toe stel door de te geringe vaart af en stortte omlaag. Het kwam terecht, op een land onder de gemeente Dinteloord. waarbij het geheel werd vernield. Arbeiders, die in den omtrek werkten spoedden zich naar de plaats van het ongeluk en haalden beide inzittenden uit de resten van het vliegtuig. Men waarschuwde den burgemeester, de politie en de ma rechaussee van Steenbergen, die ter- WAT ETEN WIJ MORGEN? Voor de koffietafel Braadstukje. Bereiding: -4 eieren, 4 sneetjes brood, V* liter melk of room, 50 gram ('A ons) boter, VA afgestr. eetlepel), 100 gram (1 ons) niet ie oude vette kaas, zout. Dc sneetjes brood aan beide kanten goudbruin bakken in de boter en in een vuurvasten schotel leggen. De ei dooiers met de geraspte kaas en de melk of room cn wat zout goed men gen. Het stijfgeklopte wit toevoegen en de massa in een vuurvasten schotel gie ten. Den schotel met een deksel er op in een niet te warmen oven plaatsen, totdat do massa vast geworden is, dan nog even zonder deksel, om bruin te laten worden. Geroosterd brood er bij opdienen of gebakken schijven tomaat. Voor de middagtafel Biefstuk.. Pommes frites. Spinazie. Caramelvla met slagroom. Voor dames, die prijs stellen op betere coupe GediptCoupeuse DALTONSTRAAT 46 stond maatregelen namen om de beide personen, van wie een een enkel had gebroken en do ander een lichte her senschudding had bekomen, naar het gasthuis te Steenbergen over te bren gen. Hun toestand was hedenavond gunstig. Het toestel was een Duitsch sport vliegtuig, gemerkt D.-E.J.E.F. en be hoorde laatstelijk toe aan den Duit- scher Otto Dimpfel, die in het voorjaar voordat zijn voorloopig bewijs van luchtwaardigheid was afgeloopen, met de machine naar Londen vertrok. Na dien is het toestel niet meer in ons land geweest. Thans was het op weg van Antwerpen naar Schiphol. GENERA AL-MAJOOR A. M. VAN WIJK f 's GRAVENHAGE, 13 Oct. Op 76- jarigen leeftijd is hier ter stede over leden de gepensionneerde generaal-ma- joor der huzaren A. M. van Wijk, rid der in de Oranje-Nassau-orde met de zwaarden cn drager van het Militaire Kruis le klasse van België. en (jon vooA cfeScfuerdLen Grand Thé&tre. Geen filmver- tooning. Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag en Zaterdag matinée, 2]A uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 9 October vertooning van de films: „Wie het laatst kust" en „De groo te sensatie". Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 230, 6 en 8.30 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicitia. Geen film- vertooning. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhite. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re gen tes6elaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwst raat 24. 29 Sept. en volgende dagen. „Sier kunst." Expositie en demonstratie kunstgla6blazen. 1018 Oct „Concordia", Lange- straat Eere-tentoonstelling van schilderijen van A. v. Weezei Er- rens. 10—5 uur. 10—24 Oct. Sierkunst. Tentoonstel ling schilderijen Louis Schrikkel. Opening "10 October. 3 uur n.m. Da gelijks 920 uur. 10—25 October, Stichting „De Poth" Amersf. Kunstkring: Ten toonstelling schilderijen van W. Degouve de Nuncques. 14 October. Theosofische Loge. Ver. van Spiritisten „Harmonia." Propaganda-avond m.m.v. mevr. A. van der SterVerduyn uit den Ilaag. 8.15 uur n.m. 14 October. Concordia. Openbare propaganda-vergadering van Int. Ver. Bellamy. De heer M. H. van der Stijl spreekt over: „Door samen werking naar Welvaart." 8 uur n.m. 14 en 15 Oct. Grand Thé&tre. Hen- riëtto Davids-Revue „Daar knap je van op". S uur n.m. 15 October. Remonstrantsche kerk Opening Volksuniversiteit. Dr. R. Miedema spreekt over: „Erasmus in de kunst", S uur n.m. 18 October. Amsvorde. Ver. 'de Dageraad. De heer N. J. C. Scher- merhorn spreekt over „Wat de Spaansche burgeroorlog ons heeft te zeggen." 10 uur v.m. 17 en 18 October. Muurhuizen 1. Bazar Ned. Padvindster Gilde. 26 uur. 17 October. De Valk. Tooneeluitvoe- ring van „Steeds Voorwaarts." 8 uur n.m. 26 October. Restaurant Princess. Ver. van vrouwenbelangen en gelijk staatsburgerschap. Mevr. dr. M. SpaanderDuyvis houdt een lezing over: „Van moeilijke ouders en moeilijke kinderen, oorzaak en be strijding." 8 uur n.m. ZEIST 24 October. Figi. Centraal Tooneel voert opITet voorste Legioen. 8 uur n.m. BAARN 26 Sept. 18 October. Baarnsch Lyceum. Expositie van etsen en litho's van M. A. J. Bauer. (Dage lijks 104 uur; Zondags P/2—4 u.) En als de wond niet heelen wil, Welaan, zoo sterf maar sterf zoo stil, Dat nooit een sterveling vermoed' Waardoor uw hart is doodgebloed. Robert Prutz. 16. „Het is ongeveer dertienhonderd mij len, dat wil zeggen iets minder dan de afstand van hier naar Londen." Simon grijnslachte. „Ergens in Sibe rië, is 't niet?" „Juist, beste vriend," zei de hertog lachend„Doch Siberië is een ruim ba grip Laten wij dankbaar zijn dat de arme Rex niet In Tomsk in de gevan genis zit. Wat een afstand van twee duizend mijlen of Irkoetsk, wat drie duizend mijlen, of Jakoetsk wat vier duizend mijlen ver is. Al deze plaatsen ligeen echter in Siberië." „Nu, daar ben ik blij om," lachte Si mon achter zijn hand „Maar hoe ko men wij daar?" De Reichleau keek zorgvuldig om zich heen en overtuigde zich ervan dat zij niet afgeluisterd konden worden. „Voor wij het hotel verlieten," begon hij zachtjes, „heb ik de kaarten en spoorboekjes ingekeken die daar ter inzage lagen. Ongelukkig genoeg ligi Tobolsk niet aan de trans-Siberische hoofdlijn. Het ligt ongeveer honderd twintig mijl benoorden dezen spoor weg. Verder heb ik gezien dat er een lokaaltje loopt van het stadje Tyumen dat juist aan de Siberisch-Russiscbe grens ligt, doch de sneltreinen stopp*» daar niet- Een andere lokale lijn loopt Noord-Westelijk van Tomsk, doch da* zou nog vierhonderd mijl verder in SiberiN in de richting van Omsk zijn, netwelk ongeveer een verlies van een dag beteekenL" „Het schijnt moeilijk te zijn om daai tc- komen," merkte Simon op. „Zoo is het. Ik vermoed dat de go makkelijkste weg zal zijn de thans Si berische spoorweg tot Sverdlovsk ol Ekaterinberg, zooals het ook wel g* noemd wordt, naar de verliefde keize rin van dien naam. Dat is de laaUte stad van beteekenis in Europeesch Rus iand en alle sneltreinen stoppen daar Daar kunnen wij de lokale trans Side i-.sche spoorweg nemen die direct voo» Tobolsk stopt en die nog niet geheel en al klaar is. De lijn eindigt bij den W s- teroever van de Tavda rivier, maar er liggen nog ongeveer honderdtwintig mijlen tusschen Tavda en Tobolsk en het is zoo goed a's zeker dat er tus se hen het einde van den spoorweg °r> r'e stad een slededienst bestaat." „Je eb hebt het dus niet defi nitief kunnen uitzoeken?" „Neen, niets over de nog niet w>y tooide lijn van Sverdlosk of de zijl ju van Tyumen. Bovendien moeten wij zeer voorzichtig zijn met onze informa ties om geen vermoedens te doen ont staan dat wij van plan konden zijn, do toegestane grenzen voor toeristen la overschrijden." „Ik eh veronderstel," aarzelde Simon, „zou het gezantschap niets kun nen doen?" De hertog lachte. „Hoe zouden zij dat kunnen, m'n beste kerel? Indiei wij eenige zekerheid hadden dat Rex in Tobolsk is, zou het een ander geval zijn. Doch de Sovjets opdracht gev*n hem vrij te laten op do inlichting?u die door Valeria Petrovna verstrekt zijn zou nutteloos zijn. Zij zouden hem dan onmiddellijk naar een andere ge vangenis overbrengen. Het eenige wat wij doen kunnen is de waarheid uit zoeken, en het probleem is, hoe er te komen. Wat mij persoonlijk betreft, ik ben van plan om naar Sverdlovsk le gaan, en daar mijn kansen af t* wachten." „Tiet zal mij benieuwen of zij ons laten gaan", antwoordde Simon be zorgd. „Ik heb er niets van gezien in de boekjes die voor touristen worden uitgegeven." „Dat moeten wij uitzoeken, doch in ieder geval zullen zij mij niet dwingen een billet tot Wladiwostock te nemen en, indien de trein stopt in Sverdlovsk, kan ik daar uitstappen. Ik wil je er even bijzeggen ,beste vriend, dat het niet mijn bedoeling is dat ie mij op deze reis behoeft 1e vergezellen." „Waarom niet?" Met flikkerende oogen keek Simon naar zijn vriend. „Er zijn verschillende redenen", ant woordde de hertog rustig. „Ik geloof dat je hier zeer gelukkig bent. Het zou jammer zijn, je bezoek te bekorten. Het was toch aan jouw oplettendheid te dan ken dat wij Jack Straw ontdekten, die ons dadelijk vertelde van Rex 'bezoek aan Rusland. Jij hebt ook verschillen de andere dingen opgelost, o.a. zijn ver blijfplaats, terwijl ik nog niets gedaan heb. Nu is het mijn beurt. Wanneer ik uit den trein stap in Sverdlovsk, zal ik vermoedelijk wel tegen de wet eon- digen en het zou mij hijzonder aange naam zijn jou hier in Moskou veilig tp weten, en, indien noodig, wanneer ik binnen korten tijd niet terug zou kee- ren, ervan overtuigd te kunnen zijn dal jij de noodige stappen bij de geznn schappen zou doen. Het zou een zeer groote dwaasheid zijn, als wij ons alle bei in het hol van den leeuw waagden." „Hm, dat geef ik toe", knikte Simon „Zeer zeker is het heel goed dat ie d menschen van de gezantschappen kent. Jij zou er meer kracht achter kunnen zetten, dan ik. Het lijkt mij beter dat jij hier blijft en dat ik naar Tobolsk ga." „Maar beste kerel, wees nu toch niet dwaas." De hertog fronste zijn wenk brauwen. „Dat ben ik niet", zei Simon met een eigenaardig lachje. „Ik zal je vertel len wat er is. Ik kreeg die informatie over Rex niet voor niets. Valeria Pe trovna ontving haar van Leshkin, maar hij liet haar beloven dat ik vanavond Moskou zou verlaten. En op die ma nier zou dat dus geregeld zijn." „Inderdaad", riep de hertog verrast uit, „doch zelfs op deze manier zou ons probleem niet opgelost zijn. Wat wil je in Tobolsk beginnen. Je spreekt geen Russisch." „Hm." Simon scheen eenigszins ont moedigd. „Dat is wel vervelend." „Wij zullen samen gaan", zei de her tog beslist. „Tk moet je bekennen dat ik meer dan blij zal zijn ie bij me te hebben." „Nu, om je de waarheid te zeggen ik zou liet ook verschrikkelijk gevon den hebben alleen te gaan." „Dan is de zaak in orde. Laten v •naar het hoofdkantoor van de In- tourist gaan. Wij zullen verschillende reisplannen bespreken en zeggen dat wij graag naar Siberië wilden gaan. Wij zullen niet over Tobolsk spreken, maar over Irkutsk dat is eenige hon derden mijlen verder. Het is heel na tuurlijk dat wij die plaats willen zien, daar het een prachtige stad is in het hartje van Siberië bij het Baikal meer. juist ten noorden van de vlakte van Mongolië. Daar vestigden zich de poli tieke bannelingen voor de revolutie. I-lêt was een centrum van verlichte geesten en cultuur." „Ik dacht dat zij naar het Noor-ten werden gezonden", zei Simon. „Naar de zoutmijnen en soortgelijke oorden van verschrikking." De Reichleau schudde het hoofd. „De hemel beware me, dat is een geheel verkeerd idée. Zekere misdadigers en gevaarlijke boeven werden naar de mijnen gezonden, dat is waar. Maar de politieke gevangenen werden slechts naar de andere zijde van het Oeral-ge- bergte verbannen, waar zij vrij waren in hun doen en laten en ook hun be roep konden uitoefenen. Zij trokken van stad tot stad om zich gemeenschap pelijk hier of daar te vestigen." Toen zij in 't Intourist-bureau waren aangekomen, ontvouwde de hertog daar zijn plannen. De magere man die hen hielp, was niet bijzonder beleegd. „Irkutsk? Ja, het is wel mogelijk daarheen te gaan. Maar er zijn veel bezienswaardige steden in Rusland zelf. Leningrad bijvoorbeeld." „Neen", antwoordde de hertog vast beraden. Hij kwam juist uit Leningrad. „Nu. dan Kief, Odessa, Karhoff, Sta lingrad" „Neen. de Reichleau en zijn vriend waren van plan al deze mooie steden pas op hun terugweg te gaan zien. Zij hadden ruimschoots den tijd, doch nu wenschten zij vóór alle sleden eerst Irkutsk te zien. Welnu dan, als zij het wenschten, konden zij het gedaan krijgen. Het schrale mannetje begon de reisbiljetten in orde te maken. Wenschten de heeren Donderdagavond of Zondagavond to vertrekken? Of wilden zij tot Dinsdag wachten? De trein liep drie maal per week. Vanavond nog? Net zooals zij wilden. De trein verliet het Smolenski- station om vijftien uur dertig, en de Saverinii om zeventien uur vijf en vijf tig. Wilden de heeren per auto naar Saverinii gaan? Het was weliswaar een groot verschil, zij moesten daar meer dan een uur wachten, voor het opne men van de post, doch het was wel wenschelijk dat de heeren op zijn minst drie kwartier voor het vertrek aanwezig waren. Paspoorten en bagage moesten eerst geregistreerd worden. Hij zou de biljetten door de autoriteiten la ten afteekenen en naar het hotel stu ren. „Zijn er onderweg nog plaatsen die interessant zijn?" vroeg de hertog, zoo onschuldig mogelijk. „Neen, u reist ver benoorden NischnL U gaat via Dani- lov, Bui, Viatka, Perm, Sverdlovsk, Omsk, Krasnoyarsk en Kansk." „Wat zegt u over Perm? Dat is toch een mooie stad, is 't niet?" „Ja, daar kunt u, wanneer u dat wenscht, uw reis onderbreken." „En Omsk? Is dat ook een groote stad?" „Ja, daar kunt u ook uitstappen. Maar er is in die plaatsen niet veel te zien." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6