GELDERSCHE CREDIET- VEREENIGING BLACK CAP J. ASCHOTERMAN Zn. Het Verboden Grondgebied Spiritistenvereeniging „Harmonia" Voorstel tot fusie met Nederl. Handel Mij DE OVEREENKOMST Snipverkouden DAMPO daar lucht je van op. OLD SCOTCH WHISKY p. fl. f 3.75 Sole Importers: UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 Tel. 145 Fa. M.R.N. OOSTERVEEN De oude bekende Sin terklaas van Meursing WAT ETEN WIJ MORGEN? FEUILLETON door 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 Propaganda;avond in het Ges bouw van de Theosofische Vereeniging Door de Spiritistenvereeniging „Har monia" was gisteravond in de Theoso fische loge een propagandaavond be legd, waaraan medewerking verleende mevr. A. van der Ster-Verduijn uit Den Haag. Mevr. A. van der Ster-Verduijn begon met erop te wijzen dat zij, die dezen avond bezochten om eens een pretje en een paar lollige uren te hebben, aan het verkeerde adres waren. Deze bijeen komst was bedoeld als een opbouwen de avond, waarin bewijzen gegeven zou den worden dat er na dit leven een hiernamaal is. Spreekster lichtte dit feit met een voorbeeld, dat kort geleden gebeurd was, nader toe. Dikwijls wordt er gezegd, dat in den Bijbel staat, dat men de geesten niet oproepen mag, maar dit doen wij ook niet; do geesten komen uit eigen bewe ging, dus alleen wanneer zij dat zelf willen. In het verdere verloop van den avond zou spr. voorbeelden, zoowel uit dit leven, als uit het leven hiernamaals, aantoonen. Hierna werd overgegaan om bij de aanwezigen, die in vrij grooten getale waren opgekomen, voorwerpen waarvan men iets naders wilde weten, op te halen. Vooruit gaf mevr. A. van der Ster-Verduijn haar toehoorders de raad er geen voorwerpen van zich zelf bij te doen, omdat men dan wellicht over zichzelf iets minder aangenaams te hoo- ren zou krijgen. Zoo waren het dan ook over het algemeen voorwerpen van an deren, hetzij zieken, hetzij reeds over ledenen. Hoewel het aanvankelijk wat stroef ging, kwam het medium er hoo langer hoe beter in en menig aanwezige kreeg een boodschap van een overleden familielid, terwijl ook voor hen die nog in leven waren, raad gegeven werd. Het zou indiscreet zijn hier voorbeel den aan te halen van personen, welke ons bekend zijn of waren en waarvan het medium mcdedeelingen gaf. Maar we moeten eerlijk bekennen, dat hier verrasende dingen aan het licht kwa men en velen zullen met ons eens zijn dat het een bijzonder interessante avond was. DE Directie van de N.V. Geldersche Credietvereeniging stelt ingevolge besluit van de vergadering van houders van preferente aandeelen, ge houden op 30 September 1936, aan de Algemeen© Vergadering van Aandeel houders, te houden op 28 October 1936, voor, liet volgende besluit te nemen: De Algemeene Vergadering van Aan deelhouders der N.V. Geldersche Cre dietvereeniging besluit: de Directie te machtigen om met de Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V., een overeenkomst te sluiten, waar hij: 1. De Nederlandsche Handel-Mlj. N.V. optie krijgt om het geheele bedrijf der N.V. Geldersche Credietvereeniging te koopen tegen een koopprijs, vast te etellen door de Directies van beide ven. nootschappen in onderling overleg of, indien deze het niet over den prijs eens kunnen worden, door één of drie des kundigen. Deze optio moet binnen 3 maanden na heden worden uitgeoefend. 2. de Nederlandsche Handel-Maat schappij, N.V. zich bereid verklaart hou ders van gewone aandeelen N.V. Gel dersche Credietvereeniging in de gele genheid te stellen hun aandeelen om te wisselen tegen gewone aandeelen Ne derlandsche Handel-Maatschappij, N.V. op de wijze als volgt: drie gewone aandeelen N.V. Gelder sche Credietvereeniging ad nominaal f 500.voorzien van talen en dividend bewijzen No. 65 e.v., kunnen omgewis seld worden tegen vier gewone aandee len Nederlandsche Handel-Maatschap pij, N.V. op de wijze als volgt: drie gewone aandeelen N.V. Gelder sche Credietvereeniging ad nominaal f 500.voorzien van talon en dividend bewijzen No. 65 e.v., kunnen omgewis seld worden tegen vier gewone aandee len Nederlandsche Handel-Maatschap pij, N.V. ad nominaal f 250.—, welke in alle opzichten gelijke rechten hebben als de uitstaande gewone aandeelen, zulks van 1 Januari 1936 af. Indien houders van gewone aandeelen N.V. Geldersche Credietvereeniging bij inle- Dan wat Dampo diep opsnuiven/» Doos 30. Pot 50 ct. Bij Apoth. en Droe. vering hunner aandeelen den wensch te kennen geven in plaats van aandee len Nederlandsche Handel-Maatschap pij, N.V. certificaten van zulke aandee len, uitgegeven d'oor het Administra tie-Kantoor van Aandeelen in Vennoot schappen en in Binnen- en Buitenland- sche Leeningen N.V. te ontvangen, neemt de Nederlandsche Handel-Maat schappij, N.V. de kosten van aanmaak van die certificaten voor haar reke ning. Aan hen, die slechts één of twee ge wone aandeelen N.V. Geldersche Cre dietvereeniging ter omwisseling inleve ren, zullen scrips worden uitgereikt. Drie van zulke scrips geven recht op één gewoon aandeel Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. ad nominaal f 250.of een overeenkomstig certifi caat. Bij levering van een niet door drie deelbaar aantal gewone aandeelen N.V. Geldersche Credietvereeniging geldt voor het resteerende aandeel of do bei de resteerendc aandeelen hetzelfde. Toelichting Reeds geruimen tijd heeft de rentabi liteit van het bedrijf onzer vennoot schap voor ons een bron van zorg uit gemaakt. De omvang der zaken, zooals die zich in de balanscijfers weerspie gelt, heeft geleidelijk een dusdanige vermindering ondergaan, dat de winst die ons bedrijf, wanneer met behoor lijke afschrijvingen en reserveeringen rekening wordt gehouden, kan afwer pen, de uitkeering van een eenigszins bevredigend dividend niet meer toelaat. Ook voor de toekomst verwachten wij daarin geen verbetering. Het terugloo- pen van onzen bedrijfsomvang mag im mers niet alleen en ook niet in hoofd zaak aan de slechte tijdsomstandighe den worden geweten. De hoofdoorzaak is, dat een zuiver provinciale bankin stelling als de onze niet een zoodanige organisatie kan opbouwen en in stand houden, als noodzakelijk moet worden geacht om in do meer en meer inge wikkeld geworden nationale en inter nationale samenleving van heden aan de clientèle den vereischten steun te bieden. Het is dan ook niet als iets toe valligs maar als een natuurlijke ont wikkeling te beschouwen, dat do con centratie van het bankwezen zoowel hier als in de ons omringende landen steeds verder is doorgevoerd. Bij de samenwerking, die nu ongeveer 20 ja ren geleden tusschen de Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. en de N.V. Geldersche Credietvereeniging werd tot stand gebracht, zijn beide partijen uit gegaan van de gedachte, dat het pro vinciale bankbedrijf niet beter kon wor den gedreven dan door een instelling, die haar hoofdzetel in de provincie heeft. Nu is komen vast te staan, dat die op vatting ten gevolgo van de gewijzigde omstandigheden niet meer houdbaar moet worden geacht, hebben wij ge meend aan onze aandeelhouders ver plicht te zijn de consequenties uit die veranderde omstandigheden te trekken, door met de Nederlandsche Handel- Maatschappij, N.V. overleg te plegen over de mogelijkheid van samensmel ting van beider bedrijven om zoodoen de tot opheffing van de zooevcn ge schetste nadeelen te komen. Concept:overeenkomst Wij hebben de Nederlandsche Han del-Maatschappij. N.V. bereid gevonden een overeenkomst van de volgende strekking met de N.V. Geldersche Cre dietvereeniging te sluiten: „De Nederlandsche Handel-Maat schappij. N.V. krijgt optie om het geheele bedrijf der N.V. Geldersche Credietvereeniging te koopen tegen een koopprijs, vast te stellen door de Directies van beide vennootschappen in onderling overleg of. indien deze het niet over den prijs eens kunnen worden, door één of drie deskundi gen. Deze optio moet binnen 3 maan den na heden worden uitgeoefend. De Nederlandsche Iiandel-Maat- schappij. N.V. verklaart zich bereid houders van gewone aandeelen N.V Geldersche Credietvereeniging in de gelegenheid te siellen hun aandeelen om te wisselen tegen gewono aandee len Nederlandsche Handel-Maat schappij, N.V. op de wijze als volgt 3 gewone aandeelen N.V, Gelder sche Credietvereeniging ad nominaal 500.voorzien van talon en divi dendbewijzen No. 65 e.v., kunnen omgewisseld worden tegen 4 gewone aandeelen Nederlandsche Handel- Maatschappij, N.V. ad nominaal 250.welke in alle opzichten ge lijke rechten hebben als de uitstaan de gewone aandeelen, zulks van 1 Januari 1936 af. Indien houders van gewone aandeelen N.V. Geldersche Credietvereeniging bij inlevering hunner aandeelen den wensch te kennen geven in plaats van aandee len Nederlandsche Handel-Maat schappij. N.V. certificaten van zulke aandeelen, uitgegeven door het Ad ministratie-Kantoor van Aandeelen in Vennootschappen cn in Binnen- en Buitenlandsche Loeningen N.V. te ontvangen, neemt de Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. de kosten van aanmaak van die certificaten voor haar rekening. Aan hen, die slechts één of twee gewone aandeelen N.V. Geldersche Credietvereeniging ter omwisseling inleveren, zullen scrips worden uit gereikt Drie van zulke scrips geven recht op een gewoon aandeel Neder landsche Handel-Maatschappij, N.V. ad nominaal f 250.of een overeen komstig certificaat. Bij inlevering van een niet door drie deelbaar aantal gewone aandeelen N.V. Geldersche Crdietvereeniging geldt voor het res teerende aandeel of de beide restee rende aandeelen hetzelfde."1) 99 99 Eenige gegevens Daar onze aandeelhouders zich zullen afvragen, ot zij al dan niet lot den voorgestelden ruil moeten overgaan, verstrekken wij hieronder eenige ge gevens, die voor de beantwoording van deze vraag van belang zijn. De stille reserves der N.V. Geldersche Credietvereeniging zijn voldoende te achten om de op debiteuren te verwach ten verliezen te dekken. De boekwaarde van de bankgebouwen en de ingekochte panden zal echter, hoewel daarop in den loop der jaren reeds aanzienlijk is afgeschreven, nog belangrijk dienen te worden verlaagd, ten einde deze in overeenstemming te brengen met de waarde, die daaraan in de tegenwoordige omstandigheden mag worden toegekend. Verder eischt de pensioenvoorziening van ons personeel maatregelen, welke wij ook als zelfstandig bedrijf niet lan ger achterwege zouden kunnen laten. Deze maatregelen hebben ten doel eenerzijds voorzieningen te treffen voor de pensioenen van het hoogere perso neel. welke thans overeenkomstig onze statuten ten laste der Winst- en Verliesrekening komen, anderzijds de bepalingen van de béstaande Stichting Pensioenfonds voor onze beambten te herzien in dier voege, dat sommige pensioenen, die thansongetwijfeld te laag zijn. eenigszins kunnen worden verhoogd. Met een en ander is naar onze over tuiging een bedrag gemoeid, dat de statutaire reserve overtreft. Bovendien moet in aanmerking geno men worden, dat, indien wij de hier voor bedoelde maatregelen als zelfstan dig bedrijf zouden nemen, na het tref- LANGESTRAAT 42 - TEL. 77 60 CENT PER BLIK IETS APARTS fen daarvan wederom reserves zouden moeten worden gevormd, die met het oog op de aan een bedrijf als het onze verbonden risico's onontbeerlijk zijn, Met deze noodzakelijkheid zal uiteraard ook de Nederlandsche Handel-Maat schappij. N.V.. indien deze ons bedrijf overneemt, rekening moeten houden. Uit deze gegevens, zoomede uit het geen te voren aangaande de rentabili teit van ons bedrijf in deze toelichting is vermeld, volgt, dat de hierboven bedoelde koopprijs omgeslagen over de uitstaande aandeelen, zal uitkomen op een bedrag, dat niet onbelangrijk be- n.eden de pariwaarde ligt Op grond van deze overwegingen beschouwen wij het ruilvoorstel van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. als zeer gunstig en wij zijn er ten volle van overtuigd, dat de aandeelhou ders der N.V. Geldersche Credietver eeniging hun belangen het beste zullen dienen, door van do hun daardoor ge boden mogelijkheid gebruik te maken. Wij voegen hieraan nog toe, dat de Directie van de Nederlandsche Handel Maatschappij, N.V. ons heeft medege deeld, dat de resultaten van haar ven nootschap over het verstreken gedeelte van het boekjaar 1936 aan haar ver wachtingen beantwoorden. Uiteraard hebben wij nagegaan, of de gewijzigde monetaire omstandigheden, die ten tijde dat het in hoofdo vermelde voorstel in hoofdzaak reeds was gefor muleerd, zijn ingetreden, een zoodanige verandering in de winstgevendheid der N.V. Geldersche Credietvereeniging zul len kunnen teweegbrengen, dat aan haar zelfstandig voortbestaan do voor keur moet worden gegeven. Wij zijn van oordeel, dat de onvolkomenheden van een zuiver provinciale bankinstel ling, die ons zijn gebleken en die wij hiervoren hebben uiteengezet, door een opleving van zaken niet- kunnen wor den weggenomen, dat een afdoende ver betering van onze winstgevendheid daarvan niet mag worden verwacht en dat het daarom geraden blijft tot de voorgenomen fusie over te gaan. Ten behoeve van houders van onderaandeelen N.V. Geldersche Cre dietvereeniging ad nominaal 100. verklaart de N.V. Geldersche Crediet- yereenging zich bereid, hare bemidde ling tot verzilvering dier stukken te verleenen. J. VISSER 80 JAAR AMSTERDAM, 14 October. De kun stenaar en paedagoog J. Visser, oud- directcur van de school voor kunstam bachten en daarna van de Rijksnor maalschool voor teekenonderwijs to Am sterdam wordt a s. Zondag 80 jaar. On der de honderden leerlingen die deze schilder- en lithograafonderricht gaf en speciaal hen, die hij op de Amsterdam- sche museumschool tot leeraar M.O. tee kenen heefl opgeleid zullen er velen zijn, die aan "het adres van den jubila ris, Zandvoortscheweg 3089. Zandvoort van run belangstelling blijk willen ge ven. VOOR DE KOFFIETAFEL Gestoomde makreel. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gekookte tarbot met peterseliesaus. Aardappelen. Andijviesla. Wentelteefjes van beschuit. Bereiding Andijviesla: Gebruik hier voor de gele hartjes van de andijvie- struiken cn verwijderd de buitenste groene bladeren. Snijd de stronkjes in zeer dunne snippers, doe er wat fijnge- schaafde, gekookte biet door, cn naar smaak olie. zout, peper en azijn. Bereiding toespijs: Wentelteefjes van beschuit: Klop 2 eieren met V» L. melk, theel. kaneel en Vt ons basterdsuiker goed uit, en week hierin 8 beschuiten; zorg dat ze mooi heel blijven, en bak ze na het weeken in boter aan beide kanten knappend bruin. Bestrooi ze luchtig met poedersuiker. dqsLnda DE BEN00DIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL ALLEEN gevestigd Utr. str. 10. TeL 92 INTERNATIONALE ZAKKENROLLER VOOR DE RECHTBANK AMSTERDAM, 14 Oct De officier van justitie, mr. de Muinck Keizer, re- quireerdc vandaag tegen een interna tionalen Italiaanschen zakkenroller, die reeds vele malen in het buitenland is veroordeeld, een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. De man had op de tram in de Ferdi nand Bolstraat een passagier van een gouden horloge beroofd. Hij werd op heeterdaad betrapt. GEEN LOONBIJSLAG REGELING IN HET BOLLENBEDRIJF 's-GRAVENIIAGE, 14 Oct. Naar wij vernemen, heeft de minister van So ciale Zaken besloten, dat de loonbij- slagrcgeling, welke in het bollenbedrijf tot 1 Juni j.l. heeft gegolden, met in gang van 1 October j.l. niet zal worden verstrekt, aangezien verscheidene ge meenten in de bollenstreek op deze hervatting geen prijs stelden. RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN Geslaagd voor het Candidaatsexamen Geneeskunde de heeren O. H. Frank, Den Haag; P. Holthuis, Deventer; J. A. van Tiggele, Rotterdam; F. L. M. Steenwinkel, Scheveningen; TI. G. M. Teunissen. Voorburg; F. Backer, Schie dam; C. J. M. Berger. Den Haag; C. Kuijpers, Oegstgeest; H. W. Casteren van Cattenburgh, Den Haag; B. M. M. Dclemarre, Den Haag; P. C. J. Voogd, Goedrecde; A. Y. J. Bosma. Rotterdam en Th. C. M. Mclchers. Schiedam. Londen Berlijn Parijs Brussel ZO rich Kopenhagen Oslo OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. 14 Oct. 15 Oct. 9.20 V Stockholm New York Praag 0.75.75 b.79 31 60 43.25 41.25 46 45 47 65 1-87% 6.70 y.15% 0.75.30 b.74 31.50 48.00 41 05 46.20 47.40 1.S71/4 6.70 Medegpd door de Rotterd. Bankvereen Grand Thédtre. Geen filmver- tooning. Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag en Zaterdag matinée, 2l/t uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 9 October vertooning van de films: „Wie het laatst kust" en „De groo- te sensatie". Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2-30, 6 en 8.30 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicitla. Geen film- vertooning. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Maseom Fléhitc. WestsingeL l dtgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge- nouw Theosofische Vereeniging. Re- /entesselaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jengdlees- zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9 R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 29 Sept. en volgende dagen. „Sier kunst." Expositie en demonstratie kunstglasblazen. 10—18 Oct „Concordia", Lange- straat. Eere-tentoonstelling van schilderijen van A. v. Weezei Er- rens. 10—5 uur. Heden, Vrijdag en Zaterdag ook 's avonds 810 uur n.m. 1024 Oct. Sierkunst. Tentoonstel ling schilderijen Louis Schrikkel. Opening 10 October. 3 uur n.m. Da gelijks 9—20 uur. 19—25 October, Stichting „De Poth" Amersf. Kunstkring: Ten toonstelling schilderijen van W. Dcgouve de Nuncques. 15 October. Remonstrantsche kerk Opening Volksuniversiteit. Dr. R. Miedema spreekt over: „Erasmus in de kunst", 8 uur n.m. 18 October. Amsvordc. Ver. de Dageraad. De heer N. J. C. Scher- merhorn spreekt over „Wat de Spaansche burgeroorlog ons heeft te zeggen." 10 uur v.m. 17 en 18 October. Muurhui'zen 1. Bazar Ned. Padvindster Gilde. 26 uur. 17 October. De Valk. Tooneeluitvoe- ring van „Steeds Voorwaarts." 8 uur n.m. 18 October. Monopole. Actie voor Palestina. Sprekers zijn de heeren A. Bartels en dr. Otto Abeles. 8 uur n.m. IS October. Amicitia. Ver. van Vrijz. Hervormden. Intrede van ds. F. Oort. 10.30 uur v.m. 22 October. Amicitia. 't Nut. Voordracht-avond door Louise Kooi man. 8 uur n.m. 26 October. Restaurant Princess. Ver. van vrouwenbelangen en gelijk staatsburgerschap. Mevr. dr. M. Spaander—Duyvis houdt een lezing over: „Van moeilijke ouders en moeilijke kinderen, oorzaak en be strijding." S uur n.m. ZEIST 24 October. Figi. Centraal Tooneel voert opHet voorste Legioen. 8 uur n.m. BAARN 26 Sept. IS October. Baarnsch Lyceum. Expositie van etsen en litho's van M. A. J. Baugr. (Dage lijks 10—4 uur: Zondags l'/a—4 u.) Rijkdom, beducht voor verlies, Pijnigt het harte met zorgen; Armoed, die arbeidt cn hoopt, Loutert het moedige hart. Mahlmann. „En stoppen wij ook in Tobolsk?" „Neen. dat ligt aan de Trans-Siberi sche spoorweg". „O. wat jammer!" De Reichleau's ge richt kreeg een angsticre uitdrukking „Altijd, al toen ik een kleine jongen was. heb ik ernaar verlangd eens naar Tobolsk te gaan. Ik denk dat het de romantiek van de naam is. Is er geen station waar wij kunnen overstappen om daar naar toe te gaan? Ik zou dol graag een dag in Tobolsk willen zijn." De man keek ongeduldig. „Dat is on mogelijk een lange en zeer onaange name vis Bovendien is het een onge civiliseerde stad. niet geschikt voor vreemdelingen En de Sovjet-regeering houdt zichzelf voor verantwoordelijk voor alle reizigers die daar vertoeven." „O, hemel, wat onaangenaam", zei de hertog beleefd. „Wij zullen dan maar naar Irkutsk gaan en misschien onze reis te Tomsk en Perm onderbre ken of deze plaatsen op den terugweg bezoeken Nadat zij het In tourist-bureau verla ten hadden vroeg Simon zachtjes: „Waarom nam je geen kaartjes naar Sverdlovsk of Jekaterincnburg, of hoe die plaatsen heeten? Dat is toch juist zoover als wij willen gaan?" „M'n beste kerel, omdat zij ongetwij feld een van die eeuwige gidsen daar heen zullen sturen, als wij dat gedaan hadden. Zelfs indien wij verzocht had den deze voorzorg achterwege te laten, zouden zij ons toch direct gesignaleerd hpbben. Wij komen in Sverdlovsk aan om zeven drie en veertig, op Zaterdag morgen. Ruw geschat is dat een reis van anderhal ven dag. De t rein gaat niet eerder dan 's middags naar Irkutsk of eerst Dinsdag, dat is meer dan drie dagen later Indien wij een beetje ge- hik hebben zal de achtervolging niet eerder beginnen, voordat de gids wien Is opgedragen ons in Irkutsk op te wachten, merkt dat wij verdwenen zijn „Wat doen wij met bet oog op do trein-contróle?" vroeg Simon „Dat is waar. dat is een moeilijkheid die onder het oog gezien moet worden. Wij kunnen deze controle voorkomen, en zouden dan drie dagen winnen, en in die drie dagen kan veel gedaan wor den. Maar laten wij er hier niet over opreken. Wij zullen naar de rivier '/aan. daar zijn weinig menschen." Eenigen tijd liepen zij zwijgend ver der en toen zij de weinig bezochte kade bereikt hadden, ging de hertog voort: „Nu moeten wij een ernstig plan ma ken. Je hebt er natuurlijk wel aan ge dacht dat wij het grootste gedeelte van onze bagage moeten achterlaten." Simon dacht met een zekere spijt aan zijn prachtig gevulde kleerkoffers. „Ik vermoed dat zij de bagage in beslag zullen nemen wanneer zij er achter ko men waar wij heen zijn." „Neen", de oogen van den hertog fon kelden. „Dat kunnen wij wel verhin deren. Wij zullen een handkoffer mee nemen en dat nog alleen voor den schijn. De rest van onze koffers zullen wij vanmiddag aan het legatie-gebouw afgeven en dan kan het ons, wanneer wij dit miserabele land gaan verlaten, als een diplomatieke zending nagezon den worden." „Ja," zei Simon, merkbaar opgelucht „daar ben ik blij om. Ik zou het ver schrikkelijk gevonden hebben Leshkio mijn koffers te moeten achterlaten" „Wij zullen ransels zien te krijgen." vervolgde de hertog, „om alle benoo digdheden erin te kunnen doen en onze handkoffers in den trein achter loten, wanneer wij uitstappen." „Waar kunnen wij die ransels krij gen?" „Er zijn verschillende plaatsen in Ki taigorod waar wij ze kunnen krijgt» Je hebt daar de oude stad, met die nau we straten. Vele menschen denken du het een Chineesche wijk van Moskou is, omdat China in het Russisch Kitai heteekent. Maar eigenlijk is het een nud-Tartaarsch woord wat vesting b^v teekent, doelende op de muren." „En dan?" „Verder hebben wij voedsel noodip Gelukkig heb ik. voor geval van nood, al het een en ander gekocht. Wij zul Ion hier nog wat chocola koopen, ver der nog wat gerookte ham en biscuits. Heb je nog een afspraak voor een af- scheidslunch met je lieve vriendin?" „Neen, wij hebben gisterenavond af scheid genomen, dat leek mij het beste." „Daar heb je goed aan gedaan," stem de de hertog toe Daarna zei hij plotse ling heel zacht: „Pas op, ik geloof dat onze loensche vriend weer achter ons loopt." Simon zweeg een oogenblik, keek toen voorzichtig om. Dat was voldoen de: het was inderdaad dezelfde man die hen reeds meerdere malen gevolgd was. Vandaag was hij gekleed in een slordig uniform van de roode garde, doch zij konden zijn gezicht te goed zien om hem niet direct te herkennen Zij versnelden hun pas, en in de boch tige en kronkelende nauwe straten slaagden zij erin hem te ontloopen voordat zij Kitaigorod bereikten. Zoodra zij weer in het hotel waron tetruggekeerd, ontvingen zij de daar bezorgde plaatsbewijzen, nauwkeurig afgeteekend op Irkutsk 's Namiddags pakten zij hun bagage en brachten h;.ar naar de altijd gastvrije senor Ro sas Precies om vijf uur stonden zij op het perron van het Saverinüstation, met twee handkoffers naast hen. De voor naamste inhoud was voedsel en boven dien hadden zij nog de ransels, waarin zi. het voedsel te Sverdlovsk zouden overpakken. Zonder veel moeite voonden zij hun plaats in den trein en daar het een eerste klas sneltrein-appartement was. waren de wagons en ook de ligplaatsen zeer geriefelijk en had de coupé een buitengewoon comfortabel aanzien. Precies om zeventien uur vijf en vijf 'ig begon de lange trein met zijn krach 'ige locomotief bijna onmerkbaar le rij den. langzamerhand versnelde het tem po en begon de lange reis van elf (la gen naar Wladiwostock, het andere einde van Azië. Zij zetten zich gemak kelijk in hun comfortabele stoelen. De hertog nam Norman Douglas' „Zuideu- wind" dat hij reeds voor de vierde maal aan het lezen was. De droge hu mor van het boek verveelde hem nooit. Simon tuurde in de vallende duisternis en dacht met weemoed aan de laatste onvergetelijke dagen in Moskou aan de. lieftalligheid en de sprekende oogen van Valeria Petrovna. Hij kon zich nauwelijks voorstellen dat het werke lijk Simon Aron was die zich voort spoedde naar nieuwe, onbekende avon turen Zijn hart klopte sneller als hij dacht aan hetgeen nog komen zou Achtervolging, ontbering door honger en koude, de vlucht om levensbehoud, misschien. En een lachje speelde om zijn lippen, toen hem een wijsje inviel, dat heette: „Malbrouck s'en vat en guerre!" Zij dineerden in den restauratiewa gen beter dan zij gedaan hadden in het hotel en Simon vond het het beste o.n maar eens vroeg naar bed te gaan. Toen zij den volgenden morgen ont waakten hadden zij Bui reeds ver ach ter zich gelaten en zij reden nu door een schijnbaar eindelooze vlakte. Si mon maakte aanstalten om op te staan doch de hertog weerhield hem. „Je bent ziek, waarde vriend," zei hij vlug. „Neen," zei Simon. „Jawel," zei de hertog, „je hebt koorts." „Ik heb me nooit beter gevoeld dan vandaag." protesteerde Simon. „Dat is jammer voor je, aangezien ik bang bon dat je vandaag in bed moe' blijven Simon lachte begrijpend. Hij wist dat de Relchleau een slilmme man was, en hij was er zeker van, dat zijn ziekte een gedeelte van een of ander plan was. dat de hertog 's nachts bedacht had, om op deze manier veilig te Sverd lovsk uit den trein te komen. Een bediende uit den restauratiewa gen kwam om te vertellen dat het om bijt gereed stond en de Reichlleau be gon onmiddellijk een langdurig gesprek met hem in het Russisch. Het was een dikke vriendelijke man, die naar het scheen, gemakkelijk te ontroeren was. Simon kreunde en probeerde er zoo ziek mogelijk uit te zien. Maar later nam hij met graagte de slappe thee en toast die de sympathieke bediende hem bracht, maar hovendien verscheidene broodjes die de hertog uit de restaura tiewagen gesmokkeld had. Den geheelen morgen stoomden zij door de schier oneindige vlakte totdat zij eindellijk even na half een in Viatka kwamen, waar de hertog uistapte om zijn beenen even uit te strekken. Slmon moest natuurlijk in bed blijven en zijn lunch was uitermate karig. Het schouwspel in den namiddag was meer gevarieerd Zij reden kilometers lang door de vallei der Chepsa-rivier, maar het vroeg invallen der duisternis maak- re dat reeds om vier uur van het land schap niets meer te zien was. Het was heel laat in den avond toen de trein het station Perm binnenliep. Intus- schen had de hertog wat vroeger in den avond de aardige bediende nog eens geraadpleegd en verschillende eetwa ren werden tijdens het stilstaan van den trein gekocht. De arme Simon was r.og steeds gedwoongen te blijven lig gen en at, of liever verslond bonbons en dergelijke heerlijkheden toen de trein het station verliet In het bijzijn van de plechtige en angstige hofmees ter nam de hertog met een ernstig ge zicht de temperatuur van Simon op. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6