Gesneentebegrooting 1937 H. J. WILLEMSE Het „Robinson" Huis ii R.K. WERKLIEDEN VEREENIGING 't Is uitkijken Heeren!... Kleedingmagazijn „De Adelaar OPENINGSAVOND VOLKSUNIVERSITEIT AMERSFOORT OPENING STERHUIS STIERENMARKT INDUSTRIESPOOR NIJVERHEIDSSTRAAT BEZOEK AAN DE „Robinson"-fabrieken Schoenenmagazijn „BRABANTIA" Soesterweg 40 - Tel. 1327 Grootste sorteering te dezer stede. <Hci kncki& van dc weck Wijnhandel „De Moor" MOOR Oude Genever len 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 OCTOBER 1936 STADSNIEUWS Toepassing van de in 's Ministers cir culaire geuite denkbeelden zal dus voor onze gemeente funeste gevolgen heb ben door de omstandigheid, dat de werkloosheid hier nog voortdurend stij gende is, hetgeen uit een bijgevoegd ëtaatje blijkt. Het zou van geen goed financieel be Jeid getuigen, indien B. en W. thans, ook al zou de verwachting, dat de on langs genomen monetaire maatregelen eenige verbetering van de economische omstandigheden zullen sorteeren, juist zijn, de in het ontwerp 1937 geraamde kosten van werkloosheidszorg iager zou den stellen. De omstandigheid, dat in onze gemeente de werkloosheid gerui- men tijd minder sterk was dan in het algemeen in het land werd waargeno men, geeft geen aanleiding te verwach ten, tot eenige verbetering in het alge meen ook direct invloed in onze ge meente zal hebben. Daar staat echter tegenover, dat, indien deze verbetering zich in volgende jaren doorzet, ten slot te ook hier de gevolgen zullen zijn te bespeuren. Intusschen was de groote moeilijk heid om thans voor het jaar 1937 dek king van een bedrag van ƒ95.826 te vin den. De belastingramingen zijn nog eens nagegaan, maar in totaal bezien zijn deze in de ontwerp-begrooting voor 1937 juist, zoodat ze niet hooger ge raamd kunnen worden. Overwogen is door B. en W. of het aantal opcenten personeele belasting verhoogd kan wor den. Vanaf 1 Januari 1936 worden gehe ven 120—220 opcenten. Met dit getal is onze gemeente 6tellig reeds aan den hoogen kant, mede met het oog op de omstandigheid, dat onze gemeente een woongemeente is en het derhalve van groot belang is de vestiging niet af te schrikken door een te hoogen belasting druk. De hoofdsom op de personeele be lasting kan, volgens de inspectie der belastingen, gestold worden op 163.000; 200 opcenten hierop zouden dan gesteld kunnen worden op ƒ326.000. terwijl in de begrooting geraamd is voor 120220 opcenten: ƒ310.500. Hieruit blijkt, dat een belangrijke verhooging van het aantal opcenten niet meer mogelijk is. Voor de gemeentefondsbelasting zou Amersfoort nog van de 2de naar de 3de klasse kunnen overgaan, waarvoor de meerdere opbrengst over een geheel jaar gesteld kan worden op ƒ29.000. Ook dit middel tot dekking van het te kort kan niet worden aanvaard, zulk6 te minder, omdat zelfs indien de ge meente financieel afhankelijk van het rijk zou worden, de eisch van 3e klasse tondsbelasting voor onze gemeente niet gesteld zou worden. Ook wijziging in de uitgaafposten is op dit oogenhlik niet mogelijk, zulks te minder omdat het niet onwaarschijn lijk is, dat door de monetaire maatre gelen op verschillend gebied eenige prijsverhooging zal plaats vinden, waar door de posten toch reeds meer beperkt, zullen worden. Er is in onze gemeente bovendien reeds zeer belangrijk bezui nigd, waarbij de toename der bevol king niet uit het oog mag worden ver loren. B. en W. hebben zich de vraag ge steld of thans niet de tijd is gekomen, gebruik te maken van de reserves, wel ke de gemeente bezit, te meer nu ook de regeering de perspectieven blijkbaar minder somber acht dan tot heden het geval was. Ondanks alle moeilijkheden heeft in geen enkel opzicht eenige vermindering Aran de reserves der gemeente plaats gehad. Ook thans willen B. en W. geen voorstel doen tot aantasting van de re serves der bedrijven, welke in het be lang van die bedrijven zijn tot stand gekomen, doch onze gemeente i6 boven dien in het bezit eener reserve van een opgeheven gemeentelijk bedrijf, waar door die reserve baar oorspronkelijk doel mist, nl. het reservefonds voor het elcclriciteitsbedrijf. Ten bate van het „fonds wegens over 'dracht van het Gemeentelijk Electnci- teitsbedrijf" is gebracht: a het door de N.V. Prov. Utr. Elcc- Iriciteits Maatschappij bij wijze van „goodwill" uit te koeren kapitaal, groot 1.678.455, na aftrek van het in de ge- meentebegrooting voor 1929 geraamde kabelrecht; b. het per 1 Jan. 1929 in het Gem Electriciteitsbedrijf aanwezige reserve fonds, na aftrek der aan de gemeente volgens de gemeen tebegrooting 1929 toekomende vvinstuitkeering. liet vol gens b in het fonds gestorte rccerve fonds bedraagt ƒ233.880.77. B. en W. meenen, dat er aanleiding Is de mogelijkheid te openen dit reser vefonds te bestemmen tot het sluitend maken van den gewonen dienst der ge meente, voor zoover het tekort op den gewonen dienst het gevolg is van toe neming der werkloosheid en/of vermin dering van de bijdragen voor dit doel. Daartoe is het noodzakelijk de verorde ning betreffende het financieel beheer van de fondsen, niet behoorende tot de bedrijven der gemeente aan te vullen en de nadere bestemming van dit fonds vast te leggen. Artikel 12 der genoemde Verordening luidt thans: „De rente van het in artikel 1 sub c genoemd fonds wordt jaarlijks na af loop \an het kalenderjaar gebracht ten bate van den gewonen dienst der ge meentehuishouding. voor het eerst over het. jaar 1930. De rente over het jaar 1929 wordt aan het fonds toegevoegd Aan dit artikel ware toe te voegen: „Onttrekking van gelden aan dit fonds kan geschieden tot dekking van tekorten op den gewonen dienst der ge meentehuishouding van 1937 en volgen de jaren, indien deze tekorten zijn ont staan tengevolge van het ten laste van den gewonen dienst komende verschil tusschen de uitgaven voor werkloos heid (crisissteun. werkverschaffing en werkverschaffing jeugdige werkloozen) en de daarin te ontvangen bijdragen en voor zoover dit verschil in eenig jaar meer bedraagt dan ƒ223.150." „Het maximum der onttrekkingen mag nimmer meer bedragen dan f 233.880.77." „Over de aan dit fonds onttrokken bedragen zal geen rente verschuldigd zijn." Door deze onttrekking wordt de ren te van het fonds, welke ten bate van den gewonen dienst komt, minder. Het is B. en W. niet aangenaam tot een dergelijk voorstel te moeten komen. Zij meenen echter thans hiertoe te kun nen overgaan, nu blijkbaar ook de re geering het niet in strijd met een goed financieel beheer gaat beschouwen, om le financieele gevolgen der werkloos- beid ten dcelc uit den kapitaaldienst te bekostigen. In verband met een en ander zullen in de ontwerp-begrooting eenige wijzi gingen moeten worden aangebracht, waartoe een Nota van wijzigingen word» aangeboden. (Slot volgt). De contributie wordt met 2 cent verhoogd Op de vergadering der R.K. Werklie den vereeniging van 27 Sept. was het voorstel van het Centraal bestuur dei- beide afdeelingcn. Stad en St. Henricus, om de contributie met 2 cent per week te verhoogen, welke noodig waren om het eigen gebouw in stand te houden en de mogelijkheid tot werken te geven, af gestemd. Toen waren 63 leden aanwezig, waarvan 23 tegenstemden. De vereischte tweederde was dus niet bereikt. Gister avond werd het voorstel nogmaals aan geboden. daar de vorige vergadering slecht bezet was. als gevolg van de feestviering in het Soesterkwartier. Te vens leek toen na de beslissing, dat men schrok voor mogelijk gevolg; verlies van eigen gebouw. Bovendien wist het Cen traal bestuur geen anderen uitweg. Na breede bespreking, ook in repliek en zakelijke verdediging door den voor zitter, den heer J. van der Linden, werd thans bet, voorstel van 2 cent ver booging aangenomen met 91 voor en 37 tegen. Deze verhooging geldt voor alle leden en gaat in met 1 Nov. Aan de behandeling van dit punt, voor af ging een rede van den nieuwen gees telijken adviseur kapl. Dieperding, waarin deze verzocht dc vriend te mo gen wezen in dc volle moeilijkheden van het leven. Hij drong aan op alge- mecne viering van het feest van Chris tus-Koning Zondag 25 Oct. en op een heid onder dc Katholieken, hierbij af gevende op hen. die de machtige Katho lieke parij in deelen uiteen wilden doen vallen. Tegen deze laatste uiting werd tijdens het latere debat protest uitgebracht door een paar K.D.P.-leden. Ook in de R.K. Werklicdenverecniging is thans een Adviescommissie voor de leden gevormd, die den eersten Maan dagavond van elke maand zitting zal houden, waarbij tevens een bonsambte- nanr zal tegenwoordig zijn. Zondag a.s. is weder Districtsdag al hier, waar buiten de Amersfoortsc.he afdeelingen ook die van Baarn. Barne- veld. Hoogland, Soest, Soestdiik en Soesterherg aan deelnemen. Sprekers 7iin pastoor Akkerman en het H.B.-lid Visser. BURGERLIJKE STAND 15 October ONDERTROUWD. Adrianus Kloot wijk en Aartje Doornekamp. Gerhard Christian Derks en Berendi- na Butselaar. Corpelis Everardus van Ee en Gerritje Haverkamp. Dik Veer en Anthonetta Alewijnse. Franciscus van Velzen en Jannigje Fluit. Willem van der Heiden en Cornelia Aleida van Leijenhorst. GEHUWD. Jan Oosterhuis en Hen- drika Wilhelmina Johanna Blonk. Cornelis Maas Schoemaker en Johan na Aleijda Los. Hendrik Hovestad en Maria Cornelia Bottenburg. DEGOUVE DE NUNCQUES De schilderijententoonstelling van De- gouve de Nuncques in „De Poth" is wel zeer bijzonder, niet alleen door de artis tieke hoedanigheid van het werk, doch speciaal doordat de schilder iemand was van een diep innerlijk leven, en daardoor in zijn schilderijen, vooral in de prachtige sneeuwgezichten, ons iets te zien en te beleven geeft dat boven het materieele landschap uitgaat, schilde rijen die een geestelijk, religieus element bevatten. Een opwekking om van dit werk tc ge nieten is zeker op haar plaats. De tentoonstelling is dagelijks te be zichtigcn van 10 tot 4 uur, en blijft ge opend tot en met 25 October a.s. Wij handhaven voor dit seizoen nog onze lage prijzen Wij brengen al een keurige Jas voor f 9.75 Een moderne ulster, chique dessin f 13.50, f 16.90, f 19.75 tot f 37.50 Blauwe en Zwarte diagonaal Jassen f 12.90 tot f 39.— Gabardino Jassen in blauw en gekleurd f 11.90 tot f 27.50 Warme lietsjekkers f 5.90 tot f 26.50 Leeren jassen, prima leer 1 17.90 tot f 24.90 Jongens jassen en jekkers 1 1-95 tot f 19.50 Langcstraat 10 Telefoon 221 Amersfoart Vond gisteren plaats in de Remonstrantsche kerk aan de Heerenstraat Gisteren heeft in de Remonstrant- scflie kerk aan de Heerenstraat de openingsavond van de Volksuniver siteit Amersfoort voor dit seizoen plaats gehad. Dr. R. Miedema heette de vele aan wezigen welkom en vergeleek dezen openingsavond met een postkoets, die in den grijzen morgen uit rijden gaat. De tocht, gaat nu echter door een som beren, zwaren tijd. Ook weten wij niet, aldus spreker, hoe de reis zal verloopen en hoeveel mensohen er aan zullen deel nemen. Tot nu toe is het aantal inschrijvingen voor dc cursussen van ne Volksuniversiteit gering geweest, te gering wanneer men nagaat, welk een prachtig programma ge boden wordt. De wereld maakt momen teel een tijd van inzinking door, men bezuinigt, maar men mag niet bezuini gen op de geestelijke waarde, want juist deze kan ons de hand aan het stuur doen houden, zoodat wij veilig door het leven gaan. Dc Volksuniversiteit brengt inderdaad uiterlijke weienschap, maar laat men beseffen, dat bet hier gaat om den geestelijken achtergrond. Dr. Mie- dema hoopt tenslotte dan ook, dat velen nog gebruik zullen maken van de lezingen. Na deze inleiding brachten de heeren Gerrit van den Burg (orgel) en Johan Blok (viool) de Sonate D. gr. t. van P. Noudini ten gehoore. Vervolgens was het woord weer aan dr. R. Miedema voor een beschouwing over „Erasmus en de Beeldende Kunst" aan de hand van een serie lichtbeelden. Erasmus en de Beeldende Kunst Dr. Miedema vraagt zich aanvanke lijk af, of behandeling van dit onder werp eigenlijk niet „post festum" is, nu er dit jaar reeds zooveel gesproken is over Erasmus, die 400 jaar geleden te Bazel overleed. Ook al mag men dan ook veel van hem weten, voldoende is dat nooit. Spreker wijst daarbij op het slotwoord van prof. Huizinga over Eras mus: Het beschaafde menschdom heeft reden Erasmus' naam in eere te houden als waarlijk oprechte prediker van de zachtmoedigheid, die onze wereld nog zoo noefdig heeft. Dr. Miedema ging vervolgens over tot vertooning van de lichtbeelden, welke hij, aan den buitenkant van Erasmus' leven blijvende, toelichtte. Onder meer werden aanschouwelijk gemaakt het huis, waar Erasmus te Rotterdam gebo ren werd en groote figuren, als Luther en Dürer, waarmede Erasmus op den duur in conflict raakte en van wie Dürer hem het meest begrepen heeft. Wij maakten kennis met het boek „Lof der Zotheid" (Stultitiae Laus), dat Erasmus in 1509 ten huize van Thomas Morus schreef (uitgave van Leo Frobe- nius) en waarin hij de geestelijke en wereldlijke ambten met bun gebreken belichtte; met I-Iolbein, die dit boek van kantteekeningen voorzag en die Eras mus in geestelijk opzicht dioht benader de. De serie werd besloten met. het standbeeld van den grooten geleerde, dat, gemaakt door II. de Keyzer, de eeuwen door en nog staat op het groote marktplein tc Rotterdam. Een weergave van dit beeld is gemaakt door den nu overleden vader van dr. Miedema, welk heeld een plaats gekregen heeft in het Erasmus College tc New-York. Spreker eindigt met. een citaat, waarbij Eras mus den mensohen voorhoudt zich toe te leggen op den vrede. De heeren Van den Burg en Blok brachten hierna ten gehoore: a. Grave, Frieleman Bach-Kreislcr: b. un poco Adagio Bes gr. t. van Mo zart; c. Praeludium en Allegro van Bug- nani-Kreisler. Dr. Miedema 'dankte tenslotte het auditorium voor zijn aanwezigheid en de medewerkenden voor hun bezielende muziek. Uit de woorden van dr. Miedema blijkt helaas maar al te duidelijk, dat tot heden het aantal inschrijvingen voor de cursussen teieurstellcnd is. Wij willen hier niet wijzen op de belangrijke plaats, die de Volksuniversiteit in onze stad inneemt. Zij streeft in den waren zin des woord 't Nut van 't algemeen na door het geven van prachtige, hoog staande cursussen en vraagt als tegen prestatie daarvoor slechts aller belang stelling. Het vertrek van „de postkoets" beeft nog niet plaats gehad men kan zich nog inschrijven voor de cursus sen verzuime men dus niet daaraan deel te nemen! Vond hedenmiddag aan de Beekcnsteinschelaan plaats Hedenmiddag heeft in de Beekcnstein schelaan 6 de opening plaats gehad van het Sterhuis van de Nedcrlandsche Ver eeniging ter behartiging van de belan gen der jonge meisjes. De presidente van de vereeniging, me vrouw Van Hasselt, heeft bij deze ope ning, waarop wij in ons blad van mor gen nader terugkomen, gesproken over het doel van dit sterhuis. In do eerste plaats zij er op gewezen, dat het sterhuis te allen tijde open staat voor alle werkende meisjes, van welke gezindte of opvatting ook. Meisjes, die van buiten komen en hier geen ouderlijk tehuis hebben, zullen in het bijzonder in dit sterhuis welkom zijn; vooral wordt het scheppen en behouden van een goe de sfeer nagestreefd. In het gebouw wordt niet geëvangeliseerd, maar wel tracht men te bereiken, dat de meisjes aan den geest, die er heerscht, een gees telijken achtergrond gevoelen. Wil men echter het mooie doel, dat men zich, met het tot stand komen van het sterhuis, voor oogen gesteld heeft, duurzaam kunnen nastreven, dan is daarvoor een eerste vereischte, dat het aller belangstelling ondervindt. Alleen dan is men in staat dit dankbare en zoo nuttige werk voort te zetten. Onze stad mag zich momenteel in het bezit van een sterhuis verheugen, laat zij de groo te waarde daarvan inzien. Hedenmorgen werd op het Lieve Vrouwe Kerkhof voor het eerst hier ter plaatse een proef genomen met het hou den van een stierenmarkt. Of eigenlijk zou het beter zijn het tc betitelen met een stieren-demonstratie, want deze eerste maal is het meer de bedoeling van de boeren om eens ten toon tc stel len wat ze eigenlijk in dit genre bezit ten. Natuurlijk zal met graagte verkocht worden, maar over het algemeen wordt door de koopers een afwachtende hou ding aangenomen en veel liever gaan zij een week na de markt nog eens op bezoek bij de personen, die hiervoor in aanmerking komen. Daarom was het goed gezien van de organisatoren van deze markt een lijst uit te geven waar op o.m. de naam van het dier en den eigenaar vermeld staan. Overigens lijkt het ons dat deze stie renmarkt wel een jaarlijksche gebeur tenis zal worden. Behalve dat de Amers. foortsche markt hiervoor zeer gunstig gelegen is, bleek de aanvoer de eerste keer reeds meer dan zestig exemplaren tc bedragen. We gelooven dan ook wel dat het advies van den rijksveeteellcon- sulcnt, toen er tusschen Nijkerk en Amersfoort gekozen moest worden, laatstgenoemde plaats te nemen, als juist beschouwd kan worden. Later op den morgen begon er ook eenige handel tc komen, al was het dan ook in een voor ons onbegrijpelijke taal. Het voornaamste hierbij schijnt voor den buitenstaander het bandenkletscn te zijn, maar kooper en verkooper be grijpen elkaar in die taal uitstekend. „Ik wil 'm graag voor veul verkoo- pen en jij wil 'm graag voor weinig hebben" zei één der marktgangers tegen een collega, terwijl ze druk in eikaars handen sloegen. En gelijk had hij! AANRIJDING Op het kruispunt TeutConinckstraat is gisteren een 11-jarige jongen door een wielrijder aangereden. Met een bloeden de hoofdwonde is de knaap naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. B. en W. stellen den Raad voor de spooraansluiting gcdcel* telijk op te zeggen en de overeenkomst te wijzigen B. en W. schrijven aan den Raad: Krachtens besluit uwer vergadering \an 22 September 1924 no. 449, werd met de Hollandschc IJzeren Spoorweg maatschappij een overeenkomst aange gaan, waarbij deze maatschappij aan de gemeente vergunning verleende tot het hebben en gebruiken van een spoorverbinding naar en in dc Nijver heidsstraat. Do aanleg geschiedde op kosten der gemeente, terwijl als vergoeding voor huur en onderhoud van do gebezigde spoor- en andere materialen dc ge meente jaarlijks een bedrag van ƒ507 moest betalen. Dit industriespoor werd voorloopig aangelegd tot aan do fabriek van Po- lak's Frutal Works. In uwe vergadering van 29 Decem ber 1925 werd besloten om de lijn door te trekken tot aan het Slachthuister rein. Dientengevolge werd do hierbo ven genoemde vergoeding verhoogd tot 1116 (vanaf 1 December 1932 ge bracht op ƒ1120). Een afzonderlijke overeenkomst werd met de H.IJ.S.M. aaangegaan betreffen de do aansluiting aan de verlengde stamlijn met 2 zijsporen ten behoeve en op het terrein van het slachthuis, liet jaarlijksche bedrag voor onderhoud en huur van dc door de Spoorwegen ver strekte materialen werd voor deze ver binding bepaald op ƒ354. Dc kosten voor het industriespoor di reet komende ten laste der gcineente- bcgrooting zouden voor 1937 bedragen: Rente en aflossing geldleening 57.60 ƒ160 217.60 Huur en vergoeding onder houd aan de Ned. Spoorwegen 1120. Totaal 1337.60 Hiertegenover slaan de navol gende baten: Bijdragen door de firma's v. d. Meiden en Polaks Frutal Works 500.— Bijdrage door het Openbaar Slachthuis 1000. Totaal 1500.— Door het slachthuis wordt jaarlijks voor huur en onderhour der zijsporen betaald aan de Spoorwegen 354. En aan de Gemeente als bij drage (zie hierboven) 1000.- Totaal 1354. Door ons is onderzocht in hoever het voor de gemeente van belang is, om de aangegane overeenkomsten met de Spoorwegen te handha\cn. Voor liet openbaar slachthuis is er momenteel geen enkele reden aanwc zig om de spoorverbinding te behou den. Sinds het vertrek der firma Vos wordt van de lijn slechts gebruik ge maakt voor het aanvoeren van de bc- noodigde steenkolen voor het slacht huis, welke echter ook per vrachtauto aangevoerd zouden kunnen worden. Het normale slachthuisbedrijf beeft nog nimmer gebruik gemaakt van dc/e aan sluiting en zal zulks waarschijnlijk in de toekomst ook niet doen. De kans op vestiging van een bijzonder bedrijf (b.v. baconzouterij, fruitkoelhuis) achten wij zeer gering. Doch al zou die geringe kans verwezenlijkt wordt, dan nog zal het de vraag zijn, of een bedrijf als hiervoor bedoeld belang zal hebben hij een spoorwegverbinding, gelet op het feit, dat ook het bedrijf der firma Vos zeer weinig gebruik heeft gemaakt van het industriespoor. In verhand met het bovenstaande en in verband met de jaarlijks tcrugkee- rende hooge lasten achten wij hel niet verantwoord, orn de aansluiting aan het industriespoor ten behoeve van het Slachthuis te handhaven. Wij hebben voorts de vraag onder de oogen gezien of het te verantwoor den is het industriespoor zelf (dus dc stamlijn) te handhaven. Van de firma's Polak en v. d. Mei den vernamen wij, dat zij er prijs op stelden de spooraansluiting te behou den. Desgevraagd heeft de directie der N. S. zich bereid verklaard om dc hier boven enoemde jaarlijksche vergoeding Van leer tot schoen Tijdens de feestweek van de Winke- liersvereeniging „Het Soesterkwartier" werd in de étalage \an het schoenen magazijn „Brabantia" een reuzenschoen geëtaleerd. Zij, die zoo gelukkig waren, de juiste maat van deze schoen te raden, werden gisteren door genoemd Schoenenmagazijn in de gelegenheid ge steld een bezoek te brengen aan de „Robinson"-schoenfabrieken te Nijme gen per Lensink's Toeringcar. Die goede, oude „Robinson" houdt van vroeg opstaan. Steeds om half acht ver zamelden zich een kleine veertig genoo- digde voor het „Robinson"-huis aan den Soesterweg, waar dc eigenaar, de heer H. J. Willemse allen hartelijk welkom heette. Na een rondgang door het Soes terkwartier, werd in vlot tempo naar Nijmegen gereden. Het gezelschap werd ontvangen door de beide directeuren, de heeren F. Ver schuur en P. Schcercn. Daarna splitste men zich voor een rondgang door het bedrijf, dat na den noodlottigen brand van Juni 1935, nauwelijks vijf maanden later geheel herbouwd was. De machtige indrukken die de leek in korten tijd te verwerken krijgt, zullen ons lang bij blijven. En toch gelijk bij zoo vele schijnbaar ingewikkelde problemen is het weer de eenvoud, welke ook hier overwint en de oplossing brengt. Twee honderd machines worden be diend door nog geen driehonderd man personeel. Elke arbeider bedient zijn eigen machine, dus ieder is specialist voor het onderdeel der fabrikatie, waar voor hij staat. Het bovenleer en de zolen worden op de meest simpele wijze uit de vellen leer geperst, zoodat nagenoeg niets verloren gaat. Dc naaimachines voor de verdere opbouw der boven- schoen worden door vrouwelijk perso neel bediend. Het bovenstuk wordt later weer machinaal vereenigd met zool en bak, terwijl de leesten inmiddels de ge- wenschte vormen aangeven. Talrijke variëteiten voltooien het geheel en na een algeheele eindcontrole, is de „Robinson"-schoen gereed voor den ver koop en kan naar dc expcditieafdeeling verhuizen, vanwaar zij keurig verpakt naar alle deelen van het land uitzwer men. Twee duizend twee honderd en vijftig paren worden dagelijks gefabriceerd. Zoowel wandel-, school, als luxeschoe- ncn maken hun rondgang langs de af deelingen en opvallend is dat elk paai de aandacht krijgt, welke noodig is, daar bij de kleinste fout het product onherroepelijk wordt teruggewezen. Een interessant nationaal bedrijf. Na afloop van den rondgang veree- nigden men zich in de recreatiezaal, waar eenige vriendelijke woorden wer den gewisseld. In hotel „Mariënboom" aan den Groes- beckscheweg wachtte het gezelschap een verrassing, in den vorm van een diner, aangeboden door de directie der „Robinson"-fabrieken. Opgetogen en uiterst voldaan werd de terugtocht naar Amersfoort aanvaard nadal eerst de lieer Willemse harelijk dank werd betuigd. Fijn gekruide Amandel Speculaas 25 ct. p. V-p. en Roomboter Speculaas 40ct .pY-iP- Het is Standaard kwaliteit Bakkerij „De Standaard" Gebr. Spijker Soesterweg 71-73-75 Tel. 995 Langestraat 8 Tel. 129 Slechts f 3.25 per Liter SOEST 27 Oct. Boerderij „Boschlust", Konin- ginnelaan 74. Yerkooping inboedel en vee. 10.30 uur v.iïi. EEMNES 3 Nov. Café 't Zwaantje a. d. Wakte- rendijk. Yerkooping boerenhofstede „Het Hof" 8 uur n.m. van ƒ1120 tc brengen op ƒ989. Mocht de gemeente er toe willen overgaan om de spoorverbinding in do Nijverheids straat, voor zoover dc bediening van de zijsporen der firma Polak en der firma v. d. Meiden dit toelaat, op Ie breken, dan is genoemde directie bereid dc ver goeding to verlagen van ƒ1120 op ƒ763. Wij achten dc kans, dat aan de Nij verheidsstraat gevestigde of to vestigen industrieën in de toekomst, een spoor aansluiting zullen wenschen, zeer ge ring, zoodat wij bet niet verantwoord vinden nog verder jaarlijks een be drag te betalen voor het gedeelte in dustriespoor voorbij do aansluiting dei- firma v. d. Meiden. Na de- opheffing van dit gedeelte zal ten laste van den gewonen dienst wor den gebracht: Rente en aflossing geldleening 217.— Vergoeding aan de Spoorwegen 763. Totaal 980. Waartegenover blijven staan de hierboven genoemde vergoe dingen door particulieren ad 500. Nadeelig saldo 4S0. Voor het Openbaar Slachthuis geeft de opheffing jaarlijks een voordeel van ƒ1351. Volgens artikel 11 der overeenkomst van 28 Juni 1926, betreffende de zij sporen naar het Slachthuis, is het con tract opzegbaar en eindigt zes maanden na schriftelijke opzegging aan de we derpartij. Dc kosten verbonden aan liet opruimen der spoorverbinding ko men ten laste der gemeente. Een zelfde bepaling is opgenomen in bet in den aanhef van dii voorstel be doelde contract met de H..IJ.S.M. Naar aanleiding van het hierboven medegedeelde, stellen wij uwe verga dering voor ons te machtigen: I. Om de overeenkomst dd. 28 Juni 1926 betreffende de spooraansluiting len behoeve en op het terrein van het Slachthuis op te zeggen. II. Tot wijziging der overeenkomst d.d. 27 November 1924 in dien zin, dat deze voortaan zal gelden voor de spoorverbinding naar en in de Nijver heidsstraat tot zoover als noodig is voor de bediening van de zijsporen \an de firma's Polak en v. d. Meiden. I FRUITDIEFJES De politie heeft gisteren drie knapen betrapt, die in een tuin aan de Wjjers- straat bezig waren met fruit stelen. Een vierde jongen wist op tijd weg te komen, maar ook zijn naam staat ge boekt. MARKTBERICHT 16 November Appelen flSf 25; Peren f 13—f 20 per H.L. Ilocndcreieren f 4.70—f 5.50; conden- eieren f 3f 3.50 per 10 stuks; grasbo- ter 1.70 per K.G. Koppen f 0.50f 1.hanen f 0.45 f 0.75; hennen 0.901.25; jonge hanen 0.300.60; tamme konijnen 0.40—1.50 Hazen 0.901.25; Fazanten 0.751.00 per stuk. Magere varkens f li18; zeugen drachtige f 40—f 60; biggen f 8f 12 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 25 H.L. appelen en 10 HL. peren; 110.000 stuks boendereieren; 1600 stuks eendeneieren; 15 kg. grasbofer; 10 magere varkens; 3 zeugen drachtige; 190 biggen; 60 stie- U. L. O. Mevr. NagelhoutWoud heeft omre den van invaliditeit eervol ontslag aan gevraagd als onderwijzeres aan de meis jes U.L.O.-school. OW^'CENINGSKOERSEN Londen Berlijn Parijs Brussel 70 n'ch Kopenhagen Oslo Stockholm New York Praag Off. Niet Off. 16 Oct. 16 Oct. 9.15 \f2 9.13 0.75 30 U.75.05 K74 -.72 31 60 31 42 43.00 42.90 41 05 40 95 46 20 46.10 47 40 47 30 I.8714 1 >63/4 6.70 6.70 Medeged. door de Rotterd. Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5