Gemeentebegrooting 1937 Revue „Daar knap je van op Wijnhandel „De Moor" EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN Heintje Davids en Johan Kaart in Grand Théatre DE PRINS WERD TOCH OOK GEWAARSCHUWD Al 8 jaar „onvrinden" INT. VEREENIGING „BELLAMY" 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 Langestraat 8 Tel. 129 Roode Zoete Wijnen Taragona Doux 85 ct. p. (I Mistella Rouge f 1.15 p. fl. Tonio f 1.35 p. II. STADSNIEUWS Aan de uiteenzetting van B. en W. Van den financieelen toestand onzer ge meente ontleenen we het volgende: Uit een overzicht van de voor- en na- deelige saldi der laatste jaren blijkt, dat de rekening over 1932 begunstigd werd met een bate uit vroegere dien sten van 169.457.72, terwijl de reke ning 1934 een nadeelig slot van 5530.13 over 1932 te dragen kreeg, alzoo over 1932 een achteruitgang van 174.988.15. De rekening 1933 opende met een bate uit vroegere diensten van 109.554.27, doch de dienst 1935 moest een nadeelig slot van 11.115.13- over 1933 dekken derhalve een achteruitgang van 120.669.40. De rekening 1934 opende met een nadeelig saldo van vroegere diensten van 5530.43, doch volgens de begrooting 1936 moet deze dienst een nadeelig slot van ƒ45.560.59 over 1931 opvangen, zoodat ook 1934 nog een ver dere teruggang in de gemeentelijke mid delen heeft veroorzaakt van 40.030.16. Het totaal van den achteruitgang over 1932 tot en met 1934 heeft, dus bedragen /335.6S7.71. Daarentegen opende de re kening 1935 met een nadeelig saldo uit •Vroegere diensten van 11.115.13, terwijl volgens de ontwerp-begrooting 1937 deze dienst een voordeelig saldo over 1935 van 4348.14 zal mogen boeken, zoodat 1935 een verbetering heeft gebracht van 15.463.27, zoodat het saldo van den ach teruitgang over die jaren bedraagt 320.224.44. Het jaar 1935 heeft eenige verbete ring in de uitkomsten der gemeente- financiën gebracht in dien zin, dat al thans in dat jaar de inkomsten de uit gaven ten volle hebben kunnen dragen. Hieruit blijkt wel, dat bij de samen stelling der gerneente-begrooting bij voortduring wordt getracht de ramin gen, naar de dan bekende gegevens, zoo zuiver mogelijk te stellen en dat tijdens den loop van het. begrootingsjaar wordt toegezien, dat de door de omstandighe den lage ramingen der uitgaven zoo imin mogelijk worden overschreden. Bij de samenstelling der begrooting 1936 is dezelfde voorzichtige behandeling ge volgd, zoodat de verwachting mag wor den gekoesterd, dat ook de dienst 1936 niet ongunstig zal zijn, tenzij het totaal der werkloosheidslasten de uitkomst ie ongunstig zal beïnvloeden. B. en W. achten het. van groot belang dit naar voren te brengen, omdat Ged. Staten vorig jaar hun meedeelden, dat de Mi nister van Binnenl. Zaken, mede uit naam van zijn ambtgenoot van Finan ciën, had bericht, dat de gewone dienst van de ontwerp-begrooting voor 1936 niet als werkelijk sluitend kon worden beschouwd. Ged. Staten konden zich met die zienswijze vereenigen. Na een uiteenzetting der gronden, waarop deze meening berusttte, werd vervol gens medegedeeld, dat de Ministers van Bfnnenl. Zaken en van Financiën heb ben gemeend van de bepaling van art, 5 der wet van 22 Dec. '33, vooralsnog geen gebruik te moeten maken in de verwachting, dat het gemeentebestuur tot het nemen van de noodige maatre gelen zou overgaan. Met klem van reden hebben B. en W. dit standpunt bestreden en voorts me degedeeld, dat zij van oordeel waren, dat de reden tot die meening niet be hoorde te liggen in de uitgesproken ver wachting, dat het gemeentebestuur tot het nemen van de noodige maatregelen zou overgaan, doch in de omstandig heid, dat de gemeente Amersfoort, on danks alle moeilijkheden, tot heden was geslaagd de begrooting van inkomsten en uitgaven van den gewonen dienst reëel sluitend te maken. Door Ged. Staten werden daarna bij hun schrijven van 11 Febr. '36 eenige. opmerkingen over de begrooling 1930 gemaakt, waarin zij o.a. ernstige be zorgdheid voor de uitkomsten van vol gende dienstjaren uitspraken en er op wezen, dat, afgezien van andere ongun stige factoren zooals bijv. verlaagde opbrengst van belastingen door de da ling van de garantie uitkeering uit het gemeentefonds en het terugloopcn van de bedrijfswinsten in 1937 door deze gemeente een tekort zal zijn te dekken van 148.500 en in 1938 van 195.500, terwijl het door het College zeer de vraag werd geacht of onder de tegen woordige ongunstige tijdsomstandighe den ook in de toekomst de werkelijke bedrijfswinsten boven de ramingscijfers zullen uitgaan. B. en W. hebben hiertegenover ge steld, dat zij het door Ged. Staten ge noemde tekort volstrekt onjuist acht ten en dat het hun bekend was, dat over 1935 wederom de werkelijke bedrijfs winsten boven de ramingscijfers uit gaan, zij het dan niet in die mate als voorheen heeft plaats gevonden, waar door zij het college konden voorrekenen, dat het tekort voor de te ontwerpen be grooting 1937 tot 60.000 kon worden teruggebracht. Bij de behandeling van het eerste ontwerp der begrooting 1937 moesten B. en W. een berekend tekort van 51.000 overbruggen, een nadeelig ver schil derhalve tusschcn de begrooting 1937 en die van 1936, waarvan de hoofd oorzaken waren: Mindere uitkeering uit het gemeente fonds 43.100; mindere ontvangst gas fabriek 43.100; mindere ontvangst wa terleiding 6000; mindere ontvangst openbare werken 4200 en mindere ont vangst slachthuis 10.200. Totaal 106.600, waartegenover staat een voor deelig verschil wegens vroegere dien sten van 49.900. Blijft een nadeelig verschil van 56.700, welk verschil door eenige verhoogde ramingen van belastingen enz. was teruggebracht tot 51.000. Het is B. en W. mogen gelukken door het aanbrengen van beperkingen op verschillende uitgaafposten en het voor zoover zulks in verband met de uitkomsten van vorige jaren mogelijk bleek verhoogen van de raming van enkele ontvangsten zonder hulp der re geering en zonder verandering in be lastingheffingen het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven te hervinden, waarbij vanzelfsprekend sommige nut tige posten uitsluitend om financieele redenen moesten worden afgewezen. Ondanks de moeilijkheid, waarmee het evenwicht voor 1937 werd gevonden, zouden B. en W. toch met een zekere voldoening dit ontwerp aan den raad ter vaststelling hebben aangeboden, ware het niet, dat bij brief van 11 Au gustus 1936, een zoo ernstige verminde ring van de bijdragen uit het werkloos- heidssubsidicfonds voor 1937 werd aan gekondigd, dat van de mogelijkheid, om de begrooting 1937 zonder bijzondere maatregelen sluitend te krijgen, geen sprake meer kan zijn. Uit een bijgevoegd afschrift van dien brief blijkt, dat hij op bijna alle pun ten een beperking meebrengt van de som der „gewone" bijdragen aan de ge meenten. (Wordt vervolgd). Ie. Het bedrag der werkloosheidslas ten zal niet meer berekend worden over het dubbele van het eerste halfjaar, doch over de periode 1 Juli 1935—30 Ju ni 1936, waardoor de stijgende lijn der werkloosheid minder in aanmerking wordt genomen; 2c. Van het totaal der werkloosheids lasten komt slechts 90 procent in aan merking; 3c. De nieuwe schaal voor de bereke ning van de bijdragen wijkt af van de bestaande, in dier mate, dat de gevol gen der daling van de belasiingop- brengsten worden geneutraliseerd; 4e. Het dan gevonden, dsu kunstma tig gedrukte percentage geldt alleen voor zoover de werkloosheidslasten in 1937 gelijk zijn aan of minder dan 90 procent van die in het tijdvak 1 Juli 193530 Juni 1936. In het meerdere (ge volg van toeneming der werkloosheid in de gemeente) wordt slechts een bij drage toegekend tot de helft van het percentage der gewone bijdrage in de overige werkloosheidsuitgaven. Wel weten B. en W. dat deze circu laire geen bindend voorschrift is en slechts een aankondiging van de voor nemens der regeering, toch zal het nood zakelijk zijn reeds thans te overwegen, welke gevolgen de toepassing dezer re geling voor onze gemeente zal hebnen en de noodige middelen te beramen om in de nadeelen der voorgestelde regeling te voorzien. Uit de berekening van de gevolgen, welke de toepassing van de regelen in de ministericele circulaire omschreven, voor onze gemeente zal hebben, blijkt, dat de nadeelige gevolgen ƒ95.826 zuiien bedragen. BURGERLIJKE STAND OVERLEDENGezina de Roo, 74 j'aar, echtgenoote van Pieter van Pruis- sen; Elizabeth Marie Thien, 24 jaar, on gehuwd. „SURSUM CORDA" „Sursum Corda", directeur L. Kee- mink, heeft in Zeist op een concours van den ring Utrecht van den Kon. Bond van Christelijke Zangvercenigin- geven in de afdéeling sub-primaire, een eerste prijs behaald met 325 punten. BEKENDMAKING B. en W. van Amersfoort maken be kend, dat aan het Stadhuis is aange plakt een publicatie inzake een verzoek van W. Loggen- om een verlof B in het perceel Utrechtschestraat 12. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 241 wagens aangevoerd. HENR. DAVIDS De op hedenavond aangekondigde tweede voorstelling van de Henriëtte Davids-Revue in het Grand Théatre kan om technische redenen in verband met de tournee in het Zuiden van ons land, niet doorgaan. Kijkje in de raadszaal van Woudenbergs nieuwe raadhuis. Van 1. n. r.: de commissaris der Koningin, de burgemeester van Woudenberg, de heer Haanschoten en secretaris Klomp. Gisteravond werd de vijfde jaarvergadering van de plaatselijke afdeeling in restaurant „Princess" gehouden Gisteravond heeft de plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken" haar vijfde jaarvergadering gehouden in restaurant „Princess". Na een kort openingswoord van den voorzitter, dr. N. van Nicuwenhuisen, werden de notulen voorgelezen en goed gekeurd; ingekomen stukken waren er niet. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Th. Tommei, wees op een ledental van 70 (vorig jaar 69). Momen teel bezitten 44 leden een geldig diplo ma. De opkomst voor de zomeroefenin- gen, onder leiding van dr. Kok, was be vredigend. In verband met de viering van het vijf-jarig bestaan der afdeeling heeft het bestuur het afgcloopen jaar zeer veel vergaderd. Groot was het aan tal aanvragen voor hulpverleening langs den weg, waarvoor men veelal door middel van financieelen steun den dank der aanvragers mocht ontvangen. Het jaarverslag vermeldde verder het succesvolle verloop van de eerste lus trumviering en bracht dank voor de medewerking van de bestuursleden en de artsleiders. Tevens memoreert de secretaris, die zijn functie neergelegd heeft, eenige ge beurtenissen uit de afgcloopen vijf jaren, waaraan hij een prettige herinne ring heeft. Het doel is, aldus spreker, nog niet bereikt, wij moeten naar het 10-jarig bestaan. De geest in de vereeni ging is buitengewoon goed en moge zoo blijven. Het jaarverslag van den penningmees ter, den heer W. H. van Dijk, bracht een batig saldo over 19351936 naar voren van f 155.44; de uitgaven bedroe gen 708.21,/s. Vervolgens werd door den heer P. .T. v. d. Woerd, commissaris van mate riaal, verslag uitgebracht; het verslag van de kas-commissie, bij monde van den heer Alblas, luidde gunstig. In de kas-commissie 19361937 kre gen zitting de heeren Wundering en Van Luijn en mevrouw Van Kempen. Hierna kwam een voorstel van het bestuur ter tafel tot het aanschaffen van verbanclmateriaal en mededeelingcn over op te richten verbandplaatscn. De kosten zouden ongeveer 75 bedragen, terwijl met de verbandplaatsen belang rijke punten als Varkensmarkt, Sta tionsplein, Soester- en Leusderkvvartier ettc., beoogd werden. Dit voorstel werd door de vergadering aangenomen. Vervolgens werd de contributie voor 19361937 vastgesteld; deze bleef 4 per jaar, wat aller goedkeuring wegdroeg. Na een korte pauze werden mededee- lingen gedaan over den opgcrichten kring van E.H.B.O.-vcreenigingen en kwam een voorstel ter sprake tot het verleenen van medewerking. De voorzitter lichtte een en ander toe en wees er op, dat de hoofdzaak was om meerdere kringen te formeeren en onderling in den kring Utrecht gemeen schappelijk te oefenen en propaganda te voeren. Ook de geringe kosten zullen onderling geregeld worden. Het voor stel werd aangenomen. Bestuursverkiezing Punt 12 van de agenda bracht be stuursverkiezing. Periodiek moesten af treden de le voorzitter, dr. N. van Nieu wen huysen, de commissaris van mate riaal P. J. v. d. Woerd (beiden herkies baar) en de secretaris J. Th. Tommei (niet herkiesbaar). Door vertrek van de bestuursleden mej. A. Groot en dr. A. v. d. Helm waren deze functies even eens open. Na schriftelijke stemming werden gekozen de dames Lok en De Bree en de heer Alblas, terwijl de le voorzitter en de commissaris van mate riaal herkozen werden. De functies van de drie eerstgenoemde personen zullen onderling in het bestuur verdeeld wor den. Hierna werd op voorstel van het be stuur een propaganda-commissie be noemd, bestaande int de dames Schaick en Peters en de heeren Vreede, Brou wer en een nader te benoemen bestuurs lid. Met applaus werd vervolgens bepaald, dc cursus-lessen te houden op Woens dagavonden, aan te vangen om acht uur. Rondvraag De voorzitter spreekt een woord van hartelijken dank tot de vroegere be stuursleden voor hun medewerking en hoopt, dat de nieuwe bestuursleden op dcnzelfden weg zullen voortgaan. Na mens alle bestuursleden en leden dankt spreker den secretaris, den J. Th. Tom mei, voor het vele. werk, dat hij voor de vereeniging gedaan heeft. Steeds was hij één en al zorg voor de hem toever trouwde taak; de man, die hem ver vangt, zal een moeilijke functie te be- kleeden krijgen. Als blijk van waardee ring biedt spreker namens de heele ver eeniging den aftredenden secretaris, on- De nieuwe revue met Heintje Davids Johan Kaart: „Daar knap je van op" heeft zich gisteravond in het Grand Théatre bijzonder gunstig geïntrodu ceerd. Zoo gunstig, dat wij het jammer vinden dat de tweede voorstelling, die hedenavond gegeven zou worden, niet kan doorgaan. Bob Peters, de producer van de Lou Bandy-revues, neeft zich voor deze ne ven-onderneming een ander doel voor oogen gesteld. Geen groote show, geen massa-effecten, maar een meer geselec teerde revue, fijner, minder uiterlijk. De vorige revue: „Lachen is troef" was reeds een stap in deze richting, deze nieuwe revue lijkt ons in dit opzicht nog beter geslaagd, doordat langdradi ge, te veel uitgesponnen sketches ver meden zijn. Johan Kaart heeft thans zijn vorm in de revue geheel gevonden. Het is altijd een experiment een too- neelspeler in de revue over te brengen, maar met Kaart is dat, nu hij tijd heeft gehad te acclimatisecren, voortreffelijk gelukt. Hij is een meester in het imi- teeren, zie hem als Dokter Nix, de ra- Henriëtte Davids dio-dokter, hoe goed-gek weet hij in zoo'n schetsmatige, korte inleiding de heele komische figuur te teekenen. Wat een mallotig, krankzinnig mannetje zet hij ons voor, maar hoe fijn getypeerd in alle détails. En direct zien wc hem als tramconducteur en hooren in sap pig Amsterdamsch de litanie van het ojiengaande taschje en de dichtgaande portemonnaie. En dan weer een meneer, die zijn stiefdochter niet wil zien trou wen, vanwege het „vruchtgebruik" dat hij van haar duiten heeft. Welk een relief krijgt dat inhoudslooze geval door de manier waarop Kaart dat mannetje met een zóó grotesk spraakgebrek uit beeldt, dat hij allo spraakgebrek-imita ties doet verblccken door iets zoo ver bluffends. En in een kwartiertje brengt hij vier geheel verschillende mannen- typeeringen, een vlotte beursman, een stijve aanspreker, een fanatieke brand weerman en een dito voetballer op de been, die stuk voor stuk heel wat meer zijn clan alleen maar amusant. Wat Kaart in de revue doet is iets heel aparts. Henriëtte Davids, populair gezegd Heintje, moet zich om de opzet van deze revues niet te schaden, wat in houden. Haar publiek zal dit vermoe delijk betreuren, ze verliest er iets door van baar echtheid en spontaneïteit. Maar daar staat tegenover dat ze als ras-artiste zich heel goed aan het revue-genre op hooger plan weet aan te passen. Denk haar eens in als Shir ley Temple, de gedachte alleen al is lachwekkend. Maar als zij het doet is het heelemaal niet lachwekkend als tegenstelling, maar wel als een goede imitatie van het liedje „When I grow up"; ontroerend zelfs als grootmoeder, waarin Shirley zelf niets bereikte. Er is in deze revue één tragische scène, de Emigranten, „omdat we van een ander ras zijn, verjaagd uit ons geboorteland", die door de eenvoudige, warme wijze van zeggen van Kaart en Henriëtte Davids en door de aangrijpende figuur tjes voor het doek, een spontaan en hartelijk applaus opriep. Johan Kaart De echte Heintje Davids kwam ook nog uit de hoek in de kostelijke scène van Heintje met haar hondje, dat was zooals het publiek dc populaire actrice wil zien. Een scènetje, waarin ze zich heelemaal geven kan en waarop de zaal direct reageert. Dit over de sketches, een belangrijk deel van de revue, waarin ook Mathieu van Eysden zijn aandeel had. Wat verder aan zang, dans costumes en decors werd vertoond, droeg in alles het stempel van den opzet van de re vue. Niets massaals, niet ovcrbluffcnds, maar alles in kwaliteit juist een tikje beter dan we gewoon zijn. De Muri- loff's dancing girls zijn juist voor een dergelijke revue uitstekend materiaal, voor zoover men zulke charmante meis jes met een zoo technisch woord mag aanduiden. Het eenige vlekje in de re vue vonden wij de grapjes op de regee ring, ze waren werkelijk te goedkoop. Kritiek hoort in de revue en in dit op zicht zijn de Hollandschc revues heel ram, maar laat ze alsjeblieft geestig zijn. Als poging om de revue op hooger plan te brengen is de nieuwe Henriëtte Davids-revue goed geslaagd. Het orkest onder leiding van Hakkie Davids moet extra geprezen om de vlotte wijze, waar op het alle geliefde moppen van den laatsten tijd slagvaardig ten gehoore bracht. der applaus van de aanwezigen, een leunstoel aan. Afscheidswoord van den heer Tommei De heer Tommei brengt in zijn af- scheidswoord naar voren, hoe groot het genoegen voor hem altijd geweest is, de vereeniging op te bouwen en groot te brengen. Steeds ondervond hij een pret tige, goede geest onder het besttuur en de leden. Spreker acht het zich een dankbare taak de bestuursleden hier in deze vergadering persoonlijk te kunnen bedanken voor de hem gebóden mede werking en het vertrouwen, dat in licm gesteld werd, waarin hij verder heel de vereeniging betrekken wil. Bij de verdere rondvraag stelde de voorzitter voor, de aanschaffing van een insigne voorloopig aan te houden. Hierna bood de tweede voorzitter, de heer Lodder, den arts-leiders, als blijk van waardeering voor hun werk, een foto aan van de groote oefening in het afgcloopen jaar. De voorzitter sprak hiervoor namens de arts-leiders zijn hartelijken dank uit. Nadat de vergadering in de gelegen heid gesteld was vragen te stellen, werd deze door den voorzitter gesloten. Het boertje uit Eemnes kreeg toch 0.50 boete.... Voor het kantongerecht alhier had zich hedenmorgen een 18-jarige knaap te verantwoorden, die met. een buksovci de straat geloopen had. De jongen wist niet dat hij dat niet mocht, trouwens het wapen was van de vereeniging. De kantonrechter, mr. Röell, wees hem op het gevaar van een windbuks en dat het toch te gek zou zijn, wan neer een ieder met wapens over straal zou gaan loopen. Het O.M., waargenomen door mr. Zijl stra, eischte 8 subs. 5 dagen, waarna de kantonrechter er ƒ5 subs. 2 dagen van maakte, terwijl de windbuks terug gegeven zal worden. De Prins werd toch ook gewaarschuwd Het geval leek geen copy op t3 leve ren. Een boerke uit Eenin s-Binnen of -Buiten, was met zijn bakfiets in „aan raking" geweest met. het fietspad. Dat duldt de wet niet. Goed, maar dat wist de man uit Eemnes niet, men reed daar zoo vaak op het fietspad, om niet le zeggen allemaal. Dc kantonrechter meende, dat verdachte toch wel weten moest, dat hij in overtreding was. Waarom had de veldwachter hem niet kunnen waarschuwen, informeerde de Eemnesscr. Dc Prins werd toch ook gewaarschuwd, wanneer hij te hard reed! Ons boerke draaide zich tegelijk met deze opmerking naar het publick, dat op zijn vraag of zijn woorden juist waren, instemmend knikte. Achter de groene tafel werd even ge glimlacht om deze slimheid, maar do kantonrechter liet er snel en ernstig op volgen, dat verdachte het Koninklijk Huis, waartoe dc Prins spoedig zal he hooren, huiten beschouwing moest ia- ten. Boerke: „Best, meneer, die man is nou heel goed, maar eh Het O.M.: 1 subs. 1 dag Kantonrechter: 0.50 subs. 1 dag Boerke: „Wil ik hier betalen, me neer?" De twee kwartjes kwamen voor don dag en verdachte ging heen naar Eein- ncs, kordaat zeggend: „Afgeloopen Dronkenschap Hij was 77 jaar en door dc politie op de Hof hier midden in den nacht in staat van dronkenschap aangetroffen. De oude man riep clementie in, liij gaf toe een borreltje gedronken te heb ben, maar hij was in geen zes jaar voor het kantongerecht voor dit feit gewcsol. De kantonrechter liet het echter hij den eisch 8 subs. 4 dagen. Al 8 jaar „onvrinden!" Het speelde zich af in Nijkerkerveen. Het paard van buurman had in het aardappelveld geloopen en schade aan gericht. Dc eigenaar van het aardappel liefhebbend paard had zich te verant woorden. Hij gaf het feit toe, al was hij niet thuis geweest. Het paard was tusschen de draadversperring doorge gaan. De eigenares van het aardappelveld, die het woord voerde voor haar man, die ziek ligt in den Y-polder, kende het paard goed. Kantonrechter: „Waarom hebben jul lie de schade niet onderling geregeld?" Verdachte: „Hebben ze me niet ge vraagd, meneer!" Kantonrechter: „Of kunnen jullie niet goed met elkaar opschieten?" Zij: Meneer, we zijn al 8 jaar onvrin den. Dat zit zoo. Hel gebeurde Kantonrechtcer onderbreekt haastig en verzekert met klern, dat die oneenig- heid hem heelemaal niet interesseert. Ook verdachte wil gaarne deze oude koe uit de sloot sleepen, wat veel tijd gekost zou hebben. De kantonrechter bezwoor echter het ruzie-gevaar tijdig en maande aan, om toch maar niet langer „onvrinden" te zijn. Verdachte: „Mijn leven lang niet zal ik tegen ze spreken." Zij, vinnig: „Ik ook niet!" Zij af. Verdachte wil nog een oud gevalletje ter tafel brengen, maar dat mislukte. Met ƒ2 boete subs. 1 dag hechtenis ging hij Nijkerkerveen- waarts. De verhouding is er sindsdien niet beter op geworden Verder kwamen er nog eenige over tredingen van de arbeidswet ter behan deling. Dc heer M. H. v. d. Stijl spreekt over het onderwerp: „Door samenwerking naar Welvaart" In Concordia hield de afdeeling Amersfoort der Int. Ver. Bellamy een openbare propaganda vergadering. Na dat de heer C. v. cl. Toorn de bijeen komst had geopend, sprak de heer M. H. v. cl. S t ij 1 over het onderwerp: „Door samenwerking naar welvaart". Spreker begon met er op te wijzen, dat er thans overal strijd en tegenwerking, armoede en ellende is. We leven in een eeuw van overvloed, en de huidige wij ze van productie geeft voldoende van alles. In dat opzicht zou het beter zijn, als we onszelf gaan bestrijden, omdat we vasthouden aan een stelsel, dat dien slechten toestand heeft geschapen. Bel lamy wijst als oorzaak aan het winst- systeem, dat gericht is op voordeel van het individu. Het doel der productie moest zijn: voldoen aan de behoefte en niet winst maken. Niemand is te vin den om met verlies te producèeren. Door het winstsysteem is do koopkracht steeds minder clan de prijs welke be taald wordt. Spr. zette dat nader uit een. De kapitaalvorming was door de vele kleine bedrijven vroeger minder clan nu. Toen ieder land vrijwel alles zelf kon prochiceercn, werden koloniën gezocht en toen er geen afzetgebied meer te vinden was, kwam het crcdiet- systeem om koopkracht te forceeren, welke er niet was (afbetalingssysteem). De economische oorlogen zijn een ge volg van het stelsel, terwijl egoïsme steeds meer op den voorgrond trad. Door loonsverlaging werd de koop kracht tevens verlaagd. Spr. verhaalt dan, hoc Bellamy den huidigen toestand reeds in 1887 heeft voorzien. Maar hij wees tevens op dc wijze waarop een oplossing zou kunnen gevonden worden. Hij laat zien op wel ke wjjze dc problemen van dézen tijd kunnen worden opgelost. Ieder mensch heeft recht op voeding, klccding en huisvesting. Dc arbeid voor dc noodige productie geschiedt door allen. Schooi en vakopleiding loopen tot het 21ste jaar, waarna een driejarige voorberei dende vakopleiding volgt. Het is niet noodig langer te werken, clan het 45ste levensjaar. Daarmede komt ook gele genheid voor jongere krachten om hun nieuwe ideeën uit te voeren. Er moet steeds gelegenheid zijn van werkkring te veranderen. Er zal niet meer gepro duceerd worden dan noodig is, (lus pro ductie naar behoefte. Volgens spreker is dc methode Bella my afdoende voor een goede oplossing, doch dat is slechts mogelijk zonder strijd. De volkeren zoeken zelf andere we gen, welke naar nieuwe resultaten zullen leiden en het hangt van de lei ding af. hoe het eindpunt wordt bereikt! Er moet een nieuw economisch stelsel komen. Dc evolutionaire weg is beter clan dc revolutionaire. De Bcllamvbe- weging is tegen geweld. Spr. begrijpt wel, dat een overgangsstadium nood zakelijk is en dat tijdperk is reeds thans begonen. Strijd kan alleen over wonnen worden door niet te strijden. Slechts één \\eg naar welvaart en vrede is mogelijk: collectieve samenwerking. Dat staat los van politieke of godsdiens tige overtuiging. Met een beroep op de aanwezigen om zich te scharen achter de Bellaniybeweging besloot spr. zijn heldere causerie. Na de pauze werd gelegenheid gege ven tot liet. stellen van vragen, waar van een druk en leerzaam gebruik ge maakt werd. Er was voor deze vergade ring rij veel belangstelling. FRUIT EN GROENTEN VEILING Witte druven 1617, Druiven 1114, Goudreinet 1522, Notarisappel 1519, Groninger Kroon 1118, Bcurré Clair- ■geau 20—21, Bismarck 1114. Bellefleur 1219, Bramley Seedling 1214, Jacques Lcbel 13—15, Conference 22— 25, Present v. Engeland 12—14, Berga mot 11—14, Sterappel 17—21, Oldewalder 1215, Nouveau Poiteau 1115 ct., Winterjan 1215, Giescr Wildeman 12 13, Calabasse de Tirlemont 1517, Cam pagne Zoet li15, Jasappel 1415, To malen 2157, Spercieboonen 2324, Sn ij bppn en 2428, Spruiten 1617, Pos telein 610, Spinazie 1016, Uien 21— 22, Bieten 12—29, Sla 5—16. Andijvie 6— 15, Prei 512, Knolseldery 2030, Gelo kool 4056, roode kool 23GO, Chin, kool 1417, Groene kool 1135, Worte len 24, Peterselie 616, Seldcry 713 cent. HET ONGELUK BIJ DE MANOEUVRES Procesverbaal tonen den wachtmeester, aan wiens schuld het te wiiten was, dat een kanonschot afging Bij de legeroefeningcn in Noord-Bra bant is, naar men weet, plotseling een kanon afgegaan, waardoor een soldaat gedood werd. Tegen den wachtmeester B van het 5e reg. veldartillerie alhier, aan wiens schuld het te wijten zou zijn geweest, dat het schot afging, is nu pro ces-verhaal opgemaakt. Het staat echter nog niet vast, dat de zaak voortgang zal hebben. Ze is in ieder geval nog niet naar den krijgs raad verwezen. V.V.S.U. Op een openbare cursusvergadering van de V.V.S.U., Donderdag 22 October om 8 uur in Amsvorde te houden, zal de kritiek ten opzichte van de Sowjct- IJnie besproken worden, ook naar aan leiding van liet jongste terroristen-pro ces. Inleider is de heer Oostenbroek uit Bilthoven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5