De verlovingsfeesten SPEKHOLZERHEIDE IN REP EN ROER Een daverend succes Crisisbureau benadeeld GEHEIMZINNIGE GESCHIEDENIS Een derde geval? BEKENTENIS TER RECHTZITTING Waar zjjn de Postvliegers TUMULT IN EEN VERGADERING Prof. Dr. J. Kraus 75 jaar 2c BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 Groote ongerustheid door het vergiftigingsgeval met twee personen (Van onzen -redacteur) SPEKHOLZERHEIDE, het Lim- burgsche mijndorp, vlak aan de Duitsche grens bij Heerlen gelegen, is in rep en roer. Onder geheimzin nige omstandigheden zijn er dezer dagen twee jonge mannen gestorven en thans is een derde slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht, dat gelijksoortige ziekteverschijnselen vertoonde. Do medici schrijven al deze gevallen toe aan vergiftiging, maar ton aanzien van de juiste oor zaak tast men nog in het duister. De politie zoekt en zoekt, doch heeft daarbij nog geen noemens waardige resultaten bereikt. Twee mannen in den bloei van hun leven zijn aan een geheimzinnige ziekte ten offer gevallen. Hun dood blijft een mysterie en dat is iets, wat de gemoe deren niet met rust laat. Ongeloofelijk snel is het gegaan. Den eenen avond hadden ze nog genoegelijk in een café bij elkaar gezeten en den volgenden avond was een van beiden reeds over leden. De ander heeft zijn vriend slechts enkele uren overleefd. In Spekholzer- heide staan dicht bij elkaar twee kruis beelden langs den weg. Ze staan tegen de gevels der huizen, waar do dood met ruwe hand in het leven der men- schen heeft ingegrepen, zooals het plaat selijk gebruik dat wil. In twee huizen wordt gerouwd en het gansche dorp leeft met de op zoo tragische wijze ge troffen families mee. Hoe het gebeurde Onder oogenschijnlijk volkomen ge lijke omstandigheden zijn de beide jon ge mannen om het leven gekomen. De S3-jarige P. Fischer was des avonds bij zijn vriend, den 39-jarigen caféhouder M. Lemmens, in het café van dezen laatste op bezoek. Men legde met vrien den een partijtje kaart en niets duidde erop, dat zich weldra zulke droeve ge beurtenissen zouden voordoen. Tegen sluitingstijd ging men uiteen, maar den volgenden dag voelde Fischer zich niet lekker. De familie hcchtlo daar nog niet veel aandacht aan, doch het werd met den patiënt steeds erger, zoodat tenslotte een geneesheer werd geroe pen. De zieko leed aan hevige kram pen en moest voortdurend braken. Kort na de komst van den dokter is Fischer overleden. Inmiddels voelde T.emmen zich even eens ziek worden. Hij had evenwel, toen hij van de ongesteldheid van zijn vriend hoorde, nog de kracht naar diens na bijgelegen woning te gaan. Daar trof hij Fischer reeds bewusteloos aan. Met groote moeite en telkens stilstaande, omdat de pijnen hem het gaan beletten, begaf hij zich weer naar huis, waar hij onmiddellijk te bed ging liggen. Ook hier werd een geneesheer ontboden, doch deze kon geen bepaalde ziekte constateeren. Ook in het ziekenhuis te Kerkrade, waarheen Lemmen nog werd gebracht, kon men niets bijzonders con slateeren, zoodat het vermoeden werd uitgesproken, dat hij den avond tevo ren te veel gedronken had. De toestand verergerde evenwel voortdurend en in den loop van den nacht is ook Lem men in zijn woning aan de geheimzin nige kwaal overleden. Fischer was onderwijzer geweest, 'doch wegens zijn zwakke gezondheid ontslagen en gepensionneerd. Hij was de zoon van een caféhouder en woonde bij zijn ouders thuis, waar hij ook is gestorven. Hij dronk veel. hetgeen hem in verband met zijn gezondheidstoe stand geen goed deed. Lemmen had zelf een café. Hij was reeds vroeg gehuwd en had al bijna volwassen kinderen. Het politieonderzoek De politie uit Kerkrade, tot welke ge meente Spekholzerheide behoort, is on middellijk met het geval gemoeid en heeft onder leiding van den commissa ris, den heer Offermans, een onderzoek ingesteld. De sterfkamers zijn verzegeld en op de lijken is beslag gelegd. Er zijn huiszoekingen verricht ten huize van de overledenen, om naar mogelijke aanwijzingen te zoeken, doch zonder re sultaat. Naar de commissaris van politie ons bij een bezoek, dat wij gisteren op het politiebureau te Kerkrade hebben gebracht, mededeelde, tast de politie ten aanzien van deze ge heimzinnige sterfgevallen nog vrij wel in het duister. Men weet niet, of zich hier invloeden van buiten hebben doen gelden, met andere woorden, of het hier moord betreft door vergiftiging, dan wel of de dood der beide mannen aan toeval lige omstandigheden moet worden geweten. Het parket uit Maastricht is in de zaak gemoeid en het on derzoek wordt met kracht voortge zet. Gisteravond heeft dokter Hulst, de bekende politiedeskundige uit Leiden, op de beide slachtoffers lijkschouwing gehouden. Het resultaat daarvan is thans, terwijl we dit schrijven, nog niet bekend. Dat de dood aan vergiftiging moet worden geweten, staat vrijwel vast. Men zoekt nu, welk vergif dit snelle afsterven heeft teweeg gebracht en hoopt daaruit nieuwe aanwijzingen te vinden bij het zoeken naar den da der, als hier van een expresselijk ver oorzaakte vergiftiging sprake is. Het geval wordt des to gecompli ceerder, nu zich gisteren een nieuw geval van oogenschijnlijk gelijken aard heeft voorgedaan. In den loop van den dag is de ongeveer 50-jarige mijnwerker Raemakers ziek gewor den. Ook hij leed aan hevige bra kingen en naar het uiterlijk betreft het hier een gelijk geval. Hij ver keerde in dezelfde kringen als de beide andero slachtoffers, hetgeen de overeenkomst des te treffender maakt. Raemakers is in allerijl naar het zie kenhuis te Kerkrade vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Ook naar zijn geval zal het politie-onderzoek zich nu natuurlijk uitstrekken. Geruchten In het dorp vormen deze plotselinge sterfgevallen en nu weer dit nieuwe ziektegeval het gesprek van den dag. Do wildste geruchten doen er de ron de, doch zij geven voor het onderzoek der politie maar weinig houvast. Alge meen wordt een zekere C. als de dader aangewezen en in zijn richting heeft zich ook het eerste onderzoek uitge strekt. De politie heeft echter nog geen termen kunnen vinden om den man to arrestecren. Hij is aan een streng ver hoor onderworpen, doch moest na af loop daarvan op vrije voeten worden gesteld. Deze C, die reeds meermalen we gens diefstal en mishandeling in de gevangenis heeft gezeten, speelt in het heele geval een geheimzinnige rol. Vast staat, dat hij met de beide slachtoffers onecnigheid had en nog kort voor hun dood in het bijzijn van anderen hun spoedigen onder gang heeft gezworen. De man leidt een woest leven en staat zeer on gunstig bekend. „Voor dat het Zondag is, ga Je er aan," moet hij de vorige week tegen Lemmens hebben gezegd, nadat hij in diens café ruzie met den eigenaar had gekregen. Nu is het merkwaardig, dat juist in den naoht. na dien Zondag zich de eerste verschijnselen van de vergif tiging hebben voorgedaan. Op dezen avond is C. echter niet met de beide slachtoffers in contact geweest, zoodat het eerste onderzoek in die richting is dood geloopen C. woont niet meer bij zijn ouders thuis. Hij heeft een zuster, die reeds langen tijd ziek is, zonder dat de ge- neesheeren herstel hebben kunnen bren gen. Ook hier spreekt men van vergifti ging, doch de waarheid van dit gerucht hebben we niet kunnen verifieeren. Ve le malen is reeds bloedtransfusie toege past, zonder merkbaar resultaat. De laatste maal had de thans overleden caféhouder Lemmen zich daartoe ge leend. zeer tegen den zin van C. ech ter. Een der oorzaken van de oneenig- heid tusschen deze beide mannen moet daarin zijn gelegen. Inmiddels leeft Spekholzerheide in af wachting. Men hoopt van harte, dat het justitieel© onderzoek spoedig een resul taat moge opleveren, want do ongerust heid neemt hand over hand toe. VERDRONKEN AMSTERDAM, 14 Oct. Hedenavond te kwart over zes is een 19-jarige dek- knecht van een sleepboot, welke lig plaats heeft in den Amstel bij de Nieu we Brug, toen hij van de sleepboot op een daarnaast gemeerd liggende zand schuit wilde overstappen, gestruikeld en in het water terecht gekomen. Voor hulp ter plaatse was, was het slachtoffer, dat in Wormerveer woon achtig was, in de diepte verdwenen. Do politie heeft den geheelen avond naar het lijk gedregd, tot tien uur even wel zonder ecnig resultaat. De vingerafdrukken ver* rieden hem AMSTERDAM. 4 Oct, Een nog jon ge man heeft zich vandaag voor de rechtbank te verantwoorden: diefstal is hem ten laste gelegd. Het is een eenvoudige zaak, die de aandacht van het rechterlijke college vraagt, doch duidelijkt blijkt er het groote nut uit van de dactyloscopie, het systeem om door middel van vin gerafdrukken den misdadiger to iden tificeeren. De jongen hij is sedert geruimen tijd werkloos wordt er van beschul digd in een pension op den Achter burgwal een muntmeter te hebben opengebroken. Van de ruim 30 had hij er zich 18 toegeëigend. Een be scheiden dief, gedreven door den nood van hot oogenblik. Tegenover politie en rechter-commis- saris hield hij pertinent vol onschuldig te zijn. Niemand immers had hem bij zijn duister werk gezien. De „stille getuigen" zouden, hem noodlottig wor den. De dactyloscopischo dienst trof achter op den meter twee vingerafdruk ken aan. Er zijn punten van overeen komst te over en het staat onomstoote- lijk-vast, dat het deze verdachte is, die zo daar heef achtergelaten. De president van de rechtbank houdt hem dit feit voor. „Zou je nu niet lie ver bekennen. Je vingerafdrukkon zijn immers gevonden De jonge man in de verdachtenbank aarzelt even. Ook tegenover zijn ver dediger. die hem in het huis van be waring had opgezocht, had hij zijn on schuld volgehouden. Thans, in de rechtszaal, aarzelt hij enbekent. „Ja, ik heb het gedaan, ik had hon ger en nam het geld." De officier vorderde een gevangenis straf van zes maanden. De verdediger, Mr. M. van Voolen, bepleitte clementie. Vonnis 27 October. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK 's-GRAVÉNHAGE, 14 Oct. Neder- landsche Zuivelcentrale, IS October t/m. 24 October 1936 consumptiemelk re- geeringscontract, taxegedeelte, 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of ver minderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeeringsminimumprijs 4.60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL STEENDEREN, 14 Oct. Hedenmid dag heeft bij het uitbaggeren van een kanaal alhier, welk werk door do Ne- derlandsche Heide Maatschappij in werkverschaffing wordt uitgevoerd, een ernstig ongeval plaats gehad. Bij het plaatsen van een duiker, schoot plotseling een takel los, waar door do voorwerker Noordhuis werd ge troffen. Hij lïép daarbij een ernstige kneuzing aan de wervelkolom op en is, nadat door een medicus de eerste hulp was verleend, naar het algemeen ziekenhuis te Zutfen vervoerd. De toestand van Noordhuis, die ge huwd is en vader van een knd, was he denavond levensgevaarlijk. DE ROOFOVERVAL AAN DEN OVERKANT VAN HET IJ AMSTERDAM, 14 Oct. De officier van justitie mr. Bosch heeft tegen een der daders van den roofoverval aan den overkant van het IJ, een gevangenis straf voor den tijd van zes jaar ge- eischt. Verd. is gearresteerd, op den dag waarop de overval, welke zooals men weet mislukt is, werd gepleegd. Hij heeft verschillende van elkaar af wijkende verklaringen afgelegd en de justitie achtte het noodzakelijk deze zaak met gesloten deuren te behande len, daar het onderzoek nog voortduurt. Hoeveel dagen zy'n ze onderweg? 15 5 1 Ongeveer 150 demonstranten uit een bijeenkomst van E.D.D. verwijderd VGRAVENHAGE, 14 October. De Haagsche afdeeling der Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democra tie hield hedenavond in do groote zaal van den Dierentuin een propagandaver- gadering, waarin als sprekers optraden dr. II. Faber, uit Velsen, Pater H. de Groeve uit Haarlem, prof. mr. A. C. Josephus Jitta uit Den Haag en ds. A. van der Heide uit Voorburg. De toeloop tot deze vergadering was zoo groot, dat velen moesten worden afgewezen. De leiding was in handen van den heer Weiss, die na een kort openings woord het woord gaf aan dr. Faber, die de beginselen der beweging uiteenzette. Tijdens deze rede werd het achter in de zaal reeds onrustig, zoodat de voorzit ter moest waarschuwen niet te inter- rumpecren en dreigen met verwijdering uit de zaal van de ordeverstoorders. Pater de Greeve's redevoering gaf van den aanvang af aanleiding tot hef tige protesten. Binnen enkele minu ten ontstond er een geweldig rumoer. Van alle kanten werd geroepen, zoodat de spreker zijn onderwerp „De totale slaat en het Katholiek beginsel" niet kon vervolgen. Tal van ordeverstoor ders werden op hardhandige wijze uit de zaal gewerkt, doch nauwelijks had de spreker weder cenige zinnen vol tooid of er ontstond opnieuw een oor- verdoovend lawaai, dat verder spreken onmogelijk maakte. Van alle kanten klonken kreten en wederom werden tal van personen, voor het meerendeel jeugdige, met behulp van den gummi stok .verwijderd. In totaal werden on- 14.10 14.10 10.10 10.10 11.10 12.10 13.10 14.10 Amsterdam Marseille Rome Athene Rhodos Cairo Gaza Bagdad Basra Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Alorstar Medan Singapore Batavia Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam en Batavia Zaterdag 17 October. «3 iC 14.10 13.10 12.10 11.10 10.10 14.10 10.10 14.10 INDISCHE KRONIEK EINDHOVEN, 14 October. Het Ge meentelijk Crisisbureau alhier heeft bij dc recherche aangifte gedaan, dat deze instelling gedurende 1936 voor verschil lende bedragen is benadeeld. Uit het onderzoek van de recherche bleek, dat de heer P. W. T. uit Woen- sel, penningmeester der landelijke ver- eeniging tot verzekering tegen dc na- deelige gevolgen van ziekte en werk loosheid, aan do werkloozen, die van deze verecniging kasgelden trokken, mededeelde, dat zij uitgetrokken waren. Dit was echter niet het geval. Door het plaatsen van valsche handteekenin- gen heeft T. zich op deze wijze vele be dragen toegeëigend. Hii is hedenmorgen gearresteerd. Voor welke bedragen het gemeentelijk crisisbureau op deze wijze is benadeeld, is nog niet bekend. geveer 150 demonstranten op deze wijze door de politie naar buiten gewerkt. Gedurende de pauze verzamelden zich verschillende groepen in de zaal, de zijgangen en de rotonde. Na de pauze sprak prof. Josephus Jitta, die vrijwel ongestoord zijn onder werp kon behandelen, waarin hij de vrijheidsgedachte sedert eeuwen door het Nederlandsche volk hooggehouden als onvergankelijke waarde belichtte. De laatste spreker, ds. van der Heide, die naar aanleiding van een uitspraak van den Engelschen staatsman Chur chill, waarin deze op de zegening der democratie wees, deze tegenover de autocratie in andere landen stelde, lok te eveneens protesten uit. Daar het over groot o deel van de tegenstanders der de mocratie evenwel reeds uit de zaal ver wijderd was kon spreker zijn rede rus tig beëindigen. De voorzitter deelde mede, dat een honderdtal aanwezigen zich tijdens de pauze als lid had opgegeven, en dat de nationale landdag der beweging op 4 November a.s. te Amsterdam zal worden gehouden. VERDACHT IJZERVERVOER AMSTERDAM, 14 October. Op den Grasweg nabij een ijzergieterij werden hedenavond twee twintigjarige jonge mannen, afkomstig uit het centrum van de stad aangetroffen met een drie- wielige bakfiets, geladen met ijzer. Aan den surveilleerenden agent, die het ver- dachte tweetal opmerkte, gaven de man nen een weinig geloofwaardige verkla ring van de herkomst van het ijzer. Zij zeiden, dat zij het aan den openbaren weg hadden gevonden. Beide mannen werden onder verdenking van diefstal overgebracht naar het politiebureau aan den Adelaars weg Later op den avond zijn zij, nadat proces-verbaal was opgemaakt heengezonden. De drie wieler en het ijzer zijn voor nader on derzoek in beslag genomen. 's-GRAVENHAGÈ, 14 October. Heden vierde de oud-minister van Waterstaat en oud-hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft prof. dr. J. Kraus zijn 75sten verjaardag. Daar de jubilaris tijdens zijn arbeid zaam leven talrijke functies bekleedde, heeft het hem heden niet aan belang stelling ontbroken. Talrijke brieven, bloemstukken en ge schenken waren reeds hedenmorgen zijn woning aan het Nassau-plein binnenge stroomd, o. m. van den Senaat en het College van Curatoren van de Techni sche Hoogeschool te Delft, van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs en van dc Nederlandsch-Indischc Spoor weg-maatschappij, waar dc jubilaris tot verleden jaar voorzitter was van den Raad van Beheer. Vele vrienden en bekenden maakten van de gelegenheid, dat prof. Kraus dezen dag te zijnen huize doorbracht, gebruik om hem te complimenteeren. DE SPOORWEGSTREMMING OP 8 OCTOBER Men schrijft ons: Dat de spoorweg nog niet gemist kan worden, is wederom gebleken (behalve op 15 September j.l., Prinsjesdag), na het ongeval te Woerden op 8 October, toen het geheele spoorwegverkeer op de drukke lijn UtrechtGouda ongeveer één etmaal was stilgelegd. Op dii baan vak loopen dagelijks een 90-tal reizi gerstreinen. Nu was bekend gemaakt dat ieder kon reizen over Amsterdam of Gcldermalsen. Voor het locale ver keer tusschen Utrecht en Woerden zorgde de A.T.O., die een honderdtal malen, met al het materiaal, dat haar ten dienste stond, heen en terug naar Woerden reed. Dank zij haar good ge schoold personeel, is dat vervoor, op lof waardige wijze op dat moeilijk traject, zonder onregelmatigheden verloopen. Ongeveer een 3000-tal personen werden op deze wijze overgebracht. RICHTPRIJS FABRIEKSAARDAPPEL MEEL De regeeringspersdienst meldt: De minister van Landbouw en Vis- scherij heeft den richtprijs 1936 voor het fabrieksaardappelmeel onveranderd vastgesteld op 9.50. DE SCHIETPARTIJ TE BROEK OP LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE, 14 Oct. In den vroegen ochtend van 22 September j.l. werd te Broek op Langcndijk de 24- jarige M. Kool door den brigadier van de rijksveldwacht Van den Bosch neer geschoten toen K. met een vriend van de kermis te Zuid-Scharwoude huis waarts keerde. Naar wij vernemen is thans door de ouders van den verslagcne bij den offi cier van justitie te Alkmaar een ver zoek ingediend om een vervolging in te stellen tegen genoemden brigadier. BUITENLANDSCH BEZOEK AAN DE PHILIPS FABRIEKEN EINDHOVEN, 14 Oct. Heden bracht de Braziliaansche gezant, Z. E. Pedro de Moreas Barros, een bezoek aan de Philips fabrieken. Na de ontvangst op het hoofdkantoor door dr. A. F. Philips, werd de gloeilampen- en radiofabricage in oogenschouw genomen, 's Middags werd o.m. een bezoek aan het laborato rium gebracht, waar demonstraties van de jongste vindingen door prof. Holst nader werden toegelicht. INDIË heeft een tijd van groote druk te achter den rug. Ilct plotseling bekend worden van do verloving van Prinses Juliana heeft hier tot een uitbarsting van geestdrift geleid als zelfs doorgefourneerde oud-Indischmen- schen zich niet weten te herinneren. Het bericht van Anet-a kwam hier omstreeks half 7 aan en dc Nirom zorgde ervoor, dat het in minder dan geen tijd door de radio over geheel Indië verspreid was. Meteen waren overal de poppen aan het dansen, in den meest letterlijken zin van het woord. Het officieele bericht liet echter op zich wachten en de Regeering kwam voor de moeilijke beslissing te staan, afzijdig blijven tegenover een elke mi nuut oplaaiende stemming en het offi cieele bericht afwachten, of het persbe richt gelooven en meedoen. Terwij! hier over de beslissing nog niet gevallen was, riep de radio ineens om, dat dc marinemuzick om kwart voor 10 een rondgang door de stad zou maken; de weg werd tevens nader aangegeven. Ilct bevel daartoe moest vrijwel zeker zijn uitgegaan van den vlootvoogd, maar deze was nergens telefonisch te berei ken, zoodat hem niet gevraagd kon wor den, of hij soms een officieele mededce- ling had ontvangen. Inmiddels nam de stemming in de stad toe, het oogenblik van den rondgang naderde. De Regee ring zag in, dat zij onmogelijk'afzijdig kon blijven en toen de marinemuziek aan zijn tocht langs het Paleis Konings plein kwam, is zij daar door den gou verneur-generaal cn de leden van den Raad van Indië „ontvangen". Het zou echter nog ruim 2 uur duren voordat het officieele telegram den G.G. be reikte. Over de feestelijkheden behoef ik na tuurlijk niets meer te vertellen. Uitvoe rige telegrammen hebben Holland daar van op de hoogte gebracht, maar de rv tocht te Batavia op Zaterdagavond 12 Sept. moet nog even besproken wor den. In het moederland weet men wal organiseeren is, maar om in 3 dagen een optocht ineen te schroeven, waar aan niet minder dan 70.000 menschen deelnamen, zal ook daar als een kunst stukje van organisatie worden be schouwd. Wegens den korten tijd van voorberei ding is het niet mogelijk geweest de volgorde van de deelnemende groepen aan te geven. Het verzamelpunt was het Waterlooplein en de opstelling ge schiedde naar gelang van het aanko men daar. Wie het eerst kwam, liep voorop. Dit heeft een allergezelligste hutspot van den stoet gemaakt. Hoe het mogelijk is geweest in 3 dagen zooveel optocht-requisiten te maken en samen te brengen, zal wel altijd een geiheiiïï blijven. Zonder uitzondering hebben alle. bevol kingsgroepen zich op dezen optocht ge worpen, de Chincezen zeker niet bet minst en in geheel Batavia was op den morgen van den 12dcn September zeifs voor geen zwaar geld nog een vierkan ten milliipeter Oranjedoek te krijgen De politie heeft een gemakkelijke taak gehad, alles liep van zelf en het aantal opstoppingen was bij deze gewel dige menschenslang uiterst gering. En kele malen meenden vertegenwoordi gers van groepen bij het voorbijtrekken van den G.G. een soort toesp-aak te moeten houden, wat dan stagnatie ver oorzaakte, maar weldra liep alles weer op rolletjes. Het was in den korten tijd natuurlijk voor slechts zeer enkele organisaties mogelijk geweest al haar leden van het deelnemen aan den optocht in kennis te stellen, zoodat vele kijkers tot hun verbazing hun club of vereenisring voor bij zagen trekken. Qnmiddel'ijk sloten zij zich aan en zoo heeft /.icn het merk waardige geval voorgedaan, dat het aantal deelnemers bij liet eindpunt aan merkelijk grooterwas dan bij het begin. Er zijn vercenigingen geweest, welke met meer dan het dubbolo getal eindig den, dan waarmede zij begonnen waren. De optocht is een daverend succes ge worden. Hij was omstreeks 9 uur afge- loopen en voor 6 uur in den morgen is Batavia niet naar bed gegaan. Ilooge mijnlieeren rnet gouden kragen hebben dien kraag totaal vergeten en incarna ties van diep ambtelijke waardigheid liepen met een oranjemuts en een bal lon of een toeter. Voor een half. etmaal had de hiërarchie ons goede Indië ver laten. Zivare dagen voor Jhr. de Jonge VOOR één man zullen de feestelijk heden buitengewoon zwaar zijn ge weest. Voor den Gouverneur-Gene raal. Niet dat deze uitbarsting hem geen groot genoegen moet zijn geweest. Zijn. blijdschap heeft voor die van niemand ondergedaan, maar zijn gezondheids toestand heeft hem de laatste maanden het vervullen van zijn taak buitenge meen verzwaard. Het program, dat hij kort voor zijn vertrek af te werken had, was reeds wat grooter dan medisch ad vies gewenscht achtte. De G.-G. was óp en dc feestelijkheden hebben van zijn toch reeds zwakke krachten veel ge vergd. Na zijn laatste ziekte, een maand of 5 geleden, is hij nimmer weer de oude geweest. Het korthouden van de toespraken bij de bestuursoverdracht zal dan ook wel geen toeval zijn ge weest. Het losraken van de Sibajak van den wal zal hem, naast een gevoel van weemoed, ongetwijfeld ook een van ver lossing hebben gebracht. Het is alleen aan de geschiedenis om de juiste waarde te bepalen, welke het bewind van een G.-G. voor dit land heeft gehad, maar het kan niet anders of de balans zal voor jhr. do Jonge naar de goede zijde doorslaan. Geen van zijn voorgangers heeft de omstandigheden zoo tegen gehad, zoo hard moeten zijn omdat in tijden van nood voor senti mentaliteit geen plaats is. In enkele jaren heeft hij in Indië een omvorming moeten volbrengen, waarvoor andere landen even zoovele tientallen jaren zullen nemen. Veel leed is onder zijn bewind geleden en wordt nog geleden. Het individu mag niet gelden als het belang van de massa op den voorgrond komt. Maar zijn opvolger vindt een In dië, wel verarmd en verzwakt, maar zonder zieke gezwellen. Alle opbouw la moeilijk, doch minder bezwaarlijk dan het rasceren van een terrein met eeu wenoude, vastgewortcldo gebruiken, vooroordeelen en privileges. Jhr. van Starkcnborgh zal, zoo langer hij hier vertoeft, zoo meer dankbaarheid moeten gevoeleu voor den man, die hem zijn taak zoozeer verlicht heeft door het financieelo bestel binnen nauwere, strakkere grenzen te brengen. In de redo, waarmede het bestuur over deze gewesten is aanvaard, heeft de nieuwe G.G. zich minder onthouden van het aangeven van do lijnen voor zijn bewind, dan algemeen gemeend wordt. Wio tusschen de regels door weet te lezen, zal veel meer positiefs ontdekken, dan in den letterlijken tekst van do woorden opgesloten ligt. De waarschuwing aan onrust verwekkende elementen was duidelijk en misschien is zij het antwoord op den wensch, die in tal van nationalistische bladen tot uiting gekomen is, dat een grootere vrijheid van het woord zal worden toe gestaan. Nu heeft vrijheid van het woord in Europa en het Oosten een ge heele andere beteekenis. Na een tijd van een straf toezicht bestaat do kans, dat men in Europa wat geleerd heeft en begrijpt, dat een te ver gaan onmiddel lijk den ouden toestand zal herstellen. Het geven van een kans door de over heid wordt daar aanvaard. Niet zoo in het Oosten. Een plotseling verzwakken van het toezicht wordt uitgelegd als een bewijs van zwakheid der rcgecring, wat de monden der sprekers nog wijder open doet gaan, dan andere het geval zou zijn. De regeering durft immers niet meer ingrijpen en dan durven do spre kers nog meer onverantwoordelijke woorden uiten. Juist in een tijd. waarin een verbetering van den bestaanden toestand mag worden verwacht, is het taak der regeering vóór alles op de volksbeweging toe te zien. Een opbloei zal armoede doen verminderen, daar door wat ongelijkheid brengen in den cconomischen toestand der bevolking cn zoodra deze ongelijkheid intreedt, komt een Oostersche jaloezie onmiddel lijk om den hoek kijken. De tijd voor volksmenners breekt dan aan Jaloer- sche menschen nemen graag inblazin gen tot zich en revolutionnnire elemen ten vinden een geschikt veld van werk zaamheden door het prediken van de algemeene gelijkheid, welke door hun toehoorders zóó wordt uitgelegd, dat dengenen op wie zij jaloersch zijn, afge nomen zal worden, hetgeen zij meer hebben dan anderen. In tegenstelling met Westersche landen vormt Indië een geschikt terrein voor onruststoken, niet in jaren van armoede, doch in tij den van opgang. Als niemand iets bezit, blijft dc jaloezie verre en ook de revo- lutionnairc leiders, aangezien de bevol king clan le arm is om bijdragen voor de (hun) strijdkas te leveren. Costuurmmisère VAN den persoon van den nieuwen G.G. bemerken wij hier voorloopig niets. Ilij heeft in Batavia cn de vol genden dag in Buitenzorg een rondrit gemaakt en nu zullen wij hem niet eerder zien dan bij een of andere plech tige gelegenheid, die wel zal zijn de re ceptie bij gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana. Het is jammer, als een nieuwe G.-G. begint met Indië van een ongunstige zijde te leeren kenneïl. Indië is warm en als nu iemand bij aankomst in Priok reeds in een galapak moet rondloopcn, om dat te dragen tot dat de zon aardig naar boven begint te klimmen, dan kan het niet anders of hij moet van de tem peratuur een indruk krijgen, welke hem nog maanden als een schrikbeeld zal vervolgen. Wanneer worden we hier eindelijk eens practisch en volgen het verstandige gebruik van de Engelschen, om de officieele kleedij in het licht te houden? Wie wel eens plechtigheden in Britsch-Indië heeft meegemaakt, weet dat het decorum daar ten volle ge diend wordt, zonder lakensche pakken met staande kragen, alles met zwaar goud galon, dikke rokken, niet minder zwart en niet minder warm van de hitte flauwvallende boorden en klevende manchetten. Maar Indië houdt aan die onsmakelijkheden vast als 'n drenke ling aan den beroemden stroohalm. Geen mensch, die do zwarte kleeding niet hardgrondig vcrwcnscht. Na defti ge dagen hangen op alle achtergalerijen van woningen jassen, vesten cn broe ken te drogen tot zij de helft lichter ge worden zijn cn krijgen wasscherijen tot zonderlinge krinkels verworden boor den te strijken. Uit manchetten kan harmonicamuziek gehaald worden cn de stemming van den heer des huizes kan nog dagenlang lijden onder dc her innering aan het martelcostuum, dat hij ter wille van de plechtigheid heeft moeten torsen. Het bijwonen van een rokgelegenheid is een soort van zelf kastijding en onder de ambtenaren, die tot een rang gestegen zijn, dat zij een ambtscostuum met gouden kraag heb ben, staat, het dragen van dat costuum soms gelijk niet het aanhoudend spelen van Hans-kijk-in-de-Iucht, omdat de even grooter geworden speklaag van hun hals hun kraag te nauw heeft doen worden, zoodat zij alleen adem kunnen halen door dragen van het hoofd om hoog. Bij een rok kan iemand ten minste nog 'n boord van een kwart inch meer wijdte koopen. Een gouden kraag is niet uit te leggen. Er wordt soms zwaar geleden in het deftig-ambte- lijke. Indien de nieuwe G.-G., die een prac tisch mensch moet zijn, daarin eene verandering kon brengen?

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7