VALSCHE VERKLARING OVER DOODSOORZAAK? INBRAKEN TE VOLENDAM Louis de Vries 65 jaar EEN ARTS VOOR DE RECHTBANK „Kraaltjes" op bestelling Waar zyn de Postvliegers VERGIFTIGING? ROOFOVERVAL Broodprij sverlaging te den Haag Peil van 1914 bereikt DE DIEFSTALLEN BIJ STOKVIS Groote belangstelling UIT DE STAATSCOURANT JONG VAN HART VAN ONZE VEEMARKTEN 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 OCTOBER 1936 Het Openb. Ministerie eischt een zware straf tegen den verdachte 's-GRAVENHAGE, 13 October. Voor de Haagscho Rechtbank heeft terecht gestaan een arts te 's-Gra- venhage, wien bij dagvaarding ten laste is gelegd, dat hij op 11 Maart J.l. opzettelijk een valsche verkla ring omtrent de doodsoorzaak van zuster W., zou hebben" afgegeven, daarop te vermelden dat de dood het gevolg was van vitrium cordis, terwijl hij wist, dat patiënte zich door ophanging van het leven had beroofd. r In deze zaak werd als getuige gehoord dr. J. S. van Solkema, die verklaarde, dat hij door verdachte werd aangezocht om de doodsoorzaak mede vast te stel len en dat zijn onderzoek dienaangaan de hem aanleiding heeft gegeven om 'de politie te waarschuwen, dat hier ver moedelijk geen natuurlijke doodsoor zaak aanwezig was. Evenwel verklaar de getuige uitdrukkelijk dat door hem niet is geconstateerd, dat de dood als gevolg van ophanging is ingetreden. Lijkschouwing heeft niet plaats gevon den. Verdachte verklaarde, dat hij zuster XV. geruimen tijd als patiënte behan delde en dat deze in ernstige mate aan een hartaandoening leed. Zij was daar door levensmoede geworden en verlang de sterk naar het einde. Ten slotte heeft zij getracht zich het leven te be nemen, maar de manier waarop zij dit deed, was zoo gebrekkig, dat hier niet van ophanging kan worden gesproken. Verdachte had haar n.l. aangetroffen zittende op den grond met een wollen idoek als lus, los om de hals gewikkeld. Verdachte achtte het dan ook geens zins uitgesloten dat de dood als gevolg van een sterke emotie was ingetreden. Patiënte had een briefje achtergela ten, waarin zij den dokter verzocht „hartzwakte" als oorzaak van het over lijden op te geven. De president merkte op, dat de directe doodsoorzaak toch „ophanging" was, maar verdachte zei- de dat dit geenszins was komen vast te staan. Het O.M., waargenomen door mr. Co- hen Tervaert, betoogde dat uit de ver klaring van dr. S. gebleken is, dat de doodsoorzaak geen natuurlijke was. Uit de omstandigheden hier naar voren ge komen blijkt tevens, dat do ware doods oorzaak „ophanging" en niet „vitrium cordis" is. Bovendien heeft verdachte twee verklaringen afgegeven, een voor den burgerlijken stand en de andere voor de nabestaanden, teneinde de cre matie en de afwikkeling van verzeke ringen e.d. mogelijk te maken. Voor spr. staat vast dat hier van opzet moet worden gesproken. Het betreft hier een ernstig misdrijf waartegen gestreng moet worden opgetreden. Op dien grond vorderde de offi cier een geldboete van 1000. subs. 100 dagen alsmede een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden met drie jaar proeftijd. Mr. Reysenbach de Haan uit Leiden betoogde als raadsman van verdachte, dat diens handelingen niet gericht wa ren op eenige bevoordeeling van wien dan ook. Het afgeven van deze verkla ring geschiedde uitsluitend op idieele overwegingen en verdachte wist dat pa tiënte jaren aan het hart leed en ten gevolge daarvan moest overlijden. Uit eigen beweging heeft hij dr. van S. ge waarschuwd en deze heeft uitdrukke lijk verklaard niet te hebben kunnen constateeren dat de dood als gevolg van ophanging is ingetreden. Wel is er twij fel gerezen omtrent de juiste doodsoor zaak. Hier is de vraag of verdachte de overtuiging had dat patiënte aan hart verlamming is overleden en pleiter zei- de deze vraag bevestigend te moeten be antwoorden. Waar geen opzet bestaat, concludeer de pleiter tot vrijspraak. Subsidiair ver zocht hij de rechtbank rekening te wil len houden met de reeds door zijn cliënt ondervonden onaangenaamheden tij dens het vooronderzoek. Uitspraak 27 October a.s. Een Dickenssgeschiedenis voor het Amsterdamsche Hof AMSTERDAM, 13 October. Om- •treeks Pinkster van het vorige jaar Is te Volendam een groot aantal in braken gepleegd. Dikwijls sloeg de dief op klaarlichten dag zijn slag, wanneer ide bewoners afwezig waren. Geldsommen tusschen de 50 en 10 maakten de buit uit. Een uitvoerig po litieonderzoek bracht licht. Een jon gen van nauwelijks 17 jaar bleek de dader te zijn. Nadat hij zijn straf had Uitgezeten, bracht zijn onthulling ech ter de arrestatie mee van twee Volen- 'dammer vischventers. Volgens het ver haal van den jongen hadden deze twee mannen. B. en K. hem overgehaald in te breken, de buit had het tweetal yoor een groot deel voor zich opge- eischt. Beide mannen zijn door de rechtbank [Wegens heling veroordeeld tot zes maanden. Zij ontkenden en hielden vol, dat de jongen het heele verhaal loog. De jongen werd wegens diefstal met braak, meermalen gepleegd tot drie maanden tuchtschool veroordeeld nadat hij drie maanden in voorarrest had doorgebracht. Een van de twee mannen berustte in zijn vonnis, hoewel hij bleef ontkennen De tweede, de vischventer C. K. stond vandaag in hoogcr beroep voor het Hof lerecht. Als hoofdgetuige kwam de 17-jarige Jongen voor het hekje. Hij handhaafde zijn verklaringen: hij was door de twee mannen overge haald. Als eerste slachtoffer was de broer van B. uitgekozen, doch dat ging niet door. Op een Zondag was het 'drietal een familie tegengekomen, die Op weg was naar de kerk. „Laten we eens gaan kijken, wat ze Ihuis gelaten hebben", had verdachte toen voorgesteld. Eerst was er „coura- gewater" gedronken, zooals de presi dent het noemde en daarna had getui ge de inbraak gepleegd. Een ruit was spoedig verbroken en in een kast had hij 54 gevonden. De twee opdrachtgevers hadden op Uitkijk gestaan. Toen ze zagen dat al les goed was afgeloopen waren ze weg gegaan. Den volgenden dag had de verdeeling plaats eevonden, nadat ge tuige het geld dien nacht onder dc pannen had verborgen. Getuige had alles afgegeven, slechts 'f had hij zelf mogen houden. Eenige dagen later had B voorge steld bij zijn vader in te breken. Doch ook dit plannetïe ging niet door. In plaats daarvan bracht getuige een bezoek aan S. Weer bedroeg de buit ruim 50.en weer had hij ongeveer alles afgegeven. Maar nog waren de opdrachtgevers niet tevreden. Weer gaven ze hem twee adressen op en de jongen kwam terug met kleine geldsbedragen. President: „Nu verdachte, wat zeg je er van?" Verd. (opgewonden): „Hij liegt alles" Pres. (tot getuige): .,'t Is toch wel erg vreemd, dat ie alles afgaf. Edel moedig en ik zou biina zeggen stom. Getuige geeft een verklaring, dio niet onaannemelijk klinkt: «Ik was een beetje bang voor ze, want ze zouden toch te weten komen, wat ik gestolen had." De procureur-generaal Mr. Versteeg ondervraagt hem nog nader. De jongen vertelt, dat hij vroeger nooit had in gebroken. De beide mannen hadden hem overgehaald, hij ging altijd met ze mee om visch te venten. Er komen nog een paar jeugdige Vo- lendammertjes voor het hekje. Ze heb ben een deel van het geld ten ge schenke gekregen, 't Is wel een heel klein deel. enkele stuivertjes, maar ze zijn van de zaak tamelijk goed op de hoogte. De rijksveldwachter vertelt, dat de jongen, na zijn veroordeeling verklaar de. dat hii op bevel van de twee ven ters had ingebroken. De procureur-generaal Mr. Versteeg is van meening. dat de omstandighe den aan de verklaringen van den jeug digen kroongetuige een groote mate van waarschijnlijkheid geven. Zoo heeft b.v. een Volendammer gezien, dat een van de heide mannen den dag na den inbraak 10.aan zijn vrouw gaf. Toen ze vroeg hoe hij aan het geld kwam had hii gezegd: ..Houd je mond maar, het gaat je niets aan". Veelzeggend is ook het feit. dat de vroegere mede-verdachte in deze zaak in zijn straf berust heeft. Spreker is van oordeel, dat de straf, aan verdachte opgelegd, te laag is, zoo dat hij opnieuw rechtdoende een veroordeel in g tot negen maanden ge vangenisstraf vordert. De verdediger Mr. Drievoet, verzoekt het Hof met klem om alsnog den ver dachte die in zijn straf berust heeft, als getuige te hooren. De verklaring van den iongen acht pleiter zeer onbe trouwbaar en een veroordeeling zal z 1. niet kunnen volgen. Pleiter dringt aan on vrijspraak, voor het eeval het Hof niet zou besluiten om den veroordeel de alsnog als getuige te hooren. Hoeveel dagen ztfn ze onderweg? 4 4 10.10 10.10 11.10 12.10 13.10 Amsterdam Marseille Rome Athene Rhodos Cairo Gaza Bagdad Basra Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Alorstar Medan Singapore Batavia 13.10 12.10 11.10 10.10 10.10 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam en Batavia Zaterdag 17 October. Een verdacht geval te Spekholzerheide KERKRADE. 13 October. In den afgeloopen nacht zijn twee bewoners van Spekholzerheide onder verdachte omstandigheden plotseling overleden. Het zijn de caféhouder Lcmmens en de heer Fisschers. Het vermoeden be staat. dat beiden het slachtoffer zijn geworden van vergiftiging. Dit zou zijn geschied door iemand met wien het tweetal gisteravond in het café van den heer Lcmmens had kaart gespeeld. De politie heeft een diepgaand onder zoek ingesteld, dat nog steeds voort duurt. Tot dusverre is echter nog geen arrestatie geschied Het onderzoek, dat de politie heeft in gesteld naar aanleiding van den plot- selingen dood van den caféhouder L. en den werkloozen onderwijzer F„ die bei den in penibele financieele omstandig heden verkeerden, is nog niet beëindigd Men gelooft echter niet, dat het in de ze zaak tot een arrestatie zal komen. De lijken bevinden zich nog te Kerk- radc, tot welke gemeente Spekholzer heide behoort. ROTTERDAM, 13 Oct. Gisteravond tegen half zes, even voor sluitingstijd, stapte een man den wijnhandel van de firma van R. aan de Wijnhaven alhier binnen en vroeg den loopknecht, den 24-jarigen J. T. K, een prijscourant. De knecht bevond zich alleen in den winkel, daar de kantoorbediende juist even weg was gegaan om zijn handen te wasschen. Toen IC zich omdraaide om de prijscourant te verstrekken, kreeg hij met een zwaar voorwerp een slag op het hoofd, zoodat hij bewuste loos ineenzakte. In dien toestand vond de kantoorbediende hem bij zijn terug keer. De jongen kwam spoedig tot be wustzijn. Bij nader onderzoek bleek, dat uit een lessenaar een blikken sigaren- doosje, inhoudende een biljet van 100 gulden, eenige biljetten van 25 en 10 gulden, alsmede eenig klein geld, tot een gezamenlijke waarde van 300 gul den, verdwenen was. MEVROUW SPEENHOFF MOET EEN OOGOPERATIE ONDERGAAN SCHEVENINGEN. 13 October. Me vrouw C. A. J. Speenhoff—Prinz, de echtgenoote van den bekenden bard, is vandaag in het academisch ziekenhuis te Leiden opgenomen voor het onder gaan van een vrij ernstige oog-operatie. Prof. J. van der Hoeve zal de opera tie verrichten. Concurrentie van „wilde bakkers" speelde een rol 's-GRAVENHAGE, 13 October. Zoo als is medegedeeld, hebben de gezamen lijke organisaties in het bakkersbedrijf te 's-Gravenhagc, met ingang van he den, de broodprijzen verlaagd. Deze ver laging komt neer op 1 cent behalve voor het bruinbrood, waarvan de prijs het zelfde is gebleven. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons gewend om eenige nadere inlichtin gen tot den secretaris van de Haagsche broodbakkerspatroonsvereenging, mr. J. F. A. van der Heijden, die ons het vol gende mededeelde. In de laatste maanden is de bloem- prijs opgeloopen van 13 tot 13 gulden per 100 Kg. Deze prijsstijging is niet verwerkt in den broodprijs en kwam dus geheel ten laste van de bedrijven. In den Haag was de toestand nu zoo: de groote bakkerijen berekenden voor het meidbrood, thuisbezorgd, 21 cent, waarbij gegarandeerd werd een divi dend van 10 procent. Wie geen dividend wenschte to ontvangen, betaalde 10 cent. Bij de coöperatie „De Volharding" staat de zaak anders. Daar was men verplicht om dividend te nemen. Deze verplichting is nu afgeschaft. Wan- neer deze coöperatie dus nu den brood prijs verlaagd met 3 cent, zit daarin 2 cent dividend-marge, zoodat de werke lijke verlaging 1 cent bedraagt. De z.g. wilde bakkers, die niet gebon den zijn aan loonen 'en arbeidsvoorwaar. den en bovendien geen behoorlijke be- drijfspolitiek voeren, doen de bonafide bakkerijen een deloyale concurrentie aan. De bakkersorganisaties zijn dan ook al heel lang bezig, in den Haag te geraken tot een ondernemers-overeen komst, die dan ingevolge de nieuwe wet bindend zou kunnen worden ver klaard. Deze onderhandelingen zijn nog steeds gaande. Er wordt gewacht op hetgeen de minister zal beslissen ten aanzien van Rotterdam en Amster dam, in welke plaatsen een dergelijke ondernemers-overeenkomst is tot stand gekomen. Hangende deze beslissing ver keerde men in den Haag in een moei lijke positie, eenerzijds door het stijgen van de prijzen der grondstoffen, ander zijds door de concurrentie der wilde bakkers. Een enkelen keer hebben de bonafide bedrijven in den prijs wel eenige tegemoetkoming betoond, uit sluitend als defensieve maatregel tegen over de wilde bakkers. Er is dus nu besloten tot een algemeene prijsverla ging. Thans is weer de broodprijs be reikt van 1914, ondanks het feit, dat de grondstoffenprijzen thans hooger zijn dan toen en de loonen, die in de bona fide bedrijven worden betaald, meer dan verdubbeld zijn. De bakkers zijn overigens gebaat bij een lagen brood prijs, omdat brood het voornaamste volks voedsel is. Gehoopt wordt thans, dat de regee ring de bedrijven in staat zal stellen, de lage prijzen te blijven handhaven door zoo spoedig mogelijk de hooge cri sisheffingen op bloem af te schaffen of te verminderen. Eerste groep verdachten voor de Arnhemsche rechtbank ARNHEM, 13 October. In de afge loopen weken is. zooals bekend, een serie verduisteringen ontdekt bij de N.V. W. J. Stokvis. Kon. fabriek van Metaalwerken te Arnhem. Er kwam aan het licht, dat er in den loop van de laatste jaren door leden van het magazijnpersoneel een groot aantal waschtafel-combinaties. closets, kranen fittingen en lampen ten eigen bate was verkocht aan installateurs en anderen. Door de politie werden in verband met deze verduisteringen niet minder dan twaalf leden van het magazijn-perso neel in arrest gesteld, benevens tien personen, onder wie verschillende Arn hemsche installateurs, die gestolen goe deren geheeld hadden. Vanmiddag heeft de Arnhemsche rechtbank een aanvang gemaakt met de behandeling van de strafzaken te gen een deel der verdachten. Do be langstelling was van de zijde der Arn hemmers buitengewoon groot. Honder den verdrongen zich voor het aan- vangsuur der zitting voor het paleis van justitie en toen de rijksveldwach ters een klein gedeelte van de nieuws gierigen tot dc publieke tribune wilden toelaten, was de aandrang zoo groot, dat men de stroom niet meer kon te genhouden. Eerst nadat met de gum mistok eenige charges waren uitge voerd .waarbij rake klappen werden uitgedeeld, kon men de situatie weer meester worden. Slechts een beperkt aantal personen werd tot de rechts zaal toegelaten. Allereerst stond terecht do 31-jarige magazijnbediende Th. P. M. L. uit Arnhem, die ongeveer 15 waschtafel- cobinaties had gestolen en verkocht aan loodgieters te Arnhem, n.l. 3 aan W. van T., 3 aan S. P. G., 4 aan J. J. L. en 4 of 6 aan P. J. V. De diefstallen geschiedden in samen werking met den magazijnmeester G. J. N. en den magazijnbediende W. J. L. Verdachte zette de commissies al tijd klaar in de vakken, waar de expe diteurs de goederen weghaalden. Op verzoek van den magazijnmeester N. zette hij dan een waschtafel-combinaiie apart. Hij ontving daarvoor 4.Uit de getuigen-verkiaringen bleek, dat do goederen, welke uit het magazijn gin gen, in een kaart-systeem werden op- geteekend. Door middel van steekproe ven werd dit gecontroleerd. Aangezien men echter gefingeerde adressen no teerde, was het ontdekken der diefstal len moeilijk. De subst officier van justitie, Mr. Graaf van. Limburg Stirum, begon met- op te merken dat hij in al de nog ko mende gelijksoortige zaken een uitvoe rige toelichting van den cisch achter wege zou laten. Het optreden van deze verdachten is schandelijk geweest. Al len hebben 10 tot 30 dienstjaren en hun loonen waren behoorlijk. Spreker bracht hulde aan de Arn hemsche recherche die met groote voortvarendheid deze diefstallen tot opheldering heeft gebracht. Eerst na veel moeite heeft men de gearresteerden tot een bekentenis kun nen brengen. Er is nog heel wat meer gestolen, dan thans boven water is ge bracht. Spreker eischte tegen dezen eersten verdachte tien maanden gevangenis straf. Achtereenvolgens stonden daarna te recht de magazijn-meester G. J. N., die 18 jaar bij de firma in dienst was en tegen wien een jaar gevangenisstraf werd geëischt; de 33-jarige magazijn bediende W. J. L. Eisch: tien maan den.; de 35-jarige chauffeur-verwarmer M. W. C. (eisch 10 maanden), de 46- jarige metaalbewerker W. B. (eisch 10 maanden), de 40-jarige magazijnbedien de. P. J. v. d. B. (eisch 6 maanden); de 57-jarige loodgieter P. J. V. (cisch 4 maanden); de 54-jarige magazijnbe diende A. J. (eisch 4 maanden); de 58- jarige T. H. tegen welke laatste tot vrijspraak werd geconcludeerd. De uitspraken in al deze zaken vol gen op Dinsdag 17 October a.s. Op dien dag zullen de overige ver dachten terecht staan. Notariaat Bij K.B. van 10 October 1936 is be noemd tot notaris binnen het arrondis sement Amsterdam, ter standplaats Am sterdam (vacature A. L. Haremaker): E. J. Poster, candidaat-notaris, aldaar. Bij K. B. van 10 October 1936 Is be noemd tot notaris binnen het arrondis sement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam (vacature C. Gipon): A. A. Rambonet, candidaat-notaris, aldaar. P.T.Tsdienst Bij K.B. van 8 October 1936 is, met in gang van 1 November 1936, aan den re ferendaris der posterijen, telegrafie en telefonie J. S. Hussem, aangewezen als directeur van het P. T. T.-kantoor te Helmond, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Bij K.B. van 8 October 1936 i6, met ingang van 1 November 1936, aan den commies bij den P.T.T.-dicnst H. M. Numans, aangewezen als directeur van het P.T.T.-kantoor te Vianen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Bij beschikking van den directeur-ge neraal van 10 October 1936 is, met in gang van 1 November 1936. aangewe zen als directeur van het P.T.T.-kantoor te Middelharnis, de referendaris der P.T.T. C. M. Corman. Zeemacht Bij K.B. van 10 October 1936 is, met ingang van 14 October 1936: le. aan den officier van gezondheid der le klasse H. B. N. van Kreel, op zijn TOONEEL Zijn plannen gaan vooral naar het spelen van de EngeU sche en Grieksche klassieken AMSTERDAM. Als de bezoeker, na verscheidene trappen to zijn opgeklom men, in de hoogste regionen van den Ilollandschen Schouwburg het elcctri- sche belletje naast een grijze deur in werking stelt, is het Louis de Vries zelf, die hem opendoet en binnennoodt. Door een kleine hall leidt hij den man V8n de krant naar een mime suite, waarvan de gezellig ingerichte huis kamer aan den kant van de Plantage Middcllaan de zorgzame hand van een vrouw verraadt, terwijl in het daarach ter gelegen werkvertrek het zonlicht van een fraaicn herfstmorgen gouden glanzen legt op een kunstzinnig inte rieur. „Men ziet u niet aan, dat u Zondag 65 jaar wordt, meneer de Vries," zegt do bezoeker. „Ik moet cr zelf ook nog aan wennen, dat ik vijfenzestig word," is het lachend gegeven antwoord. „Ik voel me nog jong en fit en tot nog veel in staat. Hoe ik den dag zal doorbrengen? Wel, ik denk rustig thuis te blijven. Zaterdag gaat hier voor het laatst „Nicmands- baby", er zijn onderhandelingen gaan de om met dit stuk, dat, naar u weet een groot succes heeft, op tournee te gaan door de provincie." Do bezoeker wil een vraag stellen, doch houdt zich in. Zijn blik gaat naar twee deeltjes, dio op tafel liggen: Sha kespeare's King Lear, in de vertaling vau A. Roland Holst en Sophocles' dra ma Koning Oedipus in de vertaling van dr. P. Boutens. De acteur volgt den blik van zijn be zoeker. „Wel," zegt hij, „ik loop al maanden mei plannen rond, beide klassieken voor het voetlicht te brengen. Ik heb den Oedipus met Louis Bouw meester gespeeld ,in het Paleis voor Volksvlijt, met medewerking van het orkest van Robert uit Haarlem. Dat wa ren tijden om nooit te vergeten Zie hier, eon schrift met de vertaling van v. Herwerden. Ik speelde dc rol van den bode. Van Herwerden's vertaling neigt i.uar het romantische, zijn zinnen geven don tooneelspeler met brecde allure do middelen, zich geheel te geven „Maar Boutcn's woordkunst dan?" „Ik bewonder zijn zuiverheid, zijn natuurlijkheid. Boutens zelf heeft mo gezegd, dat hij zich precies aan den C-riekschen tekst heeft gehouden. Dezo tekst is zoo mooi, zei hij, dat cr niet aan valt te tornenZijn vertaling lijkt me, als ik het zoo zeggen mag, meer mcnschclijk, maar cr zijn ver schillen, waar ik aan wennen moet En toch: nu kan ik al wel zeggen, dat als het tot een opvoering komen zal, ik mij zal losmaken van het andere en het prachtige Nederlandsch van Boutens tot het publiek zal brengen." „Is het, in verband met uw plannen, uw bedoeling het publiek weer naar de klassieken te brengen?" „Ik zou niets liever willen," is het enthousiaste antwoord. „Tegenover do film moeten wij iets geheel anders geven. Ik ben het volko men eens met Teirlinck. die een strenge scheidingslijn trekt tusschen filmacteur en tooneelspeler. Ik wil alles wat in me is geven om de klassieken weer te doen herleven. Er zijn genoeg tooneelspelcrs, die zich willen vereenigen om iets moois te geven. En daarom is het zoo jammer, dat dc financiën, het vervloek te geld zou ik willen zeggen, een hoofd rol spelen. Vroeger waren het dc mae- cennssen. die groote kunstuitingen mo gelijk maakten. Wat is dat alles anders geworden En toch: als ik terugzie, ben ik niel ontevreden. Ik heb niet stilgezeten, ik heb in en door mijn kunst in binncn- en buitenland veel en velerlei waardee- ring ondervonden, ik heb geld verdiend en het voor een groot deel weer in de kunst verlorenIk voel mij met hart en ziel Nederlander en do schoonheid van onze taal In haar zuiversten vorm tot de menschen te brengen, is een van miin liefste wenschen. 't Is daarom ook dat ik mij zoo voel aangetrokken tot de vertalingen der klassieken van Boutens en Roland Holst. En ik zou willen dat de regeering dit streven zou kunnen en willen steu nen verzoek, eervol ontslag uit den zee dienst verleend; 2e. benoemd bij de Koninklijke ma rine-reserve tot officier van gezondheid der le klasse, de heer H. B. N. van Kreel; 3e. de officier van gezondheid der 2e klasse dr. J. W. F. A. van den Berg de Bruyn bevorderd tot officier van gezondheid der le klasse; is aan den luitenant ter zee der 2e klasse J. P. Houterman, met ingang van 1 November 1936 eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Hooger Onderwijs Bij besohikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is tijdelijk benoemd tot prosector bij de anatomie aan de Rijksuniversiteit te Groningen: Dr. W. J. Pothoven. DE DIEFSTAL VAN DE GELD. KIST TE ROTTERDAM ROTTERDAM, 13 Oct. In verband met den diefstal van een kist met geld, inhoudende ruim 6000.uit een spoorwagon, welke stond op het em placement van de Rott. Tramweg Mij. in de Rozenstraat, heeft de politie he den een drietal personen aangehouden. Het geld kon tot dusverre niet worden opgespoord. De gearresteerden, die hardnekkig ontkennen, zijn naar het huis van bewaring overgebracht. GRAANMOLEN AFGEBRAND NIJMEGEN. 13 October. Heden morgen is brand uitgebroken in den graanmolen van den heer E. Pijnappel te Pannerden. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat de brandweer er alleen in kon slagen het aangrenzende woon huis te behouden. De molen brandde tot den grond toe af. waardoor 2000 H.L. graan verloren gin*. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. TUSSCHEN AUTO EN MUUR BEKNELD HAAKSBERGEN. 13 October. In de Spoorstraat alhier geraakte hedenna- middag de bestuurder van een vracht auto een zekere G. Morssink te Haaks bergen. de macht over het stuur kwijt, waardoor de wagen het trottoir opvloog en tegen den muur der fabriek van de fa. S. Franlcenhuis en zoon opbotste. Op het zelfde moment kwam uit de te genovergestelde richting do 35-jarige B. Hannink per fiets aangereden. De wielrijder werd door de auto gegrepen en raakte tusschen den muur en de auto bekneld. Hevig bloedend, jnet ern stige wonden aan hoofd en voeten werd de getroffene opgenomen en aanstonds naar het St. Anthoniusgasthuis te Haaksbergen vervoerd, alwaar Dr. Ge selschap cn dokter Scaf medische hulp verleenden. De fiets werd vernield, ter wijl de auto eveneens averij opliep. De politie was spoedig ter plaatse cn heeft van het gebeurde proces-verbaal opge maakt. Vorige week is zoowel de slacht- als gebruiksveemarkt gaande de weck, slechter verloopen. De aanvoer was voor beide soorten ruimer hoewel van het slachtvee in mindere mate dan van het gebruiksvee. Dit ruimere aanbod deed in hoofdzaak de markt een flau wer verloop aannemen, hoewel bij de gebruiksveemarkt ook een mindere vraag te constateeren viel. Opmerkelijk was dat zoowel op de slacht- als ge bruiksveemarkt de goede kwaliteit nog wel aan den prijs bleef. In ons vorig overzicht lieten we reeds uitkomen dat de gebruiksveemarkt in sterke mate gedrukt werd door het slechte vooruitzicht dat do naderende staltijd biedt. Immers do krachtvoer- prijzen zijn sterk opgeloopen terwijl de ze door de depreciatie van den gulden met de gehandhaafdo heffing nog stij ver in prijs gekomen zijn. Het is dan ook ggen wonder dat het als 't ware telegrammen en adressen regent aan het adres van den minister, om zoo spoedig mogelijk daarin verbetering tc brengen. De onbillijkheid van de hef fing op de ingevoerde granen springt van veehouderszijde duidelijk in 't oog, temeer nog als nion rekening houdt met de gehandhaafde melkprijzen, wel ke in verhouding van de krachtvoer- prijzen laag zijn. Dat de aanvoeren toegenomen zijn ligt geheel in do lijn van den tijd. Het koudere weer, vooral 's nachts, doet dit niede nog iet9 verhaasten. Dat dc slachtveemarkt hierdoor direct een kleine inzinking meemaakte, ligt voor de hand. De slachtveeprijzen zijn den laatsten tijd tamelijk hoog, zoodat het den slager niet zoo best ging. Zijn hoop is dan ook gevestigd op ruimere aan voeren, hetgeen mogelijk maakt den prijs te drukken. Toch is het zóó, dat hoewel de markt niet geheel prijshou dend verliep, de beste kwaliteit nog ta melijk aan den prijs bleef. Deze wordt ook maar kort aangeboden. Sterk over voerde markten verwachten we dan ook niet, zoodat niettegenstaande er wel eenige schommeling in den prijs zal blijven, een daling van beteekenis niet te verwachten is. Velen verwachten ook dat de extra heffing op het rundvleesch spoedig tot het verleden zal behooren. Dit zou na tuurlijk een verbetering in den toestand kunnen brengen als compensatie der hooge krachtvoerprijzen cn slechte uit komst bij den slager. Vrijwel alle gebruiksveemarkten had den een ruimer aanbod. Den Bosch spande echter den kroon. Deze markt was beslist overvoerd, hetgeen de Bos sche markt weer tot een waar doolhof schiep, waardoor van een behoorlijken veehandel geen sprake was. Men kon het vee niet zien. Iedere behoorlijke re geling ontbreekt er tevens om een eenigszins dragelijk verloop te hebben. Te Leeuwarden, te Zwolle alsook te Utrecht en Leiden was de belangstel ling naar kalf- en melkvee minder dan de week er voor, het vee kon dan ook moeilijk geplaatst worden en niet ge heel prijshoudend. Toch wordt voor een goede koe nog van 180 tot 250 gulden besteed hetgeen zeker een hooge prijs is. Ook het magere vee kon minder goed geplaatst worden. Het dure krachtvoer drukt hier in sterke mate de markt. De slachtveemarkt had eveneens zoo als gezegd een minder gunstig verloop. Het ruimere aanbod deed den kooper meer overwicht krijgen, vandaar dat voor lagere prijzen afgegeven moest worden. Dit was zoo het verloop op vrij wel alle markten; ook in de komende week zal het geheel afhangen van het aanbod of er nog een verdere daling zal plaats hebben. De vette kalverenmarkt had vorige week een even korter aanbod, hetgeen de markten over 't geheel iets stijver in prijs deed verloopen. De nuchtere kalverenmarkt had een tamelijk vlot en duur verloop, een goed slachtkalf kost van 7 tot 12 gulden. De graskalverenmarkt blijft stug duur. De vette varkensmarkt is mede door het opheffen der heffing nog in prijs gestegen. Meer achter in de vorige week werd er van 23 tot 24 cent per pond levend besteed. Ook op de mage re varkensmarkt is er weer wat meer leven, hoewel de aanvoer nog zeer kort blijft. Ook daar is de prijs wat opge loopen. H.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7