MASSA JAARVERSLAG VAN PHILIPS TOONTJE VAN TEUTEN COGNAC FOUCAULD WIJNHANDEL SLIJTERIJ DE MILLIONNAIR 3.- ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN DE NIEUWE VERKEERSBORDEN VEEL TERREIN HET BOEK EN DE GULDEN >A« Kamercandidaten der liberalen WIJ LUISTEREN NAAR: Amersfoortsch Dagblad Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 OCTOBER 1936 8 Toontje wachtte net zoolang tot de man van de schiet tint naderbij kwam. „Zeg eens vrindje" zei Toontje; ik wi dat zaakje wel van je koopen. Hoeveel moet je er voor heb ben?" Honderd gulden" zei de schiettentbaas dat is niks t. veel." Het was natuurlijk wel te veel maar dat kon ons Toontje niet schelen. EINDE BINNENLAND PRIJSGEGEVEN De gevolgen van de mone* taire maatregelen voor het concern Tal van onderzoekingen Wij ontvingen gisteravond het ver- «lag cler directie van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken over het boek jaar 1935/36 met Balans en Winst- en Verliesrekening, afgesloten per 80 April 1086. benevens een Concernbalans. Daar aan is hel volgende ontleend: Kort \oor de samenstelling van dit Jaarverslag is in het monetair beleid van Nederland cn van eenige andere landen van Europa een belangrijke wij ziging gekomen, welke de omstandig heden. waaronder ons Concern werkt, ln vele opzichten ingrijpend verandert. Wij zullen eerst in hot kort de facto ren vermelden, die in overwegende male oorzaak zijn geweest van het be- iangriik lager s.alrlo der Exploitatiereke ning ad f 4.068 010 in 1985/36 tegenover 0 271 287 in 1084/35 en daarna onze verwachtingen uitspreken omtrent de gevolgen van de monetaire wijzigingen. De reeds meer \eld winnende autarkische gedachte en het ver sterkt interventionisme in vrijwel alle landen van de wereld hadden voor onze Vennootschap het betreu renswaardige gevolg, dat, ondanks allen strijd die wij zijn blijven voe ren en waarbij wij de Nederland- sche regeering volledig aan onze zijde wisten, bij voortduring natio naal terrein moest worden prijsge geven. Daarbij ging opnieuw werk gelegenheid in eigen land verloren, terwijl, tegenover nieuwe investec- ringen elders, kapitalen, belegd in fabrieksgebouwen en machines in Nederland, minder rendabel wer den. Ondanks het feit, dat de exportwaarde van onze in Nederland gevestigde be drijven in 1935 nog 8 \an don totalen Nederlandschen uitvoer bedroeg, blijkt uit de jaarcijfers voor Nederland van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat het exportbelang der gloeilampen- en radio-industrie sedert 1929 met 60 is gedaald. De dreigende depreciatie van vreem de valuta's en de transfermoeilijkheden hebben de resultaten van onze vennoot schap gedurende liet verslagjaar in nog sterkere mate dan vorige jaren on gunstig beïnvloed. Aan termijndekking legen valutarisico's immers voor zoo ver rlic mogelijk en wenschelijk was waren aanzienlijke kosten verbonden, terwijl tegenover bedragen welker transfer aan restrictie onderworpen was, in verband met onze waardeerings- methoden, aanzienlijke reserves moes ten worden gevormd. Ook beeft de verdergaande daling der netto-opbrengst per stuk door verlaging van het marktprijsniveau voor gloei lampen, radiolampen cn radio-appara ten in verschillende landen de uitkom sten gedrukt. Tenslotte hebben gedurende de top- maanden van onzen verkoop de gespan nen politieke verhoudingen in Europa in een aantal landen de kooplust van het publiek dusdanig verflauwd, dat de verkoop, speciaal van ontvangappara ten, hiervan den terugslag ondervond en de productie dientengevolge op een lager niveau moest worden ingesteld dan oorspronkelijk was voorzien. Monetaire maatregelen Thans overgaande tot een bespre king van de gevolgen voor onze vennootschap voortvloeiende uit den nieuw geschapen toestand op mone tair gebied, nieenen wij te kunnen zeggen, dat de invloed daarvan op de bestaande verhoudingen gunstig zal zijn, al is uit den aard der zaak voor het trekken van definitieve conclusies de tijd op het oogenblik nog niet rijp. Het behoeft na het voorafgaande nauwelijks te verwonderen dat wij, toen in den nacht van rijdag 25 Sep tember op^ Zaterdag 26 September de I'ransche Franc werd gedevalueerd, on middellijk gevolgd door den Zwitser sclien Franc, ten aanzien van de ge volgen daarvan voor onze vennootschap en voor den Nederlandschen export in het algemeen somher waren gestemd. De kennisneming van de monetaire maatregelen, door de Nederlandsche re geering een dag later genomen, heeft die sombere gevoelens voor een groot deel weggenomen. Zoolong echter de oude waardeverhouding tusschen den I ranschon en Zwitserschen Franc eenerzijds en den Gulden anderzijds niet zal zijn hersteld, zullen do nadee len ten aanzien van deze valuta's niet geheel zijn opgeheven Ditzelfde geldt voor die valuta's, welke sindsdien eveneens eedepreciprrd zijn of alsnog zullen worden uedpprecieerd. Het zal ook moeten worden afgewacht boe de verdere ontwikkeling van de afspraken tusschen New-Vork. Londen en Parijs zal zijn. alvorens iets kan worden voor speld omtrent dc kansen van de zoo zeer gewenschle stabilisatie van de in ternationale valuta's in de toekomst De waarde, welke aan den Nederlandschen Gulden hij deze stabilisatie zal vvor den toegekend zal bepalend zijn voor een definitieve opleving bier te lande en \oor de kansen die de exnorlin (lustrio daarhii zal hebben Nu in Ne (Ierland een nieuwe koers is ingeslagen, moet alles or oo gericht zijn de nieuwe omstandigheden zoo heilzaam mogelijk voor ons land te ontwikkelen De veranderingen ten gunste van onze vennootschap, waarop hierboven werd gewezen, kunnen als volgt wor den omschreven. De hier te lande geno men maatregelen zullen in de eerste plaats onze balanspositie versterken, voor zoon er onze bezittingen to.m. die in vreemde valutas) een hoogere waar de in guldens zullen verkrijgen. De nieuwe waardeering zal afhankelijk zijn van de mate waarin depreciatie in Holland en elders tenslotte zal plaats vinden. Verder zal onze Exploitatierekening een verbetering ondergaan voor den verkoop in diè landen, waar de op brengst in guldens iiooger zal zijn dan voorheen. Bovendien zal voor do werkgelegen heid in onze fabrieken hier te lande van belang zijn, in welke mate de Ne derlandsche Gulden ten opzichte van de belangrijkste wereldvaluta's uitein delijk zal deprecieeren. In de laatste dagen zijn eenige schroomvallige pogingen waarneem baar, om tot een vermindering in de be lemmeringen van het internationaal handelsverkeer te komen. Het zal nog moeten blijken of deze vermindering zich zal doorzetten en of zij zal worden gevolgd door een geleidelijke opheffing van de deviezenrestricties, welke laat ste de gestie van onze vennootschap in zoo sterke mate beïnvloeden. Naast de onderzoekingen, welke hier na onder de verschillende artikelhoof den zullen worden vermeld, wordt in ons research-laboratorium onder meer aandacht geschonken aan de volgende problemen: Onderzoekingen De onderzoekingen op het gebied der ultra-korte golven worden met kracht voortgezet. Onder meer worden proeven genomen om te onderzoeken in hoeverre gerichte telefonie met behulp van golven van 1 M. en korter in de practijk bruikbaar zal zijn. Deze proe ven hebben een veelbelovend verloop. In Helmond wordt een installatie van ons nieuwe systeem van radiodistribu tie over het sterkstroomnet geplaatst. Voor zoover ons bekend, is dit een der eerste installaties ter wereld van dit systeem voor een groot aantal aange slotenen. Aan de vervolmaking der radiolam pen wordt bij voortduring gewerkt; in liet afgeloopen jaar werd een nieuwe methode voor het maken van gloei- kathoden ontwikkeld en in de fabri cage ingevoerd. Aan de problemen, liggende op het gebied van secondaire electronen-emis sie, wordt ernstige aandacht besteed. Wij achten het niet uitgesloten, dat een verdere bestudeering van dit be langrijke vraagstuk op den duur zal leiden tot resultaten, welke speciaal op het gebied van de versterking van groot nut zullen zijn. Verder werd, in aansluiting aan ons onderzoek op bet gebied der plioto-elcc- tnsche verschijnselen en secondaire emissie reeds geruimen tijd gewerkt aan het zichtbaar maken van voorwer pen, welke met tot nu toe bekende mid delen niet konden worden waargeno men: het z.g. zien door nevels. Deze proefnemingen zijn thans in een eind stadium gekomen en wij verwachten deze vinding, van groot belang voor de scheepvaart en bet vliegwezen, binnen kort tot een practische toepassing te kunnen brengen. Gloeilampen De vooruitgang in den afzet van de „Bi-Arlitalamp, waarvan wij in ons vorig Jaarverslag reeds melding maak ten, duurde onverminderd voort. Hier door is voor ons product een aanzien lijke voorsprong op het gebied van de economische verlichting bereikt. Ook de reeds vroeger vermelde methode, om op de lamp de hoeveelheid licht in Decalumen, alsmede het energiever bruik in Watts te stempelen, heeft, mede dank zij de hulp der Nederland sche Electriciteitsbedrijven ook in internationaal verband thans even eens in het buitenland tol bevredigende resultaten geleid. Hiermede wordt bereikt, dat de eco nomie onzer lampen den verbruiker duidelijker voor oogen staat en dat een zuiverder beeld kan worden gevormd over de nadeelen van bet gebruik van producten van geringe hoedanigheid. Als een verdere stap op denzelfden weg wordt er naar gestreefd den verbruiker zijn belang aan te toonen bij liet ge bruik van lampen voor een spanning gelijk aan de doorsnee-spanning van het net, teneinde op deze wijze groote verliezen aan licht hoeveelheid te voor komen. Dat deze verliezen buitensporig groot zijn, blijkt uit de berekening van deskundigen, die het lichtverlies in Duitschland, tengevolge van gebruik van lampan van onjuiste spanningen, in geld uitgedrukt op Rmk. 49 000 000 per jaar vaststelden. Radio Het was ons ook gedurende het ver slagjaar mogelijk de plaats, welke wij ln verschillende landen op radiogebied innemen, te behouden, terwijl onze po sitie in sommige daarvan nog kon wor den versterkt. Groote aandacht wordt gewijd aan verdere ontplooiing van onze activiteit in diè landen, waar onze belangen op dit gebied lol nu toe naar verhouding van geringeren omvang waren. Dit geldt zoowel voor radiolampen als voor ontvangapparaten. Dank zij de ontwikkeling, welke op dit gebied niet stil staat en de verwezenlijking van nieuwe mogelijkheden en vindingen in onze radioproducfen, is een gezond op timisme voor de toekomst wel gerecht vaardigd. De kwaliteitsverbeteringen van onze radio apparaten voor het too pende seizoen o.n een speciale, vervor mingsvriie schakeling, een onklapbare aflees schaal, een 1 knopshediening z.g monoknop pn een automatische afstemming) hebben den verkoop sterk gestimuleerd Van recente projecten voor om- roepzenders in Europa laat het zich aanzien, dat de kansen tot het ver krijgen van opdrachten gunstig zijn. Wij hebben goeden grond te verwachten, mede in verband met het bovenstaande, dat wij ernstig in aanmerking zullen komen voor de levering van eventueelc nieuwe zen ders, indien de plannen van de N.V. „N.O.Z.E.M.A." tot centraliseering \oor het omroepzenderbedrijf hier te lande tot uitvoering geraken. T elevisie In onze laboratoria werden op het ge bied der televisie verdere proefnemin gen verricht. Nadat met den in ons vo rig verslag genoemden zender voor 180 beeldlijnen en 25 beelden per seconde een reeks proefuitzendingen heeft plaats gevonden, hebben wij, steunende op de ervaring hiermede verkregen, een nieuwe zendinstallatie ontworpen en uitgevoerd, bestemd voor 405 lijnen en 25 beelden per seconde met zoogenaam de interlinieering, waardoor het moge lijk wordteen grooter en fijner beeld te verkrijgen. Ook deze zonder is sinds dien in gebruik genomen. Dc ontvangst is bij de eveneens door ons ontwikkelde televisie-ontvangtoestellen bevredigend gebleken, ook wanneer men deze verge lijkt met bet beste, dat elders op dit gebied tot nu toe tot stand werd ge bracht. De beeldopnamen in den zender wor den verkregen met in ons laboratorium vervaardigde iconoscopcn, waardoor zoowel studio opnamen als buitenopna men rechtstreeks kunnen worden uitge zonden, terwijl zonder bezwaren ook tilms langs den weg van televisie kun nen worden weergegeven. Op de vraag of televisie van goede kwaliteit in afzienbaren tijd binnen het bereik der groote massa zal zijn te brengen kan ook thans nog geen beves tigend antwoord worden gegeven. Eenige prijsverhooging zal waarschijnlijk niet kun; ncn uitblijven De Nedcrl. Uitgeversbond schrijft ons: De monetaire maatregelen der regee ring hebben ook hun invloed op den prijs van het boek. De bcnoodigde grondstoffen voor de vervaardiging van verschillende onder jeelen. waaruit het boek is samenge steld zijn hier te lande niet te vinden, zoodat door de depreciatie \an den gul den op den duur prijsverhooging van het Nederlandsche boek niet zal kun rien uitblijven, zij het in veel mindere mate dan ten aanzien van het buiten lan<Ï6che boek. waarop de wisselkoersen hun invloed doen gelden. Deze noodzakelijke verhooging vindt niet alleen haar oorzaak in den papier- prijs. doch ook in belangrijke mate in dien van den linnen band. dus den in Nederland gangbaren uitgaafband. Ieder kent deze handen, waarin de meest verschillende uitgaven „gebon den" verschijnen. Dit bindmateriaal is buitenlandse!) fabrikaat, flier te lande wendt (TiHti wel pogingen aan om het te vervaardigen doch deze pogingen staan nog in de k'nderschoenon. zoodat zij van geen invloed zijn op de markt De Nederlandsche boekbinderij heeft zich dan ook genoodzaakt gezien na be spreking met den Nederlandschen Uit geverahond. de gangbare prijzen voor bindwerk speciaal hot zoogenaamde uitgeverswerk" te verhoogen. daar de marge tusschen koslprii? cn verkoops prijs het den hinder niet mogelijk maakt, de hoogere kosten uit de deprc ciatie van den gulden voortvloeiende voor eigen rekening te nemen. De verhooging, den uitgever in reke ning gebracht, betreft uitsluitend die. welke voortvloeit uit de verhooging van 1en prijs der grondstoffen, intusschen zal dit op den duur van invloed moeten zijn op den pri|s van het boek, evenals de stijging van den papierprijs. PER FLESCH EN HAVIK 41 - TEL. 292 Afzonderlijke Amsterdam; sche candidatenlijst AMSTERDAM, 15 Oct. In een de zer dagen gehouden drukbezochte le denvergadering van de afdeeling Am sterdam der Liberale Staatspartij ,,De Vrijheidsbond", welke onder leiding stond van den heer J. L. F de Meyere J.Lzn is met algemeene stemmen be sloten bij de a.s. Tweede Kamer-verkie zingen uit te komen niet een afzonder lijke Amsterdamsche candidatenlijst, waarvan dc eerste vijf plaatsen zullen ingenomen worden, wanneer de partij laad van den Vrijheidsbond hiermede accoord gaat, door de heeren dr l H. J. Vos, mr \V. C. Wende laar. mr G. A. Boon, C. J van Kempen cn mevr. mr. E A. J ScheltemaConradi Voor de volgende plaatsen worden in alfabetische volgorde candidaat gesteld Wal rave Boissevain. II. J. Boon. J J. Korff. mej A. C. Schippers en prof mr. C. W. de Vries. POSTVLIEGTUIGEN EEN UUR VROEGER TE BATAVIA 's-GRAVE.NIIAGE. 15 October. Met ingang van 20 October a.s. zal er een recbtstreckschi- aansluiting bestaan tus schen de Dinsdagmorgens cn Vrijdags- morgens te Batavia aankomende K L.M vliegtuigen en den dienst van do K.N.l L.M op Scmarang en Soerabaja Daar toe zal het lx.L.M vliegtuig oen uur vroeger dan oorspronkelijk, vastgesteld, d.i, ten 05.00 uur plaatselijke tijd. uit Singapore vertrekken, waardoor de aan komst te Batavia eveneens een uur wordt vervroegd en thans wordt 00 30 uur De tussehenlanding te Palam bang heeft daardoor uiteraard ook een uur vyoeger plaats clan in de dienstregeling werd aangegeven. Door deze regeling wordt voorzien in een lang gevoelde behoefte. Aan bovenstaande bord- les (vierkant op zijn punt; oranje met witten rand) zal men kunnen zien, dat men op een voorrangs- weg rijdt, waarlangs voorts o.m. de hecto- meterpalen o r a n j koppen krijgen. Borden volgens bovenstaand model (roode driehoek, zwarte balk) goven aan, dat de voorrangsweg aanstonds zijn speciale karakter verliest. Verder op geldt dus weer ..rechts gaat voor" Deze roode driehoek (punt naar beneden) wordt vóór de kruising op don zijweg geplaatst; dit bord geeft dus aan: „Past op, aanstonds kruist gij een voor rangsweg" ZATERDAG HILVERSUM 1 1875 m. K.R.O. 8.008.15 Wij beginnen den dag „Maria ter Eere". 8.15—9.15 Morgen concert. 10.0010.30 Muziekui(zending voor fa brieken. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 1-2.30—1.00 nam. Het orkest o.l.v. Ma- rinus van 't Woud. 1.101.30 nam. Ilct orkest o.l.v. Mari- nus van 't Woud. I.402.00 nam. Het orkest o.l.v. Mari- nus van 't Woud. 2.002.30 nam. Halfuurtje voor de rij pere jeugd. 3.004.00 nam. Kinderuurtje. 4.305.15 nam. Het orkest o.l.v. Mari- nus van 't Woud. 5.305.45 nam. Esperanto-nieuvvs door P. Ileilkcr. 5.456.15 nam. Dc Nachtegaaltjes o.l. v. Jac. de Jong. 6.206.45 nam. Journalistiek Week overzicht door Paul de Waart. 7.157.35 nam. Katholieke Radio Volksuniversiteit. Natuurkunde: „Ener giebronnen" III door Prof. Dr. Alphons Steger. 7.358.00 nam. Actueele aetherflitsen. 8.10S.30 nam. Lichtbakens. 8.3010.30 nèm. Onze Zaterdagavond m.m.v. onze Zaterdagavondclub. De Kro Melodislen o.l.v. Piet Lustenhou- wcr. Refreinzang. Albert Klein Jr. A. Rem melts Jr., accordeon. 9.30 De a.s. Esperantocursus door A. van Weerborst. 10.3512.00 nam. Op de vleugelen van den nacht. HILVERSUM 11 301.5 m. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven. 2.01 nam. Ramblers Dans-orkest o.l.v. Theo l'den Masman. 3.15 nam. Schaken voor beginners door S. Landau. 3.85 nam. Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse. 4.30 nam. Esperanto-uitzending. 4.50 nam. Rotterdamsch Philharmo nic li Orkest o.l.v. Eduard Flipse. 5.40 nam. Letterkundig overzicht. 6.01 nam. Cor Steyn bespeelt het orgel van bet City-Theater te Amsterdam. 0.30 nam. Uit de roode jeugdbeweging. 7.00 nam. Film-uilzending. 8.15 nam. Willv Derby verzorgt niet 11e Ramblers, dansorkest o.l.v. Theo t elen Masman een gezellig halfuurtje 8.45 nam. J. V/ Lebon. secretaris-pen ningmeester van de V.A.R.A. spreekt. 9.00 nam. Het Groot-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 0.45 nam. „Katten in den nacht". 10.05 nam. Populaire muziek-vragen- bus. Muzieknummers op verzoek door het Groot-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. II.00 nam. Wij vragen uw aandacht voor. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 1.30 nam. Concert. 4.20 nam. Concert. 5.20 nam. Dansmuziek. 10.20 nam. Radio-journaal. 10.30 nam. Dansmuziek. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.50 nam. Concert. 1.30 nam. Concert. I.50 nam. Concert door Russisch or kest. 9.20 nam. Concert door koor en or kest. II.2012.20 Dansmuziek. DEUTSCHLA NDSENDER 1571 M. 11.20 Concert. 9.50 nam. Concert. 10.2012.15 Concert. DROITWICH 1500 M 11 20 Orgelspel. 11.50 Kamermuziek. 4.35 nam. Concert. 5.35 Het BBC-Dansorkest. 7.05 nam. Dansorkest. GRAMOFOON MUZIEK Hilversum I 10.30, 1.30, 4.05, 5.15, 6.15 en 6.15. Hilversum II 8.00, 12.00, 2.30, 7.30 en 11.05 RADIOKRANT Nieuwsberichten geven beide Holland- sche zenders om 8.00 cn voorts Hilver sum I om 10.30 en Hilversum II om 10.00. ook „KEITJES" worden, zonder verhoo ging, gaarm aangenomen aan ons BIJKANTOOR J. LAMBRECHTS Pieter Pijpersstraat 10 Dit is het nieuwe ken- tcekenfroode rand.zv^ar- te letter), dat dc auto's zullen voeren, die op de „B-wegen" niet mogen rijden. (Ter vervanging dus van de oranje/wit/ blauwe kentcekens, die thans gebruikelijk zijn.) Aan het begin van een B-weg komt een bord volgens bovenstaand mo del te staan (roode rand). Voor normale personen auto's heeft dit verkeers- sein dus weinig betcekenls En dit bord geeft het einde aan van den B-weg. De letters zijn wit en de achtergrond is blauw. Ook bovenstaand bord heeft voor personen auto's weinig beteekenls Links: Een nieuw verkeers- sein, hetwelk beteekent „Verboden voor auto's, hooger dan 3.40 meter Rechts: Het einde van eon maximum-snelheidszóne zal door nevenstaand kenteeken (twee tinten grijs) worden aangegeven. 7. Terwijl de heele stad hierover nog iu rep en roei- had Toontje als een echt verwend jongetje geen pleizic meer in de poppetjes. Hij was voor een schiettent blijve» staan en hij was er stellig van overtuigd dat hij voortaa niet meer leven kon zonder een schiettent te bezitten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2