LOCOMOTIEF WORDT GELICHT Broodprijsverhooging of bloempri j sverlaging DE BEBOUWING IN ONS GEWEST FRAAI STUK De bakkers in een impasse Koningin Emma- monument te Soest Commissie van advies geïnstalleerd INGENIEURSWERK PHILIPSDIVIDEND 6% Exposé der patroons organisaties Veel reeds bedorven 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 Hoe de toestand was na liet Ongeluk: 'de locomotief van de goederentrein diep in de sloot, liggende onder een groote ruïne Men stond voor iets geheel nieuws, dat nog niet is voorgekomen Hedennacht is een eerste poging gedaan om de zware locomotief, die den snelgoederentrein trok, en welke machine de spoorsloot is in geschoven ter rechterzijde van de spoorbaan WoerdenHarmeien, uit don modder op te trekken. Ter voorbereiding van dit zeer moei lijke werk waren de laatste dagen reeds de noodige voorbereidingen ge troffen. Toen nu hedennacht de laatste snel trein uit de richting Den Haag het sta tion Woerden had verlaten, is men be gonnen met het zeer ingewikkelde in genieurswerk van de ophüsching der enorm zware locomotief, die nagenoeg in de moddérbi'ci van de sloot verscho len lag. Het terrein word verlicht met behulp Van talrijke carbidlampen wier licht in zonderheid gericht was op het lugu bere locomotiefgevaarte. Twee zware hijschkranen stónden op het Spoor langs de sloot voorgereden; men bevestigde eerst zware stalen kabels aan de loco motief, welke staaldraden uithingen van de hijschkranen. Deze toestellen waren tevoren in een zoodanige stellage geplaatst, dat omkantelen volkomen was buitengesloten, als de sneltreinlo comotief in de kabels zou komen te hangen. Het werk vereischte de grootste omzichtigheid; het is inderdaad geen karwei waarover men licht heeft to denken; de ingenieurs der Nederlandsche Spoorwegen, die vannacht leiding gaven aan het werk, deelden ons mede, dat een dergelijke onderneming tot dusver nog niet in de practijk was voor gekomen. Men stond tegenover iets geheel nieuws, waaromtrent men nog geen ervaring had gehad. Nadat te twaalf uur vannacht de eer ste voorzieningen waren getroffen, werd te kwart voor twee door do ingenieurs het sein gegeven: „voorzichtig aanzet ten". Men hoorde de kabels langzaam door do hooge katrollen kneppcren en inderdaad zag men het bemodderde ge vaarte, dat een locomotief moest voor stellen, boven de drassige sloot uitko men. Nauwelijks was deze bewoging waar neembaar of talrijke spoorwegarbeiders schoven haastig zware biels onder het locomotiefgedeelte, voor zoover dat zichtbaar kwam. welke biels moesten voorkomen, dat het gevaarte even tueel weer in den modder zou terug zijgen, wanneer de omhoog-li ijscliing door de een of andere reden voor een oogenblik zou moeten worden stopge zet. Hoewel tevoren volstrekt geen rucht baarheid was gegeven aan dit oprui- mingswerk waren vannacht toch nog betrekkelijk vele inwoners naar het terrein van de ramp gekomen, daar heen gelokt rloor het rossige schijnsel van de carbidlampen dat zeer good zichtbaar was op den straatweg, die paralol mpt de spoorbaan van Woer den naar Harmeien loopt. Het was buitengewoon interessant dit prachtige werk onzer Spoorwegen tc mogen gadeslaan. Op het terrein za gen wij de hoofdingenieurs Vinke en Beunke. die vannacht de leiding had den. Het lag voor de hand. dat men het dezen nacht wel niet verder zou bren gen dan het optrekken van de loco motief boven het slootoppervlak. als- dat tenminste zou mogen gelukken; bij het afzenden van dit bericht van het terrein des ongevals mocht men wel de verwachting koesteren, dat men in deze poging zou slagen. Mocht dit wer kelijk zoo zijn, dan zou men zich voor dezen nacht tot deze omhooghijsching beperken om dan in den nacht van bonderdag op y rij dag het werk voort te zetten met pogingen het geweldige gevaarte van boven de spoorsloot op de spoorbaan te heffen en het dan op de rails te doen neerzakken. Als men daarin slaagt, is een voornaam stuk van het opruimingswerk volbracht. Men kan met dit werk alleen bij nacht bezig zijn. omdat overdag de zeer drukke treinenloop over dit traject het uitvoeren dezer werkzaamheden gan- schclijk buiten sluit. Men is dus wel alleenlijk op den nacht aangewezen. Ir. P. F. S. Otten zal worden benoemd tot directeur, Dr. Philips tot presi* dent der N.V. EINDHOVEN, 14 Oct. Wij ver nemen, dat door commissarissen der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken aan do jaarlijksche algemeene ver gadering Van aandeelhouders zal worden voorgesteld over het boek jaar 1935/1936 uit te keeren een di vidend van 6 procent op de gewone aandcelen en 6 procent op de prefe rente aandeelen. Verder zal aan de algemeene ver gadering van aandeelhouders wor den voorgesteld om ingenieur P. F. S. Otten te benoemen tot direc teur en na ontvangen goedkeuring tot wijziging der staturen dr. A. F. Philips te benoemen tot president der vennootschap. Gemeensch. Bezit Door den raad van beheer der N.V. Gemeenschappelijk Bezit aan aandeelen Philips Gloeilampen fabrieken zal aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld over hot boekjaar 1935/1936 een divi dend uit te koeren van G procent op de gewone en 6 procent op do preferente aandeelen. STAATSCOURANT Met ingang van 1 November 1936, op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den kapitein F. N. F. van dor Schrieck, van het 2e regiment infante rie, werkzaam bij het korps politletroö- pen, een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend; benoemd en aangesteld bij hel reser ve-personeel der landmacht, bij het wa pen der infanterie, bij het 2e regiment infanterie, tot reserve-majoor, de eervol ontslagen kapitein Van der Schrieck voornoemd. Met ingang van den lston October 1936 eervol ontslag uit den dienst ver leend aan den luitenant ter zee der 13 klasse jhr. H. P. Coertzen de Koek, d? luitenants ter zee der 2e klasse L. A. van Boven. J. F. Wesseling, J. C. Bac ker Overboek, J. T. T Stuij, L. A. M. C. Koene, A. W. Turk, den officier van den marinestoomvaartdienst der lo klasse L. C. Kooien en den officier van den marine-stoomvaartdienst der 2o klasse P. C A. Schuier, de luitenants ter zee der 2c klasse W. Garrèr en J. W. ten Hacken en den officier van den marine- stoomvaartdienst der lo klasse F. K. Küpper. allen behoorende tot de Kon Marine-reserve. Is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschon Leeuw de generaal- majoor-titulair J. H. G. Kappelhoff, in specteur van het wapen der Koninklijke Marechaussee. Aan den reserve-majoor voor speciale diensten van den generalen staf G. van Rossom is vergunning verleend tot het dragen van het Duitsche Olvmpische cercteeken te klasse en de gouden oere- medaillo voor lichamelijke opvoeding, van Frankrijk. JHR F. WTTEWAALL VAN STOETWEGEN i Te Oosterbeek is plotseling overleden jhr. F. Wttewaall van Stoetwegen, oud- burgemeesler van Herwijnen en van Doorwerth. Aangedrongen wordt op af» schaffing der monopolie» heffingen op graan Naar aanleiding van de verschillende, sinds 26 September in de dagbladen verschenen berichten, betreffende de Rcgeeringsmaatregelcn, genomen in het belang van don brood-consument en in verband met de inmiddels vanuit ver schillende centra des lands op den Mi nister uitgeoefende drang om ccn brood prijsverhooging aan de bakkers te wil len toestaan, hebben de 4, ten deze sa menwerkende landelijke bakkerspa troonsorganisaties gemeend, zoowel in het belang van den broodproducent als van den consument eon uiteenzetting te moeten geven van do huidige situatie, mede tonelndc te voorkomen, dat on juiste inzichten zoowel bij de betrokken Regeeringsinstanties als bij het publiek zouden kunnen ontstaan. In de eerste plaats moet worden geconstateerd, dat, toen de bloem- prijzen nog ongeveer 12.50 per 100 K.G. voor den bakker bedroegen, de daarmede samenhangende brood prijzen tot op het huidige oogenblik geen verhooging hobben ondergaan, ondanks het feit, dat tcngcvolgo van de steeds oplooponde prijzen der tarwe op de wereldmarkt do bloemprijzen zijn gestegen. Do oor zaak hiervan is gelegen in het feit, dat gewacht werd op eon ordening van het bodrijf, welke gogrond zou worden op de Wet op het Algemcoil Verbindend en Onverbindend ver klaren van Ondernemersovereen- komsten. In de weken vóór de dópreciatie van den gulden werden, toen de bloemprij zen een hoogte hadden bereikt van 14.75 af fabriek in diverse plaatsen van ons land besprekingen geopend tot het verhoogen van de broodprijzen met slechts 1 cent. per 800 gram, terwijl reeds in diverse plaatsen hot. besluit was ge nomen, dat de noodzakelijke verhooging zou worden doorgevoerd in de week 28 September5 October. Dczo bespre kingen moesten worden afgebroken, in verband met. de beslissing van de Re geering. dat in geen geval een brood- prijsverhooglng mocht plaats vinden, hetgeen de bakkerij echter voor buiten gewoon grnoto moeilijkheden plaatste, aangezien baar winstmarge geheel op gesoupeerd was door dc gestegen bloem prijzen en er zelfs al met vorlios ge werkt werd. Desondanks hebben rle bakkersorgani saties gemeend-ten volle gehoor te moe ten geven aan het beroep van de Regee- ring op dc vaderlandsliefde en het so ciale gevoel van het. Nederlandsche volk en hebben zii zelfs reeds aangekondigde verhoogingen, o.a. in AmrierdanvZnid in vol vertrouwen op de Regeering in getrokken. Hierbij moge worden opgemerkt, dat reeds op 24 Juli ter gelegenheid van een audiëntie bij den Minister van Landbouw en Visscherij aan de hand van een uitvoerig memoran dum door de organisaties was be toogd, dat een spoedige verlaging der crisis-lasten noodzakelijk zou zijn, wil de broodprijsverhooging kunen worden voorkomen. Sinds voornoemde datum verergerde dc toestand steeds meer. tengevolge van een verdere en scherpe stijging dor bloemprijzen. Op 26 September was deze prijs reeds gestegen met een bedrag van f2 25. waardoor een verhooging van 2 cent volkomen ge rechtvaardigd zou zijn geweest. In Amsterdam en Rotterdam kan de situatie zonder meer als kritiek wor den gekenschetst. Door de moor dende concurrentie werd aldaar op groote schaal brood verkocht tegen prijzen, welke beneden kostprijs wa ren gedaald. Thans eischt de Regeering, dat zelfs die, in bakkerstermen boksersprijzen genoemde noteeringen, niet zullen wor den verhoogd, waardoor het directe be staan Van vele hardwerkende en nijvere bakkersgezinnen op bet spel is komen tc staan. Ook de groot ere ondernemingen moeten thans in genoemde centra met verlies werken, zoodat ook de belangen van de aldaar werkzame gezellen op het spel staan. Tiet Regeeringsingrijpen be dreigt thans het bestaan en de levens voorwaarden van een 16.000-tal bakkers. Bij een op 5 October aan de organi saties toegestane audiëntie door den Mi nister van Landbouw en Visscherii werd deze onhoudbare toestand onder de aan dacht van Zijne Excellentie gebracht. Daarbij werd als dc meening der orga nisaties te kennen gegeven, dat de eenigo uitweg uit deze impasse celcgcn zou zijn in verlaging der steeds druk kender wordende crisis-lasten. Alleen aan tarwesteun drukt thans op elk brood een bedrag van circa 4 cent. waar van slechts ten hoogste 2 cent der tar westeun rechtstreeks ten goede komt. Het restant, wordt benut ter bestrij ding van de andere onkosten, welke het Landhomvcrisisbeleid noodzakelijk heeft gemaakt. De Regeering heeft derhalve in Haar hand om zoo Zij wil daadwerkelijk en met spoed in te grijpen. Op welke wijze zulks zou moeten geschieden moet uiteraard aan het beleid van de Regee ring worden overgelaten, <ioch de bak kersorganisaties meencn, dat het voor de hand ligt in de eerste plaats over te gaan tot afschaffing van de monopolie- heffingen op graan, terwijl voorts ook dringend de Vita-prijs en het prijsverschil op B-bloem verlaging be hoeven, e. e. a. in overecnestemming met de stijging der wereldgraanprijzen. Slechts indien een zoodanige situ atie wordt geschapen, dat de meel fabrikanten de bloem wederom voor circa 12.50 kunnen verkoopen aan de bakkers, zou een broodprijs verhooging niet meer noodzakelijk zijn. Koewei de organisaties ervan over tuigd zijn, dat een zoodanig ingrijpon door de Regccring niet onbelangrijke uitgaven zou medebrengen voor het Landbouwcrisisfonds, meenen zij er toch op tc mogen Wijzen, dat de hetere prijzen, welke de Regeering maakt vour de T.C. tarwe welke circa 2/5 uitmaakt van de Nederlandsche tarweoogst cn het feit dat de export-premies aan an dere land-, tuinbouw, en zuivelproduc ten verlangd zullen worden in verband met de betere prijzen dier producten in het buitenland, tengevolge van de val van de gulden, het Landbouw-cri- sisfonds in belangrijke mate zullen ont lasten, zoodat aan de belangen van dc landbouw cn veeteelt over het alge meen niet zal bohoevon te worden ge tornd. Tenslotte moge worden opgemerkt, dat thans spoedig ingrijpen noodzake lijk is geworden, aangezien anders een groot en geenszins het slechtste ge deelte der Nederlandsche bakkerij ten doodo is opgeschreven. CLEARING NEDERLAND—TURKIJE Do koei's van het Turksche pond is voor Woensdag 14 October door de Turksche Contrale Bank vastgesteld op 617 piasters per pond sterling. Nog ecnige bijzonderheden over bet programma der onthul* lingsplechtigheid. Maatregelen van orde SOEST, 14 Oct. In aansluiting op het door ons reeds geplaatste bericht, waarin wij mededeelden dat de plech tige onthulling van het monument ter nagedachtenis van wijlen II. M. de Ko ningin-Moeder zal plaats vinden op Woensdag 21 October as. Ie 11 uur v.m., kunnen wij thans mededeelen, dat aan deze plechtigheid zullen medewerken dc stafmuziek van het 5do regiment in fanterie (e Amersfoort onder leiding van den kapelmeester-adjudant van dor Glas, welk muziekcorps uit eigen ini tiatief aan het comité heeft aangebo den, belangeloos, het muzikale gedeel te van de plechtigheid Ic willen ver zorgen. Ongeveer 1200 kinderen van de 4de, 5de, 6de en 7de klassen der lagere scho len te Soest cn Soesterberg cn van de U.L.O.-scholen lo Soest zullen bij do plechtigheid een tweetul liederen zin gen, n.K „O Ilcor, die daar des Hemels lente spreyt" uit Valerius Gedenckklan- ken en „Gelukkig Vaderland". Daar op dien dag zeer vele vreemde lingen worden verwacht, zal de plaat selijke politie worden versterkt, met 20 rijksveldwachters en 6 man der mili- lairo politietroepen. In verband met het feit, dat de plaats waar de onthullingsplochtigheid zal w-orden verricht dicht lang* den Rijks weg AmsterdamAmersfoort is gele gen, zal het verkeer uit de richting Amersfoort worden geleid over Kerk straat, Eemstraat, Lange Brinkwcg, Korte Brinkweg en Burgemeester Gro- thestraat, terwijl het verkeer uit de richting Amsterdam zal worden geleid via Ivoninginnelaan. Beetzlaan, Beuken laan, Nieuwe weg, Ossendamweg, links af de Soesterbergschestraat op en ver volgens onmiddellijk weer rechts over de Gallenkamp, Pcisweg naar de Birkt straat. Tn de omgeving van de plaats der onthulling zal een ruime gelegen heid tot het parkeeren van automobie len. autobussen en motoren worden ge- ere ven. Omtrent het officieele programma, hetwelk ter goedkeuring van II. M. de Koningin is toegezonden, zullen nadere mcdedeclingcn volgen. SOEST. Thans wordt ons uit Den Maag bevestigd, dat h<it in het voorne men van de Koningin ligt om Woens dag 21 dezer de onthulling te verrich ten van het monument ter nagedachte nis aan de Koningin-Moeder. AUTOBOTSING BAARN. Op den Amsterdamschen straatweg reed een personenauto, be stuurd door den heer B. uit Zeist, op een langs den weg stilstaande vracht auto, toebehoorende aan den heer Z. te Amersfoort. De bestuurder van den per sonenauto bekwam lichte verwondingen aan gelaat en beenen. Do matericele schade was groot. Een instantie die in contact blijft met Ged. Staten maat er toch los van staat INSDAG heeft, naar wij reeds met Deen enkel woord meldde, de Com missaris der Koningin in het, Prov. Gouvernementsgebouw de onlangs door Ged. Staten ingestelde Commissie van advies inzake de regeling van de bebouwing in onze provincie mot een redovoering geïnstalleerd. Aan die rede is het volgende ont leend: Godoputcerdo Staten hebben het ge- wenscht geacht een Commissie in te stellen om van advies to dienen inzake de regeling van de bebouwing in de provincie Utrecht. Namens het College mag ik in de eerste plaats er waardee ring en dank voor uitspreken, dat de genen, die voor het lidmaatschap zijn uitgenoodigd en die ik hier hedenmid dag aanwezig zie, bereid zijn bevonden in dc commissie zitting te nemen. Zeer verheugt het mij, dat Mr. de Vink, wiens groote belangstelling voor deze vraagstukken in het bijzonder mij bekend is bereid was het presidium op zich te nemen. De regeling der bebouwing in de pro vincie Utrecht is een vraagstuk van bijzonder gewicht voor het Provinciaal Bestuur. Drie verschillende belangen ontmoeten elkaar op dit terrein en ko men bijwijlen in botsing, Til.: schoon heid in breeden zin, grondwaarde en vestiging. Een juist toeschntten van hot suum cuique is uiterst moeilijk en elke beslissing draagt groote gevaren met zich; immers wat verkeerd wordt ge daan, heeft onheilvolle gevolgen tot in zeer verre toekomst. De Woningwet in den loop der jaren aangevuld, gewijzigd en door reeksen van administratie f-recHtèlijke beslis singen met een aanwijzing gevende ju risprudentie verrijkt, heeft gewild, dal de wijze van bebouwing niet nnn het toeval of aan de wenschen der belang hebbenden werd overgelaten. Aan Gedeputeerde Staten is daarin een belangrijke taak toebedeeld. Het onbevredigende is nu, dat Ge deputeerde Staten bij den tot nu gevolgden gang van zaken zoo vaak niet konden bereiken wat zij ge* wenscht zouden hebben, omdat zij ten tooneele verschijnen op een tijd stip, waarop door de Raden reeds een beslissing is genömön en dit wel vaak zonder dat daarbij in aan merking zijn genomen alle moge lijkheden en wensclielijkheden, die, waren zij in de overwegingen be trokken, tot andere en betere plan nen en besluiten hadden kunnen leiden. Gedeputeerde Staten hebben gezocht naar een weg om hierin verbetering to brengen. Die verbetering kon niet hierin be staan, dat Gedeputeerde Stalen de lei ding nemen bij hot ontwerpen van de maatregelen, dio hier noodig zijn, of bij hot opstellen van richtsnoeren, waar aan dc Gemeentebesturen zich hebben te houden. Aan den anderen kant is, naar de wet, de taak van Gedeputeerde Staten geenszins lijdelijk. Zij kunnen ingrij pon, indien, naur hun oordcel, de ge meentebesturen in gebreke blijven Daarom nu is gezocht naar een in stantie, welke, in contact met Gedepu teerde Staten, doch toch ook los staand van Gedeputeerde Staten, cn met in schakeling van vertegenwoordigers van dc gemeenten cn van deskundigen, die geacht kunnen worden de goheele pro vincie en de problemen, die zich daarin op het onderhavige gebied voordoen, te overzien, aan de gemeentebesturen voor lichting cn advies zou kunnen geven, (en einde te bereiken, dat door deze bij het uitvoeren van de taak, hun in dc Woningwet inzake do regeling van de bebouwing opgelegd, de zaken zonden worden bezien in een grootcr verband en met meer kennis en inzicht dan aan vele gemeentebesturen, op zich zelf aan gewezen, mogelijk is. Treden dus Gedeputeerde Staten aan den eenen kant, met de instelling van uw Commissie, uit de positie van lijde lijkheid, welke zij tot dusver innamen, doch welke hun door do Woningwet geenszins is voorgeschreven, aan den anderen kant behouden zij zich hun volle vrijheid van beslissing voor ton aanzien van alle besluiten van ge meentebesturen, door deze al dan niet overeenkomstig de adviezen van dc Commissie genomen. Hieruit volgt dan terstond, dat de taak der Commissie delicaat is. ik zou niet durven zeggen, dat het. haar ver boden is op de gemeentebesturen P"n zekeren aandrang uit te oefenen, dat gene te doen, wat, naar hare meening, het algemeen belang eischt; doch aan den anderen kant zal dc Commissie al les moeten vermijden, wat bij de ge meentebesturen den indruk zou wek ken als waren het Gedeputeerde Stalen zelf, die door haar mond spreken en als waren hare adviezen op te vatten als voorschriften of wenschen met dwingend gezag van hooger hand ken baar gemaakt. Dc taak der Commissie is om schreven in artikel 1 van het U toe gezonden Reglement. Volgens het onder lo ad, vermelde, zal zij Ge deputeerde Staten en de Gemeente besturen, op hun verzoek, van voor lichting dienen omtrent de aldaar aangegeven punten. De taak, haar aangewezen onder 2o, is van rui mere strekking; het treden in over leg met de gemeentebesturen, ♦en- einde te bevorderen, dat die maat regelen worden genomen, welke in den ruimsten zin voor een planma tige en doelmatige bebouwingsont wikkeling noodig zijn. Het wil mij voorkomen, dat het ver vullen van dit deel van haar taak door de Commissie van veel belang zal kun nen zijn voor een gunstige ontwikke ling van do toestanden op het gebied der bebouwing in deze Provincie in het algemeen. De mogelijkheid van voorbereiding van streekplannen en aansluiting van uitbreidingsplannen in verschillende ge meenten kan hierdoor worden bevor derd. Ik ben er van overtuigd, dat de com missie lil mr. dr. Kruijfï en nir. Van Dokkum, wier administratiefrechtelijke bekwaamheid en ervaring op dit gebied door hot College zeer worden op prijs gesteld, to waardeeren secretarissen zal vinden. De ligging van de provincie Utrecht in het centrum, met veel natuurschoon, dicht bij groote steden, veroorzaakt een bijzonder kwotsbaarhoid voor verkeerde bebouwing. Bouwkunst en dus ook bebouwing is tot op zokero hoogte de uitdrukking van de beschaving van eon volk. Wit zijn land liefheeft, wil het zoo schoon cn zoo harmonisch mogelijk bebouwd zien; ook voor do Overheid ligt een taak op dit terrein. Moge het u gegeven zijn de geweste lijke en gemeentelijke overheid op do hoste wijze in het uitoefenen van dio taak to steunen. Rede van H. W. de Vink Mr. H. W. do Vink, lid van Gedepu teerde Staten, heeft als voorzitter van de commissie ongeveer als volgt geant woord: Hot is mij een voorrecht namens de Commissie van Advies Inzake de rege ling van do bebouwing in do provincie Utrecht, hartelijk dunk to zeggen aan het College van Gedeputeerde Staten voor de belangrijke opdracht, welke dat College aan onze Commissie heeft ge geven, waaruit oen vortiouwen spreekt, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn, en aan u, Mijnheer de Commissaris der Koningin, voor do vriendelijkheid, dat U onzo Commissie heeft willen instal- leoren, en niet minder voor de wijze, waarop U zich van die taak heeft wil len kwijten. Namens de Commissie wil ik U gaarne de verzekering geven, dat wij zullen trachten rlo taak. dio ons wacht, zoo goed mogelijk tc vervullen. In onzo mooie provincie is heel wat tot stand gekomen, wat dc bezoeker met vreugde vervult, maar tegengespro ken kan filet worden, dat ook veel be dorven is. Wij behoeven ons nu niet voor te stellen, dat deze commissie voor do toekomst dat zoo heel anders kan maken, maar toch wel hopen, dat wij in gunstigen zin kunnen werkzaam zijn. Do wetgever is met den uitbouw van dc Woningwet, vooral in de latere jaren, voortgegaan gemeente- en provin ciale besturen toe te rusten met do noodigo wol tel ijk© bevoegdheid, maar bij het gebruik maken daarvan blijkt, in tie praktijk de machine wat te stroef te loopen. Terwijl de eene in eenigszins over dreven ijver plannen maakt vnn meer clan gewone grootte, zit do andere stil; bovendien blijkt vaak dc nonpassing en aansluiting van diverse plannen groote moeilijkheden te geven. Gepoogd kan worden daarin verbete ring to brengen, zoodat, aldus gezien, het stimuloercn van de zijdo van de Commissie ntot slochts zou kunnen aansporen tot dc daad, maar ook tot onthouding. Mijnheer de Commissaris, U heeft In Uw openingswoord terecht gewezen naar de ankers, waaraan het schuitje van de Commissie is gelegd tegen on gecontroleerde bewegingsvrijheid. Dat is op zich zelf zeer nuttig, en wellicht voor sommigen, die met een zekeron schroom het nieuwe van dit instituut in deze Provincie mochten bezien, een factor van betcekenis om vertrouwen te hebben in het nieuwe instituut, al thans daar minder schroomvallig tegen over te staan. Echter met of zonder beperkende voorschriften te dier zake komt het mij aanvankelijk voor, dat de mo gelijkheid van slagen voor de Com missie alleen daarin gelegen kan zijn, dat de gemeentebesturen van hun kant spontaan, dan wel na daartoe te zijn opgewekt, toch van harte zullen willen medewerken. In de verwachting, dat die hoognoo- dige hulp en medewerking van alle be langhebbenden bij het vraagstuk van een goede volkshuisvesting, met zooveel mogelijk instandhouding van het na tuurschoon wat de Provincie biedt, en onder eerbiediging van redelijke aan spraken van een ieder, niet zal uitblij ven, verklaar ik, na U, mijnheer de Commissaris, nogmaals dank te hebben gezegd voor Uw activiteit nu, en in het verleden voor de totstandkoming van deze Commissie getoond gaarne na mens de Commissie bij deze onze taak te aanvaarden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9